Women's Competitions 2022/23

« Women's Competitions 2022/23


Darzhavno parvenstvo

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 |
        | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |

                           Current matches:

26 November 2022, Saturday, 11:30 EET / Round 11:
Paldin (Plovdiv) - Chardafon 1919 (Gabrovo)               3:1 (2:1)  /live on b1b.box/ 
26 November 2022, Saturday, 13:00 EET / Round 11:
Enko (Plovdiv) - Pirin (Blagoevgrad)                      1:0 
NSA (Sofia) - LP Super sport (Sofia)                      1:1 
Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Lokomotiv (Stara Zagora)     0:11 
27 November 2022, Sunday, 13:00 EET / Round 11:
Sportika (Blagoevgrad) - Sofia ladies 2021 (Sofia)        7:0 
Sevlievo ladies (Sevlievo) - ZhFK Varna (Varna)           1:0 (1:0)  /live on b1b.box/ 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Lokomotiv (Stara Zagora) 10 10 0 0 79:2 30 ------------------------------------------------------------------- 2. NSA (Sofia) 11 9 1 1 66:7 28 3. Enko (Plovdiv) 11 8 0 3 26:11 24 4. Sportika (Blagoevgrad) 9 6 0 3 23:10 18 5. Pirin (Blagoevgrad) 10 6 0 4 27:17 18 6. Sevlievo ladies (Sevlievo) 10 5 1 4 14:11 16 7. LP Super sport (Sofia) 10 4 3 3 23:19 15 [1 0 0 4:3 3] 8. Paldin (Plovdiv) 10 5 0 5 23:35 15 [0 0 0 0:0 0] 9. Etar VT (Veliko Tarnovo) 10 5 0 5 37:18 15 [0 0 1 3:4 0] 10. ZhFK Varna (Varna) 10 3 1 6 18:21 10 11. Sofia ladies 2021 (Sofia) 12 1 1 10 10:89 4 [+] 12. Chardafon 1919 (Gabrovo) 10 0 1 9 9:51 1 [+] 13. Svetkavitsa (Gradezhnitsa) 9 0 0 9 0:64 0 --. Rial (Kovachevtsi) 0 0 0 0 0:0 - [*] Removed
Notes - Barocco (Sofia), 3rd last season; withdraws. - Sofia ladies 2021 (Sofia) and Chardafon 1919 (Gabrovo) join the group. - On 5 September 2022 Rial (Kovachevtsi) withdraws. Its results are annulled. - Enko (Plovdiv) plays its home games at the "Plovdiv" st. in Plovdiv unless noted otherwise. - Etar VT (Veliko Tarnovo) plays its home games at the "Trifon Ivanov" field in Veliko Tarnovo unless noted otherwise. - ZhFK Varna (Varna) plays its home games at the NSB "Sportpalas" st. in kk Chayka unless noted otherwise. - Lokomotiv (Stara Zagora) plays its home games at the "Beroe" st. - auxiliary field in Stara Zagora unless noted otherwise. - LP Super sport (Sofia) plays its home games in kv.Trebich, Sofia unless noted otherwise. - NSA (Sofia) plays its home games at the "NSA" st. in Sofia unless noted otherwise. - Pirin (Blagoevgrad) plays its home games in Riltsi unless noted otherwise. - Paldin (Plovdiv) plays its home games in Trud unless noted otherwise. - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) plays its home games in Galata unless noted otherwise. - Sevlievo ladies (Sevlievo) plays its home games at the "Rakovski" st. in Sevlievo unless noted otherwise. - Sofia ladies 2021 (Sofia) plays its home games at the "Arena Vrazhdebna" st. in kv.Vrazhdebna, Sofia unless noted otherwise. - Sportika (Blagoevgrad) plays its home games in Riltsi unless noted otherwise. - Chardafon 1919 (Gabrovo) plays its home games at the "Aprilov" st. in Gabrovo unless noted otherwise. Round 1 10 September 2022, Saturday, 16:30 EEST: in Stara Zagora, "Beroe" st. - auxiliary field: Lokomotiv (Stara Zagora) - Pirin (Blagoevgrad) 6:0 (2:0) Chardafon 1919 (Gabrovo) - ZhFK Varna (Varna) 2:3 LP Super sport (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 0:0 Etar VT (Veliko Tarnovo) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) 8:0 (3:0) Sofia ladies 2021 (Sofia) - Paldin (Plovdiv) 1:7 Enko (Plovdiv) - NSA (Sofia) 2:4 Sportika (Blagoevgrad) - Rial (Kovachevtsi) annulled Round 2 17 September 2022, Saturday, 16:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Rial (Kovachevtsi) annulled NSA (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) 4:1 Paldin (Plovdiv) - Enko (Plovdiv) 2:0 Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 0:2 ZhFK Varna (Varna) - LP Super sport (Sofia) 2:2 Lokomotiv (Stara Zagora) - Chardafon 1919 (Gabrovo) 16:0 (10:0) 18 September 2022, Sunday, 16:00 EEST: Sevlievo ladies (Sevlievo) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:0 Round 3 24 September 2022, Saturday, 16:00 EEST: Chardafon 1919 (Gabrovo) - Pirin (Blagoevgrad) 1:3 LP Super sport (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora) 0:6 Sofia ladies 2021 (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 1:3 Enko (Plovdiv) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) 5:0 Rial (Kovachevtsi) - NSA (Sofia) annulled 25 September 2022, Sunday, 15:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - ZhFK Varna (Varna) 2:0 (2:0) 25 September 2022, Sunday, 16:00 EEST: in Padesh: Sportika (Blagoevgrad) - Paldin (Plovdiv) 6:1 Round 4 1 October 2022, Saturday, 14:00 EEST: ZhFK Varna (Varna) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 3:0 1 October 2022, Saturday, 15:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - NSA (Sofia) 0:3 (0:0) Paldin (Plovdiv) - Rial (Kovachevtsi) annulled Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Sportika (Blagoevgrad) postponed Sevlievo ladies (Sevlievo) - Enko (Plovdiv) 0:1 Lokomotiv (Stara Zagora) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 6:0 (2:0) 1 October 2022, Saturday, 16:00 EEST: Chardafon 1919 (Gabrovo) - LP Super sport (Sofia) 1:5 Round 5 8 October 2022, Saturday, 15:00 EEST: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora) 0:16 (0:11) Enko (Plovdiv) - ZhFK Varna (Varna) 3:0 awd * * - initially postponed, then awarded. Rial (Kovachevtsi) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) annulled NSA (Sofia) - Paldin (Plovdiv) 11:1 8 October 2022, Saturday, 16:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Chardafon 1919 (Gabrovo) 6:1 (3:0) 9 October 2022, Sunday, 15:00 EEST: Sportika (Blagoevgrad) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 1:0 9 October 2022, Sunday, 16:00 EEST: LP Super sport (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 0:1 Round 6 15 October 2022, Saturday, 14:00 EEST: ZhFK Varna (Varna) - Sportika (Blagoevgrad) 0:4 15 October 2022, Saturday, 14:30 EEST: Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - NSA (Sofia) 0:14 Sevlievo ladies (Sevlievo) - Rial (Kovachevtsi) annulled in Stara Zagora, "Beroe" st. - auxiliary field: Lokomotiv (Stara Zagora) - Enko (Plovdiv) 3:0 (2:0) Chardafon 1919 (Gabrovo) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 2:2 15 October 2022, Saturday, 15:30 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Paldin (Plovdiv) 2:1 15 October 2022, Saturday, 16:00 EEST: LP Super sport (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 4:3 Round 7 22 October 2022, Saturday, 13:00 EEST: NSA (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 6:0 22 October 2022, Saturday, 14:00 EEST: Sofia ladies 2021 (Sofia) - LP Super sport (Sofia) 2:10 Enko (Plovdiv) - Chardafon 1919 (Gabrovo) 3:0 Rial (Kovachevtsi) - ZhFK Varna (Varna) annulled Paldin (Plovdiv) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) 3:0 awd * * - initially postponed, then awarded. 22 October 2022, Saturday, 16:00 EEST: in Veliko Tarnovo, "Ivaylo" st.: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Pirin (Blagoevgrad) 2:1 (1:1) 23 October 2022, Sunday, 14:00 EEST: in Padesh: Sportika (Blagoevgrad) - Lokomotiv (Stara Zagora) 0:3 Round 8 29 October 2022, Saturday, 11:00 EEST: ZhFK Varna (Varna) - NSA (Sofia) 0:3 29 October 2022, Saturday, 14:00 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) 8:0 Lokomotiv (Stara Zagora) - Rial (Kovachevtsi) annulled Chardafon 1919 (Gabrovo) - Sportika (Blagoevgrad) 1:3 LP Super sport (Sofia) - Enko (Plovdiv) 0:3 29 October 2022, Saturday, 16:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 14:0 (6:0) 30 October 2022, Sunday, 13:00 EET: Sevlievo ladies (Sevlievo) - Paldin (Plovdiv) 2:0 Round 9 5 November 2022, Saturday, 13:30 EET: Sofia ladies 2021 (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 2:10 Enko (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 3:2 (1:1) Rial (Kovachevtsi) - Chardafon 1919 (Gabrovo) annulled NSA (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora) 1:2 (1:2) Paldin (Plovdiv) - ZhFK Varna (Varna) 4:2 Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 0:5 6 November 2022, Sunday, 13:30 EET: in Rila, "Musala" st.: Sportika (Blagoevgrad) - LP Super sport (Sofia) 0:1 Round 13 - match brought forward 13 November 2022, Sunday, 13:00 EET: NSA (Sofia) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 12:0 Round 10 19 November 2022, Saturday, 13:00 EET: Pirin (Blagoevgrad) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 2:1 ZhFK Varna (Varna) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) 8:0 (4:0) /live on b1b.box/ Chardafon 1919 (Gabrovo) - NSA (Sofia) 0:7 LP Super sport (Sofia) - Rial (Kovachevtsi) annulled Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sportika (Blagoevgrad) 0:1 (0:0) Sofia ladies 2021 (Sofia) - Enko (Plovdiv) 0:5 19 November 2022, Saturday, 13:30 EET: Lokomotiv (Stara Zagora) - Paldin (Plovdiv) 10:1 (6:0) Round 11 26 November 2022, Saturday, 11:30 EET: Paldin (Plovdiv) - Chardafon 1919 (Gabrovo) 3:1 (2:1) /live on b1b.box/ 26 November 2022, Saturday, 13:00 EET: Enko (Plovdiv) - Pirin (Blagoevgrad) 1:0 Rial (Kovachevtsi) - Etar VT (Veliko Tarnovo) annulled NSA (Sofia) - LP Super sport (Sofia) 1:1 Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Lokomotiv (Stara Zagora) 0:11 27 November 2022, Sunday, 13:00 EET: Sportika (Blagoevgrad) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 7:0 Sevlievo ladies (Sevlievo) - ZhFK Varna (Varna) 1:0 (1:0) /live on b1b.box/ Round 12 3 December 2022, Saturday, 13:00 EET: Pirin (Blagoevgrad) - ZhFK Varna (Varna) - Lokomotiv (Stara Zagora) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - LP Super sport (Sofia) - Paldin (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - NSA (Sofia) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - Rial (Kovachevtsi) annulled Enko (Plovdiv) - Sportika (Blagoevgrad) - Round 13 13 November 2022, Sunday, 13:00 EET: NSA (Sofia) - Sofia ladies 2021 (Sofia) 12:0 10 December 2022, Saturday, 13:00 EET: Sportika (Blagoevgrad) - Pirin (Blagoevgrad) - Rial (Kovachevtsi) - Enko (Plovdiv) annulled NSA (Sofia) - Sofia ladies 2021 (Sofia) brought forward Paldin (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - LP Super sport (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - ZhFK Varna (Varna) - Lokomotiv (Stara Zagora) - Round 14 spring 2023: Pirin (Blagoevgrad) - Lokomotiv (Stara Zagora) - ZhFK Varna (Varna) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - LP Super sport (Sofia) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Paldin (Plovdiv) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - NSA (Sofia) - Enko (Plovdiv) - Sportika (Blagoevgrad) bye Round 15 Sportika (Blagoevgrad) - NSA (Sofia) - Enko (Plovdiv) - Paldin (Plovdiv) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - LP Super sport (Sofia) - ZhFK Varna (Varna) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Lokomotiv (Stara Zagora) - Pirin (Blagoevgrad) bye Round 16 Pirin (Blagoevgrad) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Lokomotiv (Stara Zagora) - LP Super sport (Sofia) - ZhFK Varna (Varna) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Enko (Plovdiv) - Paldin (Plovdiv) - Sportika (Blagoevgrad) - NSA (Sofia) bye Round 17 NSA (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) - Sportika (Blagoevgrad) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Enko (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - ZhFK Varna (Varna) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv (Stara Zagora) - LP Super sport (Sofia) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Paldin (Plovdiv) bye Round 18 Pirin (Blagoevgrad) - LP Super sport (Sofia) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv (Stara Zagora) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - ZhFK Varna (Varna) - Enko (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Sportika (Blagoevgrad) - Paldin (Plovdiv) - NSA (Sofia) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) bye Round 19 Paldin (Plovdiv) - Pirin (Blagoevgrad) - NSA (Sofia) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Sportika (Blagoevgrad) - ZhFK Varna (Varna) - Enko (Plovdiv) - Lokomotiv (Stara Zagora) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - LP Super sport (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo) bye Round 20 Pirin (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - LP Super sport (Sofia) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Enko (Plovdiv) - Lokomotiv (Stara Zagora) - Sportika (Blagoevgrad) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - NSA (Sofia) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Paldin (Plovdiv) - ZhFK