Treta liga 2020/21

« Treta liga 2020/21

Bulgaria Severoiztochna Treta liga Severozapadna Treta liga Yugozapadna Treta liga Yugoiztochna Treta liga

Severoiztochna Treta liga


                           Current matches:

24 April 2021, Saturday, 16:00 EEST / Round 24:
Dunav (Ruse) - Dorostol-Svetkavitsa (Silistra)             - 
Chernomorets (Balchik) - Ustrem D (Donchevo)               - 
Botev (Novi pazar) - Sportist 2011 (General Toshevo)       - 
25 April 2021, Sunday, 16:00 EEST / Round 24:
Kubrat 2016 (Kubrat) - Shumen 2007 (Shumen)                - awd 
Ludogorets 1945 III (Razgrad) - Spartak 1918 (Varna)       - 
Topoli 2010 (Topoli) - Septemvri 98 (Tervel)               - 
Chernolomets 1919 (Popovo) - Svetkavitsa Targ. (Targ.)     - 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Spartak 1918 (Varna) 22 17 4 1 64:8 55 [-] ------------------------------------------------------------------- 2. Svetkavitsa Targovishte (Targ.) 22 15 1 6 54:19 46 3. Chernomorets (Balchik) 21 14 3 4 53:19 45 [-][*] 4. Shumen 2007 (Shumen) 21 13 2 6 47:29 41 5. Ludogorets 1945 III (Razgrad) 21 12 4 5 59:19 40 [+] [1 0 0 1:0 3] 6. Septemvri 98 (Tervel) 22 12 4 6 41:21 40 [0 0 1 0:1 0] 7. Ustrem D (Donchevo) 22 12 2 8 44:31 38 8. Dunav (Ruse) 21 11 3 7 38:26 36 [-][*] 9. Chernolomets 1919 (Popovo) 22 10 4 8 46:28 34 10. Dorostol-Svetkavitsa (Silistra) 22 9 2 11 24:41 29 [+][*] 11. Botev (Novi pazar) 21 6 3 12 22:48 21 12. Sportist 2011 (General Toshevo) 22 5 2 15 26:69 17 [+] 13. Topoli 2010 (Topoli) 22 4 1 17 19:51 13 14. Inter (Dobrich) 22 1 1 20 16:92 4 [+] 15. Kubrat 2016 (Kubrat) 21 2 2 17 9:61 8 [*] Removed ------------------------------------------------------------------- --. Benkovski (Byala, obl.Ruse) 0 0 0 0 0:0 - [*] Removed
Notes - On 12 June 2020 Chernomorets (Balchik), 14th in Vtora liga last season; withdraws. The club joins the Severoiztochna Treta liga. - Suvorovo 1 (Suvorovo), 2nd last season; withdraws. - Svetkavitsa 2020 (Poroyno), 10th in OG Dorostol - iztok last season; merges with Dorostol Silistra (Silistra). - On 13 August 2020 Benkovski (Byala) withdraws. The team enters OG Ruse. - On 10 February 2021 Kubrat 2016 (Kubrat) withdraws. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins. - In April 2019 the Ministry of Youth and Sports creates a registry for all sports federations and their member clubs. Being registered within it is mandatory for any club that participates in a competition, organized by its sports federation. In football this requirement enters force with the start of the 2020/21 season and the first football clubs enters the registry in January 2020. At the start of the season in the group the following clubs are yet to be registered: - Dorostol-Svetkavitsa (Silistra), - Dunav (Ruse).

Severozapadna Treta liga


                           Current matches:

25 April 2021, Sunday, 17:00 EEST / Round 28:
Bdin 1923 (Vidin) - Yantra (Polski Trambesh)               - 
Vihar (Slavyanovo) - OFK Lokomotiv (Mezdra)                - 
Lokomotiv 1927 (Dryanovo) - Peshtera (Galata)              - 
Etar VT II (Veliko Tarnovo) - Drenovets (Drenovets)        - 
Sevlievo (Sevlievo) - Botev II (Vratsa)                    - 
Spartak (Pleven) - Partizan (Cherven bryag)                - 
Tryavna (Tryavna) - Pavlikeni (Pavlikeni)                  - 
Levski 2007 (Levski) - Levski 2020 (Lom)                   - 
Parva atomna (Kozloduy) - Akademik (Svishtov)              - 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Levski 2020 (Lom) 27 21 6 0 68:9 69 [+][*] ------------------------------------------------------------------- 2. Vihar (Slavyanovo) 27 19 4 4 59:21 61 3. Yantra (Polski Trambesh) 27 16 5 6 53:31 53 [+] 4. Spartak (Pleven) 27 16 2 9 56:27 50 [-] 5. Sevlievo (Sevlievo) 27 14 7 6 44:22 49 6. Botev II (Vratsa) 27 14 6 7 54:36 48 [+] 7. Partizan (Cherven bryag) 27 12 7 8 39:34 43 8. Pavlikeni (Pavlikeni) 27 11 8 8 32:22 41 9. OFK Lokomotiv (Mezdra) 27 11 4 12 38:34 37 10. Lokomotiv 1927 (Dryanovo) 27 11 3 13 48:51 36 11. Drenovets (Drenovets) 27 9 8 10 40:48 35 12. Parva atomna (Kozloduy) 27 8 5 14 31:44 29 13. Levski 2007 (Levski) 26 6 8 12 28:33 26 [+] [1 1 0 4:0 4] 14. Etar VT II (Veliko Tarnovo) 27 7 5 15 34:48 26 [+] [0 1 1 0:4 1] 15. Peshtera (Galata) 26 7 4 15 38:63 25 [+] 16. Akademik (Svishtov) 27 6 5 16 29:49 23 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 17. Bdin 1923 (Vidin) 27 4 7 16 19:76 19 ------------------------------------------------------------------- 18. Tryavna (Tryavna) 27 2 2 23 19:81 8
Notes - Etar VT II (Veliko Tarnovo) plays its home games at the "Trifon Ivanov" st. in Veliko Tarnovo. - In April 2019 the Ministry of Youth and Sports creates a registry for all sports federations and their member clubs. Being registered within it is mandatory for any club that participates in a competition, organized by its sports federation. In football this requirement enters force with the start of the 2020/21 season and the first football clubs enters the registry in January 2020. At the start of the season in the group the following clubs are yet to be registered: - Levski 2020 (Lom) - registered on 20 August 2020.

