Detsa (b.2002-03):
Republikansko parvenstvo 2016/17



1/8 finals

Chernomorets 1919 (Burgas)00 Levski-Rakovski (Sofia)30
Cherno more (Varna)0 (1)2 Neftohimik 1962 (Burgas)2 (3)0 penalties
Botev (Vratsa)00 CSKA (Sofia)51
Ludogorets 1945 (Razgrad)63 Lokomotiv 1929 (Sofia)00
Slavia 1913 (Sofia)33 Beroe (Stara Zagora)10
Etar VT (Veliko Tarnovo)21 Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)10
Botev (Plovdiv)31 Lokomotiv 1926 (Plovdiv)11
Levski (Sofia)02 Dunav 2010 (Ruse)01

1/4 finals

Levski-Rakovski (Sofia)10 Neftohimik 1962 (Burgas)21
CSKA (Sofia)11 Ludogorets 1945 (Razgrad)02
Slavia 1913 (Sofia)60 Etar VT (Veliko Tarnovo)41
Botev (Plovdiv)24 Levski (Sofia)41

1/2 finals

Neftohimik 1962 (Burgas)01 Ludogorets 1945 (Razgrad)23
Slavia 1913 (Sofia)21 Botev (Plovdiv)51

Final

Ludogorets 1945 (Razgrad) Botev (Plovdiv)

Round of 16

Draw: 5 June 2017, Monday, 11:300 EEST, ZS na BFS - Sofia, "Tsar Ivan Asen II" 26 str.

                           First Legs

8 June 2017, Thursday, 10:30 EEST:
in Burgas, "Chernomorets" st. - field 1:
Chernomorets 1919 (Burgas) - Levski-Rakovski (Sofia)      0:0 
in Razgrad, "Gnezdo na orli" complex:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Lokomotiv 1929 (Sofia)        3:0 (0:0) 
  [1:0 Petar Georgiev 55', 2:0 Hidaet Hyusein 63', 3:0 Onur Cholak 67']
8 June 2017, Thursday, 18:00 EEST:
in kv.Komatevo, Plovdiv, "Botev 1912" complex:
Botev (Plovdiv) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                1:1 (0:1) 
  [0:1 Angel Genchev 19', 1:1 Mert Salimehmed 47']
in Sofia, "Slavia" st.:
Slavia 1913 (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                3:0 (1:0) 
  [3:0 Krasimir Panchev 5',55',70']
in Veliko Tarnovo, "Ivaylo" st.:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)  1:0 (0:0) 
  [1:0 Dimitar Mitev 48']
in Sofia, "Georgi Asparuhov" st. - artificial field:
Levski (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                        2:1 (2:1) 
  [1:0 Todor Naydin 2', 1:1 Preslav Paparkov 5', 2:1 Todor Naydin 24']
in Vratsa, "Hristo Botev" st.:
Botev (Vratsa) - CSKA (Sofia)                             0:1 (0:0) 
  [0:1 Lyubomir Mitkov 57']
in kv.Asparuhovo, Varna, "Korabostroitel" st.:
Cherno more (Varna) - Neftohimik 1962 (Burgas)            2:0 (1:0) 
  [1:0 Rosen Svetoslavov 3', 2:0 Dzhan Hasan 60']

                           Second Legs

11 June 2017, Sunday, 10:30 EEST:
in Sofia, "Rakovski" st.:
Levski-Rakovski (Sofia) - Chernomorets 1919 (Burgas)      3:0 (2:0); aggregate score: 3:0 
  [1:0 Domenik Marinov 13', 3:0 Georgi Valkov 28',38']
in Ruse, "Angel Kanchev University" st.:
Dunav 2010 (Ruse) - Levski (Sofia)                        0:0; aggregate score: 1:2 
  [sent off: Preslav Paparkov (D) 65', Georgi Vladimirov (L) 65']
in Sofia, "Lokomotiv" st.:
Lokomotiv 1929 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)        0:6 (0:2); aggregate score: 0:9 
  [0:1 Daniel-Viktor Kanchev 21', 0:2 Petar Georgiev 31', 0:3 Kostadin Iliev 41',
   0:5 Kaloyan Simeonov 57',63'; 0:6 Stilyan Spasov 68']
11 June 2017, Sunday, 18:00 EEST:
in Plovdiv, "Lokomotiv" st.:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Botev (Plovdiv)                1:3 (0:2); aggregate score: 2:4 
  [0:1 Asparuh Slavov 6', 0:2 Stanislav Shopov 11', 1:2 Hristian Tomov 42',
   1:3 Asparuh Slavov 54']
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
Beroe (Stara Zagora) - Slavia 1913 (Sofia)                1:3 (0:0); aggregate score: 1:6 
  [0:1 Krasimir Panchev 40'-pen, 1:1 Dimitar Spasov 55', 1:3 Krasimir Panchev 60',70']
in Gorna Oryahovitsa, "Lokomotiv" st.:
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Etar VT (Veliko Tarnovo)  1:2 (0:0); aggregate score: 1:3 
  [0:1 Steliyan Dobrev 39', 0:2 Mario Balakov 54', 1:2 Ivan Slavov 60']
in Pancharevo - field 1:
CSKA (Sofia) - Botev (Vratsa)                             5:0 (3:0); aggregate score: 6:0 
  [1:0 Emil Tsenov 16', 2:0 Atanas Nyagolov 20', 3:0 Kristiyan Atanasov 28',
   4:0 Mihail Angelov 65', 5:0 Mario Popov 70']
in Balgarovo:
Neftohimik 1962 (Burgas) - Cherno more (Varna)            2:0 (1:0); penalties: 3:1; aggregate score: 2:2 
  [1:0 Tsvetomir Tsaykov 25', 2:0 Dimitar Primov 50']
  [penalties:
   nef: Pavel Rusev, Damyan Rumenov, Valentin Dimitrov - score; Dimitar Primov - out;
   chm: Dzhan Hasan - scores; Radostin Zhelev, Radostin Stankov, Svetoslav Nikolov - all saved by Mehmedemin Adem]

