Treta liga 2021/22

« Treta liga 2021/22

Bulgaria Severoiztochna Treta liga Severozapadna Treta liga Yugozapadna Treta liga Yugoiztochna Treta liga

Severoiztochna Treta liga


                           Current matches:

25 September 2021, Saturday, 17:00 EEST / Round 6:
Lokomotiv (Ruse) - Riltsi (kv.Riltsi, Dobrich)             - 
Chernomorets (Balchik) - Spartak 1918 II (Varna)           - 
Sportist 2011 (Gen.Toshevo) - Ludogorets 1945 III (Rz)     - 
Dorostol Silistra (Ss) - Chernolomets 1919 (Popovo)        - 
Svetkavitsa Targovishte (Targovishte) - Volov (Shumen)     - 
26 September 2021, Sunday, 17:00 EEST / Round 6:
Botev (Novi pazar) - Ustrem D (Donchevo)                   - 
Septemvri 98 (Tervel) - Dunav ot Ruse (Ruse)               - 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Dunav ot Ruse (Ruse) 5 5 0 0 24:3 15 [*] ------------------------------------------------------------------- 2. Ludogorets 1945 III (Razgrad) 5 5 0 0 16:1 15 3. Botev (Novi pazar) 5 4 0 1 6:2 12 4. Chernolomets 1919 (Popovo) 5 3 1 1 13:3 10 [1 0 0 3:1 3] 5. Septemvri 98 (Tervel) 5 3 1 1 14:3 10 [0 0 1 1:3 0] 6. Volov (Shumen) 5 3 0 2 8:10 9 [+] 7. Sportist 2011 (General Toshevo) 5 2 1 2 6:8 7 8. Spartak 1918 II (Varna) 5 2 1 2 5:7 7 [+][*] 9. Chernomorets (Balchik) 5 1 2 2 6:5 5 [0 1 0 1:1 1, 1 away goal] 10. Svetkavitsa Targovishte (Targ.) 5 1 2 2 3:5 5 [0 1 0 1:1 1, 0 away goals] 11. Ustrem D (Donchevo) 5 1 0 4 6:13 3 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 12. Dorostol Silistra (Silistra) 5 0 1 4 3:14 1 [*] 13. Lokomotiv (Ruse) 5 0 1 4 1:17 1 [+] ------------------------------------------------------------------- 14. Riltsi (kv.Riltsi, Dobrich) 5 0 0 5 2:22 0 [+]
Notes - Dorostol Silistra (Silistra) participates in the group during the previous season thanks to an announced merger with Svetkavitsa 2020 (Poroyno) and under the name Dorostol-Svetkavitsa, under which name it is also referred by ZS na BFS - Varna. Such a merger however is never legally carried out. During this season the club continues participatio in the group under its own name. - With the start of this season Dunav (Ruse) is renamed to Dunav ot Ruse (Ruse) as a result of the club's activities being reorganized under a new legal entity that was created on 14 September 2020, with the old legal entity seizing operations. - Volov (Shumen) plays its home games at the "Panayot Volov" st. in Shumen. - Dorostol Silistra (Silistra) plays its home games at the "Louis Eyer" st. in Silistra. - Dunav ot Ruse (Ruse) plays its home games at the "Dunav" st. in Ruse. - Lokomotiv (Ruse) plays its home games at the "Lokomotiv" st. in Ruse. - Ludogorets 1945 III (Razgrad) plays its home games at the "Gnezdo na orli" complex in Razgrad. - Riltsi (kv.Riltsi, Dobrich) plays its home games at the "Druzhba" st. - artificial field in Dobrich. - Svetkavitsa Targovishte (Targovishte) plays its home games at the "Dimitar Burkov" st. in Targovishte. - Spartak 1918 II (Varna) plays its home games at the "Spartak" st. in Varna.

Severozapadna Treta liga


                           Current matches:

25 September 2021, Saturday, 17:00 EEST / Round 8:
Bdin 1923 (Vidin) - OFK Lokomotiv (Mezdra)                 - 
Levski 2007 (Levski) - Yantra (Polski Trambesh)            - 
Yuventus 95 (Malchika) - Pavlikeni (Pavlikeni)             - 
Lokomotiv 1927 (Dryanovo) - Partizan (Cherven bryag)       - 
Sevlievo (Sevlievo) - Drenovets (Drenovets)                - 
25 September 2021, Saturday, 17:30 EEST / Round 8:
Etar VT II (Veliko Tarnovo) - Akademik (Svishtov)          - 
27 September 2021, Monday, 20:30 EEST / Round 8:
Botev II (Vratsa) - Vihar (Slavyanovo)                     - 
28 September 2021, Tuesday, 17:00 EEST / Round 8:
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Peshtera (Galata)          - 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) 7 6 1 0 20:4 19 [-] ------------------------------------------------------------------- 2. Spartak (Pleven) 7 5 2 0 20:2 17 3. Sevlievo (Sevlievo) 6 5 1 0 16:4 16 4. Bdin 1923 (Vidin) 7 5 1 1 14:3 13 [*] 5. Pavlikeni (Pavlikeni) 7 3 3 1 10:4 12 6. Partizan (Cherven bryag) 7 4 0 3 9:9 12 7. Vihar (Slavyanovo) 6 3 2 1 8:5 11 8. Drenovets (Drenovets) 7 3 1 3 12:13 10 9. Peshtera (Galata) 7 3 0 4 11:17 9 10. Botev II (Vratsa) 7 2 2 3 8:11 8 11. Lokomotiv 1927 (Dryanovo) 6 2 1 3 8:13 7 12. Yantra (Polski Trambesh) 6 2 1 3 8:14 7 13. Levski 2007 (Levski) 7 2 0 5 13:15 6 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 14. OFK Lokomotiv (Mezdra) 6 1 1 4 5:10 4 15. Etar VT II (Veliko Tarnovo) 6 1 0 5 7:17 3 16. Akademik (Svishtov) 7 0 1 6 4:17 1 ------------------------------------------------------------------- 17. Yuventus 95 (Malchika) 6 0 1 5 3:18 1 [+][*]
Notes - On 2 August 2021 Parva atomna (Kozloduy), 14th last season; withdraws. On the same day it's replaced in the group by Juventus (Malchika), 1st in A OG Pleven last season, which takes over its schedule. - Botev II (Vratsa) plays its home games at the "Hristo Botev" st. in Vratsa. - Etar VT II (Veliko Tarnovo) plays its home games at the "Trifon Ivanov" field in Veliko Tarnovo. - Spartak (Pleven) plays its home games at the "Pleven" st. in Pleven. - On 7 September 2021 Bdin 1923 (Vidin) is deducted 3 points for a no-show without an excusable reason for its round 5 match against Peshtera (Galata).

Yugozapadna Treta liga


                           Current matches:

25 September 2021, Saturday, 17:00 EEST / Round 9:
Granit (Vladaya) - Pirin II (Blagoevgrad)                  - 
Belasitsa (Petrich) - Chavdar (Etropole)                   - 
Balkan 1929 (Botevgrad) - Hebar 1918 II (Pazardzhik)       - Video
Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) - Levski (Chepintsi)    - 
Pirin 1941 (Razlog) - Oborishte (Panagyurishte)            - 
in German:
Septemvri II (Sofia) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)        - 
Pirin 1912 (Gotse Delchev) - OFK Kostinbrod 2012 (Kb)      - 
Vihren (Sandanski) - Nadezhda (Dobroslavtsi)               - 
Kyustendil (Kyustendil) - Bansko team (Bansko)             - 
Botev 1937 (Ihtiman) - Rilski sportist 2011 (Samokov)      - 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Balkan 1929 (Botevgrad) 8 7 0 1 17:6 21 ------------------------------------------------------------------- 2. Chavdar (Etropole) 8 6 1 1 14:4 19 3. Belasitsa (Petrich) 8 6 0 2 22:7 18 4. Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) 8 5 2 1 12:7 17 [-] [0 1 0 2:2 1, 2 away goals] 5. Oborishte (Panagyurishte) 8 5 2 1 18:7 17 [0 1 0 2:2 1, 0 away goals] 6. Kyustendil (Kyustendil) 8 4 4 0 18:6 16 7. Slivnishki geroy (Slivnitsa) 8 4 1 3 10:7 13 8. Pirin 1912 (Gotse Delchev) 8 3 4 1 9:6 13 9. Granit (Vladaya) 8 3 3 2 8:7 12 10. Bansko team (Bansko) 8 3 2 3 9:11 11 [*] [1 0 0 1:0 3] 11. Septemvri II (Sofia) 8 3 2 3 14:13 11 [+][*] [0 0 1 0:1 0] 12. Pirin 1941 (Razlog) 8 2 4 2 7:8 10 13. Botev 1937 (Ihtiman) 8 2 3 3 9:8 9 14. Rilski sportist 2011 (Samokov) 8 3 0 5 10:14 9 15. Hebar 1918 II (Pazardzhik) 8 2 3 3 8:13 9 [+][*] - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 16. OFK Kostinbrod 2012 (Kostinbrod) 8 1 2 5 7:11 5 [+] 17. Vihren (Sandanski) 8 1 1 6 12:20 4 [0 1 0 2:2 1, 2 away goals] 18. Pirin II (Blagoevgrad) 8 0 4 4 7:17 4 [+] [0 1 0 2:2 1, 0 away goals] ------------------------------------------------------------------- 19. Nadezhda (Dobroslavtsi) 8 0 1 7 3:21 1 20. Levski (Chepintsi) 8 0 1 7 6:27 1
Notes - With the start of the season the renaming of Bansko (Bansko) to Bansko team comes into force, as a result of a new legal entity being founded on 15 June 2020. - Balkan 1929 (Botevgrad) plays its home games at the "Hristo Botev" st. in Botevgrad. - Kyustendil (Kyustendil) plays its home games at the "Osogovo" st. in Kyustendil. - OFK Kostinbrod 2012 (Kostinbrod) plays its home games at the "Georgi Benkovski" st. in kv.Maslovo, Kostinbrod. - Pirin II (Blagoevgrad) plays its home games in Rila. - Septemvri II (Sofia) plays its home games at the "Dragalevtsi" st. in kv.Dragalevtsi, Sofia.

