OG Haskovo 2023/24

« OG Haskovo 2023/24

| Results grid | Rankings |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 |
        | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |

                           Current matches:

18 May 2024, Saturday, 18:00 EEST / Round 22:
Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) - Maritsa (Simeonovgrad)      3:0 awd * 
* - by original draw to be hosted by Maritsa, on mutual agreement the two
    teams have switched their hosting order for the season.
FK Harmanli (Harmanli) - Hebros 1921 (Harmanli)           2:0 
in Chernoochene:
FK Varbitsa (Benkovski) - FK Svilengrad (Svilengrad)      1:5 
19 May 2024, Sunday, 18:00 EEST / Round 22:
Lyubimets 2018 (Lyubimets) - Lyubimets 2000 (Lyubimets)    - 
in Gorski izvor:
Sayana II (Haskovo) - FK Haskovo 2022 (Haskovo)            - 
OFK Haskovo (Haskovo) - Sakarski sportist 04 (Top)        3:0 awd 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. FK Svilengrad (Svilengrad) 22 20 1 1 88:20 61 Winner - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2. OFK Haskovo (Haskovo) 22 17 0 5 65:26 51 3. FK Harmanli (Harmanli) 21 15 2 4 54:19 47 [+] 4. Lyubimets 2000 (Lyubimets) 21 13 4 4 61:23 43 5. FK Varbitsa (Benkovski) 21 12 3 6 51:36 39 <- 6. FK Haskovo 2022 (Haskovo) 20 10 3 7 59:43 33 [+] 7. Hebros 1921 (Harmanli) 22 7 5 10 44:58 26 8. Lyubimets 2018 (Lyubimets) 20 6 2 12 30:58 20 9. Sayana II (Haskovo) 21 5 4 12 32:57 19 10. Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 22 4 0 18 25:63 12 11. Maritsa (Simeonovgrad) 22 5 1 16 24:51 16 [*] Removed 12. Sakarski sportist 04 (Topolovgrad) 22 1 1 20 11:90 4 [*] Removed
Notes - Arda 1924 II (Kardzhali), 2nd; and FK Haskovo 1922 (Haskovo), 9th last season; withdraw. - Krumovgrad II (Krumovgrad), 2nd; and Iskra (Chernoochene), 3rd in MOG Kardzhali/Smolyan last season; withdraw. As a result the group is disbanded due to lack of teams, and FK Varbitsa (Benkovski), 1st in MOG Kardzhali/Smolyan last season; is transferred to OG Haskovo. - FK Harmanli (Harmanli) and FK Haskovo 2022 (Haskovo) join the group. - OFK Haskovo (Haskovo) plays its home games at the "Mladost" st. in Haskovo unless noted otherwise. - Sayana II (Haskovo) plays its home games in Gorski izvor unless noted otherwise. - FK Varbitsa (Benkovski) plays its home games in Chernoochene unless noted otherwise. - FK Haskovo 2022 (Haskovo) plays its home games at the "Mladost" st. in Haskovo unless noted otherwise. - Svilengrad 1921 (Svilengrad), 7th last season; initially participates, but then withdraws after the draw and before the start of the season. A new 12-team schedule is drawn. The original draw is as follows: 1. bye - 14.FK Haskovo 2022 (Haskovo) 2. Sayana II (Haskovo) - 13. FK Harmanli (Harmanli) 3. FK Svilengrad (Svilengrad) - 12. Lyubimets 2018 (Lyubimets) 4. Maritsa (Simeonovgrad) - 11. Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 5. Lyubimets 2000 (Lyubimets) - 10. Svilengrad 1921 (Svilengrad) 6. Hebros 1921 (Harmanli) - 9. FK Varbitsa (Benkovski) 7. OFK Haskovo (Haskovo) - 8. Sakarski sportist 04 (Topolovgrad) - On 19 April 2024 Sakarski sportist 04 (Topolovgrad) withdraws. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins. - On 7 May 2024 Maritsa (Simeonovgrad) withdraws. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins. Round 1 2 September 2023, Saturday, 17:00 EEST: in Chernoochene: FK Varbitsa (Benkovski) - Lyubimets 2018 (Lyubimets) 2:2 OFK Haskovo (Haskovo) - FK Svilengrad (Svilengrad) 1:4 Maritsa (Simeonovgrad) - FK Haskovo 2022 (Haskovo) 2:1 3 September 2023, Sunday, 17:00 EEST: FK Harmanli (Harmanli) - Sakarski sportist 04 (Top) 4:1 in Gorski izvor: Sayana II (Haskovo) - Hebros 1921 (Harmanli) 3:3 Lyubimets 2000 (Lyubimets) - Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 7:0 Round 2 9 September 2023, Saturday, 17:00 EEST: Hebros 1921 (Harmanli) - Maritsa (Simeonovgrad) 0:2 in Srem: Sakarski sportist 04 (Top) - Sayana II (Haskovo) 1:1 FK Svilengrad (Svilengrad) - FK Harmanli (Harmanli) 4:0 10 September 2023, Sunday, 17:00 EEST: Lyubimets 2018 (Lyubimets) - Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 2:0 FK Haskovo 2022 (Haskovo) - Lyubimets 2000 (Lyubimets) 5:3 in Chernoochene: FK Varbitsa (Benkovski) - OFK Haskovo (Haskovo) 1:3 Round 3 16 September 2023, Saturday, 17:00 EEST: OFK Haskovo (Haskovo) - Lyubimets 2018 (Lyubimets) 4:0 FK Harmanli (Harmanli) - FK Varbitsa (Benkovski) 1:3 in Gorski izvor: Sayana II (Haskovo) - FK Svilengrad (Svilengrad) 3:8 17 September 2023, Sunday, 17:00 EEST: Maritsa (Simeonovgrad) - Sakarski sportist 04 (Top) 5:0 Hebros 1921 (Harmanli) - Lyubimets 2000 (Lyubimets) 2:2 * * - by original draw to be hosted by Lyubimets 2000, on mutual agreement the two teams have switched their hosting order for the season. FK Haskovo 2022 (Haskovo) - Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 3:0 awd */** * - by original draw to be hosted by Rakovski 1923, on mutual agreement the two teams have switched their hosting order for the season. ** - the visitors don't show up. Round 4 23 September 2023, Saturday, 17:00 EEST: Hebros 1921 (Harmanli) - Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 3:2 in Srem: Sakarski sportist 04 (Top) - Lyubimets 2000 (Lyubimets) 0:9 FK Svilengrad (Svilengrad) - Maritsa (Simeonovgrad) 3:0 awd * * - the visitors don't show up. OFK Haskovo (Haskovo) - FK Harmanli (Harmanli) 3:2 24 September 2023, Sunday, 17:00 EEST: Lyubimets 2018 (Lyubimets) - FK Haskovo 2022 (Haskovo) 0:4 in Chernoochene: FK Varbitsa (Benkovski) - Sayana II (Haskovo) 5:1 Round 5 30 September 2023, Saturday, 17:00 EEST: FK Harmanli (Harmanli) - Lyubimets 2018 (Lyubimets) 4:1 Maritsa (Simeonovgrad) - FK Varbitsa (Benkovski) 0:3 Lyubimets 2000 (Lyubimets) - FK Svilengrad (Svilengrad) 1:3 in Srem: Sakarski sportist 04 (Top) - Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 2:0 * * - by original draw to be hosted by Rakovski 1923, on mutual agreement the two teams have switched their hosting order for the season. 