Women's Competitions 2023/24

« Women's Competitions 2023/24


Darzhavno parvenstvo

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 |
        | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |

                           Current matches:

13 April 2024, Saturday, 12:00 EEST / Round 19:
LP Super sport (Sofia) - Dunav ot Ruse (Ruse)             4:0 
13 April 2024, Saturday, 13:00 EEST / Round 19:
Lokomotiv (Stara Zagora) - Sofia ladies 2021 (Sofia)     16:1 
13 April 2024, Saturday, 14:00 EEST / Round 19:
Enko (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo)               1:1 (0:1)  /live on Sportal TV/ 
14 April 2024, Sunday, 12:00 EEST / Round 19:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Paldin (Plovdiv)              1:2 
14 April 2024, Sunday, 13:30 EEST / Round 19:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sportika (Blagoevgrad)         0:8 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. NSA (Sofia) 16 15 1 0 58:8 46 [1 1 0 5:4 4] ------------------------------------------------------------------- 2. Lokomotiv (Stara Zagora) 17 15 1 1 97:16 46 [0 1 1 4:5 1] 3. Paldin (Plovdiv) 16 10 1 5 45:16 31 4. LP Super sport (Sofia) 15 9 2 4 24:16 29 5. Sportika (Blagoevgrad) 15 8 3 4 50:16 27 6. Sevlievo ladies (Sevlievo) 16 7 3 6 25:38 24 7. Ludogorets 1945 (Razgrad) 16 5 3 8 38:30 18 [+][*] 8. Pirin (Blagoevgrad) 15 4 2 9 13:30 14 [1 1 0 4:1 4] 9. Enko (Plovdiv) 15 4 2 9 15:42 14 [0 1 1 1:4 1] 10. Etar VT (Veliko Tarnovo) 17 3 4 10 19:42 13 11. Dunav ot Ruse (Ruse) 15 1 3 11 7:50 6 [+] 12. Sofia ladies 2021 (Sofia) 15 0 1 14 7:94 1 --. Rial (Kovachevtsi) 7 0 0 7 1:57 - [+][*] Removed --. Svetkavitsa (Gradezhnitsa) 6 0 0 6 2:52 - [*] Removed
Notes - Chardafon 1919 (Gabrovo), 12th last season; withdraws. - Rial (Kovachevtsi), withdrawn before the start of the last season; joins the group. - Dunav ot Ruse (Ruse) joins the group. - On 26 August 2023 Ludogorets 1945 (Razgrad) and ZhFK Varna (Varna), 10th last season; sign an agreement with which the entire first women's team and coaching staff of ZhFK Varna are transferred to Ludogorets 1945 where they would create Ludogorets 1945's women's team. As a result ZhFK Varna withdraws and Ludogorets 1945 joins the group in their place. - On 14 September 2023 Svetkavitsa (Gradeznhitsa) is deducted 3 points for a no-show without an excusable reason for their round 2 match against Enko. - On 23 October 2023 Rial (Kovachevtsi) is removed from the group after withdrawing. Its results are annulled. - On 23 October 2023 Svetkavitsa (Gradezhnitsa) is removed from the group after withdrawing. Its results are annulled. - Dunav ot Ruse (Ruse) plays its home games at the "Dunav" st. in Ruse unless noted otherwise. - Enko (Plovdiv) plays its home games at the "Plovdiv" st. in Plovdiv unless noted otherwise. - Etar VT (Veliko Tarnovo) plays its home games at the "Trifon Ivanov" field in Veliko Tarnovo unless noted otherwise. - Lokomotiv (Stara Zagora) plays its home games at the "Beroe" complex /"Lokomotiv" st./ in Stara Zagora unless noted otherwise. - LP Super sport (Sofia) plays its home games at the "Letishte" st. in Sofia unless noted otherwise. - Ludogorets 1945 (Razgrad) plays its home games at the "Gnezdo na orli" complex in Razgrad unless noted otherwise. - NSA (Sofia) plays its home games at the "NSA" st. in Sofia unless noted otherwise. - Pirin (Blagoevgrad) plays its home games in Riltsi unless noted otherwise. - Paldin (Plovdiv) plays its home games in Trud unless noted otherwise. - Rial (Kovachevtsi) plays its home games in Kovachevtsi unless noted otherwise. - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) plays its home games in Gradezhnitsa unless noted otherwise. - Sevlievo ladies (Sevlievo) plays its home games at the "Rakovski" st. in Sevlievo unless noted otherwise. - Sofia ladies 2021 (Sofia) plays its home games at the new "Akademik" st. /at "Festivalna"/ hall "in Sofia unless noted otherwise. - Sportika (Blagoevgrad) plays its home games in Riltsi unless noted otherwise. Top Scorers 23 - Anastasiia Skorynina - Lokomotiv (Stara Zagora) [penalties: 1/1] 15 - Vanessa Gajdek - Ludogorets 1945 (Razgrad) 13 - Jessica Mery Coates - NSA (Sofia) [penalties: 1/1] 12 - Polina Rasina - NSA (Sofia) [penalties: 2/2] - Mariela Petrova - Paldin (Plovdiv) 10 - Nikol Dimanova - Paldin (Plovdiv) [penalties: 1/1] 9 - Monika Baliova - Sportika (Blagoevgrad) - Yuliia Hnydiuk - Lokomotiv (Stara Zagora) [penalties: 1/1] 8 - Silvia Kefalova - NSA (Sofia) - Veni Dona Sarbinska - Sportika (Blagoevgrad) 7 - Ivet Vasileva - LP Super sport (Sofia) [penalties: 2/2] - Katerina Maria Ravnachka - Lokomotiv (Stara Zagora) - Teodora Mitova - Paldin (Plovdiv) [penalties: 2/2] - Nikoleta Boycheva - Lokomotiv (Stara Zagora) full list Clean sheets 8 - Milena Karakoleva - Sportika (Blagoevgrad) 7 - Viktoria Dimova - NSA (Sofia) 5 - Martina Ilieva - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Ognyana Burgodzhieva - Paldin (Plovdiv) 4 - Diyana Decheva - Ludogorets 1945 (Razgrad) 3 - Viktoria Ivanova - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Darena Radeva - Paldin (Plovdiv) - Petya Petkova - Lokomotiv (Stara Zagora) - Mayya Staneva - LP Super sport (Sofia) - Lora Atanasova - Dunav ot Ruse (Ruse) - Teodora