OG Pernik 2019/20

« OG Pernik 2019/20


Iztochna podgrupa

| Results grid | Rankings |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 |
        | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

                           Final Standings:              

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Sportist (Dragichevo) 7 6 1 0 30:4 19 2. Energetik (Pernik) 7 5 0 2 17:12 15 ------------------------------------------------------------------- 3. Metalurg 1957 (Pernik) 7 4 2 1 16:6 14 4. Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) 8 4 1 3 18:18 13 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 5. Botev (Drugan) 7 2 1 4 14:22 7 [0 1 0 2:2 1, 2 away goals] 6. Yatak Buchino (Golemo Buchino) 8 2 1 5 14:20 7 [+] [0 1 0 2:2 1, 0 away goals] - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 7. Pirin (Zemen) 7 2 0 5 11:27 6 8. Verila (Dren) 7 1 0 6 11:22 3
Notes - A OG Pernik is reorganized into two groups with teams distributed among them on geographical basis (instead of by draw) - iztochna and zapadna. - Svetlya 2000 (Svetlya), 4th; Kitka (Vitanovtsi), 5th; Balkan (Banishte, 9th; and Benkovski (Kopanitsa), 10th in A OG - podgrupa 2 last season; withdraw. - Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) and Yatak Buchino (Golemo Buchino) join A OG. - Energetik (Pernik) plays its home games at the "Zvezda" st. in kv.Dimova mahala, Pernik. - Sportist (Dragichevo) plays its home games in Rudartsi and at the "Zvezda" st. in kv.Dimova mahala, Pernik. - Yatak Buchino (Golemo Buchino) plays its home games in kv.Tsarkva, Pernik. - On 9 March 2020, Monday, the BFU decides to suspend all amateur football competitions as a prevention measure against the spread of the COVID-19 virus. On 13 March 2020, Friday, for the same reason a general emergency is declared in the country with effect until 14 April 2020. It is then further extended until 13 May. Given that, on 21 April 2020, Tuesday, the BFU and the AFL decide to declare the season in the amateur men's football for finished, with the standings as of the moment of suspension being declared final. In the oblasti, where there A OG and B OG, there are no relegated teams from A OG. In the oblasti, where A OG is split into subgroups, as soon as sporting activities are restored there will be play-offs for determining the OG champion. Round 1 7 September 2019, Saturday, 17:00 EEST: Metalurg 1957 (Pernik) - Verila (Dren) 5:1 in kv.Tsarkva, Pernik: Yatak (Golemo Buchino) - Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) 1:2 8 September 2019, Sunday, 11:00 EEST: Pirin (Zemen) - Botev (Drugan) 1:4 8 September 2019, Sunday, 17:00 EEST: Energetik (Pernik) - Sportist (Dragichevo) 1:4 Round 2 14 September 2019, Saturday, 17:00 EEST: Verila (Dren) - Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) 1:2 15 September 2019, Sunday, 14:30 EEST: Metalurg 1957 (Pernik) - Pirin (Zemen) postponed 15 September 2019, Sunday, 17:00 EEST: Botev (Drugan) - Energetik (Pernik) 2:1 15 September 2019, Sunday, 17:30 EEST: Sportist (Dragichevo) - Yatak Buchino (Golemo Buchino) 4:0 10 November 2019, Sunday, 14:00 EET: Metalurg 1957 (Pernik) - Pirin (Zemen) 3:0 Round 3 21 September 2019, Saturday, 17:00 EEST: Pirin (Zemen) - Verila (Dren) 3:1 in kv.Tsarkva, Pernik: Yatak Buchino (Golemo Buchino) - Botev (Drugan) 2:2 22 September 2019, Sunday, 17:00 EEST: Energetik (Pernik) - Metalurg 1957 (Pernik) postponed Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) - Sportist (Dragichevo) 1:4 17 November 2019, Sunday, 14:00 EET: Energetik (Pernik) - Metalurg 1957 (Pernik) 3:2 Round 4 28 September 2019, Saturday, 17:00 EEST: Verila (Dren) - Sportist (Dragichevo) 0:2 Metalurg 1957 (Pernik) - Yatak Buchino (Golemo Buchino) 3:0 29 September 2019, Sunday, 17:00 EEST: Botev (Drugan) - Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) 2:3 Pirin (Zemen) - Energetik (Pernik) 1:2 Round 5 5 October 2019, Saturday, 16:00 EEST: in kv.Tsarkva, Pernik: Yatak Buchino (Golemo Buchino) - Pirin (Zemen) postponed 6 October 2019, Sunday, 16:00 EEST: Energetik (Pernik) - Verila (Dren) 4:0 Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) - Metalurg 1957 (Pernik) 1:1 Sportist (Dragichevo) - Botev (Drugan) 7:1 17 November 2019, Sunday, 14:00 EET: in kv.Tsarkva, Pernik: Yatak Buchino (Golemo Buchino) - Pirin (Zemen) 1:2 Round 6 12 October 2019, Saturday, 16:00 EEST: Verila (Dren) - Botev (Drugan) 6:2 Energetik (Pernik) - Yatak Buchino (Golemo Buchino) 4:2 13 October 2019, Sunday, 16:00 EEST: Metalurg 1957 (Pernik) - Sportist (Dragichevo) 0:0 Pirin (Zemen) - Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) 3:7 Round 7 19 October 2019, Saturday, 16:00 EEST: in kv.Tsarkva, Pernik: Yatak Buchino (Golemo Buchino) - Verila (Dren) 4:2 Botev (Drugan) - Metalurg 1957 (Pernik) postponed 20 October 2019, Sunday, 16:00 EEST: Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) - Energetik (Pernik) 1:2 Sportist (Dragichevo) - Pirin (Zemen) 9:1 1 December 2019, Sunday, 14:00 EET: Botev (Drugan) - Metalurg 1957 (Pernik) 1:2 Round 8 2 November 2019, Saturday, 14:30 EET: Verila (Dren) - Metalurg 1957 (Pernik) postponed 3 November 2019, Sunday, 11:00 EET: Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) - Yatak (Golemo Buchino) postponed 3 November 2019, Sunday, 14:30 EET: Botev (Drugan) - Pirin (Zemen) postponed Sportist (Dragichevo) - Energetik (Pernik) postponed 10 November 2019, Sunday, 11:00 EET: Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) - Yatak (Golemo Buchino) 1:4 7 March 2020, Saturday, 15:00 EET: Botev (Drugan) - Pirin (Zemen) annulled Sportist (Dragichevo) - Energetik (Pernik) annulled 8 March 2020, Sunday, 15:00 EET: Verila (Dren) - Metalurg 1957 (Pernik) annulled Round 8 - postponed match 10 November 2019, Sunday, 11:00 EET: Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) - Yatak (Golemo Buchino) 1:4 Round 2 - postponed match 10 November 2019, Sunday, 14:00 EET: Metalurg 1957 (Pernik) - Pirin (Zemen) 3:0 Round 3 - postponed match 17 November 2019, Sunday, 14:00 EET: Energetik (Pernik) - Metalurg 1957 (Pernik) 3:2 Round 5 - postponed match 17 November 2019, Sunday, 14:00 EET: in kv.Tsarkva, Pernik: Yatak Buchino (Golemo Buchino) - Pirin (Zemen) 1:2 Round 7 - postponed match 1 December 2019, Sunday, 14:00 EET: Botev (Drugan) - Metalurg 1957 (Pernik) 