Parva profesionalna liga 2017/18


First phase

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 |
        | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |

                           Current matches:

22 September 2017, Friday, 20:00 EEST / Round 10:
CSKA (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                          3:0 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Fernando Karanga 56', 2:0 Nikolay Bodurov 69', 3:0 Tiago Rodrigues 73'-fk], ~ 1 800 spectators
23 September 2017, Saturday, 15:30 EEST / Round 10:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Slavia 1913 (Sofia) - Vitosha (Bistritsa)                 4:0 (1:0)  /live on Diema/ 
  [1:0 Andrea Hristov 37', 2:0 Ivaylo Dimitrov 67', 3:0 Emil Martinov 84',
   4:0 Nasko Milev 90'+3'-fk]
  [sent off: Kostadin Angelov (coach) (V) 45'], ~ 140 spectators
23 September 2017, Saturday, 17:30 EEST / Round 10:
Pirin (Blagoevgrad) - Vereya (Stara Zagora)                -  /live on Diema Sport/ 
23 September 2017, Saturday, 20:00 EEST / Round 10:
Cherno more (Varna) - Etar VT (Veliko Tarnovo)             -  /live on Diema Sport/ 
24 September 2017, Sunday, 17:30 EEST / Round 10:
Botev (Plovdiv) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                 - *  /live on Diema Sport/ 
* - behind closed doors.
24 September 2017, Sunday, 20:00 EEST / Round 10:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)              -  /live on Diema Sport/ 
25 September 2017, Monday, 20:00 EEST / Round 10:
Beroe (Stara Zagora) - Levski (Sofia)                      -  /live on Diema Sport/ 

                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. CSKA (Sofia)                       10    8   1   1   28:6    25    
 2. Ludogorets 1945 (Razgrad)           9    6   3   0   20:5    21    
 3. Levski (Sofia)                      9    5   2   2   14:4    17    
 4. Beroe (Stara Zagora)                9    4   4   1   12:8    16     [0 1 0  0:0  1, +4 overall GD]
 5. Vereya (Stara Zagora)               9    5   1   3   10:11   16     [0 1 0  0:0  1, -1 overall GD]
 6. Cherno more (Varna)                 9    4   2   3   11:10   14    
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7. Slavia 1913 (Sofia)                10    3   2   5   14:20   11     [1 0 0  2:1  3]
 8. Lokomotiv 1926 (Plovdiv)            9    3   2   4    9:15   11     [0 0 1  1:2  0]
 9. Etar VT (Veliko Tarnovo)            9    2   4   3    9:10   10 [+] [1 0 0  2:1  3]
10. Pirin (Blagoevgrad)                 9    2   4   3   10:9    10     [0 0 1  1:2  0]
11. Botev (Plovdiv)                     8    2   2   4   11:16    8    
12. Dunav 2010 (Ruse)                  10    2   2   6    8:16    8    
13. Septemvri (Sofia)                   8    2   1   5    6:10    7 [+]
14. Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) 10    0   2   8    5:27    2 [+]

Notes
  - Septemvri (Sofia) and Vitosha (Bistritsa) play their home games at the "Vasil Levski" national stadium in Sofia.
  - Slavia 1913 (Sofia) plays its home games at the "Slavia" st. in Sofia when they are during daylight hours and at the "Vasil Levski" national stadium when they are in evening hours.

                           Round 1

14 July 2017, Friday, 18:45 EEST:
in Lovech, Gradski stadion: *
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)       1:2 (0:2)  /live on Diema/ 
  [0:1 Veselin Marchev 31', 0:2 Dani Kiki 45'+2', 1:2 Tsvetomir Todorov 83'-fk], ~ 450 spectators
* - in Lovech due to yet unfinished works at the "Ivaylo" st. in Veliko
    Tarnovo.
14 July 2017, Friday, 21:00 EEST:
Beroe (Stara Zagora) - Vereya (Stara Zagora)              0:0 *  /live on Diema Sport/ 
  [sent off: Miroslav Enchev (V) 79'], ~ 1 750 spectators
* - match delayed with 28' due to partial floodlight failure.
15 July 2017, Saturday, 18:45 EEST:
in Kavarna, Gradski stadion: *
Cherno more (Varna) - Vitosha (Bistritsa)                 1:0 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Georgi Bozhilov 63'], ~ 250 spectators
* - in Kavarna due to yet unfinished works at the "Ticha" st. in Varna.
15 July 2017, Saturday, 21:00 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Slavia 1913 (Sofia) - CSKA (Sofia)                        1:1 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Fernando Karanga 28', 1:1 Ivaylo Dimitrov 62'], ~ 3 800 spectators
16 July 2017, Sunday, 20:30 EEST:
Botev (Plovdiv) - Pirin (Blagoevgrad)                     0:1 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Dimitar Blagov 79'], behind closed doors
16 July 2017, Sunday, 21:00 EEST:
Levski (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)                postponed  /live on Diema Sport/ 
* - postponed on Levski's request and with Ludogorets 1945's agreement,
    due to the two teams' involvement in the CL and EL.
17 July 2017, Monday, 20:30 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                     0:2 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Vasil Shopov 4', 0:2 Birsent Karagaren 52']
  [sent off: Trayan Trayanov (S) 62'], ~ 110 spectators
6 September 2017, Wednesday, 20:30 EEST:
Levski (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)                0:0  /live on Diema Sport/ 
  [sent off: Bozhidar Mitrev (GK) (Lev) 35', Cicinho (Lud) 79'], ~ 14 000 spectators