Varna (Varna) bye Round 21 Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Pirin (Blagoevgrad) - Paldin (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - NSA (Sofia) - ZhFK Varna (Varna) - Sportika (Blagoevgrad) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Enko (Plovdiv) - LP Super sport (Sofia) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv (Stara Zagora) bye Round 22 Pirin (Blagoevgrad) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Enko (Plovdiv) - LP Super sport (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) - Lokomotiv (Stara Zagora) - NSA (Sofia) - ZhFK Varna (Varna) - Paldin (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Chardafon 1919 (Gabrovo) bye Round 23 Sevlievo ladies (Sevlievo) - Pirin (Blagoevgrad) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - ZhFK Varna (Varna) - Paldin (Plovdiv) - Lokomotiv (Stara Zagora) - NSA (Sofia) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Sportika (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Enko (Plovdiv) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - LP Super sport (Sofia) bye Round 24 Pirin (Blagoevgrad) - Enko (Plovdiv) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) - LP Super sport (Sofia) - NSA (Sofia) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Paldin (Plovdiv) - Lokomotiv (Stara Zagora) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - ZhFK Varna (Varna) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Etar VT (Veliko Tarnovo) bye Round 25 ZhFK Varna (Varna) - Pirin (Blagoevgrad) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Lokomotiv (Stara Zagora) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Paldin (Plovdiv) - LP Super sport (Sofia) - NSA (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sportika (Blagoevgrad) - Enko (Plovdiv) - Sofia ladies 2021 (Sofia) bye Round 26 Pirin (Blagoevgrad) - Sportika (Blagoevgrad) - Sofia ladies 2021 (Sofia) - NSA (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Paldin (Plovdiv) - LP Super sport (Sofia) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Chardafon 1919 (Gabrovo) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Lokomotiv (Stara Zagora) - ZhFK Varna (Varna) - Enko (Plovdiv) bye
Results grid
------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1. Lokomotiv (Stara Zagora) XXX -:- 3:0 -:- 6:0 -:- -:- 10:1 6:0 -:- -:- 16:0 -:- --- 2. NSA (Sofia) 1:2 XXX -:- 4:1 -:- 6:0 1:1 11:1 -:- -:- 12:0 -:- -:- --- 3. Enko (Plovdiv) -:- 2:4 XXX -:- 1:0 -:- -:- -:- 3:2 3:0* -:- 3:0 5:0 --- 4. Sportika (Blagoevgrad) 0:3 -:- -:- XXX -:- 1:0 0:1 6:1 -:- -:- 7:0 -:- -:- --- 5. Pirin (Blagoevgrad) -:- 0:3 -:- -:- XXX 2:1 -:- 2:1 -:- -:- -:- -:- 8:0 --- 6. Sevlievo ladies (Sevlievo) -:- -:- 0:1 -:- -:- XXX -:- 2:0 2:0 1:0 -:- -:- -:- --- 7. LP Super sport (Sofia) 0:6 -:- 0:3 -:- 0:1 0:0 XXX -:- 4:3 -:- -:- -:- -:- --- 8. Paldin (Plovdiv) -:- -:- 2:0 -:- -:- -:- -:- XXX -:- 4:2 -:- 3:1 3:0* --- 9. Etar VT (Veliko Tarnovo) -:- -:- -:- 0:1 2:1 -:- -:- -:- XXX 2:0 14:0 6:1 8:0 --- 10. ZhFK Varna (Varna) -:- 0:3 -:- 0:4 -:- -:- 2:2 -:- -:- XXX 3:0 -:- 8:0 --- 11. Sofia ladies 2021 (Sofia) 0:16 -:- 0:5 -:- 2:10 1:3 2:10 1:7 -:- -:- XXX -:- -:- --- 12. Chardafon 1919 (Gabrovo) -:- 0:7 -:- 1:3 1:3 -:- 1:5 -:- -:- 2:3 2:2 XXX -:- --- 13. Svetkavitsa (Gradezhnitsa) 0:11 0:14 -:- -:- -:- 0:5 -:- -:- -:- -:- 0:2 -:- XXX --- 14. Rial (Kovachevtsi) --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- XXX ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ top

Kupa na Bulgaria

top


UEFA Women's Champions League

Qualifying round

Group 9
Semi-finals 18 August 2022, Thursday, 11:00 CEST: in Skopje, FFM training centre "Petar Miloshevski": Dinamo BDUFK (Minsk, Belarus) - Lokomotiv (Stara Zagora) 5:0 (2:0) 18 August 2022, Thursday, 17:00 CEST: in Skopje, FFM training centre "Petar Miloshevski": Sankt Pölten (Sankt Pölten, AUT) - Ljuboten (Tetovo, MKD) 7:0 (3:0) Final 21 August 2022, Sunday, 11:00 CEST: in Skopje, FFM training centre "Petar Miloshevski": Sankt Pölten (AUT) - Dinamo BDUFK (Minsk, Belarus) 3:0 (2:0) Third place Final 21 August 2022, Sunday, 17:00 CEST: in Skopje, FFM training centre "Petar Miloshevski": Lokomotiv (Stara Zagora) - Ljuboten (Tetovo, Macedonia) 5:1 (4:0) top

Friendly matches

top