Elitna grupa (U-17) 2017/18

Yunoshi mladsha vazrast (b.2001-02):
« Elitna grupa (U-17) 2017/18 »

| Results grid | Qualifications |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
        | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Botev (Plovdiv) 30 25 2 3 104:21 77 Champion ------------------------------------------------------------------- 2. Levski (Sofia) 30 22 5 3 74:18 71 3. Ludogorets 1945 (Razgrad) 30 21 3 6 82:21 66 4. CSKA (Sofia) 30 19 7 4 65:21 64 5. Cherno more (Varna) 30 18 5 7 61:34 59 6. Beroe (Stara Zagora) 30 15 3 12 54:46 48 [2 0 0 8:2 6] 7. Sokol (Markovo) 30 13 9 8 34:43 48 [+] [0 0 2 2:8 0] 8. Septemvri (Sofia) 30 14 3 13 49:44 45 9. Slavia 1913 (Sofia) 30 12 8 10 49:39 44 10. Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 30 13 3 14 33:51 42 11. Montana 1921 (Montana) 30 6 7 17 28:74 25 12. Etar VT (Veliko Tarnovo) 30 6 6 18 43:76 24 [+][*] [1 1 0 4:3 4] 13. Dunav 2010 (Ruse) 30 6 6 18 22:40 24 [+] [0 1 1 3:4 1] 14. Levski Rakovski (Sofia) 30 4 8 18 25:57 20 [0 2 0 2:2 2, 1 away goal, -32 overall GD] ------------------------------------------------------------------- 15. Pirin (Blagoevgrad) 30 4 8 18 25:59 20 Relegated [0 2 0 2:2 2, 1 away goal, -34 overall GD] 16. Marek 1915 (Dupnitsa) 30 0 1 29 5:109 1 Relegated
Notes - The teams play their home games at the following grounds: - Beroe (Stara Zagora) - baza "Beroe" /st."Lokomotiv"/, Stara Zagora; - Botev (Plovdiv) - "Botev 1912" complex, kv.Komatevo, Plovdiv; - Dunav 2010 (Ruse) - st.na RU "Angel Kanchev", Ruse in rounds 1-15 and st."Dunav", Ruse in ronds 16-30; - Etar VT (Veliko Tarnovo) - st."Ivaylo", Veliko Tarnovo; - Levski (Sofia) - st."Vivakom arena Georgi Asparuhov" - auxiliary field, Sofia; - Levski Rakovski (Sofia) - st."Rakovski", Sofia; - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - st."Lokomotiv", Plovdiv; - Ludogorets 1945 (Razgrad) - "Gnezdo na orli" complex, Razgrad; - Marek 1915 (Dupnitsa) - st."Bonchuk", Dupnitsa; - Montana 1921 (Montana) - st."Ogosta" - artificial field, Montana; - Pirin (Blagoevgrad) - in Riltsi; - Septemvri (Sofia) - in German; - Slavia 1913 (Sofia) - st."Slavia" - auxiliary field, Sofia; - Sokol (Markovo) - in Markovo; - CSKA (Sofia) - in Pancharevo; - Cherno more (Varna) - st."Korabostroitel", kv.Asparuhovo, Varna. Round 1 19 August 2017, Saturday, 10:30 EEST: Botev (Plovdiv) - Cherno more (Varna) 3:1 (2:0) [2:0 Ivan Vasilev 29',38'; 2:1 Ivan Zh.Ivanov 43', 3:1 Ivan Vasilev 50'] 19 August 2017, Saturday, 18:00 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - Levski Rakovski (Sofia) 4:1 (2:0) [1:0 Dimitar Nenchov 6', 2:0 Angel Metodiev 40', 3:0 Emil Pindzhurov 43', 3:1 Georgi Stefanov 67', 4:1 Kristiyan Kostadinov 74'] Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Montana 1921 (Montana) 1:0 (1:0) [1:0 Miroslav Hristov 18'] [sent off: Martin Paskalev (L) 75'] 20 August 2017, Sunday, 10:30 EEST: Dunav 2010 (Ruse) - Levski (Sofia) 0:1 (0:0) [0:1 Lachezar Georgiev 54'] CSKA (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 3:1 (2:0) [1:0 Dimitar Mihaylov 30', 2:0 Andrey Yordanov 31', 3:0 Hristo Radkov 70', 3:1 Georgi Babaliev 80'+4'-pen] 20 August 2017, Sunday, 18:00 EEST: Marek 1915 (Dupnitsa) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:3 (0:2) [0:2 Branislav Botev 8',19'; 0:3 Dimitar Mitev 68'] [missed pen: Nikolay Lazarov (Etar) 38'] [sent off: Martin Metodiev (M) 37'] Beroe (Stara Zagora) - Septemvri (Sofia) 6:0 (2:0) [1:0 Stoyan Vergiev 19'-fk, 2:0 Martin Marinov 30', 3:0 Galin Penev 48', 4:0 Stayko Gospodinov 49', 5:0 Martin Marinov 64', 6:0 Denislav Valchev 73'] Sokol (Markovo) - Pirin (Blagoevgrad) 2:1 (1:1) [1:0 Myumyun Ismail 18', 1:1 Mario Dzhugdanov 37', 2:1 Rangel Rusalov 43'] [sent off: Hristo Yakimov (P) 80'+4'] Round 2 27 August 2017, Sunday, 10:30 EEST: Cherno more (Varna) - Sokol (Markovo) 3:1 (1:1) [1:0 Denislav Angelov 10', 1:1 Murad Yahachaush 39', 2:1 Denislav Angelov 50', 3:1 Merdin Adem 76'] [missed pen: Velislav Vasilev (Chm) 45'] Ludogorets 1945 (Razgrad) - Botev (Plovdiv) 0:1 (0:1) [0:1 Emil Kolev 18'] Levski (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 2:0 (1:0) [2:0 Patrik-Gabriel Galchev 24',67'] Levski Rakovski (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse) 1:0 (0:0) [1:0 Vladimir Mashev 41'] [sent off: Simeon Mitev (LR) 80'+1'] 27 August 2017, Sunday, 18:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Pirin (Blagoevgrad) 0:0 Montana 1921 (Montana) - CSKA (Sofia) 0:0 Septemvri (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia) 6:2 (2:1) [2:0 Ivan Chilov 2',5'; 2:1 Angel Metodiev 16', 3:1 Rumen Fratev 49', 3:2 Dimitar Nenchov 52', 4:2 Maykal Mitev 57', 5:2 Ivan Gelov 75', 6:2 Nikolay Manchevski 78'] Marek 1915 (Dupnitsa) - Beroe (Stara Zagora) 0:6 (0:3) [0:1 Ivan Iv.Georgiev 8', 0:3 Hristo Kr.Ivanov 9',37'; 0:4 Ivan Iv.Georgiev 58', 0:5 Denislav Valchev 70', 0:6 Martin Marinov 73'] Round 3 30 August 2017, Wednesday, 10:30 EEST: Dunav 2010 (Ruse) - Septemvri (Sofia) 0:1 (0:1) [0:1 Nikolay Manchevski 24'] Sokol (Markovo) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 2:2 (2:2) [0:1 Vladislav Naydenov 12', 0:2 Georgi Babaliev 28'-pen, 2:2 Remzi Nedzhip 32',34'-pen] in Blagoevgrad, "Hristo Botev" st.: Pirin (Blagoevgrad) - Cherno more (Varna) 1:5 (1:3) [0:1 Martin Minchev 3', 1:1 Ivan Tasev 13', 1:2 Velislav Vasilev 18', 1:4 Martin Minchev 36'-pen,54'; 1:5 Denislav Angelov 81'] 30 August 2017, Wednesday, 17:30 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 1:0 (0:0) [1:0 Stanimir Sotirov 67'] Slavia 1913 (Sofia) - Marek 1915 (Dupnitsa) 5:0 (2:0) [2:0 Dimitar Nenchov 23',39'; 3:0 Kristiyan Kostadinov 53', 4:0 Martin Mihaylov 65', 5:0 Kristiyan Todorov 74'] Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Levski Rakovski (Sofia) 1:0 (0:0) [1:0 Petko V.Petkov 68'] CSKA (Sofia) - Levski (Sofia) 2:1 (0:1) [0:1 Martin Petkov 20', 1:1 Vasil Sapundzhiev 49'-og, 2:1 Ognyan Nikolov 52'] Botev (Plovdiv) - Montana 1921 (Montana) 6:1 (3:1) [1:0 Petar Dashev 3'-pen, 1:1 Denis Dimitrov 6', 2:1 Emil Kolev 33', 3:1 Ivan Vasilev 40', 4:1 Todor Petkov 50', 6:1 