OFG Montana 2015/16


A OFG Montana 2015/16

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 |
        | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Vihar 23 (Nikolovo)                26   22   2   2  107:17   68       
-------------------------------------------------------------------
 2. Pastrina 2012 (Montana)            26   21   3   2  122:22   66        [1 0 1  3:3  3, 1 away goal, +100 overall GD]
 3. Varshets 2012 (Varshets)           26   21   3   2   78:18   66        [1 0 1  3:3  3, 1 away goal, +60 overall GD]
 4. Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)     26   16   4   6   68:35   52       
 5. Kiprovets (Chiprovtsi)             26   16   2   8   67:40   50       
 6. Kom (Berkovitsa)                   26   13   5   8   64:45   44 [-][*]
 7. Boychinovtsi (Boychinovtsi)        26   10   2  14   57:59   32       
 8. Zlatia (Valchedram)                26    9   2  15   51:62   29 [+]   
 9. Lencho (Yakimovo)                  26    8   1  17   52:76   25       
10. Lyuta (Vladimirovo)                26    7   4  15   43:82   22 [+][*] [1 1 0  3:1  4]
11. Vihar (Barzia)                     26    6   4  16   34:75   22        [0 1 1  1:3  1]
12. Septemvri 2009 (Lehchevo)          26    5   2  19   44:126  17       
-------------------------------------------------------------------
13. Levski 2012 (Lom)                  26    4   4  18   25:95   13 [+][*]
14. Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)        26    4   2  20   23:83   14    [*]

Notes
  - Kariana (Erden), 1st last season; is promoted to Severozapadna "V" AFG.
  - Rasovo (Rasovo), 14th last season; is relegated to "B" OFG.
  - Lyuta (Vladimirovo), 1st; and Levski 2012 (Lom), 2nd in "B" OFG last season; are promoted to "A" OFG.
  - Kom (Berkovitsa), 8th in Severozapadna "V" AFG last season; withdraws and is relegated to "A" OFG.
  - Varshets 99 (Varshets), 10th last season; withdraws.
  - Botev 1930 (Kobilyak), 13th last season; withdraws and joins "B" OFG.
  - Zlatia (Valchedram), 3rd in "B" OFG last season; is additionally promoted to "A" OFG.
  - Pastrina 2012 (Montana) plays its home games in Nikolovo.
  - On 1 March 2016 Levski 2012 (Lom) is deducted 3 points for a second no-show.
  - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) withdraws after round 22. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.
  - On 17 May 2016 Levski 2012 (Lom) is relegated from the group following a third awarded loss without an excusable reason. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.
  - On 17 May 2016 Lyuta (Vladimirovo) is deducted 3 points for a second case of showing up for a game with 7 players.

                           Round 1

22 August 2015, Saturday, 18:00 EEST:
Levski 2012 (Lom) - Pastrina 2012 (Montana)               postponed 
Lyuta (Vladimirovo) - Vihar (Barzia)                      2:0 
Lencho (Yakimovo) - Kiprovets (Chiprovtsi)                1:4 
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Septemvri 2009 (Lehchevo)   2:1 
Zlatia (Valchedram) - Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)      0:3 
Varshets 2012 (Varshets) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)    3:1 
23 August 2015, Sunday, 18:00 EEST:
Vihar 23 (Nikolovo) - Kom (Berkovitsa)                    9:0 
2 September 2015, Wednesday, 18:00 EEST:
Levski 2012 (Lom) - Pastrina 2012 (Montana)               0:3 

                           Round 2

26 August 2015, Wednesday, 18:00 EEST:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Kom (Berkovitsa)                9:1 
29 August 2015, Saturday, 18:00 EEST:
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Vihar 23 (Nikolovo)         1:3 
Shurdanitsa (G.Damyanovo) - Varshets 2012 (Varshets)      0:4 
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Zlatia (Valchedram)           2:5 
Kiprovets (Chiprovtsi) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)      5:0 
Vihar (Barzia) - Lencho (Yakimovo)                        3:2 
30 August 2015, Sunday, 14:00 EEST:
Levski 2012 (Lom) - Lyuta (Vladimirovo)                   2:2 

                           Round 1 - postponed match

2 September 2015, Wednesday, 18:00 EEST:
Levski 2012 (Lom) - Pastrina 2012 (Montana)               0:3 

                           Round 3

4 September 2015, Friday, 18:00 EEST:
Zlatia (Valchedram) - Kiprovets (Chiprovtsi)              1:0 
5 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Lyuta (Vladimirovo) - Pastrina 2012 (Montana)             1:1 
Lencho (Yakimovo) - Levski 2012 (Lom)                     7:1 
Vihar 23 (Nikolovo) - Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)      3:0 
in Boychinovtsi:
Kom (Berkovitsa) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)            1:2 
6 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Vihar (Barzia)              1:2 
Varshets 2012 (Varshets) - Septemvri 2009 (Lehchevo)      4:0 

                           Round 4

12 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)     5:1 
Shurdanitsa (Georgi Damyanovo) - Kom (Berkovitsa)         4:1 
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Vihar 23 (Nikolovo)           postponed 
Kiprovets (Chiprovtsi) - Varshets 2012 (Varshets)         2:2 
Vihar (Barzia) - Zlatia (Valchedram)                      3:2 
13 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Levski 2012 (Lom) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)           2:4 
Lyuta (Vladimirovo) - Lencho (Yakimovo)                   3:0 
22 September 2015, Tuesday, 17:00 EEST:
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Vihar 23 (Nikolovo)           1:8 

                           Round 5

19 September 2015, Saturday, 13:00 EEST:
Lencho (Yakimovo) - Pastrina 2012 (Montana)               0:7 
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Lyuta (Vladimirovo)         0:4 * 
* - Smolyanovtsi is banned with playing 1 home game at a neutral venue for
    unauthorized entry in the referees' room.
19 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Zlatia (Valchedram) - Levski 2012 (Lom)                   5:2 
Varshets 2012 (Varshets) - Vihar (Barzia)                 3:1 
Kom (Berkovitsa) - Septemvri 2009 (Lehchevo)              4:0 
20 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Vihar 23 (Nikolovo) - Kiprovets (Chiprovtsi)              7:1 
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Shurdanitsa (G.Damyanovo)   2:2 

                           Round 4 - postponed match

22 September 2015, Tuesday, 17:00 EEST:
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Vihar 23 (Nikolovo)           1:8 

                           Round 6

26 September 2015, Saturday, 14:00 EEST:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Shurdanitsa (G.Damyanovo)       0:1 
26 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Kiprovets (Chiprovtsi) - Kom (Berkovitsa)                 2:3 
Vihar (Barzia) - Vihar 23 (Nikolovo)                      0:4 
Levski 2012 (Lom) - Varshets 2012 (Varshets)              0:2 
Lencho (Yakimovo) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)           2:2 
27 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)   4:2 
Lyuta (Vladimirovo) - Zlatia (Valchedram)                 3:0 

