Parva liga 2023/24

« Parva profesionalna liga 2023/24

| All-time ranking |

Second phase

Parva grupa

| Results grid |

Rounds: | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 |

                           Current matches:

18 May 2024, Saturday, 17:45 EEST / Round 33:
CSKA (Sofia) - Krumovgrad (Krumovgrad)                    2:2 (1:1)  /live on Diema Sport/ Video stats 
  [0:1 Patrick Luan 3', 1:1 Jonathan Lindseth 29', 2:1 Matthias Phaëton 49', 
   2:2 Patrick Luan 55']
  [missed pen: Jonathan Lindseth (CSKA) 43']
18 May 2024, Saturday, 20:15 EEST / Round 33:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Levski (Sofia)                 1:2 (1:2)  /live on Diema Sport/ Video stats 
  [1:0 Mitchy Ntelo 10', 1:1 Wenderson Tsunami 29', 1:2 Ricardinho Filho 32']
19 May 2024, Sunday, 20:30 EEST / Round 33:
Cherno more (Varna) - Ludogorets 1945 (Razgrad)            -  /live on Diema Sport/ 
22 May 2024, Wednesday, 16:00 EEST / Round 34:
Krumovgrad (Krumovgrad) - Levski (Sofia)                   -  /live on Diema Sport/ 
22 May 2024, Wednesday, 18:30 EEST / Round 34:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)       -  /live on Diema Sport/ 
23 May 2024, Thursday, 20:15 EEST / Round 34:
CSKA (Sofia) - Cherno more (Varna)                         -  /live on Diema Sport/ 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Ludogorets 1945 (Razgrad) 32 25 4 3 84:19 79 UCL ------------------------------------------------------------------- 2. CSKA (Sofia) 33 20 7 6 56:25 67 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 3. Cherno more (Varna) 32 19 9 4 48:25 66 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 4. Levski (Sofia) 33 17 7 9 48:30 58 5. Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 33 16 7 10 52:41 55 6. Krumovgrad (Krumovgrad) 33 13 10 10 44:41 49 [+]
Notes - Krumovgrad (Krumovgrad) plays its home games at the "Nikola Shterev - Starika" complex in kv.Komatevo, Plovdiv. - As of round 21 CSKA (Sofia) plays its home games at the "Vasil Levski" national stadium due to a major reconstruction of the "Balgarska armia" st. Top Scorers 14 - Aleksandar Kolev - Krumovgrad (Krumovgrad) [penalties: 3/4] 12 - Georgi Nikolov - Botev (Plovdiv) [penalties: 1/1] /incl. 8 goals for Hebar 1918 (Pazardzhik)/ - Atanas Iliev - Cherno more (Varna) [penalties: 5/5] - Rwan Cruz - Ludogorets 1945 (Razgrad) - Kwadwo Duah - Ludogorets 1945 (Razgrad) [penalties: 2/3] 11 - Jakub Piotrowski - Ludogorets 1945 (Razgrad) 10 - Bernard Tekpetey - Ludogorets 1945 (Razgrad) 9 - Toni Tasev - Slavia 1913 (Sofia) [penalties: 4/5] - Jonathan Lindseth - CSKA (Sofia) [penalties: 0/1] - Ricardinho Filho - Levski (Sofia) [penalties: 2/2] 8 - Antoine Baroan - Botev (Plovdiv) [penalties: 2/2] - Jawad El Jemili - Levski (Sofia) - Vinni Triboulet - Beroe (Stara Zagora) full list Clean sheets 15 - Gustavo Busatto - CSKA (Sofia) - Plamen Andreev - Levski (Sofia) 14 - Ivan Dyulgerov - Cherno more (Varna) 11 - Sergio Padt - Ludogorets 1945 (Razgrad) - Anatoliy Gospodinov - Arda 1924 (Kardzhali) 10 - Yanko Georgiev - Krumovgrad (Krumovgrad) - Hidajet Hankić - Botev (Plovdiv) 8 - Simon Sluga - Ludogorets 1945 (Razgrad) - Dinko Horkaš - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Aleksandar Lyubenov - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Rodrigo García Accinelli - Beroe (Stara Zagora) full list Top Assists 9 - Rick Lima - Ludogorets 1945 (Razgrad) - Mazire Soula - Cherno more (Varna) 8 - Ivelin Popov - Botev (Plovdiv) 7 - Giovanny Marques - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Babacar Dione - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Serkan Yusein - Krumovgrad (Krumovgrad) - Amos Youga - CSKA (Sofia) 6 - Ricardinho Filho - Levski (Sofia) - Jonathan Lindseth - CSKA (Sofia) - Caio Vidal - Ludogorets 1945 (Razgrad) - Aslak Fonn Witry - Ludogorets 1945 (Razgrad) - Thibaut Vion - CSKA (Sofia) full list Round 31 27 April 2024, Saturday, 16:15 EEST: in Sofia, "Vasil Levski" national stadium: CSKA (Sofia) - Levski (Sofia) 3:1 (3:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Olaus Skarsem 25', 2:0 Jonathan Lindseth 35', 3:0 Marcelino Carreazo 45', 3:1 Hassimi Fadiga 61'] 28 April 2024, Sunday, 17:45 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Krumovgrad (Krumovgrad) 3:3 (0:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Aleksandar Kolev 12', 0:2 Serkan Yusein 26', 1:2 Rick Lima 49', 2:2 Olivier Verdon 56'-pen, 3:2 Rwan Cruz 75', 3:3 Anton Nedyalkov 89'-og] 28 April 2024, Sunday, 20:15 EEST: Cherno more (Varna) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Vasil Panayotov 11'] Round 32 10 May 2024, Friday, 19:15 EEST: Krumovgrad (Krumovgrad) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 4:1 (3:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Patrick Luan 20', 2:0 Aleksandar Kolev 30'-pen, 3:0 Matej Šimić 42', 3:1 Petar Andreev 54', 4:1 Aleksandar Kolev 74'] [sent off: Olivier Kamdem (L) 67'] 11 May 2024, Saturday, 19:30 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - CSKA (Sofia) 3:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Kwadwo Duah 2', 1:1 Fernando Karanga 34', 2:1 Anton Nedyalkov 48', 3:1 Kwadwo Duah 57'-pen] [sent off: Bernard Tekpetey (L) 60', Fernando Karanga (CSKA) 60'] 12 May 2024, Sunday, 19:40 EEST: Levski (Sofia) - Cherno more (Varna) 0:0 * /live on Diema Sport/ Video stats * - scheduled for 19:30 EEST, starts 12' late due to a sit-in on the field by home team supporters, protesting against the club's management. Round 33 18 May 2024, Saturday, 17:45 EEST: CSKA (Sofia) - Krumovgrad (Krumovgrad) 2:2 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Patrick Luan 3', 1:1 Jonathan Lindseth 29', 2:1 Matthias Phaëton 49', 2:2 Patrick Luan 55'] [missed pen: Jonathan Lindseth (CSKA) 43'] 18 May 2024, Saturday, 20:15 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Levski (Sofia) 1:2 (1:2) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Mitchy Ntelo 10', 1:1 Wenderson Tsunami 29', 1:2 Ricardinho Filho 32'] 19 May 2024, Sunday, 20:30 EEST: Cherno more (Varna) - Ludogorets 1945 (Razgrad) - /live on Diema Sport/ Round 34 22 May 2024, Wednesday, 16:00 EEST: Krumovgrad (Krumovgrad) - Levski (Sofia) - /live on Diema Sport/ 22 May 2024, Wednesday, 18:30 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - /live on Diema Sport/ 23 May 2024, Thursday, 20:15 EEST: CSKA (Sofia) - Cherno more (Varna) - /live on Diema Sport/ Round 35 26 May 2024, Sunday, 20:30 EEST: Cherno more (Varna) - Krumovgrad (Krumovgrad) - /live on Diema Sport/ Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - CSKA (Sofia) - /live on Diema Sport/ Levski (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) - /live on Diema Sport/
Results grid
-------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. -------------------------------------------------------------------- 1. Ludogorets 1945 (Razgrad) XXX 3:1 --- --- -:- 3:3 2. CSKA (Sofia) --- XXX -:- 3:1 --- 2:2 3. Cherno more (Varna) -:- --- XXX --- 1:0 -:- 4. Levski (Sofia) -:- --- 0:0 XXX --- --- 5. Lokomotiv 1926 (Plovdiv) --- -:- --- 1:2 XXX --- 6. Krumovgrad (Krumovgrad) --- --- --- -:- 4:1 XXX -------------------------------------------------------------------- top

Second phase

Vtora grupa

| Results grid |

Rounds: | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 |

                           Current matches:

20 May 2024, Monday, 17:45 EEST / Round 34:
Arda 1924 (Kardzhali) - FK CSKA 1948 (Sofia)               -  /live on Diema Sport/ 
20 May 2024, Monday, 20:15 EEST / Round 34:
Slavia 1913 (Sofia) - Botev (Plovdiv)                      -  /live on Diema Sport/ 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

