Yunoshi mladsha vazrast (b.1998-99): Elitna grupa (U-17) 2014/15

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
        | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)  34   25   5   4  102:29   80 [+][*] Champion 
 2. Liteks (Lovech)                    34   24   4   6   81:25   76                 
 3. CSKA (Sofia)                       34   23   6   5   90:29   75                 
 4. Levski (Sofia)                     34   23   4   7   84:29   73                 
 5. Cherno more (Varna)                34   21   5   8   61:29   68                 
 6. Botev (Plovdiv)                    34   20   6   8   69:27   66                 
 7. Ludogorets 1945 (Razgrad)          34   20   5   9   82:34   65                  [1 0 1  4:2  3]
 8. Slavia 1913 (Sofia)                34   20   5   9   62:40   65                  [1 0 1  2:4  3]
 9. Beroe (Stara Zagora)               34   19   6   9   58:33   63                 
10. Lokomotiv (Sofia)                  34   15   4  15   42:44   49 [+]             
11. Chernomorets Burgas (Burgas)       34    9   8  17   38:61   35                 
12. Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           34    9   7  18   32:55   34                 
13. Dunav 2010 (Ruse)                  34    9   4  21   32:75   31 [+]             
14. Chavdar (Etropole)                 34    8   3  23   33:79   27                 
-------------------------------------------------------------------
15. Vekta (Plovdiv)                    34    5   6  23   12:86   21        Relegated
16. Vereya (Stara Zagora)              34    3   8  23   19:79   17        Relegated
17. Nesebar (Nesebar)                  34    3   5  26   16:83   14 [+]    Relegated
18. Vidima-Rakovski (Sevlievo)         34    4   1  29   19:95   13    [*] Excluded 

Notes
  - On 11 June 2014, two days after the announcement of the season calendar, which is made for a 16-team group; the DYuF department of the BFS decides to expand the group to 18 teams by including in it with administrative decision the team of DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) and sanctions that the three instead of two teams get promoted from the qualifications for promotion to the group.
  - The teams play their home matches at the following venues:
    - Beroe (Stara Zagora) - at the "Beroe" sports complex (former "Lokomotiv" stadium) in Stara Zagora  during the fall part of the season; at the "Beroe" stadium (artificial ptich) in Stara Zagora during the spring part of the season;
    - Botev (Plovdiv) - at the "Botev 1912" sports complex in kv.Komatevo, Plovdiv;
    - Vekta (Plovdiv) - at the "Vekta" sports complex in Plovdiv;
    - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - at the "Dragalevtsi" stadium in kv.Dragalevtsi, Sofia;
    - Dunav 2010 (Ruse) - at the Gradski stadion in Ruse during the fall part of the season; at the "Dunav" stadium in Ruse during the spring part of the season;
    - Liteks (Lovech) - at the "Salito" stadium in Lovech;
    - Lokomotiv (Sofia) - at the "Tsarsko selo" complex in Sofia;
    - Ludogorets 1945 (Razgrad) - at the "Ludogorets" sports complex in Razgrad;
    - CSKA (Sofia) - at the "Tsarsko selo" complex in Sofia;
    - Cherno more (Varna) - at the "Korabostroitel" stadium in kv.Asparuhovo, Varna;
    - Chernomorets Burgas (Burgas) - at the "Chernomorets" stadium in Burgas;
    - all remaining teams - at the main or auxiliary fields of the stadiums, where the men's side of the club plays.
  - At the winter brake (after round 22) Vidima-Rakovski (Sevlievo) withdraws. Its result up to that point are kept, and its opponents during the spring part of the season are awarded 3:0 victories.

                           Round 1

2 August 2014, Saturday, 10:30 EEST:
Chernomorets Burgas (Burgas) - CSKA (Sofia)               1:1 (0:0) * 
  [1:0 Radostin Nedelchev 66', 1:1 Aykut Ramadan 79']
* - the match starts 60' late, at 11:30 EEST, due to the late arrival of
    the referees, as a result of a blocked by an accident road near
    kv.Sarafovo, Burgas.
Cherno more (Varna) - Lokomotiv (Sofia)                   2:0 (1:0) 
  [2:0 Valentin Yoskov 34',56'], ~ 100 spectators
Vekta (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad)               0:4 (0:3) 
  [0:3 Mehmed Mehmed 15',28',30'; 0:4 Yunuz Yunuz 2h]
  [sent off: Zhivko Stanimirov (L) 40']
Levski (Sofia) - Nesebar (Nesebar)                        1:0 (0:0) 
  [1:0 Aleks Borimirov 69'], ~ 200 spectators
Botev (Plovdiv) - Dunav 2010 (Ruse)                       4:0 (1:0) 
  [1:0 _ 25'-og, 2:0 Atanas Pashaliev 46', 3:0 Yashar Bayram 64',
   4:0 Yosif Tabakov 73']
2 August 2014, Saturday, 18:00 EEST:
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - DIT Sport (Sofia)            0:2 (0:2) 
  [0:1 Dimitar Kostadinov 14', 0:2 Georgi Rusev 16'-pen]
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Chavdar (Etropole)             1:3 (0:1) 
  [0:1 Viktor Petrov 21', 0:2 Nicho Nichev 52', 0:3 Rosen Padarev 57',
   1:3 Georgi Chukalov 64']
Beroe (Stara Zagora) - Liteks (Lovech)                    2:1 (0:0) 
  [1:0 Tsvetelin Atanasov 46', 2:0 Svetomir Georgiev 49', 2:1 Angel Lyaskov 61']
3 August 2014, Sunday, 18:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Slavia 1913 (Sofia)               1:1 (0:1) 
  [0:1 Samuil Dimitrov 1h, 1:1 Radoslav Minchev 2h]

                           Round 2

9 August 2014, Saturday, 10:30 EEST:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)     6:0 (3:0) 
  [1:0 Mehmedali Mehmedali 1h, 2:0 Lachezar Kotev 1h, 3:0 Boris Pantaleev 1h,
   4:0 Georgi Rusev 2h, 5:0 Mariyan Dimitrov 2h, 6:0 Petar Genchev 2h]
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Levski (Sofia)                4:2 (2:2) 
  [1:0 Stiliyan Stoyanov 7', 1:1 Tsvetomir Vachev 16', 1:2 Georgi Yanev 25'-pen,
   2:2 Svetoslav Kovachev 38', 3:2 Mehmed Mehmed 45', 4:2 Stiliyan Stoyanov 60']
  [missed pen: Iliyan Stefanov (Lev) 68']
CSKA (Sofia) - Cherno more (Varna)                        2:1 (2:0) 
  [1:0 Mario Yordanov 24', 2:0 Yoan Marinov 35', 2:1 Tsanko Ivanov 61'], ~ 100 spectators
9 August 2014, Saturday, 18:00 EEST:
Liteks (Lovech) - Botev (Plovdiv)                         1:0 (1:0) 
  [1:0 Tonislav Yordanov 32']
Slavia 1913 (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                4:0 (4:0) 
  [1:0 Kaloyan Krastev 5', 4:0 Yordan Popov 11',14',28'], ~ 150 spectators
Chavdar (Etropole) - Vekta (Plovdiv)                      0:1 (0:1) 
  [0:1 Erik Smilyanov 39']
Lokomotiv (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)              0:0 
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Chernomorets Burgas (Burgas) 0:2 (0:1) 
  [0:1 Milen Dimov 1h, 0:2 Simeon Rusev 2h]
10 August 2014, Sunday, 18:00 EEST:
Nesebar (Nesebar) - Vereya (Stara Zagora)                 0:2 (0:1) 
  [0:1 Koycho Ivanov 24', 0:2 Yosif Ivanov 72']
  [sent off: _ (N) 55', _ (V) 80']

