« V Amatyorski futbolni grupi 2015/16 »

Bulgaria Severoiztochna V grupa Severozapadna V grupa Yugozapadna V grupa Yugoiztochna V grupa

Severoiztochna V grupa


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Chernomorets (Balchik)             26   24   1   1   79:14   73        Promoted 
-------------------------------------------------------------------
 2. Kaliakra (Kavarna)                 26   18   4   4   66:24   58                 
 3. Suvorovo 1 (Suvorovo)              26   14   6   6   46:32   48                 
 4. Svetkavitsa Targovishte (Targ.)    26   13   3  10   41:32   42                 
 5. Botev (Novi pazar)                 26   11   5  10   43:27   38                  [2 1 1  6:5  7]
 6. Inter (Plachidol)                  26   11   5  10   34:33   38 [+]              [2 0 2  4:5  6]
 7. Marisan (Ruse)                     26   12   2  12   42:47   38 [+]              [1 1 2  6:6  4]
 8. Benkovski (Byala, obl.Ruse)        26   10   2  14   30:56   32                  [1 0 1  3:3  3, -26 overall GD]
 9. Himik (Devnya)                     26   10   2  14   36:64   32 [+]              [1 0 1  3:3  3, -28 overall GD]
10. Septemvri 98 (Tervel)              26    9   4  13   42:39   31                 
11. Shumen 1929 (Shumen)               26    8   6  12   40:39   30                 
12. Kubrat 2007 (Kubrat)               26    8   5  13   26:37   29                 
-------------------------------------------------------------------
13. Ticha 1948 (Dolni chiflik)         25    5   3  17   21:56   18    [*] Relegated
14. Dve mogili (Dve mogili)            25    3   2  20   18:64   11    [*] Relegated

Notes
  - Himik (Devnya) plays its home games in kv.Povelyanovo, Devnya.
  - Inter (Plachidol) plays its home games at the artificial field of the "Druzhba" stadium in Dobrich.
  - Marisan (Ruse) plays its home games at the Gradski stadion in Ruse.
  - Shumen 1929 (Shumen) plays its home games at the "Panayot Volov" stadium in Shumen.
  - Svetkavitsa Targovishte (Targovishte) plays its home games at the "Dimitar Burkov" stadium in Targovishte.
  - Ticha 1948 (Dolni chiflik) plays its home games at the "Mladost" stadium in Varna.
  - Spartak 1918 (Varna), 16th and excluded from "B" FG last season; initially joins the group, but on 11 August 2015 withdraws.
  - Ticha 1948 (Dolni chiflik) and Dve mogili (Dve mogili) withdraw at the winter break. Their results still count and their opponents during the second half of the season are awarded 3:0 wins.


Severozapadna V grupa


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo)    30   27   1   2  100:16   82        Promoted 
-------------------------------------------------------------------
 2. Botev (Vratsa)                     30   27   0   3  101:17   81 [-]             
 3. Akademik (Svishtov)                30   19   2   9   58:34   59                 
 4. Levski 2007 (Levski)               30   14   6  10   48:33   48                 
 5. Kariana (Erden)                    30   14   5  11   49:44   47 [+]             
 6. Pavlikeni (Pavlikeni)              30   15   1  14   39:52   46                  [1 0 1  3:3  3, 1 away goal]
 7. Vihar (Slavyanovo)                 30   13   7  10   44:38   46 [+]              [1 0 1  3:3  3, 0 away goals]
 8. Partizan (Cherven bryag)           30   13   5  12   47:40   44                 
 9. Sevlievo (Sevlievo)                30   13   3  14   49:56   42 [+][*]          
10. Botev (Lukovit)                    30   13   2  15   47:56   41                 
11. Tryavna (Tryavna)                  30    9   9  12   36:42   36 [+]             
12. Bdin 1923 (Vidin)                  30   11   1  18   48:74   34                 
13. Yuventus (Malchika)                30    9   4  17   32:62   31                 
-------------------------------------------------------------------
14. Yantra Gabrovo (Gabrovo)           30    8   5  17   29:50   29        Relegated
15. Botev 2008 (Kozloduy)              30    4   3  23   23:65   15        Relegated
16. Gigant (Belene)                    30    3   2  25   21:92   11 [+]    Relegated

Notes
  - Era I (Sevlievo), 2nd in OFG Gabrovo last season and promoted to the group; is renamed to Sevlievo (Sevlievo).
  - Etar Veliko Tarnovo (Veliko Tarnovo) plays its home games at the "Ivaylo" stadium in Veliko Tarnovo.
  - Yantra Gabrovo (Gabrovo) plays its home games at the "Hristo Botev" stadium in Gabrovo.


Yugozapadna V grupa


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. CSKA (Sofia)                       32   31   1   0  146:10   94 [-][*] Promoted 
-------------------------------------------------------------------
 2. Vitosha (Bistritsa, obl.Sofia st.) 32   23   5   4   72:16   74                 
 3. Slivnishki geroy (Slivnitsa)       32   21   6   5   80:35   69                 
 4. Strumska slava 1927 (Radomir)      32   18   6   8   58:36   60                 
 5. Minyor (Pernik)                    32   17   8   7   55:35   59                 
 6. Vihren 1925 (Sandanski)            32   17   4  11   48:36   55                 
 7. Chiko (Byaga)                      32   12   7  13   57:67   43 [+]             
 8. Septemvri (Sofia)                  32   13   3  16   67:62   42    [*]          
 9. Belasitsa (Petrich)                32   11   6  15   41:52   39                 
10. Botev 1937 (Ihtiman)               32   10   7  15   52:66   37 [+]             
11. Rilski sportist 2011 (Samokov)     32   10   5  17   41:43   35                 
12. Sofia 2010 (Sofia)                 32   11   1  20   51:72   34 [+][*]           [1 0 1  4:4  3, 3 away goals]
13. Velbazhd (Kyustendil)              32    9   7  16   42:56   34                  [1 0 1  4:4  3, 2 away goals]
14. Chepinets (Velingrad)              32    7  11  14   35:72   32                 
15. Pirin (Gotse Delchev)              32    8   4  20   33:63   28                 
16. Germaneya (Sapareva banya)         32    5   4  23   20:122  19                 
-------------------------------------------------------------------
17. Balkan (Varvara)                   32    4   5  23   25:80   17        Relegated
--. Lokomotiv (Sofia)                   3    1   0   2    1:6     - [-][*] Relegated