7. FK CSKA 1948 (Sofia) 33 11 12 10 31:29 45 [1 2 0 1:0 5] - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 8. Botev (Plovdiv) 33 12 9 12 48:36 45 UEL (as cup winner) [0 2 1 0:1 2] 9. Arda 1924 (Kardzhali) 33 12 8 13 35:34 44 10. Slavia 1913 (Sofia) 33 11 7 15 31:45 40
Notes - FK CSKA 1948 (Sofia) plays its home games at the "Vitosha" st. in Bistritsa, obl.Sofia stolitsa. Round 31 27 April 2024, Saturday, 19:00 EEST: Botev (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia) 0:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Galin Ivanov 33'] 29 April 2024, Monday, 17:45 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Arda 1924 (Kardzhali) 1:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Chinonso Offor 27', 1:1 Pedrinho Henrique 57'-fk] [sent off: Borislav Tsonev (Arda) 64'] Round 32 6 May 2024, Monday, 17:45 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - Arda 1924 (Kardzhali) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 6 May 2024, Monday, 20:15 EEST: Botev (Plovdiv) - FK CSKA 1948 (Sofia) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats Round 33 10 May 2024, Friday, 16:45 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia) 0:2 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Denislav Aleksandrov 42', 0:2 Toni Tasev 65'] [missed pen: Toni Tasev (S) 21'] [sent off: Rosen Bozhinov (Ts48) 35'] 11 May 2024, Saturday, 17:00 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - Botev (Plovdiv) 2:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Umeh Emmanuel 32', 1:1 Boris Tyutyukov 64', 2:1 Joonas Tamm 85'-og] Round 34 20 May 2024, Monday, 17:45 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - FK CSKA 1948 (Sofia) - /live on Diema Sport/ 20 May 2024, Monday, 20:15 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - Botev (Plovdiv) - /live on Diema Sport/ Round 35 23 May 2024, Thursday, 15:15 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - Slavia 1913 (Sofia) - /live on Diema Sport/ 23 May 2024, Thursday, 17:45 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Botev (Plovdiv) - /live on Diema Sport/ Round 36 27 May 2024, Monday, 20:00 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - FK CSKA 1948 (Sofia) - /live on Diema Sport/ Botev (Plovdiv) - Arda 1924 (Kardzhali) - /live on Diema Sport/
Results grid
---------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. ---------------------------------------------------------- 1. FK CSKA 1948 (Sofia) XXX -:- 1:1 0:2 2. Botev (Plovdiv) 0:0 XXX -:- 0:1 3. Arda 1924 (Kardzhali) -:- 2:1 XXX -:- 4. Slavia 1913 (Sofia) -:- -:- 0:0 XXX ---------------------------------------------------------- top

Second phase

Treta grupa

| Results grid |

Rounds: | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 |

                           Current matches:

17 May 2024, Friday, 15:15 EEST / Round 33:
Pirin (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo)            2:2 (1:0)  /live on Diema Sport/ Video stats 
  [1:0 Serigne Mbacké Faye 4'-og, 1:1 Ivan Vasilev 62', 1:2 Joachim Carcela-González 64', 
   2:2 Arnaud Luzayadio 90'+3']
17 May 2024, Friday, 17:45 EEST / Round 33:
Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Botev (Vratsa)             1:1 (1:1)  /live on Diema Sport/ Video stats 
  [1:0 Simeon Mechev 31', 1:1 Spas Georgiev 35']
  [sent off: Krasimir Miloshev (L) 90'+2']
17 May 2024, Friday, 20:15 EEST / Round 33:
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Beroe (Stara Zagora)            0:1 (0:0)  /live on Diema Sport/ Video stats 
  [0:1 Vinni Triboulet 90'+4']
  [sent off: Angel Bastunov (H) 90'+10']
21 May 2024, Tuesday, 16:30 EEST / Round 34:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Botev (Vratsa)                  -  /live on Diema Sport/ 
21 May 2024, Tuesday, 18:45 EEST / Round 34:
Beroe (Stara Zagora) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia)        -  /live on Diema Sport/ 
21 May 2024, Tuesday, 21:00 EEST / Round 34:
Pirin (Blagoevgrad) - Hebar 1918 (Pazardzhik)              -  /live on Diema Sport/ 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

11. Beroe (Stara Zagora) 33 12 6 15 30:42 42 12. Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 33 9 6 18 26:58 33 13. Pirin (Blagoevgrad) 33 7 10 16 26:47 31 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 14. Hebar 1918 (Pazardzhik) 33 8 6 19 32:48 30 ------------------------------------------------------------------- 15. Botev (Vratsa) 33 8 5 20 26:55 29 16. Etar VT (Veliko Tarnovo) 33 3 7 23 20:62 16 [+] Relegated
Round 31 26 April 2024, Friday, 20:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Botev (Vratsa) 1:2 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ivan Tasev 8', 1:1 Martin Achkov 45'+1'-fk, 1:2 Martin Smolenski 49'] [sent off: Bryan Mendoza (B) 54'] 28 April 2024, Sunday, 15:15 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 0:2 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:2 Steve Traoré 10',80'] 29 April 2024, Monday, 20:15 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 3:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [2:0 Sebastián Villa 31',39'; 3:0 Javier Silgo 90'] [sent off: Gorka Larrucea (EVT) 49'] Round 32 12 May 2024, Sunday, 17:00 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Pirin (Blagoevgrad) 2:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Sebastián Villa 29'-pen, 2:0 Vinni Triboulet 31'] 13 May 2024, Monday, 17:45 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 1:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Joachim Carcela-González 8', 1:1 Dimitar Mitkov 50'] [sent off: Martín Morán (EVT) 70', Gonçalo Cardoso (L) 90'+6', Carlos França (L) 90'+8'] 13 May 2024, Monday, 20:15 EEST: Botev (Vratsa) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Marco Majouga 33'] [sent off: Kléri Serber (B) 85'] Round 33 17 May 2024, Friday, 15:15 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:2 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Serigne Mbacké Faye 4'-og, 1:1 Ivan Vasilev 62', 1:2 Joachim Carcela-González 64', 2:2 Arnaud Luzayadio 90'+3'] 17 May 2024, Friday, 17:45 EEST: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Botev (Vratsa) 1:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Simeon Mechev 31', 1:1 Spas Georgiev 35'] [sent off: Krasimir Miloshev (L) 90'+2'] 17 May 2024, Friday, 20:15 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Beroe (Stara Zagora) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Vinni Triboulet 90'+4'] [sent off: Angel Bastunov (H) 90'+10'] Round 34 21 May 2024, Tuesday, 16:30 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Botev (Vratsa) - /live on Diema Sport/ 21 May 2024, Tuesday, 18:45 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - /live on Diema Sport/ 21 May 2024, Tuesday, 21:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Hebar 1918 (Pazardzhik) - /live on Diema Sport/ Round 35 25 May 2024, Saturday, 20:30 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - /live on Diema Sport/ Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) - /live on Diema Sport/ Botev (Vratsa) - Beroe (Stara Zagora) - /live on Diema Sport/
Results grid
-------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. -------------------------------------------------------------------- 1. Beroe (Stara Zagora) XXX -:- 2:0 --- --- 3:0 2. Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) --- XXX -:- --- 1:1 --- 3. Pirin (Blagoevgrad) --- --- XXX -:- 1:2 2:2 4. Hebar 1918 (Pazardzhik) 0:1 0:2 --- XXX --- -:- 5. Botev (Vratsa) -:- --- --- 1:0 XXX --- 6. Etar VT (Veliko Tarnovo) --- 1:1 --- --- -:- XXX -------------------------------------------------------------------- top


