Treta liga 2023/24

« Treta liga 2023/24

Bulgaria Severoiztochna Treta liga Severozapadna Treta liga Yugozapadna Treta liga Yugoiztochna Treta liga

Severoiztochna Treta liga


                           Current matches:

24 February 2024, Saturday, 14:00 EET / Round 16:
in Silistra, "Dorostol" st.:
Dorostol Silistra (Silistra) - Fratria (Benkovski)         - 
in Dobrich, "Druzhba" st. - artificial field:
Riltsi (kv.Riltsi, Dobrich) - Septemvri 98 (Tervel)        - 
Benkovski (Isperih) - Kubrat 2016 (Kubrat)                 - 
25 February 2024, Sunday, 14:00 EET / Round 16:
Ludogorets 1945 III (Rz) - Chernolomets 1919 (Popovo)      - 
Lokomotiv 2022 (Ruse) - Dunav ot Ruse II (Ruse)           postponed 
Spartak 1918 II (Varna) - Svetkavitsa Targ. (Targ.)        - 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Ludogorets 1945 III (Razgrad) 13 10 2 1 36:9 32 [0 1 0 0:0 1, +27 overall GD] ------------------------------------------------------------------- 2. Cherno more II (Varna) 13 10 2 1 32:9 32 [0 1 0 0:0 1, +23 overall GD] 3. Fratria (Benkovski, obl.Varna) 13 10 1 2 28:11 31 [+] 4. Septemvri 98 (Tervel) 13 9 1 3 26:14 28 [1 0 0 1:0 3] 5. Chernolomets 1919 (Popovo) 13 9 1 3 19:12 28 [0 0 1 0:1 0] 6. Spartak 1918 II (Varna) 13 8 0 5 37:17 24 7. Dorostol Silistra (Silistra) 13 6 1 6 17:26 19 8. Benkovski (Isperih) 13 5 1 7 19:22 16 [+] 9. Ustrem D (Donchevo) 13 4 0 9 17:28 12 [2 0 0 6:1 6] 10. Riltsi (kv.Riltsi, Dobrich) 13 3 3 7 20:20 12 [0 1 1 3:4 1] 11. Svetkavitsa Targovishte (Targ.) 13 2 6 5 14:25 12 [0 1 1 4:8 1] 12. Dunav ot Ruse II (Ruse) 13 2 1 10 8:31 7 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 13. Lokomotiv 2022 (Ruse) 13 1 3 9 12:34 6 14. Kubrat 2016 (Kubrat) 13 1 0 12 6:33 3 [+] --. Volov (Shumen) 0 0 0 0 0:0 - [*] Removed ------------------------------------------------------------------- --. Sportist 2011 (General Toshevo) 0 0 0 0 0:0 - [*] Removed
Notes - On 8 August 2023 Sportist 2011 (General Toshevo) withdraws due to organizational issues. Its matches are annulled. - On 23 August 2023 Volov (Shumen) withdraws due to organizational and financial issues. Its matches are annulled. - Volov (Shumen) plays its home games at the "Panayot Volov" st. in Shumen unless noted otherwise. - Dorostol Silistra (Silistra) plays its home games at the "Dorostol" st. in Silistra (rounds 1-15) and at the "Louis Eyer" st. in Silistra (rounds 16-30) unless noted otherwise. - Dunav ot Ruse II (Ruse) plays its home games at the "Dunav" st. in Ruse unless noted otherwise. - Lokomotiv 2022 (Ruse) plays its home games at the "Lokomotiv" st. in Ruse unless noted otherwise. - Ludogorets 1945 III (Razgrad) plays its home games at the "Gnezdo na orli" complex in Razgrad unless noted otherwise. - Riltsi (kv.Riltsi, Dobrich) plays its home games at the "Druzhba" st. - artificial field in Dobrich (rounds 1-15) and in kv.Riltsi, Dobrich (rounds 16-30) unless noted otherwise. - Svetkavitsa Targovishte (Targovishte) plays its home games at the "Dimitar Burkov" st. in Targovishte unless noted otherwise. - Spartak 1918 II (Varna) plays its home games at the "Lokomotiv" st. - artificial field in Varna unless noted otherwise. - Fratria (Benkovski) plays its home games at the "Albena-1" st. in kk Albena unless noted otherwise. - Cherno more II (Varna) plays its home games at the "Korabostroitel" st. in kv.Asparuhovo, Varna unless noted otherwise.