                           Round 3

26 August 2014, Tuesday, 10:30 EEST:
Chernomorets Burgas (Burgas) - DIT Sport (Sofia)          0:4 (0:2) 
  [0:2 Asen Chandarov 33',34'; 0:3 Georgi Rusev 45', 0:4 Dimitar Kostadinov 51']
Vereya (Stara Zagora) - Ludogorets 1945 (Razgrad)         0:2 (0:1) 
  [0:1 Svetoslav Kovachev 4', 0:2 Mehmed Mehmed 69']
26 August 2014, Tuesday, 17:30 EEST:
Cherno more (Varna) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)          2:0 (1:0) 
  [2:0 Nikolay Bogdanov 25',80']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                   0:5 awd * 
  [1:0 Georgi Chukalov 1h, 1:1 Todor Krastev 1h, 2:1 Georgi Chukalov 2h,
   2:2 Todor Krastev 2h]
* - abandoned in 74' at 2:2, when home fans invade the pitch and hit some
    of the visitors' players. Lokomotiv 1926 is banned with 3 home games
    at neutral venue. On 23 September 2014 STK of BFS awards a 0:5 loss to
    Lokomotiv 1926.
Vekta (Plovdiv) - Lokomotiv (Sofia)                       0:3 (0:1) 
  [0:1 Lyubomir Krastev 15', 0:2 Rumen Vasilev 63', 0:3 Aleksandar Grigorov 72']
Beroe (Stara Zagora) - Nesebar (Nesebar)                  5:0 (0:0) 
  [1:0 Preslav Georgiev 43'-pen, 3:0 Tsvetelin Atanasov 45',56'; 4:0 Stanislav Belchev 62',
   5:0 Kaloyan Dinev 67']
Botev (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia)                     3:1 (3:0) 
  [1:0 Martin Anastasov 4', 2:0 Ismet Ramadan 9', 3:0 Martin Semerdzhiev 29'-og,
   3:1 Valentin Lazarov 43']
Dunav 2010 (Ruse) - Liteks (Lovech)                       0:2 (0:1) 
  [0:1 Ivaylo Velichkov 18', 0:2 Tonislav Yordanov 45']
27 August 2014, Wednesday, 17:30 EEST:
Levski (Sofia) - Chavdar (Etropole)                       3:0 (1:0) 
  [1:0 Stanislav Ivanov 35', 3:0 Ivaylo Naydenov 71',78']

                           Round 4

30 August 2014, Saturday, 17:30 EEST:
Nesebar (Nesebar) - Botev (Plovdiv)                       0:0 
  [missed pen: Viktor Yanev (N) 38']
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Beroe (Stara Zagora)          0:1 (0:0) 
  [0:1 Tsvetelin Atanasov 75']
CSKA (Sofia) - Vekta (Plovdiv)                            7:0 (1:0) 
  [Todor Krastev (4), Aykut Ramadan (3)]
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)     1:1 (0:0) 
  [1:0 Konstantin Tsvetanov 47', 1:1 Tancho Todorov 78']
Chernomorets Burgas (Burgas) - Cherno more (Varna)        1:3 (0:1) 
  [0:1 Slavi Slavov 1p, 1:1 Radostin Nedelchev 45', 1:2 Valentin Yoskov 2p,
   1:3 Valeri Hristov 80'+1']
31 August 2014, Sunday, 10:30 EEST:
Slavia 1913 (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                   1:0 (1:0) 
  [1:0 Viktor Teodosiev 35']
31 August 2014, Sunday, 17:30 EEST:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Liteks (Lovech)       3:1 (1:1) 
  [0:1 Nikola Gavov 12', 3:1 Georgi Rusev 21',50'-pen,80']
Chavdar (Etropole) - Vereya (Stara Zagora)                1:1 (1:1) 
  [1:0 Rosen Padarev 5', 1:1 Plamen Stoyanov 27']
  [missed pen: Borislav Trendafilov (Ch) 44']
Lokomotiv (Sofia) - Levski (Sofia)                        1:1 (1:0) 
  [1:0 Aleksandar Grigorov 40'+1', 1:1 Bozhidar Bozhilov 53']

                           Round 5

3 September 2014, Wednesday, 10:30 EEST:
Cherno more (Varna) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)   0:2 (0:2) 
  [0:1 Danail Ivanov 16', 0:2 Georgi Rusev 29']
Botev (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad)               2:0 (1:0) 
  [1:0 Yashar Bayram 24', 2:0 Yosif Tabakov 47']
3 September 2014, Wednesday, 17:00 EEST:
in Parvomay: *
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Chernomorets Burgas (Burgas)   0:1 (0:0) 
  [0:1 Zhivko Zhekov 53']
* - at a neutral venue due to a home-match ban being served by Lokomotiv
    1926.
Vekta (Plovdiv) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)              2:1 (1:1) 
  [0:1 Vasil Mitev 17'-og, 2:1 Erik Smilyanov 22',75']
Levski (Sofia) - CSKA (Sofia)                             1:2 (0:2) 
  [0:1 Todor Krastev 5', 0:2 Aykut Ramadan 39', 1:2 Aleks Borimirov 42'-pen], ~ 150 spectators
Vereya (Stara Zagora) - Lokomotiv (Sofia)                 0:2 (0:0) 
  [0:1 Aleksandar Grigorov 60', 0:2 Deyvid Dimitrov 71']
in Stara Zagora, "Beroe" st. - artificial field: *
Beroe (Stara Zagora) - Chavdar (Etropole)                 3:0 (1:0) 
  [1:0 Rusi Chernakov 36', 2:0 Ivan Chervenakov 49', 3:0 Kaloyan Dinev 74']
* - the match is moved from the "Lokomotiv" st. due to its pitch being
    flooded.
Dunav 2010 (Ruse) - Nesebar (Nesebar)                     3:0 (1:0) 
  [3:0 Stefan Mitev 28',60',67']
Liteks (Lovech) - Slavia 1913 (Sofia)                     3:2 (2:1) 
  [2:0 Tonislav Yordanov 10',18', 2:1 Viktor Teodosiev 30', 3:1 Angel Lyaskov 45',
   3:2 Petko Hristov 64']

                           Round 6

7 September 2014, Sunday, 10:30 EEST:
Nesebar (Nesebar) - Liteks (Lovech)                       0:4 
  [Tonislav Yordanov (2), Georgi Tartov, Nikolay Georgiev]
Cherno more (Varna) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)            2:0 (1:0) 
  [2:0 Valentin Yoskov 30'-pen,45']
7 September 2014, Sunday, 17:00 EEST:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Slavia 1913 (Sofia)   3:1 (1:0) 
  [2:0 Georgi Rusev 39',45'; 3:0 Miloš Stojanov 47', 3:1 Selim Bukovski 69']
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Dunav 2010 (Ruse)             4:0 (2:0) 
  [3:0 Svetoslav Kovachev 25',36',41'; 4:0 Serdar Yusufov 71'-pen]
  [sent off: Vasil Dzhenkov (D) 60']
Chavdar (Etropole) - Botev (Plovdiv)                      0:6 
  [Yosif Tabakov (4), Ismet Ramadan, Yashar Bayram]
CSKA (Sofia) - Vereya (Stara Zagora)                      7:1 
  [Pavel Golovodov (3), Mario Yordanov (2), Yoan Marinov,
   Dragomir Toshev - _]
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Levski (Sofia)               2:1 (1:0) 
  [1:0 Bozhidar Bozhinov 38', 2:0 Milen Kirov 55', 2:1 Bozhidar Bozhilov 70']
  [sent off: Tsvetomir Vachev (L) 80']
in Pomorie, Gradski stadion: *
Chernomorets Burgas (Burgas) - Vekta (Plovdiv)            0:0 
* - in Pomorie due to heavy rain.
8 September 2014, Monday, 17:00 EEST:
Lokomotiv (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                  2:0 (1:0) 
  [1:0 Ivaylo Stoyanov 20'-og, 2:0 Aleksandar Maslarski 61']

                           Round 7

13 September 2014, Saturday, 10:30 EEST:
Levski (Sofia) - Chernomorets Burgas (Burgas)             5:1 (2:0) 
  [2:0 Iliyan Stefanov 12',25'; 3:0 Aleks Borimirov 45', 3:1 Radostin Nedelchev 60'-pen,
   4:1 Iliyan Stefanov 62'-pen, 5:1 Aleks Borimirov 74']
  [missed pen: Georgi Yanev (L) 50']
  [sent off: _ (Ch) 42']
Slavia 1913 (Sofia) - Nesebar (Nesebar)                   2:0 (1:0) 
  [1:0 Kaloyan Krastev 36', 2:0 Martin Semerdzhiev 61']
13 September 2014, Saturday, 17:00 EEST:
in Pazardzhik, "Georgi Benkovski" st.: *
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - DIT Sport (Sofia)              1:1 (1:0) 
  [1:0 Georgi Chukalov 4', 1:1 Asen Chandarov 2h]
* - at a neutral venue due to a home match ban being served by Lokomotiv
    1926.
Botev (Plovdiv) - Lokomotiv (Sofia)                       3:0 (0:0) 
  [1:0 Yashar Bayram 44', 2:0 Ivan Kirev 55', 3:0 Yosif Tabakov 62']
Dunav 2010 (Ruse) - Chavdar (Etropole)                    4:1 (3:1) 
  [0:1 Borislav Trendafilov 10', 2:1 Soner Hyusein 20',25'; 3:1 Stefan Mitev 32',
   4:1 Dimitar Dimitrov 65']
Liteks (Lovech) - Ludogorets 1945 (Razgrad)               1:1 (0:0) 
  [1:0 Tonislav Yordanov 56', 1:1 Svetoslav Kovachev 73']
14 September 2014, Sunday, 10:30 EEST:
Vekta (Plovdiv) - Cherno more (Varna)                     0:2 (0:1) 
  [0:1 Slavi Slavov 20', 0:2 Valentin Yoskov 60'-pen]
14 September 2014, Sunday, 17:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)        1:0 (1:0) 
  [1:0 Ivan Vachkov 12']
Beroe (Stara Zagora) - CSKA (Sofia)                       1:0 (1:0) 
  [1:0 Kaloyan Dinev 25']

