OFG Lovech 2014/15 »

| Results grid | Rankings |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 |
        | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Peshtera (Galata)                  18   17   1   0   56:4    52        Champion
-------------------------------------------------------------------
 2. Svetkavitsa (Gradezhnitsa)         18   16   0   2   63:11   48 [+]            
 3. Vihar (Bahovitsa)                  18   10   1   7   36:31   31                
 4. Chavdar (Troyan)                   18    9   3   6   41:19   30    [*]         
 5. Apriltsi 2001 (Apriltsi)           18    9   1   8   34:28   28                
 6. Uspeh (Ugarchin)                   18    8   0  10   30:45   24                
 7. Izgrev (Yablanitsa)                18    7   2   9   32:32   23                
 8. Olimpik 2000 (Teteven)             18    6   0  12   20:34   18                
 9. Sportist Ozren (Golyam izvor)      18    2   1  15   11:70    7                
10. Republikanets (Lisets)             18    1   1  16    6:55    4    [*]         

Notes
  - Benkovski (Teteven), 8th last season; withdraws.
  - Svetkavitsa (Gradezhnitsa) joins the group.
  - Chavdar 2006 (Troyan), 5th last season; is renamed to Chavdar.
  - Republikanets (Lisets) initially withdraws after round 4, but then revokes its decision and continues its participation from round 6. At the winter break the team withdraws for a second and final time. Its results up to this point still count, and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.

                           Round 1

6 September 2014, Saturday, 11:00 EEST:
Uspeh (Ugarchin) - Olimpik 2000 (Teteven)                 2:1 
6 September 2014, Saturday, 17:00 EEST:
Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)     3:1 
Chavdar (Troyan) - Peshtera (Galata)                      postponed * 
* - postponed due to flooded pitch.
7 September 2014, Sunday, 17:00 EEST:
Vihar (Bahovitsa) - Republikanets (Lisets)                2:0 
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Izgrev (Yablanitsa)       postponed 
22 November 2014, Saturday, 14:30 EET:
Chavdar (Troyan) - Peshtera (Galata)                      0:1 
23 November 2014, Sunday, 14:30 EET:
in Yablanitsa:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Izgrev (Yablanitsa)       postponed 
22 March 2015, Sunday, 15:00 EET:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Izgrev (Yablanitsa)       0:2 

                           Round 2

13 September 2014, Saturday, 17:00 EEST:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Izgrev (Yablanitsa)            0:1 
Peshtera (Galata) - Vihar (Bahovitsa)                     3:0 awd 
Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Chavdar (Troyan)             2:0 
14 September 2014, Sunday, 17:00 EEST:
Olimpik 2000 (Teteven) - Sportist Ozren (Golyam izvor)    1:0 
Republikanets (Lisets) - Uspeh (Ugarchin)                 0:3 

                           Round 3

20 September 2014, Saturday, 17:00 EEST:
Chavdar (Troyan) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)               2:0 
Uspeh (Ugarchin) - Peshtera (Galata)                      0:2 
Izgrev (Yablanitsa) - Olimpik 2000 (Teteven)              3:0 
21 September 2014, Sunday, 15:00 EEST:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Republikanets (Lisets)    0:5 
21 September 2014, Sunday, 17:00 EEST:
Vihar (Bahovitsa) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa)            0:2 * 
* - also reported 0:6.

                           Round 4

27 September 2014, Saturday, 17:00 EEST:
Peshtera (Galata) - Sportist Ozren (Golyam izvor)         4:0 
Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Uspeh (Ugarchin)             8:1 
Chavdar (Troyan) - Vihar (Bahovitsa)                      postponed 
28 September 2014, Sunday, 15:00 EEST:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Olimpik 2000 (Teteven)         postponed * 
* - postponed due to flooded pitch.
28 September 2014, Sunday, 17:00 EEST:
Republikanets (Lisets) - Izgrev (Yablanitsa)              1:1 
4 October 2014, Saturday, 15:30 EEST:
Chavdar (Troyan) - Vihar (Bahovitsa)                      0:0 
16 May 2015, Saturday:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Olimpik 2000 (Teteven)         3:0 

                           Round 5

11 October 2014, Saturday, 15:30 EEST:
Vihar (Bahovitsa) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)              1:5 
Uspeh (Ugarchin) - Chavdar (Troyan)                       0:3 awd * 
* - the hosts cannot gather enough players and are awarded a 0:3 loss, the
    two teams play an unofficial friendly match instead, which ends with
    Uspeh losing 0:4.
Izgrev (Yablanitsa) - Peshtera (Galata)                   0:3 awd 
12 October 2014, Sunday, 15:00 EEST:
Olimpik 2000 (Teteven) - Republikanets (Lisets)           postponed * 
* - initially annulled following Republikanets temporary withdrawal from
    the league.
12 October 2014, Sunday, 15:30 EEST:
Sportist Ozren (G.izvor) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa)     0:6 
29 March 2015, Sunday, 15:00 EEST:
Olimpik 2000 (Teteven) - Republikanets (Lisets)           3:0 awd 

