«  Sunday, 15 May 2022 (82 games)  »

Vtora profesionalna liga
18:00  Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Septemvri (Simitli)        4:0 (2:0) 
20:30  Liteks (Lovech) - Etar VT (Veliko Tarnovo)                0:1 (0:1)  /Diema Sport/ Video

Severoiztochna Treta liga
13:00  Dorostol Silistra (Silistra) - Ustrem D (Donchevo)        1:1 (0:1) 
14:00  Volov (Shumen) - Spartak 1918 II (Varna)                  2:1 (2:0) 
17:00  Chernolomets 1919 (Popovo) - Ludogorets 1945 III (Rz)     1:0 (0:0) 

A OG Lovech
18:00  Izgrev 2013 (Yablanitsa) - Balkan (Oreshak)               0:3 awd 
18:00  Apriltsi (Apriltsi) - Botev (Lukovit)                     0:3 awd 

A OG Plovdiv
18:00  Sekirovo (kv.Sekirovo, Rakovski) - Sadovo (Sadovo)         - 
18:00  Spartak 1947 (Plovdiv) - Spartak (Bolyartsi)               - 
18:00  Plovdiv 2015 (Plovdiv) - Metalik 1938 (Sopot)              - 
18:00  Chernozem (Chernozemen) - Trakia (Novi izvor)              - 
18:00  Sportist 1948 (Golyam chardak) - Maritsa 2003 (Manole)     - 
18:00  Vihar (Voysil) - Krichim (Krichim)                         - 

A OG Stara Zagora
18:00  Minyor (Radnevo) - Tundzha (Pavel banya)                   - 
18:00  Lokomotiv (Tulovo) - Gabrovnitsa 04 (Gorno Sahrane)        - 

A OG Haskovo
18:00  Hebros 1921 (Harmanli) - Lyubimets 2000 (Lyubimets)       1:2 
18:00  Svilengrad 1921 (Svilengrad) - Tundzha (Srem)             3:0 awd 

A OG Shumen - yuzhna podgrupa
14:00  Enev (Dibich) - Smyadovo (Smyadovo)                       3:0 awd 
18:00  Balkan 1965 (Gradishte) - Balkan (Srednya)                4:1 (1:1) 
18:00  Ustrem (Trem) - Varbitsa (Varbitsa)                       1:6 (0:3) 
18:00  Lokomotiv 2008 (Kaspichan) - Zarya 1962 (Zvegor)          1:1 (0:1) 

Kupa na Bulgaria - Fifth Round (Final)
17:00  CSKA (Sofia) - Levski (Sofia)                             0:1 (0:0)  /Diema Sport/ Video

YuSV: Sofia (stolitsa) - Zonalna grupa
11:00  Barocco (Sofia) - Septemvri (Simitli)                     3:1 
11:00  Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Levski Rakovski (Sofia)    9:3 
14:00  Vihren (Sandanski) - Kyustendil (Kyustendil)              postponed 
14:00  Strumska slava 1927 (Radomir) - Marek 1915 (Dupnitsa)     0:4 

YuSV: Sofia (stolitsa) - Mezhduoblastna grupa (zona "B")
11:00  Sportist 2009 (Svoge) - Santiago Bernabéu (Sofia)         9:1 

YuMV: Sofia (stolitsa) - Zonalna grupa - zona II
11:00  Levski (Sofia) - Natsional (Sofia)                        3:0 

YuMV "A": Sofia (stolitsa) - Oblastna grupa
11:00  Septemvri (Sofia) - Sportist 13 (Sofia)                   5:2 
11:00  Levski Rakovski (Sofia) - Botev 57 SU (Sofia)             2:0 
13:00  DIT (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Levski (Chepintsi)          6:0 
13:00  Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Nadezhda (Dobroslavtsi)    1:0 

Detsa "A": Sofia (stolitsa) - Oblastna grupa
09:00  Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Vitosha (Bistritsa)        0:0 

Detsa "B": Sofia (stolitsa) - Oblastna grupa - parva podgrupa
09:00  Septemvri (Sofia) - CSKA (Sofia)                          2:1 
09:00  Vitosha 13 (Sofia) - Akademia Septemvri (Sofia)           4:2 
09:00  Sofia sport (Sofia) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia)        1:6 
09:00  Levski (Sofia) - Vitosha (Bistritsa)                      3:0 awd 
09:00  Levski (Sofia) - Ares (Sofia)                             7:1 

DPG13: Sofia (stolitsa) - Zonalna grupa (Futbol 11) - Group B
09:00  Levski (Chepintsi) - Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.)   1:2 
10:25  DIT II (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Serdika (Sofia)          1:0 
11:50  Marek 1915 (Dupnitsa) - Levski II (Sofia)                 1:2 
13:15  Kyustendil (Kyustendil) - Natsional II (Sofia)            1:2 
14:40  Minyor (Pernik) - Atletiko Arten (Sofia)                  1:3 

