« Treta liga 2018/19 »

Bulgaria Severoiztochna Treta liga Severozapadna Treta liga Yugozapadna Treta liga Yugoiztochna Treta liga

Severoiztochna Treta liga


                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Spartak 1918 (Varna)               24   18   6   0   92:16   60        Top 6   
 2. Suvorovo 1 (Suvorovo)              24   18   3   3   72:16   57        Top 6   
 3. Svetkavitsa Targovishte (Targ.)    24   15   6   3   45:20   51        Top 6   
 4. Hitrino (Hitrino)                  24   14   5   5   46:20   47        Top 6   
 5. Septemvri 98 (Tervel)              24   13   4   7   46:32   43        Top 6   
 6. Botev (Novi pazar)                 24   12   3   9   35:46   39        Top 6   
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7. Lokomotiv (Ruse)                   24    9   5  10   29:37   32        Bottom 7
 8. Topoli 2010 (Topoli)               24    7   6  11   25:31   27 [+]    Bottom 7
 9. Kubrat 2016 (Kubrat)               24    6   5  13   32:35   23        Bottom 7
10. Kaliakra 1923-Levski 2012 (Kav)    24    5   4  15   28:44   19        Bottom 7
11. Benkovski (Byala, obl.Ruse)        24    4   4  16   18:62   16        Bottom 7
12. Ustrem D (Donchevo)                24    4   2  18   19:71   14 [+]    Bottom 7
13. Volov (Shumen)                     24    2   5  17   17:74   11 [+][*] Bottom 7

Notes
  - In July 2018 Madara 2010 (Madara) merges with Volov (Shumen) into Volov (Shumen).
  - Volov (Shumen) plays its home games at the "Panayot Volov" st. in Shumen.
  - Lokomotiv (Ruse) plays its home games at the Gradski stadion in Ruse.
  - Svetkavitsa Targovishte (Targovishte) plays its home games at the "Dimitar Burkov" st. in Targovishte.
  - Spartak 1918 (Varna) plays its home games at the "Lokomotiv" st. in Varna.
  - As of round 5 Hitrino (Hitrino) plays its home games at the "Panayot Volov" st. in Shumen, due to reconstruction works at the stadium in Hitrino.


Severozapadna Treta liga


                           Current matches:

24 May 2019, Friday, 15:00 EEST / Round 29:
Yantra Gabrovo (Gabrovo) - Bdin 1923 (Vidin)              6:2 (2:1) 
24 May 2019, Friday, 17:00 EEST / Round 29:
Akademik (Svishtov) - Vihar (Slavyanovo)                  0:2 (0:0) 
24 May 2019, Friday, 18:00 EEST / Round 29:
OFK Lokomotiv (Mezdra) - Parva atomna (Kozloduy)          5:1 (1:0) 
Tryavna (Tryavna) - Kom (Berkovitsa)                      3:0 (0:0) 
Levski 2007 (Levski) - Yantra (Polski Trambesh)           1:1 (0:1) 
Sevlievo (Sevlievo) - Spartak (Pleven)                    0:2 (0:1) 
Pavlikeni (Pavlikeni) - Lokomotiv 1927 (Dryanovo)         0:0 
Botev (Lukovit) - Partizan (Cherven bryag)                1:2 

                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Spartak (Pleven)                   29   25   1   3   72:11   76     Promoted
-------------------------------------------------------------------
 2. Yantra Gabrovo (Gabrovo)           29   22   3   4   89:29   69             
 3. Sevlievo (Sevlievo)                29   18   5   6   49:25   59             
 4. Vihar (Slavyanovo)                 29   16   5   8   43:24   53             
 5. Pavlikeni (Pavlikeni)              29   13   6  10   44:43   45             
 6. Akademik (Svishtov)                29   13   2  14   47:48   41             
 7. Bdin 1923 (Vidin)                  29   11   6  12   50:43   39             
 8. Partizan (Cherven bryag)           29   10   8  11   44:41   38              [1 1 0  3:2  4]
 9. Botev (Lukovit)                    29   10   8  11   40:37   38              [0 1 1  2:3  1]
10. OFK Lokomotiv (Mezdra)             29   11   4  14   49:62   37 [+]         
11. Parva atomna (Kozloduy)            29   11   2  16   48:52   35              [1 0 1  4:2  3]
12. Kom (Berkovitsa)                   29   10   5  14   33:42   35 [+]          [1 0 1  2:4  3]
13. Tryavna (Tryavna)                  29    6   6  17   26:57   24              [3 1 1 10:9 10]
14. Levski 2007 (Levski)               29    7   3  19   34:77   24              [2 2 2 10:10 8]
15. Lokomotiv 1927 (Dryanovo)          29    7   3  19   31:61   24 [+]          [2 1 3  7:7  7]
-------------------------------------------------------------------
16. Yantra (Polski Trambesh)           29    7   3  19   29:76   24              [1 2 2  9:10 5]