                           Round 2

21 July 2017, Friday, 18:45 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Cherno more (Varna)               0:4 (0:2)  /live on TV7/ 
  [0:1 Ondřej Sukup 4', 0:3 Mariyan Ognyanov 28',77'; 0:4 Tsvetelin Chunchukov 82'], ~ 370 spectators
21 July 2017, Friday, 21:00 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Vitosha (Bistritsa) - Etar VT (Veliko Tarnovo)            1:1 (1:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Ivan Petkov 30', 1:1 Grigor Dolapchiev 38'], ~ 200 spectators
22 July 2017, Saturday, 18:45 EEST:
Pirin (Blagoevgrad) - Septemvri (Sofia)                   0:1 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Boris Galchev 67'], ~ 630 spectators
22 July 2017, Saturday, 21:00 EEST:
CSKA (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)                  0:1 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Virgil Misidjan 49']
  [sent off: Kevin Mercado (CSKA) 58'], ~ 7 300 spectators
23 July 2017, Sunday, 18:45 EEST:
in Sofia, "Slavia" st.:
Slavia 1913 (Sofia) - Botev (Plovdiv)                     2:3 (1:2)  /live on Diema Sport/ 
  [0:2 Fernando Viana 13',40'; 1:2 Vladislav Uzunov 43', 2:2 Ivan Minchev 58',
   2:3 Lachezar Baltanov 78'], ~ 610 spectators
23 July 2017, Sunday, 21:00 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Levski (Sofia)                 0:0  /live on Diema Sport/ 
  [sent off: Ivaylo Markov (Lok) 66'], ~ 1 650 spectators
24 July 2017, Monday, 20:30 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Beroe (Stara Zagora)                  1:1 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Sergiu Negruț 29', 1:1 Miroslav Budinov 81'], ~ 3 480 spectators

                           Round 3

28 July 2017, Friday, 18:15 EEST:
in Varna, "Ticha" st.:
Cherno more (Varna) - Dunav 2010 (Ruse)                   1:0 (0:0)  /live on Diema/ 
  [1:0 Ilias Hassani 65'], ~ 2 480 spectators
28 July 2017, Friday, 21:00 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia)                   0:2 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Ivaylo Dimitrov 11', 0:2 Ivan Minchev 62'-pen]
  [sent off: Aleksandar Branekov (Sep) 61', Dimitar Vasev (coach) (Sep) 63'], ~ 80 spectators
29 July 2017, Saturday, 18:45 EEST:
Beroe (Stara Zagora) - Pirin (Blagoevgrad)                1:1 (1:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Dimitar Blagov 18', 1:1 Martin Raynov 25']
  [sent off: Anton Kostadinov (P) 79'], ~ 1 300 spectators
29 July 2017, Saturday, 21:00 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)      0:0  /live on Diema Sport/ 
  [missed pen: João Paulo (Lud) 10'], ~ 850 spectators
30 July 2017, Sunday, 18:45 EEST:
Botev (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                            2:6 (1:2)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Fernando Karanga 13', 0:2 Tiago Rodrigesh 29', 1:2 Lachezar Baltanov 39',
   1:4 Fernando Karanga 61'-pen,69'; 2:4 Omar Kossoko 75', 2:6 Kiril Despodov 84',90'+1']
  [sent off: Yordan Minev (B) 54']
  [left w/o sub: Fernando Viana (B) 79'], ~ 3 000 spectators
30 July 2017, Sunday, 21:00 EEST:
Levski (Sofia) - Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.)       2:0 (1:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Antonio Vutov 2', 2:0 Sergiu Buș 57'], ~ 1 640 spectators
31 July 2017, Monday, 20:30 EEST:
in Lovech, Gradski stadion: *
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Vereya (Stara Zagora)          0:1 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Valeri Domovchiyski 86'], ~ 330 spectators
* - in Lovech due to yet unfinished works at the "Ivaylo" st. in Veliko
    Tarnovo.

                           Round 4

4 August 2017, Friday, 18:00 EEST:
Slavia 1913 (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                1:4 (0:1)  /live on Diema/ 
  [0:1 Karlos Ohene 22', 1:1 Ivaylo Dimitrov 57', 1:2 Stefan Velkov 69'-og,
   1:4 Pedro Eugénio 83',90'+3'], ~ 440 spectators
4 August 2017, Friday, 21:00 EEST:
Pirin (Blagoevgrad) - Cherno more (Varna)                 1:1 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Georgi Bozhilov 35', 1:1 Yulian Popev 81'], ~ 950 spectators
5 August 2017, Saturday, 18:45 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Levski (Sofia)                    2:0 (2:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Georgi Andonov 3', 2:0 Ventsislav Bengyuzov 29']
  [sent off: Dimitar Pirgov (L) 83'], ~ 1 350 spectators
5 August 2017, Saturday, 21:00 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Vitosha (Bistritsa) - Ludogorets 1945 (Razgrad)           2:4 (2:2)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Grigor Dolapchiev 4', 1:1 Virgil Misidjan 12', 2:1 Grigor Dolapchiev 36',
   2:2 Cosmin Moți 38'-pen, 2:3 Gustavo Campanharo 73', 2:4 Juninho Quixadá 85'], ~ 150 spectators
6 August 2017, Sunday:
Botev (Plovdiv) - Septemvri (Sofia)                       postponed *  /live on Diema Sport/ 
* - postponed at Botev's request due to the team's participation in the
    Europa League and the Supercup of Bulgaria.
6 August 2017, Sunday, 20:00 EEST:
CSKA (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                   4:1 (2:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Tiago Rodrigues 13', 2:0 Kristiyan Malinov 27', 3:0 Fernando Karanga 61',
   3:1 Dimo Bakalov 74', 4:1 Stanislav Manolev 78'], ~ 3 150 spectators
7 August 2017, Monday, 20:30 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Etar VT (Veliko Tarnovo)              0:0  /live on Diema Sport/ 
  ~ 2 040 spectators
12 October 2017, Thursday, 20:00 EEST:
Botev (Plovdiv) - Septemvri (Sofia)                        -  /live on Diema Sport/ 

