Women's Competitions 2019/20

« Women's Competitions 2019/20


Darzhavno parvenstvo

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 |
        | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. NSA (Sofia) 9 9 0 0 53:2 27 ------------------------------------------------------------------- 2. Etar VT (Veliko Tarnovo) 9 7 0 2 25:9 21 3. Sportika (Blagoevgrad) 9 6 1 2 18:15 19 [1 0 0 2:1 3] 4. Paldin (Plovdiv) 9 6 1 2 18:8 19 [*] [0 0 1 1:2 0] 5. LP Super sport (Sofia) 9 3 2 4 11:11 11 6. Sevlievo ladies (Sevlievo) 9 3 0 6 10:21 9 7. Enko (Plovdiv) 9 2 1 6 8:25 7 [0 1 0 2:2 1, 2 away goals] 8. Lokomotiv (Stara Zagora) 9 2 1 6 13:20 7 [0 1 0 2:2 1, 0 away goals] 9. Rial (Kovachevtsi) 9 2 0 7 13:38 6 10. Levski (Chepintsi) 9 1 2 6 8:28 5 [+] --. Dunav (Ruse) 4 0 0 4 3:36 - [+][*] Removed
Notes - ZhFK Varna (Varna), 10th last season; withdraws. - Dunav (Ruse) and Levski (Chepintsi) join theh group. - Dunav (Ruse) plays its home games at the "Dunav" st. in Ruse. - Enko (Plovdiv) plays its home games at the "Plovdiv" st. in Plovdiv. - Etar VT (Veliko Tarnovo) plays its home games in Tsareva livada. - Levski (Chepintsi) plays its home games in Chepintsi. - Lokomotiv (Stara Zagora) plays its home games at the "Kolodruma" st. in Stara Zagora. - LP Super sport (Sofia) plays its home games at the "Lokomotiv" st. - artificial field in Sofia. - NSA (Sofia) plays its home games at the "NSA" st. in Sofia. - Paldin (Plovdiv) plays its home games in Trud. - Rial (Kovachevtsi) plays its home games in Kovachevtsi. - Sevlievo ladies (Sevlievo) plays its home games at the "Rakovski" st. in Sevlievo. - Sportika (Blagoevgrad) plays its home games in Riltsi. - After round 4 Dunav (Ruse) withdraws. Its results are annulled. - On 16 September 2019 the women's team of Paldin (Plovdiv) effectively changes its identity to being the women's team of Lokomotiv 1926 (Plovdiv). The change can officially take place with the start of the next season. Round 1 7 September 2019, Saturday, 10:30 EEST: Dunav (Ruse) - Paldin (Plovdiv) 1:5 (0:2) /annulled/ 7 September 2019, Saturday, 16:30 EEST: Sevlievo ladies (Sevlievo) - Lokomotiv (Stara Zagora) 2:1 Levski (Chepintsi) - Sportika (Blagoevgrad) 2:2 (2:1) Rial (Kovachevtsi) - NSA (Sofia) 0:12 LP Super sport (Sofia) - Enko (Plovdiv) postponed 3 December 2019, Tuesday, 13:30 EET: LP Super sport (Sofia) - Enko (Plovdiv) 1:2 Etar VT (Veliko Tarnovo) bye Round 2 14 September 2019, Saturday, 14:00 EEST: Lokomotiv (Stara Zagora) - Levski (Chepintsi) 2:0 14 September 2019, Saturday, 16:00 EEST: NSA (Sofia) - LP Super sport (Sofia) 3:1 Sportika (Blagoevgrad) - Dunav (Ruse) 11:2 /annulled/ Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 3:0 15 September 2019, Sunday, 16:00 EEST: Paldin (Plovdiv) - Rial (Kovachevtsi) 3:0 Enko (Plovdiv) bye Round 3 21 September 2019, Saturday, 14:30 EEST: LP Super sport (Sofia) - Paldin (Plovdiv) 0:0 21 September 2019, Saturday, 15:30 EEST: Levski (Chepintsi) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:4 Enko (Plovdiv) - NSA (Sofia) 0:7 22 September 2019, Sunday, 14:00 EEST: in Ruse, Gradski stadion: Dunav (Ruse) - Lokomotiv (Stara Zagora) 0:8 /annulled/ 22 September 2019, Sunday, 15:30 EEST: Rial (Kovachevtsi) - Sportika (Blagoevgrad) 2:4 (0:3) Sevlievo ladies (Sevlievo) bye Round 4 12 October 2019, Saturday, 14:30 EEST: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Dunav (Ruse) 12:0 /annulled/ 13 October 2019, Sunday, 14:00 EEST: Lokomotiv (Stara Zagora) - Rial (Kovachevtsi) 5:0 13 October 2019, Sunday, 14:30 EEST: Paldin (Plovdiv) - Enko (Plovdiv) 4:1 in Sevlievo, "Chernichkite" complex: Sevlievo ladies (Sevlievo) - Levski (Chepintsi) 1:4 15 October 2019, Tuesday, 16:00 EEST: Sportika (Blagoevgrad) - LP Super sport (Sofia) 2:1 (0:0) NSA (Sofia) bye Round 5 19 October 2019, Saturday, 12:30 EEST: Enko (Plovdiv) - Sportika (Blagoevgrad) 0:2 (0:1) 19 October 2019, Saturday, 14:00 EEST: Dunav (Ruse) - Sevlievo ladies (Sevlievo) annulled LP Super sport (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora) 1:0 NSA (Sofia) - Paldin (Plovdiv) 3:0 20 October 2019, Sunday, 12:00 EEST: Rial (Kovachevtsi) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:4 (2:0) Levski (Chepintsi) bye Round 6 26 October 2019, Saturday, 14:00 EEST: Sportika (Blagoevgrad) - NSA (Sofia) postponed Lokomotiv (Stara Zagora) - Enko (Plovdiv) postponed Etar VT (Veliko Tarnovo) - LP Super sport (Sofia) postponed Sevlievo ladies (Sevlievo) - Rial (Kovachevtsi) postponed Levski (Chepintsi) - Dunav (Ruse) annulled 23 November 2019, Saturday, 13:30 EET: Lokomotiv (Stara Zagora) - Enko (Plovdiv) 2:2 27 November 2019, Wednesday, 13:30 EET: in Blagoevgrad, "Hristo Botev" st.: Sportika (Blagoevgrad) - NSA (Sofia) 0:6 (0:4) 7 December 2019, Saturday, 13:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - LP Super sport (Sofia) 3:0 Sevlievo ladies (Sevlievo) - Rial (Kovachevtsi) 3:2 (0:1) Paldin (Plovdiv) bye Round 7 2 November 2019, Saturday, 13:30 EET: Rial (Kovachevtsi) - Levski (Chepintsi) 4:1 Enko (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 0:4 NSA (Sofia) - Lokomotiv (Stara Zagora) 6:0 in Plovdiv, "Lokomotiv" st. - auxiliary field: Paldin (Plovdiv) - Sportika (Blagoevgrad) 1:2 (0:1) 2 November 2019, Saturday, 14:00 EET: LP Super sport (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 2:1 Dunav (Ruse) bye Round 8 9 November 2019, Saturday, 13:00 EET: Lokomotiv (Stara Zagora) - Paldin (Plovdiv) 0:2 (0:1) in Dryanovo: Etar VT (Veliko Tarnovo) - NSA (Sofia) 1:3 (1:1) Dunav (Ruse) - Rial (Kovachevtsi) annulled 9 November 2019, Saturday, 14:30 EET: Levski (Chepintsi) - LP Super sport (Sofia) 0:0 10 November 2019, Sunday, 13:00 EET: Sevlievo ladies (Sevlievo) - Enko (Plovdiv) 1:0 (1:0) Sportika (Blagoevgrad) bye Round 9 16 November 2019, Saturday, 13:00 EET: LP Super sport (Sofia) - Dunav (Ruse) annulled Enko (Plovdiv) - Levski (Chepintsi) 2:1 NSA (Sofia) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 3:0 awd Paldin (Plovdiv) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:1 Sportika (Blagoevgrad) - Lokomotiv (Stara Zagora) 3:1 (1:1) Rial (Kovachevtsi) bye Round 10 17 November 2019, Sunday, 15:30 EET: Rial (Kovachevtsi) - LP Super sport (Sofia) 0:5 23 November 2019, Saturday, 12:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - Sportika (Blagoevgrad) 1:0 (0:0) 23 November 2019, Saturday, 13:00 EET: Levski (Chepintsi) - NSA (Sofia) 0:10 Dunav (Ruse) - Enko (Plovdiv) annulled 24 November 2019, Sunday, 13:00 EET: Sevlievo ladies (Sevlievo) - Paldin (Plovdiv) 1:3 Lokomotiv (Stara Zagora) bye Round 6 - postponed matches 23 November 2019, Saturday, 13:30 EET: Lokomotiv (Stara Zagora) - Enko (Plovdiv) 2:2 27 November 2019, Wednesday, 13:30 EET: in Blagoevgrad, "Hristo Botev" st.: Sportika (Blagoevgrad) - NSA (Sofia) 0:6 (0:4) Round 11 30 November 2019, Saturday, 13:00 EET: Enko (Plovdiv) - Rial (Kovachevtsi) 1:3 NSA (Sofia) - Dunav (Ruse) annulled in Blagoevgrad, "Hristo Botev" st.: Sportika (Blagoevgrad) - Sevlievo ladies (Sevlievo) 3:1 (2:1) Lokomotiv (Stara Zagora) - Etar VT (Veliko Tarnovo) 2:4 1 December 2019, Sunday, 13:00 EET: Paldin (Plovdiv) - Levski (Chepintsi) 3:0 LP Super sport (Sofia) bye Round 1 - postponed match 3 December 2019, Tuesday, 13:30 EET: LP Super sport (Sofia) - Enko (Plovdiv) 1:2 Round 6 - postponed matches 7 December 2019, Saturday, 13:00 EET: Etar VT (Veliko Tarnovo) - LP Super sport (Sofia) 3:0 Sevlievo ladies (Sevlievo) - Rial (Kovachevtsi) 3:2 (0:1) Round 12 spring 2020: Lokomotiv (Stara Zagora) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Sportika (Blagoevgrad) - Levski (Chepintsi) - NSA (Sofia) - Rial (Kovachevtsi) - Enko (Plovdiv) - LP Super