Friendlies: Summer-Fall 2016/17

13 January 2017, Friday

in Erden - artificial field, 13:00 EET:
Kariana (Erden) - Montana 1921 (Montana)                  1:4 (0:2) 
  [0:1 Atanas Iliev 15', 0:2 Petar Atanasov 40', 1:2 Angel Rusev 49',
   1:4 Nebojša Ivančević 62',86']


17 January 2017, Tuesday

in Stara Zagora, "Beroe" st. - artificial field, 14:00 EET:
Beroe (Stara Zagora) - Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)    1:0 (1:0) 
  [1:0 Georgi Bozhilov 12']


18 January 2017, Wednesday

in Sofia, "Georgi Asparuhov" st. - artificial field, 13:00 EET:
Levski U19 (Sofia) - Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.)   1:4 (1:0) 
  [1:0 Bozhidar Bozhilov 1h, 1:1 Emil Kolev 2h, 1:2 Hristov 2h,
   1:3 Rumen Gyonov 2h, 1:4 Ivan Georgiev 2h]

in Sofia, "Slavia" st. - artificial field, 13:00 EET:
Slavia 1913 U19 (Sofia) - Botev (Vratsa)                  2:6 (1:4) 
  [0:1 Milen Vasilev 5', 0:2 Todor Chavorski 15', 0:3 Milen Vasilev 30',
   1:3 Hristo Todorov 32', 1:4 Milen Vasilev 35', 1:5 Hristo Spasov 65',
   2:5 Yordan Popov 75', 2:6 Hristo Spasov 80']


19 January 2017, Thursday

in Belek, Turkey, "Cornelia" complex, 17:30 TRT:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Arsenal (Tula, Russia, 1)     1:1 (0:0) 
  [0:1 Igor Plastun 64'-og, 1:1 João Paulo 74']


20 January 2017, Friday

in Stara Zagora, "Beroe" st. - artificial field, 14:00 EET:
Beroe (Stara Zagora) - Pomorie (Pomorie)                  1:1 (1:1) 
  [1:0 Junior Mapuku 9', 1:1 Hristo Lemperov 24'-pen]

in Belek, Turkey, "Bellis" complex, 16:30 TRT:
Slavia 1913 (Sofia) - Irtysh (Pavlodar, Kazakhstan, 1)    3:1 (2:0) 
  [1:0 Ruslan Esimov 15'-og, 2:0 Kaloyan Krastev 45'-pen, 2:1 Arman Smailov 50',
   3:1 Ivan Minchev 81']

in Serik, Turkey, "Susesi" complex, 17:00 TRT:
Montana 1921 (Montana) - Okzhetpes (Kokshetau, KAZ, 1)    0:1 (0:0) 
  [0:1 Lucas Horvat 61']

in Deryneia, Cyprus, 18:30 EET:
Levski (Sofia) - Viitorul (Constanța, Romania, 1)         1:2 (0:2) 
  [0:1 Alex Nimely 7', 0:2 Florin Purece 17', 1:2 Aleksandar Em.Aleksandrov 86']


21 January 2017, Saturday

in Sofia, "Georgi Asparuhov" st. - artificial field, 13:00 EET:
Levski U19 (Sofia) - Kariana (Erden)                      1:5 (0:3) 
  [0:1 Yordan Todorov 10', 0:2 Georgi Georgiev 22', 0:3 Angel Rusev 32',
   0:4 Evgeni Ignatov 55', 1:4 _ 62', 1:5 _ 85'-og]

in Sofia, "Slavia" st. - artificial field, 13:30 EET:
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Botev (Vratsa)             0:3 (0:1) 
  [0:1 Todor Chavorski 28', 0:2 Ivaylo Mihaylov 50', 0:3 Todor Chavorski 54']
  [missed pen: Milen Vasilev (B) 80']