                           Round 5

11 August 2017, Friday, 18:15 EEST:
Cherno more (Varna) - Slavia 1913 (Sofia)                 1:1 (1:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Atanas Zehirov 38', 1:1 Georgi Yomov 72'], ~ 1 830 spectators
11 August 2017, Friday, 21:00 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - CSKA (Sofia)                          0:1 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Rúben Pinto 44']
  [sent off: Ishmael Baidoo (S) 64'], ~ 1 400 spectators
12 August 2017, Saturday, 18:15 EEST:
in Veliko Tarnovo, "Ivaylo" st.:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Pirin (Blagoevgrad)            2:1 (1:0)  /live on Diema/ 
  [1:0 Alioune Badara 16', 1:1 Kostadin Nichev 48', 2:1 Ivan Petkov 73'], ~ 2 050 spectators
12 August 2017, Saturday, 21:00 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Vereya (Stara Zagora)         3:1 (2:1)  /live on Diema Sport/ 
  [2:0 Claudiu Keșerü 25',30'; 2:1 Georgi Andonov 41', 3:1 Anicet Andrianantenaina 58'], ~ 870 spectators
13 August 2017, Sunday, 18:45 EEST:
Beroe (Stara Zagora) - Botev (Plovdiv)                    1:1 (1:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Pedro Eugénio 16', 1:1 Todor Nedelev 57']
  [sent off: Tsvetomir Panov (Bot) 90'], ~ 3 400 spectators
13 August 2017, Sunday, 21:00 EEST:
Levski (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                        2:0 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 David Jablonský 69', 2:0 Sergiu Buș 90'], ~ 1 650 spectators
14 August 2017, Monday, 20:30 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Vitosha (Bistritsa)            3:1 (2:1)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Dino Martinović 4', 1:1 Stefan Hristov 9', 2:1 Parvizdzhon Umarbaev 37',
   3:1 Dani Kiki 67'], ~ 1 030 spectators

                           Round 6

18 August 2017, Friday, 18:45 EEST:
Botev (Plovdiv) - Cherno more (Varna)                     1:2 (0:2)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Marek Kuzma 22', 0:2 Orlin Starokin 35', 1:2 Stivan Petkov 69'], ~ 2 100 spectators
18 August 2017, Friday, 21:00 EEST:
Pirin (Blagoevgrad) - Levski (Sofia)                      0:3 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [0:3 Junior Mapuku 74',80',90'+3']
  [sent off: Rumen Sandev (P) 77'], ~ 4 350 spectators
19 August 2017, Saturday, 18:15 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)          1:0 (0:0)  /live on Diema/ 
  [1:0 Valeri Domovchiyski 67'], ~ 340 spectators
19 August 2017, Saturday, 21:00 EEST:
CSKA (Sofia) - Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.)         6:1 (3:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Bozhidar Chorbadzhiyski 5', 2:0 Fernando Karanga 13', 3:0 Bozhidar Chorbadzhiyski 39',
   4:0 Tiago Rodrigues 54', 4:1 Grigor Dolapchiev 61', 5:1 Rúben Pinto 78',
   6:1 Kévin Koubemba 90'], ~ 1 640 spectators
20 August 2017, Sunday, 18:15 EEST:
Slavia 1913 (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo)            1:2 (1:1)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Stefan Velkov 16', 1:1 Alioune Badara 42', 1:2 Ivan Petkov 90'+1'], ~ 170 spectators
20 August 2017, Sunday, 21:00 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Ludogorets 1945 (Razgrad)             0:5 (0:3)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Virgil Misidjan 23', 0:2 Marcelinho 37', 0:3 Hristo Popadiyn 41'-og,
   0:4 Juninho Quixadá 73', 0:5 Jody Lukoki 84'], ~ 3 100 spectators
21 August 2017, Monday, 20:30 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                  0:1 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Matheus Leoni 45'+3']
  [missed pen: Martin Kamburov (B) 77']
  [sent off: Hristo Arangelov (coach) (S) 65'], ~ 80 spectators