Daniel Ivanov 60',65'] Round 4 3 September 2017, Sunday, 10:30 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Pirin (Blagoevgrad) 1:0 (0:0) [1:0 Plamen Stoyanov 80'+3'] Marek 1915 (Dupnitsa) - Dunav 2010 (Ruse) 0:3 (0:1) [0:3 Aleksandar Kirilov 14'-pen,65',80'] [sent off: Ismail Ismailov (D) 80'+1'] 3 September 2017, Sunday, 17:30 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Cherno more (Varna) postponed Montana 1921 (Montana) - Sokol (Markovo) 1:1 (0:1) [0:1 Antoan Milenov 18', 1:1 Denis Dimitrov 46'] Levski (Sofia) - Botev (Plovdiv) postponed Levski Rakovski (Sofia) - CSKA (Sofia) postponed Septemvri (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 2:0 (0:0) [1:0 Nikolay Kolev 70', 2:0 Nikolay Manchevski 76'] Beroe (Stara Zagora) - Slavia 1913 (Sofia) 1:4 (1:2) [1:0 Velin Zhelyazkov 9'-pen, 1:2 Toma Ushagelov 35',38'; 1:4 Krasimir Panchev 44',50'] 27 September 2017, Wednesday, 16:00 EEST: in Debelets, "Hristo Botev" st.: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Cherno more (Varna) 2:3 (0:1) [0:1 Nikolay Lazarov 40'-og, 0:2 Velislav Vasilev 55', 0:3 Tugay Nedzhet 61', 2:3 Nikolay Lazarov 75',80'-pen] Levski (Sofia) - Botev (Plovdiv) 3:2 (2:1) [1:0 Kiril Kirov 22', 2:0 Martin Petkov 29', 2:1 Kristian Dobrev 37', 2:2 Blagovest Danchev 58', 3:2 Tomislav Papazov 72'] Levski Rakovski (Sofia) - CSKA (Sofia) 0:4 (0:3) [0:1 Ognyan Nikolov 22', 0:2 Hristiyan Petrov 28', 0:4 Asen Donchev 34',49'] [missed pen: Asen Donchev (CSKA) 22'] Round 5 10 September 2017, Sunday, 10:30 EEST: Dunav 2010 (Ruse) - Beroe (Stara Zagora) 2:1 (0:0) [0:1 Velin Zhelyazkov 44', 1:1 Teodor Kostov 51', 2:1 Preslav Strashimirov 70'] [sent off: Emir Shyukryu (D) 62'] Botev (Plovdiv) - Levski Rakovski (Sofia) 4:0 (2:0) [1:0 Blagovest Danchev 6'-pen, 2:0 Ivan Vasilev 22', 3:0 Dimitar Tonev 50'-pen, 4:0 Ivo Kazakov 62'] 10 September 2017, Sunday, 11:30 EEST: Pirin (Blagoevgrad) - Montana 1921 (Montana) 1:3 (0:1) [0:1 Georgi Zamfirov 13', 0:2 Denis Dimitrov 51', 1:2 Ivan Tasev 67'-pen, 1:3 Deyan Detelinov 80'+1'] 10 September 2017, Sunday, 16:00 EEST: Slavia 1913 (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 4:3 (1:1) [0:1 Kolyo Stanev 9', 1:1 Toma Ushagelov 14', 2:1 Dimitar Nenchov 43', 2:2 Nikolay Lazarov 47'-pen, 2:3 Branislav Botev 48', 3:3 Krasimir Panchev 50', 4:3 Aleksandar Dilov 58'] [sent off: Kolyo Stanev (Etar) 65'] Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Marek 1915 (Dupnitsa) 5:0 (2:0) [2:0 Miroslav Hristov 20',40'; 3:0 Krastyo Milev 57'-pen, 4:0 Filip Kolev 69', 5:0 Angel Chelebiev 78'] CSKA (Sofia) - Septemvri (Sofia) 2:1 (0:0) [1:0 Asen Donchev 43'-pen, 2:0 Yoan Baurenski 74', 2:1 Stefan Florov 76'] [missed pen: Nikolay Manchevski (S) 17'] [sent off: Georgi Lisichkov (S) 80'+1'] Sokol (Markovo) - Levski (Sofia) 2:2 (2:1) [0:1 Martin D.Petkov 3', 1:1 Remzi Nedzhip 5', 2:1 Myumyun Ismail 20', 2:2 Martin P.Petkov 50'] Cherno more (Varna) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 3:2 (1:0) [1:0 Denislav Angelov 17', 2:0 Ivan Zh.Ivanov 46', 2:1 Petar Karaangelov 50', 2:2 Georgi Babaliev 66'-pen, 3:2 Martin Minchev 73'] Round 6 16 September 2017, Saturday, 10:30 EEST: Montana 1921 (Montana) - Cherno more (Varna) 0:4 (0:3) [0:1 Velislav Vasilev 12', 0:2 Daniel Stoyanov 21'-pen, 0:3 Velislav Vasilev 25', 0:4 Denislav Angelov 51'] 16 September 2017, Saturday, 16:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:5 (0:2) [0:1 Valeri Radoslavov 4'-og, 0:3 Georgi Babaliev 24',47'-pen; 0:4 Petar Georgiev 55', 0:5 Georgi Babaliev 59'] Levski (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 5:0 (2:0) [1:0 Patrik-Gabriel Galchev 13', 2:0 Martin Petkov 40', 3:0 Vasil Tulevski 43'-og, 4:0 Martin Petkov 60', 5:0 Aleksandar Makris 76'] Levski Rakovski (Sofia) - Sokol (Markovo) 0:1 (0:0) [0:1 Myumyun Ismail 64'-pen] Marek 1915 (Dupnitsa) - CSKA (Sofia) 0:2 (0:2) [0:1 Ognyan Nikolov 16', 0:2 Rosen Petrov 27'] [sent off: Asen Donchev (CSKA) 63', Iliyan Tokev (M) 63'] 17 September 2017, Sunday, 10:30 EEST: Septemvri (Sofia) - Botev (Plovdiv) 1:5 (0:2) [0:1 Ivan Vasilev 5', 0:2 Kristian Dobrev 16', 0:3 Ivan Vasilev 45', 0:4 Dimitar Proychev 49', 0:5 Blagovest Danchev 54'-pen, 1:5 Stefan Florov 63'] [missed pen: Maykam Mitev (S) 52'] 17 September 2017, Sunday, 16:00 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 0:2 (0:1) [0:1 Filip Kolev 24', 0:2 Miroslav Hristov 63'] Slavia 1913 (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse) 0:0 Round 7 23 September 2017, Saturday, 10:30 EEST: Botev (Plovdiv) - Marek 1915 (Dupnitsa) 12:0 (7:0) [1:0 Blagovest Danchev 3', 2:0 Ivo Kazakov 8', 3:0 Stanislav Shopov 12', 4:0 Emil Kolev 15', 5:0 Stanislav Shopov 26', 6:0 Dimitar Tonev 28', 7:0 Dimitar Proychev 35', 8:0 Daniel Ivanov 50', 9:0 Stoyan Nikolov 64', 10:0 Dimitar Tonev 70', 11:0 Dimitar Proychev 71', 12:0 Atanas Yankov 76'] Pirin (Blagoevgrad) - Levski Rakovski (Sofia) 1:1 (0:1) [0:1 Denis Elenkov 4', 1:1 Antonio Gotsin 77'] [sent off: Kristiyan Iliev (LR) 75'] Cherno more (Varna) - Levski (Sofia) 1:1 (1:0) [1:0 Tugay Nedzhet 8', 1:1 Martin Petkov 51'] [sent off: Galen Nenov (L) 79'] 23 September 2017, Saturday, 16:00 EEST: Dunav 2010 (Ruse) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:2 (2:0) [2:0 Alber Silviev 26',30'; 2:1 Dimitar Dinev 53', 2:2 Nikolay Lazarov 77'] Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia) 2:0 (1:0) [1:0 Zlatan Hristev 11', 2:0 Pavlin Stoychev 58'] CSKA (Sofia) - Beroe (Stara Zagora) 2:0 (1:0) [1:0 Ognyan Nikolov 32', 2:0 Emil Tsenov 55'] [sent off: Aleksandar Baev (B) 80'+1'] Sokol (Markovo) - Septemvri (Sofia) 2:1 (2:1) [1:0 Dimitar Paskov 14', 1:1 Damyan Ganchev 18', 2:1 Myumyun Ismail 37'] Ludogorets 1945 (Razgrad) - Montana 1921 (Montana) 3:0 (1:0) [1:0 Vladislav Naydenov 20', 2:0 Petar Georgiev 51', 3:0 Nikolay Georgiev 80'] Round 4 - postponed matches 27 September 2017, Wednesday, 16:00 EEST: in Debelets, "Hristo Botev" st.: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Cherno more (Varna) 2:3 (0:1) [0:1 Nikolay Lazarov 40'-og, 0:2 Velislav Vasilev 55', 0:3 Tugay Nedzhet 61', 2:3 Nikolay Lazarov 