Tsareva - Pirin (Blagoevgrad) - Maria Bogdanova - Sevlievo ladies (Sevlievo) /incl. 2 clean sheets for Pirin (Blagoevgrad)/ full list Round 1 2 September 2023, Saturday, 16:00 EEST: Paldin (Plovdiv) - NSA (Sofia) 1:4 (0:1) stats [0:1 Polina Rasina 24', 0:2 Karina Markova 47'-og, 1:2 Yordanka Parnarova 60', 1:3 Nia Duleva 72', 1:4 Polina Demirova 79'] Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 0:1 (0:0) stats [0:1 Elena Lukanova 68'] 2 September 2023, Saturday, 17:00 EEST: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Rial (Kovachevtsi) 3:1 (3:0) /annulled/ stats [1:0 Maria Spasova 22', 2:0 Nikoleta Emilova 23', 3:0 Nikol Ilieva 29'-pen, 3:1 Alisia Velinova 75'-pen] [sent off: Yoana Stanchova (GK) (Sl) 88', Gergana Damyanova (R) 90'+2'] Sportika (Blagoevgrad) - Dunav ot Ruse (Ruse) postponed Ludogorets 1945 (Razgrad) - Pirin (Blagoevgrad) postponed Lokomotiv (Stara Zagora) - Enko (Plovdiv) 6:0 stats [1:0 Nora Dimitrova ?, 2:0 Nikoleta Boycheva ?, 3:0 Nina Georgieva ?, 4:0 Anastasiia Skorynina ?, 5:0 Lenka Wienerova ?, 6:0 Katerina Maria Ravnachka ?] 3 September 2023, Sunday, 17:00 EEST: Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - LP Super sport (Sofia) 0:7 (0:4) /annulled/ stats [0:1 Gergana Teneva-Ovcharova 15', 0:2 Nikol Georgieva 24', 0:4 Ivet Vasileva 33',34'; 0:5 Vesela Kalinova 72', 0:6 Tsvetelina Tsaneva 74', 0:7 Vesela Kalinova 89'] 4 October 2023, Wednesday, 11:00 EEST: in Rila, "Musala" st.: Sportika (Blagoevgrad) - Dunav ot Ruse (Ruse) 10:0 (5:0) stats [1:0 Preslava Ivanova 15', 2:0 Monika Baliova 20', 3:0 Gergana Halyanova 39', 4:0 Ivana Todorova 42', 5:0 Preslava Ivanova 44', 6:0 Gergana Halyanova 50', 8:0 Iveta Andreycheva 60',62'; 9:0 Petya Manova 67', 10:0 Iveta Andreycheva 73'] 3 December 2023, Sunday, 12:00 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Pirin (Blagoevgrad) 3:1 (1:1) stats [1:0 Gabriela Yaneva 28'-og, 1:1 Gabriela Yaneva 43', 2:1 Ivayla Polihronova 71', 3:1 Iv Deskova 90'-pen] [sent off: Kristin Kachulska (P) 80'] Round 2 9 September 2023, Saturday, 14:00 EEST: Enko (Plovdiv) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) 3:0 awd * /annulled/ * - the visitors don't show up. 9 September 2023, Saturday, 17:00 EEST: Rial (Kovachevtsi) - LP Super sport (Sofia) postponed Pirin (Blagoevgrad) - Lokomotiv (Stara Zagora) postponed Dunav ot Ruse (Ruse) - Etar VT (Veliko Tarnovo) postponed 10 September 2023, Sunday, 14:00 EEST: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Paldin (Plovdiv) 0:9 (0:5) stats [0:1 Gergana Georgieva 11', 0:2 Mariela Petrova 14', 0:3 Nikol Dimanova 23', 0:4 Teodora Mitova 30', 0:5 Nikol Dimanova 35', 0:6 Mariela Petrova 51', 0:7 Nikol Dimanova 55', 0:8 Mariela Petrova 57', 0:9 Nikol Dimanova 69'] 10 September 2023, Sunday, 16:00 EEST: Sevlievo ladies (Sevlievo) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 2:2 (1:1) stats [1:0 Silvia Naydenova 14', 1:1 Vanessa Gajdek 33', 2:1 Monika Simonova 73', 2:2 Vanessa Gajdek 89'] 10 September 2023, Sunday, 17:00 EEST: NSA (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) 2:1 (1:0) stats [1:0 Polina Rasina 45'+1', 2:0 Jessica Mery Coates 59', 2:1 Veni Dona Sarbinska 77'] 27 September 2023, Wednesday, 17:00 EEST: Rial (Kovachevtsi) - LP Super sport (Sofia) 0:8 (0:3) /annulled/ stats [0:1 Sofija Delević 17', 0:2 Vesela Kalinova 29', 0:3 Ivet Vasileva 36', 0:4 Vesela Kalinova 59', 0:5 Desislava Grahlyova 60', 0:6 Ivet Vasileva 61', 0:7 Desislava Grahlyova 65', 0:8 Emanuela Naydenova 75'] 11 November 2023, Saturday, 12:00 EET: in Ruse, Gradski stadion: Dunav ot Ruse (Ruse) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:0 stats 17 December 2023, Sunday, 13:00 EET: Pirin (Blagoevgrad) - Lokomotiv (Stara Zagora) 0:2 (0:1) stats [0:1 Nikoleta Boycheva 20', 0:2 Viktoria Taneva 58'] Round 3 16 September 2023, Saturday, 14:00 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Dunav ot Ruse (Ruse) 8:0 (4:0) Video stats [1:0 Eva Atanasova 3', 2:0 Vanessa Gajdek 6', 3:0 Viktoria Genova 12', 4:0 Vanessa Gajdek 14', 5:0 Nikol Boyadzhiyan 48', 6:0 Vanessa Gajdek 62', 7:0 Eva Atanasova 83', 8:0 Vanessa Gajdek 85'] Lokomotiv (Stara Zagora) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 7:2 (2:0) stats [1:0 Nikoleta Boycheva 2', 2:0 Yuliia Hnydiuk 23'-pen, 2:1 Yoana Tomova 59', 6:1 Yuliia Hnydiuk 61',63',69',80'; 6:2 Vyara Peliteva 84'-pen, 7:2 Maria Dikelova 90'] Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Pirin (Blagoevgrad) 0:3 (0:3) /annulled/ stats [0:1 Denitsa Semkova 23', 0:2 Katrin Stoykova 35', 0:3 Rumyana Dambalova 41'] LP Super sport (Sofia) - Enko (Plovdiv) 4:1 (4:0) stats [1:0 Vesela Kalinova 3', 3:0 Ivet Vasileva 21',31'-pen; 4:0 Vivian Orlyova 35', 4:1 Yoana Mileva 76'] 16 September 2023, Saturday, 16:00 EEST: Paldin (Plovdiv) - Rial (Kovachevtsi) 16:0 (7:0) /annulled/ stats [1:0 Mariela Petrova 3', 3:0 Teodora Mitova 4',7'; 4:0 Mariela Petrova 22', 5:0 Nikol Dimanova 38', 6:0 Teodora Mitova 40', 7:0 Mariela Petrova 41', 8:0 Teodora Mitova 48', 9:0 Kristiyana Dimitrova 53', 10:0 Mariela Petrova 59', 11:0 Nikol Dimanova 73', 12:0 Katrin Koleva 74', 13:0 Kristiyana Dimitrova 79', 14:0 Mariela Petrova 81', 15:0 Gergana Georgieva 85', 16:0 Diana-Mihaela Atanasova 89'-pen] 16 September 2023, Saturday, 17:00 