Conference League Play-off

31 May 2024, Friday, 19:00 EEST:
3rd/4th placed team - 7th placed team                      -  /live on Diema Sport/ 

top


Parva liga Play-off

30 May 2024, Thursday, 19:00 EEST:
14h in Parva liga - 3rd in Vtora liga                      -  /live on Diema Sport/ 

top



First phase

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
        | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Ludogorets 1945 (Razgrad) 30 24 3 3 78:15 75 Parva grupa 2. CSKA (Sofia) 30 19 6 5 50:19 63 Parva grupa 3. Cherno more (Varna) 30 18 8 4 47:25 62 Parva grupa 4. Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 30 16 7 7 50:34 55 Parva grupa 5. Levski (Sofia) 30 16 6 8 45:26 54 Parva grupa 6. Krumovgrad (Krumovgrad) 30 12 8 10 35:35 44 [+] Parva grupa [2 0 0 4:2 6] - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 7. Botev (Plovdiv) 30 12 8 10 47:33 44 Vtora grupa [0 0 2 2:4 0] 8. FK CSKA 1948 (Sofia) 30 11 10 9 30:26 43 Vtora grupa 9. Arda 1924 (Kardzhali) 30 11 6 13 32:32 39 Vtora grupa 10. Slavia 1913 (Sofia) 30 9 6 15 28:45 33 Vtora grupa [1 0 1 3:3 3, -17 overall GD] - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 11. Beroe (Stara Zagora) 30 9 6 15 24:42 33 Treta grupa [1 0 1 3:3 3, -18 overall GD] 12. Pirin (Blagoevgrad) 30 7 9 14 23:41 30 Treta grupa [1 1 0 3:2 4] 13. Hebar 1918 (Pazardzhik) 30 8 6 16 32:44 30 Treta grupa [0 1 1 2:3 1] 14. Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 30 8 4 18 22:56 28 Treta grupa 15. Botev (Vratsa) 30 6 4 20 22:53 22 Treta grupa 16. Etar VT (Veliko Tarnovo) 30 3 5 22 17:56 14 [+] Treta grupa
Notes - Krumovgrad (Krumovgrad) plays its home games at the "Nikola Shterev - Starika" complex in kv.Komatevo, Plovdiv. - FK CSKA 1948 (Sofia) plays its home games at the "Vitosha" st. in Bistritsa, obl.Sofia stolitsa. - As of round 21 CSKA (Sofia) plays its home games at the "Vasil Levski" national stadium due to a major reconstruction of the "Balgarska armia" st. Top Scorers - First phase 12 - Georgi Nikolov - Botev (Plovdiv) [penalties: 1/1] /incl. 8 goals for Hebar 1918 (Pazardzhik)/ - Atanas Iliev - Cherno more (Varna) [penalties: 5/5] 11 - Aleksandar Kolev - Krumovgrad (Krumovgrad) [penalties: 2/3] - Jakub Piotrowski - Ludogorets 1945 (Razgrad) - Rwan Cruz - Ludogorets 1945 (Razgrad) 10 - Kwadwo Duah - Ludogorets 1945 (Razgrad) [penalties: 1/2] - Bernard Tekpetey - Ludogorets 1945 (Razgrad) 8 - Antoine Baroan - Botev (Plovdiv) [penalties: 2/2] - Toni Tasev - Slavia 1913 (Sofia) [penalties: 4/4] - Jawad El Jemili - Levski (Sofia) - Ricardinho Filho - Levski (Sofia) [penalties: 2/2] 7 - Duckens Nazon - CSKA (Sofia) [penalties: 1/2] - Giovanny Marques - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) [penalties: 2/2] - Ivaylo Chochev - Ludogorets 1945 (Razgrad) [penalties: 3/4] /incl. 6 goals for FK CSKA 1948 (Sofia)/ - Jonathan Lindseth - CSKA (Sofia) - Marin Petkov - Levski (Sofia) full list Clean sheets - First phase 15 - Gustavo Busatto - CSKA (Sofia) 14 - Plamen Andreev - Levski (Sofia) 12 - Ivan Dyulgerov - Cherno more (Varna) 11 - Sergio Padt - Ludogorets 1945 (Razgrad) 10 - Anatoliy Gospodinov - Arda 1924 (Kardzhali) - Yanko Georgiev - Krumovgrad (Krumovgrad) 9 - Hidajet Hankić - Botev (Plovdiv) 8 - Simon Sluga - Ludogorets 1945 (Razgrad) - Dinko Horkaš - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) full list Top Assists - First phase 8 - Ivelin Popov - Botev (Plovdiv) - Mazire Soula - Cherno more (Varna) - Rick Lima - Ludogorets 1945 (Razgrad) 7 - Giovanny Marques - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Babacar Dione - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 6 - Amos Youga - CSKA (Sofia) - Ricardinho Filho - Levski (Sofia) - Jonathan Lindseth - CSKA (Sofia) - Caio Vidal - Ludogorets 1945 (Razgrad) - Aslak Fonn Witry - Ludogorets 1945 (Razgrad) - Thibaut Vion - CSKA (Sofia) full list Round 1 14 July 2023, Friday, 18:45 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Beroe (Stara Zagora) 1:2 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Daniil Kondrakov 22', 1:2 Vinni Triboulet 45'+3',50'] 14 July 2023, Friday, 21:00 EEST: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 3:1 (2:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Bozhidar Katsarov 6', 2:0 Aleksandar Kolev 17', 2:1 Dominik Yankov 39', 3:1 Martin Sorakov 68'] 15 July 2023, Saturday, 18:45 EEST: Levski (Sofia) - FK CSKA 1948 (Sofia) 1:2 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ricardinho Filho 32', 1:1 Pedrinho Henrique 41'-pen, 1:2 Helitão Tito 80'] 15 July 2023, Saturday, 21:00 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - Cherno more (Varna) 3:3 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Matheus Machado 44', 1:1 Radoslav Tsonev 53'-pen, 2:1 Preslav Borukov 62', 2:2 Matheus Machado 64', 2:3 Atanas Iliev 79'-pen, 3:3 Aboubacar Toungara 83'-pen] 16 July 2023, Sunday, 18:30 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Botev (Plovdiv) 1:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Martin Sekulić 14'-pen, 1:1 Pierre Zebli 77'] 16 July 2023, Sunday, 21:00 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - CSKA (Sofia) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 17 July 2023, Monday, 18:30 EEST: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Botev (Vratsa) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Dimitar Mitkov 58'-pen] 17 July 2023, Monday, 20:45 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Slavia 1913 (Sofia) 0:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Galin Ivanov 43'] Round 2 21 July 2023, Friday, 19:00 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 3:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Stoyan Stoichkov 9', 2:0 Pedrinho Henrique 22'-pen, 3:0 Georgi Rusev 90'+1'] 21 July 2023, Friday, 21:15 EEST: CSKA (Sofia) - Krumovgrad (Krumovgrad) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Tobias Heintz 24'] 22 July 2023, Saturday, 19:15 EEST: Botev (Plovdiv) - Levski (Sofia) 1:3 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Ricardinho Filho 56'-pen, 0:2 Jawad El Jemili 74', 1:2 Martin Sekulić 81', 1:3 Jawad El Jemili 86'] 22 July 2023, Saturday, 21:30 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 5:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Aslak Fonn Witry 18', 2:0 Dominik Yankov 46', 4:0 Bernard Tekpetey 49',57'; 5:0 Franco Russo 71'] [missed pen: Kwadwo Duah (L) 53'] [sent off: Georgi Angelov (EVT) 37'] 23 July 2023, Sunday, 19:00 EEST: Cherno more (Varna) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Atanas Iliev 32'] 23 July 2023, Sunday, 21:15 EEST: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 2:4 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Jorge Segura 21'-og, 1:2 Giovanny Marques 27',61'; 1:3 Matheus Silva 71', 1:4 Babacar Dione 80', 2:4 Krasimir Stanoev 88'-pen] 24 July 2023, Monday, 19:00 EEST: Botev (Vratsa) - Slavia 1913 (Sofia) 2:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Momchil Tsvetanov 46', 2:0 Jean-Pierre Da Sylva 74'] 24 July 2023, Monday, 21:15 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Arda 1924 (Kardzhali) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Vinni Triboulet 8'] Round 3 28 July 2023, Friday, 21:15 EEST: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Cherno more (Varna) 1:3 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Atanas Iliev 39'-pen, 1:1 Aleksandar Kolev 45', 1:2 Velislav Vasilev 86', 1:3 Nikolay Zlatev 90'+5'] 29 July 2023, Saturday: Etar VT (Veliko Tarnovo) - CSKA (Sofia) postponed * * - postponed at CSKA's request due to the team participation in the UEFA Europa Conference League. Slavia 1913 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) postponed * * - postponed at Ludogorets 1945's request due to the team participation in the UEFA Champions League. 29 July 2023, Saturday, 19:00 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Beroe (Stara Zagora) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Georgi N.Nikolov 71'] [sent off: Jordi Govea (B) 42'] 29 July 2023, Saturday, 21:15 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Botev (Plovdiv) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 30 July 2023, Sunday, 19:00 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - FK CSKA 1948 (Sofia) postponed * /live on Diema Sport/ * - postponed at FK CSKA 1948's request due to the team participation in the UEFA Europa Conference League. 30 July 2023, Sunday, 21:15 EEST: Levski (Sofia) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 6:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Andrian Kraev 20', 3:0 Jawad El Jemili 38',51'; 4:0 Marin Petkov 65', 5:0 Ronaldo Cezar 72', 6:0 Iliyan Stefanov 79'] 31 July 2023, Monday, 21:15 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Botev (Vratsa) 4:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Jorge Segura 22', 2:0 Georgi Minchev 27', 3:0 Babacar Dione 81', 4:0 Petar Andreev 90'+6'] [sent off: Angel Lyaskov (L) 66'] 1 November 2023, Wednesday, 17:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - CSKA (Sofia) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Marcelino Carreazo 49'] [sent off: Amos Youga (CSKA) 60'] 2 November 2023, Thursday, 18:00 EET: Slavia 1913 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:2 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:2 Kwadwo Duah 68',77'] 27 November 2023, Monday, 12:45 EET: Arda 1924 (Kardzhali) - FK CSKA 1948 (Sofia) 0:3 (0:2) * /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Georgi Rusev 18'-fk, 0:2 Nedeljko Piščević 29', 0:3 Helitão Tito 48'] * - initially scheduled for 14 December 2023, Thursday, 17:30 EET. Due to the weather conditions that make it impossible for the round 18 match between the two teams in Bistritsa to take place and the better conditions in Kardzhali, on 26 November it's decided that the round 3 match would be rescheduled for 27 November. Round 4 4 August 2023, Friday, 19:00 EEST: Cherno more (Varna) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Kolyo Stanev 48', 1:1 Zhivko Atanasov 69', 2:1 Edgar Pacheco 83'] 4 August 2023, Friday, 21:15 EEST: Botev (Plovdiv) - Arda 1924 (Kardzhali) 0:2 (0:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Oumar