75',80'-pen] Levski (Sofia) - Botev (Plovdiv) 3:2 (2:1) [1:0 Kiril Kirov 22', 2:0 Martin Petkov 29', 2:1 Kristian Dobrev 37', 2:2 Blagovest Danchev 58', 3:2 Tomislav Papazov 72'] Levski Rakovski (Sofia) - CSKA (Sofia) 0:4 (0:3) [0:1 Ognyan Nikolov 22', 0:2 Hristiyan Petrov 28', 0:4 Asen Donchev 34',49'] [missed pen: Asen Donchev (CSKA) 22'] Round 8 1 October 2017, Sunday, 10:30 EEST: Levski (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 1:0 (0:0) [1:0 Martin Petkov 46'-pen] Levski Rakovski (Sofia) - Cherno more (Varna) 1:3 (0:1) [0:1 Ivan Zh.Ivanov 26', 1:1 Vladimir Mashev 42', 1:2 Daniel Stoyanov 80'+1', 1:3 Aleksandar Dimitrov 80'+3'] [sent off: Simeon Mitev (LR) 35'] Marek 1915 (Dupnitsa) - Sokol (Markovo) 0:1 (0:1) [0:1 Valentin Yordanov 18'-fk] Slavia 1913 (Sofia) - CSKA (Sofia) 2:4 (0:1) [0:1 Asen Donchev 39', 0:2 Ognyan Nikolov 52', 1:2 Toma Ushagelov 59', 1:3 Ognyan Nikolov 66', 1:4 Asen Donchev 71', 2:4 Georgi Iliev 74'] Dunav 2010 (Ruse) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 2:0 (1:0) [1:0 Emir Shyukryu 40', 2:0 Aleksandar Kirilov 80'+1'-pen] [sent off: Filip Kolev (L) 54', Georgiu Avraam (coach) (L) 55'] 1 October 2017, Sunday, 15:30 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Montana 1921 (Montana) 1:2 (0:0) [1:0 Nikolay Lazarov 49'-pen, 1:1 Nikola Nikolov 72'-fk, 1:2 Nikolay Sabchev 77'] Septemvri (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 1:0 (1:0) [1:0 Nikolay Manchevski 30'] [sent off: Boris Eykov (P) 79'] Beroe (Stara Zagora) - Botev (Plovdiv) 0:1 (0:0) [0:1 Todor Petkov 76'] Round 9 8 October 2017, Sunday, 10:30 EEST: CSKA (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse) postponed Cherno more (Varna) - Septemvri (Sofia) postponed Ludogorets 1945 (Razgrad) - Levski Rakovski (Sofia) 4:0 (1:0) [3:0 Plamen Stoyanov 34'-pen,43',49'; 4:0 Aleks Lukanov 50'] 8 October 2017, Sunday, 15:30 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:0 Botev (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia) postponed Sokol (Markovo) - Beroe (Stara Zagora) 1:5 (1:2) [0:1 Ivan Iv.Georgiev 5', 1:1 Myumyun Ismail 14'-pen, 1:3 Hristo Ivanov 25',41'; 1:4 Martin Marinov 53', 1:5 Ivan Iv.Georgiev 65'] Pirin (Blagoevgrad) - Marek 1915 (Dupnitsa) 2:1 (2:1) [1:0 Ivan Tasev 6', 1:1 Dimitar Em.Dimitrov 21'-fk, 2:1 Kristiyan Georgiev 24'] [sent off: Anzhelo Kyuchukov (M) 15', Vasil Tulevski (P) 58', Dimitar Em.Dimitrov (M) 71'] Montana 1921 (Montana) - Levski (Sofia) postponed 19 October 2017, Thursday, 11:00 EEST: Cherno more (Varna) - Septemvri (Sofia) 2:5 (2:3) [1:0 Martin Minchev 6', 1:1 Nikolay Kolev 15', 1:2 Nikolay Manchevski 29', 2:2 Ivan Zh.Ivanov 39', 2:5 Nikolay Manchevski 40'+2',62',78'] 19 October 2017, Thursday, 15:00 EEST: CSKA (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse) 3:0 (0:0) [1:0 Hristo Radkov 45', 3:0 Asen Donchev 58',73'] Botev (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia) 1:1 (1:0) [1:0 Stanislav Shopov 6', 1:1 Kristiyan Kostadinov 53'] Montana 1921 (Montana) - Levski (Sofia) 0:4 (0:1) [0:1 Kiril Kirov 9', 0:2 Vasil Sapundzhiev 48', 0:4 Ayvan Angelov 51',65'] Round 10 14 October 2017, Saturday, 11:00 EEST: Septemvri (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) postponed Beroe (Stara Zagora) - Pirin (Blagoevgrad) 0:0 Dunav 2010 (Ruse) - Botev (Plovdiv) postponed 14 October 2017, Saturday, 15:30 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Levski (Sofia) postponed Levski Rakovski (Sofia) - Montana 1921 (Montana) 1:1 (1:0) [1:0 Denislav Raykov 17', 1:1 Nikola Nikolov 44'] Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - CSKA (Sofia) postponed 15 October 2017, Sunday, 11:00 EEST: Marek 1915 (Dupnitsa) - Cherno more (Varna) 0:1 (0:1) [0:1 Denislav Angelov 32'] Slavia 1913 (Sofia) - Sokol (Markovo) 0:1 (0:1) [0:1 Valentin Yordanov 7'] [sent off: Angel Metodiev (S) 68'] 1 November 2017, Wednesday, 11:00 EET: in kv.Dragalevtsi, Sofia: Septemvri (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 4:1 (1:0) [1:0 Nikolay Kolev 18', 2:0 Damyan Ganchev 59', 3:0 Petar Aleksandrov (GK) 71'-og, 4:0 Nikolay Manchevski 72', 4:1 Petar Georgiev 77'] [sent off: Dimitar Zhekov (L) 64'] Dunav 2010 (Ruse) - Botev (Plovdiv) 0:1 (0:1) [0:1 Ivan Vasilev 37'] 1 November 2017, Wednesday, 14:00 EET: in Debelets: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Levski (Sofia) 0:2 (0:1) [0:1 Georgi Aleksandrov 40', 0:2 Ayvan Angelov 56'] Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - CSKA (Sofia) 0:4 (0:1) [0:1 Ertan Tahirov 22', 0:2 Yoan Baurenski 54', 0:4 Andrey Yordanov 75',80'+1'] [missed pen: Andrey Yordanov (CSKA) 70'] Round 9 - postponed matches 19 October 2017, Thursday, 11:00 EEST: Cherno more (Varna) - Septemvri (Sofia) 2:5 (2:3) [1:0 Martin Minchev 6', 1:1 Nikolay Kolev 15', 1:2 Nikolay Manchevski 29', 2:2 Ivan Zh.Ivanov 39', 2:5 Nikolay Manchevski 40'+2',62',78'] 19 October 2017, Thursday, 15:00 EEST: CSKA (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse) 3:0 (0:0) [1:0 Hristo Radkov 45', 3:0 Asen Donchev 58',73'] Botev (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia) 1:1 (1:0) [1:0 Stanislav Shopov 6', 1:1 Kristiyan Kostadinov 53'] Montana 1921 (Montana) - Levski (Sofia) 0:4 (0:1) [0:1 Kiril Kirov 9', 0:2 Vasil Sapundzhiev 48', 0:4 Ayvan Angelov 51',65'] Round 11 22 October 2017, Sunday, 11:00 EEST: Cherno more (Varna) - Beroe (Stara Zagora) 3:1 (2:0) [1:0 Daniel Stoyanov 8', 2:0 Tugay Nedzhet 23', 2:1 Denislav Valchev 69', 3:1 Velislav Vasilev 70'] Ludogorets 1945 (Razgrad) - Marek 1915 (Dupnitsa) 8:0 (2:0) [1:0 Plamen Stoyanov 25', 3:0 Georgi Babaliev 38',53'; 4:0 Kiril Yanakiev 57', 5:0 Plamen Stoyanov 61', 6:0 Velislav Minkov 63', 7:0 Preslav Petkov 69', 8:0 Vladislav Naydenov 80'+2'] 22 October 2017, Sunday, 12:00 EEST: CSKA (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 6:1 (2:0) * [1:0 Ognyan Nikolov 8', 2:0 Asen Donchev 33'-fk *, 3:0 Emil Tsenov 48', 3:1 Matyo Gagov 56', 4:1 Asen Donchev 69', 5:1 Hristiyan Petrov 74', 6:1 Asen Donchev 79'] * - the second goal for CSKA in 33' is wrongly attributed to Hristiyan Petrov in the official match protocol. 