sport (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) bye Paldin (Plovdiv) bye Round 13 LP Super sport (Sofia) - NSA (Sofia) - Rial (Kovachevtsi) - Paldin (Plovdiv) - Levski (Chepintsi) - Lokomotiv (Stara Zagora) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Enko (Plovdiv) bye Sportika (Blagoevgrad) bye Round 14 Etar VT (Veliko Tarnovo) - Levski (Chepintsi) - Sportika (Blagoevgrad) - Rial (Kovachevtsi) - Paldin (Plovdiv) - LP Super sport (Sofia) - NSA (Sofia) - Enko (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo) bye Lokomotiv (Stara Zagora) bye Round 15 Enko (Plovdiv) - Paldin (Plovdiv) - LP Super sport (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) - Rial (Kovachevtsi) - Lokomotiv (Stara Zagora) - Levski (Chepintsi) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - NSA (Sofia) bye Etar VT (Veliko Tarnovo) bye Round 16 Etar VT (Veliko Tarnovo) - Rial (Kovachevtsi) - Lokomotiv (Stara Zagora) - LP Super sport (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) - Enko (Plovdiv) - Paldin (Plovdiv) - NSA (Sofia) - Levski (Chepintsi) bye Sevlievo ladies (Sevlievo) bye Round 17 NSA (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) - Enko (Plovdiv) - Lokomotiv (Stara Zagora) - LP Super sport (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Rial (Kovachevtsi) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Paldin (Plovdiv) bye Levski (Chepintsi) bye Round 18 Levski (Chepintsi) - Rial (Kovachevtsi) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - LP Super sport (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Enko (Plovdiv) - Lokomotiv (Stara Zagora) - NSA (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) - Paldin (Plovdiv) - Dunav (Ruse) bye Round 19 Paldin (Plovdiv) - Lokomotiv (Stara Zagora) - NSA (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Enko (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - LP Super sport (Sofia) - Levski (Chepintsi) - Sportika (Blagoevgrad) bye Rial (Kovachevtsi) bye Round 20 Levski (Chepintsi) - Enko (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - NSA (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Paldin (Plovdiv) - Lokomotiv (Stara Zagora) - Sportika (Blagoevgrad) - Rial (Kovachevtsi) bye LP Super sport (Sofia) bye Round 21 Sportika (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Paldin (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - NSA (Sofia) - Levski (Chepintsi) - LP Super sport (Sofia) - Rial (Kovachevtsi) - Lokomotiv (Stara Zagora) bye Enko (Plovdiv) bye Round 22 Rial (Kovachevtsi) - Enko (Plovdiv) - Levski (Chepintsi) - Paldin (Plovdiv) - Sevlievo ladies (Sevlievo) - Sportika (Blagoevgrad) - Etar VT (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv (Stara Zagora) - LP Super sport (Sofia) bye NSA (Sofia) bye
Results grid
--------------------------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. --------------------------------------------------------------------------------------------- 1. NSA (Sofia) XXX -:- -:- 3:0 3:1 3:0* -:- 6:0 -:- -:- --- 2. Etar VT (Veliko Tarnovo) 1:3 XXX 1:0 -:- 3:0 3:0 -:- -:- -:- -:- (12:0) 3. Sportika (Blagoevgrad) 0:6 -:- XXX -:- 2:1 3:1 -:- 3:1 -:- -:- (11:2) 4. Paldin (Plovdiv) -:- 2:1 1:2 XXX -:- -:- 4:1 -:- 3:0 3:0 --- 5. LP Super sport (Sofia) -:- -:- -:- 0:0 XXX 2:1 1:2 1:0 -:- -:- --- 6. Sevlievo ladies (Sevlievo) -:- -:- -:- 1:3 -:- XXX 1:0 2:1 3:2 1:4 --- 7. Enko (Plovdiv) 0:7 0:4 0:2 -:- -:- -:- XXX -:- 1:3 2:1 --- 8. Lokomotiv (Stara Zagora) -:- 2:4 -:- 0:2 -:- -:- 2:2 XXX 5:0 2:0 --- 9. Rial (Kovachevtsi) 0:12 2:4 2:4 -:- 0:5 -:- -:- -:- XXX 4:1 --- 10. Levski (Chepintsi) 0:10 0:4 2:2 -:- 0:0 -:- -:- -:- -:- XXX --- 11. Dunav (Ruse) --- --- --- (1:5) --- --- --- (0:8) --- --- XXX --------------------------------------------------------------------------------------------- top