Notes
  - Spartak (Pleven) plays its home games at the "Pleven" st. in Pleven.
  - Yantra Gabrovo (Gabrovo) plays its home games at the "Hristo Botev" st. in Gabrovo.
  - Parva atomna (Kozloduy) plays its home games from round 16 onwards at the new "Hristo Botev" st. in Kozloduy.


Yugozapadna Treta liga


                           Current matches:

23 May 2019, Thursday, 18:00 EEST / Round 33:
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Balkan 1929 (Botevgrad)    4:0 
Germaneya (Sapareva banya) - Septemvri (Simitli)          0:3 
Minyor (Pernik) - Hebar 1918 (Pazardzhik)                 1:2 (1:0) Video
Sportist 2009 (Svoge) - Bansko (Bansko)                   2:2 
Belasitsa (Petrich) - Botev 1937 (Ihtiman)                4:0 (4:0) Video
Pirin 1941 (Razlog) - Chavdar (Etropole)                  0:0 
Rilski sportist 2011 (Sam) - Nadezhda (Dobroslavtsi)      3:2 
Marek 1915 (Dupnitsa) - Velbazhd (Kyustendil)             3:0 
in Mikrevo: *
Vihren 1925 (Sandanski) - Oborishte (Panagyurishte)       1:0 
* - in Mikrevo due to reconstruction works at the stadium in Sandanski.

                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Hebar 1918 (Pazardzhik)            33   28   3   2   71:19   87     Promoted 
-------------------------------------------------------------------
 2. Oborishte (Panagyurishte)          33   22   6   5   59:27   72 [-]          
 3. Vihren 1925 (Sandanski)            33   18   8   7   51:33   62              
 4. Slivnishki geroy (Slivnitsa)       33   16   9   8   58:33   57               [1 1 0  3:2  4]
 5. Bansko (Bansko)                    33   16   9   8   56:33   57               [0 1 1  2:3  1]
 6. Minyor (Pernik)                    33   15  10   8   53:37   55              
 7. Pirin 1941 (Razlog)                33   13   9  11   43:35   48              
 8. Rilski sportist 2011 (Samokov)     33   12  10  11   42:41   46              
 9. Belasitsa (Petrich)                33   11  10  12   42:37   43              
10. Marek 1915 (Dupnitsa)              33   11   8  14   35:36   41              
11. Chavdar (Etropole)                 33   11   7  15   54:46   40              
12. Septemvri (Simitli)                33   10   9  14   32:34   39              
13. Nadezhda (Dobroslavtsi)            33    9  10  14   40:57   37 [+]           [0 2 0  4:4  2, 3 away goals]
14. Sportist 2009 (Svoge)              33   10   7  16   43:58   37 [+]           [0 2 0  4:4  2, 1 away goal]
15. Balkan 1929 (Botevgrad)            33    9   8  16   39:56   35              
16. Germaneya (Sapareva banya)         33    8   6  19   36:68   30              
-------------------------------------------------------------------
17. Botev 1937 (Ihtiman)               33    9   2  22   32:73   29              
18. Velbazhd (Kyustendil)              33    1   5  27   21:84    8 [+] Relegated

Notes
  - Belasitsa (Petrich) plays its home games in Parvomay (rounds 1-17) and at the "Tsar Samuil" st. in Petrich (rounds 18-34).
  - Velbazhd (Kyustendil) plays its home games at the "Osogovo" st. in Kyustendil.
  - Minyor (Pernik) plays its home games at the "Minyor" st. in Pernik.
  - Nadezhda (Dobroslavtsi) plays its home games in rounds 1-15 at the "Tsarsko selo" complex in Sofia, due to reconstruction works at the stadium in Dobroslavtsi.
  - Hebar 1918 (Pazardzhik) plays its home games at the "Georgi Benkovski" in Pazardzhik.