                           Round 7

25 August 2017, Friday, 18:00 EEST:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Botev (Plovdiv)                1:1 (1:1)  /live on Diema/ 
  [0:1 Fernando Viana 9', 1:1 Alioune Badara 31'], ~ 2 200 spectators
25 August 2017, Friday, 21:00 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Dunav 2010 (Ruse)              2:1 (1:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Dimo Bakalov 10', 1:1 Yulian Nenov 69', 2:1 Simeon Raykov 90'+3'], ~ 930 spectators
26 August 2017, Saturday, 18:45 EEST:
Beroe (Stara Zagora) - CSKA (Sofia)                       0:3 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Kōhei Katō 27'-og, 0:2 Fernando Karanga 56', 0:3 Nikolay Bodurov 67'], ~ 7 200 spectators
26 August 2017, Saturday, 21:00 EEST:
Levski (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia)                      4:0 (2:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Jordi Gómez 31'-pen, 2:0 Junior Mapuku 45'+3', 3:0 Jordi Gómez 86',
   4:0 Sergiu Buș 90'+1'], ~ 4 050 spectators
27 August 2017, Sunday, 18:45 EEST:
Cherno more (Varna) - Septemvri (Sofia)                   1:4 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Martin Toshev 6', 0:2 Boris Galchev 56'-fk, 1:2 Georgi Iliev 65',
   1:3 Martin Toshev 81', 1:4 Chris Gadi 90'+3']
  [sent off: Ilias Hassani (Chm) 54', Nikolay Mitov (coach) (S) 82']
  [left w/o sub: Bogomil Dyakov (S) 90'], ~ 1 630 spectators
27 August 2017, Sunday, 21:00 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Pirin (Blagoevgrad)           1:1 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Anicet Andrianantenaina 61', 1:1 Stanislav Kostov 87']
  [missed pen: Cosmin Moți (L) 45'+2'], ~ 730 spectators
28 August 2017, Monday, 18:00 EEST:
in Bistritsa: *
Vitosha (Bistritsa) - Vereya (Stara Zagora)               0:3 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Mehdi Fennouche 33', 0:2 Ventsislav Bengyuzov 69', 0:3 Georgi Andonov 87'], ~ 280 spectators
* - in Bistritsa, due to the "Vasil Levski" national stadium being in
    preparation for the World Cup qualifier against Sweden on 31 August.

                           Round 1 - postponed match

6 September 2017, Wednesday, 20:30 EEST:
Levski (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)                0:0  /live on Diema Sport/ 
  [sent off: Bozhidar Mitrev (GK) (Lev) 35', Cicinho (Lud) 79'], ~ 14 000 spectators

                           Round 8

8 September 2017, Friday, 17:30 EEST:
Beroe (Stara Zagora) - Cherno more (Varna)                2:0 (2:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Pedro Eugénio 3', 2:0 Martin Kamburov 45'], ~ 810 spectators
8 September 2017, Friday, 20:00 EEST:
CSKA (Sofia) - Vereya (Stara Zagora)                      3:0 (2:0)  /live on Diema Sport/ 
  [2:0 Gustavo Culma 7',37'; 3:0 Fernando Karanga 67'], ~ 3 100 spectators
9 September 2017, Saturday, 17:30 EEST:
Pirin (Blagoevgrad) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)            5:0 (3:0)  /live on Diema/ 
  [1:0 Stanislav Kostov 6', 2:0 Andi Renja 9', 3:0 Stanislav Kostov 42',
   4:0 Aymen Souda 71', 5:0 Petar Hristov 88'], ~ 650 spectators
9 September 2017, Saturday, 20:00 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Slavia 1913 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)           0:4 (0:2)  /live on Diema Sport/ 
  [0:2 Claudiu Keșerü 4',20'-pen; 0:3 Virgil Misidjan 49', 0:4 Juninho Quixadá 75'], ~ 80 spectators
10 September 2017, Sunday, 17:30 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.)    3:0 (2:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Vasil Shopov 5', 3:0 Miroslav Budinov 42'-pen,83'-pen], ~ 1 340 spectators
10 September 2017, Sunday, 20:00 EEST:
Botev (Plovdiv) - Levski (Sofia)                          2:1 (0:1) *  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 David Jablonský 26', 1:1 Todor Nedelev 64', 2:1 Lachezar Baltanov 77'], ~ 3 300 spectators
* - Botev is banned with playing 1 home game at a neutral venue, changed
    to 1 home game behind closed doors, due to one of the referees having
    water spilled over him during the game.
11 September 2017, Monday, 20:00 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo)              1:1 (1:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Boris Galchev 13'-fk, 1:1 Ivan Stoyanov 70'-pen], ~ 50 spectators

