Women's Competitions 2015/16

« Women's Competitions 2015/16 »


Darzhavno parvenstvo

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 |
        | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

1. NSA (Sofia) 18 17 1 0 123:6 52 Champion ------------------------------------------------------------------- 2. LP Supersport (Sofia) 18 15 0 3 93:16 45 3. Sportika (Blagoevgrad) 18 14 1 3 71:22 43 4. Ekomet 90 (Plovdiv) 18 9 3 6 51:22 30 [1 1 0 2:0 4] 5. Bolyarki (Veliko Tarnovo) 18 9 3 6 45:24 30 [+] [0 1 1 0:2 1] 6. ZhFK Beroe (Stara Zagora) 18 5 2 11 20:44 17 7. Sevlievo leydis (Sevlievo) 18 4 4 10 21:53 16 [+] 8. ZhFK Varna (Varna) 18 4 2 12 29:64 14 [+][*] 9. Akademik - Geo Milev (Sofia) 18 2 3 13 18:58 9 10. Burgos leydis (Burgas) 18 1 1 16 11:173 4 [+][*]
Notes - The teams play their home games at the following venues: - Akademik - Geo Milev (Sofia) - at the new "Akademik" stadium /at "Festivalna" hall/ in Sofia; - Bolyarki (Veliko Tarnovo) - at the "Ivaylo" stadium in Veliko Tarnovo; - Burgos leydis (Burgas) - at the "Chernomorets" stadium in Burgas; - Ekomet 90 (Plovdiv) - at the "Plovdiv" stadium in Plovdiv; - ZhFK Beroe (Stara Zagora) - at the "Beroe" stadium - artificial field in Stara Zagora; - ZhFK Varna (Varna) - at the "Lokomotiv" stadium in Varna;; - LP Supersport (Sofia) - at the "Tsarsko selo" complex in Sofia; - NSA (Sofia) - at the "NSA" stadium in Sofia; - Sevlievo leydis (Sevlievo) - at the "Rakovski" stadium in Sevlievo - auxiliary field; - Sportika (Blagoevgrad) - at the "Hristo Botev" stadium in Blagoevgrad. - ZhFK Varna (Varna) separates from Spartak 1918 (Varna) and, after finishing 8th and being removed from the competition last season; again joins the group. - Bolyarki (Veliko Tarnovo), Burgos leydis (Burgus) and Sevlievo leydis (Sevlievo) join the group. - On 8 March 2016 Burgos leydis (Burgus) merges into Nefthoimik Burgas 1962 (Burgas), a club with no women's team up to this point. This change is effective as of the end of this season. Round 1 5 September 2015, Saturday, 16:00 EEST: NSA (Sofia) - Sevlievo leydis (Sevlievo) 9:0 (4:0) [1:0 11._ 6', 2:0 2._ 22', 3:0 7._ 23', 4:0 16._ 39', 6:0 11._ 47',52'; 7:0 2._ 60', 8:0 13._ 74', 9:0 20._ 85'] 6 September 2015, Sunday, 11:30 EEST: Sportika (Blagoevgrad) - Burgos leydis (Burgas) 6:2 6 September 2015, Sunday, 13:30 EEST: ZhFK Varna (Varna) - Ekomet 90 (Plovdiv) 0:3 6 September 2015, Sunday, 16:00 EEST: Akademik - Geo Milev (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora) 0:1 (0:1) [0:1 Diana-Mihaela Slavcheva 27'] in Shemshevo: Bolyarki (Veliko Tarnovo) - LP Supersport (Sofia) 0:1 Round 2 12 September 2015, Saturday, 13:00 EEST: Burgos leydis (Burgas) - NSA (Sofia) 1:9 Akademik - Geo Milev (Sofia) - ZhFK Varna (Varna) 1:1 [Nikol Nikolova - ???] 