Sako 40', 0:2 Stanislav Iv.Ivanov 42'] [sent off: Antonio Perera (B) 90'+4'] 5 August 2023, Saturday, 19:00 EEST: Botev (Vratsa) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:5 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Rwan Cruz 8', 0:2 Francisco Son 48', 0:3 Pedro Naressi 62', 0:4 Aslak Fonn Witry 64', 0:5 Kiril Despodov 72'] [sent off: Diogo Barbosa (B) 17'] 5 August 2023, Saturday, 21:15 EEST: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 2:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Krasimir Stanoev 45'+3'-pen, 2:0 Carlos França 82'-fk] 6 August 2023, Sunday, 18:45 EEST: CSKA (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia) 1:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Galin St.Ivanov 76', 1:1 Lazar Tufegdžić 82'] 6 August 2023, Sunday, 21:15 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Levski (Sofia) 2:1 (2:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Giovanny Marques 8', 1:1 Ricardinho Filho 32', 2:1 Georgi Minchev 40'] 7 August 2023, Monday, 19:00 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 1:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Pedrinho Henrique 46', 1:1 Atanas Kabov 80'] [missed pen: Pedrinho Henrique (Ts48) 15'] [sent off: Martin Mihaylov (H) 21'] 7 August 2023, Monday, 21:15 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Krumovgrad (Krumovgrad) 2:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Vinni Triboulet 12', 2:0 Aleksandar Kolev 45'+2'-og] [missed pen: Francesco Celeste (B) 45'+1'] Round 5 11 August 2023, Friday, 19:00 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Lachezar Kotev 21'] [sent off: Luka Ivanov (L) 85'] 11 August 2023, Friday, 21:15 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Giovanny Marques 71'-pen] [sent off: Martin Bachev (P) 21'] 12 August 2023, Saturday, 19:00 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Botev (Plovdiv) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Angel Bastunov 48'] [missed pen: Martin Sekulić (B) 30'] [sent off: James Eto'o (B) 83'] 12 August 2023, Saturday, 21:15 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - Cherno more (Varna) 1:5 (1:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:2 Matheus Machado 4',22'; 1:2 Viktor Genev 37', 1:3 Pablo Álvarez 63'-pen, 1:4 Alex Fernandes 90', 1:5 Ismail Isa 90'+5'] [sent off: Ivan Minchev (S) 86'] 13 August 2023, Sunday, 18:45 EEST: Levski (Sofia) - Botev (Vratsa) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Preslav Bachev 83'] 13 August 2023, Sunday, 21:15 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - CSKA (Sofia) 3:0 (2:0) * /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Rwan Cruz 8', 2:0 Sainey Sanyang 33'-og, 3:0 Kiril Despodov 56'-pen] [sent off: Noah Sonko Sundberg (L) 73'] * - the second goal is wrongly attributed as a goal by Aslak Fonn Witry in the official match report. 14 August 2023, Monday, 19:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Beroe (Stara Zagora) 2:2 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Francesco Celeste 25', 1:1 Martin Toshev 41', 2:1 Chahreddine Boukholda 59', 2:2 Luciano Squadrone 77'] 14 August 2023, Monday, 21:15 EEST: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - FK CSKA 1948 (Sofia) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Daniel Miljanović 73'] Round 6 18 August 2023, Friday, 19:00 EEST: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 0:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Nikolas Penev 25'] 18 August 2023, Friday, 21:15 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Arda 1924 (Kardzhali) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Petar Andreev 69'] 19 August 2023, Saturday, 19:00 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Slavia 1913 (Sofia) 3:0 (3:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Luciano Squadrone 17', 3:0 Mike Cevallos 39',42'] 19 August 2023, Saturday, 21:15 EEST: Botev (Vratsa) - CSKA (Sofia) 0:2 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Duckens Nazon 6', 0:2 Tobias Heintz 84'] 20 August 2023, Sunday, 19:00 EEST: Botev (Plovdiv) - Krumovgrad (Krumovgrad) 1:2 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ivelin Popov 21', 1:1 Patrick Luan 53', 1:2 Diego Raposo 83'] 20 August 2023, Sunday, 21:15 EEST: Cherno more (Varna) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Tsvetomir Panov 56'] [sent off: Igor Plastun (L) 90'+2'] Levski (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) postponed * /live on Diema Sport/ * - postponed at Levski's request due to the club's participation in the UEFA Europa Conference League. 21 August 2023, Monday, 20:30 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ivaylo Chochev 30'-pen] 14 September 2023, Thursday, 20:30 EEST: Levski (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 2:0 (0:0) * /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Welton Felipe 78', 2:0 Asen Mitkov 87'] * - Levski is allowed to enter 10 substitutes in the official match protocol (with up to 9 allowed), and their first goal is wrongly attributed to Hassimi Fadiga instead of to Welton Felipe. Round 7 25 August 2023, Friday, 19:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Botev (Vratsa) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Ilian Kostov 79'-og] [sent off: Aymen Souda (P) 14'] 25 August 2023, Friday, 21:15 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 3:4 (3:4) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Giovanny Marques 3', 2:1 Georgi N.Nikolov 11',18'; 2:2 Kaloyan Kostov 25', 2:3 Babacar Dione 38', 3:3 Georgi N.Nikolov 44', 3:4 Efe Ali 45'+3'] 26 August 2023, Saturday, 19:00 EEST: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 2:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Bozhidar Katsarov 2', 2:0 Aleksandar Kolev 85'-pen] 26 August 2023, Saturday, 21:15 EEST: CSKA (Sofia) - Cherno more (Varna) 1:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Duckens Nazon 15', 1:1 Vlatko Drobarov 77'] 27 August 2023, Sunday, 19:00 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - Levski (Sofia) postponed * /live on Diema Sport/ * - postponed at Levski's request due to the club's participation in the UEFA Europa Conference League. Etar VT (Veliko Tarnovo) - Botev (Plovdiv) 1:2 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Ivelin Popov 66', 1:1 Nikolay Yankov 73', 1:2 Antoine Baroan 89'] 27 August 2023, Sunday, 21:15 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Beroe (Stara Zagora) 5:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Franco Russo 19', 2:0 Bernard Tekpetey 30', 3:0 Jakub Piotrowski 66', 4:0 Caio Vidal 74', 5:0 Spas Delev 84'-fk] 28 August 2023, Monday, 20:30 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - FK CSKA 1948 (Sofia) 0:2 (0:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Birsent Karagaren 13', 0:2 Rooney Eva 30'] 1 November 2023, Wednesday, 19:30 EET: Arda 1924 (Kardzhali) - Levski (Sofia) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats Round 8 1 September 2023, Friday, 17:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Arda 1924 (Kardzhali) 0:2 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Tonislav Yordanov 41', 0:2 Preslav Borukov 88'] [missed pen: Tonislav Yordanov (Arda) 41'] 1 September 2023, Friday, 19:15 EEST: Botev (Vratsa) - Cherno more (Varna) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Atanas Iliev 81'-pen] [missed pen: Pablo Álvarez (Chm) 15'] 1 September 2023, Friday, 21:30 EEST: Botev (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia) 3:1 (3:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ivelin Popov 26', 3:0 Martin Sekulić 38',40'; 3:1 Ertan Tombak 82'] 2 September 2023, Saturday, 19:00 EEST: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 1:3 (1:2) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Simeon Mechev 7', 1:1 Krum Stoyanov 23', 1:2 Kolyo Stanev 45', 1:3 Martin Nikolov 52'] [sent off: Plamen Dimov (EVT) 72'] 2 September 2023, Saturday, 21:15 EEST: Beroe (Stara Zagora) - CSKA (Sofia) 0:3 (0:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Duckens Nazon 18', 0:2 Tobias Heintz 20', 0:3 Jonathan Lindseth 63'] 3 September 2023, Sunday, 19:00 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Krumovgrad (Krumovgrad) 4:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Giovanny Marques 10', 2:0 Jorge Segura 24', 3:0 Ewandro Lima 79', 4:0 Alpha Conteh 90'+1'] 3 September 2023, Sunday, 19:15 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) postponed * /live on Diema Sport/ * - postponed at Ludogorets 1945's request due to the team participation in the UEFA Europa League. 3 September 2023, Sunday, 21:15 EEST: Levski (Sofia) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 1:0 (0:0) * /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Stefan Tsonkov 90'+4'-og] * - the goal is wrongly attributed as a goal by Ronaldo Cezar in the official match protocol. 