                           Round 8

17 September 2014, Wednesday, 10:30 EEST:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Nesebar (Nesebar)     postponed * 
* - postponed due to many sick players in the visitors' squad.
Lokomotiv (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                     3:2 (1:2) 
  [0:1 Martin Filipov 8', 1:1 Erik Borisov 18', 1:2 Dzhem Myumyun 27',
   3:2 Aleksandar Grigorov 51',72']
  [missed pens: Erik Borisov (L) 18', Soner Hyusein (D) 27']
Cherno more (Varna) - Levski (Sofia)                      2:0 (1:0) 
  [1:0 Valeri Hristov 1', 2:0 Valentin Yoskov 60']
17 September 2014, Wednesday, 17:00 EEST:
Chavdar (Etropole) - Liteks (Lovech)                      1:3 (1:0) 
  [1:0 Borislav Trendafilov 10', 1:1 Georgi Tartov 60', 1:3 Tonislav Yordanov 68'-pen,72']
  [sent off: Micho Michev (Ch) 70']
CSKA (Sofia) - Botev (Plovdiv)                            3:1 (2:0) 
  [1:0 Aykut Ramadan 10', 2:0 Todor Krastev 36', 2:1 Milko Georgiev 57'-pen,
   3:1 Mario Yordanov 68']
  [sent off: Kristiyan Slavov (CSKA) 75']
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Beroe (Stara Zagora)         0:2 (0:0) 
  [0:1 Mariyan Tonev 51', 0:2 Rusi Chernakov 62']
Chernomorets Burgas (Burgas) - Vereya (Stara Zagora)      6:2 (2:0) 
  [1:0 Dimitar Panayotov 20', 2:0 Radostin Nedelchev 39', 3:0 Kristiyan Hristov 50',
   4:0 Milen Dimov 54', 5:0 Dimitar Panayotov 59', 5:1 Genadi Stanev 66',
   6:1 Dimitar Panayotov 70'-pen, 6:2 Simeon Hristov 77'-pen]
in Plovdiv, "Plovdiv" st.: *
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Vekta (Plovdiv)                1:0 (0:0) 
  [1:0 Aleksandar Gurkov 73']
* - at a neutral venue due to a home match ban being served by Lokomotiv
    1926.
18 September 2014, Thursday, 10:30 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Slavia 1913 (Sofia)           3:0 (0:0) 
  [2:0 Marchelo Tenev 2h,2h; 3:0 Yunuz Yunuz 2h]
24 September 2014, Wednesday, 10:30 EEST:
in Sofia, "Tsarsko selo" complex:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Nesebar (Nesebar)     8:0 
  [Boris Pantaleev (3), Georgi Rusev (2), Asparuh Smilkov,
   Mehmedali Mehmedali, Asen Chandarov]

                           Round 9

20 September 2014, Saturday, 17:00 EEST:
Vekta (Plovdiv) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)       0:4 (0:2) 
  [0:2 Asen Chandarov 9',34'; 0:3 Boris Pantaleev 53', 0:4 Asen Chandarov 62']
Levski (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                 2:0 (1:0) 
  [1:0 Aleks Borimirov 1', 2:0 Ivaylo Naydenov 44']
Beroe (Stara Zagora) - Chernomorets Burgas (Burgas)       1:3 (1:1) 
  [1:0 Preslav Georgiev 3', 1:1 Radostin Nedelchev 30', 1:2 Ivaylo Stoyanov 54'-og,
   1:3 Milen Dimov 68']
Botev (Plovdiv) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)              4:0 (0:0) 
  [1:0 Milko Georgiev 62'-pen, 2:0 Yosif Tabakov 73', 3:0 Ivan Kirev 75',
   4:0 Yosif Tabakov 77']
  [sent off: Blagovest Yakimov (VR) 55']
Liteks (Lovech) - Lokomotiv (Sofia)                       1:0 (0:0) 
  [1:0 Tonislav Yordanov 80'+3']
21 September 2014, Sunday, 10:30 EEST:
in Ruse, "Dunav" st.:
Dunav 2010 (Ruse) - CSKA (Sofia)                          0:1 (0:1) 
  [0:1 Mario Yordanov 23'-pen]
Nesebar (Nesebar) - Ludogorets 1945 (Razgrad)             0:3 (0:3) 
  [0:1 Svetoslav Kovachev 2', 0:3 Ege Revat 10',22']
21 September 2014, Sunday, 17:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Cherno more (Varna)               0:5 (0:2) 
  [0:1 Valentin Yoskov 2', 0:2 Slavi Slavov 30', 0:3 Valentin Yoskov 2h,
   0:4 Valeri Hristov 2h, 0:5 Gabriel Atanasov 2h]
Slavia 1913 (Sofia) - Chavdar (Etropole)                  4:1 (2:0) 
  [1:0 Kaloyan Krastev 35', 2:0 Valentin Lazarov 40', 3:0 Fabien Georgiev 50',
   4:0 Aleksandar Zlatkov 55', 4:1 Borislav Trendafilov 66']

                           Round 8 - postponed match

24 September 2014, Wednesday, 10:30 EEST:
in Sofia, "Tsarsko selo" complex:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Nesebar (Nesebar)     8:0 
  [Boris Pantaleev (3), Georgi Rusev (2), Asparuh Smilkov,
   Mehmedali Mehmedali, Asen Chandarov]

                           Round 10

27 September 2014, Saturday, 10:30 EEST:
DIT Sport (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)             2:0 (2:0) 
  [1:0 Lachezar Kotev 6', 2:0 Zhivko Stanimirov 36'-og]
Chavdar (Etropole) - Nesebar (Nesebar)                    2:0 (1:0) 
  [1:0 Rosen Padarev 35', 2:0 Borislav Trendafilov 45']
27 September 2014, Saturday, 16:00 EEST:
Lokomotiv (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia)                   0:1 (0:0) 
  [0:1 Kaloyan Krastev 47'-pen], ~ 100 spectators
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Dunav 2010 (Ruse)            1:2 (1:2) 
  [0:2 Soner Hyusein 2',5'; 1:2 Bozhidar Bozhinov 30']
  [missed pen: Martin Filipov (D) 70']
Chernomorets Burgas (Burgas) - Botev (Plovdiv)            0:0 
Cherno more (Varna) - Beroe (Stara Zagora)                1:1 (1:1) 
  [0:1 Atanas Panov 20', 1:1 Valentin Yoskov 25'-pen]
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Vereya (Stara Zagora)          1:0 (0:0) 
  [1:0 Erol Dost 50']
28 September 2014, Sunday, 16:00 EEST:
CSKA (Sofia) - Liteks (Lovech)                            2:0 (1:0) 
  [1:0 Ivan Ivanov 25', 2:0 Stefan Stoynov 75']
Vekta (Plovdiv) - Levski (Sofia)                          1:5 (1:2) 
  [0:1 Iliyan Stefanov 2', 1:1 Mariyan Georgiev 19', 1:2 Stanislav Ivanov 21',
   1:3 Aleks Borimirov 53'-pen, 1:4 Ivaylo Naydenov 73', 1:5 Stanislav Ivanov 76']