                           Round 7

3 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Zlatia (Valchedram) - Lencho (Yakimovo)                   8:5 
Vihar 23 (Nikolovo) - Levski 2012 (Lom)                  10:0 
Kom (Berkovitsa) - Vihar (Barzia)                         1:0 
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Kiprovets (Chiprovtsi)      1:2 
Shurdanitsa (G.Damyanovo) - Septemvri 2009 (Lehchevo)     4:3 
4 October 2015, Sunday, 16:00 EEST:
in Nikolovo: *
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Pastrina 2012 (Montana)     0:8 
* - at a neutral venue due to Smolyanovtsi serving a home match ban.
Varshets 2012 (Varshets) - Lyuta (Vladimirovo)            6:1 

                           Round 8

10 October 2015, Saturday, 15:30 EEST:
Lyuta (Vladimirovo) - Vihar 23 (Nikolovo)                 0:5 
10 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Vihar (Barzia) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)              1:2 
Levski 2012 (Lom) - Kom (Berkovitsa)                      3:0 
Lencho (Yakimovo) - Varshets 2012 (Varshets)              0:3 
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Zlatia (Valchedram)         3:1 
11 October 2015, Sunday, 16:00 EEST:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Septemvri 2009 (Lehchevo)       5:1 
Kiprovets (Chiprovtsi) - Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)   2:0 

                           Round 9

17 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Zlatia (Valchedram) - Pastrina 2012 (Montana)             0:2 
Varshets 2012 (Varshets) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)    8:0 
Kom (Berkovitsa) - Lyuta (Vladimirovo)                    3:2 
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Levski 2012 (Lom)           6:0 
Shurdanitsa (Georgi Damyanovo) - Vihar (Barzia)           6:1 
18 October 2015, Sunday, 16:00 EEST:
Vihar 23 (Nikolovo) - Lencho (Yakimovo)                   5:1 
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Kiprovets (Chiprovtsi)        1:3 

                           Round 10

31 October 2015, Saturday, 14:30 EET:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Kiprovets (Chiprovtsi)          postponed 
Vihar (Barzia) - Septemvri 2009 (Lehchevo)                postponed 
Levski 2012 (Lom) - Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)        postponed 
Lyuta (Vladimirovo) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)         postponed 
Lencho (Yakimovo) - Kom (Berkovitsa)                      postponed 
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Vihar 23 (Nikolovo)         postponed 
Zlatia (Valchedram) - Varshets 2012 (Varshets)            postponed 
28 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Pastrina 2012 (Montana) - Kiprovets (Chiprovtsi)          postponed 
Vihar (Barzia) - Septemvri 2009 (Lehchevo)                postponed 
Levski 2012 (Lom) - Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)        postponed 
Lencho (Yakimovo) - Kom (Berkovitsa)                      postponed 
29 November 2015, Sunday, 12:00 EET:
in Nikolovo:
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Vihar 23 (Nikolovo)         postponed 
29 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Lyuta (Vladimirovo) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)         postponed 
in Yakimovo:
Zlatia (Valchedram) - Varshets 2012 (Varshets)            1:2 
6 December 2015, Sunday, 14:00 EET:
Pastrina 2012 (Montana) - Kiprovets (Chiprovtsi)          6:1 
Vihar (Barzia) - Septemvri 2009 (Lehchevo)                1:1 
Levski 2012 (Lom) - Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)        0:3 awd * 
* - the home team doesn't provide a doctor and security and doesn't
    prepare the field for play.
Lyuta (Vladimirovo) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)         4:1 
Lencho (Yakimovo) - Kom (Berkovitsa)                      1:0 
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Vihar 23 (Nikolovo)         0:4 

                           Round 11

7 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Varshets 2012 (Varshets) - Pastrina 2012 (Montana)        2:1 
Kom (Berkovitsa) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)            0:0 
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Lencho (Yakimovo)           2:0 
in Vladimirovo:
Shurdanitsa (Georgi Damyanovo) - Lyuta (Vladimirovo)      3:1 
Kiprovets (Chiprovtsi) - Vihar (Barzia)                   4:2 
8 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Vihar 23 (Nikolovo) - Zlatia (Valchedram)                 7:1 
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Levski 2012 (Lom)             3:0 awd 

                           Round 12

14 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Vihar (Barzia)                  4:1 
Lyuta (Vladimirovo) - Septemvri 2009 (Lehchevo)           3:2 
Lencho (Yakimovo) - Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)        0:2 
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Boychinovtsi (Boychinovtsi) 0:2 
Zlatia (Valchedram) - Kom (Berkovitsa)                    0:0 
15 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Levski 2012 (Lom) - Kiprovets (Chiprovtsi)                0:3 
Varshets 2012 (Varshets) - Vihar 23 (Nikolovo)            2:0 

                           Round 13

21 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Vihar 23 (Nikolovo) - Pastrina 2012 (Montana)             2:2 
in Varshets:
Kom (Berkovitsa) - Varshets 2012 (Varshets)               0:2 
Shurdanitsa (G.Damyanovo) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)   4:0 
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Lencho (Yakimovo)             4:2 
Vihar (Barzia) - Levski 2012 (Lom)                        2:1 
22 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Zlatia (Valchedram)         1:3 
Kiprovets (Chiprovtsi) - Lyuta (Vladimirovo)              4:0 

                           Round 10 - postponed matches

28 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Pastrina 2012 (Montana) - Kiprovets (Chiprovtsi)          postponed 
Vihar (Barzia) - Septemvri 2009 (Lehchevo)                postponed 
Levski 2012 (Lom) - Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)        postponed 
Lencho (Yakimovo) - Kom (Berkovitsa)                      postponed 
29 November 2015, Sunday, 12:00 EET:
in Nikolovo:
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Vihar 23 (Nikolovo)         postponed 
29 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Lyuta (Vladimirovo) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)         postponed 
in Yakimovo:
Zlatia (Valchedram) - Varshets 2012 (Varshets)            1:2 

                           Round 10 - postponed matches

6 December 2015, Sunday, 14:00 EET:
Pastrina 2012 (Montana) - Kiprovets (Chiprovtsi)          6:1 
Vihar (Barzia) - Septemvri 2009 (Lehchevo)                1:1 
Levski 2012 (Lom) - Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)        0:3 awd * 
* - the home team doesn't provide a doctor and security and doesn't
    prepare the field for play.
Lyuta (Vladimirovo) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)         4:1 
Lencho (Yakimovo) - Kom (Berkovitsa)                      1:0 
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Vihar 23 (Nikolovo)         0:4 