11 April 2024, Thursday, 18:45 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Matías Tissera 82'] Round 6 - postponed match 14 September 2023, Thursday, 20:30 EEST: Levski (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 2:0 (0:0) * /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Welton Felipe 78', 2:0 Asen Mitkov 87'] * - Levski is allowed to enter 10 substitutes in the official match protocol (with up to 9 allowed), and their first goal is wrongly attributed to Hassimi Fadiga instead of to Welton Felipe. Round 9 15 September 2023, Friday, 17:30 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - Botev (Vratsa) 4:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Tonislav Yordanov 2', 2:0 Aboubacar Toungara 39', 3:0 Stanislav Iv.Ivanov 50', 4:0 Aboubacar Toungara 58'] 15 September 2023, Friday, 20:00 EEST: Cherno more (Varna) - Beroe (Stara Zagora) 2:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Atanas Iliev 43'-pen, 2:0 Mazire Soula 46'] 16 September 2023, Saturday, 17:30 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 1:2 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Simeon Mechev 34', 0:2 Steve Traoré 70', 1:2 Galin Ivanov 77'] 16 September 2023, Saturday, 20:00 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Botev (Plovdiv) 2:2 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Olivier Verdon 43'-pen, 1:1 Ivelin Popov 57', 1:2 Krasian Kolev 83', 2:2 Jakub Piotrowski 90'+9'] 17 September 2023, Sunday, 17:45 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 0:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Ewandro Lima 45'+7'] [sent off: Mariyan Ivanov (EVT) 27'] 17 September 2023, Sunday, 20:15 EEST: CSKA (Sofia) - FK CSKA 1948 (Sofia) 2:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [2:0 Duckens Nazon 74',81'] 18 September 2023, Monday, 17:30 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Pirin (Blagoevgrad) 1:2 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Boris Tyutyukov 51', 1:1 Nikolas Penev 55', 1:2 Martin Bachev 67'] 18 September 2023, Monday, 20:00 EEST: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Levski (Sofia) 2:2 (1:2) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Dimitar Tonev 21', 1:1 Wenderson Tsunami 26', 1:2 Ricardinho Filho 32', 2:2 Aleksandar Kolev 75'] Round 10 22 September 2023, Friday, 15:00 EEST: Botev (Vratsa) - Beroe (Stara Zagora) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Daniel Genov 56'] [sent off: Franco Ramos Mingo (Ber) 84'] 22 September 2023, Friday, 17:30 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Cherno more (Varna) 1:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Atanas Iliev 45'+2', 1:1 Viðar Örn Kjartansson 73'] 22 September 2023, Friday, 20:00 EEST: Botev (Plovdiv) - CSKA (Sofia) 1:2 (0:1) * /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Jonathan Lindseth 21', 0:2 Duckens Nazon 67'-pen, 1:2 Konstantinos Balogiannis 79'] * - Botev is banned with playing 1 home game at a neutral venue, changed to 1 home game behind closed doors, due to an object thrown from the crowd hitting CSKA's coach. Following an appeal, this is commuted to closing 1 stand for 1 home game. 23 September 2023, Saturday, 15:00 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 3:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Tonislav Yordanov 18', 1:1 Georgi N.Nikolov 70', 2:1 Preslav Borukov 76', 3:1 Hristo Mitev 85'] 23 September 2023, Saturday, 17:30 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia) 2:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [2:0 Alpha Conteh 69',72'] 23 September 2023, Saturday, 20:00 EEST: Levski (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Asen Mitkov 81'] 24 September 2023, Sunday, 18:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Krumovgrad (Krumovgrad) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ventsislav Bengyuzov 45'+2'-pen] [missed pen: Aleksandar Kolev (K) 76'] 24 September 2023, Sunday, 20:30 EEST: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Rz) 1:3 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Diogo Teixeira 12', 1:1 Rwan Cruz 59', 1:2 Claude Gonçalves 67', 1:3 Caio Vidal 76'] Round 11 26 September 2023, Tuesday, 17:00 EEST: Beroe (Stara Zagora) - FK CSKA 1948 (Sofia) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 26 September 2023, Tuesday, 19:30 EEST: Cherno more (Varna) - Botev (Plovdiv) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Atanas Iliev 19'] 27 September 2023, Wednesday, 15:30 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Botev (Vratsa) 1:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Oleksiy Zbun 44', 1:1 Boubacar Traorè 67'] 27 September 2023, Wednesday, 18:00 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - Levski (Sofia) 0:2 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Ronaldo Cezar 34', 0:2 Welton Felipe 54'] [sent off: Hassimi Fadiga (L) 23'] 27 September 2023, Wednesday, 20:30 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 1:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Bernard Tekpetey 9', 1:1 Petar Andreev 85'] 28 September 2023, Thursday, 15:30 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Pirin (Blagoevgrad) 0:2 (0:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:2 Boris Tyutyukov 7',45'+2'] [sent off: Valeri Hristov (EVT) 61'] 28 September 2023, Thursday, 18:00 EEST: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Arda 1924 (Kardzhali) 1:3 (0:3) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Cəlal Hüseynov 4', 0:2 Preslav Borukov 17', 0:3 Oumar Sako 30', 1:3 Diego Raposo 62'] 28 September 2023, Thursday, 20:30 EEST: CSKA (Sofia) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 2:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [2:0 Michael Estrada 40',45'] Round 12 30 September 2023, Saturday, 17:30 EEST: Botev (Vratsa) - FK CSKA 1948 (Sofia) 1:2 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Brayan Perea 17'-pen, 1:2 Ivaylo Chochev 36'-pen,90'+2'] 30 September 2023, Saturday, 20:00 EEST: Botev (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora) 4:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [3:0 Antoine Baroan 35'-pen,47',70'-pen; 3:1 Gianni Touma 85', 4:1 Ivelin Popov 87'] [sent off: Juan Pablo Lungarzo (GK) (Ber) 64'] 1 October 2023, Sunday, 15:15 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 3:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Preslav Borukov 7', 2:0 Stanislav Iv.Ivanov 58', 3:0 Preslav Borukov 67'] 1 October 2023, Sunday, 17:45 EEST: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Cherno more (Varna) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 1 October 2023, Sunday, 20:30 EEST: Levski (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Rwan Cruz 25'] 2 October 2023, Monday, 15:00 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Krumovgrad (Krumovgrad) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats [sent off: Dzhuniet Ali (K) 81'] 2 October 2023, Monday, 17:30 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Slavia 1913 (Sofia) 1:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Sibiry Keita 13', 1:1 Andrey Yordanov 81'] 2 October 2023, Monday, 20:00 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - CSKA (Sofia) 0:2 (0:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Michael Estrada 20', 0:2 Duckens Nazon 39'] [missed pen: Duckens Nazon (CSKA) 45'+2'] Round 13 6 October 2023, Friday, 17:30 EEST: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Botev (Vratsa) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Daniel Miljanović 24'] 6 October 2023, Friday, 20:00 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Yves Daniel Ntankeu 86'] 7 October 2023, Saturday, 14:45 EEST: in Sofia, "Vasil Levski" national stadium: CSKA (Sofia) - Levski (Sofia) 1:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Ronaldo Cezar 43', 1:1 Jonathan Lindseth 49'] 7 October 2023, Saturday, 17:45 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - Arda 1924 (Kardzhali) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Toni Tasev 45'+1'] [sent off: Stanislav Iv.Ivanov (Arda) 78'] 7 October 2023, Saturday, 20:15 EEST: Cherno more (Varna) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 2:2 (1:2) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Daniel Dimov 39', 1:2 Ewandro Lima 45'+1'-fk,45'+4'; 2:2 Zhivko Atanasov 90'+5'] [sent off: Jorge Segura (L) 75', Ewandro Lima (L) 80'] 8 October 2023, Sunday, 15:15 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 2:5 (2:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Georgi N.Nikolov 4', 1:1 Ivaylo Dimitrov 12', 2:1 Chahreddine Boukholda 34', 2:2 Georgi N.Nikolov 45'+1', 2:3 Nikolas Penev 49', 2:4 Angel Bastunov 53', 2:5 Róbert Mazáň 70'] [sent off: Georgi N.Nikolov (H) 77'] 8 October 2023, Sunday, 17:45 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Botev (Plovdiv) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ivaylo Chochev 86'] 8 October 2023, Sunday, 20:15 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Pirin (Blagoevgrad) 4:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Spas Delev 6', 2:0 Jakub Piotrowski 61', 3:0 Rwan Cruz 65', 4:0 Caio Vidal 79'] Round 14 20 October 2023, Friday, 16:45 EEST: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 20 October 2023, Friday, 19:15 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora) 1:2 (0:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Vinni Triboulet 29', 0:2 Santiago Godoy 43', 1:2 Dimitar Iliev 90'+4'] 21 October 2023, Saturday, 14:00 EEST: Botev (Vratsa) - Botev (Plovdiv) 3:5 (1:2) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Brayan Perea 3', 1:1 Yanis Karabelyov 5', 1:2 Faustas Steponavičius 27', 2:2 Marco Majouga 50', 2:3 Umeh Emmanuel 55', 3:3 Brayan Perea 63'-pen, 3:4 Umeh Emmanuel 77', 3:5 Antoine Baroan 80'] 21 October 2023, Saturday, 16:30 EEST: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - FK CSKA 1948 (Sofia) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 21 October 2023, Saturday, 19:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - CSKA (Sofia) 1:2 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ivan Tasev 45'+1', 1:1 Matthias Phaëton 79', 1:2 Jonathan Lindseth 80'] [sent off: Ayoub Abou (P) 84'] 22 October 2023, Sunday, 14:00 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Slavia 1913 (Sofia) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Georgi T.Valchev 90'+8'-pen] 22 October 2023, Sunday, 16:30 EEST: Levski (Sofia) - Cherno more (Varna) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Jawad El Jemili 57'] [sent off: Vlatko Drobarov (Chm) 22'] 22 October 2023, Sunday, 19:00 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats Round 15 25 October 2023, Wednesday, 17:30 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Botev (Vratsa) 2:1 (1:1) * /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Boubacar Traorè 5', 1:1 Krasimir Kostov (GK) 11'-og, 2:1 Ivaylo Dimitrov 50'-pen] * - Etar VT's first goal is wrongly assigned as a goal by Martín Morán in the official match protocol. 