« Women's Competitions 2018/19


Darzhavno parvenstvo

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 |
        | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

                           Current matches:

17 November 2018, Saturday, 11:30 EET / Round 8:
ZhFK Varna (Varna) - NSA (Sofia)                           - 
18 November 2018, Sunday, 13:00 EET / Round 8:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sevlievo ladies (Sevlievo)      - 
LP Super sport (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora)          - 
Sportika (Blagoevgrad) - Rial (Kovachevtsi)                - 
Paldin (Plovdiv) - Enko (Plovdiv)                          - 

                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. NSA (Sofia)                         7    7   0   0   35:8    21       
-------------------------------------------------------------------
 2. Enko (Plovdiv)                      7    4   1   2   12:5    13        [1 0 0  2:0  3]
 3. Paldin (Plovdiv)                    6    4   1   1   10:9    13        [0 0 0  0:0  0]
 4. LP Super sport (Sofia)              6    4   1   1   16:3    13        [0 0 1  0:2  0]
 5. Sportika (Blagoevgrad)              7    3   2   2   16:13   11       
 6. Etar VT (Veliko Tarnovo)            7    3   0   4    8:10    9       
 7. Lokomotiv (Stara Zagora)            7    2   2   3    6:11    8 [+]   
 8. Sevlievo ladies (Sevlievo)          7    1   2   4    6:13    5       
 9. Rial (Kovachevtsi)                  7    0   2   5    8:24    2    [*]
10. ZhFK Varna (Varna)                  7    0   1   6    7:28    1       

Notes
  - On 19 April 2018 Rial (Pernik) relocates to Kovachevtsi following a change of registration.
  - ZhFK Beroe (Stara Zagora), 4th; and Olimpia (Shumen), 11th last season; wtihdraw.
  - Lokomotiv (Stara Zagora) joins the group.
  - The teams play their home games at the following grounds:
    - Enko (Plovdiv) - st."Plovdiv", Plovdiv;
    - Etar VT (Veliko Tarnovo) - in Resen;
    - ZhFK Varna (Varna) - NSB "Sportpalas", kk Chayka;
    - Lokomotiv (Stara Zagora) - st."Kolodruma", Stara Zagora;
    - LP Super sport (Sofia) - "Tsarsko selo" complex, Sofia;
    - NSA (Sofia) - st."NSA", Sofia;
    - Paldin (Plovdiv) - Trud;
    - Real (Kovachevtsi) - Kovachevtsi;
    - Sevlievo leydis (Sevlievo) - "Chernichkite" complex, Sevlievo;
    - Sportika (Blagoevgrad) - Riltsi.

                           Round 1

16 September 2018, Sunday, 16:30 EEST:
ZhFK Varna (Varna) - Etar VT (Veliko Tarnovo)             0:3 (0:3) 
  [0:1 Mirela Moeva 10', 0:2 Lora Petrova 12', 0:3 Gabriela Hristova 25']
Sportika (Blagoevgrad) - NSA (Sofia)                      1:4 (0:1) 
  [0:1 _ 1h, 0:2 _ 2h, 0:3 _ 2h,
   0:4 _ 2h, 1:4 Antonina Shopska 2h]
Paldin (Plovdiv) - Lokomotiv (Stara Zagora)               2:0 (0:0) 
  [1:0 Kristiyana Dimitrova 65', 2:0 Gergana Iliycheva 78']
Enko (Plovdiv) - Rial (Kovachevtsi)                       2:0 (2:0) 
  [1:0 Kristin Krasteva 1h, 2:0 Teya Penkova 1h]
16 September 2018, Sunday, 17:00 EEST:
LP Super sport (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo)       0:0 

                           Round 2

21 September 2018, Friday, 13:00 EEST:
NSA (Sofia) - Paldin (Plovdiv)                            5:0 
22 September 2018, Saturday, 14:30 EEST:
Sevlievo ladies (Sevlievo) - Sportika (Blagoevgrad)       1:2 
23 September 2018, Sunday, 11:30 EEST:
ZhFK Varna (Varna) - LP Super sport (Sofia)               1:6 
23 September 2018, Sunday, 16:30 EEST:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Rial (Kovachevtsi)             2:1 
Lokomotiv (Stara Zagora) - Enko (Plovdiv)                 1:0 

                           Round 3

13 October 2018, Saturday, 13:00 EEST:
in Stara Zagora, "Kolodruma" st.:
Sportika (Blagoevgrad) - ZhFK Varna (Varna)               7:0 
13 October 2018, Saturday, 14:30 EEST:
Enko (Plovdiv) - NSA (Sofia)                              1:2 
14 October 2018, Sunday, 14:30 EEST:
Paldin (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo)             3:1 
Rial (Kovachevtsi) - Lokomotiv (Stara Zagora)             1:1 
14 October 2018, Sunday, 16:45 EEST:
LP Super sport (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo)         1:0 