                           Round 11

2 October 2014, Thursday, 16:00 EEST:
in Ruse, "Dunav" st.:
Dunav 2010 (Ruse) - Chernomorets Burgas (Burgas)          2:3 (2:2) 
  [1:0 Dzhem Myumyun 5', 1:1 Radostin Nedelchev 8', 2:1 Martin Filipov 25',
   2:3 Zhivko Zhekov 31'-pen,55']
  [sent off: Kiril Tyulev (Ch) 65']
3 October 2014, Friday, 10:30 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Vekta (Plovdiv)                   0:0 
Botev (Plovdiv) - Cherno more (Varna)                     2:2 (0:2) 
  [0:1 Valentin Yoskov 5', 0:2 Valeri Hristov 21', 1:2 Ismet Ramadan 57',
   2:2 Ivan Kirev 73']
Nesebar (Nesebar) - Lokomotiv (Sofia)                     1:3 (0:2) 
  [0:1 Aleksandar Grigorov 21', 0:2 Georgi Punev 30', 0:3 Aleksandar Maslarski 65',
   1:3 Kaloyan Opnakov 69'-pen]
3 October 2014, Friday, 16:00 EEST:
Levski (Sofia) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)        3:0 (1:0) 
  [1:0 Atanas Kabov 21', 2:0 Stanislav Ivanov 69', 3:0 Petar Genchev 77'-og]
Beroe (Stara Zagora) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           2:1 (0:1) 
  [0:1 Georgi Chukalov 21', 1:1 Kaloyan Dinev 63', 2:1 Angel Denchev 74']
Liteks (Lovech) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)              5:0 (3:0) 
  [Tonislav Yordanov (3), Nikolay Georgiev, Dobromir Bonev]
Slavia 1913 (Sofia) - CSKA (Sofia)                        3:2 (2:1) 
  [1:0 Dimitar Minkov 20', 1:1 Mario Yordanov 21', 3:1 Kaloyan Krastev 30',60'
   3:2 Pavel Golovodov 70']
  [sent off: Stefan Stoynov (CSKA) 65', Kristiyan Slavov (CSKA) 72']
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Chavdar (Etropole)            8:0 
  [Yunuz Yunuz (2), Svetoslav Kovachev (2), Atanas Karachorov,
   Marchelo Tenev, Serdar Yusufov, Kristiyan Anachkov]

                           Round 12

8 October 2014, Wednesday, 10:30 EEST:
in kv.Trebich, Sofia:
Lokomotiv (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)             0:4 (0:2) 
  [0:1 Yunuz Yunuz 24', 0:2 Stiliyan Stoyanov 34', 0:4 Ege Revat 43',68']
CSKA (Sofia) - Nesebar (Nesebar)                          5:0 (4:0) 
  [1:0 Dragomir Toshev 1h, 4:0 Mario Yordanov 1h,1h,1h; 5:0 Michel Milchev 2h]
Chernomorets Burgas (Burgas) - Liteks (Lovech)            0:3 (0:2) 
  [0:2 Georgi Tartov 15',38'; 0:3 Dobromir Bonev 2h]
8 October 2014, Wednesday, 16:00 EEST:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Chavdar (Etropole)    4:1 (0:0) 
  [1:0 Dimitar Kostadinov 41', 3:0 Georgi Rusev 47'-pen,65'; 3:1 Nicho Nichev 71',
   4:1 Danail Ivanov 75']
  [missed pen: Georgi Rusev (DIT) 33']
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Slavia 1913 (Sofia)          0:4 (0:0) 
  [0:2 Kaloyan Krastev 56',60'; 0:4 Yordan Popov 64',79']
Cherno more (Varna) - Dunav 2010 (Ruse)                   3:1 (1:1) 
  [0:1 Dzhem Myumyun 10', 1:1 Rumen Kasabov 28', 3:1 Valentin Yoskov 43',47'-pen]
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Botev (Plovdiv)                0:3 (0:1) 
  [0:1 Yashar Bayram 30', 0:2 Ismet Ramadan 60', 0:3 Yosif Tabakov 74']
Vekta (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora)                    0:5 (0:4) 
  [0:1 Preslav Georgiev 9', 0:3 Tsvetelin Atanasov 13',25'; 0:4 Nedelin Bakardzhiev 36',
   0:5 Dancho Svilenski 60']
Levski (Sofia) - Vereya (Stara Zagora)                    4:0 (2:0) 
  [2:0 Georgi Kostov 12',20'; 3:0 Stanislav Ivanov 50', 4:0 Angel Sirakov 71']

                           Round 13

21 October 2014, Tuesday, 10:30 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - CSKA (Sofia)                  0:1 (0:1) 
  [0:1 Todor Krastev 30']
22 October 2014, Wednesday, 10:30 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)              1:5 (1:4) 
  [0:1 Ivan Shindov 13', 0:2 Erol Dost 15', 0:3 Ivan Shindov 21',
   1:3 Soner Hyusein 29', 1:4 Georgi Chukalov 36', 1:5 Genadi Zhelev 52']
Slavia 1913 (Sofia) - Chernomorets Burgas (Burgas)        1:1 (1:1) 
  [0:1 Milen Dimov 9', 1:1 Valentin Slivov 14'-pen]
22 October 2014, Wednesday, 16:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) 0:7 (0:2) 
  [0:1 Georgi Rusev 18', 0:2 Asen Chandarov 25', 0:3 Georgi Rusev 42',
   0:4 Dimitar Kostadinov 59', 0:5 Asen Chandarov 61', 0:6 Dimitar Kostadinov 67',
   0:7 Georgi Rusev 71']
Beroe (Stara Zagora) - Levski (Sofia)                     0:2 (0:1) 
  [0:2 Aleks Borimirov 15'-pen,61']
Botev (Plovdiv) - Vekta (Plovdiv)                         7:1 (5:1) 
  [1:0 Ismet Ramadan 8', 2:0 Yashar Bayram 11', 3:0 Atanas Tasholov 13',
   4:0 Yosif Tabakov 15', 4:1 _ 21', 5:1 Ismet Ramadan 25',
   6:1 Ivan Kirev 65', 7:1 Dimitar Minchev 78']
Liteks (Lovech) - Cherno more (Varna)                     2:1 (2:1) 
  [0:1 Valentin Yoskov 9', 1:1 Nikola Gavov 12', 2:1 Tonislav Yordanov 37']
Nesebar (Nesebar) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)            0:3 (0:3) 
  [0:1 Teodor Kolarov 15', 0:2 Milen Kirov 26', 0:3 Presiyan Tsvyatkov 30']
  [sent off: Kaloyan Opnakov (N) after FT]
Chavdar (Etropole) - Lokomotiv (Sofia)                    0:1 (0:0) 
  [0:1 Nikolay Mihaylov 65'-pen]
  [sent off: Mirolyub Georgiev (Ch) after FT]

                           Round 14

25 October 2014, Saturday, 10:30 EEST:
Cherno more (Varna) - Slavia 1913 (Sofia)                 1:2 (1:1) 
  [0:1 Kaloyan Krastev 25', 1:1 Valentin Yoskov 30', 1:2 Aleksandar Zlatkov 65']
Vekta (Plovdiv) - Dunav 2010 (Ruse)                       2:0 (0:0) 
  [1:0 Todor Kurshumov 65', 2:0 Erik Smilyanov 75']
25 October 2014, Saturday, 12:00 EEST:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Lokomotiv (Sofia)     postponed * 
* - postponed due to a snowy field.
in Stara Zagora, "Beroe" st - artificial field:
Vereya (Stara Zagora) - Beroe (Stara Zagora)              abandoned * 
* - abandoned at 0:1 at half time due to bad weather conditions. After the
    weather conditions don't permit for the remainder of the match to be
    played on the next day - 26 October - a replay from the beginning is
    scheduled for 2 November.
25 October 2014, Saturday, 16:00 EEST:
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Ludogorets 1945 (Razgrad)    postponed * 
* - postponed due to a snowy field.
Chernomorets Burgas (Burgas) - Nesebar (Nesebar)          postponed * 
* - postponed due to bad weather conditions.
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Liteks (Lovech)                postponed * 
* - postponed due to a flooded pitch.
25 October 2014, Saturday, 17:30 EEST:
CSKA (Sofia) - Chavdar (Etropole)                         postponed * 
* - postponed due to a snowy field.
26 October 2014, Sunday, 15:00 EET:
Levski (Sofia) - Botev (Plovdiv)                          1:3 (1:0) 
  [1:0 Iliyan Stefanov 13', 1:1 Yosif Tabakov 44', 1:2 Zdravko Dermenov 70',
   1:3 Yosif Tabakov 79'], ~ 50 spectators
2 November 2014, Sunday, 12:00 EET:
in Kv.Kolyu Ganchevo, Stara Zagora:
Vereya (Stara Zagora) - Beroe (Stara Zagora)              0:4 * 
  [0:1 Atanas Panov _, 0:3 Ivan Chervenakov _,_, 0:4 Preslav Georgiev _]
* - replay.
5 November 2014, Wednesday, 14:00 EET:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Lokomotiv (Sofia)     3:0 
  [Georgi Rusev, Miloš Stojanov, Vasil Dobrev]
11 November 2014, Tuesday, 10:30 EET:
in Pomorie:
Chernomorets Burgas (Burgas) - Nesebar (Nesebar)          2:2 
12 November 2014, Wednesday, 14:00 EET:
CSKA (Sofia) - Chavdar (Etropole)                         1:1 (0:1) 
  [0:1 7._ 22', 1:1 Mario Yordanov 72']
  [missed pen: Mario Yordanov (CSKA) 72']
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Ludogorets 1945 (Razgrad)    0:6 
  [Ivo Kolev (2), Marchelo Tenev, Svetoslav Kovachev,
   Kristiyan Anachkov, Veselin Otman]
3 December 2014, Wednesday, 14:00 EET:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Liteks (Lovech)                0:0 