Yugozapadna Treta liga


                           Current matches:

21 April 2021, Wednesday, 17:00 EEST / Round 23:
Perun 1978 (Kresna) - Marek 1915 (Dupnitsa)               1:6 (0:2) 
Velbazhd (Kyustendil) - Rilski sportist 2011 (Samokov)    1:1 (1:1) 
Nadezhda (Dobroslavtsi) - Chavdar (Etropole)              0:3 
Vihren (Sandanski) - Pirin 1912 (Gotse Delchev)           1:0 (1:0) 
Balkan 1929 (Botevgrad) - Bansko (Bansko)                 1:0 (0:0) Video
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Granit (Vladaya)           1:0 (0:0) 
Pirin 1941 (Razlog) - Levski (Chepintsi)                  3:1 (2:0) 
Botev 1937 (Ihtiman) - Kyustendil (Kyustendil)            0:1 (0:1) Video
Belasitsa (Petrich) - Oborishte (Panagyurishte)           3:2 (2:2) Video
24 April 2021, Saturday, 16:00 EEST / Round 28:
Marek 1915 (Dupnitsa) - Pirin 1941 (Razlog)                - 
Botev 1937 (Ihtiman) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)        - 
Belasitsa (Petrich) - Balkan 1929 (Botevgrad)              - 
Oborishte (Panagyurishte) - Vihren (Sandanski)             - 
Kyustendil (Kyustendil) - Nadezhda (Dobroslavtsi)          - 
Levski (Chepintsi) - Velbazhd (Kyustendil)                 - 
Granit (Vladaya) - Perun 1978 (Kresna)                     - 
Bansko (Bansko) - Rilski sportist 2011 (Samokov)           - 
Pirin 1912 (Gotse Delchev) - Chavdar (Etropole)            - 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Vihren (Sandanski) 27 20 4 3 52:18 64 ------------------------------------------------------------------- 2. Marek 1915 (Dupnitsa) 27 19 6 2 67:20 63 3. Belasitsa (Petrich) 27 18 7 2 45:20 61 4. Kyustendil (Kyustendil) 27 19 4 4 47:13 58 [*] 5. Chavdar (Etropole) 27 14 6 7 51:30 48 6. Balkan 1929 (Botevgrad) 26 13 6 7 49:26 45 7. Oborishte (Panagyurishte) 27 12 5 10 41:37 41 8. Pirin 1912 (Gotse Delchev) 27 11 6 10 31:21 39 [+] 9. Botev 1937 (Ihtiman) 27 9 7 11 39:32 34 10. Pirin 1941 (Razlog) 27 9 6 12 32:43 33 11. Slivnishki geroy (Slivnitsa) 27 8 6 13 28:35 30 12. Rilski sportist 2011 (Samokov) 27 8 5 14 25:36 29 13. Nadezhda (Dobroslavtsi) 26 8 4 14 30:44 28 14. Granit (Vladaya) 27 7 5 15 24:50 26 [+] 15. Levski (Chepintsi) 27 7 3 17 24:56 24 [+] - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 16. Perun 1978 (Kresna) 27 5 4 18 19:56 19 [0 2 0 3:3 2, 2 away goals] ------------------------------------------------------------------- 17. Bansko (Bansko) 27 5 4 18 15:39 19 [0 2 0 3:3 2, 1 away goal] 18. Velbazhd (Kyustendil) 27 4 4 19 13:56 16 [+]
Notes - On 29 September 2020 Kyustendil (Kyustendil) is deducted 3 points due to its U17 team being removed from the league it competes in for walking off the field in a match. - In April 2019 the Ministry of Youth and Sports creates a registry for all sports federations and their member clubs. Being registered within it is mandatory for any club that participates in a competition, organized by its sports federation. In football this requirement enters force with the start of the 2020/21 season and the first football clubs enters the registry in January 2020. At the start of the season in the group the following clubs are yet to be registered: - Balkan 1929 (Botevgrad) - registered on 4 September 2020, - Vihren (Sandanski) - registered on 11 August 2020, - Marek 1915 (Dupnitsa) - registered on 11 August 2020, - Nadezhda (Dobroslavtsi) - registered on 13 August 2020, - Slivnishki geroy (Slivnitsa) - registered on 4 September 2020,