22 October 2017, Sunday, 15:00 EEST: Botev (Plovdiv) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 5:0 (2:0) [3:0 Dimitar Tonev 9',39',47'; 4:0 Emil Kolev 70', 5:0 Kristian Dobrev 71'] Sokol (Markovo) - Dunav 2010 (Ruse) 1:1 (0:0) [1:0 Dimitar Paskov 60', 1:1 Kristiyan Marinov 80'+2'] Pirin (Blagoevgrad) - Slavia 1913 (Sofia) 1:2 (0:0) [0:1 Dimitar Stoyanov 63', 0:2 Krasimir Panchev 68', 1:2 Ivan Tasev 70'-pen] Montana 1921 (Montana) - Septemvri (Sofia) 0:0 Levski (Sofia) - Levski Rakovski (Sofia) 2:0 (1:0) [2:0 Galen Nenov 26',51'] Round 12 28 October 2017, Saturday, 11:00 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:3 (0:3) [0:1 Georgi Babaliev 6', 0:2 Velislav Minkov 14', 0:3 Vladislav Naydenov 36'] Slavia 1913 (Sofia) - Cherno more (Varna) 2:0 (1:0) [1:0 Dimitar Nenchov 9', 2:0 Kristiyan Kostadinov 61'] [sent off: Damyan Damyanov (Chm) 64'] Dunav 2010 (Ruse) - Pirin (Blagoevgrad) 2:0 (1:0) [1:0 Kristiyan Marinov 5', 2:0 Aleksandar Videnov 77'] 28 October 2017, Saturday, 14:00 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Levski Rakovski (Sofia) 2:2 (0:1) [0:1 Denislav Raykov 15', 1:1 Nikolay Lazarov 56', 1:2 Boris Dimitrov 62', 2:2 Nikolay Lazarov 70'] [sent off: Rostislav Uzunov (EVT) 61', David Dimitrov (LR) 63'] in kv.Dragalevtsi, Sofia: Septemvri (Sofia) - Levski (Sofia) 0:1 (0:0) [0:1 Ivaylo Iv.Ivanov 80'+1'] Marek 1915 (Dupnitsa) - Montana 1921 (Montana) 0:1 (0:1) [0:1 Lyubomir Veselov 36'] [sent off: Martin Dogandzhiyski (Mar) 80'+2', Martin Metodiev (Mar) 80'+2'] Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Sokol (Markovo) 1:2 (0:1) [0:1 Remzi Nedzhip 27', 0:2 Rangel Rusalov 55', 1:2 Martin Paskalev 78'] CSKA (Sofia) - Botev (Plovdiv) 1:2 (0:0) [1:0 Ognyan Nikolov 44', 1:1 Ivan Vsilev 57', 1:2 Kristian Dobrev 60'] Round 10 - postponed matches 1 November 2017, Wednesday, 11:00 EET: in kv.Dragalevtsi, Sofia: Septemvri (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 4:1 (1:0) [1:0 Nikolay Kolev 18', 2:0 Damyan Ganchev 59', 3:0 Petar Aleksandrov (GK) 71'-og, 4:0 Nikolay Manchevski 72', 4:1 Petar Georgiev 77'] [sent off: Dimitar Zhekov (L) 64'] Dunav 2010 (Ruse) - Botev (Plovdiv) 0:1 (0:1) [0:1 Ivan Vasilev 37'] 1 November 2017, Wednesday, 14:00 EET: in Debelets: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Levski (Sofia) 0:2 (0:1) [0:1 Georgi Aleksandrov 40', 0:2 Ayvan Angelov 56'] Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - CSKA (Sofia) 0:4 (0:1) [0:1 Ertan Tahirov 22', 0:2 Yoan Baurenski 54', 0:4 Andrey Yordanov 75',80'+1'] [missed pen: Andrey Yordanov (CSKA) 70'] Round 13 5 November 2017, Sunday, 11:00 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Slavia 1913 (Sofia) 5:2 (1:1) [0:1 Dimitar Stoyanov 2'-fk, 1:1 Aleks Lukanov 40', 2:1 Velislav Milenkov 46', 2:2 Krasimir Panchev 51', 3:2 Petar Karaangelov 53', 4:2 Vladislav Naydenov 65', 5:2 Plamen Stoyanov 70'] 5 November 2017, Sunday, 14:00 EET: Botev (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 10:1 (6:0) [1:0 Stanislav Shopov 3', 2:0 Ivan Vasilev 11', 4:0 Dimitar Tonev 15',16'; 5:0 Ivan Vasilev 27', 7:0 Emil Kolev 40',41'; 7:1 Branislav Botev 45', 8:1 Ivan Vasilev 50', 10:1 Stoyan Nikolov 59',70'] Sokol (Markovo) - CSKA (Sofia) 1:1 (1:1) [1:0 Myumyun Ismail 14', 1:1 Ognyan Nikolov 23'] Pirin (Blagoevgrad) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 3:1 (0:0) [1:0 Hristiyan Anastasov 53', 2:0 Mario Dzhugdanov 71', 3:0 Boris Eykov 80', 3:1 Martin Paskalev 80'+2'] Cherno more (Varna) - Dunav 2010 (Ruse) 1:0 (1:0) [1:0 Velislav Vasilev 2'] Montana 1921 (Montana) - Beroe (Stara Zagora) 2:5 (0:1) [0:2 Ivan Georgiev 31',45'; 0:3 Galin Penev 51', 0:5 Hristo Ivanov 60',63'; 1:5 Aleks Todorov 79', 2:5 Lyubomir Veselov 80'] Levski (Sofia) - Marek 1915 (Dupnitsa) 11:0 (4:0) [1:0 Kiril Kirov 2', 2:0 Ayvan Angelov 17', 3:0 Martin Petkov 20', 4:0 Kiril Kirov 22', 5:0 Galen Nenov 48', 6:0 Martin Petkov 54', 7:0 Ayvan Angelov 58', 8:0 Lachezar Georgiev 62', 9:0 Ayvan Angelov 65', 10:0 Martin Petkov 76', 11:0 Tomislav Papazov 79'] Levski Rakovski (Sofia) - Septemvri (Sofia) 0:2 (0:0) [0:1 Rayko Alov 53'-pen, 0:2 Asen Kirchev 78'] Round 14 11 November 2017, Saturday, 11:00 EET: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Cherno more (Varna) 2:1 (1:1) [0:1 Ivan Zh.Ivanov 37', 1:1 Pavlin Stoychev 40', 2:1 Petko Petkov 59'] 11 November 2017, Saturday, 13:30 EET: Botev (Plovdiv) - Sokol (Markovo) 1:0 (0:0) [1:0 Stanislav Shopov 50'] 11 November 2017, Saturday, 14:00 EET: Marek 1915 (Dupnitsa) - Levski Rakovski (Sofia) 2:3 (1:3) [0:1 David Dimitrov 15', 0:2 Simeon Mitev 19', 0:3 Nikolay Gagov 22', 1:3 Dimitar Em.Dimitrov 35', 2:3 Iliyan Tokev 68'] Beroe (Stara Zagora) - Levski (Sofia) 1:1 (1:1) [0:1 Lachezar Georgiev 6', 1:1 Ivan Iv.Georgiev 21'] Dunav 2010 (Ruse) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:1 (0:1) [0:1 Georgi Babaliev 10'] CSKA (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 4:0 (1:0) [2:0 Asen Donchev 39',47'; 3:0 Ertan Tahirov 63'-pen, 4:0 Emil Tsenov 74'] 12 November 2017, Sunday, 14:00 EET: in Debelets: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Septemvri (Sofia) 3:1 (1:0) [1:0 Rayko Alov 30'-og, 2:0 Rostislav Uzunov 46', 2:1 Damyan Ganchev 70'-pen, 3:1 Kolyo Stanev 73'] [sent off: Rayko Alov (S) 34'] Slavia 1913 (Sofia) - Montana 1921 (Montana) 6:0 (1:0) [1:0 Dimitar Stoyanov 12', 2:0 Dimitar Nenchov 63', 3:0 Filip Krastev 65'-pen, 4:0 Georgi Iliev 69', 5:0 Dimitar Nenchov 74', 6:0 Toma Ushagelov 80'] Round 15 18 November 2017, Saturday, 11:00 EET: Cherno more (Varna) - CSKA (Sofia) 0:0 Ludogorets 1945 (Razgrad) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 2:0 (1:0) [1:0 Petar Georgiev 9', 2:0 Vladislav Naydenov 53'] 18 November 2017, Saturday, 13:00 EET: in Sofia, "57-mo uchilishte" st.: Septemvri (Sofia) - Marek 1915 (Dupnitsa) 2:0 (1:0) [1:0 Ivan Chilov 26', 2:0 Nikolay Manchevski 71'] 18 November 2017, Saturday, 14:00 EET: Sokol (Markovo) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:0 (2:0) [1:0 Remzi Nedzhip 17', 2:0 Antoan Milenov 40'] [sent off: Myumyun Ismail (S) 80'] Montana 