EEST: Sportika (Blagoevgrad) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 6:0 (3:0) stats [1:0 Gergana Halyanova 6', 2:0 Preslava Ivanova 29', 3:0 Veni Dona Sarbinska 33', 4:0 Iveta Andreycheva 65', 6:0 Monika Baliova 74',78'] 17 September 2023, Sunday, 14:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - NSA (Sofia) 0:3 stats [0:2 Jessica Mery Coates ?,?; 0:3 Polina Rasina ?] Round 2 - postponed match 27 September 2023, Wednesday, 17:00 EEST: Rial (Kovachevtsi) - LP Super sport (Sofia) 0:8 (0:3) /annulled/ stats [0:1 Sofija Delević 17', 0:2 Vesela Kalinova 29', 0:3 Ivet Vasileva 36', 0:4 Vesela Kalinova 59', 0:5 Desislava Grahlyova 60', 0:6 Ivet Vasileva 61', 0:7 Desislava Grahlyova 65', 0:8 Emanuela Naydenova 75'] Round 4 28 September 2023, Thursday, 16:00 EEST: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:7 (0:4) stats [0:2 Mihaela Mihaylova 4',16'; 0:3 Mirela Moeva 43', 0:4 Mihaela Mihaylova 45', 0:5 Todorka Todorova 60', 0:6 Zornitsa Koeva 63', 0:7 Mihaela Mihaylova 88'] 30 September 2023, Saturday, 11:00 EEST: Paldin (Plovdiv) - Sportika (Blagoevgrad) 1:1 (1:0) stats [1:0 Nikol Dimanova 19', 1:1 Monika Baliova 70'] 30 September 2023, Saturday, 12:00 EEST: NSA (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 2:0 (0:0) stats [1:0 Silvia Kefalova 79', 2:0 Jessica Mery Coates 87'] 30 September 2023, Saturday, 14:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - LP Super sport (Sofia) 1:2 (0:1) stats [0:1 Ivet Vasileva 18'-pen, 1:1 Denitsa Semkova 50', 1:2 Izabela Petrova 90'] 30 September 2023, Saturday, 15:00 EEST: Dunav ot Ruse (Ruse) - Lokomotiv (Stara Zagora) 0:7 (0:3) stats [0:1 Anastasiia Skorynina 9', 0:3 Nina Georgieva 13',17'; 0:4 Yuliia Hnydiuk 52', 0:6 Oleksandra Babiuk 57',65'; 0:7 Kristiyana Minkova 86'] 1 October 2023, Sunday, 16:00 EEST: Rial (Kovachevtsi) - Enko (Plovdiv) 0:4 (0:2) /annulled/ stats [0:1 Monika Peycheva 18', 0:2 Nadezhda Atanasova 36', 0:3 Gabriela Ivanova 52', 0:4 Monika Peycheva 79'] Sevlievo ladies (Sevlievo) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) 16:0 (8:0) awd * /annulled/ stats [1:0 Silvia Naydenova 2', 3:0 Vyara Peliteva 4',6'; 4:0 Antonia Angelova 17', 5:0 Elena Petkova 25', 6:0 Anelia Kukunova 31', 7:0 Zara Georgieva 36', 8:0 Vyara Peliteva 39', 10:0 Vili Karadakova 49',53'; 11:0 Ivayla Kieva 55', 12:0 Vesela Petkova 57', 13:0 Hristiyana Kovacheva 58'] * - abandoned in 62' at 13:0, when a player from the visitors, who started the game with 7 men, gets injured. Round 1 - postponed match 4 October 2023, Wednesday, 11:00 EEST: in Rila, "Musala" st.: Sportika (Blagoevgrad) - Dunav ot Ruse (Ruse) 10:0 (5:0) stats [1:0 Preslava Ivanova 15', 2:0 Monika Baliova 20', 3:0 Gergana Halyanova 39', 4:0 Ivana Todorova 42', 5:0 Preslava Ivanova 44', 6:0 Gergana Halyanova 50', 8:0 Iveta Andreycheva 60',62'; 9:0 Petya Manova 67', 10:0 Iveta Andreycheva 73'] Round 5 7 October 2023, Saturday, 12:00 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 10:1 (2:0) Video stats [1:0 Iv Deskova 4', 3:0 Vanessa Gajdek 42',46'; 4:0 Nikol Boyadzhiyan 49', 4:1 Nikol Ilieva 54', 5:1 Vanessa Gajdek 60', 6:1 Aleksandra Vasileva 69', 7:1 Nikol Boyadzhiyan 74', 8:1 Vanessa Gajdek 77', 10:1 Viktoria Genova 82',89'] [left w/o sub: Makbole Kasamova (Sl) 71'] 7 October 2023, Saturday, 14:00 EEST: Lokomotiv (Stara Zagora) - NSA (Sofia) 3:4 (2:1) stats [1:0 Nikoleta Boycheva 18', 2:0 Anastasiia Skorynina 34', 2:1 Polina Demirova 41', 2:2 Preslava Yordanova 49', 3:2 Anastasiia Skorynina 52', 3:4 Polina Rasina 76'-pen,88'] LP Super sport (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 0:2 (0:0) stats [0:1 Silvia Naydenova 57'-pen, 0:2 Vili Karadakova 71'] Enko (Plovdiv) - Pirin (Blagoevgrad) 0:3 stats [0:1 Gabriela Yaneva ?, 0:2 Rumyana Dambalova ?, 0:3 Gergana Petkova ?] 7 October 2023, Saturday, 16:00 EEST: Sportika (Blagoevgrad) - Rial (Kovachevtsi) 7:0 awd * /annulled/ stats [2:0 Vasilena Stefanova 3',4'; 3:0 Gergana Halyanova 6', 4:0 Monika Baliova 8'] * - abandoned at 12' in 4:0 when the visitors remain with less than 7 players on the field. 8 October 2023, Sunday, 14:00 EEST: Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Dunav ot Ruse (Ruse) 2:3 (1:0) /annulled/ stats [1:0 Angelina Kadreva 13', 2:0 Fidana Mancheva 51', 2:1 Petya Tsoneva 71', 2:3 Demet Ahmedova 77',85'] 8 October 2023, Sunday, 16:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Paldin (Plovdiv) 1:3 (0:2) stats [0:1 Teodora Mitova 32', 0:3 Mariela Petrova 42',58'; 1:3 Todorka Todorova 79'] Round 6 14 October 2023, Saturday, 13:00 EEST: NSA (Sofia) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) 20:0 awd * /annulled/ stats [1:0 Ivelina Pavlova 2', 2:0 Preslava Yordanova 7', 3:0 Anita Churusinova 8', 4:0 Rona Mihaylova 12', 5:0 Anita Churusinova 14', 6:0 Ivelina Pavlova 21', 7:0 Preslava Yordanova 23', 8:0 Dalia Videnova 32', 10:0 Ivelina Pavlova 33',35'; 12:0 Simona Stoyanova 36',38'; 15:0 Preslava Yordanova 41',43',45'; 16:0 Ema Nikolova 46', 17:0 Preslava Yordanova 48'] * - abandoned at 17:0 (15:0) in 53' when the visitors remain with less than 7 players on the field. 