12 September 2015, Saturday, 16:00 EEST: ZhFK Beroe (Stara Zagora) - LP Supersport (Sofia) postponed Sevlievo leydis (Sevlievo) - Bolyarki (Veliko Tarnovo) 0:3 (0:0) [0:2 Dayana Georgieva 75',80'; 0:3 Polina Taymo 85'] [missed pen: Dayana Georgiev (B) 2h at 0:0] Ekomet 90 (Plovdiv) - Sportika (Blagoevgrad) 1:4 22 November 2015, Sunday, 13:30 EET: ZhFK Beroe (Stara Zagora) - LP Supersport (Sofia) 1:4 (0:1) Round 3 26 September 2015, Saturday, 15:00 EEST: NSA (Sofia) - Ekomet 90 (Plovdiv) 7:1 27 September 2015, Sunday, 15:00 EEST: ZhFK Varna (Varna) - ZhFK Beroe (Stara Zagora) 0:3 (0:1) [0:1 Petya Dikova 1h, 0:2 Silvia Kefalova 2h, 0:3 Nina Georgieva 2h] Sportika (Blagoevgrad) - Akademik - Geo Milev (Sofia) 3:0 Bolyarki (Veliko Tarnovo) - Burgos leydis (Burgas) 3:2 LP Supersport (Sofia) - Sevlievo leydis (Sevlievo) 9:0 Round 4 3 October 2015, Saturday, 11:00 EEST: ZhFK Varna (Varna) - Sportika (Blagoevgrad) 0:5 [Lili Kostova (4), ???] 3 October 2015, Saturday, 13:00 EEST: Burgos leydis (Burgas) - LP Supersport (Sofia) 1:6 3 October 2015, Saturday, 14:00 EEST: ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Sevlievo leydis (Sevlievo) 1:0 (1:0) [1:0 Nina Georgieva 37'] 3 October 2015, Saturday, 15:00 EEST: Akademik - Geo Milev (Sofia) - NSA (Sofia) 0:6 (0:2) 4 October 2015, Sunday, 15:00 EEST: Ekomet 90 (Plovdiv) - Bolyarki (Veliko Tarnovo) postponed 29 November 2015, Sunday, 13:30 EET: Ekomet 90 (Plovdiv) - Bolyarki (Veliko Tarnovo) 0:0 Round 5 11 October 2015, Sunday, 12:00 EEST: NSA (Sofia) - ZhFK Varna (Varna) 10:0 11 October 2015, Sunday, 13:00 EEST: in Riltsi: Sportika (Blagoevgrad) - ZhFK Beroe (Stara Zagora) 7:1 (1:1) [Lili Kostova (3), Iliana Bandeva (2), Venidona Sarbinska, Stefka Petkova - Petya Dikova] Sevlievo leydis (Sevlievo) - Burgos leydis (Burgas) 0:0 11 October 2015, Sunday, 15:00 EEST: in Samovodene: Bolyarki (Veliko Tarnovo) - Akademik - Geo Milev (Sofia) 1:1 (0:0) [0:1 Viktoria Todorova 70', 1:1 Lora Petrova 75'] LP Supersport (Sofia) - Ekomet 90 (Plovdiv) 2:1 Round 6 17 October 2015, Saturday, 14:00 EEST: Sportika (Blagoevgrad) - NSA (Sofia) 1:4 (0:3) [0:1 Velina Koshuleva 4', 0:2 Simona Petkova 25', 0:3 Velina Koshuleva 40', 0:4 Valentina Asenova 2h, 1:4 Venidona Sarbinska 90'] 18 October 2015, Sunday, 14:00 EEST: in kv.Kolyo Ganchev, Stara Zagora, "Trace arena" st. - artificial field: ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Burgos leydis (Burgas) 3:1 (1:0) [1:0 Petya Dikova 7', 2:0 Silvia Kefalova 57', 3:0 Tina Oreshkova 58', 3:1 Monika Mihaleva 60'] Ekomet 90 (Plovdiv) - Sevlievo