                           Round 9

15 September 2017, Friday, 17:15 EEST:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Beroe (Stara Zagora)           1:2 (1:1)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Alioune Badara 19', 1:1 Anton Karachanakov 38', 1:2 Martin Kamburov 86'-pen], ~ 1 910 spectators
15 September 2017, Friday, 20:00 EEST:
Levski (Sofia) - Septemvri (Sofia)                        2:0 (1:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 David Jablonský 44', 2:0 Gabriel Obertan 89'], ~ 2 630 spectators
16 September 2017, Saturday, 17:45 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Dunav 2010 (Ruse)                 2:1 (0:1)  /live on Diema/ 
  [0:1 Yulian Nenov 31', 1:1 Mehdi Fennouche 56', 2:1 Georgi Andonov 88'], ~ 190 spectators
16 September 2017, Saturday, 20:00 EEST:
Cherno more (Varna) - CSKA (Sofia)                        0:1 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Fernando Karanga 90'+6']
  [sent off: Tsvetelin Chunchukov (Chm) 84'], ~ 6 500 spectators
17 September 2017, Sunday, 17:30 EEST:
in Bistritsa:
Vitosha (Bistritsa) - Pirin (Blagoevgrad)                 0:0  /live on Diema Sport/ 
  ~ 380 spectators
17 September 2017, Sunday, 20:00 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia)            1:2 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Galin Ivanov 47', 1:1 Parvizdzhon Umarbaev 56', 1:2 Ivaylo Dimitrov 82'-pen], ~ 760 spectators
18 September 2017, Monday, 20:00 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Botev (Plovdiv)               2:1 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Lachezar Baltanov 6'-pen, 1:1 Marcelinho 47', 2:1 Igor Plastun 80'], ~ 690 spectators

                           Round 10

22 September 2017, Friday, 20:00 EEST:
CSKA (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                          3:0 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Fernando Karanga 56', 2:0 Nikolay Bodurov 69', 3:0 Tiago Rodrigues 73'-fk], ~ 1 800 spectators
23 September 2017, Saturday, 15:30 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Slavia 1913 (Sofia) - Vitosha (Bistritsa)                 4:0 (1:0)  /live on Diema/ 
  [1:0 Andrea Hristov 37', 2:0 Ivaylo Dimitrov 67', 3:0 Emil Martinov 84',
   4:0 Nasko Milev 90'+3'-fk]
  [sent off: Kostadin Angelov (coach) (V) 45'], ~ 140 spectators
23 September 2017, Saturday, 17:30 EEST:
Pirin (Blagoevgrad) - Vereya (Stara Zagora)                -  /live on Diema Sport/ 
23 September 2017, Saturday, 20:00 EEST:
Cherno more (Varna) - Etar VT (Veliko Tarnovo)             -  /live on Diema Sport/ 
24 September 2017, Sunday, 17:30 EEST:
Botev (Plovdiv) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                 - *  /live on Diema Sport/ 
* - behind closed doors.
24 September 2017, Sunday, 20:00 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)              -  /live on Diema Sport/ 
25 September 2017, Monday, 20:00 EEST:
Beroe (Stara Zagora) - Levski (Sofia)                      -  /live on Diema Sport/ 

                           Round 11

29 September 2017, Friday, 17:30 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Septemvri (Sofia)               -  /live on Diema Sport/ 
29 September 2017, Friday, 20:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Slavia 1913 (Sofia)                -  /live on Diema Sport/ 
30 September 2017, Saturday, 14:45 EEST:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - CSKA (Sofia)                    -  /live on Diema Sport/ 
30 September 2017, Saturday, 17:45 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) - Botev (Plovdiv)       -  /live on Diema/ 
30 September 2017, Saturday, 20:00 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Pirin (Blagoevgrad)                    -  /live on Diema Sport/ 
1 October 2017, Sunday, 17:30 EEST:
Levski (Sofia) - Cherno more (Varna)                       -  /live on Diema Sport/ 
1 October 2017, Sunday, 20:00 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Beroe (Stara Zagora)           -  /live on Diema Sport/ 

                           Round 4 - postponed match

12 October 2017, Thursday, 20:00 EEST:
Botev (Plovdiv) - Septemvri (Sofia)                        -  /live on Diema Sport/ 

                           Round 12

13 October 2017, Friday, 20:00 EEST:
Beroe (Stara Zagora) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)            -  /live on Diema Sport/ 
14 October 2017, Saturday, 15:30 EEST:
Slavia 1913 (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                    -  /live on Diema/ 
14 October 2017, Saturday, 20:00 EEST:
Cherno more (Varna) - Ludogorets 1945 (Razgrad)            -  /live on Diema Sport/ 
15 October 2017, Sunday, 17:30 EEST:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Levski (Sofia)                  -  /live on Diema Sport/ 
15 October 2017, Sunday, 20:00 EEST:
CSKA (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad)                         -  /live on Diema Sport/ 
16 October 2017, Monday, 17:30 EEST:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.)     -  /live on Diema Sport/ 
16 October 2017, Monday, 20:00 EEST:
Botev (Plovdiv) - Vereya (Stara Zagora)                    -  /live on Diema Sport/ 

                           Round 13

21 October 2017, Saturday:
Levski (Sofia) - CSKA (Sofia)                              - 
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo)       - 
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Cherno more (Varna)             - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Vitosha (Bistritsa) - Beroe (Stara Zagora)                 - 
Vereya (Stara Zagora) - Septemvri (Sofia)                  - 
Dunav 2010 (Ruse) - Botev (Plovdiv)                        - 
Pirin (Blagoevgrad) - Slavia 1913 (Sofia)                  - 

                           Round 14

28 October 2017, Saturday:
CSKA (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia)                         - 
Pirin (Blagoevgrad) - Botev (Plovdiv)                      - 
Dunav 2010 (Ruse) - Septemvri (Sofia)                      - 
Vereya (Stara Zagora) - Beroe (Stara Zagora)               - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Vitosha (Bistritsa) - Cherno more (Varna)                  - 
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo)        - 
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Levski (Sofia)                 - 