15 October 2023, Sunday, 10:00 EEST: in Ruse, Gradski stadion: Dunav ot Ruse (Ruse) - LP Super sport (Sofia) 1:2 (1:0) stats [1:0 Elia Vasileva 8', 1:1 Ivet Vasileva 48', 1:2 Desislava Grahlyova 71'] [sent off: Simona Spirova (LP) 75'] 15 October 2023, Sunday, 14:00 EEST: Sevlievo ladies (Sevlievo) - Enko (Plovdiv) 2:0 (1:0) stats [1:0 Zara Georgieva 11', 2:0 Silvia Naydenova 62'] 15 October 2023, Sunday, 16:00 EEST: Rial (Kovachevtsi) - Pirin (Blagoevgrad) 0:16 (0:6) /annulled/ stats [0:1 Gergana Petkova 15', 0:2 Gabriela Yaneva 23', 0:3 Ani Danailova 24', 0:5 Katrin Stoykova 42',43'; 0:6 Gabriela Yaneva 44', 0:7 Gergana Petkova 50', 0:8 Tsvetelina Yordanov 54', 0:9 Gabriela Yaneva 57', 0:10 Vasilena Galcheva 67', 0:11 Evgenia Genchova 70', 0:12 Tsvetelina Yordanov 76', 0:13 Kristin Dzhasova 76', 0:14 Kristin Kachulska 81', 0:15 Gabriela Yaneva 86', 0:16 Yoana Penkova 90'-pen] Sofia ladies 2021 (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora) postponed Paldin (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad) postponed Sportika (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) postponed 21 October 2023, Saturday, 13:00 EEST: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora) 1:8 (1:5) stats [0:1 Viktoria Taneva 6', 0:3 Teodora Yordanova 10',14'; 1:3 Nia Yordanska 31', 1:4 Yoana Stanchova (GK) 39'-og, 1:5 Anastasiia Skorynina 44'-pen, 1:6 Yanitsa Ivanova 63', 1:7 Anastasiia Skorynina 72', 1:8 Raya Boneva 86'] 7 November 2023, Tuesday, 12:00 EET: in Rila, "Musala" st.: Sportika (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:0 stats 17 December 2023, Sunday, 11:00 EET: Paldin (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 6:0 (1:0) stats [1:0 Nikol Dimanova 35'-pen, 3:0 Kristiyana Dimitrova 53',56'; 4:0 Mariela Petrova 62', 5:0 Kristiyana Dimitrova 71', 6:0 Nikol Dimanova 87'] Round 7 21 October 2023, Saturday, 12:00 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Sportika (Blagoevgrad) 5:4 (2:4) Video stats [0:1 Monika Baliova 2', 1:1 Aleksandra Vasileva 6', 1:2 Teodora Todorova 10'-og, 2:2 Nikol Boyadzhiyan 25', 2:3 Ivana Todorova 35'-pen, 2:4 Monika Baliova 39', 4:4 Vanessa Gajdek 48',65'; 5:4 Eva Atanasova 86'] Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Sofia ladies 2021 (Sofia) annulled * * - initially postponed, then annulled. LP Super sport (Sofia) - NSA (Sofia) 0:2 (0:1) stats [0:2 Jessica Mery Coates 19',85'] 21 October 2023, Saturday, 14:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Rial (Kovachevtsi) 3:0 awd * /annulled/ * - the visitors inform beforehand that they won't show up. Lokomotiv (Stara Zagora) - Paldin (Plovdiv) postponed in Rila, "Musala" st.: Pirin (Blagoevgrad) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 1:3 (0:2) stats [0:2 Vesela Petkova 27',41'; 0:3 Elena Petkova 62', 1:3 Yoana Penkova 71'] 22 October 2023, Sunday, 12:00 EEST: in Plovdiv, "Maritsa" st.: Enko (Plovdiv) - Dunav ot Ruse (Ruse) 2:0 (2:0) stats [1:0 Nadezhda Atanasova 23', 2:0 Ivanka Dimitrova 40'] 15 November 2023, Wednesday, 13:00 EET: Lokomotiv (Stara Zagora) - Paldin (Plovdiv) 4:0 (2:0) stats [4:0 Anastasiia Skorynina 26',31',48',55'] Round 6 - postponed match 21 October 2023, Saturday, 13:00 EEST: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora) 1:8 (1:5) stats [0:1 Viktoria Taneva 6', 0:3 Teodora Yordanova 10',14'; 1:3 Nia Yordanska 31', 1:4 Yoana Stanchova (GK) 39'-og, 1:5 Anastasiia Skorynina 44'-pen, 1:6 Yanitsa Ivanova 63', 1:7 Anastasiia Skorynina 72', 1:8 Raya Boneva 86'] Round 8 28 October 2023, Saturday, 12:00 EEST: Rial (Kovachevtsi) - Sevlievo ladies (Sevlievo) annulled in Ruse, Gradski stadion: Dunav ot Ruse (Ruse) - Pirin (Blagoevgrad) 0:0 stats [sent off: Silvia Dzhaleva (P) 73'] 28 October 2023, Saturday, 14:00 EEST: NSA (Sofia) - Enko (Plovdiv) postponed Paldin (Plovdiv) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) annulled Etar VT (Veliko Tarnovo) - Ludogorets 1945 (Razgrad) postponed 28 October 2023, Saturday, 15:30 EEST: Sportika (Blagoevgrad) - Lokomotiv (Stara Zagora) 3:4 (1:1) stats [0:1 Nikoleta Boycheva 7', 1:1 Ivana Todorova 36'-pen, 1:2 Yanitsa Ivanova 55', 1:3 Katerina Maria Ravnachka 76', 1:4 Anastasiia Skorynina 80', 2:4 Iveta Andreycheva 87', 3:4 Veni Dona Sarbinska 90'+2'] 28 October 2023, Saturday, 16:00 EEST: Sofia ladies 2021 (Sofia) - LP Super sport (Sofia) 0:1 (0:1) stats [0:1 Ivet Vasileva 4'] 21 November 2023, Tuesday, 15:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:0 stats 3 December 2023, Sunday, 14:00 EET: NSA (Sofia) - Enko (Plovdiv) 7:0 (6:0) stats [2:0 Silvia Kefalova 15',17'; 3:0 Preslava Yordanova 20', 4:0 Ivelina Pavlova 21', 6:0 Jessica Mery Coates 23',38'; 7:0 Bozhidara Ivanova 71'] Round 9 4 November 2023, Saturday, 12:00 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Rial (Kovachevtsi) annulled 4 November 2023, Saturday, 13:00 EET: Enko (Plovdiv) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 5:0 (2:0) stats [1:0 Nadezhda Atanasova 29', 2:0 Gabriela Ivanova 40', 3:0 Nadezhda Atanasova 63', 4:0 Kristin Krasteva 80', 5:0 Gabriela Ivanova 88'] 4 November 2023, Saturday, 14:00 EET: Lokomotiv (Stara Zagora) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 8:0 (8:0) stats [1:0 Katerina Maria Ravnachka 4', 2:0 Zhasmina Atanasova 14', 3:0 Anastasiia Skorynina 22', 4:0 Nora Dimitrova 26', 5:0 Teodora Yordanova 33', 6:0 Anastasiia Skorynina 34', 7:0 Yuliia Hnydiuk 42', 8:0 Anastasiia