in Sofia, "Lokomotiv" st. - artificial field, 14:00 EET:
Lokomotiv 1929 (Sofia) - Hebar 1918 (Pazardzhik)          3:2 (1:0) 
  [1:0 Dimitar Georgiev 33', 1:1 Georgi Georgiev 75', 1:2 Tsvetelin Tonev 76',
   2:2 Aleksandar Aleksandrov 88'-pen, 3:2 Daniel Iliev 90']

in Lebnitsa, 14:00 EET:
Belasitsa (Petrich) - Ograzhden 1955 (Parvomay)           5:1 
  [Krasimir Shapkarov (2), Kostadin Shamkalov, Lyubomir Graminov,
   Todor Krastev - Georgi Nikolov]

in Antalya, Turkey, 16:00 TRT:
Vereya (Stara Zagora) - CSM Politehnica (Iași, Romania, 1) 0:2 (0:0) 
  [0:1 Andrei Cristea 72'-pen, 0:2 Alexandru Boiciuc 76']

in Aridaia, Greece, 15:00 EET:
Almopos (Aridaia, Greece, 3) - Cherno more (Varna)        0:3 (0:1) 
  [0:1 Stefan Stanchev 36', 0:2 Ivan Kokonov 88', 0:3 Bacari 90']

in Belek, Turkey, "Cornelia" complex, 17:30 TRT:
Ludogorets 1945 (Rz) - Jagiellonia (Białystok, Poland, 1) 1:1 (0:0) 
  [1:0 Claudiu Keșerü 65', 1:1 Fiodor Černych 86']


22 January 2017, Sunday

in Sotogrande, Spain, "Ayala Polo Club" complex, 16:00 CET:
CSKA (Sofia) - Lokomotiv (Moskva, Russia, 1)              2:1 (0:0)  /live on Diema Sport 2/ 
  [0:1 Delvin N'Dinga 51', 1:1 Rui Pedro 53', 2:1 Tonislav Yordanov 85']


23 January 2017, Monday

in Belek, Turkey, "Arcadia" complex, 16:00 TRT:
Montana 1921 (Montana) - Paks (Paks, Hungary, 1)          1:3 (0:1) 
  [0:1 Tamás Koltai 21'-pen, 0:2 Richárd Jelena 46', 1:2 Nebojša Ivančević 70',
   1:3 Zsolt Gévay 75']


24 January 2017, Tuesday

in kk Chayka, NSB "Sportpalas", 13:00 EET:
Cherno more U19 (Varna) - Chernomorets (Balchik)          0:6 (0:2) 


25 January 2017, Wednesday

in Sofia, old "Akademik" st. /4-ti kilometar/, 13:30 EET:
Vitosha (Bistritsa) - Hebar 1918 (Pazardzhik)             1:2 (1:1) 

in Souroti, Greece, "Lolas Multiaction Center" complex, 15:30 EET:
Kardia (Kardia, Greece, 3) - Cherno more (Varna)          0:6 (0:3) 
  [1:0 Aleksandar Tsvetkov 26', 2:0 Ivan Kokonov 31', 3:0 Georgi Iliev 42',
   4:0 Martin Minchev 77', 5:0 Marek Kuzma 81', 6:0 Stefan Stanchev 86']


26 January 2017, Thursday

in Alanya, Turkey:
Lokomotiv 1926 (Pd) - Kaisar (Kyzylorda, Kazakhstan, 1)    - 

in Marbella, Spain, Estadio Municipal, 12:00 СЕТ:
CSKA (Sofia) - Rubin (Kazan, Russia, 1)                   2:4 (2:2)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Stanislav Manolev 24', 2:0 Rui Pedro 32', 2:1 Jonathas 34',
   2:2 Magomed Ozdoev 41', 2:3 Ilzat Akhmetov 71', 2:4 Mijo Caktaš 88']

in Side, Turkey, "Emirhan" complex, 15:30 TRT:
Montana 1921 (Montana) - Târgu Mureș (T.Mureș, ROM, 1)    1:1 (0:0) 
  [0:1 Cristian Balgiu 76', 1:1 Sergey Georgiev 90'+1']


