Detsa (b.2001-02):
Elitna grupa (U-15) 2015/16

Bulgaria Elitna grupa (U-15): Severoiztochna zona Elitna grupa (U-15): Severozapadna zona Elitna grupa (U-15): Yugozapadna zona Elitna grupa (U-15): Yugoiztochna zona

Elitna grupa (U-15): Severoiztochna zona


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Cherno more (Varna)                16   12   1   3   51:7    37  Republikansko
 2. Ludogorets 1945 (Razgrad)          16   11   2   3   33:17   35  Republikansko
 3. Dunav 2010 (Ruse)                  16    5   5   6   17:23   20  Republikansko
-------------------------------------------------------------------
 4. Spartak 1918 (Varna)               16    5   2   9   14:28   17               
 5. Dobrudzha 1919 (Dobrich)           16    0   4  12    8:48    4               

Notes
  - The teams play their home matches at the following venues:
    - Dobrudzha 1919 (Dobrich) - at the "Druzhba" stadium in Dobrich;
    - Dunav 2010 (Ruse) - at the "Dunav" stadium in Ruse;
    - Cherno more (Varna) - at the "Korabostroitel" stadium in kv.Asparuhovo, Varna;
    - Ludogorets 1945 (Razgrad) - at the "Ludogorets" sports complex in Razgrad;
    - Spartak 1918 (Varna) - at the "Spartak" stadium in Varna.



Elitna grupa (U-15): Severozapadna zona


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Liteks (Lovech)                    16   14   2   0  127:4    44     Republikansko
 2. Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo)    16   12   3   1   91:13   39     Republikansko
 3. Montana 1921 (Montana)             16   10   3   3   53:15   33     Republikansko
-------------------------------------------------------------------
 4. Spartak Pleven (Pleven)            16   10   1   5   56:32   31                  
 5. Botev (Vratsa)                     16    7   2   7   69:21   23                  
 6. Bdin 1923 (Vidin)                  16    7   1   8   42:64   22                  
 7. Yantra 1919 (Gabrovo)              16    4   0  12   24:138  12                  
 8. Kariana (Erden)                    16    1   0  15    9:124   3                  
 9. Vidin (Vidin)                      16    1   0  15    5:65    3 [*]              

Notes
  - Vidin (Vidin) withdraws at the winter break. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.


Elitna grupa (U-15): Yugozapadna zona


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Levski (Sofia)                     30   27   2   1  132:14   83  Republikansko
 2. CSKA (Sofia)                       30   26   2   2  120:19   80  Republikansko
 3. Slavia 1913 (Sofia)                30   25   0   5  105:22   75  Republikansko
 4. DIT Sport (Sofia)                  30   23   1   6  121:25   70  Republikansko
 5. Levski-Rakovski (Sofia)            30   18   4   8   78:37   58  Republikansko
-------------------------------------------------------------------
 6. Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) 30   16   2  12   65:54   50               
 7. Lokomotiv 1929 (Sofia)             30   13   7  10   37:29   46               
 8. Ferion (Sofia)                     30   14   2  14   45:67   44               
 9. Pirin (Blagoevgrad)                30   14   1  15   52:49   43               
10. Chavdar (Etropole)                 30    9   6  15   27:46   33               
11. Velbazhd (Kyustendil)              30    7   6  17   30:63   27               
12. Pirin 2001 (Blagoevgrad)           30    7   4  19   18:64   25               
13. Minyor (Pernik)                    30    5   6  19   23:90   21               
14. Marek 1915 (Dupnitsa)              30    3   5  22   13:79   14                [1 0 1  1:1  3, -66 overall GD]
15. BM Sport (Sofia)                   30    4   2  24   18:112  14                [1 0 1  1:1  3, -94 overall GD]
16. ESFA (Sofia)                       30    3   2  25   19:133  11               

Notes
  - The teams play their home matches at the following venues:
    - BM Sport (Sofia) - at the "Bonsist" stadium in Sofia;
    - CSKA (Sofia) - at the "Tsarsko selo" complex in Sofia;
    - DIT Sport (Sofia) - at the "Dragalevtsi" stadium in kv.Dragalevtsi, Sofia (rounds 1-15) and at the "57-mo uchilishte" st. in Sofia (rounds 16-30);
    - ESFA (Sofia) - at the "Tsarsko selo" complex in Sofia;
    - Ferion (Sofia) - at the "Dragalevtsi" stadium in kv.Dragalevtsi, Sofia (rounds 1-15) and at the "57-mo uchilishte" st. in Sofia (rounds 16-30)
    - FK Minyor (Pernik) - at the "Dimova mahala" stadium in Pernik;
    - Levski-Rakovski (Sofia) - at the "Rakovski" stadium in Sofia;
    - Lokomotiv 1929 (Sofia) - in kv.Trebich, Sofia;
    - OFK Pirin (Blagoevgrad) - in Riltsi;
    - Pirin 2001 (Blagoevgrad) in Pokrovnik;
    - Velbazhd (Kyustendil) - at the "Strandzhata" stadium in Kyustendil;
    - Vitosha (Bistritsa) - at the old "Akademik" stadium /4-ti kilometar/ in Sofia;
    - all remaining teams - at the main or auxiliary fields of the stadiums, where the men's team of the club plays.
  - Lokomotiv (Sofia) and OFK Kostinbrod (Kostinbrod) initially also join the group, but then withdraw before the start of the season.


Elitna grupa (U-15): Yugoiztochna zona


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           20   17   1   2   63:14   52  Republikansko [1 1 0  5:4  4]
 2. Botev (Plovdiv)                    20   17   1   2   94:14   52  Republikansko [0 1 1  4:5  1]
 3. Beroe (Stara Zagora)               20   13   3   4   67:22   42  Republikansko
 4. Sokol 1996 (Markovo)               20   13   2   5   49:16   41  Republikansko
 5. Neftohimik 1962 (Burgas)           20   10   1   9   31:25   31  Republikansko [2 0 0  4:0  6]
-------------------------------------------------------------------
 6. Asenovets 2005 (Asenovgrad)        20   10   1   9   30:28   31                [0 0 2  0:4  0]
 7. Chernomorets Burgas (Burgas)       20    8   1  11   26:37   25               
 8. Brestnik 1948 (Plovdiv)            20    4   6  10   20:58   18               
 9. Haskovo (Haskovo)                  20    5   1  14   20:59   16               
10. Nesebar (Nesebar)                  20    2   3  15   20:72    9               
11. Metalik 1938 (Sopot)               20    1   0  19    9:84    3               

Notes
  - The teams play their home matches at the following venues:
    - Neftohimik Burgas 1962 (Burgas) - at the Gradski stadion in Balgarovo;
    - Haskovo (Haskovo) - at the "Haskovo" stadium in Haskovo;
    - the remaining teams - at the main or auxiliary fields of the stadiums, at which the men's teams of the club play.