                           Round 14

5 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Levski 2012 (Lom)               9:0 
Vihar (Barzia) - Lyuta (Vladimirovo)                      1:1 
Kiprovets (Chiprovtsi) - Lencho (Yakimovo)                2:0 
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)   5:2 
Shurdanitsa (Georgi Damyanovo) - Zlatia (Valchedram)      2:0 
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Varshets 2012 (Varshets)    1:2 
Kom (Berkovitsa) - Vihar 23 (Nikolovo)                    2:0 

                           Round 15

12 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
Varshets 2012 (Varshets) - Shurdanitsa (G.Damyanovo)      0:0 
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Kiprovets (Chiprovtsi)      3:4 
12 March 2016, Saturday, 17:30 EET:
in Montana, "Ogosta" st. - artificial field: *
Vihar 23 (Nikolovo) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)         3:1 
* - initially scheduled for 11:00 h in Nikolovo, then venue moved due to a
    flooded pitch in Nikolovo.
13 March 2016, Sunday, 15:00 EET:
Kom (Berkovitsa) - Pastrina 2012 (Montana)                1:2 
Zlatia (Valchedram) - Septemvri 2009 (Lehchevo)           4:0 
Lencho (Yakimovo) - Vihar (Barzia)                        4:2 
Lyuta (Vladimirovo) - Levski 2012 (Lom)                   2:2 

                           Round 16

19 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Lyuta (Vladimirovo)             8:1 
Levski 2012 (Lom) - Lencho (Yakimovo)                     3:2 
Kiprovets (Chiprovtsi) - Zlatia (Valchedram)              3:0 
in Berkovitsa:
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Kom (Berkovitsa)            0:4 
20 March 2016, Sunday, 15:00 EET:
Vihar (Barzia) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)              2:0 
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Varshets 2012 (Varshets)      0:5 
Shurdanitsa (Georgi Damyanovo) - Vihar 23 (Nikolovo)      0:2 

                           Round 17

26 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Pastrina 2012 (Montana)     0:3 
Kom (Berkovitsa) - Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)         2:2 
in Montana, "Ogosta" st. - artificial field:
Vihar 23 (Nikolovo) - Septemvri 2009 (Lehchevo)           9:2 
Varshets 2012 (Varshets) - Kiprovets (Chiprovtsi)         3:1 
Zlatia (Valchedram) - Vihar (Barzia)                      3:0 
27 March 2016, Sunday, 15:00 EEST:
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Levski 2012 (Lom)           0:1 
Lencho (Yakimovo) - Lyuta (Vladimirovo)                   6:0 

                           Round 18

2 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Lencho (Yakimovo)               6:2 
Lyuta (Vladimirovo) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)         1:2 
Levski 2012 (Lom) - Zlatia (Valchedram)                   1:1 
Vihar (Barzia) - Varshets 2012 (Varshets)                 0:2 
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Kom (Berkovitsa)              2:10 
3 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
in Montana, "Ogosta" st. - artificial field:
Kiprovets (Chiprovtsi) - Vihar 23 (Nikolovo)              0:3 
Shurdanitsa (G.Damyanovo) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)   3:1 

                           Round 19

9 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Shurdanitsa (G.Damyanovo) - Pastrina 2012 (Montana)       0:1 
Kom (Berkovitsa) - Kiprovets (Chiprovtsi)                 0:0 
Vihar 23 (Nikolovo) - Vihar (Barzia)                      5:0 
Varshets 2012 (Varshets) - Levski 2012 (Lom)              7:0 
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Lencho (Yakimovo)           1:3 
10 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Septemvri 2009 (Lehchevo)   8:2 
Zlatia (Valchedram) - Lyuta (Vladimirovo)                10:0 

                           Round 20

16 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)     9:2 
Lencho (Yakimovo) - Zlatia (Valchedram)                   2:0 
Levski 2012 (Lom) - Vihar 23 (Nikolovo)                   0:3 awd * 
* - abandoned in 29' at 0:0 when players from the home team attack the
    referee. Levski 2012 is banned with playing 3 home matches at a
    neutral venue.
Kiprovets (Chiprovtsi) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)      3:1 
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Shurdanitsa (G.Damyanovo)     1:8 
17 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Lyuta (Vladimirovo) - Varshets 2012 (Varshets)            2:6 
Vihar (Barzia) - Kom (Berkovitsa)                         0:3 

                           Round 21

23 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Vihar (Barzia)              7:1 
Kom (Berkovitsa) - Levski 2012 (Lom)                     10:0 
Vihar 23 (Nikolovo) - Lyuta (Vladimirovo)                 3:0 awd * 
* - abandoned in 5' at 0:0, when a player from the visitors, who started
    the game with 7 men, gets injured.
Varshets 2012 (Varshets) - Lencho (Yakimovo)              2:0 
Zlatia (Valchedram) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)         1:0 
24 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Pastrina 2012 (Montana)       0:15 
Shurdanitsa (Georgi Damyanovo) - Kiprovets (Chiprovtsi)   2:1 

                           Round 22

29 April 2016, Friday, 16:00 EEST:
Lencho (Yakimovo) - Vihar 23 (Nikolovo)                   0:3 
30 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Zlatia (Valchedram)             7:3 
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Varshets 2012 (Varshets)    1:2 * 
* - Smolyanovtsi is banned with playing 2 home games at a neutral venue
    after players from the home team attack a player of the visitors.
Lyuta (Vladimirovo) - Kom (Berkovitsa)                    2:3 * 
* - Lyuta is banned with playing 2 home matches at a neutral venue after a
    player from the visitors is kicked by a home fan when taking a throw
    in.
in Brusartsi: *
Levski 2012 (Lom) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)           2:2 
* - at a neutral venue due to Levski 2012 serving a home match ban.
Vihar (Barzia) - Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)           5:5 
1 May 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Kiprovets (Chiprovtsi) - Septemvri 2009 (Lehchevo)        9:1 

                           Round 23

7 May 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Vihar (Barzia)                3:3 
Shurdanitsa (Georgi Damyanovo) - Levski 2012 (Lom)        0:5 awd * 
* - abandoned in 20' at 2:2, when a player from the home team, which
    started the game with 7 players, gets injured.
Kom (Berkovitsa) - Lencho (Yakimovo)                      6:2 
Vihar 23 (Nikolovo) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)         3:0 awd 
Varshets 2012 (Varshets) - Zlatia (Valchedram)            2:0 
8 May 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Kiprovets (Chiprovtsi) - Pastrina 2012 (Montana)          1:2 
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Lyuta (Vladimirovo)         4:3 