1 October 2023, Sunday, 16:00 EEST: in Gorski izvor: Sayana II (Haskovo) - OFK Haskovo (Haskovo) 1:3 FK Haskovo 2022 (Haskovo) - Hebros 1921 (Harmanli) 7:1 Round 6 7 October 2023, Saturday, 16:00 EEST: Lyubimets 2018 (Lyubimets) - Hebros 1921 (Harmanli) 2:2 FK Svilengrad (Svilengrad) - Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 3:0 awd * * - the visitors don't show up. OFK Haskovo (Haskovo) - Maritsa (Simeonovgrad) 4:1 8 October 2023, Sunday, 16:00 EEST: in Srem: Sakarski sportist 04 (Top) - FK Haskovo 2022 (Haskovo) 2:6 in Kardzhali, "Gorubso" st.: FK Varbitsa (Benkovski) - Lyubimets 2000 (Lyubimets) 2:2 FK Harmanli (Harmanli) - Sayana II (Haskovo) 4:0 Round 7 14 October 2023, Saturday, 16:00 EEST: Maritsa (Simeonovgrad) - FK Harmanli (Harmanli) 0:2 in Dzhebel: FK Varbitsa (Benkovski) - Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 2:1 Hebros 1921 (Harmanli) - Sakarski sportist 04 (Top) 4:1 15 October 2023, Sunday, 16:00 EEST: in Gorski izvor: Sayana II (Haskovo) - Lyubimets 2018 (Lyubimets) 4:1 Lyubimets 2000 (Lyubimets) - OFK Haskovo (Haskovo) 3:0 FK Haskovo 2022 (Haskovo) - FK Svilengrad (Svilengrad) 3:3 Round 8 21 October 2023, Saturday, 16:00 EEST: Lyubimets 2018 (Lyubimets) - Sakarski sportist 04 (Top) 5:0 FK Svilengrad (Svilengrad) - Hebros 1921 (Harmanli) 2:1 OFK Haskovo (Haskovo) - Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 4:0 22 October 2023, Sunday, 16:00 EEST: in Momchilgrad: FK Varbitsa (Benkovski) - FK Haskovo 2022 (Haskovo) 4:2 FK Harmanli (Harmanli) - Lyubimets 2000 (Lyubimets) 1:1 in Gorski izvor: Sayana II (Haskovo) - Maritsa (Simeonovgrad) 2:1 Round 9 4 November 2023, Saturday, 14:30 EET: Maritsa (Simeonovgrad) - Lyubimets 2018 (Lyubimets) 0:1 Hebros 1921 (Harmanli) - FK Varbitsa (Benkovski) 2:2 in Srem: Sakarski sportist 04 (Top) - FK Svilengrad (Svilengrad) 0:3 awd * * - abandoned in 5' at 0:0, when a player from the hosts, who started the game with 7 men, gets injured. 5 November 2023, Sunday, 14:30 EET: Lyubimets 2000 (Lyubimets) - Sayana II (Haskovo) 3:0 FK Harmanli (Harmanli) - Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 8:0 * * - by original draw to be hosted by Rakovski 1923, on mutual agreement the two teams have switched their hosting order for the season. FK Haskovo 2022 (Haskovo) - OFK Haskovo (Haskovo) 3:2 Round 10 11 November 2023, Saturday, 14:30 EET: Lyubimets 2018 (Lyubimets) - FK Svilengrad (Svilengrad) 1:7 OFK Haskovo (Haskovo) - Hebros 1921 (Harmanli) 5:1 12 November 2023, Sunday, 14:30 EET: in Haskovo, "Mladost" st.: FK Varbitsa (Benkovski) - Sakarski sportist 04 (Top) 