26 October 2023, Thursday, 12:30 EEST: Botev (Plovdiv) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 6:0 (3:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Antoine Baroan 5', 2:0 Samuel Akere 12', 3:0 Ivelin Popov 45'+1'-pen, 4:0 Umeh Emmanuel 57', 5:0 Antoine Baroan 66', 6:0 Samuel Akere 78'] 26 October 2023, Thursday, 15:00 EEST: Cherno more (Varna) - Pirin (Blagoevgrad) 2:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Hugo Komano 9', 1:1 Pablo Álvarez 17', 2:1 Daniel Dimov 83'] 26 October 2023, Thursday, 17:30 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 1:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Georgi Rusev 15', 1:1 Giovanny Marques 44'-pen] [sent off: Angel Lyaskov (L) 89', Helitão Tito (Ts48) 89'] 27 October 2023, Friday, 14:00 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - Krumovgrad (Krumovgrad) 2:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Viktor Genev 16', 2:0 Toni Tasev 81'-pen] 27 October 2023, Friday, 16:30 EEST: CSKA (Sofia) - Arda 1924 (Kardzhali) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 27 October 2023, Friday, 19:00 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Levski (Sofia) 2:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Gianni Touma 4', 1:1 Kristian Dimitrov 45', 2:1 Santiago Godoy 73'] 29 October 2023, Sunday, 18:15 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 3:1 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Bernard Tekpetey 11', 2:0 Aslak Fonn Witry 37', 2:1 Stefan Tsonkov 86', 3:1 Rick Lima 88'] Round 3 - postponed matches 1 November 2023, Wednesday, 17:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - CSKA (Sofia) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Marcelino Carreazo 49'] [sent off: Amos Youga (CSKA) 60'] 2 November 2023, Thursday, 18:00 EET: Slavia 1913 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:2 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:2 Kwadwo Duah 68',77'] Round 7 - postponed match 1 November 2023, Wednesday, 19:30 EET: Arda 1924 (Kardzhali) - Levski (Sofia) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats Round 16 3 November 2023, Friday, 17:00 EET: Beroe (Stara Zagora) - Pirin (Blagoevgrad) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 3 November 2023, Friday, 19:30 EET: Botev (Plovdiv) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 5 November 2023, Sunday, 15:30 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Krumovgrad (Krumovgrad) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Kwadwo Duah 16'] 6 November 2023, Monday, 13:00 EET: Botev (Vratsa) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 0:2 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Gonçalo Cardoso 30', 0:2 Antoni Ivanov 60'] 6 November 2023, Monday, 15:30 EET: Slavia 1913 (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Toni Tasev 18'-pen] 6 November 2023, Monday, 18:00 EET: CSKA (Sofia) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 3:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Matthias Phaëton 45'+1', 2:0 Michael Estrada 59', 3:0 Stanislav Shopov 90'+1'] 7 November 2023, Tuesday, 15:00 EET: Cherno more (Varna) - Arda 1924 (Kardzhali) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Vasil Panayotov 81'] 7 November 2023, Tuesday, 17:30 EET: FK CSKA 1948 (Sofia) - Levski (Sofia) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Pedrinho Henrique 59'] [sent off: Antonio Vutov (Ts48) 80'] Round 17 10 November 2023, Friday, 15:00 EET: Slavia 1913 (Sofia) - Botev (Vratsa) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Martin Georgiev 44'] [sent off: Diogo Barbosa (B) 76'] 10 November 2023, Friday, 17:30 EET: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 2:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Georgi Minchev 11'-pen, 1:1 Carlos França 24', 2:1 Bruno Franco 53'-og] 11 November 2023, Saturday, 12:45 EET: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Cherno more (Varna) 1:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Ismail Isa 67', 1:1 Stefan Tsonkov 90'+6'] 11 November 2023, Saturday, 15:15 EET: Pirin (Blagoevgrad) - FK CSKA 1948 (Sofia) 2:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Birsent Karagaren 58', 2:1 Aymen Souda 68',86'] [missed pen: Ivaylo Chochev (Ts48) 58'] 11 November 2023, Saturday, 17:45 EET: Arda 1924 (Kardzhali) - Beroe (Stara Zagora) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Aboubacar Toungara 71'] 12 November 2023, Sunday, 13:00 EET: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - CSKA (Sofia) 1:4 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Aleksandar Kolev 34', 1:1 Amos Youga 38', 1:2 Hristiyan Petrov 78', 1:3 Danilo Moreno 83', 1:4 Marcelino Carreazo 90'+1'] 12 November 2023, Sunday, 15:30 EET: Levski (Sofia) - Botev (Plovdiv) 1:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Wenderson Tsunami 18', 1:1 Antoine Baroan 54'] 12 November 2023, Sunday, 18:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:4 (0:4) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Kwadwo Duah 3', 0:2 Todor Nedelev 32'-fk, 0:3 Jakub Piotrowski 37', 0:4 Bernard Tekpetey 41'] [sent off: Luis Mario Córdova (EVT) 69'] Round 18 24 November 2023, Friday, 17:30 EET: Beroe (Stara Zagora) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 2:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Santiago Godoy 34', 1:1 Angel Bastunov 54', 2:1 Carlos Segundo Pachamé 64'] [sent off: Santiago Godoy (B) 90'+3'] 25 November 2023, Saturday, 12:45 EET: Botev (Vratsa) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 2:0 (1:0) * /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Daniel Genov 20', 2:0 Marco Majouga 58'] * - scheduled for 12:30 EET, starts 15' late so that the pitch is cleared from accumulating snow. 25 November 2023, Saturday, 15:00 EET: Botev (Plovdiv) - Pirin (Blagoevgrad) 3:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Hugo Komano 1', 2:1 Samuel Akere 22',46'; 3:1 Martin Sekulić 90'+2'] 25 November 2023, Saturday, 17:30 EET: CSKA (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) abandoned * /live on Diema Sport/ Video stats * - abandoned at half time at 0:0 due to continuing heavy snowfall and snowy pitch. 26 November 2023, Sunday, 12:45 EET: FK CSKA 1948 (Sofia) - Arda 1924 (Kardzhali) postponed * /live on Diema Sport/ * - postponed due to snowy pitch. 26 November 2023, Sunday, 15:15 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Slavia 1913 (Sofia) postponed * /live on Diema Sport/ * - postponed due to snowy pitch. 26 November 2023, Sunday, 17:45 EET: Cherno more (Varna) - Krumovgrad (Krumovgrad) 3:2 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Vasil Panayotov 15', 3:0 Alex Fernandes 44',54'; 3:1 Dimitar Tonev 67', 3:2 Bozhidar Katsarov 87'] 26 November 2023, Sunday, 18:30 EET: CSKA (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:0 (0:0) * /live on Diema Sport 3/ Video stats [1:0 Jonathan Lindseth 84', 2:0 Hristiyan Petrov 86'] [sent off: Georgi Aleksandrov (EVT) 13'] * - continuation of the match, abandoned on 25th of November, from the start of the second half; initially rescheduled for 17:30 EET, resumption is delayed until 18:30 EET. 27 November 2023, Monday, 15:25 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Slavia 1913 (Sofia) 2:3 (1:1) * /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Franco Russo 30'-og, 1:1 Rick Lima 42', 1:2 Martin Sorakov 47', 1:3 Galin Ivanov 54', 2:3 Caio Vidal 67'] * - scheduled for 15:15 EET, starts with 8 minutes delay at 15:23 EET. 27 November 2023, Monday, 17:30 EET: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Levski (Sofia) 2:2 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Marin Petkov 27', 0:2 Andrian Kraev 70', 2:2 Dimitar Mitkov 76',90'+5'-pen] 14 December 2023, Thursday, 17:30 EET: FK CSKA 1948 (Sofia) - Arda 1924 (Kardzhali) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ivaylo Chochev 12'-pen] [sent off: Steeve Furtado (Ts48) 58'] Round 3 - postponed match 27 November 2023, Monday, 12:45 EET: Arda 1924 (Kardzhali) - FK CSKA 1948 (Sofia) 0:3 (0:2) * /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Georgi Rusev 18'-fk, 0:2 Nedeljko Piščević 29', 0:3 Helitão Tito 48'] * - initially scheduled for 14 December 2023, Thursday, 17:30 EET. Due to the weather conditions that make it impossible for the round 18 match between the two teams in Bistritsa to take place and the better conditions in Kardzhali, on 26 November it's decided that the round 3 match would be rescheduled for 27 November. Round 19 1 December 2023, Friday, 15:00 EET: Arda 1924 (Kardzhali) - Botev (Plovdiv) 0:2 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Umeh Emmanuel 63', 0:2 Yanis Karabelyov 79'] 1 December 2023, Friday, 17:30 EET: Slavia 1913 (Sofia) - CSKA (Sofia) 1:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Martin Georgiev 67'-og, 1:1 Roberto Raychev 86'] 2 December 2023, Saturday, 12:30 EET: Hebar 1918 (Pazardzhik) - FK CSKA 1948 (Sofia) 1:3 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Georgi Rusev 19', 0:2 Ivaylo Chochev 53', 0:3 Pedrinho Henrique 68', 1:3 Georgi N.Nikolov 78'] [sent off: Genadiy Ganev (GK) (Ts48) 57'] 2 December 2023, Saturday, 15:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Cherno more (Varna) 1:2 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Vlatko Drobarov 59', 1:1 Martin Toshev 90'+5'-pen, 1:2 Vasil Panayotov 90'+8'] [sent off: Mazire Soula (Chm) 87', Ilian Iliev (coach) (Chm) 90'+6'] 2 December 2023, Saturday, 17:30 EET: Levski (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 3:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Kristian Dimitrov 14', 2:0 Welton Felipe 42', 3:0 Ricardinho Filho 85'-pen] 3 December 2023, Sunday, 12:45 EET: Pirin (Blagoevgrad) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 1:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Aymen Souda 45', 1:1 Kaloyan Krastev 90'+6'] 3 December 2023, Sunday, 15:15 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Botev (Vratsa) 5:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Kwadwo Duah 20', 3:0 Jakub Piotrowski 56',59'; 4:0 Matías Tissera 74', 5:0 Todor Nedelev 88'] 3 December 2023, Sunday, 17:45 EET: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Beroe (Stara Zagora) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Renan Areias 14'] Round 20 9 December 2023, Saturday, 12:30 EET: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Arda 1924 (Kardzhali) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Stanislav Ivanov 84'] 9 December 2023, Saturday, 15:00 EET: Cherno more (Varna) - Slavia 1913 (Sofia) 3:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [2:0 Alex Fernandes 25',57'; 3:0 Vasil