Skorynina 45'+5'] Pirin (Blagoevgrad) - NSA (Sofia) 0:1 stats [0:1 Silvia Kefalova 76'] 4 November 2023, Saturday, 14:30 EET: LP Super sport (Sofia) - Paldin (Plovdiv) 1:0 (1:0) stats [1:0 Gergana Teneva-Ovcharova 3'] Sevlievo ladies (Sevlievo) - Dunav ot Ruse (Ruse) 3:1 (2:1) stats [0:1 Demet Ahmedova 5', 1:1 Monika Simonova 30', 2:1 Silvia Naydenova 39', 3:1 Zara Georgieva 79'] 5 November 2023, Sunday, 14:00 EET: Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Sportika (Blagoevgrad) annulled Round 6 - postponed match 7 November 2023, Tuesday, 12:00 EET: in Rila, "Musala" st.: Sportika (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:0 stats Round 2 - postponed match 11 November 2023, Saturday, 12:00 EET: in Ruse, Gradski stadion: Dunav ot Ruse (Ruse) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:0 stats Round 10 11 November 2023, Saturday, 11:00 EET: NSA (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo) postponed 11 November 2023, Saturday, 12:00 EET: Rial (Kovachevtsi) - Dunav ot Ruse (Ruse) annulled 11 November 2023, Saturday, 14:00 EET: Paldin (Plovdiv) - Enko (Plovdiv) 3:0 (2:0) stats [1:0 Mariela Petrova 18', 3:0 Kristiyana Dimitrova 38',69'] 11 November 2023, Saturday, 15:00 EET: Sportika (Blagoevgrad) - LP Super sport (Sofia) 1:1 (0:1) stats [0:1 Gergana Teneva-Ovcharova 31', 1:1 Vasilena Stefanova 68'] 12 November 2023, Sunday, 12:00 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Lokomotiv (Stara Zagora) 1:2 (0:1) Video stats [0:1 Anastasiia Skorynina 16', 1:1 Vanessa Gajdek 58', 1:2 Anastasiia Skorynina 71'] 12 November 2023, Sunday, 13:00 EET: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 0:2 (0:1) stats [0:1 Denitsa Semkova 14', 0:2 Silvia Dzhaleva 55'] 12 November 2023, Sunday, 14:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) annulled 23 November 2023, Thursday, 15:00 EET: NSA (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 7:0 (1:0) stats [1:0 Polina Demirova 28', 2:0 Silvia Kefalova 50', 3:0 Bozhidara Ivanova 55', 4:0 Jessica Mery Coates 60', 5:0 Polina Rasina 66', 6:0 Silvia Kefalova 83', 7:0 Polina Rasina 85'] Round 7 - postponed match 15 November 2023, Wednesday, 13:00 EET: Lokomotiv (Stara Zagora) - Paldin (Plovdiv) 4:0 (2:0) stats [4:0 Anastasiia Skorynina 26',31',48',55'] Round 11 18 November 2023, Saturday, 12:00 EET: LP Super sport (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:0 (2:0) stats [1:0 Izabela Petrova 8', 2:0 Raya Filipova 40'] Enko (Plovdiv) - Sportika (Blagoevgrad) 0:3 (0:1) stats [0:1 Monika Baliova 16', 0:3 Veni Dona Sarbinska 60',68'] in Rila, "Musala" st.: Pirin (Blagoevgrad) - Paldin (Plovdiv) 0:5 (0:1) stats [0:1 Mariela Petrova 5', 0:3 Teodora Mitova 50',55'; 0:4 Nikol Dimanova 63', 0:5 Plamena Pencheva 70'] 19 November 2023, Sunday, 12:00 EET: Lokomotiv (Stara Zagora) - Rial (Kovachevtsi) annulled 19 November 2023, Sunday, 13:00 EET: Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Ludogorets 1945 (Razgrad) annulled Sevlievo ladies (Sevlievo) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 2:2 stats [2:0 Vili Karadakova ?,?; 2:1 Nikol Ilieva ?, 2:2 Katerina Kupanova ?] 19 November 2023, Sunday, 14:00 EET: in Ruse, Gradski stadion: Dunav ot Ruse (Ruse) - NSA (Sofia) 0:3 (0:1) stats [0:1 Silvia Kefalova 2', 0:3 Jessica Mery Coates 55',88'] Round 8 - postponed match 21 November 2023, Tuesday, 15:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:0 stats Round 10 - postponed match 23 November 2023, Thursday, 15:00 EET: NSA (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 7:0 (1:0) stats [1:0 Polina Demirova 28', 2:0 Silvia Kefalova 50', 3:0 Bozhidara Ivanova 55', 4:0 Jessica Mery Coates 60', 5:0 Polina Rasina 66', 6:0 Silvia Kefalova 83', 7:0 Polina Rasina 85'] Round 12 25 November 2023, Saturday, 11:00 EET: Rial (Kovachevtsi) - NSA (Sofia) annulled 25 November 2023, Saturday, 12:00 EET: Paldin (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 4:0 (3:0) stats [1:0 Kristiyana Dimitrova 6', 2:0 Teodora Mitova 40'-pen, 3:0 Mariela Petrova 44', 4:0 Plamena Pencheva 89'] 25 November 2023, Saturday, 14:00 EET: Sportika (Blagoevgrad) - Pirin (Blagoevgrad) postponed 26 November 2023, Sunday, 11:00 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - LP Super sport (Sofia) postponed 26 November 2023, Sunday, 12:00 EET: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Dunav ot Ruse (Ruse) postponed Lokomotiv (Stara Zagora) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) annulled 26 November 2023, Sunday, 12:30 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Enko (Plovdiv) postponed 14 December 2023, Thursday, 14:30 EET: Sportika (Blagoevgrad) - Pirin (Blagoevgrad) 4:0 (2:0) stats [1:0 Monika Baliova 6', 2:0 Preslava Ivanova 37', 3:0 Monika Baliova 73', 4:0 Vasilena Stefanova 86'] 17 December 2023, Sunday, 12:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Enko (Plovdiv) 2:0 (1:0) stats [1:0 Andzhelina Dineva 34', 2:0 Zornitsa Koeva 52'-pen] 25 February 2024, Sunday, 12:00 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - LP Super sport (Sofia) 0:0 stats [sent off: Izabela Petrova (LP) 90'+4'] Sofia ladies 2021 (Sofia) - Dunav ot Ruse (Ruse) 0:2 (0:1) stats [0:2 Petya Tsoneva 32',61'] Round 13 - matches brought forward 30 November 2023, Thursday, 