8:0 FK Harmanli (Harmanli) - FK Haskovo 2022 (Haskovo) 3:1 (2:1) Video in Gorski izvor: Sayana II (Haskovo) - Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 2:3 Maritsa (Simeonovgrad) - Lyubimets 2000 (Lyubimets) 0:5 Round 11 18 November 2023, Saturday, 14:30 EET: Maritsa (Simeonovgrad) - Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 1:0 * * - by original draw to be hosted by Rakovski 1923, on mutual agreement the two teams have switched their hosting order for the season. Hebros 1921 (Harmanli) - FK Harmanli (Harmanli) postponed FK Svilengrad (Svilengrad) - FK Varbitsa (Benkovski) 4:3 19 November 2023, Sunday, 14:30 EET: in Harmanli: Lyubimets 2000 (Lyubimets) - Lyubimets 2018 (Lyubimets) 2:0 FK Haskovo 2022 (Haskovo) - Sayana II (Haskovo) 1:1 in Srem: Sakarski sportist 04 (Top) - OFK Haskovo (Haskovo) 0:3 25 November 2023, Saturday, 14:30 EET: Hebros 1921 (Harmanli) - FK Harmanli (Harmanli) 2:0 (1:0) Video Round 11 - postponed match 25 November 2023, Saturday, 14:30 EET: Hebros 1921 (Harmanli) - FK Harmanli (Harmanli) 2:0 (1:0) Video Round 12 2 March 2024, Saturday, 15:00 EET: Lyubimets 2018 (Lyubimets) - FK Varbitsa (Benkovski) postponed FK Svilengrad (Svilengrad) - OFK Haskovo (Haskovo) 3:0 3 March 2024, Sunday, 15:00 EET: in Srem: Sakarski sportist 04 (Top) - FK Harmanli (Harmanli) 0:4 Hebros 1921 (Harmanli) - Sayana II (Haskovo) 2:4 FK Haskovo 2022 (Haskovo) - Maritsa (Simeonovgrad) 7:3 Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) - Lyubimets 2000 (Lyubimets) 1:2 Round 13 9 March 2024, Saturday, 15:00 EET: Maritsa (Simeonovgrad) - Hebros 1921 (Harmanli) 1:3 FK Harmanli (Harmanli) - FK Svilengrad (Svilengrad) 1:0 10 March 2024, Sunday, 15:00 EET: Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) - Lyubimets 2018 (Lyubimets) 4:1 Lyubimets 2000 (Lyubimets) - FK Haskovo 2022 (Haskovo) 3:0 awd * * - the visitors don't show up. in Gorski izvor: Sayana II (Haskovo) - Sakarski sportist 04 (Top) 6:0 OFK Haskovo (Haskovo) - FK Varbitsa (Benkovski) 4:0 Round 14 16 March 2024, Saturday, 15:00 EET: Lyubimets 2018 (Lyubimets) - OFK Haskovo (Haskovo) 2:5 in Kardzhali, "Gorubso" st.: FK Varbitsa (Benkovski) - FK Harmanli (Harmanli) 0:2 FK Svilengrad (Svilengrad) - Sayana II (Haskovo) 9:0 17 March 2024, Sunday, 15:00 EET: in Srem: Sakarski sportist 04 (Top) - Maritsa (Simeonovgrad) 2:4 Lyubimets 2000 (Lyubimets) - Hebros 1921 (Harmanli) 2:0 * * - by original draw to be hosted by Hebros 1921, on mutual agreement the two teams have switched their hosting order for the season. Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) - FK Haskovo 2022 (Haskovo) 1:3 * * - by original draw to be hosted by FK Haskovo 2022, on mutual agreement the two teams have switched their hosting order for the season. Round 15 23 March 2024, Saturday, 15:00 EET: Maritsa (Simeonovgrad) - FK Svilengrad (Svilengrad) 1:2 in Gorski izvor: Sayana II (Haskovo) - FK Varbitsa (Benkovski) 0:2 FK Harmanli (Harmanli) - OFK Haskovo (Haskovo) 1:0 (0:0) Video 23 March 2024, Saturday, 16:00 EET: Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) - Hebros 1921 (Harmanli) 2:3 24 March 2024, Sunday, 15:00 EET: FK Haskovo 2022 (Haskovo) - Lyubimets 2018 (Lyubimets) 5:1 Lyubimets 2000 (Lyubimets) - Sakarski sportist 04 (Top) 3:0 awd * * - the visitors don't show up. Round 16 30 March 2024, Saturday, 15:00 EET: Lyubimets 2018 (Lyubimets) - FK Harmanli (Harmanli) 0:3 in Gorski izvor: FK Varbitsa (Benkovski) - Maritsa (Simeonovgrad) 3:2 FK Svilengrad (Svilengrad) - Lyubimets 2000 (Lyubimets) 2:0 31 March 2024, Sunday, 15:00 EEST: OFK Haskovo (Haskovo) - Sayana II (Haskovo) 1:0 Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) - Sakarski sportist 04 (Top) 5:1 * * - by original draw to be hosted by Sakarski sportist 04, on mutual agreement the two teams have switched their hosting order for the season. Hebros 1921 (Harmanli) - FK Haskovo 2022 (Haskovo) 3:3 Round 17 6 April 2024, Saturday, 16:00 EEST: Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) - FK Svilengrad (Svilengrad) 1:6 6 April 2024, Saturday, 17:00 EEST: Hebros 1921 (Harmanli) - Lyubimets 2018 (Lyubimets) 3:2 Maritsa (Simeonovgrad) - OFK Haskovo (Haskovo) 1:2 7 April 2024, Sunday, 12:00 EEST: in Gorski izvor: Sayana II (Haskovo) - FK Harmanli (Harmanli) 0:2 7 April 2024, Sunday, 14:00 EEST: Lyubimets 2000 (Lyubimets) - FK Varbitsa (Benkovski) 3:0 awd * * - the visitors inform beforehand that they won't show up. 7 April 2024, Sunday, 17:00 EEST: FK Haskovo 2022 (Haskovo) - Sakarski sportist 04 (Top) 3:0 awd * * - the visitors inform beforehand that they won't show up. Round 18 13 April 2024, Saturday, 17:00 EEST: FK Harmanli (Harmanli) - Maritsa (Simeonovgrad) 3:0 Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) - FK Varbitsa (Benkovski) 0:1 * * - by original draw to be hosted by FK Varbitsa, on mutual agreement the two teams have switched their hosting order for the season. FK Svilengrad (Svilengrad) - FK Haskovo 2022 (Haskovo) 3:0 awd * * - the visitors inform beforehand that they won't show up. 14 April 2024, Sunday, 17:00 EEST: Lyubimets 2018 (Lyubimets) - Sayana II (Haskovo) 2:1 OFK Haskovo (Haskovo) - Lyubimets 2000 (Lyubimets) 4:0 in Srem: Sakarski sportist 04 (Top) - Hebros 1921 (Harmanli) 1:5 Round 19 20 April 2024, Saturday, 17:00 EEST: in Srem: Sakarski sportist 04 (Top) - Lyubimets 2018 (Lyubimets) 0:3 awd Hebros 1921 (Harmanli) - FK Svilengrad (Svilengrad) 1:3 Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) - OFK Haskovo (Haskovo) 0:2 21 April 2024, Sunday, 17:00 EEST: FK Haskovo 2022 (Haskovo) - FK Varbitsa (Benkovski) 2:4 Lyubimets 2000 (Lyubimets) - FK Harmanli (Harmanli) 3:3 Maritsa (Simeonovgrad) - Sayana II (Haskovo) 0:0 Round 20 27 April 2024, Saturday, 18:00 