leydis (Sevlievo) 5:0 Akademik - Geo Milev (Sofia) - LP Supersport (Sofia) 2:4 (0:2) [0:1 _ 8', 0:2 _ 30', 0:3 _ 55', 1:3 Iveta Kyoseva 64', 1:4 _ 76', 2:4 Verche Gjorgieva 89'] ZhFK Varna (Varna) - Bolyarki (Veliko Tarnovo) 2:6 (1:2) [1:0 _ 1h, 1:1 Lora Petrova 1h, 1:2 Dayana Georgieva 1h, 1:3 Todorka Todorova 2h, 2:3 _ 2h, 2:4 Teodora Hristova 2h, 2:5 Velizara Vladimirova 2h, 2:6 Teodora Hristova 2h] Round 7 31 October 2015, Saturday, 14:00 EET: NSA (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora) 7:0 (4:0) 1 November 2015, Sunday, 13:00 EET: Bolyarki (Veliko Tarnovo) - Sportika (Blagoevgrad) 1:2 LP Supersport (Sofia) - ZhFK Varna (Varna) 5:0 Burgos leydis (Burgas) - Ekomet 90 (Plovdiv) 0:3 1 November 2015, Sunday, 14:00 EET: Sevlievo leydis (Sevlievo) - Akademik - Geo Milev (Sofia) 0:2 (0:2) [0:1 Verche Gjorgieva 1h, 0:2 Viktoria Todorova 1h] Round 8 7 November 2015, Saturday, 13:30 EET: ZhFK Varna (Varna) - Sevlievo leydis (Sevlievo) 2:2 7 November 2015, Saturday, 14:00 EET: NSA (Sofia) - Bolyarki (Veliko Tarnovo) 6:0 8 November 2015, Sunday, 13:00 EET: Akademik - Geo Milev (Sofia) - Burgos leydis (Burgas) 9:0 (2:0) [1:0 Anna Popova 6', 2:0 Verche Gjorgieva 12'-pen, 3:0 Viktoria Todorova 57', 4:0 Anna Popova 60', 5:0 Verche Gjorgieva 63', 6:0 Albena Toncheva 67', 7:0 Iva Radkova 73', 8:0 Albena Toncheva 74', 9:0 Ina Atanasova 82'] 8 November 2015, Sunday, 14:00 EET: Sportika (Blagoevgrad) - LP Supersport (Sofia) 4:0 8 November 2015, Sunday, 15:00 EET: ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Ekomet 90 (Plovdiv) 0:0 Round 9 15 November 2015, Sunday, 13:30 EET: Bolyarki (Veliko Tarnovo) - ZhFK Beroe (Stara Zagora) 2:1 (2:1) Burgos leydis (Burgas) - ZhFK Varna (Varna) 0:9 Ekomet 90 (Plovdiv) - Akademik - Geo Milev (Sofia) 2:0 15 November 2015, Sunday, 14:00 EET: Sevlievo leydis (Sevlievo) - Sportika (Blagoevgrad) 1:8 15 November 2015, Sunday, 16:00 EET: LP Supersport (Sofia) - NSA (Sofia) 1:2 [0:1 Silvia Radoyska _-pen, 0:2 Valentina Koshuleva _, 1:2 _ _] Round 2 - postponed match 22 November 2015, Sunday, 13:30 EET: ZhFK Beroe (Stara Zagora) - LP Supersport (Sofia) 1:4 (0:1) Round 4 - postponed match 29 November 2015, Sunday, 13:30 EET: Ekomet 90 (Plovdiv) - Bolyarki (Veliko Tarnovo) 0:0 Round 10 19 March 2016, Saturday, 14:00 EET: Sevlievo leydis (Sevlievo) - NSA (Sofia) 0:5 (0:0) 20 March 2016, Sunday, 11:30 EET: Burgos leydis (Burgas) - Sportika (Blagoevgrad) 0:15 20 March 2016, Sunday, 13:00 EET: Ekomet 90 (Plovdiv) - ZhFK Varna (Varna) 3:0 20 March 2016, Sunday, 14:00 EET: LP Supersport (Sofia) - Bolyarki (Veliko Tarnovo) 2:1 20 March 2016, Sunday, 15:00 EET: ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Akademik - Geo Milev (Sofia) 1:1 (0:0) [1:0 Nina Georgieva 70', 1:1 Gabriela Naydenova 77'-og] Round 11 26 March 2016, Saturday, 14:00 EET: LP Supersport (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora) postponed 27 March 2016, Sunday, 11:30 EEST: NSA (Sofia) - Burgos leydis (Burgas) 23:0 ZhFK Varna (Varna) - Akademik - Geo Milev (Sofia) 3:1 (1:1) [1:0 Zhenya Strezova 11', 1:1 _ 15', 2:1 Rosiana Dimitrova 2h, 3:1 Irene Guisbert Martinez 2h-d] 27 March 2016, Sunday, 14:00 EEST: Bolyarki (Veliko Tarnovo) - Sevlievo leydis (Sevlievo) 3:2 (0:1) [0:1 Elena Lukanova 20', 0:2 Monika Simeonova 61', 1:2 Todorka Todorova 86', 2:2 Dayana Georgieva 87', 3:2 Lora Petrova 90'+1'-pen] [sent off: _ (GK) (S) 90'] Sportika (Blagoevgrad) - Ekomet 90 (Plovdiv) 1:0 (1:0) [1:0 Venidona Sarbinska 3'] not scheduled: LP Supersport (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora) 3:0 awd * * - initially postponed, then awarded. Round 12 2 April 2016, Saturday, 15:00 EEST: Ekomet 90 (Plovdiv) - NSA (Sofia) 0:5 3 April 2016, Sunday, 13:30 EEST: Burgos leydis (Burgas) - Bolyarki (Veliko Tarnovo) 0:14 [Velizara Vladimirova, Lora Petrova, Nayme Dzhikelova, Teodora Yordanova, Dayana Georgieva (some of the goalscorers)] Sevlievo leydis (Sevlievo) - LP Supersport (Sofia) 0:4 3 April 2016, Sunday, 15:00 EEST: ZhFK Beroe (Stara Zagora) - ZhFK Varna (Varna) 1:3 (0:1) [0:3 Zhenya Strezova 14',61',66'; 1:3 Nina Georgieva 85'] Akademik - Geo Milev (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) 1:3 (1:2) [0:1 Inna Dimova 8', 1:1 _ 20', 1:2 Veronika Gotsev 35'-pen, 1:3 Iliyana Bandeva 58'] Round 13 10 April 2016, Sunday, 11:30 EEST: Sportika (Blagoevgrad) - ZhFK Varna (Varna) 3:0 awd 10 April 2016, Sunday, 12:00 EEST: LP Supersport (Sofia) - Burgos leydis (Burgas) 32:0 10 April 2016, Sunday, 15:00 EEST: Sevlievo leydis (Sevlievo) - ZhFK Beroe (Stara Zagora) 2:0 (2:0) [1:0 Veronika Staneva 5', 2:0 Monika Simeonova 10'] Bolyarki (Veliko Tarnovo) - Ekomet 90 (Plovdiv) 0:2 NSA (Sofia) - Akademik - Geo Milev (Sofia) 6:0 Round 14 16 April 2016, Saturday, 14:00 EEST: ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Sportika (Blagoevgrad) 0:6 (0:3) 17 April 2016, Sunday, 11:00 EEST: ZhFK Varna (Varna) - NSA (Sofia) 0:9 17 April 2016, Sunday, 13:00 EEST: Burgos leydis (Burgas) - Sevlievo leydis (Sevlievo) 0:8 17 April 2016, Sunday, 15:00 EEST: Akademik - Geo Milev (Sofia) - Bolyarki (Veliko Tarnovo) 0:6 Ekomet 90 (Plovdiv) - LP Supersport (Sofia) 0:3 Round 15 23 April 2016, Saturday, 15:00 EEST: NSA (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) 6:0 24 April 2016, Sunday, 15:00 EEST: Burgos leydis (Burgas) - ZhFK Beroe (Stara Zagora) 0:6 (0:4) [0:1 Zvezdelina Georgieva 1h, 0:2 Manuela Encheva 1h, 0:3 Nina Georgieva 1h, 0:4 Nina Georgieva 1h, 0:5 Rumyana Petkova 2h, 0:6 Manuela Encheva 2h] LP Supersport (Sofia) - Akademik - Geo Milev (Sofia) 7:0 Bolyarki (Veliko Tarnovo) - ZhFK Varna (Varna) 2:0 24 April 2016, Sunday, 17:00 EEST: Sevlievo leydis (Sevlievo) - Ekomet 90 (Plovdiv) 0:0 Round 16 7 May 2016, Saturday, 15:00 EEST: ZhFK Beroe (Stara Zagora) - NSA (Sofia) 1:4 (1:2) [Tina Oreshkova for 1:0 - ???] 8 May 2016, Sunday, 13:00 EEST: Sportika (Blagoevgrad) - Bolyarki (Veliko Tarnovo) 2:0 ZhFK Varna (Varna) - LP Supersport (Sofia) 0:6 8 May 2016, Sunday, 16:00 EEST: Akademik - Geo Milev (Sofia) - Sevlievo leydis (Sevlievo) 0:2 Ekomet 90 (Plovdiv) - Burgos leydis (Burgas) 19:0 Round 11 - postponed match not scheduled: LP Supersport (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora) 3:0 awd * * - initially postponed, then awarded. Round 17 11 May 2016, Wednesday, 18:00 EEST: Ekomet 90 (Plovdiv) - ZhFK Beroe (Stara Zagora) 2:0 (0:0) LP Supersport (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad) 4:0 14 May 2016, Saturday, 13:00 EEST: Burgos leydis (Burgas) - Akademik - Geo Milev (Sofia) 3:0 22 May 2016, Sunday, 10:30 EEST: Sevlievo leydis (Sevlievo) - ZhFK Varna (Varna) 3:1 25 May 2016, Wednesday, 16:00 EEST: Bolyarki (Veliko Tarnovo) - NSA (Sofia) 1:1 Round 18 28 May 2016, Saturday, 13:00 EEST: ZhFK Varna (Varna) - Burgos leydis (Burgas) 8:1 28 May 2016, Saturday, 16:30 EEST: ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Bolyarki (Veliko Tarnovo) 0:2 (0:2) NSA (Sofia) - LP Supersport (Sofia) 4:0 Sportika (Blagoevgrad) - Sevlievo leydis (Sevlievo) 1:1 Akademik - Geo Milev (Sofia) - Ekomet 90 (Plovdiv) 0:9
Results grid
---------------------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. ---------------------------------------------------------------------------------------- 1. NSA (Sofia) XXX 4:0 6:0 7:1 6:0 7:0 9:0 10:0 6:0 23:0 2. LP Supersport (Sofia) 1:2 XXX 4:0 2:1 2:1 3:0* 9:0 5:0 7:0 32:0 3. Sportika (Blagoevgrad) 1:4 4:0 XXX 1:0 2:0 7:1 1:1 3:0* 3:0 6:2 4. Ekomet 90 (Plovdiv) 0:5 0:3 1:4 XXX 0:0 2:0 5:0 3:0 2:0 19:0 5. Bolyarki (Veliko Tarnovo) 1:1 0:1 1:2 0:2 XXX 2:1 3:2 2:0 1:1 3:2 6. ZhFK Beroe (Stara Zagora) 1:4 1:4 0:6 0:0 0:2 XXX 1:0 1:3 1:1 3:1 7. Sevlievo leydis (Sevlievo) 0:5 0:4 1:8 0:0 0:3 2:0 XXX 3:1 0:2 0:0 8. ZhFK Varna (Varna) 0:9 0:6 0:5 0:3 2:6 0:3 2:2 XXX 3:1 8:1 9. Akademik - Geo Milev (Sofia) 0:6 2:4 1:3 0:9 0:6 0:1 0:2 1:1 XXX 9:0 10. Burgos leydis (Burgas) 1:9 1:6 0:15 0:3 0:14 0:6 0:8 0:9 3:0 XXX ---------------------------------------------------------------------------------------- top