14:00 EET: in kv.Boyana, Sofia, Natsionalna futbolna baza - art.field: NSA (Sofia) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 7:0 (3:0) stats [1:0 Polina Demirova 6', 2:0 Simona Stoyanova 24', 3:0 Ivelina Pavlova 42', 4:0 Bozhidara Ivanova 48', 5:0 Tanya Ilieva 51', 6:0 Bozhidara Ivanova 70', 7:0 Ivelina Pavlova 83'-pen] 2 December 2023, Saturday, 11:00 EET: in Ruse, "Dunav" st. - artificial field: Dunav ot Ruse (Ruse) - Paldin (Plovdiv) 0:1 (0:0) stats [0:1 Diana-Mihaela Atanasova 87'] Round 1 - postponed match 3 December 2023, Sunday, 12:00 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Pirin (Blagoevgrad) 3:1 (1:1) stats [1:0 Gabriela Yaneva 28'-og, 1:1 Gabriela Yaneva 43', 2:1 Ivayla Polihronova 71', 3:1 Iv Deskova 90'-pen] [sent off: Kristin Kachulska (P) 80'] Round 8 - postponed match 3 December 2023, Sunday, 14:00 EET: NSA (Sofia) - Enko (Plovdiv) 7:0 (6:0) stats [2:0 Silvia Kefalova 15',17'; 3:0 Preslava Yordanova 20', 4:0 Ivelina Pavlova 21', 6:0 Jessica Mery Coates 23',38'; 7:0 Bozhidara Ivanova 71'] Round 13 30 November 2023, Thursday, 14:00 EET: in kv.Boyana, Sofia, Natsionalna futbolna baza - art.field: NSA (Sofia) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 7:0 (3:0) stats [1:0 Polina Demirova 6', 2:0 Simona Stoyanova 24', 3:0 Ivelina Pavlova 42', 4:0 Bozhidara Ivanova 48', 5:0 Tanya Ilieva 51', 6:0 Bozhidara Ivanova 70', 7:0 Ivelina Pavlova 83'-pen] 2 December 2023, Saturday, 11:00 EET: in Ruse, "Dunav" st. - artificial field: Dunav ot Ruse (Ruse) - Paldin (Plovdiv) 0:1 (0:0) stats [0:1 Diana-Mihaela Atanasova 87'] 9 December 2023, Saturday, 11:00 EET: Enko (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 2:1 (1:1) stats [0:1 Krisia Sotirova 3', 1:1 Gabriela Ivanova 29', 2:1 Ralitsa Vitekova 48'-pen] 9 December 2023, Saturday, 12:00 EET: LP Super sport (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora) 1:3 (1:1) stats [0:1 Katerina Maria Ravnachka 40', 1:1 Gergana Teneva-Ovcharova 45', 1:2 Zhasmina Atanasova 74', 1:3 Yanitsa Ivanova 79'] Pirin (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 1:0 (1:0) stats [1:0 Gabriela Yaneva 18'-pen] [sent off: Nedred Zastrug (EVT) 74', Todorka Todorova (EVT) 86'] 9 December 2023, Saturday, 14:00 EET: NSA (Sofia) - Sofia ladies 2021 (Sofia) brought forward 10 December 2023, Sunday, 11:00 EET: Dunav ot Ruse (Ruse) - Paldin (Plovdiv) brought forward 10 December 2023, Sunday, 12:00 EET: Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Rial (Kovachevtsi) annulled Sevlievo ladies (Sevlievo) - Sportika (Blagoevgrad) 0:3 (0:1) stats [0:1 Veni Dona Sarbinska 45', 0:2 Ivana Todorova 73'-pen, 0:3 Veni Dona Sarbinska 90'+4'] Round 12 - postponed match 14 December 2023, Thursday, 14:30 EET: Sportika (Blagoevgrad) - Pirin (Blagoevgrad) 4:0 (2:0) stats [1:0 Monika Baliova 6', 2:0 Preslava Ivanova 37', 3:0 Monika Baliova 73', 4:0 Vasilena Stefanova 86'] Round 6 - postponed match 17 December 2023, Sunday, 11:00 EET: Paldin (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 6:0 (1:0) stats [1:0 Nikol Dimanova 35'-pen, 3:0 Kristiyana Dimitrova 53',56'; 4:0 Mariela Petrova 62', 5:0 Kristiyana Dimitrova 71', 6:0 Nikol Dimanova 87'] Round 12 - postponed match 17 December 2023, Sunday, 12:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Enko (Plovdiv) 2:0 (1:0) stats [1:0 Andzhelina Dineva 34', 2:0 Zornitsa Koeva 52'-pen] Round 2 - postponed match 17 December 2023, Sunday, 13:00 EET: Pirin (Blagoevgrad) - Lokomotiv (Stara Zagora) 0:2 (0:1) stats [0:1 Nikoleta Boycheva 20', 0:2 Viktoria Taneva 58'] Round 12 - postponed matches 25 February 2024, Sunday, 12:00 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - LP Super sport (Sofia) 0:0 stats [sent off: Izabela Petrova (LP) 90'+4'] Sofia ladies 2021 (Sofia) - Dunav ot Ruse (Ruse) 0:2 (0:1) stats [0:2 Petya Tsoneva 32',61'] Round 14 2 March 2024, Saturday, 12:00 EET: NSA (Sofia) - Paldin (Plovdiv) 2:1 (1:0) Video stats [1:0 Polina Rasina 24'-pen, 1:1 Mariela Petrova 62', 2:1 Aleksandra Marinova 89'-og] 2 March 2024, Saturday, 13:00 EET: Enko (Plovdiv) - Lokomotiv (Stara Zagora) 0:9 (0:7) stats [0:2 Raya Boneva 5',8'; 0:3 Yuliia Hnydiuk 25', 0:4 Raya Boneva 35', 0:5 Nora Dimitrova 36', 0:6 Yana Dineva 40', 0:7 Katerina Maria Ravnachka 42', 0:8 Anastasiia Skorynina 81', 0:9 Katerina Maria Ravnachka 88'] 3 March 2024, Sunday, 11:00 EET: in Ruse, "Dunav" st. - artificial field: Dunav ot Ruse (Ruse) - Sportika (Blagoevgrad) 0:3 (0:1) stats [0:1 Gergana Halyanova 19', 0:2 Ivana Todorova 59', 0:3 Preslava Ivanova 68'] 3 March 2024, Sunday, 12:00 EET: Sevlievo ladies (Sevlievo) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 3:0 (1:0) stats [1:0 Fidana Mancheva 9', 2:0 Vili Karadakova 76', 3:0 Yoana Tomova 89'] in Rila, "Musala" st.: Pirin (Blagoevgrad) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 1:0 (0:0) stats [1:0 Denitsa Semkova 52'] [sent off: Viktoria Genova (L) 90'+3'] Sofia ladies 2021 (Sofia) bye LP Super sport (Sofia) bye Round 15 9 March 2024, Saturday, 13:00 EET: Lokomotiv (Stara Zagora) - Pirin (Blagoevgrad) 5:1 (1:1) /live on Sportal TV/ Video stats [1:0 Anastasiia Skorynina 39', 1:1 Gabriela Yaneva 41'-fk, 2:1 Anastasiia Skorynina 54', 3:1 Rafaela Lopes 55', 4:1 Yanitsa Ivanova 71', 5:1 Laura Desmerean 