Notes
  - Before the start of the season Koneliano (German), 10th last season; merges with DIT Sport (Sofia), developing only youth football last season; and Septemvri (Sofia), 4th in OFG Sofia (stolitsa) - yuzhna podgrupa last season. Before that the owners of DIT Sport - "DIT Group" AD - take control of Koneliano at the winter break of the 2014/15 season and on 8 May 2015 buy out the shares and take control of Septemvri.
  - Belasitsa (Petrich) plays its home games in rounds 1-17 in Kolarovo and in rounds 18-34 in Parvomay.
  - CSKA (Sofia) plays its home games at the "Balgarska armia" stadium in Sofia.
  - FK Minyor (Pernik) plays its home games at the "Minyor" stadium in Pernik.
  - Lokomotiv (Sofia) plays its home games at the "Lokomotiv" stadium in Sofia.
  - Septemvri (Sofia) plays its home games at the "Dragalevtsi" stadium in kv.Dragalevtsi, Sofia.
  - Sofia 2010 (Sofia) plays its home games at the "Tsarsko selo" complex in Sofia.
  - Velbazhd (Kyustendil) plays its home games at the "Osogovo" stadium in Kyustendil.
  - Vitosha (Bistritsa) plays its home games at the "Letishte" stadium in Sofia.
  - On 19 August 2015 Lokomotiv (Sofia) is deducted 3 points for a no-show without an excusable reason for its round 2 match against Pirin (Gotse Delchev).
  - On 24 August 2015 Lokomotiv (Sofia) is excluded from the group for a second no-show without an excusable reason. All its result up to this point are cancelled and its opponents until the end of the season bye.
  - During the winter break Sofia 2010 (Sofia) is bought by the owner of Tsarsko selo (Sofia), a team playing in OFG Sofia (stolitsa) - yug. In the second half of the season Sofia 2010 plays with the kits and badge of Tsarsko selo.


Yugoiztochna V grupa


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Nesebar (Nesebar)                  34   29   3   2   88:20   90        Promoted 
-------------------------------------------------------------------
 2. Rozova dolina (Kazanlak)           34   24   4   6   81:30   76                 
 3. Zagorets (Nova Zagora)             33   22   6   5   64:20   72                 
 4. Uragan (Boyadzhik)                 34   20   4  10   93:45   64 [+]             
 5. Dimitrovgrad 1947 (Dimitrovgrad)   34   18   8   8   61:38   62                 
 6. Gigant (Saedinenie)                34   18   4  12   67:58   58                 
 7. Svilengrad 1921 (Svilengrad)       33   17   5  11   72:53   56                 
 8. Asenovets 2005 (Asenovgrad)        34   15   8  11   57:46   53                 
 9. Maritsa (Plovdiv)                  34   14   9  11   45:29   51                 
10. Evrokolezh (Plovdiv)               34   14   4  16   69:74   46                 
11. Karnobat (Karnobat)                34   13   4  17   56:56   43 [+][*]          
12. Spartak-S 94 (Plovdiv)             34   12   6  16   36:38   42                 
13. Levski (Karlovo)                   34   11   2  21   43:75   35                 
14. Rakovski 2011 (Rakovski)           34   10   4  20   45:68   34 [-]             
15. Borislav 2009 (Parvomay)           34    6  11  17   34:59   29 [+]             
16. Minyor (Radnevo)                   34    8   3  23   32:84   27                 
-------------------------------------------------------------------
17. Chernomorets Burgas (Burgas)       34    6   4  24   42:100  19 [-][*] Relegated
18. Sliven 2000 (Sliven)               34    3   1  30   20:112  10        Relegated

Notes
  - Chernomorets Burgas (Burgas) plays its home games at the "Chernomorets" stadium in Burgas.
  - Dimitrovgrad 1947 (Dimitrovgrad) plays its home games at the "Minyor" stadium in Dimitrovgrad.
  - Evrokolezh (Plovdiv) plays its home games at the sports complex of the European College of Economy and Management (EKIU) in Orizari.
  - Maritsa (Plovdiv) plays its home games at the "Maritsa" stadium in Plovdiv.
  - Rozova dolina (Kazanlak) plays its home games at the "Sevtopolis" stadium in Kazanlak.
  - Spartak-S 94 (Plovdiv) plays its home games at the "Todor Diev" stadium in Plovdiv.
  - Uragan (Boyadzhik) plays its home games in rounds 1-17th in Kabile and in rounds 18-34th in kv.Rechitsa, Sliven.
  - On 31 July 2015 (after the draw but before the season start) Tundzha 1915 (Yambol), 12th last season; withdraws due to financial and organizational problems. A play-off is scheduled for filling up the vacant spot in the group with the participation of the two teams, which were eliminated in the Yugoiztochna "V" AFG qualifications in June - Vereya II (Stara Zagora) and Karnobat. The winner of that play-off enters the group with the schedule of Tundzha 1915.
  - The round 1 match Zagorets - Svilengrad 1921 is annulled.
  - On 9 February 2016 Chernomorets Burgas (Burgas) is deducted 3 points following a penalty by FIFA due to unpaid debts.