Panayotov 69'] 9 December 2023, Saturday, 17:30 EET: Botev (Vratsa) - Levski (Sofia) 0:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Darlan Mendes 32'] 10 December 2023, Sunday, 12:30 EET: FK CSKA 1948 (Sofia) - Krumovgrad (Krumovgrad) 0:3 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Serkan Yusein 27', 0:2 Aleksandar Kolev 49', 0:3 Oktay Yusein 90'+4'] 10 December 2023, Sunday, 15:00 EET: Botev (Plovdiv) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Antonio Perera 57'] 10 December 2023, Sunday, 17:45 EET: CSKA (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Spas Delev 90'+18'] 11 December 2023, Monday, 15:00 EET: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Pirin (Blagoevgrad) 3:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Alpha Conteh 51', 2:0 Babacar Dione 54', 3:0 Georgi Minchev 64'-pen] [missed pen: Aymen Souda (P) 75'] 11 December 2023, Monday, 17:30 EET: Beroe (Stara Zagora) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats [sent off: Kolyo Stanev (EVT) 76'] Round 18 - postponed match 14 December 2023, Thursday, 17:30 EET: FK CSKA 1948 (Sofia) - Arda 1924 (Kardzhali) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ivaylo Chochev 12'-pen] [sent off: Steeve Furtado (Ts48) 58'] Round 21 16 February 2024, Friday, 17:30 EET: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 0:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Carlos França 5'] [sent off: Arhan Isuf (H) 52'] 17 February 2024, Saturday, 12:00 EET: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Botev (Plovdiv) 2:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Aleksandar Kolev 6', 1:1 Georgi Nikolov 24'-pen, 2:1 Aleksandar Kolev 90'+2'-pen] [sent off: Dylan Mertens (B) 90'] 17 February 2024, Saturday, 14:30 EET: Slavia 1913 (Sofia) - Beroe (Stara Zagora) 3:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [2:0 Toni Tasev 7',37'-pen; 3:0 Vladimir Nikolov 83'] [missed pen: Galin Ivanov (S) 22'] 17 February 2024, Saturday, 17:00 EET: Pirin (Blagoevgrad) - Levski (Sofia) 1:2 (1:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Marin Petkov 7', 1:1 Hugo Komano 16', 1:2 Ricardinho Filho 40'] [sent off: José Ángel Córdoba (L) 34'] 18 February 2024, Sunday, 12:45 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - FK CSKA 1948 (Sofia) 1:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Pedrinho Henrique 50', 1:1 Ivan Vasilev 90'+1'-pen] 18 February 2024, Sunday, 15:15 EET: Arda 1924 (Kardzhali) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 1:2 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Aboubacar Toungara 5', 1:1 Babacar Dione 31', 1:2 Ewandro Lima 71'-pen] 18 February 2024, Sunday, 17:45 EET: in Sofia, "Vasil Levski" national stadium: CSKA (Sofia) - Botev (Vratsa) 3:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Thibaut Vion 21', 2:0 Tobias Heintz 36', 3:0 Thibaut Vion 61'] 19 February 2024, Monday, 16:00 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Cherno more (Varna) 3:1 (3:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Daniel Martín 8', 2:1 Rwan Cruz 12',36'; 3:1 Jakub Piotrowski 42'] Round 22 23 February 2024, Friday, 15:00 EET: Botev (Vratsa) - Pirin (Blagoevgrad) 1:2 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Danylo Polonskyi 29', 0:2 Hugo Komano 68', 1:2 Lassana N'Diaye 89'] [sent off: Aymen Souda (P) 42'] 23 February 2024, Friday, 17:30 EET: Botev (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Atanas Chernev 71', 2:0 Dimitar Papazov 86'] 24 February 2024, Saturday, 12:45 EET: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 1:2 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Hristo Ivanov 10', 1:1 Mark-Emilio Papazov 51', 1:2 Cheikh Diamanka 90'+11'] [sent off: Angel Lyaskov (L) 90'+8'] 24 February 2024, Saturday, 15:15 EET: Cherno more (Varna) - CSKA (Sofia) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Zhivko Atanasov 88'] [sent off: Fernando Karanga (CSKA) 73', Mazire Soula (Chm) 83'] 24 February 2024, Saturday, 17:45 EET: Levski (Sofia) - Arda 1924 (Kardzhali) 4:0 (3:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Marin Petkov 9', 2:0 Patrik-Gabriel Galchev 33'-fk, 3:0 Fábio Lima 44', 4:0 Jawad El Jemili 49'] [sent off: Milen Stoev (Arda) 52'] 25 February 2024, Sunday, 14:30 EET: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Krumovgrad (Krumovgrad) 0:2 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Serkan Yusein 19', 0:2 Aleksandar Kolev 90'+5'] 25 February 2024, Sunday, 16:45 EET: FK CSKA 1948 (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia) 1:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Ivan Minchev 12', 1:1 Birsent Karagaren 84'] [sent off: Nedeljko Piščević (Ts48) 3'] 26 February 2024, Monday, 17:30 EET: Beroe (Stara Zagora) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:2 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Francisco Son 24', 0:2 Rwan Cruz 63'] [sent off: Rodrigo García Accinelli (GK) (B) 46'] Round 23 1 March 2024, Friday, 17:30 EET: Cherno more (Varna) - Botev (Vratsa) 2:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Atanas Iliev 41'-pen, 2:0 Messie Biatoumoussoka 71'-og, 2:1 Miroslav Marinov 80'] [sent off: Hristo Yanev (coach) (B) 87'] 2 March 2024, Saturday, 12:45 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 1:2 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Gorka Larrucea 53'-og, 1:1 Ivan Vasilev 81', 1:2 Ivaylo Naydenov 89'] 2 March 2024, Saturday, 15:15 EET: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 3:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Serkan Yusein 54', 2:0 Dzhuniet Ali 76', 3:0 Aleksandar Kolev 80', 3:1 Mitchy Ntelo 90'+2'] [sent off: Vladimir Medved (L) 85'] 2 March 2024, Saturday, 17:45 EET: Slavia 1913 (Sofia) - Botev (Plovdiv) 2:2 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Toni Tasev 10'-pen, 1:1 Yanis Karabelyov 48', 2:1 Toni Tasev 50', 2:2 Georgi Nikolov 87'] [sent off: Erol Dost (S) 90'+3'] 3 March 2024, Sunday, 14:30 EET: in Sofia, "Vasil Levski" national stadium: CSKA (Sofia) - Beroe (Stara Zagora) 3:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Stanislav Shopov 3', 2:0 Matthias Phaëton 32', 3:0 Stanislav Shopov 48'] [sent off: Franco Ramos Mingo (B) 17'] 3 March 2024, Sunday, 17:00 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - FK CSKA 1948 (Sofia) 2:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Aslak Fonn Witry 42', 2:0 Jakub Piotrowski 53'] 4 March 2024, Monday, 15:00 EET: Arda 1924 (Kardzhali) - Pirin (Blagoevgrad) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 4 March 2024, Monday, 17:30 EET: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Levski (Sofia) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Fábio Lima 74'] Round 24 8 March 2024, Friday, 18:30 EET: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 3:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Dimitar Iliev 60', 2:0 Mitchy Ntelo 78', 3:0 Angel Lyaskov 90'+3'] 9 March 2024, Saturday, 12:30 EET: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia) 1:2 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Antoni Ivanov 24', 1:2 Vladimir Nikolov 47',63'] 9 March 2024, Saturday, 15:00 EET: FK CSKA 1948 (Sofia) - CSKA (Sofia) 1:2 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Yevheniy Serdyuk 11', 1:1 Danilo Moreno 66', 1:2 Olaus Skarsem 90'+4'] [sent off: Nedeljko Piščević (Ts48) 45'] 9 March 2024, Saturday, 17:30 EET: Beroe (Stara Zagora) - Cherno more (Varna) 2:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Sebastián Villa 12'-pen, 2:0 Carlos Segundo Pachamé 37'] 10 March 2024, Sunday, 12:45 EET: Botev (Vratsa) - Arda 1924 (Kardzhali) 1:2 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Boubacar Traorè 63', 1:1 Borislav Tsonev 76', 1:2 Tonislav Yordanov 90'+4'-pen] [sent off: Messie Biatoumoussoka (B) 90'+6'] 10 March 2024, Sunday, 15:15 EET: Levski (Sofia) - Krumovgrad (Krumovgrad) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats [sent off: Patrik-Gabriel Galchev (L) 40'] 10 March 2024, Sunday, 17:45 EET: Botev (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:2 (0:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Kwadwo Duah 13', 0:2 Jakub Piotrowski 27'] 11 March 2024, Monday, 17:30 EET: Pirin (Blagoevgrad) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 1:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Hristo Popadiyn 36', 1:1 Atanas Kabov 72'] [sent off: Johan N'Zi (H) 29'] Round 25 15 March 2024, Friday, 16:15 EET: Beroe (Stara Zagora) - Botev (Vratsa) 2:2 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Jordi Govea 17', 1:1 Brayan Perea 59', 2:1 Gianni Touma 71', 2:2 Daniel Genov 90'+4'] 15 March 2024, Friday, 18:45 EET: Cherno more (Varna) - FK CSKA 1948 (Sofia) 2:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ismail Isa 4', 1:1 Radoslav Kirilov 31', 2:1 Ismail Isa 65'] 16 March 2024, Saturday, 12:45 EET: Slavia 1913 (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 1:2 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Ewandro Lima 42', 1:1 Toni Tasev 70', 1:2 Dimitar Iliev 72'] 16 March 2024, Saturday, 15:15 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Levski (Sofia) 0:3 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Jawad El Jemili 52', 0:2 Marin Petkov 82', 0:3 Jawad El Jemili 90'+7'] 16 March 2024, Saturday, 17:45 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Lokomotiv Sf 1929 (Sofia) 6:0 (3:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Kwadwo Duah 2', 2:0 Ivaylo Chochev 38', 3:0 Bernard Tekpetey 43', 4:0 Kwadwo Duah 53'-pen, 5:0 Rwan Cruz 57', 6:0 Aslak Fonn Witry 88'] 17 March 2024, Sunday, 12:45 EET: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Pirin (Blagoevgrad) 2:2 (2:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Diego Raposo 7', 2:0 Dzhuniet Ali 11', 2:1 Andrey Yordanov 45'+4'-pen, 2:2 Ventsislav Bengyuzov 83'] 17 March 2024, Sunday, 15:15 EET: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Arda 1924 (Kardzhali) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Nikolas Penev 48'] 17 March 2024, Sunday, 17:45 EET: in Sofia, "Vasil Levski" national stadium: CSKA (Sofia) - Botev (Plovdiv) 4:0 (3:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Jonathan Lindseth 25', 3:0 Fernando Karanga 