                           Round 4

20 October 2018, Saturday, 14:00 EEST:
NSA (Sofia) - Rial (Kovachevtsi)                          7:2 
20 October 2018, Saturday, 16:45 EEST:
LP Super sport (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad)           4:0 
21 October 2018, Sunday, 13:00 EEST:
ZhFK Varna (Varna) - Paldin (Plovdiv)                     1:2 
21 October 2018, Sunday, 14:00 EEST:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv (Stara Zagora)       1:0 
Sevlievo ladies (Sevlievo) - Enko (Plovdiv)               0:2 

                           Round 5

27 October 2018, Saturday, 13:00 EEST:
Enko (Plovdiv) - ZhFK Varna (Varna)                       3:0 
27 October 2018, Saturday, 14:00 EEST:
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
Lokomotiv (Stara Zagora) - NSA (Sofia)                    1:6 
28 October 2018, Sunday, 13:00 EET:
in Blagoevgrad, "Hristo Botev" st.:
Sportika (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo)         2:0 
Rial (Kovachevtsi) - Sevlievo ladies (Sevlievo)           0:3 
28 October 2018, Sunday, 14:00 EET:
Paldin (Plovdiv) - LP Super sport (Sofia)                 postponed 

                           Round 6

3 November 2018, Saturday, 13:30 EET:
in Elena:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - NSA (Sofia)                    2:5 
4 November 2018, Sunday, 11:00 EET:
ZhFK Varna (Varna) - Rial (Kovachevtsi)                   4:4 
4 November 2018, Sunday, 13:30 EET:
Sevlievo ladies (Sevlievo) - Lokomotiv (Stara Zagora)     0:0 
in Blagoevgrad, "Hristo Botev" st.:
Sportika (Blagoevgrad) - Paldin (Plovdiv)                 2:2 
4 November 2018, Sunday, 16:30 EET:
LP Super sport (Sofia) - Enko (Plovdiv)                   0:2 

                           Round 7

10 November 2018, Saturday, 13:00 EET:
Paldin (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo)               1:0 
Enko (Plovdiv) - Sportika (Blagoevgrad)                   2:2 
Rial (Kovachevtsi) - LP Super sport (Sofia)               0:5 
Lokomotiv (Stara Zagora) - ZhFK Varna (Varna)             3:1 
NSA (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo)                  6:1 

                           Round 8

17 November 2018, Saturday, 11:30 EET:
ZhFK Varna (Varna) - NSA (Sofia)                           - 
18 November 2018, Sunday, 13:00 EET:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sevlievo ladies (Sevlievo)      - 
LP Super sport (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora)          - 
Sportika (Blagoevgrad) - Rial (Kovachevtsi)                - 
Paldin (Plovdiv) - Enko (Plovdiv)                          - 

                           Round 9

24 November 2018, Saturday, 13:00 EET:
NSA (Sofia) - LP Super sport (Sofia)                       - 
25 November 2018, Sunday, 12:00 EET:
Enko (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo)                  - 
25 November 2018, Sunday, 13:00 EET:
Rial (Kovachevtsi) - Paldin (Plovdiv)                      - 
Lokomotiv (Stara Zagora) - Sportika (Blagoevgrad)          - 
Sevlievo ladies (Sevlievo) - ZhFK Varna (Varna)            - 

                           Round 10

spring 2019:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - ZhFK Varna (Varna)              - 
Sevlievo ladies (Sevlievo) - LP Super sport (Sofia)        - 
NSA (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad)                       - 
Lokomotiv (Stara Zagora) - Paldin (Plovdiv)                - 
Rial (Kovachevtsi) - Enko (Plovdiv)                        - 

                           Round 11

Rial (Kovachevtsi) - Etar VT (Veliko Tarnovo)              - 
Enko (Plovdiv) - Lokomotiv (Stara Zagora)                  - 
Paldin (Plovdiv) - NSA (Sofia)                             - 
Sportika (Blagoevgrad) - Sevlievo ladies (Sevlievo)        - 
LP Super sport (Sofia) - ZhFK Varna (Varna)                - 

                           Round 12

Etar VT (Veliko Tarnovo) - LP Super sport (Sofia)          - 
ZhFK Varna (Varna) - Sportika (Blagoevgrad)                - 
Sevlievo ladies (Sevlievo) - Paldin (Plovdiv)              - 
NSA (Sofia) - Enko (Plovdiv)                               - 
Lokomotiv (Stara Zagora) - Rial (Kovachevtsi)              - 

                           Round 13

Lokomotiv (Stara Zagora) - Etar VT (Veliko Tarnovo)        - 
Rial (Kovachevtsi) - NSA (Sofia)                           - 
Enko (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo)                - 
Paldin (Plovdiv) - ZhFK Varna (Varna)                      - 
Sportika (Blagoevgrad) - LP Super sport (Sofia)            - 

                           Round 14

Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sportika (Blagoevgrad)          - 
LP Super sport (Sofia) - Paldin (Plovdiv)                  - 
ZhFK Varna (Varna) - Enko (Plovdiv)                        - 
Sevlievo ladies (Sevlievo) - Rial (Kovachevtsi)            - 
NSA (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora)                     - 