                           Round 24

14 May 2016, Saturday, 18:00 EEST:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Varshets 2012 (Varshets)        2:1 
Zlatia (Valchedram) - Vihar 23 (Nikolovo)                 1:3 
at a neutral venue: *
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Kom (Berkovitsa)            0:3 awd 
* - at a neutral venue due to Smolyanovtsi serving a home match ban.
Lencho (Yakimovo) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)           4:1 
in Georgi Damyanovo: *
Lyuta (Vladimirovo) - Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)      0:6 awd ** 
* - at a neutral venue due to Lyuta serving a home match ban.
** - abandoned in 10' at 0:3 when a player from Lyuta, who started the game
     with 7 players, gets injured.
in Brusartsi: *
Levski 2012 (Lom) - Septemvri 2009 (Lehchevo)             0:3 awd ** 
* - at a neutral venue due to Levski 2012 serving a home match ban.
** - Levski 2012 isn't allowed to play due to unpaid fines.
Vihar (Barzia) - Kiprovets (Chiprovtsi)                   0:4 

                           Round 25

21 May 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Vihar (Barzia) - Pastrina 2012 (Montana)                  0:5 
Kiprovets (Chiprovtsi) - Levski 2012 (Lom)                3:0 awd 
Septemvri 2009 (Lehchevo) - Lyuta (Vladimirovo)           1:4 
Shurdanitsa (Georgi Damyanovo) - Lencho (Yakimovo)        5:0 
Boychinovtsi (Boychinovtsi) - Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) 3:0 awd 
Kom (Berkovitsa) - Zlatia (Valchedram)                    5:0 
Vihar 23 (Nikolovo) - Varshets 2012 (Varshets)            3:2 

                           Round 26

28 May 2016, Saturday, 10:00 EEST:
Lencho (Yakimovo) - Septemvri 2009 (Lehchevo)             6:1 
28 May 2016, Saturday, 14:00 EEST:
Zlatia (Valchedram) - Boychinovtsi (Boychinovtsi)         1:4 
28 May 2016, Saturday, 18:00 EEST:
in Nikolovo:
Pastrina 2012 (Montana) - Vihar 23 (Nikolovo)             0:0 
in Berkovitsa:
Varshets 2012 (Varshets) - Kom (Berkovitsa)               1:1 
at a neutral venue: *
Smolyanovtsi (Smolyanovtsi) - Shurdanitsa (G.Damyanovo)   0:3 awd 
* - at a neutral venue due to Smolyanovtsi serving a home match ban.
in Kobilyak: *
Lyuta (Vladimirovo) - Kiprovets (Chiprovtsi)              1:3 
* - at a neutral venue due to Lyuta serving a home match ban.
at a neutral venue: *
Levski 2012 (Lom) - Vihar (Barzia)                        0:3 awd 
* - at a neutral venue due to Levski 2012 serving a home match ban.

top


A OFG Montana 2015/16 - Results grid

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8.   9.  10.  11.  12.  13.  14. 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 1. Vihar 23 (Nikolovo)                XXX  2:2  3:2  3:0  7:1  9:0  3:1  7:1  5:1  3:0* 5:0  9:2 10:0  3:0*
 2. Pastrina 2012 (Montana)            0:0  XXX  2:1  0:1  6:1  9:1  5:1  7:3  6:2  8:1  4:1  5:1  9:0  9:2 
 3. Varshets 2012 (Varshets)           2:0  2:1  XXX  0:0  3:1  1:1  3:1  2:0  2:0  6:1  3:1  4:0  7:0  8:0 
 4. Shurdanitsa (Georgi Damyanovo)     0:2  0:1  0:4  XXX  2:1  4:1  3:1  2:0  5:0  3:1  6:1  4:3  0:5* 4:0 
 5. Kiprovets (Chiprovtsi)             0:3  1:2  2:2  2:0  XXX  2:3  3:1  3:0  2:0  4:0  4:2  9:1  3:0* 5:0 
 6. Kom (Berkovitsa)                   2:0  1:2  0:2  2:2  0:0  XXX  1:2  5:0  6:2  3:2  1:0  4:0 10:0  0:0 
 7. Boychinovtsi (Boychinovtsi)        1:3  0:3  1:2  2:2  1:2  0:4  XXX  1:3  2:0  4:3  7:1  8:2  6:0  3:0*
 8. Zlatia (Valchedram)                1:3  0:2  1:2  0:3  1:0  0:0  1:4  XXX  8:5 10:0  3:0  4:0  5:2  1:0 
 9. Lencho (Yakimovo)                  0:3  0:7  0:3  0:2  1:4  1:0  4:1  2:0  XXX  6:0  4:2  6:1  7:1  2:2 
10. Lyuta (Vladimirovo)                0:5  1:1  2:6  0:6* 1:3  2:3  4:1  3:0  3:0  XXX  2:0  3:2  2:2  1:2 
11. Vihar (Barzia)                     0:4  0:5  0:2  5:5  0:4  0:3  1:2  3:2  3:2  1:1  XXX  1:1  2:1  2:0 
12. Septemvri 2009 (Lehchevo)          1:8  0:15 0:5  1:8  1:3  2:10 4:2  2:5  4:2  1:4  3:3  XXX  3:0* 5:2 
13. Levski 2012 (Lom)                  0:3* 0:3  0:2  0:3* 0:3  3:0  2:2  1:1  3:2  2:2  0:3* 0:3* XXX  2:4 
14. Smolyanovtsi (Smolyanovtsi)        0:4  0:8  1:2  0:3* 3:4  0:3* 0:2  3:1  1:3  0:4  1:2  2:1  0:1  XXX 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

top


B OFG Montana - B1 2015/16

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 |
        | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
        | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Ozirovets (Dolno Ozirovo)          21   16   5   0   67:16   53 [+]   
-------------------------------------------------------------------
 2. Pastrenets (Dolno Belotintsi)      21   14   3   4   67:28   45 [+]   
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Botev 1930 (Kobilyak)              21   12   3   6   52:35   39 [-][*]
 4. Haydut 2014 (Erden)                21   10   4   7   54:42   34       
 5. Selyak (Stubel)                    21    9   4   8   45:36   31       
 6. Sportist (Blagovo)                 21    7   2  12   34:51   23       
 7. Partizan (Doktor Yosifovo)         21    3   3  15   37:75   12 [+]   
 8. Bazel 2014 (Marchevo)              21    0   2  19   10:83    2    [*]

Notes
  - "B" OFG Montana is reorganized into 2 regional groups.
  - Rasovo (Rasovo), 14th in "A" OFG last season; is relegated to "B" OFG. The team withdraws.
  - Lyuta (Vladimirovo), 1st; and Levski 2012 (Lom), 2nd in "B" OFG last season; are promoted to "A" OFG.
  - Botev 1930 (Kobilyak), 13th in "A" OFG last season; withdraws and joins "B" OFG - B1.
  - As a result Zlatia (Valchedram), 3rd in "B" OFG last season; is additionally promoted to "A" OFG.
  - Ozirovets (Dolno Ozirovo), Pastrenets (Dolno Belotintsi) and Partizan (Doktor Yosifovo) join the group. Ozirovets jointly represents Dolno Ozirovo and Gorno Ozirovo.
  - Santos (Dolno Belotintsi), 5th in "B" OFG last season; initially applies, but then withdraws just before the start of the season.
  - Bazel 2014 (Marchevo) withdraws at the winter break. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.