75'] Sportika (Blagoevgrad) - NSA (Sofia) 1:3 (1:1) stats [1:0 Iveta Andreycheva 23', 1:1 Jessica Mery Coates 27', 1:2 Polina Rasina 66', 1:3 Ivelina Pavlova 78'] 10 March 2024, Sunday, 12:00 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 1:3 (1:0) stats [1:0 Krisia Sotirova 14', 1:1 Silvia Naydenova 58', 1:2 Antonia Angelova 70', 1:3 Silvia Naydenova 82'-pen] Etar VT (Veliko Tarnovo) - Dunav ot Ruse (Ruse) 2:2 (1:2) stats [1:0 Nedred Zastrug 24', 1:1 Todorka Todorova 33', 1:2 Danaya Lalova 38', 2:2 Mirela Moeva 81'] [left w/o sub: Vasilena Vasileva (EVT) 53'] 10 March 2024, Sunday, 13:00 EET: Paldin (Plovdiv) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 6:0 (3:0) stats [1:0 Mariela Petrova 2', 2:0 Teodora Mitova 16'-pen, 3:0 Nikol Dimanova 38', 4:0 Ivon Apostolova 53', 5:0 Nikol Dimanova 78', 6:0 Tsvetelina Ivanova 87'-og] LP Super sport (Sofia) bye Enko (Plovdiv) bye Round 16 16 March 2024, Saturday, 13:00 EET: NSA (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 6:0 (4:0) /live on Sportal TV/ Video stats [1:0 Jessica Mery Coates 21'-pen, 3:0 Polina Rasina 37',40'; 4:0 Silvia Kefalova 45'+1', 5:0 Bozhidara Ivanova 66', 6:0 Preslava Yordanova 71'] [left w/o sub: Vasilena Vasileva (EVT) 37'] Enko (Plovdiv) - LP Super sport (Sofia) 3:0 (2:0) stats [1:0 Gabriela Boyuklieva 27', 2:0 Velina Koshuleva 35', 3:0 Gabriela Boyuklieva 62'] [sent off: Ralitsa Vitekova (E) 73'] 16 March 2024, Saturday, 14:00 EET: Dunav ot Ruse (Ruse) - Ludogorets 1945 (Razgrad) postponed 17 March 2024, Sunday, 13:00 EET: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) postponed Sevlievo ladies (Sevlievo) - Lokomotiv (Stara Zagora) 0:7 stats [0:1 Nora Dimitrova ?, 0:2 Yuliia Hnydiuk ?, 0:3 Laura Desmerean ?, 0:4 Raya Boneva ?, 0:5 Teodora Yordanova ?, 0:7 Anastasiia Skorynina ?,?] 24 April 2024, Wednesday, 13:00 EEST: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) - Paldin (Plovdiv) bye Pirin (Blagoevgrad) bye Round 17 23 March 2024, Saturday, 12:00 EET: LP Super sport (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 4:1 (1:0) /live on Sportal TV/ stats [1:0 Ivet Vasileva 15', 1:1 Silvia Dzhaleva 67', 2:1 Ivet Vasileva 72', 3:1 Vivian Orlyova 74', 4:1 Izabela Petrova 89'] 23 March 2024, Saturday, 13:00 EET: Lokomotiv (Stara Zagora) - Dunav ot Ruse (Ruse) 5:1 (2:1) stats [0:1 Zhuliana Hristova 15', 1:1 Nikoleta Boycheva 35', 2:1 Zhasmina Atanasova 42', 3:1 Katerina Maria Ravnachka 70', 5:1 Anastasiia Skorynina 85',90'] 23 March 2024, Saturday, 15:00 EET: Sportika (Blagoevgrad) - Paldin (Plovdiv) 2:0 (2:0) stats [1:0 Veni Dona Sarbinska 22', 2:0 Preslava Ivanova 38'] 24 March 2024, Sunday, 12:00 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - NSA (Sofia) 0:4 (0:0) stats [0:1 Anita Churusinova 60', 0:2 Polina Rasina 64', 0:4 Polina Demirova 81',83'] 24 March 2024, Sunday, 14:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 7:2 (4:1) stats [2:0 Mirela Moeva 7',17'; 3:0 Spasimira Evstatieva 27', 4:0 Nedred Zastrug 35', 4:1 Tsvetelina Ivanova 41', 6:1 Mirela Moeva 55',59'; 7:1 Teodora Dimitrova 65', 7:2 Kirilka Stanchova 86'] Enko (Plovdiv) bye Sevlievo ladies (Sevlievo) bye Round 18 30 March 2024, Saturday, 11:00 EET: Paldin (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 3:0 (1:0) stats [1:0 Mariela Petrova 37', 2:0 Teodora Mitova 48', 3:0 Teodora Paraskevova 80'] 30 March 2024, Saturday, 12:00 EET: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:6 (0:1) stats [0:1 Tatyana Radoeva 30'-pen, 0:2 Viktoria Genova 50', 0:3 Vanessa Gajdek 53', 0:4 Nikol Boyadzhiyan 55', 0:5 Viktoria Genova 60', 0:6 Vanessa Gajdek 67'] 30 March 2024, Saturday, 13:30 EET: Pirin (Blagoevgrad) - Enko (Plovdiv) 1:1 (0:0) stats [1:0 Silvia Dzhaleva 69', 1:1 Aleksandra Atanasova 76'] 30 March 2024, Saturday, 14:00 EET: NSA (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora) 1:1 (0:0) * /live on Sportal TV/ Video stats [1:0 Nora Dimitrova 76'-og, 1:1 Nikoleta Boycheva 90'] * - NSA's goal is wrongly attributed not as an own goal, but as a goal by Polina Rasina in the official match protocol . 31 March 2024, Sunday, 13:00 EEST: Sevlievo ladies (Sevlievo) - LP Super sport (Sofia) 1:2 (1:1) stats [0:1 Izabela Petrova 5', 1:1 Zara Georgieva 34', 1:2 Raya Filipova 82'] Sportika (Blagoevgrad) bye Dunav ot Ruse (Ruse) bye Round 19 13 April 2024, Saturday, 12:00 EEST: LP Super sport (Sofia) - Dunav ot Ruse (Ruse) 4:0 13 April 2024, Saturday, 13:00 EEST: Lokomotiv (Stara Zagora) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 16:1 13 April 2024, Saturday, 14:00 EEST: Enko (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 1:1 (0:1) /live on Sportal TV/ 14 April 2024, Sunday, 12:00 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Paldin (Plovdiv) 1:2 14 April 2024, Sunday, 13:30 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sportika (Blagoevgrad) 0:8 Pirin (Blagoevgrad) bye NSA (Sofia) bye Round 20 20 April 2024, Saturday, 13:00 EEST: NSA (Sofia) - LP Super sport (Sofia) - 20 April 2024, Saturday, 17:00 EEST: Paldin (Plovdiv) - Lokomotiv (Stara Zagora) - 21 April 2024, Sunday, 11:00 EEST: Dunav ot Ruse (Ruse) - Enko (Plovdiv) - 21 April 2024, Sunday, 12:00 EEST: Sportika (Blagoevgrad) - Ludogorets 1945 (Razgrad) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Pirin (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) bye Sofia ladies 2021 (Sofia) bye Round 16 - postponed match 24 April 2024, Wednesday, 13:00 EEST: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) - Round 21 27 April 2024, Saturday, 13:00 EEST: Lokomotiv (Stara Zagora) - Sportika (Blagoevgrad) - 27 April 2024, Saturday, 14:00 EEST: Enko (Plovdiv) - NSA (Sofia) - 27 April 2024, Saturday, 15:00 EEST: LP Super sport (Sofia) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - 28 April 2024, Sunday, 12:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Dunav ot Ruse (Ruse) - 28 April 2024, Sunday, 14:00 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sevlievo ladies (Sevlievo) bye Paldin (Plovdiv) bye Round 22 1 May 2024, Wednesday, 12:00 EEST: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Enko (Plovdiv) - NSA (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) - 1 May 2024, Wednesday, 14:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv (Stara Zagora) - Dunav ot Ruse (Ruse) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - 1 May 2024, Wednesday, 17:00 EEST: Paldin (Plovdiv) - LP Super sport (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) bye Sportika (Blagoevgrad) bye Round 23 11 May 2024, Saturday, 11:00 EEST: Enko (Plovdiv) - Paldin (Plovdiv) - 11 May 2024, Saturday, 13:00 EEST: LP Super sport (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) - 11 May 2024, Saturday, 14:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - 12 May 2024, Sunday, 13:00 EEST: Lokomotiv (Stara Zagora) - Ludogorets 1945 (Razgrad) - 12 May 2024, Sunday, 14:00 EEST: Sevlievo ladies (Sevlievo) - NSA (Sofia) - Dunav ot Ruse (Ruse) bye Etar VT (Veliko Tarnovo) bye Round 24 18 May 2024, Saturday, 14:00 EEST: Sportika (Blagoevgrad) - Enko (Plovdiv) - 18 May 2024, Saturday, 15:00 EEST: NSA (Sofia) - Dunav ot Ruse (Ruse) - 18 May 2024, Saturday, 16:00 EEST: Paldin (Plovdiv) - Pirin (Blagoevgrad) - 19 May 2024, Sunday, 13:00 EEST: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - 19 May 2024, Sunday, 14:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - LP Super sport (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora) bye Ludogorets 1945 (Razgrad) bye Round 25 25 May 2024, Saturday, 11:00 EEST: Dunav ot Ruse (Ruse) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - 25 May 2024, Saturday, 12:00 EEST: LP Super sport (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) - 25 May 2024, Saturday, 16:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Sportika (Blagoevgrad) - Enko (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - 26 May 2024, Sunday, 14:00 EEST: Sevlievo ladies (Sevlievo) - Paldin (Plovdiv) - NSA (Sofia) bye Lokomotiv (Stara Zagora) bye Round 26 8 June 2024, Saturday, 13:00 EEST: Lokomotiv (Stara Zagora) - LP Super sport (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) - Enko (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Pirin (Blagoevgrad) - Sportika (Blagoevgrad) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Paldin (Plovdiv) - Dunav ot Ruse (Ruse) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - NSA (Sofia) -
Results grid
------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1. NSA (Sofia) XXX 1:1 2:1 -:- 2:1 7:0 2:0 -:- 7:0 6:0 -:- 7:0 --- (20:0) 2. Lokomotiv (Stara Zagora) 3:4 XXX 4:0 -:- -:- 7:2 -:- 5:1 6:0 8:0 5:1 16:1 --- --- 3. Paldin (Plovdiv) 1:4 -:- XXX -:- 1:1 4:0 6:0 -:- 3:0 3:0 -:- 6:0 (16:0) --- 4. LP Super sport (Sofia) 0:2 1:3 1:0 XXX -:- 0:2 -:- 4:1 4:1 2:0 4:0 -:- --- --- 5. Sportika (Blagoevgrad) 1:3 3:4 2:0 1:1 XXX -:- -:- 4:0 -:- 0:0 10:0 6:0 (7:0) --- 6. Sevlievo ladies (Sevlievo) -:- 0:7 -:- 1:2 0:3 XXX 2:2 -:- 2:0 3:0 3:1 2:2 --- (16:0) 7. Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:4 1:2 1:2 0:0 5:4 1:3 XXX 3:1 -:- -:- 8:0 10:1 --- --- 8. Pirin (Blagoevgrad) 0:1 0:2 0:5 1:2 -:- 1:3 1:0 XXX 1:1 1:0 -:- -:- --- --- 9. Enko (Plovdiv) -:- 0:9 -:- 3:0 0:3 1:1 2:1 0:3 XXX -:- 2:0 5:0 --- (3:0) 10. Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:3 -:- 1:3 -:- 0:8 0:1 0:0 -:- 2:0 XXX 2:2 7:2 (3:0) --- 11. Dunav ot Ruse (Ruse) 0:3 0:7 0:1 1:2 0:3 -:- -:- 0:0 -:- 0:0 XXX -:- --- --- 12. Sofia ladies 2021 (Sofia) -:- 1:8 0:9 0:1 -:- -:- 0:6 0:2 -:- 0:7 0:2 XXX (3:1) --- 13. Rial (Kovachevtsi) --- --- --- (0:8) --- --- --- (0:16)(0:4) --- --- --- XXX --- 14. Svetkavitsa (Gradezhnitsa) --- --- --- (0:7) --- --- --- (0:3) --- --- (2:3) --- --- XXX ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ top

Kupa na Bulgaria

top


UEFA Women's Champions League

Qualifying round

Group 5
Semi-finals 6 September 2023, Wednesday, 14:00 CEST: in Katowice, Poland, Stadion ulica Bukowa: Brann (Bergen, Norway) - Lokomotiv (Stara Zagora) 5:0 (2:0) 6 September 2023, Wednesday, 20:00 CEST: in Katowice, Poland, Stadion ulica Bukowa: Anderlecht (Anderlecht, BEL) - GKS Katowice (Katowice, POL) 5:0 (4:0) Final 9 September 2023, Saturday, 20:00 CEST: in Katowice, Poland, Stadion ulica Bukowa: Anderlecht (Anderlecht, BEL) - Brann (Bergen, Norway) 0:3 (0:2) Third place Final 9 September 2023, Saturday, 14:00 CEST: in Katowice, Poland, Stadion ulica Bukowa: Lokomotiv (Stara Zagora) - GKS Katowice (Katowice, POL) 0:0 (0:0, 0:0) aet; penalties: 1:3 top

Friendly matches

top