Yugoiztochna Treta liga


                           Current matches:

25 September 2021, Saturday, 17:00 EEST / Round 8:
FK Yambol 1915 (Yambol) - Nesebar (Nesebar)                - 
Karnobat (Karnobat) - Rodopa Smolyan (Smolyan)             - 
Chernomorets 1919 (Burgas) - Sayana (Haskovo)              - 
Rozova dolina (Kazanlak) - Gigant (Saedinenie)             - 
Levski (Karlovo) - Borislav 2009 (Parvomay)                - 
Sokol (Markovo) - Beroe II (Stara Zagora)                  - 
Asenovets 2005 (Asenovgrad) - Levski 2005 (Krumovgrad)    postponed 
Lokomotiv 1926 II (Plovdiv) - Atletik (Kuklen)            postponed 
Dimitrovgrad 1947 (Dmgr) - Zagorets (Nova Zagora)          - 

                           Standings:                    

                                        M    W   D   L    GD      P

1. Sayana (Haskovo) 7 6 1 0 17:4 19 [+][*] ------------------------------------------------------------------- 2. Zagorets (Nova Zagora) 7 5 1 1 16:1 16 3. Levski 2005 (Krumovgrad) 6 5 0 1 20:5 15 [+] 4. Borislav 2009 (Parvomay) 7 5 0 2 22:11 15 5. FK Yambol 1915 (Yambol) 7 4 2 1 9:8 14 6. Atletik (Kuklen) 6 4 1 1 10:5 13 7. Sokol (Markovo) 7 3 2 2 12:9 11 8. Chernomorets 1919 (Burgas) 7 3 2 2 8:10 11 9. Asenovets 2005 (Asenovgrad) 6 3 1 2 15:11 10 [+] 10. Levski (Karlovo) 7 3 0 4 5:10 9 11. Beroe II (Stara Zagora) 7 2 2 3 11:12 8 [+][*] 12. Dimitrovgrad 1947 (Dimitrovgrad) 7 2 1 4 8:11 7 13. Lokomotiv 1926 II (Plovdiv) 7 2 0 5 12:17 6 [+][*] 14. Rodopa Smolyan (Smolyan) 6 1 2 3 9:12 5 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 15. Nesebar (Nesebar) 6 1 1 4 5:14 4 16. Karnobat (Karnobat) 7 1 0 6 6:28 3 [1 0 0 1:0 3] 17. Gigant (Saedinenie) 5 1 0 4 5:7 3 [0 0 1 0:1 0] ------------------------------------------------------------------- 18. Rozova dolina (Kazanlak) 6 0 0 6 8:23 0
Notes - On 25 June 2021 Izvor (Gorski izvor), 10th last season; changes identity after it is renamed and moves home city as Sayana (Haskovo). - Beroe II (Stara Zagora) plays its home games at the "Lokomotiv" st. in Stara Zagora. - Dimitrovgrad 1947 (Dimitrovgrad) plays its home games at the "Minyor" st. in Dimitrovgrad. - Lokomotiv 1926 II (Plovdiv) plays its home games in Orizari. - Sayana (Haskovo) plays its home games at the "Haskovo" st. in Haskovo. - Chernomorets 1919 (Burgas) plays its home games at the "Chernomorets" st. in Burgas.