                           Round 15

28 October 2014, Tuesday, 14:30 EET:
Beroe (Stara Zagora) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)  1:1 (1:0) 
  [1:0 Tsvetelin Atanasov 10', 1:1 Asen Chandarov 71']
29 October 2014, Wednesday, 10:30 EET:
in Ruse, "Dunav" st.:
Dunav 2010 (Ruse) - Levski (Sofia)                        1:2 (1:1) 
  [1:0 Soner Hyusein 22', 1:1 Bozhidar Bozhilov 30', 1:2 Aleks Borimirov 62']
29 October 2014, Wednesday, 14:30 EET:
Botev (Plovdiv) - Vereya (Stara Zagora)                   3:0 (1:0) 
  [1:0 Ivan Kirev 15', 2:0 Petar Chalakov 61', 3:0 Ivan Mihaylov 76']
Liteks (Lovech) - Vekta (Plovdiv)                         5:0 (4:0) 
  [4:0 Tonislav Yordanov 8',20',32',37'; 5:0 Martin Simeonov 57']
Slavia 1913 (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)            1:0 (1:0) 
  [1:0 Aleksandar Zlatkov 30']
Nesebar (Nesebar) - Cherno more (Varna)                   2:4 (0:2) 
  [0:2 Valentin Yoskov 15',39'; 1:2 Petar Zlatinov 58', 1:3 Valentin Yoskov 62',
   2:3 Georgi Balev 69', 2:4 Valentin Yoskov 75']
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Chernomorets Burgas (Burgas)  2:1 (1:1) 
  [1:0 Lachezar Zahariev 9', 1:1 Aleksandar Kirov 17', 2:1 Ilia Yurukov 64']
  [missed pen: Svetoslav Kovachev (L) 77']
Chavdar (Etropole) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)           3:1 (1:1) 
  [0:1 Momchil Iliev 3'-og, 1:1 Nicho Nichev 8', 2:1 Borislav Trendafilov 56',
   3:1 Nicho Nichev 69']
in kv.Trebich, Sofia:
Lokomotiv (Sofia) - CSKA (Sofia)                          0:2 (0:0) 
  [0:1 Mario Yordanov 70', 0:2 Todor Krastev 80']

                           Round 14 - replay

2 November 2014, Sunday, 12:00 EET:
in Kv.Kolyu Ganchevo, Stara Zagora:
Vereya (Stara Zagora) - Beroe (Stara Zagora)              0:4 * 
  [0:1 Atanas Panov _, 0:3 Ivan Chervenakov _,_, 0:4 Preslav Georgiev _]
* - replay.

                           Round 14 - postponed match

5 November 2014, Wednesday, 14:00 EET:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Lokomotiv (Sofia)     3:0 
  [Georgi Rusev, Miloš Stojanov, Vasil Dobrev]

                           Round 16

8 November 2014, Saturday, 14:00 EET:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - CSKA (Sofia)          2:1 (0:0) 
  [2:0 Georgi Rusev 42',60'; 2:1 Radoslav Dimitrov 71']
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Lokomotiv (Sofia)            0:3 (0:2) 
  [0:1 Lyubomir Krastev 15', 0:2 Georgi Punev 30', 0:3 Aleksandar Grigorov 75']
  [sent off: Teodor Kolarov (VR) 71']
Chernomorets Burgas (Burgas) - Chavdar (Etropole)         0:0 
Cherno more (Varna) - Ludogorets 1945 (Razgrad)           1:1 (0:0) 
  [1:0 Valentin Yoskov 57', 1:1 Zhivko Stanimirov 77']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Nesebar (Nesebar)              3:0 (1:0) 
  [1:0 Georgi Savatinov 32', 2:0 Ivan Grancharov 56', 3:0 Lyuboslav Luchev 74']
  [sent off: Tancho Todorov (L) 25', Dimcho Stoyanov (N) 36']
Vekta (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia)                     1:1 (1:1) 
  [0:1 Viktor Teodosiev 25', 1:1 Stoyan Bivolarski 36']
9 November 2014, Sunday, 14:00 EET:
Vereya (Stara Zagora) - Dunav 2010 (Ruse)                 1:2 (0:1) 
  [0:2 Soner Hyusein 25',43'; 1:2 Georgi Koychev 50']
Beroe (Stara Zagora) - Botev (Plovdiv)                    2:0 (1:0) 
  [1:0 Rusi Chernakov 15', 2:0 Atanas Panov 55']
9 November 2014, Sunday, 15:00 EET:
Levski (Sofia) - Liteks (Lovech)                          3:1 (2:0) 
  [1:0 Georgi Kuzovski 6', 2:0 Bozhidar Bozhilov 31', 2:1 Tonislav Yordanov 79'-pen,
   3:1 Angel Sirakov 80']
  [sent off: Nikolay Yankov (Lit) 46'], ~ 150 spectators

                           Round 14 - postponed matches

11 November 2014, Tuesday, 10:30 EET:
in Pomorie:
Chernomorets Burgas (Burgas) - Nesebar (Nesebar)          2:2 
12 November 2014, Wednesday, 14:00 EET:
CSKA (Sofia) - Chavdar (Etropole)                         1:1 (0:1) 
  [0:1 7._ 22', 1:1 Mario Yordanov 72']
  [missed pen: Mario Yordanov (CSKA) 72']
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Ludogorets 1945 (Razgrad)    0:6 
  [Ivo Kolev (2), Marchelo Tenev, Svetoslav Kovachev,
   Kristiyan Anachkov, Veselin Otman]

                           Round 17

14 November 2014, Friday, 14:00 EET:
Botev (Plovdiv) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)       0:1 (0:0) 
  [0:1 Asen Chandarov 55']
15 November 2014, Saturday, 10:30 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)      4:0 (4:0) 
  [1:0 Marchelo Tenev 13', 2:0 Miroslav Georgiev 25'-pen, 3:0 Svetoslav Kovachev 32',
   4:0 Yunuz Yunuz 38']
Chavdar (Etropole) - Cherno more (Varna)                  0:2 (0:1) 
  [0:1 Hristo Iliev 5', 0:2 Valentin Yoskov 65']
Lokomotiv (Sofia) - Chernomorets Burgas (Burgas)          2:0 (0:0) 
  [1:0 Nikolay Mihaylov 60'-pen, 2:0 Lyubomir Krastev 70']
15 November 2014, Saturday, 14:00 EET:
Dunav 2010 (Ruse) - Beroe (Stara Zagora)                  0:5 (0:1) 
  [0:1 Tsvetelin Atanasov 26', 0:2 Nedelin Bakardzhiev 62', 0:3 Ivaylo Stoyanov 67',
   0:4 Tsvetelin Atanasov 70', 0:5 Stanislav Belchev 78']
Liteks (Lovech) - Vereya (Stara Zagora)                   3:0 (1:0) 
  [1:0 Georgi Tartov 31', 3:0 Tonislav Yordanov 51',73']
Slavia 1913 (Sofia) - Levski (Sofia)                      1:1 (0:1) 
  [0:1 Bozhidar Bozhilov 23', 1:1 Yordan Popov 55']
Nesebar (Nesebar) - Vekta (Plovdiv)                       1:0 (1:0) 
  [1:0 Erkan Myumyun 27']
CSKA (Sofia) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)                 6:2 (3:0) 
  [2:0 Todor Krastev 1h,1h; 3:0 Yoan Marinov 1h, 3:2 Presiyan Tsvyatkov 45',50';
   4:2 Stefan Stoynov 2h, 5:2 Todor Krastev 2h, 6:2 Mario Yordanov 2h]