27 January 2017, Friday

in Lara, Turkey, "Titanic" complex, 17:30 TRT:
Ludogorets 1945 (Rz) - Trenčín (Trenčín, Slovakia, 1)     1:0 (1:0)  /live on Diema Sport 2/ 
  [1:0 João Paulo 39']


28 January 2017, Saturday

in Alanya, Turkey:
Lokomotiv 1926 (Pd) - Slovácko (Uherské Hradiště, CZE, 1)  - 

in Lovech, "Salito" st., 14:00 EET:
Spartak Pleven (Pleven) - CSKA II (Sofia)                 0:1 (0:1) 
  [0:1 Georgi Tartov 8']

in Hisarya, "Krepost" st., 14:00 EET:
Levski (Karlovo) - Hebar 1918 (Pazardzhik)                2:1 (0:0) 


29 January 2017, Sunday

in Hisarya, "Krepost" st., 12:00 EET:
Vihar (Stroevo) - Hebar 1918 (Pazardzhik)                 1:3 (0:1) 

in Paralimni, Cyprus, 15:00 EET:
Levski (Sofia) - Újpest (Budapest, Hungary, 1)            2:1 (1:0) 
  [2:0 Babatunde Adeniji 43',51'; 2:1 Kylian Hazard 58']

in Souroti, Greece, "Lolas Multiaction Center" complex, 15:15 EET:
Agrotikos Asteras II (Solun, GRE) - Cherno more (Varna)   0:10 (0:6) 
  [0:2 Ivan Kokonov 20',22'; 0:3 Marek Kuzma 24', 0:5 Borislav Baldzhiyski 27',34';
   0:6 Marek Kuzma 36', 0:7 Georgi Iliev 60', 0:9 Marek Kuzma 64',84';
   0:10 Valentin Yoskov 86']

in Mahmutlar, Turkey, "Goldcity" complex, 17:00 TRT:
Montana 1921 (Montana) - Pelister (Bitola, Macedonia, 1)  0:0 

in Lara, Turkey, "Titanic" complex, 17:30 TRT:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Zarya (Lugansk, Ukraine, 1)   2:0 (1:0)  /live on Diema Sport 2/ 
  [1:0 Svetoslav Dyakov 31', 2:0 Juninho Quixadá 78']


30 January 2017, Monday

in San Pedro Alcántara, Spain, "Marbella Football Center", 12:00 СЕТ:
CSKA (Sofia) - Dynamo (Kiev, Ukraine, 1)                  2:2 (1:2)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Aleksandar Dyulgerov 3', 1:1 Vitaliy Buyalskyi 36', 1:2 Derlis González 38',
   2:2 Kiril Despodov 90'+3'-pen]


31 January 2017, Tuesday

in Alanya, Turkey:
Lokomotiv 1926 (Pd) - Slovan (Bratislava, Slovakia, 1)     - 


1 February 2017, Wednesday

in Mahmutlar, Turkey, "Goldcity" complex, 15:30 TRT:
Montana 1921 (Montana) - Feronikeli (Glogovac, Kosovo, 1) 2:0 (1:0) 
  [1:0 Stivan Petkov 36', 2:0 Atanas Iliev 51']

in Lara, Turkey, "Titanic" complex, 17:30 TRT:
Ludogorets 1945 (Rz) - Termalica (Nieciecza, Poland, 1)   0:1 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Artеm Putivtsev 16']

in La Línea de la Concepción, Spain, Estadio Municipal, 16:40 CET:
CSKA (Sofia) - Suwon Bluewings (Suwon, KOR, 1)            0:4 (0:1)  /live on Diema Sport 2/ 
  [0:1 Jonathan 9', 0:2 Santos Junior 54'-pen, 0:3 Ki-Hun Yeom 80',
   0:4 Gi-Dong Park 86']