1921 (Montana) - Dunav 2010 (Ruse) 1:1 (1:0) [1:0 Martin Milanov 17', 1:1 Teodor Kostov 67'] Levski (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia) 1:0 (0:0) [1:0 Tomislav Papazov 66'] Levski Rakovski (Sofia) - Beroe (Stara Zagora) 3:4 (2:2) [0:1 Kristiyan Guglev 13'-og, 1:1 Denislav Raykov 23', 1:2 Galin Penev 31', 2:2 Kristiyan Guglev 39', 2:3 Stoyan Ivanov 45', 3:3 Aleksandar Venev 66', 3:4 Stoyan Ivanov 76'] 18 November 2017, Saturday, 15:00 EET: Pirin (Blagoevgrad) - Botev (Plovdiv) 0:4 (0:3) [0:1 Dimitar Tonev 17', 0:2 Stanislav Shopov 35', 0:3 Ivan Vasilev 37', 0:4 Dimitar Proychev 78'] Round 16 24 February 2018, Saturday, 10:30 EET: Cherno more (Varna) - Botev (Plovdiv) 1:2 (0:2) [0:1 Kristian Dobrev 8', 0:2 Ivan Vasilev 20', 1:2 Daniel Stoyanov 76'] 24 February 2018, Saturday, 13:30 EET: in Debelets: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Marek 1915 (Dupnitsa) 6:0 (1:0) [1:0 Andzhelo Gluzov 7', 3:0 Kolyo Stanev 57',58'; 4:0 Matyo Gagov 61', 5:0 Nikolay Lazarov 66'-pen, 6:0 Martin Palankov 78'-og] in Sofia, "57-mo uchilishte" st.: Septemvri (Sofia) - Beroe (Stara Zagora) 1:0 (0:0) [1:0 Maykal Mitev 49'-fk] Levski Rakovski (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia) 0:1 (0:1) [0:1 Aleksandar Dilov 20'] Levski (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse) 3:0 (1:0) [1:0 Tsvetelin Enchev (GK) 39'-og, 2:0 Lachezar Georgiev 76', 3:0 Remzi Nedzhip 80'+2'] [missed pen: Ayvan Angelov (L) 80'+1'] Montana 1921 (Montana) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 1:2 (1:1) [1:0 Stefan Kamenov 10', 1:1 Martin Paskalev 29', 1:2 Ilia Smilyanov 60'-fk] [missed pen: Lyubomir Veselov (M) 63'] [sent off: Martin Milanov (M) 79', Kostadin Chinov (L) 79'] 25 February 2018, Sunday, 10:30 EET: Ludogorets 1945 (Razgrad) - CSKA (Sofia) 1:0 (1:0) [1:0 Kiril Yanakiev 28'] Pirin (Blagoevgrad) - Sokol (Markovo) 0:1 (0:1) [0:1 Valentin Yordanov 26'-pen] [missed pen: Valentin Yordanov (S) 79'] [sent off: Murad Yahachaush (S) 73', Martin Lazov (S) 80'+1', Hristiyan Mitov (GK) (P) 80'+2'] Round 17 3 March 2018, Saturday, 14:30 EET: Pirin (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) postponed Slavia 1913 (Sofia) - Septemvri (Sofia) postponed 4 March 2018, Sunday, 11:00 EET: Sokol (Markovo) - Cherno more (Varna) postponed Botev (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad) postponed Dunav 2010 (Ruse) - Levski Rakovski (Sofia) postponed 4 March 2018, Sunday, 14:30 EET: CSKA (Sofia) - Montana 1921 (Montana) postponed Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Levski (Sofia) postponed Beroe (Stara Zagora) - Marek 1915 (Dupnitsa) postponed 7 March 2018, Wednesday, 10:30 EET: Botev (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:0 7 March 2018, Wednesday, 11:00 EET: Sokol (Markovo) - Cherno more (Varna) 1:0 (1:0) [1:0 Myumyun Ismail 37'] [sent off: Pavel Georgiev (Chm) 76'] Dunav 2010 (Ruse) - Levski Rakovski (Sofia) 1:1 (0:1) [0:1 David Dimitrov 28', 1:1 Viktor Ivanov 67'] 7 March 2018, Wednesday, 14:30 EET: Pirin (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:4 (0:2) [0:1 Desislav Penev 17', 0:2 Stivan Manolov 22', 0:3 Desislav Penev 54', 0:4 Kolyo Stanev 60'] [missed pen: Kolyo Stanev (Etar) 35'] in Sofia, "Tsarsko selo" complex: CSKA (Sofia) - Montana 1921 (Montana) 4:0 (3:0) [1:0 Rosen Petrov 7', 2:0 Hristo Radkov 24', 3:0 Ognyan Nikolov 39', 4:0 Kristiyan Atanasov 77'] Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Levski (Sofia) 0:3 (0:1) [0:1 Remzi Nedzhip 7', 0:2 Martin Petkov 66', 0:3 Patrik-Gabriel Galchev 69'] Slavia 1913 (Sofia) - Septemvri (Sofia) 0:0 in Stara Zagora, "Beroe" st. - artificial field: Beroe (Stara Zagora) - Marek 1915 (Dupnitsa) 2:0 (1:0) [1:0 Hristo Ivanov 3', 2:0 Ivan Georgiev 60'] * - the entire round is postponed due to the accumulated snow over the week. Round 18 10 March 2018, Saturday, 14:30 EET: Marek 1915 (Dupnitsa) - Slavia 1913 (Sofia) 0:1 (0:1) [0:1 Nikolay Ragin 5'] [sent off: Nikolay Orozov (M) 60'] 11 March 2018, Sunday, 11:00 EET: Levski (Sofia) - CSKA (Sofia) 2:2 (0:0) [2:0 Martin Petkov 51'-fk,56'; 2:1 Hristo Radkov 63', 2:2 Emil Tsenov 75'] [sent off: Yoan Baurenski (CSKA) 80'] Ludogorets 1945 (Razgrad) - Sokol (Markovo) 5:0 (3:0) [1:0 Velislav Minkov 10', 2:0 Antoniyan Haralampiev 28', 3:0 Dimitar Zhekov 37', 4:0 Kiril Yanakiev 60', 5:0 Preslav Petkov 69'] Cherno more (Varna) - Pirin (Blagoevgrad) 3:0 (3:0) [1:0 Daniel Stoyanov 4'-pen, 2:0 Balyu Balev 7', 3:0 Tugay Nedzhet 31'] 11 March 2018, Sunday, 14:30 EET: in Debelets: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Beroe (Stara Zagora) 0:1 (0:0) [0:1 Bozhidar Hristov 67'] in Sofia, "57-mo uchilishte" st.: Septemvri (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse) 2:0 (1:0) [1:0 Rayko Alov 21', 2:0 Aleksandar Milchev 73'] Levski Rakovski (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 0:2 (0:1) [0:1 Nikolay Dzhelebov 10', 0:2 Filip Kolev 52'] [sent off: David Dimitrov (LR) 53'] Montana 1921 (Montana) - Botev (Plovdiv) 1:6 (1:3) [0:1 Ivo Kazakov 20', 0:2 Gabriel Zemyarski 25', 1:2 Borislav Evlogiev 28', 1:3 Blagovest Danchev 34', 1:4 Georgi Trifonov 59', 1:5 Dimitar Tonev 61', 1:6 Georgi Trifonov 72'] Round 19 17 March 2018, Saturday, 11:00 EET: Pirin (Blagoevgrad) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 1:3 (0:1) [0:1 Georgi Babaliev 3', 0:3 Petar Karaangelov 65',70'; 1:3 Mario Dzhugdanov 78'] CSKA (Sofia) - Levski Rakovski (Sofia) 2:0 (0:0) [2:0 Ognyan Nikolov 56',57'] 17 March 2018, Saturday, 13:00 EET: Dunav 2010 (Ruse) - Marek 1915 (Dupnitsa) 2:0 (0:0) [1:0 Preslav Paparkov 48', 2:0 Teodor Kostov 57'] 17 March 2018, Saturday, 14:30 EET: Cherno more (Varna) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:1 (1:0) [1:0 Ivan Zh.Ivanov 23', 2:0 Pavel Georgiev 49', 2:1 Kolyo Stanev 66'] [sent off: Tugay Nedzhet (Chm) 59'] Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Septemvri (Sofia) 2:1 (1:1) [0:1 Ivan Chilov 5', 1:1 Velko Michkyurov 13', 2:1 Stavri Yumerski 78'] Slavia 1913 (Sofia) - Beroe (Stara Zagora) 0:1 (0:1) [0:1 Hristo Ivanov 20'] 18 March 