                           Round 18

18 November 2014, Tuesday, 10:30 EET:
CSKA (Sofia) - Chernomorets Burgas (Burgas)               1:0 (1:0) 
  [1:0 Kristiyan Slavov 33']
Nesebar (Nesebar) - Levski (Sofia)                        0:5 (0:3) 
  [0:2 Aleks Borimirov 1h,1h-pen; 0:3 Atanas Kabov 1h, 0:4 Aleks Borimirov 2h,
   0:5 Yoan Yordanov 2h]
18 November 2014, Tuesday, 11:00 EET:
Dunav 2010 (Ruse) - Botev (Plovdiv)                       0:2 (0:2) 
  [0:2 Ivan Kirev 3',37']
18 November 2014, Tuesday, 14:00 EET:
DIT Sport (Sofia) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)            6:2 (1:1) 
  [Georgi Rusev (3), Asen Chandarov, Aleks Asenov,
   Ivan Tilev - Tsvetomir Georgiev, Presiyan Tsvyatkov]
Chavdar (Etropole) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)             3:1 (3:0) 
  [2:0 Borislav Trendafilov 10',13'; 3:0 Petar Hartarski 20', 3:1 Aleksandar Gurkov 67']
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Vekta (Plovdiv)               9:0 (6:0) 
  [Miroslav Georgiev (1+1-pen), Ilia Yurukov, Svetoslav Kovachev,
   Steliyan Stoyanov, Yunuz Yunuz, Sredar Yusufov,
   Ali Bozev, Ege Revat]
Slavia 1913 (Sofia) - Vereya (Stara Zagora)               4:0 (1:0) 
  [1:0 Selim Bukovski 5', 2:0 Valentin Slivov 54', 3:0 Viktor Teodosiev 61',
   4:0 Lyubomir Nikolov 73']
Liteks (Lovech) - Beroe (Stara Zagora)                    1:0 (0:0) 
  [1:0 Tonislav Yordanov 48']
19 November 2014, Wednesday, 10:30 EET:
in kv.Trebich, Sofia:
Lokomotiv (Sofia) - Cherno more (Varna)                   2:1 (1:0) * 
  [1:0 Lyubomir Krastev 2', 2:0 Georgi Punev 60', 2:1 Valentin Yoskov 79']
  [missed pen: Valentin Yoskov (Chm) 35']
  [sent off: Hristo Iliev (Chm) 65']
* - the match starts 15' late, at 10:45 EET, because there is no security
    present.

                           Round 19

22 November 2014, Saturday, 10:30 EET:
Dunav 2010 (Ruse) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)     1:1 (1:0) 
  [1:0 Stefan Mitev 9'-pen, 1:1 Danail Ivanov 61']
  [missed pen: Georgi Rusev (DIT) 30']
  [sent off: Vasil Dobrev (DIT) 68']
Levski (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)                7:0 (4:0) 
  [2:0 Bozhidar Bozhilov 1h,1h; 3:0 Atanas Kabov 1h, 4:0 Ivaylo Naydenov 1h,
   5:0 Iliyan Stefanov 2h, 6:0 Stivan Slavkov 2h-pen, 7:0 Georgi Kuzovski 2h]
  [sent off: Miroslav Georgiev (Lud), Zhivko Stanimirov (Lud)]
22 November 2014, Saturday, 12:00 EET:
Vereya (Stara Zagora) - Nesebar (Nesebar)                 0:0 
22 November 2014, Saturday, 14:00 EET:
Botev (Plovdiv) - Liteks (Lovech)                         0:0 
  [sent off: Martin Manolev (L) 62']
Vekta (Plovdiv) - Chavdar (Etropole)                      1:0 (0:0) 
  [1:0 Erik Smilyanov 65']
23 November 2014, Sunday, 10:30 EET:
Cherno more (Varna) - CSKA (Sofia)                        3:0 (1:0) 
  [1:0 Valeri Hristov 25', 3:0 Valentin Yoskov 45'-pen,65']
23 November 2014, Sunday, 14:00 EET:
Beroe (Stara Zagora) - Slavia 1913 (Sofia)                1:0 (1:0) 
  [1:0 Rusi Chernakov 21']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Lokomotiv (Sofia)              0:2 (0:1) 
  [0:1 Georgi Punev 6', 0:2 Deyvid Dimitrov 53']
Chernomorets Burgas (Burgas) - Vidima-Rakovski (Sevlievo) 1:3 (1:0) 
  [1:0 Nikolay Drosev 35', 1:1 Presiyan Tsvyatkov 50', 1:2 Konstantin Tsvetanov 61',
   1:3 Nikolay Matev 70']

                           Round 20

25 November 2014, Tuesday, 14:00 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Vereya (Stara Zagora)         2:0 
  [Ege Revat, Tsvetoslav Petrov]
  [Radoslav Kozhuharov (V) 2p, Radoslav Minchev (V) 2p]
26 November 2014, Wednesday, 10:30 EET:
DIT Sport (Sofia) - Chernomorets Burgas (Burgas)          1:4 (1:2) 
  [0:2 Radostin Nedelchev 7',22'; 1:2 Danail Ivanov 30', 1:4 Radostin Nedelchev 55',65']
in kv.Dragalevtsi, Sofia, "Dragalevtsi" st. - auxiliary field:
Lokomotiv (Sofia) - Vekta (Plovdiv)                       0:0 
26 November 2014, Wednesday, 14:00 EET:
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Cherno more (Varna)          1:4 (0:1) 
  [0:1 Valentin Yoskov 25', 1:1 Milen Kirov 48', 1:2 Kristiyan Sabev 55',
   1:3 Ilian Iliev 65', 1:4 Valentin Yoskov 78'-pen]
in kv.Dragalevtsi, Sofia, "Dragalevtsi" st. - auxiliary field:
CSKA (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                   4:0 (3:0) 
  [1:0 Aykut Ramadan 24', 2:0 Yoan Marinov 37', 3:0 Pavel Golovodov 40',
   4:0 Dragomir Toshev 58']
Chavdar (Etropole) - Levski (Sofia)                       2:3 (1:2) 
  [1:0 Stivan Pangev 5', 1:1 Bozhidar Bozhilov 10', 1:2 Iliyan Stefanov 16',
   1:3 Bozhidar Bozhilov 43', 2:3 Georgi Yanev 72']
Nesebar (Nesebar) - Beroe (Stara Zagora)                  1:3 (1:1) 
  [1:0 Petar Zlatinov 6', 1:1 Angel Denchev 30', 1:2 Kaloyan Dinev 59',
   1:3 Preslav Georgiev 61']
Slavia 1913 (Sofia) - Botev (Plovdiv)                     4:1 (3:0) 
  [2:0 Yordan Popov 13',16'; 3:0 Dimitar Minkov 23', 3:1 Martin Tatarov 55',
   4:1 Kaloyan Krastev 65']
Liteks (Lovech) - Dunav 2010 (Ruse)                       7:0 
  [Tonislav Yordanov (5), Mihail Kulov, Nikolay Yankov]

                           Round 21

29 November 2014, Saturday, 10:30 EET:
in Ruse, "Dunav" st.:
Dunav 2010 (Ruse) - Slavia 1913 (Sofia)                   0:1 (0:0) 
  [0:1 Yordan Popov 70']
Levski (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                        1:0 (1:0) 
  [1:0 Ivaylo Naydenov 31']
  [missed pen: Aleks Borimirov (Lev) 76']
29 November 2014, Saturday, 14:00 EET:
Liteks (Lovech) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)       1:0 (0:0) 
  [1:0 Minko Lastardzhiev 54']
Botev (Plovdiv) - Nesebar (Nesebar)                       1:0 (1:0) 
  [1:0 Milko Georgiev 24']
Beroe (Stara Zagora) - Ludogorets 1945 (Razgrad)          1:1 (0:1) 
  [0:1 Yunuz Yunuz 30', 1:1 Ivaylo Stoyanov 80'+2']
  [sent off: Marchelo Tenev (L) 60', Atanas Panov (B) 60']
Vekta (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                            0:2 
  [0:2 Pavel Golovodov _,_-pen]
30 November 2014, Sunday, 14:00 EET:
Vereya (Stara Zagora) - Chavdar (Etropole)                1:2 (0:0) 
  [0:1 Rosen Padarev 47', 0:2 Nicho Nichev 57', 1:2 Georgi Koychev 75']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)     2:1 (1:1) 
  [1:0 Georgi Stoev 6', 1:1 Milen Kirov 24', 2:1 Ivan Shindov 60']
Cherno more (Varna) - Chernomorets Burgas (Burgas)        3:0 (1:0) 
  [2:0 Valentin Yoskov 30',49'-pen; 3:0 Valeri Hristov 64']