                           Round 15

4 November 2017, Saturday:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - CSKA (Sofia)                   - 
Levski (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                  - 
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Vitosha (Bistritsa)             - 
Cherno more (Varna) - Vereya (Stara Zagora)                - 
Beroe (Stara Zagora) - Dunav 2010 (Ruse)                   - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad)                    - 
Botev (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia)                      - 

                           Round 16

18 November 2017, Saturday:
CSKA (Sofia) - Botev (Plovdiv)                             - 
Slavia 1913 (Sofia) - Septemvri (Sofia)                    - 
Pirin (Blagoevgrad) - Beroe (Stara Zagora)                 - 
Dunav 2010 (Ruse) - Cherno more (Varna)                    - 
Vereya (Stara Zagora) - Etar VT (Veliko Tarnovo)           - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) - Levski (Sofia)        - 
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad)       - 

                           Round 17

25 November 2017, Saturday:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                    - 
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Vitosha (Bistritsa)            - 
Levski (Sofia) - Vereya (Stara Zagora)                     - 
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Dunav 2010 (Ruse)               - 
Cherno more (Varna) - Pirin (Blagoevgrad)                  - 
Beroe (Stara Zagora) - Slavia 1913 (Sofia)                 - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Botev (Plovdiv)                        - 

                           Round 18

29 November 2017, Wednesday:
CSKA (Sofia) - Septemvri (Sofia)                           - 
Botev (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora)                     - 
Slavia 1913 (Sofia) - Cherno more (Varna)                  - 
Pirin (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo)             - 
Dunav 2010 (Ruse) - Levski (Sofia)                         - 
Vereya (Stara Zagora) - Ludogorets 1945 (Razgrad)          - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Vitosha (Bistritsa) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)             - 

                           Round 19

2 December 2017, Saturday:
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) - CSKA (Sofia)          - 
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Vereya (Stara Zagora)           - 
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Dunav 2010 (Ruse)              - 
Levski (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad)                       - 
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Slavia 1913 (Sofia)             - 
Cherno more (Varna) - Botev (Plovdiv)                      - 
Beroe (Stara Zagora) - Septemvri (Sofia)                   - 

                           Round 20

9 December 2017, Saturday:
CSKA (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                        - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Cherno more (Varna)                    - 
Botev (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo)                 - 
Slavia 1913 (Sofia) - Levski (Sofia)                       - 
Pirin (Blagoevgrad) - Ludogorets 1945 (Razgrad)            - 
Dunav 2010 (Ruse) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)               - 
Vereya (Stara Zagora) - Vitosha (Bistritsa)                - 

                           Round 21

17 February 2018, Saturday:
Vereya (Stara Zagora) - CSKA (Sofia)                       - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) - Dunav 2010 (Ruse)     - 
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Pirin (Blagoevgrad)             - 
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Slavia 1913 (Sofia)            - 
Levski (Sofia) - Botev (Plovdiv)                           - 
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Septemvri (Sofia)               - 
Cherno more (Varna) - Beroe (Stara Zagora)                 - 

                           Round 22

24 February 2018, Saturday:
CSKA (Sofia) - Cherno more (Varna)                         - 
Beroe (Stara Zagora) - Etar VT (Veliko Tarnovo)            - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Levski (Sofia)                         - 
Botev (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad)                - 
Slavia 1913 (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)             - 
Pirin (Blagoevgrad) - Vitosha (Bistritsa)                  - 
Dunav 2010 (Ruse) - Vereya (Stara Zagora)                  - 

                           Round 23

28 February 2018, Wednesday:
Dunav 2010 (Ruse) - CSKA (Sofia)                           - 
Vereya (Stara Zagora) - Pirin (Blagoevgrad)                - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Vitosha (Bistritsa) - Slavia 1913 (Sofia)                  - 
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Botev (Plovdiv)                 - 
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Septemvri (Sofia)              - 
Levski (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                      - 
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Cherno more (Varna)             - 

                           Round 24

3 March 2018, Saturday:
CSKA (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo)                    - 
Cherno more (Varna) - Levski (Sofia)                       - 
Beroe (Stara Zagora) - Ludogorets 1945 (Razgrad)           - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)               - 
Botev (Plovdiv) - Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.)       - 
Slavia 1913 (Sofia) - Vereya (Stara Zagora)                - 
Pirin (Blagoevgrad) - Dunav 2010 (Ruse)                    - 

                           Round 25

10 March 2018, Saturday:
Pirin (Blagoevgrad) - CSKA (Sofia)                         - 
Dunav 2010 (Ruse) - Slavia 1913 (Sofia)                    - 
Vereya (Stara Zagora) - Botev (Plovdiv)                    - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) - Septemvri (Sofia)     - 
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora)            - 
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Cherno more (Varna)            - 
Levski (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo)                  - 

                           Round 26

17 March 2018, Saturday:
CSKA (Sofia) - Levski (Sofia)                              - 
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Ludogorets 1945 (Razgrad)       - 
Cherno more (Varna) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)             - 
Beroe (Stara Zagora) - Vitosha (Bistritsa)                 - 
in Sofia, "Vasil Levski" national stadium:
Septemvri (Sofia) - Vereya (Stara Zagora)                  - 
Botev (Plovdiv) - Dunav 2010 (Ruse)                        - 
Slavia 1913 (Sofia) - Pirin (Blagoevgrad)                  - 