2018, Sunday, 14:30 EET: Sokol (Markovo) - Montana 1921 (Montana) 3:2 (0:2) [0:1 Lyubomir Veselov 7', 0:2 Georgi Zamfirov 39', 1:2 Dilyan Stefanov 47', 2:2 Valentin Yordanov 49', 3:2 Teodor Mitrev 64'] Botev (Plovdiv) - Levski (Sofia) 2:0 (0:0) [1:0 Martin Petkov 52'-og, 2:0 Stanislav Shopov 57'] Round 20 25 March 2018, Sunday, 14:30 EEST: in Stara Zagora, "Beroe" st. - artificial field: Beroe (Stara Zagora) - Dunav 2010 (Ruse) 2:1 (2:1) [0:1 Teodor Kostov 5', 2:1 Denislav Valchev 32',36'] in Sofia, "Tsarsko selo" complex: Marek 1915 (Dupnitsa) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 0:1 (0:0) [0:1 Velko Michkyurov 65'] in Sofia, "57-mo uchilishte" st.: Septemvri (Sofia) - CSKA (Sofia) 0:1 (0:1) [0:1 Hristiyan Petrov 15'] in kv.Dragalevtsi, Sofia: Levski Rakovski (Sofia) - Botev (Plovdiv) 0:5 (0:2) [0:1 Kristian Dobrev 29', 0:2 Ivo Kazakov 36', 0:3 Stanislav Shopov 52', 0:5 Blagovest Danchev 67',77'] Levski (Sofia) - Sokol (Markovo) 0:0 Ludogorets 1945 (Razgrad) - Cherno more (Varna) 1:1 (0:0) [1:0 Dzhefer Dzhefer 44', 1:1 Velislav Vasilev 54'] 27 March 2018, Tuesday, 14:30 EEST: in Debelets: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Slavia 1913 (Sofia) 1:1 (1:0) [1:0 Andzhelo Gluzov 10', 1:1 Bozhidar Georgiev 74'] [sent off: Filip Krastev (S) 76'] Montana 1921 (Montana) - Pirin (Blagoevgrad) 2:1 (0:0) [1:0 Denis Dimitrov 46', 1:1 Hristo Yakimov 58', 2:1 Georgi Zamfirov 77'] Round 21 30 March 2018, Friday, 12:30 EEST: Botev (Plovdiv) - Septemvri (Sofia) 4:2 (3:0) [1:0 Emil Kolev 21', 2:0 Ivo Kazakov 28', 3:0 Dimitar Tonev 32', 3:1 Rayko Alov 59', 3:2 Damyan Ganchev 65'-pen, 4:2 Stanislav Shopov 79'] 31 March 2018, Saturday, 11:00 EEST: Cherno more (Varna) - Montana 1921 (Montana) 6:0 (2:0) [1:0 Tugay Nedzhet 3', 2:0 Velislav Vasilev 20', 3:0 Daniel Stoyanov 43', 4:0 Tugay Nedzhet 50', 5:0 Ivan Zh.Ivanov 59', 6:0 Velislav Vasilev 65'] Dunav 2010 (Ruse) - Slavia 1913 (Sofia) 0:0 31 March 2018, Saturday, 15:00 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 7:0 (4:0) [1:0 Preslav Petkov 12', 2:0 Velislav Minkov 21', 3:0 Preslav Petkov 25', 4:0 Vladislav Naydenov 35', 5:0 Georgi Babaliev 45', 6:0 Velislav Minkov 53', 7:0 Georgi Babaliev 58'] Pirin (Blagoevgrad) - Levski (Sofia) 0:3 (0:1) [0:1 Martin Petkov 11'-pen, 0:2 Ayvan Angelov 63', 0:3 Yordan Georgiev 79'] CSKA (Sofia) - Marek 1915 (Dupnitsa) 3:0 (0:0) [1:0 Hristo Radkov 59', 2:0 Ognyan Nikolov 62', 3:0 Andrey Yordanov 68'] Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora) 2:5 (0:4) [0:1 Nikolay Yordzhev 9', 0:2 Galin Penev 12', 0:4 Stoyan Ivanov 35',39'; 1:4 Petko Petkov 43', 1:5 Stoyan Vergiev 46', 2:5 Nikolay Dzhelebov 47'] [sent off: Stoyan Vergov (B) 63', Velko Michkyurov (L) 63'] 1 April 2018, Sunday, 15:00 EEST: Sokol (Markovo) - Levski Rakovski (Sofia) 1:0 (1:0) [1:0 Myumyun Ismail 15'-pen] [sent off: Nikolay Gagov (LR) 73'] Round 22 4 April 2018, Wednesday, 11:00 EEST: Levski (Sofia) - Cherno more (Varna) 6:2 (1:1) [1:0 Remzi Nedzhip 9', 1:1 Velislav Vasilev 32', 2:1 Remzi Nedzhip 44', 2:2 Ivan Zh.Ivanov 49', 3:2 Martin Petkov 52', 4:2 Kiril Kirov 67', 5:2 Georgi Aleksandrov 75', 6:2 Ayvan Angelov 78'] [missed pen: Martin Petkov (L) 52'] [sent off: Damyan Damyanov (Chm) 73'] 4 April 2018, Wednesday, 15:30 EEST: in Debelets: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Dunav 2010 (Ruse) 2:1 (0:0) [1:0 Nikolay Lazarov 56'-pen, 1:1 Aleksandar Kirilov 58'-pen, 2:1 Radostin Stoilov 66'] [sent off: Matyo Gagov (Etar) 76', Preslav Strashimirov (D) 76', Teodor Kostov (D) 80'] Slavia 1913 (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 2:0 (0:0) [1:0 Aleksandar Dilov 58', 2:0 Kristiyan Kostadinov 77'] Beroe (Stara Zagora) - CSKA (Sofia) 2:0 (2:0) [1:0 Stoyan Nikolov 23', 2:0 Stoyan Ivanov 39'-pen] [sent off: Stayko Gospodinov (B) 83'] Marek 1915 (Dupnitsa) - Botev (Plovdiv) 0:3 (0:1) [0:1 Todor Petkov 23', 0:2 Blagovest Danchev 62'-pen, 0:3 Kristian Dobrev 78'] Septemvri (Sofia) - Sokol (Markovo) 3:0 (2:0) [1:0 Damyan Ganchev 15'-pen, 2:0 Rangel Rusalov 32'-og, 3:0 Ivan Chilov 65'] 5 April 2018, Thursday, 11:00 EEST: Montana 1921 (Montana) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:3 (0:0) [0:1 Velislav Minkov 48', 0:2 Georgi Babaliev 60', 0:3 Vladislav Naydenov 68'] 5 April 2018, Thursday, 15:30 EEST: Levski Rakovski (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 1:1 (1:0) [1:0 Yordan Grigorov 5', 1:1 Metodi Malashevski 60'-pen] [sent off: Simeon Mitev (LR) 63'] Round 23 14 April 2018, Saturday, 11:00 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Levski (Sofia) 2:1 (1:0) [1:0 Vladimir Naydenov 8', 1:1 Georgi Aleksandrov 57', 2:1 Vladimir Naydenov 68'] Cherno more (Varna) - Levski Rakovski (Sofia) 0:0 [sent off: Kristiyan Guglev (LR) 61'] Botev (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora) 7:1 (3:0) [1:0 Emil Kolev 16', 4:0 Ivo Kazakov 18',38',42'; 4:1 Stoyan Ivanov 43'-pen, 5:1 Todor Petkov 47', 7:1 Stanislav Shopov 73',78'] CSKA (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia) 3:1 (1:1) [0:1 Georgi Iliev 18', 1:1 Asen Donchev 22', 2:1 Martin Smolenski 69', 3:1 Andrey Yordanov 80'] 14 April 2018, Saturday, 15:30 EEST: Montana 1921 (Montana) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 3:2 (2:2) [1:0 Lyubomir Veselov 10', 2:0 Borislav Evlogiev 20', 2:1 Kolyo Stanev 25', 2:2 Emil Spasov 40', 3:2 Denis Dimitrov 56'] Pirin (Blagoevgrad) - Septemvri (Sofia) 2:2 (0:1) [0:1 Ivan Chilov 27', 1:1 Metodi Malashevski 49', 1:2 Aleksandar Milchev 62', 2:2 Petar Iliev 79'] [sent off: Maykal Mitev (S) 80'+2'] 15 April 2018, Sunday, 14:00 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Dunav 2010 (Ruse) 2:1 (1:1) [1:0 Filip Kolev 20', 1:1 Antonio Obreshkov 29', 2:1 Filip Kolev 47'] [sent off: Kostadin Chinov (L) 80'] 15 April 2018, Sunday, 15:30 EEST: Sokol (Markovo) - Marek 1915 (Dupnitsa) 1:1 (1:0) [1:0 Teodor Mitrev 39', 1:1 Svetoslav Vlahov 51'] [sent off: Svetoslav Vlahov (M) 60'] Round 24 21 April 2018, Saturday, 11:00 EEST: Dunav 2010 (Ruse) - CSKA (Sofia) 0:2 (0:1) [0:1 Andrey Yordanov 29', 0:2 Asen Donchev 57'] Septemvri (Sofia) - Cherno