EEST: Lyubimets 2018 (Lyubimets) - Maritsa (Simeonovgrad) 2:0 in Chernoochene: FK Varbitsa (Benkovski) - Hebros 1921 (Harmanli) 2:0 FK Svilengrad (Svilengrad) - Sakarski sportist 04 (Top) 3:0 awd 28 April 2024, Sunday, 18:00 EEST: in Gorski izvor: Sayana II (Haskovo) - Lyubimets 2000 (Lyubimets) 0:4 Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) - FK Harmanli (Harmanli) 0:4 * * - by original draw to be hosted by FK Harmanli, on mutual agreement the two teams have switched their hosting order for the season. OFK Haskovo (Haskovo) - FK Haskovo 2022 (Haskovo) 4:0 Round 21 11 May 2024, Saturday, 18:00 EEST: FK Svilengrad (Svilengrad) - Lyubimets 2018 (Lyubimets) 8:2 Sakarski sportist 04 (Top) - FK Varbitsa (Benkovski) 0:3 awd Hebros 1921 (Harmanli) - OFK Haskovo (Haskovo) 3:8 12 May 2024, Sunday, 18:00 EEST: FK Haskovo 2022 (Haskovo) - FK Harmanli (Harmanli) abandoned * * - abandoned at 20' at 0:0 due to home fans entering the field. Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) - Sayana II (Haskovo) 2:3 Lyubimets 2000 (Lyubimets) - Maritsa (Simeonovgrad) 3:0 awd Round 22 18 May 2024, Saturday, 18:00 EEST: Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) - Maritsa (Simeonovgrad) 3:0 awd * * - by original draw to be hosted by Maritsa, on mutual agreement the two teams have switched their hosting order for the season. FK Harmanli (Harmanli) - Hebros 1921 (Harmanli) 2:0 in Chernoochene: FK Varbitsa (Benkovski) - FK Svilengrad (Svilengrad) 1:5 19 May 2024, Sunday, 18:00 EEST: Lyubimets 2018 (Lyubimets) - Lyubimets 2000 (Lyubimets) - in Gorski izvor: Sayana II (Haskovo) - FK Haskovo 2022 (Haskovo) - OFK Haskovo (Haskovo) - Sakarski sportist 04 (Top) 3:0 awd
Results grid
-------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. -------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. FK Svilengrad (Svilengrad) XXX 3:0 4:0 2:0 4:3 3:0* 2:1 8:2 9:0 3:0* 3:0* 3:0* 2. OFK Haskovo (Haskovo) 1:4 XXX 3:2 4:0 4:0 4:0 5:1 4:0 1:0 4:0 4:1 3:0* 3. FK Harmanli (Harmanli) 1:0 1:0 XXX 1:1 1:3 3:1 2:0 4:1 4:0 8:0 3:0 4:1 4. Lyubimets 2000 (Lyubimets) 1:3 3:0 3:3 XXX 3:0* 3:0* 2:0 2:0 3:0 7:0 3:0* 3:0* 5. FK Varbitsa (Benkovski) 1:5 1:3 0:2 2:2 XXX 4:2 2:0 2:2 5:1 2:1 3:2 8:0 6. FK Haskovo 2022 (Haskovo) 3:3 3:2 -:- 5:3 2:4 XXX 7:1 5:1 1:1 3:0* 7:3 3:0* 7. Hebros 1921 (Harmanli) 1:3 3:8 2:0 2:2 2:2 3:3 XXX 3:2 2:4 3:2 0:2 4:1 8. Lyubimets 2018 (Lyubimets) 1:7 2:5 0:3 -:- -:- 0:4 2:2 XXX 2:1 2:0 2:0 5:0 9. Sayana II (Haskovo) 3:8 1:3 0:2 0:4 0:2 -:- 3:3 4:1 XXX 2:3 2:1 6:0 10. Rakovski 1923 (Ivaylovgrad) 1:6 0:2 0:4 1:2 0:1 1:3 2:3 4:1 2:3 XXX 3:0* 5:1 11. Maritsa (Simeonovgrad) 1:2 1:2 0:2 0:5 0:3 2:1 1:3 0:1 0:0 1:0 XXX 5:0 12. Sakarski sportist 04 (Topolovgrad) 0:3* 0:3 0:4 0:9 0:3* 2:6 1:5 0:3* 1:1 2:0 2:4 XXX -------------------------------------------------------------------------------------------------- top