                           Round 14 - postponed match

3 December 2014, Wednesday, 14:00 EET:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Liteks (Lovech)                0:0 

                           Round 22

4 December 2014, Thursday, 10:30 EET:
Nesebar (Nesebar) - Dunav 2010 (Ruse)                     0:2 (0:2) 
  [0:2 Soner Hyusein 25',34']
4 December 2014, Thursday, 14:00 EET:
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Vekta (Plovdiv)              1:0 (0:0) 
  [1:0 Presiyan Tsvyatkov 60']
  [sent off: Slavomir Semov (VR)]
in kv.Dragalevtsi, Sofia, "Dragalevtsi" st.:
Lokomotiv (Sofia) - Vereya (Stara Zagora)                 2:1 (0:1) 
  [0:1 Georgi Koychev 12', 1:1 Aleksandar Grigorov 70', 2:1 Georgi Punev 75']
Chavdar (Etropole) - Beroe (Stara Zagora)                 0:1 (0:0) 
  [0:1 Preslav Georgiev 65'-pen]
  [sent off: Nicho Nichev (Ch), Angel Denchev (B), Nedelin Bakardzhiev (B)]
6 December 2014, Saturday, 10:30 EET:
in Sofia, "Tsarsko selo" complex:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Cherno more (Varna)   3:1 (1:0) 
  [1:0 Georgi Rusev 4'-pen, 2:0 Asparuh Smilkov 56', 2:1 Valentin Yoskov 75',
   3:1 Georgi Nedyalkov 80'], ~ 80 spectators
6 December 2014, Saturday, 11:00 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Botev (Plovdiv)               2:0 (0:0) 
  [1:0 Ilia Yurukov 51'-pen, 2:0 Ege Revat 72']
  [sent off: Dimitar Minchev (B) 50']
7 December 2014, Sunday, 14:00 EET:
Chernomorets Burgas (Burgas) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)   1:0 (1:0) 
  [1:0 Ivan Stoyanov 8']
CSKA (Sofia) - Levski (Sofia)                             0:1 (0:0) 
  [0:1 Atanas Kabov 60']
  [missed pen: Pavel Golovodov (CSKA) 38']
  [sent off: Ivan Ivanov (CSKA) 27'], ~ 150 spectators
Slavia 1913 (Sofia) - Liteks (Lovech)                     3:2 (2:1) 
  [1:0 Martin Semerdzhiev 21', 2:0 Kaloyan Krastev 33', 2:1 Tonislav Yordanov 37',
   3:1 Andrea Hristov 70', 3:2 Martin Minchev 72'], ~ 100 spectators

* - At the winter brake (after round 22) Vidima-Rakovski (Sevlievo)
    withdraws. Its result up to that point are kept, and its opponents
    during the spring part of the season are awarded 3:0 victories.

                           Round 23

14 February 2015, Saturday, 10:30 EET:
Liteks (Lovech) - Nesebar (Nesebar)                       5:1 (2:1) 
  [2:0 Mihail Kulov 14',16'; 2:1 Ivan Turitsov 25'-og, 3:1 Nikola Gavov 48',
   4:1 Georgi Tartov 67', 5:1 Ivaylo Velichkov 73']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Cherno more (Varna)            0:1 (0:0) 
  [0:1 Ilian Iliev 65']
  [missed pen: Valeri Hristov (Chm) 45']
14 February 2015, Saturday, 14:00 EET:
Slavia 1913 (Sofia) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)   1:3 (0:2) 
  [0:1 Asen Chandarov 16', 0:2 Georgi Rusev 23', 0:3 Boris Pantaleev 56',
   1:3 Selim Bukovski 75']
Dunav 2010 (Ruse) - Ludogorets 1945 (Razgrad)             1:1 (0:0) 
  [1:0 Martin Filipov 43', 1:1 Ilia Yurukov 61']
Botev (Plovdiv) - Chavdar (Etropole)                      5:1 (4:0) 
  [2:0 Yosif Tabakov 20',26'; 3:0 Ismet Ramadan 29'; 4:0 Yosif Tabakov 38',
   5:0 Zdravko Zhilov 76', 5:1 Borislav Trendafilov 78']
  [missed pen: Zdravko Zhilov (B) 76']
Beroe (Stara Zagora) - Lokomotiv (Sofia)                  0:0 
  [sent off: Brayan Sandov (L) 50']
Levski (Sofia) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)               3:0 awd 
Vekta (Plovdiv) - Chernomorets Burgas (Burgas)            0:0 
  [sent off: Zhivko Zhekov (Ch), Kristiyan Hristov (Ch)]
15 February 2015, Sunday, 14:00 EET:
Vereya (Stara Zagora) - CSKA (Sofia)                      0:0 

                           Round 24

21 February 2015, Saturday, 10:30 EET:
Chavdar (Etropole) - Dunav 2010 (Ruse)                    2:0 (0:0) 
  [1:0 Erkan Osman 55', 2:0 Rosen Padarev 70']
  [sent off: Kristiyan Karageorgiev (D) 68']
in Aheloy:
Nesebar (Nesebar) - Slavia 1913 (Sofia)                   0:1 (0:0) 
  [0:1 Kaloyan Krastev 50']
21 February 2015, Saturday, 12:00 EET:
in Sofia, "Tsarsko selo" complex - artificial field:
DIT Sport (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)              5:1 (1:0) 
  [1:0 Mehmedali Mehmedali 40', 1:1 Georgi Chukalov 43'-pen, 2:1 Georgi Rusev 45',
   4:1 Georgi Nedyalkov 66',70'; 5:1 Asen Chandarov 78']
  [missed pen: Georgi Chukalov (L) 72']
21 February 2015, Saturday, 14:00 EET:
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Vereya (Stara Zagora)        0:3 awd 
CSKA (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                       5:0 (1:0) * 
  [1:0 Pavel Golovodov 29', 3:0 Aykut Ramadan 44',49'; 5:0 Svetomir Georgiev 68',73']
* - the match starts with a 15' delay, at 14:15, due to the late finish of
    the DIT Sport - Lokomotiv 1926 match, played at the same field.
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Liteks (Lovech)               0:2 (0:1) 
  [0:1 Hristin Kolev 28', 0:2 Martin Minchev 59']
22 February 2015, Sunday, 10:30 EET:
in Pomorie, Gradski stadion:
Chernomorets Burgas (Burgas) - Levski (Sofia)             0:3 (0:2) 
  [0:1 Aleks Borimirov 10', 0:2 Bozhidar Bozhilov 17', 0:3 Stanislav Ivanov 71']
22 February 2015, Sunday, 14:00 EET:
Cherno more (Varna) - Vekta (Plovdiv)                     2:0 (0:0) 
  [2:0 Valeri Hristov 61',74']
in kv.Dragalevtsi, Sofia, "Dragalevtsi" st. - artificial field:
Lokomotiv (Sofia) - Botev (Plovdiv)                       1:3 (1:1) 
  [0:1 Ivan Kirev 13', 1:1 Kristiyan Nikolov 31', 1:2 Milko Georgiev 52',
   1:3 Yosif Tabakov 53']

                           Round 25

25 February 2015, Wednesday, 10:30 EET:
in Aheloy:
Nesebar (Nesebar) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)     0:2 (0:1) 
  [0:1 Georgi Nedyalkov 8', 0:2 Danail Ivanov 45']
Slavia 1913 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)           2:1 (1:0) 
  [1:0 Kaloyan Krastev 35', 1:1 Yunuz Yunuz 49', 2:1 Samuil Dimitrov 75'], ~ 120 spectators
Dunav 2010 (Ruse) - Lokomotiv (Sofia)                     1:0 (0:0) 
  [1:0 Martin Filipov 59']
25 February 2015, Wednesday, 14:00 EET:
Liteks (Lovech) - Chavdar (Etropole)                      4:0 (3:0) 
  [1:0 Georgi Tartov 18', 2:0 Tonislav Yordanov 31', 3:0 Georgi Tartov 39',
   4:0 Ivan Mitrev 71']
Botev (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                            0:1 (0:0) 
  [0:1 Stefan Stoynov 80'+1']
Beroe (Stara Zagora) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)         3:0 awd 
Vereya (Stara Zagora) - Chernomorets Burgas (Burgas)      0:0 
26 February 2015, Thursday, 10:30 EET:
Levski (Sofia) - Cherno more (Varna)                      1:1 (0:0) 
  [1:0 Aleks Borimirov 61', 1:1 Slavi Slavov 66'], ~ 80 spectators
26 February 2015, Thursday, 14:00 EET:
Vekta (Plovdiv) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                0:4 (0:2) 
  [0:1 Tancho Todorov 1p, 0:3 Arhan Isuf 1p,2p; 0:4 Georgi Chukalov 2p]