Severozapadna Treta liga


                           Current matches:

24 February 2024, Saturday, 14:30 EET / Round 16:
Drenovets (Drenovets) - Sevlievo (Sevlievo)                - 
Yantra (Polski Trambesh) - Pavlikeni (Pavlikeni)           - 
Partizan (Cherven bryag) - Boruna (Tsareva livada)         - 
Vihar (Slavyanovo) - Botev II (Vratsa)                     - 
OFK Lokomotiv (Mezdra) - Etar VT II (Veliko Tarnovo)       - 
Akademik (Svishtov) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)        - 
Levski 2007 (Levski) - Dunav (Lom)                         - awd 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) 14 14 0 0 52:8 42 ------------------------------------------------------------------- 2. Akademik (Svishtov) 14 12 0 2 34:7 36 3. Yantra (Polski Trambesh) 14 10 1 3 33:20 31 4. Sevlievo (Sevlievo) 14 8 3 3 28:13 27 5. OFK Lokomotiv (Mezdra) 14 7 1 6 25:22 22 [1 0 0 2:0 3] 6. Etar VT II (Veliko Tarnovo) 14 7 1 6 24:23 22 [0 0 1 0:2 0] 7. Boruna (Tsareva livada) 14 4 3 7 20:26 15 8. Vihar (Slavyanovo) 14 4 2 8 19:22 14 [1 0 0 3:0 3] 9. Pavlikeni (Pavlikeni) 14 4 2 8 21:35 14 [0 0 1 0:3 0] 10. Partizan (Cherven bryag) 14 4 0 10 20:36 12 11. Botev II (Vratsa) 14 3 2 9 16:21 11 [1 0 0 4:1 3] - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 12. Drenovets (Drenovets) 14 3 2 9 21:46 11 [0 0 1 1:4 0] 13. Levski 2007 (Levski) 14 2 3 9 12:26 9 14. Yuventus 95 (Malchika) 14 2 1 11 14:50 7 ------------------------------------------------------------------- 15. Dunav (Lom) 14 10 1 3 28:12 31 [+][*] Removed
Notes - Botev II (Vratsa) plays its home games at the "Hristo Botev" st. - auxiliary field in Vratsa unless noted otherwise. - Etar VT II (Veliko Tarnovo) plays its home games at the "Trifon Ivanov" field in Veliko Tarnovo unless noted otherwise. - Sevlievo (Sevlievo) plays its home games at the "Rakovski" st. in Sevlievo unless noted otherwise. - On 8 February 2024 Dunav (Lom) withdraws. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.

Yugozapadna Treta liga


                           Current matches:

24 February 2024, Saturday, 14:00 EET / Round 21:
Oborishte (Panagyurishte) - Vihren (Sandanski)             - 
Pirin 1941 (Razlog) - Slavia 1913 II (Sofia)               - 
in Saraya:
Hebar 1918 II (Pazardzhik) - CSKA II (Sofia)               - 
Chavdar (Etropole) - Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.)    - awd 
Rilski sportist 2011 (Sam) - OFK Kostinbrod 2012 (Kb)      - 
Botev 1937 (Ihtiman) - Levski II (Sofia)                   - 
Bansko tiym (Bansko) - Balkan 1929 (Botevgrad)             - 
Kyustendil (Kyustendil) - FK CSKA 1948 III (Sofia)         - 
Septemvri (Simitli) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)         - 
Minyor (Pernik) - Septemvri II (Sofia)                     - 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Minyor (Pernik) 20 17 1 2 46:17 52 [-] ------------------------------------------------------------------- 2. CSKA II (Sofia) 20 15 1 4 37:17 46 3. Vihren (Sandanski) 20 12 2 6 33:24 38 4. Balkan 1929 (Botevgrad) 20 11 3 6 40:35 36 [1 0 0 4:0 3] 5. Rilski sportist 2011 (Samokov) 20 12 0 8 34:28 36 [0 0 1 0:4 0] 6. Slivnishki geroy (Slivnitsa) 20 10 5 5 27:26 35 7. Kyustendil (Kyustendil) 20 9 2 9 38:26 29 8. Bansko tiym (Bansko) 20 7 7 6 27:27 28 9. Septemvri II (Sofia) 20 7 5 8 29:28 26 [1 1 0 4:2 4] 10. Botev 1937 (Ihtiman) 20 7 5 8 30:33 26 [1 0 1 2:3 3] 11. Levski II (Sofia) 20 8 2 10 31:26 26 [0 1 1 1:2 1] 12. Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) 20 7 4 9 13:18 25 [-] 13. Hebar 1918 II (Pazardzhik) 20 7 2 11 24:26 23 [+] [0 1 0 0:0 1, -2 overall GD] 14. Septemvri (Simitli) 20 6 5 9 27:31 23 [0 1 0 0:0 1, -4 overall GD] - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 15. FK CSKA 1948 III (Sofia) 20 5 4 11 26:35 19 16. Slavia 1913 II (Sofia) 20 5 2 13 23:43 17 17. Oborishte (Panagyurishte) 20 4 4 12 20:47 16 ------------------------------------------------------------------- 18. OFK Kostinbrod 2012 (Kostinbrod) 20 2 7 11 19:40 13 19. Pirin 1941 (Razlog) 20 3 3 14 14:37 12 20. Chavdar (Etropole) 20 13 2 5 46:20 41 [*] Removed
Notes - Balkan 1929 (Botevgrad) plays its home games at the "Gerena" field in Botevgrad unless noted otherwise. - Vitosha (Bistritsa) plays its home games at the "Letishte" st. in Sofia unless noted otherwise. - Kyustendil (Kyustendil) plays its home games at the "Osogovo" st. in Kyustendil unless noted otherwise. - Levski II (Sofia) plays its home games at the "Vivacom arena Georgi Asparuhov" st. - field 2 in Sofia unless noted otherwise. - Minyor (Pernik) plays its home games at the "Minyor" st. in Pernik unless noted otherwise. - OFK Kostinbrod 2012 (Kostinbrod) plays its home games at the "Georgi Benkovski" st. in kv.Maslovo, Kostinbrod unless noted otherwise. - Septemvri II (Sofia) plays its home games in German unless noted otherwise. - Slavia 1913 II (Sofia) plays its home games at the "Aleksandar Shalamanov" st. - auxiliary field in Sofia unless noted otherwise. - Hebar 1918 II (Pazardzhik) plays its home games at the "Georgi Benkovski" st. in Pazardzhik unless noted otherwise. - FK CSKA 1948 III (Sofia) plays its home games at the "NSA" st. in Sofia unless noted otherwise. - CSKA II (Sofia) plays its home games at the "Pancharevo" complex in Sofia unless noted otherwise. - From round 1 to round 20 inclusive, Vihren (Sandanski) plays its home games in Mikrevo due to reconstruction works at the "Spartak" st. in Sandanski. - On 13 February 2024 Chavdar (Etropole) withdraws. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins. Its results are annulled.