Yugoiztochna Treta liga


                           Current matches:

23 May 2019, Thursday, 18:00 EEST / Round 33:
Atletik (Kuklen) - Asenovets 2005 (Asenovgrad)            2:1 
Sokol (Markovo) - Rozova dolina (Kazanlak)                0:4 (0:3) 
24 May 2019, Friday, 17:00 EEST / Round 33:
Levski (Karlovo) - Neftohimik 1962 (Burgas)               0:3 (0:1) 
24 May 2019, Friday, 18:00 EEST / Round 33:
Gigant (Saedinenie) - Minyor (Radnevo)                    0:1 (0:1) 
Dimitrovgrad 1947 (Dmgr) - Haskovo 1957 (Haskovo)         3:4 
Karnobat (Karnobat) - Zagorets (Nova Zagora)              1:4 
Chernomorets 1919 (Burgas) - Sadovo (Sadovo)              3:0 awd * 
* - abandoned in 5' at 0:0, when a player from the visitors, who started
    the game with 7 men, gets injured.
Svilengrad 1921 (Svilengrad) - Borislav 2009 (Parvomay)   2:1 
24 May 2019, Friday, 19:00 EEST / Round 33:
Sozopol (Sozopol) - Maritsa 1921 (Plovdiv)                2:1 

                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Neftohimik 1962 (Burgas)           33   28   3   2   83:20   87 [-] Promoted 
-------------------------------------------------------------------
 2. Sozopol (Sozopol)                  33   26   4   3   72:27   82 [-]          
 3. Zagorets (Nova Zagora)             33   23   5   5   78:22   74              
 4. Chernomorets 1919 (Burgas)         33   20   5   8   74:35   65 [+]          
 5. Maritsa 1921 (Plovdiv)             33   15  10   8   43:29   55 [-]          
 6. Minyor (Radnevo)                   33   16   5  12   41:30   53              
 7. Haskovo 1957 (Haskovo)             33   14   8  11   54:45   50 [+]          
 8. Atletik (Kuklen)                   33   13   7  13   47:43   46              
 9. Rozova dolina (Kazanlak)           33   13   6  14   55:49   45              
10. Sokol (Markovo)                    34   12   6  16   46:58   42              
11. Gigant (Saedinenie)                33   11   8  14   32:35   41              
12. Borislav 2009 (Parvomay)           33   12   3  18   44:45   39              
13. Levski (Karlovo)                   33    9   9  15   25:47   36               [1 1 0  3:0  4]
14. Karnobat (Karnobat)                33   10   6  17   38:64   36               [0 1 1  0:3  1]
15. Dimitrovgrad 1947 (Dimitrovgrad)   33    9   4  20   30:51   31              
16. Svilengrad 1921 (Svilengrad)       33    7   8  18   29:64   29              
-------------------------------------------------------------------
17. Sadovo (Sadovo)                    34    6   1  27   18:90   19 [+] Relegated
18. Asenovets 2005 (Asenovgrad)        33    3   4  26   33:88   13     Relegated

Notes
  - Dimitrovgrad 1947 (Dimitrovgrad) plays its home games at the "Minyor" st. in Dimitrovgrad.
  - Maritsa 1921 (Plovdiv plays its home games at the "Maritsa" st. in Plovdiv.
  - Neftohimik 1962 (Burgas) plays its home games at the "Lazur" st. in Burgas.
  - Rozova dolina (Kazanlak) plays its home games at the "Sevtopolis" st. in Kazanlak.
  - Haskovo 1957 (Haskovo) plays its home games at the "Haskovo" st. in Haskovo.
  - Chernomorets 1919 (Burgas) plays its home games at the "Chernomorets" st. in Burgas.