33',42'; 4:0 Matthias Phaëton 65'] Round 26 29 March 2024, Friday, 14:00 EET: Pirin (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Joachim Carcela-González 11', 1:1 Ivan Tasev 24', 2:1 Martin Georgiev 88'] 29 March 2024, Friday, 16:30 EET: Arda 1924 (Kardzhali) - Krumovgrad (Krumovgrad) 1:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Chinonso Offor 5', 1:1 Vyacheslav Velyev 29'] 29 March 2024, Friday, 19:00 EET: Levski (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia) 2:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ricardinho Filho 38', 2:0 Marin Petkov 90'+5'] 30 March 2024, Saturday, 14:00 EET: Botev (Vratsa) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 3:2 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Kléri Serber 16', 2:0 Brayan Perea 52'-pen, 2:1 Stefan Tsonkov 69', 3:1 Brayan Perea 90'+2'-pen, 3:2 Krasian Kolev 90'+5'-fk] 30 March 2024, Saturday, 16:30 EET: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 1:2 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Bernard Tekpetey 30', 1:1 Mitchy Ntelo 36', 1:2 Dinis Almeida 90'] 30 March 2024, Saturday, 19:00 EET: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - CSKA (Sofia) 0:1 (0:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Jonathan Lindseth 17'] 31 March 2024, Sunday, 16:30 EEST: Botev (Plovdiv) - Cherno more (Varna) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 31 March 2024, Sunday, 19:00 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Beroe (Stara Zagora) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Gianni Touma 88'] Round 27 2 April 2024, Tuesday, 17:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Arda 1924 (Kardzhali) 2:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ivan Vasilev 45', 1:1 Tonislav Yordanov 75'-fk, 2:1 Didis Lutumba-Pitah 90'+3'] 2 April 2024, Tuesday, 19:30 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 3 April 2024, Wednesday, 14:30 EEST: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 3:2 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Aleksandar Kolev 9', 2:0 Dimitar Tonev 35', 2:1 Angel Bastunov 58', 2:2 Lazar Marin 79', 3:2 Matej Šimić 81'] 3 April 2024, Wednesday, 17:00 EEST: in Sofia, "Vasil Levski" national stadium: CSKA (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 1:2 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Mitchy Ntelo 60', 1:1 Danilo Moreno 73', 1:2 Kristiyan Peshov 90'+3'] 3 April 2024, Wednesday, 19:30 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Levski (Sofia) 5:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Rwan Cruz 3', 1:1 Marin Petkov 16', 2:1 Georgi Terziev 47', 3:1 Jakub Piotrowski 56', 4:1 Kwadwo Duah 63', 5:1 Caio Vidal 90'+2'] 4 April 2024, Thursday, 14:30 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Botev (Vratsa) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 4 April 2024, Thursday, 17:00 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Botev (Plovdiv) 0:3 (0:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Konstantinos Balogiannis 22', 0:3 Georgi Nikolov 31',53'] 4 April 2024, Thursday, 19:30 EEST: Cherno more (Varna) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 3:0 (3:0) /live on Diema Sport/ Video stats [3:0 Atanas Iliev 21',26',38'] Round 28 6 April 2024, Saturday, 17:45 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 3:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [2:0 Mark-Emilio Papazov 17',78'; 3:0 Cheikh Diamanka 90'+4'] [sent off: Georgi Aleksandrov (EVT) 70'] 6 April 2024, Saturday, 20:15 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - Slavia 1913 (Sofia) 2:1 (2:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Boris Tyutyukov 9', 2:0 Stanislav Ivanov 12', 2:1 Kristiyan Stoyanov 35'] 7 April 2024, Sunday, 14:45 EEST: in Sofia, "Vasil Levski" national stadium: Levski (Sofia) - CSKA (Sofia) 0:2 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Tobias Heintz 61', 0:2 Fernando Karanga 77'] 7 April 2024, Sunday, 17:45 EEST: Botev (Plovdiv) - FK CSKA 1948 (Sofia) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 7 April 2024, Sunday, 20:15 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:2 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Nikolay Bodurov 58'-og, 0:2 Pedro Naressi 74'] 8 April 2024, Monday, 17:00 EEST: Botev (Vratsa) - Krumovgrad (Krumovgrad) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 8 April 2024, Monday, 19:30 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Cherno more (Varna) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Olivier Kamdem 30'] 9 April 2024, Tuesday, 18:30 EEST: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Beroe (Stara Zagora) 1:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Carlos França 39'] Round 8 - postponed match 11 April 2024, Thursday, 18:45 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Matías Tissera 82'] Round 29 12 April 2024, Friday, 17:45 EEST: Botev (Plovdiv) - Botev (Vratsa) 2:0 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Dylan Mertens 39', 2:0 Antonio Perera 63'] 12 April 2024, Friday, 20:15 EEST: in Sofia, "Vasil Levski" national stadium: CSKA (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 1:2 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Vitālijs Jagodinskis 14', 1:1 Fernando Karanga 26', 1:2 Ivan Tasev 79'] 13 April 2024, Saturday, 17:45 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - Hebar 1918 (Pazardzhik) 3:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ivan Minchev 10', 2:0 Martin Georgiev 60', 2:1 Oleksiy Zbun 65', 3:1 Martin Sorakov 75'] 13 April 2024, Saturday, 20:15 EEST: Cherno more (Varna) - Levski (Sofia) 3:1 (1:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Ismail Isa 40', 1:1 Ricardinho Filho 51', 2:1 Andreias Calcan 67', 3:1 Atanas Iliev 81'] 14 April 2024, Sunday, 17:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Krumovgrad (Krumovgrad) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 14 April 2024, Sunday, 19:30 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 2:2 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Sebastián Villa 16'-pen, 1:1 Dimitar Iliev 32'-pen, 2:1 Vinni Triboulet 47', 2:2 Angel Lyaskov 50'] 15 April 2024, Monday, 17:30 EEST: FK CSKA 1948 (Sofia) - Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 2:1 (1:1) /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Dimitar Mitkov 12', 2:1 Radoslav Kirilov 29',53'] 15 April 2024, Monday, 20:00 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Arda 1924 (Kardzhali) 2:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Kwadwo Duah 30', 2:0 Jakub Piotrowski 42'] [sent off: Hristo Mitev (Arda) 53'] Round 30 19 April 2024, Friday, 17:30 EEST: Botev (Vratsa) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:0 (1:0) * /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Martin Smolenski 32', 2:0 Josecarlos van Rankin 90'+4'-og] [sent off: Serigne Mbacké Faye (EVT) 10'] * - Botev's second goal is wrongly attributed as a goal by Daniel Genov in the official match protocol. 19 April 2024, Friday, 20:00 EEST: in kv.Komatevo, Plovdiv, "Nikola Shterev - Starika" complex: Krumovgrad (Krumovgrad) - Slavia 1913 (Sofia) 2:0 (2:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Serkan Yusein 36', 2:0 Patrick Luan 44'] [sent off: Vyacheslav Velyev (K) 84'] 20 April 2024, Saturday, 15:15 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Cherno more (Varna) 0:0 /live on Diema Sport/ Video stats 20 April 2024, Saturday, 17:45 EEST: Hebar 1918 (Pazardzhik) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:3 (0:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:2 Bernard Tekpetey 7',19'; 0:3 Rwan Cruz 78'] [left w/o sub: Rwan Cruz (L) 89'] 20 April 2024, Saturday, 20:15 EEST: Levski (Sofia) - Beroe (Stara Zagora) 1:0 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Hassimi Fadiga 76'] [sent off: Luciano Squadrone (B) 82'] 21 April 2024, Sunday, 15:15 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - FK CSKA 1948 (Sofia) 1:1 (0:0) /live on Diema Sport/ Video stats [1:0 Todor Pavlov 53', 1:1 Birsent Karagaren 59'] 21 April 2024, Sunday, 17:45 EEST: Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) - Botev (Plovdiv) 0:4 (0:2) /live on Diema Sport/ Video stats [0:2 Umeh Emmanuel 19',42'; 0:4 Dylan Mertens 65',67'] 21 April 2024, Sunday, 20:15 EEST: Arda 1924 (Kardzhali) - CSKA (Sofia) 2:3 (2:1) * /live on Diema Sport/ Video stats [0:1 Jurgen Mattheij 12', 1:1 Borislav Tsonev 19', 2:1 Stanislav Ivanov 21', 2:2 Tobias Heintz 58', 2:3 Olaus Skarsem 67'] * - Amos Youga is wrongly attributed CSKA's 3rd goal instead of Skarsem in the official match protocol.
Results grid
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. Ludogorets 1945 (Razgrad) XXX 3:0 3:1 1:1 5:1 1:0 2:2 2:0 2:0 2:3 5:0 4:0 3:1 6:0 5:0 5:0 2. CSKA (Sofia) 0:1 XXX 1:1 1:2 1:1 1:0 4:0 2:0 0:0 1:1 3:0 1:2 3:0 2:0 3:0 2:0 3. Cherno more (Varna) 1:0 1:0 XXX 2:2 3:1 3:2 1:0 2:1 1:0 3:0 2:0 2:1 1:0 3:0 2:1 2:1 4. Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 1:2 0:2 1:0 XXX 2:1 4:0 1:1 1:1 1:0 2:0 1:2 3:0 1:2 2:1 4:0 3:0 5. Levski (Sofia) 0:1 0:2 1:0 3:0 XXX 0:0 1:1 1:2 4:0 2:0 1:0 2:0 1:0 6:0 1:0 1:0 6. Krumovgrad (Krumovgrad) 3:1 1:4 1:3 3:1 2:2 XXX 2:1 1:0 1:3 2:0 1:0 2:2 3:2 2:0 1:0 0:0 7. Botev (Plovdiv) 0:2 1:2 0:0 0:0 1:3 1:2 XXX 0:0 0:2 3:1 4:1 3:1 1:0 6:0 2:0 2:0 8. FK CSKA 1948 (Sofia) 0:1 1:2 1:1 1:1 1:0 0:3 1:0 XXX 1:0 1:1 0:1 3:0 1:1 2:1 0:0 1:0 9. Arda 1924 (Kardzhali) 0:0 2:3 3:3 1:2 0:0 1:1 0:2 0:3 XXX 2:1 1:0 0:0 3:1 1:0 4:0 3:0 10. Slavia 1913 (Sofia) 0:2 1:1 1:5 1:2 0:2 2:0 2:2 0:2 1:0 XXX 3:0 0:0 3:1 1:2 1:0 1:0 11. Beroe (Stara Zagora) 0:2 0:3 2:0 2:2 2:1 2:0 0:3 0:0 1:0 3:0 XXX 0:0 2:1 0:1 2:2 0:0 12. Pirin (Blagoevgrad) 0:2 1:2 0:0 0:1 1:2 1:0 0:0 2:1 0:2 1:1 1:2 XXX 1:1 1:1 0:1 2:1 13. Hebar 1918 (Pazardzhik) 0:3 0:0 1:1 3:4 0:1 0:0 1:0 1:3 1:0 1:0 1:0 1:2 XXX 0:1 1:1 3:0 14. Lokomotiv Sofia 1929 (Sofia) 1:3 0:1 0:0 2:4 2:2 0:2 0:4 0:0 0:1 1:2 1:0 2:0 0:1 XXX 1:0 1:3 15. Botev (Vratsa) 0:5 0:2 0:1 2:0 0:1 0:0 3:5 1:2 1:2 2:0 1:0 1:2 3:2 0:2 XXX 2:0 16. Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:4 0:1 1:2 0:1 0:3 0:0 1:2 1:1 2:1 0:1 2:2 0:2 2:5 1:2 2:1 XXX ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- top