Results grid
------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1. CSKA (Sofia) XXX 0:1 -:- -:- 3:0 -:- -:- 4:1 -:- -:- -:- 3:0 -:- 6:1 2. Ludogorets 1945 (Razgrad) -:- XXX -:- -:- 3:1 -:- -:- 0:0 -:- 1:1 2:1 -:- -:- -:- 3. Levski (Sofia) -:- 0:0 XXX -:- -:- -:- 4:0 -:- -:- -:- -:- 2:0 2:0 2:0 4. Beroe (Stara Zagora) 0:3 -:- -:- XXX 0:0 2:0 -:- -:- -:- 1:1 1:1 -:- -:- -:- 5. Vereya (Stara Zagora) -:- -:- 2:0 -:- XXX 0:4 -:- 1:0 -:- -:- -:- 2:1 -:- -:- 6. Cherno more (Varna) 0:1 -:- -:- -:- -:- XXX 1:1 -:- -:- -:- -:- 1:0 1:4 1:0 7. Slavia 1913 (Sofia) 1:1 0:4 -:- 1:4 -:- -:- XXX -:- 1:2 -:- 2:3 -:- -:- 4:0 8. Lokomotiv 1926 (Plovdiv) -:- -:- 0:0 -:- -:- -:- 1:2 XXX -:- -:- -:- 2:1 -:- 3:1 9. Etar VT (Veliko Tarnovo) -:- -:- -:- 1:2 0:1 -:- -:- 1:2 XXX 2:1 1:1 -:- -:- -:- 10. Pirin (Blagoevgrad) -:- -:- 0:3 -:- -:- 1:1 -:- 5:0 -:- XXX -:- -:- 0:1 -:- 11. Botev (Plovdiv) 2:6 -:- 2:1 -:- -:- 1:2 -:- -:- -:- 0:1 XXX -:- -:- -:- 12. Dunav 2010 (Ruse) -:- 0:5 -:- 1:1 -:- -:- -:- -:- 0:0 -:- -:- XXX -:- 3:0 13. Septemvri (Sofia) 0:1 -:- -:- 0:1 -:- -:- 0:2 -:- 1:1 -:- -:- 0:2 XXX -:- 14. Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) -:- 2:4 -:- -:- 0:3 -:- -:- -:- 1:1 0:0 -:- -:- -:- XXX ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ top


Second phase

Top 6

| Results grid |

Rounds: | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 |

                           Current matches:

31 March 2018, Saturday / Round 27:
1st in First phase - 6th in First phase                    - 
2nd in First phase - 5th in First phase                    - 
3rd in First phase - 4th in First phase                    - 

                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. 1st in First phase                  0    0   0   0    0:0     0
-------------------------------------------------------------------
  . 2nd in First phase                  0    0   0   0    0:0     0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  . 3rd in First phase                  0    0   0   0    0:0     0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  . 4th in First phase                  0    0   0   0    0:0     0
  . 5th in First phase                  0    0   0   0    0:0     0
  . 6th in First phase                  0    0   0   0    0:0     0

                           Round 27

31 March 2018, Saturday:
1st in First phase - 6th in First phase                    - 
2nd in First phase - 5th in First phase                    - 
3rd in First phase - 4th in First phase                    - 

                           Round 28

7 April 2018, Saturday:
6th in First phase - 4th in First phase                    - 
5th in First phase - 3rd in First phase                    - 
1st in First phase - 2nd in First phase                    - 

                           Round 29

14 April 2018, Saturday:
2nd in First phase - 6th in First phase                    - 
3rd in First phase - 1st in First phase                    - 
4th in First phase - 5th in First phase                    - 

                           Round 30

18 April 2018, Wednesday:
6th in First phase - 5th in First phase                    - 
1st in First phase - 4th in First phase                    - 
2nd in First phase - 3rd in First phase                    - 

                           Round 31

21 April 2018, Saturday:
3rd in First phase - 6th in First phase                    - 
4th in First phase - 2nd in First phase                    - 
5th in First phase - 1st in First phase                    - 

                           Round 32

28 April 2018, Saturday:
6th in First phase - 1st in First phase                    - 
5th in First phase - 2nd in First phase                    - 
4th in First phase - 3rd in First phase                    - 

                           Round 33

5 May 2018, Saturday:
4th in First phase - 6th in First phase                    - 
3rd in First phase - 5th in First phase                    - 
2nd in First phase - 1st in First phase                    - 

                           Round 34

12 May 2018, Saturday:
6th in First phase - 2nd in First phase                    - 
1st in First phase - 3rd in First phase                    - 
5th in First phase - 4th in First phase                    - 

                           Round 35

16 May 2018, Wednesday:
5th in First phase - 6th in First phase                    - 
4th in First phase - 1st in First phase                    - 
3rd in First phase - 2nd in First phase                    - 

                           Round 36

19 May 2018, Saturday:
6th in First phase - 3rd in First phase                    - 
2nd in First phase - 4th in First phase                    - 
1st in First phase - 5th in First phase                    - 