2 February 2017, Thursday

in Larnaca, Cyprus, "Alpha Center" complex, 14:45 EET:
Levski (Sofia) - Ufa (Ufa, Russia, 1)                     1:0 (0:0) 
  [1:0 Bozhidar Kraev 51']


3 February 2017, Friday

in Alanya, Turkey:
Lokomotiv 1926 (Pd) - Rostov (Rostov-na-Donu, Russia, 1)   - 

in La Línea de la Concepción, Spain, Estadio Municipal, 16:00 CET:
SønderjyskE (Haderslev, Denmark, 1) - CSKA (Sofia)        1:0 (0:0)  /live on Diema Sport 2/ 
  [1:0 Christian Jakobsen 69']


4 February 2017, Saturday

in Svishtov, "Dimitar A.Tsenov" st., 14:00 EET:
Akademik (Svishtov) - Lokomotiv (Ruse)                    2:1 (2:1) 

in Lovech, Gradski stadion, 14:30 EET:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - CSKA II (Sofia)                2:1 (1:0) 
  [1:0 Ilko Trifonov 3', 2:0 Chavdar Ivaylov 46', 2:1 Petar Vitanov 80']

in Lara, Turkey, "Titanic" complex, 17:00 TRT:
Ludogorets 1945 (Rz) - Fastav (Zlín, Czech Republic, 1)   2:1 (0:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Dame Diop 30', 1:1 Claudiu Keșerü 47', 2:1 Juninho Quixadá 90']


5 February 2017, Sunday

in Plovdiv, "Lokomotiv" st. - auxiliary field, 11:00 EET:
Benkovski (Kurtovo Konare) - Hebar 1918 (Pazardzhik)      0:5 (0:2) 

in Paralimni, Cyprus, 15:00 EET:
Levski (Sofia) - Teplice (Teplice, Czech Republic, 1)     0:1 (0:0) 
  [0:1 Štěpán Vachoušek 90'+2']


6 February 2017, Monday

in Alanya, Turkey:
Lokomotiv 1926 (Pd) - Oleksandria (Oleksandria, UKR, 1)    - 


7 February 2017, Tuesday

in kk Albena, "Albena-2" st., 13:00 EET:
Vitosha (Bistritsa) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)        1:1 * 
* - penalties: 6:7
"Balchik Cup 2017" tournament, Group B.

in kk Albena, "Albena-1" st., 15:00 EET:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Petrokub (Hincheshti, MLD, 1)  3:0 (1:0) * 
* - "Balchik Cup 2017" tournament, Group A.

in Lara, Turkey, "Titanic" complex, 17:30 TRT:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - BATE (Borisov, Belarus, 1)    2:1 (1:1)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Juninho Quixadá 20', 1:1 Alexei Rios 42', 2:1 Juninho Quixadá 69']


8 February 2017, Wednesday

in Alanya, Turkey:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Milsami (Orhei, Moldova, 1)     - 

in Nesebar, Gradski stadion, 13:15 EET:
Nesebar (Nesebar) - Cherno more (Varna)                   4:1 (2:1) 
  [0:1 Bacari 16', 1:1 Simeon Baev 18', 2:1 Nuretin Pyuskyulyu 39',
   3:1 Eray Karadaya 74', 4:1 Ivan Stoyanov 83']

in Sofia, "Tsarsko selo" complex - field 1, 14:00 EET:
Tsarsko selo 2015 (Sofia) - CSKA II (Sofia)               2:1 (1:1) 

in kk Chayka, NSB "Sportpalas", 14:00 EET:
Chernomorets (Balchik) - Botev (Novi pazar)               3:0 * 
* - "Balchik Cup 2017" tournament, Group B.