                           Round 1

29 August 2015, Saturday, 18:00 EEST:
in Montana, "Ogosta" st. - artificial field:
Haydut 2014 (Erden) - Pastrenets (Dolno Belotintsi)       3:1 
30 August 2015, Sunday, 14:00 EEST:
Botev 1930 (Kobilyak) - Selyak (Stubel)                   1:4 
Sportist (Blagovo) - Partizan (Doktor Yosifovo)           4:2 
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Bazel 2014 (Marchevo)         5:2 

                           Round 2

5 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Bazel 2014 (Marchevo) - Haydut 2014 (Erden)               1:6 
Partizan (Doktor Yosifovo) - Ozirovets (Dolno Ozirovo)    2:2 
6 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Selyak (Stubel) - Pastrenets (Dolno Belotintsi)           1:1 
Botev 1930 (Kobilyak) - Sportist (Blagovo)                3:1 

                           Round 3

13 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Sportist (Blagovo) - Selyak (Stubel)                      4:0 
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Botev 1930 (Kobilyak)         1:1 
Haydut 2014 (Erden) - Partizan (Doktor Yosifovo)          6:1 
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Bazel 2014 (Marchevo)     4:2 

                           Round 4

19 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Botev 1930 (Kobilyak) - Haydut 2014 (Erden)               1:2 
20 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Selyak (Stubel) - Bazel 2014 (Marchevo)                   9:0 
Partizan (Doktor Yosifovo) - Pastrenets (Dolno Belotintsi) 2:3 
Sportist (Blagovo) - Ozirovets (Dolno Ozirovo)            0:5 

                           Round 5

26 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Haydut 2014 (Erden) - Sportist (Blagovo)                  postponed 
27 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Selyak (Stubel)               2:0 
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Botev 1930 (Kobilyak)     8:2 
Bazel 2014 (Marchevo) - Partizan (Doktor Yosifovo)        3:3 
24 October 2015, Saturday, 14:00 EEST:
Haydut 2014 (Erden) - Sportist (Blagovo)                  postponed 
21 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Haydut 2014 (Erden) - Sportist (Blagovo)                  3:2 

                           Round 6

3 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Haydut 2014 (Erden)           3:1 
4 October 2015, Sunday, 16:00 EEST:
Selyak (Stubel) - Partizan (Doktor Yosifovo)              6:4 
Botev 1930 (Kobilyak) - Bazel 2014 (Marchevo)             4:0 
Sportist (Blagovo) - Pastrenets (Dolno Belotintsi)        0:1 

                           Round 7

10 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Haydut 2014 (Erden) - Selyak (Stubel)                     4:4 
Partizan (Doktor Yosifovo) - Botev 1930 (Kobilyak)        2:3 
11 October 2015, Sunday, 16:00 EEST:
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Ozirovets (Dolno Ozirovo) 0:1 
Bazel 2014 (Marchevo) - Sportist (Blagovo)                2:2 

                           Round 8

17 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Haydut 2014 (Erden)       8:3 
18 October 2015, Sunday, 13:00 EEST:
Partizan (Doktor Yosifovo) - Sportist (Blagovo)           2:2 
Bazel 2014 (Marchevo) - Ozirovets (Dolno Ozirovo)         0:7 
22 October 2015, Thursday, 16:00 EEST:
Selyak (Stubel) - Botev 1930 (Kobilyak)                   postponed 
22 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Selyak (Stubel) - Botev 1930 (Kobilyak)                   0:1 

                           Round 5 - postponed match

24 October 2015, Saturday, 14:00 EEST:
Haydut 2014 (Erden) - Sportist (Blagovo)                  postponed 

                           Round 9

31 October 2015, Saturday, 10:30 EET:
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Selyak (Stubel)           postponed 
Haydut 2014 (Erden) - Bazel 2014 (Marchevo)               postponed 
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Partizan (Doktor Yosifovo)    postponed 
Sportist (Blagovo) - Botev 1930 (Kobilyak)                postponed 
14 November 2015, Saturday, 14:30 EET:
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Selyak (Stubel)           8:0 
Haydut 2014 (Erden) - Bazel 2014 (Marchevo)               3:0 awd 
15 November 2015, Sunday, 14:30 EET:
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Partizan (Doktor Yosifovo)    7:0 
Sportist (Blagovo) - Botev 1930 (Kobilyak)                3:4 

                           Round 10

7 November 2015, Saturday, 14:30 EET:
Bazel 2014 (Marchevo) - Pastrenets (Dolno Belotintsi)     0:7 
8 November 2015, Sunday, 14:30 EET:
Selyak (Stubel) - Sportist (Blagovo)                      3:1 
Botev 1930 (Kobilyak) - Ozirovets (Dolno Ozirovo)         2:2 
Partizan (Doktor Yosifovo) - Haydut 2014 (Erden)          1:5 

                           Round 9 - postponed matches

14 November 2015, Saturday, 14:30 EET:
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Selyak (Stubel)           8:0 
Haydut 2014 (Erden) - Bazel 2014 (Marchevo)               3:0 awd 
15 November 2015, Sunday, 14:30 EET:
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Partizan (Doktor Yosifovo)    7:0 
Sportist (Blagovo) - Botev 1930 (Kobilyak)                3:4 

                           Round 5 - postponed match

21 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Haydut 2014 (Erden) - Sportist (Blagovo)                  3:2 

                           Round 8 - postponed match

22 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Selyak (Stubel) - Botev 1930 (Kobilyak)                   0:1 

                           Round 11

12 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Partizan (Doktor Yosifovo) 3:2 
in Kobilyak:
Haydut 2014 (Erden) - Botev 1930 (Kobilyak)               2:1 * 
* - Botev 1930 is banned with playing 1 home game at a neutral venue after
    an away team fan enters the field and hits the assistant referee
    during the game.
13 March 2016, Sunday, 15:00 EET:
Bazel 2014 (Marchevo) - Selyak (Stubel)                   0:3 awd 
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Sportist (Blagovo)            3:0 

                           Round 12

19 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
in Erden:
Sportist (Blagovo) - Haydut 2014 (Erden)                  2:1 
20 March 2016, Sunday, 15:00 EET:
Selyak (Stubel) - Ozirovets (Dolno Ozirovo)               0:2 
in Vladimirovo: *
Botev 1930 (Kobilyak) - Pastrenets (Dolno Belotintsi)     1:1 
* - at a neutral venue due to Botev 1930 serving a home match ban.
Partizan (Doktor Yosifovo) - Bazel 2014 (Marchevo)        3:0 awd 