top


Quarter-finals

Draw: 13 June 2017, Tuesday, 11:300 EEST, ZS na BFS - Sofia, "Tsar Ivan Asen II" 26 str.

                           First Legs

16 June 2017, Friday, 10:30 EEST:
in Sofia, "Rakovski" st.:
Levski-Rakovski (Sofia) - Neftohimik 1962 (Burgas)        0:1 (0:1) 
  [0:1 Pavel Rusev 35']
  [sent off: Ivo Georgiev (N) 68']
in Pancharevo:
CSKA (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)                  1:2 (1:1) 
  [0:1 Petar Georgiev 20', 1:1 Mario Guglin 30', 1:2 Kaloyan Simeonov 54']
16 June 2017, Friday, 18:00 EEST:
in Sofia, "Slavia" st.:
Slavia 1913 (Sofia) - Etar VT (Veliko Tarnovo)            0:1 (0:1) 
  [0:1 Desislav Penev 7']
in kv.Komatevo, Plovdiv, "Botev 1912" complex:
Botev (Plovdiv) - Levski (Sofia)                          4:1 (2:0) 
  [1:0 Slavi Shopov 17', 2:0 Ivo Kazakov 22', 3:0 Slavi Shopov 40',
   4:0 Ivo Kazakov 48', 4:1 Martin Petkov 60']

                           Second Legs

19 June 2017, Monday, 10:30 EEST:
in Balgarovo:
Neftohimik 1962 (Burgas) - Levski-Rakovski (Sofia)        2:1 (0:0); aggregate score: 3:1 
  [1:0 Pavel Rusev 45'-pen, 2:0 Dimitar Primov 55', 2:1 Yoan Asenov 63']
in Razgrad, "Gnezdo na orli" complex:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - CSKA (Sofia)                  0:1 (0:0); aggregate score: 2:2 
  [0:1 Emil Tsenov 65']
19 June 2017, Monday, 18:00 EEST:
in Veliko Tarnovo, "Ivaylo" st.:
Etar VT (Veliko Tarnovo) - Slavia 1913 (Sofia)            4:6 (4:3); aggregate score: 5:6 
  [0:1 Krasimir Panchev 9', 2:1 Steliyan Dobrev 12',13'; 2:2 Toma Ushagelov 19',
   4:2 Dimitar Mitev 20',22'; 4:3 Aleksandar Dilov 31', 4:4 Toma Ushagelov 38',
   4:5 Krasimir Panchev 70'+1', 4:6 Toma Ushagelov 70'+3']
in Sofia, "Georgi Asparuhov" st.:
Levski (Sofia) - Botev (Plovdiv)                          4:2 (1:2); aggregate score: 5:6 
  [1:0 Todor Naydin 1', 1:1 Asparuh Slavov 21', 1:2 Martin Rusev 35',
   2:2 Martin Haydarov 50', 3:2 Radoslav Gaydov 53', 4:2 Bogdan Kostov 64']

top


Semi-finals

Draw: 21 June 2017, Wednesday, 11:300 EEST, ZS na BFS - Sofia, "Tsar Ivan Asen II" 26 str.

                           First Legs

24 June 2017, Saturday, 18:00 EEST:
in Balgarovo:
Neftohimik 1962 (Burgas) - Ludogorets 1945 (Razgrad)      1:3 (0:2) 
  [0:1 Dimitar Vasilev 4', 0:2 Petar Georgiev 8', 1:2 Dimitar Primov 54',
   1:3 Dimitar Vasilev 56']
in Sofia, "Slavia" st.:
Slavia 1913 (Sofia) - Botev (Plovdiv)                     1:1 (0:0) 
  [1:0 Toma Ushagelov 41', 1:1 Ivo Kazakov 69']

                           Second Legs

27 June 2017, Tuesday, 18:00 EEST:
in Razgrad, "Gnezdo na orli" complex:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Neftohimik 1962 (Burgas)      2:0 (1:0); aggregate score: 5:1 
  [1:0 Petar Georgiev 28', 2:0 Hidaet Hyusein 40']
in kv.Komatevo, Plovdiv, "Botev 1912" complex:
Botev (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia)                     5:2 (4:1); aggregate score: 6:3 
  [1:0 Ivo Kazakov 4', 1:1 Toma Ushagelov 5', 2:1 Georgi Trifonov 12',
   3:1 Ivo Kazakov 13', 4:1 Georgi Trifonov 15', 4:2 Kristiyan Todorov 38',
   5:2 Stanislav Shopov 70'+2']

top


Final

1 July 2017, Saturday, 18:00 EEST:
in Veliko Tarnovo, "Ivaylo" st.:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Botev (Plovdiv)                - 

top