DPG12: Sofia (stolitsa) - Zonalna grupa (Futbol 9) - Group B
09:00  Talant (Sofia) - Vazrazhdane 2020 (Sofia)                 2:8 
10:30  Vitosha 13 (Sofia) - Botev 57 SU (Sofia)                  3:0 
12:00  Sofia sport (Sofia) - Tsarsko selo 2015 (Sofia)           4:2 
13:30  Pobeda 2013 (Sofia) - Inter Dzhesika 2010 (Sofia)         0:2 
15:00  Natsional II (Sofia) - Atletiko Arten (Sofia)             1:2 

DPG12: Sofia (stolitsa) - Zonalna grupa (Futbol 9) - Group G
09:30  Balkan 1929 (Botevgrad) - Orlovets 2015 (Kokalyane)       4:0 
11:00  BAMF (Sofia) - Ares (Sofia)                               0:1 
12:30  DIT II (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Razvitie MF (Sofia)      2:1 
14:00  RD Sport (Sofia) - Sport za vsichki (Sofia)               0:1 
15:30  Akademia Murgash (Novi han) - Spartak 2015 (Sofia)        3:2 

DPG11: Sofia (stolitsa) - Zonalna grupa (Futbol 7) - Group B
09:00  DIT (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Atletiko Arten (Sofia)      2:0 
10:10  Shampion (Sofia) - Septemvri II (Sofia)                   2:5 
11:20  Kyustendil (Kyustendil) - Minyor (Pernik)                 4:2 
12:30  Viva (Sofia) - Natsional II (Sofia)                       1:2 
13:40  Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Levski (Sofia)             2:2 

DPG11: Sofia (stolitsa) - Zonalna grupa (Futbol 7) - Group G
09:00  Serdika (Sofia) - Kozaro (Botevgrad)                      0:3 
10:10  Elit Sofia (Sofia) - Sport za vsichki (Sofia)             1:4 
11:20  Ares (Sofia) - Nadezhda (Dobroslavtsi)                    0:5 
12:30  Sportist 13 (Sofia) - DAF (Sofia)                         1:3 
13:40  Barokko (Sofia) - BAMF (Sofia)                            0:0 

DPG10: Sofia (stolitsa) - Zonalna grupa (Futbol 7) - Group B
09:00  CSKA II (Sofia) - Sofiyasport 2020 (Sofia)                9:0 
10:10  DIT (kv.Dragalevtsi, Sofia) - N sport (Sofia)              - 
11:20  Natsional II (Sofia) - Septemvri II (Sofia)               7:2 
12:30  Levski Rakovski (Sofia) - Atletiko Arten (Sofia)          2:2 
13:40  Lavchetata (Sofia) - Levski II (Sofia)                    0:2 

DPG10: Sofia (stolitsa) - Zonalna grupa (Futbol 7) - Group V
09:30  Septemvri (Sofia) - Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.)    0:11 
10:40  Barokko (Sofia) - Botev 57 SU II (Sofia)                  7:5 
11:50  Metalurg 1957 (Pernik) - Razvitie MF (Sofia)             10:0 
13:00  CSKA III (Sofia) - Shampion (Sofia)                       postponed 

DPG10: Sofia (stolitsa) - Zonalna grupa (Futbol 7) - Group G
09:00  Granit (Vladaya) - Levski Spartak 1962 (Sofia)            3:3 
10:10  OFK Sofia (Sofia) - Orlovets 2015 (Kokalyane)             1:1 
11:20  Zheleznitsa (Zheleznitsa) - Kometa (Sofia)                8:1 
12:30  Akademia Murgash (Novi han) - FK Rilski sportist (Sam)    1:4 
13:40  Tigrite (Sofia) - Talant (Sofia)                          postponed 

Darzhavno parvenstvo - women - Second phase, Bottom 8
14:00  Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - ZhFK Varna (Varna)           4:2 

U15 International Friendlies 2022 - "Vlatko Marković" Тournament, Seventh place Final
10:15  Montenegro U15 - North Macedonia U15                      2:3 (1:1) 

U15 International Friendlies 2022 - "Vlatko Marković" Тournament, Fifth place Final
12:00  Uzbekistan U15 - Bulgaria U15                             4:3 (2:2) 

U15 International Friendlies 2022 - "Vlatko Marković" Тournament, Third place Final
13:45  Republic of Ireland U15 - Wales U15                       3:3 (2:2); penalties: 5:4 

U15 International Friendlies 2022 - "Vlatko Marković" Тournament, Final
18:15  Croatia U15 - Bosnia and Herzegovina U15                  2:0 (1:0)