« Treta liga Qualifications 2017/18 »


Severoiztochna Treta liga

                           OFG Champions

OFG Varna:                 Topoli 2010 (Topoli) *
OFG Dobrich:               -
OFG Shumen:                Enev Dibich (Shumen) *
OFG Targovishte:           Sportist (Kovachevets) *
OFG Ruse:                  Sokol (Chervena voda) *
OFG Silistra:              Dobrudzha (Sitovo)
OFG Razgrad:               Belite orli (Loznitsa) *

* - denotes a team, which cannot participate in qualification, as it didn't have at least one active youth team (born 1999-2004) during the season. 

                           Qualifiers

The group has 2 places for promotion. 


top


Severozapadna Treta liga

                           OFG Champions

OFG Veliko Tarnovo:        Zemedelets 93 (Kozlovets) *
OFG Gabrovo:               Balkan (Plachkovtsi) *
OFG Pleven:                Botev (Tranchovitsa) *
OFG Lovech:                Peshtera (Galata) *
OFG Vratsa:                OFK Lokomotiv (Mezdra)
OFG Montana:               Pastrina 2012 (Montana) *
OFG Vidin:                 Partizani (Makresh) *

* - denotes a team, which cannot participate in qualification, as it didn't have at least one active youth team (born 1999-2004) during the season. 

                           Qualifiers

The group has 3 places for promotion. 


top


Yugozapadna Treta liga

                           OFG Champions

OFG Sofia (stolitsa):      Nadezhda (Dobroslavtsi)
OFG Sofia:                 Sportist 2009 (Svoge)
OFG Pernik:                Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) *
OFG Blagoevgrad:           Belitsa 2015 (Belitsa) *
OFG Kyustendil:            Kyustendil (Kyustendil) *
OFG Pazardzhik:            Chiko Bunara (Byaga)

* - denotes a team, which cannot participate in qualification, as it didn't have at least one active youth team (born 1999-2004) during the season. 

                           Qualifiers

The group has 2 places for promotion. 

4 teams participate in the qualifiers: the OFG Sofia (stolitsa), OFG Sofia and OFG Pazardzhik champions; and Velbazhd (Kyustendil), 2nd in OFG Kyustendil - podgrupa "Osogovo".

Draw: 4 June 2018, Monday, 11:00 EEST, ZS na BFS - Sofia, 26 "Tsar Ivan Asen II" str.

First round
6 June 2018, Wednesday, 18:00 EEST: in Bistritsa: Sportist 2009 (Svoge) - Velbazhd (Kyustendil) 4:1 (3:1) in kv.Dragalevtsi, Sofia: Nadezhda (Dobroslavtsi) - Chiko Bunara (Byaga) 4:1 (3:0)
Additional Play-off
After Svoboda 2011 (Peshtera) withdraws in early July, an additional play-off is organized to fill in their spot. 26 July 2018, Thursday, 18:00 EEST: in Sofia, "NSA" st.: Velbazhd (Kyustendil) - Chiko Bunara (Byaga) 2:1 (0:1) top

Yugoiztochna Treta liga

                           OFG Champions

OFG Plovdiv:               Sadovo (Sadovo)
OFG Haskovo:               Haskovo 1957 (Haskovo)
MOFG Kardzhali/Smolyan:    Palas (Rudozem)
OFG Stara Zagora:          Mini "Maritsa-iztok" (Radnevo) *
OFG Sliven:                Apolon (kv.Rechitsa, Sliven) *
OFG Burgas:                Chernomorets 1919 (Burgas)
OFG Yambol:                Elhovo (Elhovo)

* - denotes a team, which cannot participate in qualification, as it didn't have at least one active youth team (born 1999-2004) during the season. 

                           Qualifiers

The group has 2 places for promotion. 

4 teams participate in the qualifiers: the OFG Plovdiv, OFG Haskovo, MOFG Kardzhali/Smolyan and OFG Burgas champions.

Draw: 1 June 2018, 11:00 EEST, ZS na BFS - Plovdiv, 19 "Gladstone" str.

First round
9 June 2018, Saturday, 18:00 EEST: in Markovo: Palas (Rudozem) - Chernomorets 1919 (Burgas) 0:6 (0:5) [0:1 Zhulien Parushev 5', 0:4 Petar Kolev 14',24',26'; 0:6 Stefan Traykov 31',60'] in Karlovo, "Vasil Levski" st.: Sadovo (Sadovo) - Haskovo 1957 (Haskovo) 2:1 (1:1) [1:0 Nikola Lyudmilov Nikolov 19', 1:1 Emil Angelov 40', 2:1 Georgi Bachvarov 88'], 250 spectators
Additional Play-off
After on 30 July 2018 Evrokolezh (Plovdiv) withdraws, an additional play-off is organized to fill in their spot. 5 August 2018, Sunday, 18:00 EEST: in Plovdiv, "Plovdiv" st.: Palas (Rudozem) - Haskovo 1957 (Haskovo) 1:5 (1:4) [0:1 Dzhan Halil 8', 1:1 Aleks Mladenov 13', 1:4 Stefan Rusev 24',35',39'; 1:5 Emilian Emilov Angelov 75'], 500 spectators top