Yugoiztochna Treta liga


                           Current matches:

24 February 2024, Saturday, 14:00 EET / Round 21:
Rodopa Smolyan (Smolyan) - Levski (Karlovo)                - 
Sokol (Markovo) - Botev II (Plovdiv)                       - 
Nesebar (Nesebar) - Atletik (Kuklen)                       - 
Sayana (Haskovo) - Karnobat (Karnobat)                     - 
Beroe II (Stara Zagora) - Rozova dolina (Kazanlak)         - 
Sozopol (Sozopol) - Zagorets (Nova Zagora)                 - 
Asenovets 2005 (Asenovgrad) - FK Sliven (Sliven)           - 
Gigant (Saedinenie) - Sekirovo (kv.Sekirovo, Rakovski)     - 
25 February 2024, Sunday, 14:00 EET / Round 21:
FK Yambol 1915 (Yambol) - Lokomotiv 1926 II (Plovdiv)      - 
in Markovo:
Spartak 1947 (Plovdiv) - Dimitrovgrad 1947 (Dmgr)          - 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Nesebar (Nesebar) 20 15 4 1 70:23 49 [0 1 0 1:1 1, 1 away goal] ------------------------------------------------------------------- 2. Spartak 1947 (Plovdiv) 20 15 4 1 72:11 49 [0 1 0 1:1 1, 0 away goals] 3. Sayana (Haskovo) 20 15 2 3 53:18 47 4. Gigant (Saedinenie) 20 13 4 3 51:17 43 5. Dimitrovgrad 1947 (Dimitrovgrad) 20 10 6 4 30:19 36 6. Zagorets (Nova Zagora) 20 10 5 5 44:23 35 7. Atletik (Kuklen) 20 10 3 7 35:36 33 8. Rozova dolina (Kazanlak) 20 10 2 8 35:23 32 [1 0 0 2:0 3] 9. Asenovets 2005 (Asenovgrad) 20 10 2 8 27:29 32 [0 0 1 0:2 0] 10. Sozopol (Sozopol) 20 7 6 7 32:25 27 [-] [1 0 0 1:0 3] 11. Rodopa Smolyan (Smolyan) 20 8 3 9 39:28 27 [0 0 1 0:1 0] 12. Lokomotiv 1926 II (Plovdiv) 20 8 2 10 35:36 26 13. Botev II (Plovdiv) 20 7 4 9 33:32 25 [-] 14. Karnobat (Karnobat) 20 8 0 12 29:45 24 15. Levski (Karlovo) 20 6 3 11 29:42 21 16. FK Yambol 1915 (Yambol) 20 5 4 11 25:48 19 17. Sokol (Markovo) 20 5 1 14 25:49 16 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 18. Beroe II (Stara Zagora) 20 4 0 16 18:63 12 [1 0 0 3:0 3] ------------------------------------------------------------------- 19. Sekirovo (kv.Sekirovo, Rakovski) 20 3 3 14 21:48 12 [+] [0 0 1 0:3 0] 20. FK Sliven (Sliven) 20 1 2 17 16:104 5 [*]
Notes - Beroe II (Stara Zagora) plays its home games at the "Lokomotiv" st. in Stara Zagora unless noted otherwise. - Botev II (Plovdiv) plays its home games at the "Nikola Shterev - Starika" complex in kv.Komatevo, Plovdiv unless noted otherwise. - Dimitrovgrad 1947 (Dimitrovgrad) plays its home games at the "Minyor" st. in Dimitrovgrad unless noted otherwise. - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) plays its home games in Sadovo unless noted otherwise. - Rodopa Smolyan (Smolyan) plays its home games at the "Septemvri" st. in kv.Raykovo, Smolyan unless noted otherwise. - Rozova dolina (Kazanlak) plays its home games at the "Sevtopolis" st. in Kazanlak unless noted otherwise. - Sayana (Haskovo) plays its home games at the "Haskovo" st. in Haskovo unless noted otherwise. - Sekirovo (kv.Sekirovo, Rakovski) plays its home games at the "Petar Parchevich" st. in kv.Sekirovo, Rakovski unless noted otherwise. - Spartak 1947 (Plovdiv) plays its home games at the "Plovdiv" st. in Plovdiv unless noted otherwise. - FK Sliven (Sliven) plays its home games at the "Hadzhi Dimitar" st. in Sliven unless noted otherwise. - Chernomorets 1919 (Burgas) plays its home games at the "Cherveno zname" st. in kv.Dolno Ezerovo, Burgas (renamed to "Ivan Pritargov" st. as of 12 April 2023) unless noted otherwise.