more (Varna) 0:2 (0:1) [0:1 Daniel Stoyanov 6'-pen, 0:2 Denislav Angelov 78'] [sent off: Rayko Alov (S) 74'] Levski Rakovski (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:3 (0:1) [0:1 Georgi Babaliev 15', 0:2 Velislav Minkov 63', 0:3 Dimitar Zhekov 71'] 21 April 2018, Saturday, 15:30 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 1:2 (0:2) [0:1 Velko Michkyurov 2', 0:2 Filip Kolev 39', 1:2 Rostislav Uzunov 70'] Slavia 1913 (Sofia) - Botev (Plovdiv) 2:0 (1:0) [2:0 Krasimir Panchev 12',74'] 22 April 2018, Sunday, 11:00 EEST: Levski (Sofia) - Montana 1921 (Montana) 2:0 (1:0) [2:0 Martin P.Petkov 15',65'] 22 April 2018, Sunday, 15:30 EEST: Beroe (Stara Zagora) - Sokol (Markovo) 3:1 (1:0) [1:0 Plamen Penev 10', 1:1 Pavlin Stoychev 50', 2:1 Hristo Kr.Ivanov 64', 3:1 Stoyan Vergiev 73'] Marek 1915 (Dupnitsa) - Pirin (Blagoevgrad) 0:4 (0:1) [0:1 Boris Eykov 24', 0:2 Metodi Malashevski 42', 0:3 Atanas Galabov 65', 0:4 Krum Nikolov 75'] [sent off: Martin Metodiev (M) 38', Martin Dogandzhiyski (M) 46'] Round 25 28 April 2018, Saturday, 10:00 EEST: Cherno more (Varna) - Marek 1915 (Dupnitsa) 2:0 (0:0) [1:0 Denislav Angelov 48', 2:0 Velislav Vasilev 76'] 28 April 2018, Saturday, 10:30 EEST: CSKA (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 1:1 (1:1) [0:1 Ilia Smilyanov 15', 1:1 Ertan Tahirov 20'-pen] 28 April 2018, Saturday, 15:30 EEST: Levski (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 3:0 (2:0) [1:0 Kiril Kirov 12', 2:0 Martin P.Petkov 17', 3:0 Kiril Kirov 60'] Pirin (Blagoevgrad) - Beroe (Stara Zagora) 0:0 Botev (Plovdiv) - Dunav 2010 (Ruse) 3:0 awd * * - the visitors' bus breaks down on the way to the match. 29 April 2018, Sunday, 11:00 EEST: Ludogorets 1945 (Razgrad) - Septemvri (Sofia) 3:1 (0:1) [0:1 Aleksandar Todorov 10', 1:1 Preslav Petkov 72', 2:1 Dimitar Zhekov 78', 3:1 Nikolay Georgiev 80'+4'] 29 April 2018, Sunday, 15:30 EEST: Montana 1921 (Montana) - Levski Rakovski (Sofia) 2:2 (2:2) [0:1 Georgi Zamfirov 12'-og, 1:1 Nikola P.Nikolov 19'-pen, 1:2 David Dimitrov 21', 2:2 Nikola P.Nikolov 26'] Sokol (Markovo) - Slavia 1913 (Sofia) 1:1 (1:0) [1:0 Daniel K.Dimitrov 6', 1:1 Georgi Iliev 71'] [sent off: Stefan Shopov (Sok) 58'] Round 26 6 May 2018, Sunday, 10:30 EEST: Dunav 2010 (Ruse) - Sokol (Markovo) 0:1 (0:0) [0:1 Teodor Mitrev 45'] Marek 1915 (Dupnitsa) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:5 (0:2) [0:1 Petar Karaangelov 28', 0:2 Preslav Petkov 37', 0:3 Martin Ruskov 67', 0:4 Georgi Babaliev 72', 0:5 Nikolay R.Georgiev 74'] 6 May 2018, Sunday, 16:30 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - CSKA (Sofia) 0:4 (0:2) [0:2 Andrey Yordanov 18',28'; 0:4 Ognyan Nikolov 47',57'] Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Botev (Plovdiv) 1:2 (0:0) [0:1 Ivan Vasilev 44', 0:2 Atanas Yankov 50', 1:2 Zlatan Hristev 65'] [sent off: Velko Michkyurov (L) 52', Stanislav Shopov (B) 52'] Slavia 1913 (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad) 2:2 (1:0) [2:0 Dimitar Nenchov 16',43'; 2:1 Petar Kepov 72', 2:2 Hristiyan Anastasov 79'] Beroe (Stara Zagora) - Cherno more (Varna) 1:3 (0:1) [0:2 Daniel Stoyanov 8'-pen,49'-pen; 0:3 Tugay Nedzhet 73', 1:3 Martin Marinov 79'] [sent off: Pavel Georgiev (Chm) 67'] Septemvri (Sofia) - Montana 1921 (Montana) 2:0 (2:0) [1:0 Ivan Chilov 36', 2:0 Nikolay Kolev 40'] [sent off: Roslav Naydenov (M) 57'] Levski Rakovski (Sofia) - Levski (Sofia) 0:1 (0:0) [0:1 Patrik-Gabriel Galchev 42'] Round 27 12 May 2018, Saturday, 15:30 EEST: Botev (Plovdiv) - CSKA (Sofia) 3:1 (2:0) [1:0 Emil Kolev 13', 3:0 Kristian Dobrev 33',48'; 3:1 Martin Smolenski 81'] 13 May 2018, Sunday, 10:30 EEST: Cherno more (Varna) - Slavia 1913 (Sofia) 2:1 (0:0) [1:0 Svetoslav Nikolov 53', 1:1 Krasimir Panchev 59', 2:1 Denislav Angelov 66'] Pirin (Blagoevgrad) - Dunav 2010 (Ruse) 2:1 (0:0) [0:1 Antonio Obreshkov 52', 1:1 Boris Ivanov 65', 2:1 Krum Nikolov 80'-pen] 13 May 2018, Sunday, 12:00 EEST: Montana 1921 (Montana) - Marek 1915 (Dupnitsa) 3:1 (0:1) [0:1 Stivan Angelov 31', 1:1 Lyubomir Veselov 57', 2:1 Bobi Ivanov 77', 3:1 Vasil Nikolov 80'-og] [sent off: Svetoslav Vlahov (Mar) 35'] 13 May 2018, Sunday, 17:30 EEST: Levski Rakovski (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:0 Levski (Sofia) - Septemvri (Sofia) 3:1 (2:1) [1:0 Remzi Nedzhip 11', 1:1 Vladimir Nikolov 12', 2:1 Martin P.Petkov 32', 3:1 Martin D.Petkov 79'] Ludogorets 1945 (Razgrad) - Beroe (Stara Zagora) 2:0 (2:0) [1:0 Petar Karaangelov 2', 2:0 Vladislav Naydenov 17'] Sokol (Markovo) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 1:1 (0:0) [1:0 Myumyun Ismail 55', 1:1 Filip Kolev 66'-pen] Round 28 17 May 2018, Thursday, 17:30 EEST: Marek 1915 (Dupnitsa) - Levski (Sofia) 0:4 (0:2) [0:1 Remzi Nedzhip 3', 0:2 Lachezar Georgiev 15', 0:3 Remzi Nedzhip 52', 0:4 Yuliy Podvarzachov 79'] [sent off: Martin Metodiev (M) 9'] 19 May 2018, Saturday, 15:00 EEST: in Debelets: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Botev (Plovdiv) 2:7 (1:3) [1:0 Matyo Gagov 3', 1:2 Blagovest Danchev 7',14'; 1:4 Ivo Kazakov 34',44'; 1:5 Dimitar Balinov 45', 1:6 Ivo Kazakov 56', 2:6 Stoil Stefanov 62', 2:7 Blagovest Danchev 71'] 20 May 2018, Sunday, 10:30 EEST: CSKA (Sofia) - Sokol (Markovo) 3:1 (2:1) [1:0 Ognyan Nikolov 8', 2:0 Andrey Yordanov 20', 2:1 Daniel Dimitrov 34', 3:1 Hristo Radkov 62'] Slavia 1913 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 1:0 (0:0) [1:0 Aleksandar Dilov 56'] [sent off: Kiril Yanakiev (L) 74'] 20 May 2018, Sunday, 17:30 EEST: Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Pirin (Blagoevgrad) 2:1 (0:0) [2:0 Petko V.Petkov 59',61'; 2:1 Metodi Malashevski 66'] in Ruse, RU "Angel Kanchev" st.: Dunav 2010 (Ruse) - Cherno more (Varna) 0:3 (0:1) [0:2 Ivan Zh.Ivanov 5',44'; 0:3 Daniel Stoyanov 68'] Beroe (Stara Zagora) - Montana 1921 (Montana) 3:1 (3:1) [0:1 Lyubomir Veselov 15', 1:1 Stoyan Vergiev 22', 2:1 Denislav Valchev 26', 3:1 Stoyan Nikolov 36'] Septemvri (Sofia) - Levski Rakovski (Sofia) 1:2 (0:2) [0:1 Daniel Harizanov 20', 0:2 Vladimir Mashev 36', 1:2 Aleksandar Milchev 60'] [sent off: Nikolay Gagov (LR) 