Kupa na Bulgaria

Quarter-finals

Sportika (Blagoevgrad)4 ZhFK Beroe (Stara Zagora)1
Sevlievo leydis (Sevlievo)2 ZhFK Varna (Varna)1
LP Supersport (Sofia)5 Bolyarki (Veliko Tarnovo)1
Ekomet 90 (Plovdiv)0 NSA (Sofia)7

1/2 Finals

Sportika (Blagoevgrad)5 Sevlievo leydis (Sevlievo)1
LP Supersport (Sofia)1 NSA (Sofia)2

Final

Sportika (Blagoevgrad)1 NSA (Sofia)3

                           Quarter-finals

21 May 2016, Saturday, 14:00 EEST:
Sportika (Blagoevgrad) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)        4:1 (3:0) 
  [goal for Beroe for Nina Ivanova for 3:1]
Sevlievo leydis (Sevlievo) - ZhFK Varna (Varna)           2:1 
21 May 2016, Saturday, 15:00 EEST:
in Sofia, "NSA" st.:
Ekomet 90 (Plovdiv) - NSA (Sofia)                         0:7 
22 May 2016, Sunday, 16:00 EEST:
in Kostinbrod, "Belitsa" st.:
LP Supersport (Sofia) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)         5:1 

                           Semi-finals

10 June 2016, Friday, 16:30 EEST:
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
Sportika (Blagoevgrad) - Sevlievo leydis (Sevlievo)       5:1 (3:1) 
10 June 2016, Friday, 18:45 EEST:
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
LP Supersport (Sofia) - NSA (Sofia)                       1:2 

                           Third place Final

12 June 2016, Sunday, 10:00 EEST:
in kv.Kolyo Ganchev, Stara Zagora, "Trace arena" st. - artificial field:
Sevlievo leydis (Sevlievo) - LP Supersport (Sofia)        0:3 (0:1) 
  [0:1 _ 6', 0:2 _ 46', 0:3 _ 74']

                           Final

12 June 2016, Sunday, 11:00 EEST:
Sportika (Blagoevgrad) - NSA (Sofia)                      1:3 (1:2) 
  [0:1 Kachulska 7'-og, 1:1 Inna Dimova 32', 1:2 Velina Koshuleva 41',
   1:3 Monika Razhgeva 60']

top


UEFA Women's Champions League

Qualifying round
Group 2 11 August 2015, Tuesday, 16:00 EEST: NSA (Sofia) - Dragon 2014 (Skopje, Macedonia, 1) 6:0 (5:0) 11 August 2015, Tuesday, 21:30 EEST: PAOK (Thessaloniki, GRE, 1) - Glentoran (Belfast, NIR, 1) 4:0 (1:0) 13 August 2015, Thursday, 16:00 EEST: PAOK (Thessaloniki, GRE, 1) - Dragon 2014 (Skopje,MKD,1) 10:0 (4:0) 13 August 2015, Thursday, 21:30 EEST: Glentoran (Belfast, Northern Ireland, 1) - NSA (Sofia) 1:2 (1:0) 16 August 2015, Sunday, 18:00 EEST: NSA (Sofia) - PAOK (Thessaloniki, Greece, 1) 0:4 (0:1) Dragon 2014 (Skopje,MKD,1) - Glentoran (Belfast, NIR, 1) 0:2 (0:2) M W D L GD P
1. PAOK (Thessaloniki, Greece, 1) 3 3 0 0 18:0 9 Round of 32 ------------------------------------------------------------------- 2. NSA (Sofia) 3 2 0 1 8:5 6 3. Glentoran (Belfast, N.Ireland, 1) 3 1 0 2 3:6 3 4. Dragon 2014 (Skopje, Macedonia, 1) 3 0 0 3 0:18 0
top