                           Round 6

18 October 2014, Saturday, 15:30 EEST:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Republikanets (Lisets)         5:0 
Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Izgrev (Yablanitsa)          3:0 awd 
Chavdar (Troyan) - Sportist Ozren (Golyam izvor)          6:0 
19 October 2014, Sunday, 15:00 EEST:
Peshtera (Galata) - Olimpik 2000 (Teteven)                3:1 
19 October 2014, Sunday, 15:30 EEST:
Vihar (Bahovitsa) - Uspeh (Ugarchin)                      3:1 

                           Round 7

25 October 2014, Saturday, 15:30 EEST:
Uspeh (Ugarchin) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)               postponed 
Izgrev (Yablanitsa) - Chavdar (Troyan)                    postponed 
Republikanets (Lisets) - Peshtera (Galata)                0:3 awd 
26 October 2014, Sunday, 15:00 EET:
Olimpik 2000 (Teteven) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa)       postponed 
26 October 2014, Sunday, 15:30 EET:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Vihar (Bahovitsa)         postponed * 
* - the matches in Ugarchin, Yablanitsa, Teteven and Golyam izvor are
    postponed due to bad weather and flooded or snowy pitches.
15 November 2014, Saturday, 14:30 EET:
Olimpik 2000 (Teteven) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa)       0:5 
16 November 2014, Sunday, 14:30 EET:
Uspeh (Ugarchin) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)               1:2 
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Vihar (Bahovitsa)         0:3 
Izgrev (Yablanitsa) - Chavdar (Troyan)                    3:3 

                           Round 8

1 November 2014, Saturday, 14:30 EET:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Peshtera (Galata)              postponed * 
* - postponed due to flooded pitch.
Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Republikanets (Lisets)       5:0 
Vihar (Bahovitsa) - Izgrev (Yablanitsa)                   4:2 
2 November 2014, Sunday, 14:30 EET:
Chavdar (Troyan) - Olimpik 2000 (Teteven)                 1:0 
Uspeh (Ugarchin) - Sportist Ozren (Golyam izvor)          3:0 
15 November 2014, Saturday, 14:30 EET:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Peshtera (Galata)              1:1 

                           Round 9

8 November 2014, Saturday, 14:30 EET:
Izgrev (Yablanitsa) - Uspeh (Ugarchin)                    7:0 * 
* - also reported as 7:1.
Republikanets (Lisets) - Chavdar (Troyan)                 0:6 
Peshtera (Galata) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa)            1:0 
9 November 2014, Sunday, 14:30 EET:
Sportist Ozren (G.izvor) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)       2:3 
Olimpik 2000 (Teteven) - Vihar (Bahovitsa)                0:1 

                           Round 7 - postponed match

15 November 2014, Saturday, 14:30 EET:
Olimpik 2000 (Teteven) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa)       0:5 

                           Round 8 - postponed match

15 November 2014, Saturday, 14:30 EET:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Peshtera (Galata)              1:1 

                           Round 7 - postponed matches

16 November 2014, Sunday, 14:30 EET:
Uspeh (Ugarchin) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)               1:2 
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Vihar (Bahovitsa)         0:3 
Izgrev (Yablanitsa) - Chavdar (Troyan)                    3:3 

                           Round 1 - postponed matches

22 November 2014, Saturday, 14:30 EET:
Chavdar (Troyan) - Peshtera (Galata)                      0:1 
23 November 2014, Sunday, 14:30 EET:
in Yablanitsa:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Izgrev (Yablanitsa)       postponed 

                           Round 1 - postponed match

22 March 2015, Sunday, 15:00 EET:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Izgrev (Yablanitsa)       0:2 

                           Round 5 - postponed match

29 March 2015, Sunday, 15:00 EEST:
Olimpik 2000 (Teteven) - Republikanets (Lisets)           3:0 awd 

                           Round 10

4 April 2015, Saturday:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa)     1:4 
Peshtera (Galata) - Chavdar (Troyan)                      3:0 awd 
Republikanets (Lisets) - Vihar (Bahovitsa)                0:3 awd 
Olimpik 2000 (Teteven) - Uspeh (Ugarchin)                 postponed 
4 April 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Izgrev (Yablanitsa) - Sportist Ozren (Golyam izvor)       6:0 
13 April 2015, Monday, 13:00 EEST:
Olimpik 2000 (Teteven) - Uspeh (Ugarchin)                 6:1 

                           Round 11

11 April 2015, Saturday:
Izgrev (Yablanitsa) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)            2:1 
Uspeh (Ugarchin) - Republikanets (Lisets)                 3:0 awd 
Vihar (Bahovitsa) - Peshtera (Galata)                     0:3 awd 
Chavdar (Troyan) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa)             1:2 
11 April 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Olimpik 2000 (Teteven)    1:0 

