Detsa (b.2001-02): Republikansko parvenstvo 2015/16



1/8 Finals

Montana 1921 (Montana)01 Botev (Plovdiv)66
Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)10 Levski-Rakovski (Sofia)20
Levski (Sofia)23 Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo)01
Dunav 2010 (Ruse)00 DIT Sport (Sofia)41
Liteks (Lovech)0 (4)1 Ludogorets 1945 (Razgrad)1 (3)0 penalties
Beroe (Stara Zagora)04 Lokomotiv 1926 (Plovdiv)21
Slavia 1913 (Sofia)01 CSKA (Sofia)42
Cherno more (Varna)33 Sokol 1996 (Markovo)00

1/4 Finals

Botev (Plovdiv)05 Levski-Rakovski (Sofia)00
Levski (Sofia)00 DIT Sport (Sofia)12
Liteks (Lovech)11 Beroe (Stara Zagora)21
CSKA (Sofia)10 Cherno more (Varna)30

1/2 Finals

Botev (Plovdiv)02 DIT Sport (Sofia)00
Beroe (Stara Zagora)01 Cherno more (Varna)01

Final

Botev (Plovdiv)1 (5) Cherno more (Varna)1 (3) penalties

Round of 16

Draw: 2 June 2016, Thursday, 11:30 EEST, "Vasil Levski" national stadium

                           First Legs

5 June 2016, Sunday, 10:30 EEST:
in Ruse, Gradski stadion:
Dunav 2010 (Ruse) - DIT Sport (Sofia)                     0:1 (0:0) 
  [0:1 Vladimir Nikolov 50']
in kv.Asparuhovo, Varna, "Korabostroitel" st.:
Cherno more (Varna) - Sokol 1996 (Markovo)                3:0 awd * 
* - initially postponed due to the visitors' bus involvement in a
    non-fatal crash on their way to the game on Saturday, 4 June. Due to
    the seriousness of the accident, which also leaves coaches and players
    of Sokol 1996 in hospital, the club withdraws.
in Montana, "Ogosta" st. - artificial field:
Montana 1921 (Montana) - Botev (Plovdiv)                  1:6 (0:5) 
  [0:1 Dimitar Tonev 16', 0:2 Stanislav Rabotov 18', 0:3 Dimitar Tonev 27'-pen, 
   0:4 Dimitar Tonev 28', 0:5 Antonio Nikolov 33', 1:5 Mario Uskov 52'-og, 
   1:6 Daniel Ivanov 67']
in Sofia, "Slavia" st.:
Slavia 1913 (Sofia) - CSKA (Sofia)                        1:2 (1:2) 
  [0:1 Andrey Yordanov 6'-pen, 0:2 Nikolay Manchevski 18', 1:2 Dimitar Stoyanov 30']
in Balgarovo, Gradski stadion:
Neftohimik Bs 1962 (Burgas) - Levski-Rakovski (Sofia)     0:0 
5 June 2016, Sunday, 18:00 EEST:
in Sofia, "Georgi Asparuhov" st.:
Levski (Sofia) - Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo)          3:1 
in Lovech, "Salito" st.:
Liteks (Lovech) - Ludogorets 1945 (Razgrad)               1:0 
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
Beroe (Stara Zagora) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           4:1 (1:1) 
  [1:0 Ivan Georgiev 12', 1:1 Daniel Chaushev 21', 2:1 Ivan Georgiev 36', 
   3:1 Ivan Georgiev 41', 4:1 Denis Valchev 66']

                           Second Legs

8 June 2016, Wednesday, 10:30 EEST:
in Sofia, "57-mo uchilishte" st.:
DIT Sport (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                     4:0; aggregate score: 5:0 
in Markovo:
Sokol 1996 (Markovo) - Cherno more (Varna)                0:3 awd; aggregate score: 0:6 * 
* - awarded after Sokol 1996's withdrawal.
in Sofia, "Rakovski" st.:
Levski-Rakovski (Sofia) - Neftohimik Bs 1962 (Burgas)     2:1; aggregate score: 2:1 
8 June 2016, Wednesday, 16:00 EEST:
in kv.Komatevo, Plovdiv, "Botev 1912" complex:
Botev (Plovdiv) - Montana 1921 (Montana)                  6:0; aggregate score: 12:1 
8 June 2016, Wednesday, 18:00 EEST:
in Samovodene:
Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo) - Levski (Sofia)          0:2; aggregate score: 1:5 
in Razgrad, "Gnezdo na orli" complex:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Liteks (Lovech)               1:0; penalties: 3:4; aggregate score: 1:1 
in Plovdiv, "Lokomotiv" st.:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora)           2:0; aggregate score: 3:4 
in Sofia, "Tsarsko selo" complex:
CSKA (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia)                        4:0; aggregate score: 6:1 

top


Quarter-finals

Draw: 10 June 2016, Friday, 11:30 EEST

                           First Legs

14 June 2016, Tuesday, 10:30 EEST:
in Sofia, "Tsarsko selo" complex:
CSKA (Sofia) - Cherno more (Varna)                        0:0 
14 June 2016, Tuesday, 18:00 EEST:
in Lovech, "Salito" st.:
Liteks (Lovech) - Beroe (Stara Zagora)                    1:1 
in kv.Komatevo, Plovdiv, "Botev 1912" sports complex:
Botev (Plovdiv) - Levski-Rakovski (Sofia)                 5:0 
in Sofia, "Georgi Asparuhov" st.:
Levski (Sofia) - DIT Sport (Sofia)                        0:2 

                           Second Legs

17 June 2016, Friday, 10:30 EEST:
in kv.Asparuhovo, Varna, "Korabostroitel" st.:
Cherno more (Varna) - CSKA (Sofia)                        3:1; aggregate score: 3:1 
17 June 2016, Friday, 18:00 EEST:
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
Beroe (Stara Zagora) - Liteks (Lovech)                    2:1; aggregate score: 3:2 
in Sofia, "Rakovski" st.:
Levski-Rakovski (Sofia) - Botev (Plovdiv)                 0:0; aggregate score: 0:5 
in Sofia, "57-mo uchilishte" st. - artificial field:
DIT Sport (Sofia) - Levski (Sofia)                        1:0; aggregate score: 3:0 

top


Semi-finals

Draw: 20 June 2016, Monday, 11:30 EEST

                           First Legs

23 June 2016, Thursday, 10:30 EEST:
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
Beroe (Stara Zagora) - Cherno more (Varna)                1:1 
23 June 2016, Thursday, 18:00 EEST:
in kv.Komatevo, Plovdiv, "Botev 1912" complex:
Botev (Plovdiv) - DIT Sport (Sofia)                       2:0 

                           Second Legs

26 June 2016, Sunday, 10:30 EEST:
in kv.Asparuhovo, Varna, "Korabostroitel" st.:
Cherno more (Varna) - Beroe (Stara Zagora)                0:0; aggregate score: 1:1 
26 June 2016, Sunday, 18:00 EEST:
in kv.Dragalevtsi, Sofia:
DIT Sport (Sofia) - Botev (Plovdiv)                       0:0; aggregate score: 0:2 

top


Final

30 June 2016, Thursday, 18:00 EEST:
in Veliko Tarnovo, "Ivaylo" st.:
Botev (Plovdiv) - Cherno more (Varna)                     1:1 (0:1); penalties: 5:3 

top