in Kalugerovo, 14:30 EET:
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Maritsa (Plovdiv)               4:2 (3:1) 

in Lara, Turkey, "Titanic" complex, 16:00 TRT:
Ludogorets 1945 (Rz) - NK Maribor (Maribor, Slovenia, 1)  2:2 (0:2)  /live on Diema Sport/ 
  [0:2 Luka Zahovič 5',31-d; 1:2 Claudiu Keșerü 63', 2:2 Jody Lukoki 84']

in kk Albena, "Albena-3" st., 15:00 EET:
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Dunav 2010 (Ruse)              0:2 (0:1) * 
* - "Balchik Cup 2017" tournament, Group A.

in Limasol, Cyprus, 16:00 EET:
Levski (Sofia) - Partizan (Beograd, Serbia, 1)            1:1 (0:0) 
  [1:0 Roman Procházka 58', 1:1 Đorđe Jovanović 69']


10 February 2017, Friday

in kk Albena, "Albena-3" st., 15:00 EET:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Dunav 2010 (Ruse)              1:3 (0:1) * 
* - "Balchik Cup 2017" tournament, Group A.


11 February 2017, Saturday

in Panagyurishte, "Orcho voyvoda" st. - auxiliary field, 11:00 EET:
Oborishte (Panagyurishte) - Hebar 1918 (Pazardzhik)       1:1 (1:1) 

in Sofia, "Tsarsko selo" complex - field 2, 11:00 EET:
CSKA II (Sofia) - Svoge (Svoge)                           7:1 

in Sofia, "Balgarska armia" st., 13:00 EET:
CSKA (Sofia) - Shkendija (Tetovo, Macedonia, 1)           8:1 (6:1) 

in Svishtov, "Dimitar A.Tsenov" st., 14:00 EET:
Akademik (Svishtov) - Lokomotiv (Ruse)                    2:1 

in kk Albena, "Albena-1" st., 15:00 EET:
Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) - Botev (Novi pazar)   7:0 * 
* - "Balchik Cup 2017" tournament, Group B.


12 February 2017, Sunday

in Kalugerovo, 12:00 EET:
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Palas (Rudozem)                 9:2 (7:1) 

in Balchik, Gradski stadion, 13:00 EET:
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Chernomorets (Balchik)     1:3 * 
* - "Balchik Cup 2017" tournament, Group B.

in kk Chayka, NSB "Sportpalas", 15:30 EET:
Petrokub (Hincheshti, MLD, 1) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)  3:1 (3:0) * 
* - "Balchik Cup 2017" tournament, Group A.


14 February 2017, Tuesday

in Balchik, Gradski stadion, 13:00 EET:
Vitosha (Bistritsa) - Chernomorets (Balchik)              1:0 * 
* - "Balchik Cup 2017" tournament, Group B.

in kk Albena, "Albena-2" st., 13:00 EET:
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Cherno more U19 (Varna)    2:0 */** 
  Final standings, Group B:
  1. Vitosha (B)         3  2 1 0  9:1  7
  2. Chernomorets (Bch)  3  2 0 1  6:2  6
  3. Ludogorets II       3  1 1 1  4:4  4
  4. Botev (Np)          3  0 0 3  0:12 0
* - "Balchik Cup 2017" tournament, Group B.
** - Botev (Novi pazar) withdraws before its last game and is replaced by
     Cherno more U19.

in kk Albena, "Albena-3" st, 15:00 EET:
Petrocub (Hîncești, Moldova, 1) - Dunav 2010 U19 (Ruse)   4:0 */** 
* - "Balchik Cup 2017" tournament, Group A.
** - Dunav 2010 fields its U19 team for the game.

in kk Albena, "Albena-1" st, 15:00 EET:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Kaliakra (Kavarna)             3:0 */** 
  Final Standings, Group B:
  1. Etar VT        3  2 0 1  7:3  6
  2. Petrokub       3  2 0 1  7:4  6
  3. Dunav 2010     3  2 0 1  5:5  6
  4. Dobrudzha 1919 3  0 0 3  1:8  0
* - "Balchik Cup 2017" tournament, Group A.
** - Dobrudzha 1919 withdraws from its last game in the tournament,
     Kaliakra replaces them.