                           Round 10 - postponed match

13 April 2015, Monday, 13:00 EEST:
Olimpik 2000 (Teteven) - Uspeh (Ugarchin)                 6:1 

                           Round 12

18 April 2015, Saturday:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Chavdar (Troyan)               2:1 
Republikanets (Lisets) - Sportist Ozren (Golyam izvor)    0:3 awd 
Olimpik 2000 (Teteven) - Izgrev (Yablanitsa)              1:0 
19 April 2015, Sunday:
Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Vihar (Bahovitsa)            5:1 
Peshtera (Galata) - Uspeh (Ugarchin)                      4:1 

                           Round 13

25 April 2015, Saturday:
Olimpik 2000 (Teteven) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)         3:0 
Izgrev (Yablanitsa) - Republikanets (Lisets)              3:0 awd 
Uspeh (Ugarchin) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa)             0:3 
Vihar (Bahovitsa) - Chavdar (Troyan)                      3:2 
25 April 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Peshtera (Galata)         0:8 

                           Round 14

2 May 2015, Saturday:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Vihar (Bahovitsa)              4:0 
Republikanets (Lisets) - Olimpik 2000 (Teteven)           0:3 awd 
2 May 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Chavdar (Troyan) - Uspeh (Ugarchin)                       3:0 
Peshtera (Galata) - Izgrev (Yablanitsa)                   3:0 awd 
3 May 2015, Sunday, 15:00 EEST:
Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Sportist Ozren (G.izvor)     6:1 

                           Round 15

9 May 2015, Saturday:
Republikanets (Lisets) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)         0:3 awd 
Olimpik 2000 (Teteven) - Peshtera (Galata)                1:5 
Izgrev (Yablanitsa) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa)          1:3 
Uspeh (Ugarchin) - Vihar (Bahovitsa)                      3:2 
10 May 2015, Sunday, 16:30 EEST:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Chavdar (Troyan)          3:3 

                           Round 4 - postponed match

16 May 2015, Saturday:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Olimpik 2000 (Teteven)         3:0 

                           Round 16

16 May 2015, Saturday:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Uspeh (Ugarchin)               postponed 
Chavdar (Troyan) - Izgrev (Yablanitsa)                    4:0 
Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Olimpik 2000 (Teteven)       3:0 awd 
Peshtera (Galata) - Republikanets (Lisets)                3:0 awd 
17 May 2015, Sunday, 18:00 EEST:
Vihar (Bahovitsa) - Sportist Ozren (Golyam izvor)         7:0 
6 June 2015, Saturday:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Uspeh (Ugarchin)               0:4 

                           Round 17

23 May 2015, Saturday:
Peshtera (Galata) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)              3:0 
Republikanets (Lisets) - Svetkavitsa (Gradezhnitsa)       0:3 awd 
Olimpik 2000 (Teteven) - Chavdar (Troyan)                 0:3 awd 
Izgrev (Yablanitsa) - Vihar (Bahovitsa)                   1:3 
23 May 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Uspeh (Ugarchin)          1:4 

                           Round 18

30 May 2015, Saturday:
Uspeh (Ugarchin) - Izgrev (Yablanitsa)                    3:0 
Vihar (Bahovitsa) - Olimpik 2000 (Teteven)                3:0 
Chavdar (Troyan) - Republikanets (Lisets)                 3:0 awd 
Svetkavitsa (Gradezhnitsa) - Peshtera (Galata)            0:3 
31 May 2015, Sunday, 16:00 EEST:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Sportist Ozren (G.izvor)       3:0 

                           Round 16 - postponed match

6 June 2015, Saturday:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Uspeh (Ugarchin)               0:4 

Results grid
---------------------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. ---------------------------------------------------------------------------------------- 1. Peshtera (Galata) XXX 1:0 3:0* 3:0* 3:0 4:1 3:0* 3:1 4:0 3:0* 2. Svetkavitsa (Gradezhnitsa) 0:3 XXX 5:1 2:0 3:1 8:1 3:0* 3:0* 6:1 5:0 3. Vihar (Bahovitsa) 0:3* 0:2 XXX 3:2 1:5 3:1 4:2 3:0 7:0 2:0 4. Chavdar (Troyan) 0:1 1:2 0:0 XXX 2:0 3:0 4:0 1:0 6:0 3:0* 5. Apriltsi 2001 (Apriltsi) 1:1 1:4 4:0 2:1 XXX 0:4 0:1 3:0 3:0 5:0 6. Uspeh (Ugarchin) 0:2 0:3 3:2 0:3* 1:2 XXX 3:0 2:1 3:0 3:0* 7. Izgrev (Yablanitsa) 0:3* 1:3 1:3 3:3 2:1 7:0 XXX 3:0 6:0 3:0* 8. Olimpik 2000 (Teteven) 1:5 0:5 0:1 0:3* 3:0 6:1 1:0 XXX 1:0 3:0* 9. Sportist Ozren (Golyam izvor) 0:8 0:6 0:3 3:3 2:3 1:4 0:2 1:0 XXX 0:5 10. Republikanets (Lisets) 0:3* 0:3* 0:3* 0:6 0:3* 0:3 1:1 0:3* 0:3* XXX ---------------------------------------------------------------------------------------- top