                           Round 13

26 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
Haydut 2014 (Erden) - Ozirovets (Dolno Ozirovo)           1:1 
27 March 2016, Sunday, 15:00 EEST:
Partizan (Doktor Yosifovo) - Selyak (Stubel)              2:1 
Bazel 2014 (Marchevo) - Botev 1930 (Kobilyak)             0:3 awd 
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Sportist (Blagovo)        6:0 

                           Round 14

2 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Pastrenets (Dolno Belotintsi) 1:1 
Botev 1930 (Kobilyak) - Partizan (Doktor Yosifovo)        7:1 
3 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Selyak (Stubel) - Haydut 2014 (Erden)                     1:1 
Sportist (Blagovo) - Bazel 2014 (Marchevo)                3:0 awd 

                           Round 15

9 April 2016, Saturday, 12:30 EEST:
Haydut 2014 (Erden) - Pastrenets (Dolno Belotintsi)       2:3 
10 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Botev 1930 (Kobilyak) - Selyak (Stubel)                   2:0 
Sportist (Blagovo) - Partizan (Doktor Yosifovo)           2:0 
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Bazel 2014 (Marchevo)         3:0 awd 

                           Round 16

16 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Partizan (Doktor Yosifovo) - Ozirovets (Dolno Ozirovo)    0:5 
17 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Selyak (Stubel) - Pastrenets (Dolno Belotintsi)           1:0 * 
* - Selyak is banned with playing 1 home game at a neutral venue.
Bazel 2014 (Marchevo) - Haydut 2014 (Erden)               0:3 awd 
Botev 1930 (Kobilyak) - Sportist (Blagovo)                5:0 

                           Round 17

23 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Haydut 2014 (Erden) - Partizan (Doktor Yosifovo)          5:3 
24 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Sportist (Blagovo) - Selyak (Stubel)                      0:5 
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Botev 1930 (Kobilyak)         4:1 
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Bazel 2014 (Marchevo)     3:0 awd 

                           Round 18

30 April 2016, Saturday, 17:00 EEST:
at a neutral venue: *
Selyak (Stubel) - Bazel 2014 (Marchevo)                   3:0 awd 
* - at a neutral venue due to Selyak serving a home match ban.
Partizan (Doktor Yosifovo) - Pastrenets (Dolno Belotintsi) 2:4 
in Erden:
Botev 1930 (Kobilyak) - Haydut 2014 (Erden)               2:0 
Sportist (Blagovo) - Ozirovets (Dolno Ozirovo)            3:4 

                           Round 19

7 May 2016, Saturday, 17:00 EEST:
in Blagovo:
Haydut 2014 (Erden) - Sportist (Blagovo)                  1:2 
8 May 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Selyak (Stubel)               1:0 
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Botev 1930 (Kobilyak)     3:1 
Bazel 2014 (Marchevo) - Partizan (Doktor Yosifovo)        0:3 awd 

                           Round 20

15 May 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Selyak (Stubel) - Partizan (Doktor Yosifovo)              3:1 
Botev 1930 (Kobilyak) - Bazel 2014 (Marchevo)             3:0 awd 
Sportist (Blagovo) - Pastrenets (Dolno Belotintsi)        0:1 
Ozirovets (Dolno Ozirovo) - Haydut 2014 (Erden)           4:1 

                           Round 21

22 May 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Ozirovets (Dolno Ozirovo) 1:4 
Bazel 2014 (Marchevo) - Sportist (Blagovo)                0:3 awd 
Partizan (Doktor Yosifovo) - Botev 1930 (Kobilyak)        1:4 
27 May 2016, Friday, 18:00 EEST:
Haydut 2014 (Erden) - Selyak (Stubel)                     1:1 

top


B OFG Montana - B1 2015/16 - Results grid

------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8. 
------------------------------------------------------------------------------
 1. Ozirovets (Dolno Ozirovo)          XXX  1:1  1:1  3:1  2:0  3:0  7:0  5:2 
                                       XXX  ---  4:1  4:1  1:0  ---  ---  3:0*
 2. Pastrenets (Dolno Belotintsi)      0:1  XXX  8:2  8:3  8:0  6:0  3:2  4:2 
                                       1:4  XXX  3:1  ---  ---  ---  ---  3:0*
 3. Botev 1930 (Kobilyak)              2:2  1:1  XXX  1:2  1:4  3:1  7:1  4:0 
                                       ---  ---  XXX  2:0  2:0  5:0  ---  3:0*
 4. Haydut 2014 (Erden)                1:1  3:1  2:1  XXX  4:4  3:2  6:1  3:0*
                                       ---  2:3  ---  XXX  1:1  1:2  5:3  --- 
 5. Selyak (Stubel)                    0:2  1:1  0:1  1:1  XXX  3:1  6:4  9:0 
                                       ---  1:0  ---  ---  XXX  ---  3:1  3:0*
 6. Sportist (Blagovo)                 0:5  0:1  3:4  2:1  4:0  XXX  4:2  3:0*
                                       3:4  0:1  ---  ---  0:5  XXX  2:0  --- 
 7. Partizan (Doktor Yosifovo)         2:2  2:3  2:3  1:5  2:1  2:2  XXX  3:0*
                                       0:5  2:4  1:4  ---  ---  ---  XXX  --- 
 8. Bazel 2014 (Marchevo)              0:7  0:7  0:3* 1:6  0:3* 2:2  3:3  XXX 
                                       ---  ---  ---  0:3* ---  0:3* 0:3* XXX 
------------------------------------------------------------------------------

top


B OFG Montana - B2 2015/16

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 |
        | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
        | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Septemvri (Medkovets)              20   16   1   3   98:17   49       
-------------------------------------------------------------------
 2. Almus 2012 (Lom)                   21   15   1   5   84:23   46 [+]   
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Dunav (Dolni Tsibar)               21   14   2   5   86:42   44       
 4. Brusartsi (Brusartsi)              20    9   1  10   42:58   28 [+]   
 5. Dinamo (Madan)                     21    8   3  10   40:55   24    [*]
 6. Levski (Komoshtitsa)               21    6   2  13   31:88   20       
 7. Porto (Portitovtsi)                21    5   2  14   33:106  17 [+]   
 8. Benkovski (Septemvriytsi)          21    3   2  16   35:60   11    [*]

Notes
  - "B" OFG Montana is reorganized into 2 regional groups.
  - Rasovo (Rasovo), 14th in "A" OFG last season; is relegated to "B" OFG. The team withdraws.
  - Lyuta (Vladimirovo), 1st; and Levski 2012 (Lom), 2nd in "B" OFG last season; are promoted to "A" OFG.
  - Botev 1930 (Kobilyak), 13th in "A" OFG last season; withdraws and joins "B" OFG - B1.
  - As a result Zlatia (Valchedram), 3rd in "B" OFG last season; is additionally promoted to "A" OFG.
  - Brusartsi (Brusartsi), Porto (Portitovtsi) and Almus 2012 (Lom) join the group.
  - Dunav (Dolni Tsibar) plays its home games in Valchedram.
  - Benkovski (Septemvriytsi) withdraws after round 14. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.
  - The round 18 match Brusartsi (Brusartsi) - Septemvri (Medkovets) is annulled.
  - On 17 May 2016 Dinamo (Madan) is deducted 3 points for a second case of showing up for a game with 7 players.