1:2 Round 8 - postponed matches 7 March 2020, Saturday, 15:00 EET: Botev (Drugan) - Pirin (Zemen) annulled Sportist (Dragichevo) - Energetik (Pernik) annulled 8 March 2020, Sunday, 15:00 EET: Verila (Dren) - Metalurg 1957 (Pernik) annulled Round 9 14 March 2020, Saturday, 15:00 EET: Energetik (Pernik) - Botev (Drugan) annulled 15 March 2020, Sunday, 11:00 EET: Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) - Verila (Dren) annulled 15 March 2020, Sunday, 15:00 EET: in kv.Tsarkva, Pernik: Yatak Buchino (Golemo Buchino) - Sportist (Dragichevo) annulled Pirin (Zemen) - Metalurg 1957 (Pernik) annulled Round 10 22 March 2020, Sunday, 11:00 EET: Verila (Dren) - Pirin (Zemen) annulled Botev (Drugan) - Yatak Buchino (Golemo Buchino) annulled 22 March 2020, Sunday, 15:00 EET: Metalurg 1957 (Pernik) - Energetik (Pernik) annulled Sportist (Dragichevo) - Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) annulled Round 11 28 March 2020, Saturday, 16:00 EET: Energetik (Pernik) - Pirin (Zemen) annulled 29 March 2020, Sunday, 11:00 EEST: in kv.Tsarkva, Pernik: Yatak Buchino (Golemo Buchino) - Metalurg 1957 (Pernik) annulled 29 March 2020, Sunday, 15:00 EEST: Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) - Botev (Drugan) annulled 29 March 2020, Sunday, 16:30 EEST: Sportist (Dragichevo) - Verila (Dren) annulled Round 12 4 April 2020, Saturday, 16:30 EEST: Metalurg 1957 (Pernik) - Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) annulled 5 April 2020, Sunday, 13:00 EEST: Pirin (Zemen) - Yatak Buchino (Golemo Buchino) annulled 5 April 2020, Sunday, 16:30 EEST: Verila (Dren) - Energetik (Pernik) annulled Botev (Drugan) - Sportist (Dragichevo) annulled Round 13 12 April 2020, Sunday, 13:30 EEST: Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) - Pirin (Zemen) annulled 12 April 2020, Sunday, 14:00 EEST: in kv.Tsarkva, Pernik: Yatak Buchino (Golemo Buchino) - Energetik (Pernik) annulled 12 April 2020, Sunday, 16:30 EEST: Botev (Drugan) - Verila (Dren) annulled Sportist (Dragichevo) - Metalurg 1957 (Pernik) annulled Round 14 26 April 2020, Sunday, 13:30 EEST: Verila (Dren) - Yatak Buchino (Golemo Buchino) annulled Metalurg 1957 (Pernik) - Botev (Drugan) annulled 26 April 2020, Sunday, 16:30 EEST: Pirin (Zemen) - Sportist (Dragichevo) annulled 26 April 2020, Sunday, 17:00 EEST: Energetik (Pernik) - Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) annulled
Results grid
------------------------------------------------------------------------------ 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. ------------------------------------------------------------------------------ 1. Sportist (Dragichevo) XXX --- --- --- 7:1 4:0 9:1 --- 2. Energetik (Pernik) 1:4 XXX 3:2 --- --- 4:2 --- 4:0 3. Metalurg 1957 (Pernik) 0:0 --- XXX --- --- 3:0 3:0 5:1 4. Vitosha 2013 (Dolna Dikanya) 1:4 1:2 1:1 XXX --- 1:4 --- --- 5. Botev (Drugan) --- 2:1 1:2 2:3 XXX --- --- --- 6. Yatak Buchino (Golemo Buchino) --- --- --- 1:2 2:2 XXX 1:2 4:2 7. Pirin (Zemen) --- 1:2 --- 3:7 1:4 --- XXX 3:1 8. Verila (Dren) 0:2 --- --- 1:2 6:2 --- --- XXX ------------------------------------------------------------------------------ top