Yugoiztochna Treta liga


                           Current matches:

21 April 2021, Wednesday, 17:00 EEST / Round 23:
Nesebar (Nesebar) - Chernomorets 1919 (Burgas)            1:2 (0:1) Video
Spartak 1947 (Plovdiv) - Rodopa Smolyan (Smolyan)         0:1 (0:0) 
Zagorets (Nova Zagora) - Dimitrovgrad 1947 (Dmgr)         2:1 (1:0) Video
23 April 2021, Friday, 17:00 EEST / Round 28:
Sokol (Markovo) - Atletik (Kuklen)                         - 
24 April 2021, Saturday, 17:00 EEST / Round 28:
Spartak 1947 (Plovdiv) - Nesebar (Nesebar)                 - 
Zagorets (Nova Zagora) - Maritsa 1921 (Plovdiv)            - 
Dimitrovgrad 1947 (Dmgr) - Vereya (Stara Zagora)           - 
Rodopa Smolyan (Smolyan) - Borislav 2009 (Parvomay)        - 
Karnobat (Karnobat) - FK Yambol 1915 (Yambol)              - 
Chernomorets 1919 (Burgas) - Haskovo (Haskovo)             - 
25 April 2021, Sunday, 17:00 EEST / Round 28:
Levski (Karlovo) - Rozova dolina (Kazanlak)                - 
Izvor (Gorski izvor) - Gigant (Saedinenie)                 - 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Chernomorets 1919 (Burgas) 27 20 6 1 58:17 66 ------------------------------------------------------------------- 2. Maritsa 1921 (Plovdiv) 27 20 5 2 57:18 65 [1 0 0 1:0 3] 3. Zagorets (Nova Zagora) 27 20 5 2 67:16 65 [0 0 1 0:1 0] 4. Rozova dolina (Kazanlak) 26 15 5 6 52:39 50 5. Gigant (Saedinenie) 27 14 6 7 42:20 48 6. Atletik (Kuklen) 27 13 3 11 33:27 42 [1 0 1 2:1 3] 7. Levski (Karlovo) 27 13 3 11 42:43 42 [1 0 1 1:2 3] 8. Dimitrovgrad 1947 (Dimitrovgrad) 27 10 6 11 28:32 36 9. Rodopa Smolyan (Smolyan) 26 10 5 11 44:35 35 10. Haskovo (Haskovo) 27 9 5 13 26:34 32 [+][*] [2 1 1 2:4 7] 11. Borislav 2009 (Parvomay) 26 9 5 12 36:33 32 [1 1 1 5:2 4] 12. Izvor (Gorski izvor) 26 7 11 8 31:26 32 [+] [0 2 1 1:2 2] 13. Karnobat (Karnobat) 27 8 6 13 30:47 30 14. FK Yambol 1915 (Yambol) 27 7 7 13 22:41 28 15. Sokol (Markovo) 27 7 5 15 35:51 26 16. Spartak 1947 (Plovdiv) 27 6 5 16 28:42 23 [+] ------------------------------------------------------------------- 17. Nesebar (Nesebar) 27 4 8 15 24:57 20 18. Vereya (Stara Zagora) 27 1 0 26 22:99 3 [+]
Notes - Haskovo (Haskovo) plays its home games at the "Haskovo" st. in Haskovo. - Vereya (Stara Zagora) plays its home games at the "Trace arena" st. in kv.Kolyo Ganchev, Stara Zagora. - Dimitrovgrad 1947 (Dimitrovgrad) plays its home games at the "Minyor" st. in Dimitrovgrad. - Maritsa 1921 (Plovdiv) plays its home games at the "Maritsa" st. in Plovdiv. - Spartak 1947 (Plovdiv) plays its home games at the "Todor Diev" st. in Plovdiv. - Chernomorets 1919 (Burgas) plays its home games at the "Chernomorets" st. in Burgas. - The other teams play their home games at the home stadium of their club. - In April 2019 the Ministry of Youth and Sports creates a registry for all sports federations and their member clubs. Being registered within it is mandatory for any club that participates in a competition, organized by its sports federation. In football this requirement enters force with the start of the 2020/21 season and the first football clubs enters the registry in January 2020. At the start of the season in the group the following clubs are yet to be registered: - Izvor (Gorski izvor) - registered on 11 August 2020.