                           Round 1

29 August 2015, Saturday, 18:00 EEST:
in Valchedram:
Dunav (Dolni Tsibar) - Almus 2012 (Lom)                   3:0 
Brusartsi (Brusartsi) - Benkovski (Septemvriytsi)         2:1 
30 August 2015, Sunday, 14:00 EEST:
Septemvri (Medkovets) - Levski (Komoshtitsa)              9:1 
Dinamo (Madan) - Porto (Portitovtsi)                      6:1 

                           Round 2

5 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Benkovski (Septemvriytsi) - Septemvri (Medkovets)         3:3 
6 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Almus 2012 (Lom) - Porto (Portitovtsi)                   12:0 
Levski (Komoshtitsa) - Dinamo (Madan)                     3:0 
in Valchedram:
Dunav (Dolni Tsibar) - Brusartsi (Brusartsi)              9:0 

                           Round 3

12 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Brusartsi (Brusartsi) - Almus 2012 (Lom)                  0:2 
Septemvri (Medkovets) - Dunav (Dolni Tsibar)              8:0 
13 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Dinamo (Madan) - Benkovski (Septemvriytsi)                3:3 
in Boychinovtsi:
Porto (Portitovtsi) - Levski (Komoshtitsa)                2:2 

                           Round 4

19 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Almus 2012 (Lom) - Levski (Komoshtitsa)                   6:1 
20 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Benkovski (Septemvriytsi) - Porto (Portitovtsi)          15:1 
in Valchedram:
Dunav (Dolni Tsibar) - Dinamo (Madan)                     4:1 
Brusartsi (Brusartsi) - Septemvri (Medkovets)             1:5 

                           Round 5

26 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Dinamo (Madan) - Brusartsi (Brusartsi)                    3:1 
Porto (Portitovtsi) - Dunav (Dolni Tsibar)                2:10 
27 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Septemvri (Medkovets) - Almus 2012 (Lom)                  6:0 
Levski (Komoshtitsa) - Benkovski (Septemvriytsi)          2:1 

                           Round 6

3 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Almus 2012 (Lom) - Benkovski (Septemvriytsi)              6:2 
Septemvri (Medkovets) - Dinamo (Madan)                    5:2 
4 October 2015, Sunday, 16:00 EEST:
in Valchedram:
Dunav (Dolni Tsibar) - Levski (Komoshtitsa)               9:1 
Brusartsi (Brusartsi) - Porto (Portitovtsi)               5:0 

                           Round 7

10 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
in Medkovets:
Porto (Portitovtsi) - Septemvri (Medkovets)               0:10 
11 October 2015, Sunday, 16:00 EEST:
Dinamo (Madan) - Almus 2012 (Lom)                         0:5 
Levski (Komoshtitsa) - Brusartsi (Brusartsi)              3:2 
Benkovski (Septemvriytsi) - Dunav (Dolni Tsibar)          1:3 

                           Round 8

17 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Levski (Komoshtitsa) - Septemvri (Medkovets)              2:1 
18 October 2015, Sunday, 16:00 EEST:
Almus 2012 (Lom) - Dunav (Dolni Tsibar)                   6:1 
Benkovski (Septemvriytsi) - Brusartsi (Brusartsi)         4:5 
Porto (Portitovtsi) - Dinamo (Madan)                      2:6 

                           Round 9

31 October 2015, Saturday, 10:30 EET:
Porto (Portitovtsi) - Almus 2012 (Lom)                    postponed 
Dinamo (Madan) - Levski (Komoshtitsa)                     postponed 
Septemvri (Medkovets) - Benkovski (Septemvriytsi)         postponed 
Brusartsi (Brusartsi) - Dunav (Dolni Tsibar)              postponed 
14 November 2015, Saturday, 14:30 EET:
in Brusartsi:
Porto (Portitovtsi) - Almus 2012 (Lom)                    0:9 
15 November 2015, Sunday, 14:30 EET:
Dinamo (Madan) - Levski (Komoshtitsa)                     4:1 
Septemvri (Medkovets) - Benkovski (Septemvriytsi)         3:0 awd 
Brusartsi (Brusartsi) - Dunav (Dolni Tsibar)              1:2 

                           Round 10

7 November 2015, Saturday, 14:30 EET:
Almus 2012 (Lom) - Brusartsi (Brusartsi)                  9:0 
in Valchedram:
Dunav (Dolni Tsibar) - Septemvri (Medkovets)              2:1 
8 November 2015, Sunday, 14:30 EET:
Benkovski (Septemvriytsi) - Dinamo (Madan)                2:1 
Levski (Komoshtitsa) - Porto (Portitovtsi)                3:0 

                           Round 9 - postponed matches

14 November 2015, Saturday, 14:30 EET:
in Brusartsi:
Porto (Portitovtsi) - Almus 2012 (Lom)                    0:9 
15 November 2015, Sunday, 14:30 EET:
Dinamo (Madan) - Levski (Komoshtitsa)                     4:1 
Septemvri (Medkovets) - Benkovski (Septemvriytsi)         3:0 awd 
Brusartsi (Brusartsi) - Dunav (Dolni Tsibar)              1:2 

                           Round 11

12 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
Levski (Komoshtitsa) - Almus 2012 (Lom)                   0:5 
13 March 2016, Sunday, 15:00 EET:
Porto (Portitovtsi) - Benkovski (Septemvriytsi)           3:0 awd * 
* - initially postponed, then awarded following Benkovski's withdrawal.
Dinamo (Madan) - Dunav (Dolni Tsibar)                     2:2 
Septemvri (Medkovets) - Brusartsi (Brusartsi)             6:0 

                           Round 12

19 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
in Valchedram:
Dunav (Dolni Tsibar) - Porto (Portitovtsi)                4:1 
20 March 2016, Sunday, 10:30 EET:
Brusartsi (Brusartsi) - Dinamo (Madan)                    0:2 
20 March 2016, Sunday, 15:00 EET:
Almus 2012 (Lom) - Septemvri (Medkovets)                  2:0 
Benkovski (Septemvriytsi) - Levski (Komoshtitsa)          1:0 