64'] Round 29 27 May 2018, Sunday, 10:30 EEST: Cherno more (Varna) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 3:0 (0:0) [1:0 Denislav Angelov 42', 2:0 Daniel Stoyanov 58'-pen, 3:0 Balyu Balev 78'] 27 May 2018, Sunday, 17:30 EEST: Septemvri (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 4:1 (3:1) [1:0 Aleksandar Todorov 8', 2:0 Nikolay Manchevski 30', 2:1 Kolyo Stanev 31', 3:1 Vasil Bakalov 32', 4:1 Aleksandar Todorov 59'] Levski Rakovski (Sofia) - Marek 1915 (Dupnitsa) 5:0 (4:0) [2:0 Vladimir Mashev 18',19'; 3:0 Aleks Mikov 32', 4:0 Vladimir Mashev 40'+2', 5:0 Georgi Valkov 77'] Levski (Sofia) - Beroe (Stara Zagora) 3:0 (1:0) [1:0 Martin P.Petkov 5', 2:0 Nikolay Yordzhev 58'-og, 3:0 Martin D.Petkov 73'] Montana 1921 (Montana) - Slavia 1913 (Sofia) 1:1 (0:0) [1:0 Lyubomir Veselov 58', 1:1 Ivan Gelov 80'+3'] [sent off: Stefan Kamenov (M) 66'] Ludogorets 1945 (Razgrad) - Dunav 2010 (Ruse) 3:0 (2:0) [2:0 Georgi Babaliev 13',27'; 3:0 Aleksandar Genchev 80'+1'] Pirin (Blagoevgrad) - CSKA (Sofia) 1:1 (0:0) [0:1 Asen Donchev 52'-pen, 1:1 Petar Kepov 80'] [sent off: Yoan Baurenski (CSKA) 80'+2'] Sokol (Markovo) - Botev (Plovdiv) 1:0 (1:0) [1:0 Pavlin Stoychev 5'] [sent off: Martin Rusev (B) 77'] Round 30 1 June 2018, Friday, 10:30 EEST: CSKA (Sofia) - Cherno more (Varna) 0:0 Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:6 (0:2) [0:1 Georgi Babaliev 29', 0:2 Petar Karaangelov 36', 0:3 Petar R.Georgiev 61', 0:4 Georgi Babaliev 64', 0:5 Preslav Petkov 66', 0:6 Plamen Stoyanov 73'] Slavia 1913 (Sofia) - Levski (Sofia) 1:2 (0:1) [0:1 Remzi Nedzhip 20', 1:1 Ivan Gelov 60', 1:2 Martin P.Petkov 70'] 1 June 2018, Friday, 17:30 EEST: in Debelets: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sokol (Markovo) 5:1 (2:1) [1:0 Andzhelo Gluzov 4', 1:1 Dimitar Paskov 10', 2:1 Kolyo Stanev 15', 3:1 Nikolay Lazarov 52'-pen, 4:1 Andzhelo Gluzov 69', 5:1 Borislav Markov 79'] Botev (Plovdiv) - Pirin (Blagoevgrad) 2:0 (0:0) [1:0 Emil Kolev 43', 2:0 Ivo Kazakov 64'] [sent off: Ivo Kazakov (B) 79'] in Ruse, RU "Angel Kanchev" st.: Dunav 2010 (Ruse) - Montana 1921 (Montana) 2:0 (1:0) [1:0 Kristiyan Marinov 20', 2:0 Teodor Kostov 60'] Beroe (Stara Zagora) - Levski Rakovski (Sofia) 2:1 (2:1) [1:0 Hristo Kr.Ivanov 20', 1:1 Aleks Mikov 27', 2:1 Hristo Kr.Ivanov 39'] [sent off: Plamen Penev (B) 26'] Marek 1915 (Dupnitsa) - Septemvri (Sofia) 0:2 (0:1) [0:1 Nikolay Manchevski 8', 0:2 Ivan Chilov 47']
Results grid
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. Botev (Plovdiv) XXX 2:0 0:0 3:1 3:1 7:1 1:0 4:2 1:1 5:0 6:1 10:1 3:0* 4:0 2:0 12:0 2. Levski (Sofia) 3:2 XXX 1:0 2:2 6:2 3:0 0:0 3:1 1:0 2:0 2:0 3:0 3:0 2:0 5:0 11:0 3. Ludogorets 1945 (Razgrad) 0:1 2:1 XXX 1:0 1:1 2:0 5:0 3:1 5:2 2:0 3:0 7:0 3:0 4:0 1:0 8:0 4. CSKA (Sofia) 1:2 2:1 3:1 XXX 0:0 2:0 3:1 2:1 3:1 1:1 4:0 6:1 3:0 2:0 4:0 3:0 5. Cherno more (Varna) 1:2 1:1 3:2 0:0 XXX 3:1 3:1 2:5 2:1 3:0 6:0 2:1 1:0 0:0 3:0 2:0 6. Beroe (Stara Zagora) 0:1 1:1 0:3 2:0 1:3 XXX 3:1 6:0 1:4 0:2 3:1 1:0 2:1 2:1 0:0 2:0 7. Sokol (Markovo) 1:0 2:2 2:2 1:1 1:0 1:5 XXX 2:1 1:1 1:1 3:2 2:0 1:1 1:0 2:1 1:1 8. Septemvri (Sofia) 1:5 0:1 4:1 0:1 0:2 1:0 3:0 XXX 6:2 2:0 2:0 4:1 2:0 1:2 1:0 2:0 9. Slavia 1913 (Sofia) 2:0 1:2 1:0 2:4 2:0 0:1 0:1 0:0 XXX 2:0 6:0 4:3 0:0 4:1 2:2 5:0 10. Lokomotiv 1926 (Plovdiv) 1:2 0:3 0:6 0:4 2:1 2:5 1:2 2:1 2:0 XXX 1:0 0:0 2:1 1:0 2:1 5:0 11. Montana 1921 (Montana) 1:6 0:4 0:3 0:0 0:4 2:5 1:1 0:0 1:1 1:2 XXX 3:2 1:1 2:2 2:1 3:1 12. Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:7 0:2 0:5 0:4 2:3 0:1 5:1 3:1 1:1 1:2 1:2 XXX 2:1 2:2 0:0 6:0 13. Dunav 2010 (Ruse) 0:1 0:1 0:1 0:2 0:3 2:1 0:1 0:1 0:0 2:0 2:0 2:2 XXX 1:1 2:0 2:0 14. Levski Rakovski (Sofia) 0:5 0:1 0:3 0:4 1:3 3:4 0:1 0:2 0:1 0:2 1:1 0:0 1:0 XXX 1:1 5:0 15. Pirin (Blagoevgrad) 0:4 0:3 1:3 1:1 1:5 0:0 0:1 2:2 1:2 3:1 1:3 0:4 2:1 1:1 XXX 2:1 16. Marek 1915 (Dupnitsa) 0:3 0:4 0:5 0:2 0:1 0:6 0:1 0:2 0:1 0:1 0:1 0:3 0:3 2:3 0:4 XXX ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- top

Group promotion play-offs

Northeastern Bulgaria
Dobrudzha 1919 (Dobrich) qualifies for the Elitna grupa qualifications as the highest placed club in Zonala grupa - Varna without a team in Elitna grupa (2nd), but withdraws. No other team wishes to participate.
Northwestern Bulgaria
Two teams are to participate in the preliminary qualifications for a representative of Northwestern Bulgaria to the Elitna grupa qualifications: the winners of Zonalna grupa - Veliko Tarnovo and of Mezhduoblastna grupa - Vratsa: Yantra Gabrovo (Gabrovo) and Botev (Vratsa). 7 June 2018, Thursday, 17:00 EEST: in Lukovit: Yantra Gabrovo (Gabrovo) - Botev (Vratsa) 0:6
Southwestern Bulgaria
Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) qualifies for the Elitna grupa qualifications as the highest placed club in Zonala grupa - Sofia (stolitsa) without a team in Elitna grupa (2nd).
Southeastern Bulgaria
First round Four teams are to participate in the preliminary qualifications for a representative of Southeastern Bulgaria to the Elitna grupa qualifications: the winners of the Mezhduoblastna grupa - Plovdiv and of Mezhduoblastni grupi - Haskovo, Stara Zagora and Burgas. Three teams participate: Arda (Kardzhali) /3rd in Mezhduoblastna grupa Haskovo/, Vereya (Stara Zagora) /4th in Mezhduoblastna grupa Stara Zagora/ and Neftohimik 1962 (Burgas) /1st in Mezhduoblastna grupa Burgas/. 29 May 2018, Tuesday, 10:00 EEST: in kv.Rechitsa, Sliven: Vereya (Stara Zagora) - Neftohimik 1962 (Burgas) 0:1 Arda (Kardzhali) bye Final 5 June 2018, Tuesday, 18:00 EEST: in Maglizh: Arda (Kardzhali) - Neftohimik 1962 (Burgas) 0:11
Finals
Draw: 13 June 2017, 11:30 EEST, ZS na BFS - Sofia, 26 "Tsar Ivan Asen II" str. The teams can field only players, born after 1 January 2002. 18 June 2018, Monday, 18:00 EEST: in kv.Kolyo Ganchev, Stara Zagora, "Trace arena" st.: Neftohimik 1962 (Burgas) - Vitosha (Bistritsa) 2:4 (1:2) [0:1 Chavdar Dimitrov 10', 0:2 Filip Ivanov 15', 1:2 Dimitar Primov 36', 2:2 Dimo Krastev 57', 2:3 Chavdar Dimitrov 62', 2:4 Ivaylo Petrov 70'] [sent off: Stiliyan Stoyov (V) 71'] Botev (Vratsa) bye top