                           Round 15

NSA (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo)                     - 
Lokomotiv (Stara Zagora) - Sevlievo ladies (Sevlievo)      - 
Rial (Kovachevtsi) - ZhFK Varna (Varna)                    - 
Enko (Plovdiv) - LP Super sport (Sofia)                    - 
Paldin (Plovdiv) - Sportika (Blagoevgrad)                  - 

                           Round 16

Etar VT (Veliko Tarnovo) - Paldin (Plovdiv)                - 
Sportika (Blagoevgrad) - Enko (Plovdiv)                    - 
LP Super sport (Sofia) - Rial (Kovachevtsi)                - 
ZhFK Varna (Varna) - Lokomotiv (Stara Zagora)              - 
Sevlievo ladies (Sevlievo) - NSA (Sofia)                   - 

                           Round 17

Sevlievo ladies (Sevlievo) - Etar VT (Veliko Tarnovo)      - 
NSA (Sofia) - ZhFK Varna (Varna)                           - 
Lokomotiv (Stara Zagora) - LP Super sport (Sofia)          - 
Rial (Kovachevtsi) - Sportika (Blagoevgrad)                - 
Enko (Plovdiv) - Paldin (Plovdiv)                          - 

                           Round 18

Etar VT (Veliko Tarnovo) - Enko (Plovdiv)                  - 
Paldin (Plovdiv) - Rial (Kovachevtsi)                      - 
Sportika (Blagoevgrad) - Lokomotiv (Stara Zagora)          - 
LP Super sport (Sofia) - NSA (Sofia)                       - 
ZhFK Varna (Varna) - Sevlievo ladies (Sevlievo)            - 

Results grid
---------------------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. ---------------------------------------------------------------------------------------- 1. NSA (Sofia) XXX -:- 5:0 -:- -:- -:- -:- 6:1 7:2 -:- 2. Enko (Plovdiv) 1:2 XXX -:- -:- 2:2 -:- -:- -:- 2:0 3:0 3. Paldin (Plovdiv) -:- -:- XXX -:- -:- 1:0 2:0 3:1 -:- -:- 4. LP Super sport (Sofia) -:- 0:2 -:- XXX 4:0 1:0 -:- 0:0 -:- -:- 5. Sportika (Blagoevgrad) 1:4 -:- 2:2 -:- XXX 2:0 -:- -:- -:- 7:0 6. Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:5 -:- -:- -:- -:- XXX 1:0 -:- 2:1 -:- 7. Lokomotiv (Stara Zagora) 1:6 1:0 -:- -:- -:- -:- XXX -:- -:- 3:1 8. Sevlievo ladies (Sevlievo) -:- 0:2 -:- -:- 1:2 -:- 0:0 XXX -:- -:- 9. Rial (Kovachevtsi) -:- -:- -:- 0:5 -:- -:- 1:1 0:3 XXX -:- 10. ZhFK Varna (Varna) -:- -:- 1:2 1:6 -:- 0:3 -:- -:- 4:4 XXX ---------------------------------------------------------------------------------------- top

Kupa na Bulgaria

top


UEFA Women's Champions League

Qualifying round
Group 9 7 August 2018, Tuesday, 14:00 EEST: in Alytus, Alytaus miesto stadionas: NSA (Sofia) - EB/Streymur/Skála (Eiði/Skála, FAR, 1) 3:0 (2:0) 7 August 2018, Tuesday, 18:00 EEST: in Alytus, Alytaus miesto stadionas: Gintra Uni (Šiauliai, LTU) - Honka (Espoo, Finland, 1) 1:1 (0:1) 10 August 2018, Friday, 13:00 EEST: in Alytus, Alytaus miesto stadionas: Honka (Espoo, Finland, 1) - NSA (Sofia) 5:0 (3:0) 10 August 2018, Friday, 18:00 EEST: in Alytus, Alytaus miesto stadionas: Gintra Uni (Šiauliai, LTU) - EBS/Skála (Eiði/Skála, FAR) 7:0 (2:0) 13 August 2018, Monday, 18:00 EEST: in Marijampolė, "ARVI arena" st.: EBS/Skála (Eiði/Skála, FAR) - Honka (Espoo, Finland, 1) 0:7 (0:1) in Alytus, Alytaus miesto stadionas: NSA (Sofia) - Gintra Universitetas (Šiauliai, LTU, 1) 0:9 (0:4) M W D L GD P 1. Gintra Uni (Šiauliai, LTU, 1) 3 2 1 0 17:1 7 [0 1 0 1:1 1, +16 overall GD] ------------------------------------------------------------------- 2. Honka (Espoo, Finland, 1) 3 2 1 0 13:1 7 [0 1 0 1:1 1, +12 overall GD] - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 3. NSA (Sofia) 3 1 0 2 3:14 3 4. EBS/Skála (Eiði/Skála, FAR, 1) 3 0 0 3 0:17 0 Notes - The group winner and the two best among the second placed teams in the 10 Qualifying round groups (taking into account only the results against the 1st and 3rd in the group) qualify for the 1/16 finals. - All matches take place at a tournament in Lithuania. top

Friendly matches

top