                           Round 13

26 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
Benkovski (Septemvriytsi) - Almus 2012 (Lom)              2:4 
Dinamo (Madan) - Septemvri (Medkovets)                    0:5 awd * 
* - abandoned at 0:2 at the home team's fault. Dinamo is banned with
    playing 2 home matches at a neutral venue.
27 March 2016, Sunday, 15:00 EEST:
Levski (Komoshtitsa) - Dunav (Dolni Tsibar)               2:6 
in Marchevo:
Porto (Portitovtsi) - Brusartsi (Brusartsi)               4:4 

                           Round 14

2 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
in Portitovtsi:
Septemvri (Medkovets) - Porto (Portitovtsi)               3:0 
3 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Almus 2012 (Lom) - Dinamo (Madan)                         4:0 
Brusartsi (Brusartsi) - Levski (Komoshtitsa)              4:1 
in Valchedram:
Dunav (Dolni Tsibar) - Benkovski (Septemvriytsi)          3:0 

                           Round 15

9 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
in Valchedram:
Dunav (Dolni Tsibar) - Almus 2012 (Lom)                   0:0 
10 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Brusartsi (Brusartsi) - Benkovski (Septemvriytsi)         3:0 awd 
Septemvri (Medkovets) - Levski (Komoshtitsa)              8:0 
in Vladimirovo: *
Dinamo (Madan) - Porto (Portitovtsi)                      2:0 
* - at a neutral venue due to Dinamo serving a home match ban.

                           Round 16

17 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Almus 2012 (Lom) - Porto (Portitovtsi)                    4:1 
Levski (Komoshtitsa) - Dinamo (Madan)                     2:2 
Benkovski (Septemvriytsi) - Septemvri (Medkovets)         0:3 awd 
in Valchedram:
Dunav (Dolni Tsibar) - Brusartsi (Brusartsi)              2:3 

                           Round 17

23 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Brusartsi (Brusartsi) - Almus 2012 (Lom)                  3:0 
24 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Septemvri (Medkovets) - Dunav (Dolni Tsibar)              9:1 
at a neutral venue: *
Dinamo (Madan) - Benkovski (Septemvriytsi)                3:0 awd 
* - at a neutral venue due to Dinamo serving a home match ban.
in Marchevo:
Porto (Portitovtsi) - Levski (Komoshtitsa)                4:1 

                           Round 18

30 April 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Almus 2012 (Lom) - Levski (Komoshtitsa)                   7:1 
1 May 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Benkovski (Septemvriytsi) - Porto (Portitovtsi)           0:3 awd 
in Valchedram:
Dunav (Dolni Tsibar) - Dinamo (Madan)                     9:1 
Brusartsi (Brusartsi) - Septemvri (Medkovets)             annulled * 
* - abandoned in 39' at 0:2 after fans of both teams invade tie pitch.
    Brusartsi and Septemvri are both banned with playing 3 home matches at
    a neutral venue.

                           Round 19

7 May 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Dinamo (Madan) - Brusartsi (Brusartsi)                    0:1 
8 May 2016, Sunday, 15:00 EEST:
in Montana, "Ogosta" st. - artificial field: *
Septemvri (Medkovets) - Almus 2012 (Lom)                  1:0 
* - at a neutral venue due to Septemvri serving a home match ban.
8 May 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Porto (Portitovtsi) - Dunav (Dolni Tsibar)                2:1 
Levski (Komoshtitsa) - Benkovski (Septemvriytsi)          3:0 awd 

                           Round 20

15 May 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Almus 2012 (Lom) - Benkovski (Septemvriytsi)              3:0 awd 
in Valchedram:
Dunav (Dolni Tsibar) - Levski (Komoshtitsa)              12:1 
in Dolno Belotintsi: *
Brusartsi (Brusartsi) - Porto (Portitovtsi)               2:4 
* - at a neutral venue due to Brusartsi serving a home match ban.
in Yakimovo: *
Septemvri (Medkovets) - Dinamo (Madan)                    5:0 
* - at a neutral venue due to Septemvri serving a home match ban.

                           Round 21

21 May 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Levski (Komoshtitsa) - Brusartsi (Brusartsi)              1:5 
22 May 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Dinamo (Madan) - Almus 2012 (Lom)                         2:0 
in Marchevo:
Porto (Portitovtsi) - Septemvri (Medkovets)               3:7 
Benkovski (Septemvriytsi) - Dunav (Dolni Tsibar)          0:3 awd 

top


B OFG Montana - B2 2015/16 - Results grid

------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8. 
------------------------------------------------------------------------------
 1. Septemvri (Medkovets)              XXX  6:0  8:0  6:0  5:2  9:1  3:0  3:0*
                                       XXX  1:0  9:1  ---  5:0  8:0  ---  --- 
 2. Almus 2012 (Lom)                   2:0  XXX  6:1  9:0  4:0  6:1 12:0  6:2 
                                       ---  XXX  ---  ---  ---  7:1  4:1  3:0*
 3. Dunav (Dolni Tsibar)               2:1  3:0  XXX  9:0  4:1  9:1  4:1  3:0 
                                       ---  0:0  XXX  2:3  9:1 12:1  ---  --- 
 4. Brusartsi (Brusartsi)              1:5  0:2  1:2  XXX  0:2  4:1  5:0  2:1 
                                       ---  3:0  ---  XXX  ---  ---  2:4  3:0*
 5. Dinamo (Madan)                     0:5* 0:5  2:2  3:1  XXX  4:1  6:1  3:3 
                                       ---  2:0  ---  0:1  XXX  ---  2:0  3:0*
 6. Levski (Komoshtitsa)               2:1  0:5  2:6  3:2  3:0  XXX  3:0  2:1 
                                       ---  ---  ---  1:5  2:2  XXX  ---  3:0*
 7. Porto (Portitovtsi)                0:10 0:9  2:10 4:4  2:6  2:2  XXX  3:0*
                                       3:7  ---  2:1  ---  ---  4:1  XXX  --- 
 8. Benkovski (Septemvriytsi)          3:3  2:4  1:3  4:5  2:1  1:0 15:1  XXX 
                                       0:3* ---  0:3* ---  ---  ---  0:3* XXX 
------------------------------------------------------------------------------

top


"B" OFG Montana - A OFG Play-off 2015/16

                           Rules:

The two 2nd placed teams in the two B OFG groups meet each other for an additional A OFG spot, expected to be free following the entry of Kom (Berkovitsa) into NW V AFG.

                           Final:

28 May 2016, Saturday, 17:00 EEST:
in Montana - "Ogosta" st. - artificial field:
Pastrenets (Dolno Belotintsi) - Almus 2012 (Lom)          1:2 (0:1) 
  [0:2 Stanislav Traykov 2',64'; 1:2 Anton Bankov 68']

top