16 February 2017, Thursday

in kk Albena, "Albena-2" st., 15:00 EET:
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)   0:2 (0:0) */** 
* - "Balchik Cup 2017" tournament, 5th-6th place.
** - The 7th-8th place match is annulled.


17 February 2017, Friday

in Balchik, Gradski stadion, 11:00 EET:
Petrokub (Hincheshti, MLD, 1) - Chernomorets (Balchik)    4:2 * 
* - "Balchik Cup 2017" tournament, 3rd-4th place.

in kk ALbena, "Albena-1" st., 12:00 EET:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Vitosha (Bistritsa)            0:0 */** 
* - "Balchik Cup 2017" tournament, Final.
** - penalties: 4:2.


18 February 2017, Saturday

in Sofia, "57-mo uchilishte" st., 13:00 EET:
Septemvri (Sofia) - Hebar 1918 (Pazardzhik)               4:1 (3:0) 
  [2:0 Radoslav Vasilev 16',23'; 3:0 Boris Galchev 30', 3:1 Zdravko Lazarov 47',
   4:1 Nikolay Tsvetkov 90'-pen]

in Pancharevo, 14:00 EET:
CSKA II (Sofia) - Oborishte (Panagyurishte)               2:1 (1:0) 


19 February 2017, Sunday

in Ruse, "Dunav" st. - artificial field, 10:00 EET:
Lokomotiv (Ruse) - Dunav (Slivo pole)                    10:0 (5:0) 

in Sofia, "Tsarsko selo" complex, 14:00 EET:
CSKA U19 (Sofia) - Vihren 1925 (Sandanski)                abandoned * 
* - abandoned at half time at 1:1 due to heavy snow.


21 February 2017, Tuesday

in Varna, "Mladost" st., 14:30 EET:
Cherno more (Varna) - Kaliakra (Kavarna)                  3:0 (1:0) 


25 February 2017, Saturday

in Ruse, "Dunav" st., 13:00 EET:
Lokomotiv (Ruse) - Dunărea (Giurgiu, Romania, 4)          4:1 


26 February 2017, Sunday

in Razgrad, "Gnezdo na orli" complex, 14:30 EET:
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Lokomotiv (Ruse)           3:0 (0:0) 


24 March 2017, Friday

in Kableshkovo, 11:30 EET:
Pomorie (Pomorie) - Nesebar (Nesebar)                     1:1 (0:0) 

in Vratsa, "Hristo Botev" st., 13:00 EET:
Botev (Vratsa) - Spartak Pleven (Pleven)                  1:2 (0:1) 

in Pancharevo, 14:00 EET:
CSKA (Sofia) - Montana 1921 (Montana)                     2:0 (1:0) 

in Stara Zagora, "Lokomotiv" st., 15:00 EET:
Beroe (Stara Zagora) - Oborishte (Panagyurishte)          1:0 (1:0) 

in Blagoevgrad, "Hristo Botev" st., 15:00 EET:
Pirin (Blagoevgrad) - Vitosha (Bistritsa)                 1:0 (1:0) 

in Veliko Tarnovo, "Ivaylo" st., 15:00 EET:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Dunav 2010 (Ruse)              0:0 

in kv.Komatevo, Plovdiv, "Botev 1912" complex, 16:00 EET:
Botev (Plovdiv) - Botev (Galabovo)                        2:1 (2:0) 


25 March 2017, Saturday

in Stara Zagora, "Trace arena" st., 14:00 EET:
Vereya (Stara Zagora) - Septemvri (Sofia)                  - 

in Sofia, "Slavia" st., 14:00 EET:
Slavia 1913 (Sofia) - Tsarsko selo 2015 (Sofia)            - 


top