Results grid
-------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. -------------------------------------------------------------------- 1. 1st in First phase XXX -:- -:- -:- -:- -:- 2. 2nd in First phase -:- XXX -:- -:- -:- -:- 3. 3rd in First phase -:- -:- XXX -:- -:- -:- 4. 4th in First phase -:- -:- -:- XXX -:- -:- 5. 5th in First phase -:- -:- -:- -:- XXX -:- 6. 6th in First phase -:- -:- -:- -:- -:- XXX -------------------------------------------------------------------- top

Bottom 8 - Group A

| Results grid |

Rounds: | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 |

                           Current matches:

31 March 2018, Saturday / Round 27:
7th in First phase - 14th in First phase                   - 
10th in First phase - 11th in First phase                  - 

                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. 10th in First phase                 0    0   0   0    0:0     0
  . 11th in First phase                 0    0   0   0    0:0     0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  . 14th in First phase                 0    0   0   0    0:0     0
  . 7th in First phase                  0    0   0   0    0:0     0

                           Round 27

31 March 2018, Saturday:
7th in First phase - 14th in First phase                   - 
10th in First phase - 11th in First phase                  - 

                           Round 28

7 April 2018, Saturday:
14th in First phase - 11th in First phase                  - 
7th in First phase - 10th in First phase                   - 

                           Round 29

14 April 2018, Saturday:
10th in First phase - 14th in First phase                  - 
11th in First phase - 7th in First phase                   - 

                           Round 30

18 April 2018, Wednesday:
14th in First phase - 7th in First phase                   - 
11th in First phase - 10th in First phase                  - 

                           Round 31

21 April 2018, Saturday:
11th in First phase - 14th in First phase                  - 
10th in First phase - 7th in First phase                   - 

                           Round 32

28 April 2018, Saturday:
14th in First phase - 10th in First phase                  - 
7th in First phase - 11th in First phase                   - 

Results grid
---------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. ---------------------------------------------------------- 1. 10th in First phase XXX -:- -:- -:- 2. 11th in First phase -:- XXX -:- -:- 3. 14th in First phase -:- -:- XXX -:- 4. 7th in First phase -:- -:- -:- XXX ---------------------------------------------------------- top

Bottom 8 - Group B

| Results grid |

Rounds: | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 |

                           Current matches:

31 March 2018, Saturday / Round 27:
8th in First phase - 13th in First phase                   - 
9th in First phase - 12th in First phase                   - 

                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. 12th in First phase                 0    0   0   0    0:0     0
  . 13th in First phase                 0    0   0   0    0:0     0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  . 8th in First phase                  0    0   0   0    0:0     0
  . 9th in First phase                  0    0   0   0    0:0     0

                           Round 27

31 March 2018, Saturday:
8th in First phase - 13th in First phase                   - 
9th in First phase - 12th in First phase                   - 

                           Round 28

7 April 2018, Saturday:
13th in First phase - 12th in First phase                  - 
8th in First phase - 9th in First phase                    - 

                           Round 29

14 April 2018, Saturday:
9th in First phase - 13th in First phase                   - 
12th in First phase - 8th in First phase                   - 

                           Round 30

18 April 2018, Wednesday:
13th in First phase - 8th in First phase                   - 
12th in First phase - 9th in First phase                   - 

                           Round 31

21 April 2018, Saturday:
12th in First phase - 13th in First phase                  - 
9th in First phase - 8th in First phase                    - 

                           Round 32

28 April 2018, Saturday:
13th in First phase - 9th in First phase                   - 
8th in First phase - 12th in First phase                   - 

Results grid
---------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. ---------------------------------------------------------- 1. 12th in First phase XXX -:- -:- -:- 2. 13th in First phase -:- XXX -:- -:- 3. 8th in First phase -:- -:- XXX -:- 4. 9th in First phase -:- -:- -:- XXX ---------------------------------------------------------- top

Final Standings Play-offs

7th-10th place 1/2 finals
First Legs 5 May 2018, Saturday: 2nd in Group B - 1st in Group A - 2nd in Group A - 1st in Group B - Second Legs 12 May 2018, Saturday: 1st in Group A - 2nd in Group B - 1st in Group B - 2nd in Group A -
7th place final
First Leg 16 May 2018, Wednesday: winner first 1/2 final - winner second 1/2 final - Second Leg 19 May 2018, Saturday: winner second 1/2 final - winner first 1/2 final -
11th-14th place 1/2 finals
First Legs 5 May 2018, Saturday: 4th in Group B - 3rd in Group A - 4th in Group A - 3rd in Group B - Second Legs 12 May 2018, Saturday: 3rd in Group A - 4th in Group B - 3rd in Group B - 4th in Group A -
11th place final
First Leg 16 May 2018, Wednesday: winner first 1/2 final - winner second 1/2 final - Second Leg 19 May 2018, Saturday: winner second 1/2 final - winner first 1/2 final -
13th place final
First Leg 16 May 2018, Wednesday: loser first 1/2 final - loser second 1/2 final - Second Leg 19 May 2018, Saturday: loser second 1/2 final - loser first 1/2 final - top


Europa League Play-off

23 May 2018, Wednesday:
3rd/4th placed team - 7th placed team                      - 

top


Parva liga Play-offs

23 May 2018, Wednesday:
at a neutral venue:
12th in Parva liga - 3rd in Vtora liga                     - 
at a neutral venue:
13th in Parva liga - 2nd in Vtora liga                     - 

top