Zapadna podgrupa

| Results grid | Rankings |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 |
        | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

                           Final Standings:              

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Druzhba (Meshtitsa) 8 6 0 2 21:10 18 2. Chorni 1920 (Breznik) 8 5 1 2 20:14 16 ------------------------------------------------------------------- 3. Burya (Kosharevo) 8 4 0 4 23:22 12 [2 0 0 6:3 6] 4. Rudnichar (kv.Bela voda, Pernik) 8 4 0 4 11:9 12 [1 0 1 4:4 3] - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 5. Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) 8 4 0 4 17:19 12 [+] [0 0 2 3:6 0] 6. Chernogorets 1946 (Noevtsi) 8 3 2 3 14:13 11 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 7. Erma (Tran) 8 3 1 4 14:19 10 8. Vihar (Elovdol) 8 1 0 7 6:20 3
Notes - A OG Pernik is reorganized into two groups with teams distributed among them on geographical basis (instead of by draw) - iztochna and zapadna. - Svetlya 2000 (Svetlya), 4th; Kitka (Vitanovtsi), 5th; Balkan (Banishte, 9th; and Benkovski (Kopanitsa), 10th in A OG - podgrupa 2 last season; withdraw. - Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) and Yatak Buchino (Golemo Buchino) join A OG. - Burya (Kosharevo) plays its home games in Breznik. - Druzhba (Meshtitsa) plays its home games in Breznik. - On 9 March 2020, Monday, the BFU decides to suspend all amateur football competitions as a prevention measure against the spread of the COVID-19 virus. On 13 March 2020, Friday, for the same reason a general emergency is declared in the country with effect until 14 April 2020. It is then further extended until 13 May. Given that, on 21 April 2020, Tuesday, the BFU and the AFL decide to declare the season in the amateur men's football for finished, with the standings as of the moment of suspension being declared final. In the oblasti, where there A OG and B OG, there are no relegated teams from A OG. In the oblasti, where A OG is split into subgroups, as soon as sporting activities are restored there will be play-offs for determining the OG champion. Round 1 7 September 2019, Saturday, 17:00 EEST: Rudnichar (kv.Bela voda,Pk) - Chernogorets 1946 (Noevtsi) 1:2 8 September 2019, Sunday, 17:00 EEST: Erma (Tran) - Druzhba (Meshtitsa) postponed Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) - Chorni 1920 (Breznik) 2:5 in Breznik: Burya (Kosharevo) - Vihar (Elovdol) 2:3 17 November 2019, Sunday, 14:00 EET: Erma (Tran) - Druzhba (Meshtitsa) 1:3 Round 2 15 September 2019, Sunday, 11:00 EEST: in Breznik: Druzhba (Meshtitsa) - Chernogorets 1946 (Noevtsi) 3:2 Vihar (Elovdol) - Rudnichar (kv.Bela voda, Pernik) postponed 15 September 2019, Sunday, 17:00 EEST: Chorni 1920 (Breznik) - Burya (Kosharevo) 3:0 Erma (Tran) - Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) 1:3 10 November 2019, Sunday, 11:00 EET: Vihar (Elovdol) - Rudnichar (kv.Bela voda, Pernik) 1:3 Round 3 21 September 2019, Saturday, 17:00 EEST: Chernogorets 1946 (Noevtsi) - Vihar (Elovdol) 2:0 22 September 2019, Sunday, 11:00 EEST: Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) - Druzhba (Meshtitsa) 3:1 22 September 2019, Sunday, 17:00 EEST: in Breznik: Burya (Kosharevo) - Erma (Tran) 2:4 Rudnichar (kv.Bela voda,Pk) - Chorni 1920 (Breznik) 0:1 Round 4 28 September 2019, Saturday, 17:00 EEST: in Breznik: Druzhba (Meshtitsa) - Vihar (Elovdol) 4:0 29 September 2019, Sunday, 14:00 EEST: Erma (Tran) - Rudnichar (kv.Bela voda, Pernik) 0:2 29 September 2019, Sunday, 17:00 EEST: Chorni 1920 (Breznik) - Chernogorets 1946 (Noevtsi) 0:0 Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) - Burya (Kosharevo) 2:3 Round 5 6 October 2019, Sunday, 13:30 EEST: Rudnichar (kv.Bela voda,Pk) - Partizan 1946 (Yardzhil.) 