Kupa na Bulgaria

top


UEFA Women's Champions League

Qualifying round
Group 2 7 August 2019, Wednesday, 17:30 CEST: in Nikšić, Stadion kraj Bistrice: Olimpia (Cluj, Romania) - Mitrovica (Mitrovica, KOS) 1:2 (0:2) 7 August 2019, Wednesday, 20:00 CEST: in Petrovac na Moru, Stadion pod Malim brdom: Breznica (Pljevlja, Montenegro) - NSA (Sofia) 4:4 (0:3) 10 August 2019, Saturday, 17:30 CEST: in Nikšić, Stadion kraj Bistrice: NSA (Sofia) - Mitrovica (Kosovska Mitrovica, Kosovo) 0:2 (0:1) 10 August 2019, Saturday, 18:00 CEST: in Petrovac na Moru, Stadion pod Malim brdom: Olimpia (Cluj, Romania) - Breznica (Pljevlja, MNE) 2:3 (1:1) 13 August 2019, Tuesday, 17:30 CEST: in Petrovac na Moru, Stadion pod Malim brdom: NSA (Sofia) - Universitatea Olimpia (Cluj, Romania) 2:3 (2:1) in Nikšić, Stadion kraj Bistrice: Mitrovica (Mitrovica, KOS) - Breznica (Pljevlja, MNE) 1:0 (0:0) M W D L GD P
1. Mitrovica (K.Mitrovica, Kosovo) 3 3 0 0 5:1 9 1/16 finals ------------------------------------------------------------------- 2. Breznica (Pljevlja, Montenegro) 3 1 1 1 7:7 4 3. Universitatea Olimpia (Cluj, ROM) 3 1 0 2 6:7 3 4. NSA (Sofia) 3 0 1 2 6:9 1
Notes - All matches are played at a tournament in Montenegro. - The group winner qualifies for the 1/16 finals. top

Friendly matches

top