3:1 6 October 2019, Sunday, 16:00 EEST: in Breznik: Burya (Kosharevo) - Druzhba (Meshtitsa) 2:3 Chernogorets 1946 (Noevtsi) - Erma (Tran) 1:1 Vihar (Elovdol) - Chorni 1920 (Breznik) 1:2 Round 6 12 October 2019, Saturday, 16:00 EEST: in Breznik: Burya (Kosharevo) - Rudnichar (kv.Bela voda, Pernik) 3:1 13 October 2019, Sunday, 13:30 EEST: in Breznik: Druzhba (Meshtitsa) - Chorni 1920 (Breznik) 2:1 13 October 2019, Sunday, 16:00 EEST: Partizan 1946 (Yardzhil.) - Chernogorets 1946 (Noevtsi) 2:1 13 October 2019, Sunday, 16:30 EEST: Erma (Tran) - Vihar (Elovdol) 1:0 Round 7 19 October 2019, Saturday, 16:00 EEST: Rudnichar (kv.Bela voda, Pernik) - Druzhba (Meshtitsa) 1:0 20 October 2019, Sunday, 13:30 EEST: Chernogorets 1946 (Noevtsi) - Burya (Kosharevo) 5:6 20 October 2019, Sunday, 16:00 EEST: Vihar (Elovdol) - Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) 0:1 Chorni 1920 (Breznik) - Erma (Tran) 3:6 Round 8 2 November 2019, Saturday, 14:30 EET: in Breznik: Druzhba (Meshtitsa) - Erma (Tran) 5:0 Chernogorets 1946 (Noevtsi) - Rudnichar (kv.Bela voda,Pk) postponed 3 November 2019, Sunday, 14:30 EET: Chorni 1920 (Breznik) - Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) 5:3 Vihar (Elovdol) - Burya (Kosharevo) 1:5 16 November 2019, Saturday, 14:30 EET: Chernogorets 1946 (Noevtsi) - Rudnichar (kv.Bela voda,Pk) 1:0 Round 2 - postponed match 10 November 2019, Sunday, 11:00 EET: Vihar (Elovdol) - Rudnichar (kv.Bela voda, Pernik) 1:3 Round 8 - postponed match 16 November 2019, Saturday, 14:30 EET: Chernogorets 1946 (Noevtsi) - Rudnichar (kv.Bela voda,Pk) 1:0 Round 1 - postponed match 17 November 2019, Sunday, 14:00 EET: Erma (Tran) - Druzhba (Meshtitsa) 1:3 Round 9 14 March 2020, Saturday, 15:00 EET: Chernogorets 1946 (Noevtsi) - Druzhba (Meshtitsa) annulled Rudnichar (kv.Bela voda, Pernik) - Vihar (Elovdol) annulled 15 March 2020, Sunday, 15:00 EET: in Breznik: Burya (Kosharevo) - Chorni 1920 (Breznik) annulled Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) - Erma (Tran) annulled Round 10 21 March 2020, Saturday, 15:00 EET: in Breznik: Druzhba (Meshtitsa) - Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) annulled 22 March 2020, Sunday, 11:00 EET: Chorni 1920 (Breznik) - Rudnichar (kv.Bela voda,Pk) annulled 22 March 2020, Sunday, 15:00 EET: Erma (Tran) - Burya (Kosharevo) annulled Vihar (Elovdol) - Chernogorets 1946 (Noevtsi) annulled Round 11 28 March 2020, Saturday, 11:00 EET: Vihar (Elovdol) - Druzhba (Meshtitsa) annulled Rudnichar (kv.Bela voda, Pernik) - Erma (Tran) annulled 28 March 2020, Saturday, 15:00 EET: Chernogorets 1946 (Noevtsi) - Chorni 1920 (Breznik) annulled in Breznik: Burya (Kosharevo) - Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) annulled Round 12 5 April 2020, Sunday, 11:00 EEST: in Breznik: Druzhba (Meshtitsa) - Burya (Kosharevo) annulled 5 April 2020, Sunday, 13:00 EEST: Erma (Tran) - Chernogorets 1946 (Noevtsi) annulled 5 April 2020, Sunday, 16:30 EEST: Partizan 1946 (Yardzhil.) - Rudnichar (kv.Bela voda,Pk) annulled Chorni 1920 (Breznik) - Vihar (Elovdol) annulled Round 13 11 April 2020, Saturday, 16:30 EEST: Chernogorets 1946 (Noevtsi) - Partizan 1946 (Yardzhil.) annulled Rudnichar (kv.Bela voda, Pernik) - Burya (Kosharevo) annulled 12 April 2020, Sunday, 13:30 EEST: Vihar (Elovdol) - Erma (Tran) annulled 12 April 2020, Sunday, 16:30 EEST: Chorni 1920 (Breznik) - Druzhba (Meshtitsa) annulled Round 14 25 April 2020, Saturday, 16:30 EEST: in Breznik: Druzhba (Meshtitsa) - Rudnichar (kv.Bela voda, Pernik) annulled 26 April 2020, Sunday, 11:00 EEST: Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) - Vihar (Elovdol) annulled 26 April 2020, Sunday, 16:30 EEST: in Breznik: Burya (Kosharevo) - Chernogorets 1946 (Noevtsi) annulled Erma (Tran) - Chorni 1920 (Breznik) annulled
Results grid
------------------------------------------------------------------------------ 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. ------------------------------------------------------------------------------ 1. Druzhba (Meshtitsa) XXX 2:1 --- --- --- 3:2 5:0 4:0 2. Chorni 1920 (Breznik) --- XXX 3:0 --- 5:3 0:0 3:6 --- 3. Burya (Kosharevo) 2:3 --- XXX 3:1 --- --- 2:4 2:3 4. Rudnichar (kv.Bela voda, Pernik) 1:0 0:1 --- XXX 3:1 1:2 --- --- 5. Partizan 1946 (Yardzhilovtsi) 3:1 2:5 2:3 --- XXX 2:1 --- --- 6. Chernogorets 1946 (Noevtsi) --- --- 5:6 1:0 --- XXX 1:1 2:0 7. Erma (Tran) 1:3 --- --- 0:2 1:3 --- XXX 1:0 8. Vihar (Elovdol) --- 1:2 1:5 1:3 0:1 --- --- XXX ------------------------------------------------------------------------------ top