                           Round 26

7 March 2015, Saturday, 14:30 EET:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Vekta (Plovdiv)       postponed * 
Cherno more (Varna) - Vereya (Stara Zagora)               2:0 (1:0) 
  [1:0 Valeri Hristov 3', 2:0 Slavi Slavov 63']
Chernomorets Burgas (Burgas) - Beroe (Stara Zagora)       0:1 (0:1) 
  [0:1 Atanas Panov 23']
Lokomotiv (Sofia) - Liteks (Lovech)                       postponed * 
Chavdar (Etropole) - Slavia 1913 (Sofia)                  postponed * 
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Nesebar (Nesebar)             4:0 (2:0) 
  [1:0 Svetoslav Kovachev 17', 2:0 Yunuz Yunuz 34', 3:0 Ege Revat 51',
   4:0 Yunuz Yunuz 66']
8 March 2015, Sunday, 10:30 EET:
CSKA (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                          postponed * 
* - the three Sofia matches and the match in Etropole are postponed due to
    heavy snow.
8 March 2015, Sunday, 14:30 EET:
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Botev (Plovdiv)              0:3 awd 
9 March 2015, Monday, 14:30 EET:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Levski (Sofia)                 postponed 
25 March 2015, Wednesday, 10:30 EET:
CSKA (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                          2:2 (1:1) 
  [0:1 Mert Hasan 23', 1:1 Yoan Marinov 28', 2:1 Mario Yordanov 68',
   2:2 Dimitar Dimitrov 80']
25 March 2015, Wednesday, 14:30 EET:
in Sofia, "Tsarsko selo" complex:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Vekta (Plovdiv)       3:0 awd * 
* - the visitors don't show up.
in kv.Dragalevtsi, Sofia, "Dragalevtsi" st.:
Lokomotiv (Sofia) - Liteks (Lovech)                       2:0 (1:0) 
  [1:0 Kristiyan Nikolov 15', 2:0 Ivan Kotsev 60']
26 March 2015, Thursday, 14:30 EET:
Chavdar (Etropole) - Slavia 1913 (Sofia)                  1:2 (1:1) 
  [0:1 Kaloyan Krastev 32', 1:1 Borislav Trendafilov 38'-pen, 1:2 Tsvetomir Vachev 44']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Levski (Sofia)                 0:3 (0:1) 
  [0:1 Iliyan Stefanov 37', 0:2 Georgi Kuzovski 45', 0:3 Aleks Borimirov 56']

                           Round 27

14 March 2015, Saturday, 10:30 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - DIT Sport (Sofia)             2:2 (0:1) 
  [0:1 Asen Chandarov 28', 1:1 Yunuz Yunuz 48', 1:2 Lachezar Kotev 60',
   2:2 Ege Revat 80'+1']
Nesebar (Nesebar) - Chavdar (Etropole)                    4:0 (1:0) 
  [1:0 Rusi Kolev 36', 3:0 Viktor Yanev 48'-pen,53'; 4:0 Ilmi Hristov 55']
  [sent off: Aksel Yankov (Ch) 70']
14 March 2015, Saturday, 11:00 EET:
Levski (Sofia) - Vekta (Plovdiv)                          7:0 (3:0) 
  [2:0 Ivaylo Naydenov 1p,1p; 3:0 Aleks Borimirov 40'-pen, 4:0 Stanislav Ivanov 2p,
   5:0 Atanas Vasilev 2p, 6:0 Iliyan Stefanov 2p-d, 7:0 Minko Lastardzhiev 2p]
14 March 2015, Saturday, 14:30 EET:
Liteks (Lovech) - CSKA (Sofia)                            1:1 (1:1) 
  [0:1 Aykut Ramadan 27', 1:1 Tonislav Yordanov 38']
Botev (Plovdiv) - Chernomorets Burgas (Burgas)            3:1 (1:1) 
  [0:1 Aleksandar Kirov 9', 1:1 Yosif Tabakov 14', 2:1 Milko Georgiev 60',
   3:1 Yosif Tabakov 75']
Beroe (Stara Zagora) - Cherno more (Varna)                1:1 (1:0) 
  [1:0 Atanas Panov 8', 1:1 Slavi Slavov 72']
  [missed pen: Preslav Georgiev (B) 62', Rumen Kasabov (Chm) 67']
  [sent off: Valeri Hristov (Chm) 58']
Vereya (Stara Zagora) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)          1:1 (1:0) 
  [1:0 Plamen Mihaylov 31', 1:1 Genadi Zhelev 68']
15 March 2015, Sunday, 14:30 EET:
Slavia 1913 (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                   2:1 (1:1) 
  [0:1 Kristiyan Nikolov 9', 1:1 Kaloyan Krastev 16', 2:1 Viktor Teodosiev 59']
  [sent off: Aleksandar Maslarski (L) 64'], ~ 100 spectators
Dunav 2010 (Ruse) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)            3:0 awd 

                           Round 28

18 March 2015, Wednesday, 10:30 EET:
Chernomorets Burgas (Burgas) - Dunav 2010 (Ruse)          0:1 (0:0) 
  [0:1 Marti Filipov 66']
18 March 2015, Wednesday, 12:30 EET:
Lokomotiv (Sofia) - Nesebar (Nesebar)                     3:0 (0:0) 
  [1:0 Angel Aleksandrov 45', 3:0 Deyvid Dimitrov 60',71']
18 March 2015, Wednesday, 14:30 EET:
Vekta (Plovdiv) - Vereya (Stara Zagora)                   2:0 (0:0) 
  [2:0 Dimitar Dimitrov 65',75']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora)           1:1 (0:0) 
  [1:0 Emre Emin 70', 1:1 Merhan Mustafov 71']
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Liteks (Lovech)              0:3 awd 
CSKA (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia)                        4:0 (1:0) 
  [1:0 Mario Blagoev 36', 3:0 Pavel Golovodov 62',67'; 4:0 Aykut Ramadan 71']
  [missed pen: Pavel Golovodov (CSKA) 45'-pen]
19 March 2015, Thursday, 10:30 EET:
Cherno more (Varna) - Botev (Plovdiv)                     postponed 
Chavdar (Etropole) - Ludogorets 1945 (Razgrad)            0:1 (0:1) 
  [0:1 Yunuz Yunuz 22']
19 March 2015, Thursday, 14:30 EET:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Levski (Sofia)        1:0 (0:0) 
  [1:0 Georgi Rusev 75'-pen]
  [sent off: Georgi Kuzovski (L) 74']
25 March 2015, Wednesday, 10:30 EET:
Cherno more (Varna) - Botev (Plovdiv)                     1:0 (1:0) 
  [1:0 Svetoslav Pavlov 22']

                           Round 29

21 March 2015, Saturday, 14:30 EET:
Liteks (Lovech) - Chernomorets Burgas (Burgas)            4:1 (1:1) 
  [1:0 Tonislav Yordanov 3', 1:1 Nikolay Yankov 20'-og, 2:1 Tonislav Yordanov 43',
   3:1 Georgi Tartov 68', 4:1 Tonislav Yordanov 74']
Dunav 2010 (Ruse) - Cherno more (Varna)                   0:2 (0:1) 
  [0:2 Svetoslav Pavlov 25',70']
Botev (Plovdiv) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                2:0 (1:0) 
  [1:0 Ivan Mihaylov 22', 2:0 Yosif Tabakov 62']
Beroe (Stara Zagora) - Vekta (Plovdiv)                    2:0 (1:0) 
  [1:0 Martin Kovachev 8', 2:0 Atanas Panov 57']
22 March 2015, Sunday, 10:30 EET:
in Aheloy:
Nesebar (Nesebar) - CSKA (Sofia)                          1:1 (1:1) 
  [0:1 Pavel Golovodov 21', 1:1 Angel Iliev 38']
22 March 2015, Sunday, 12:00 EET:
Chavdar (Etropole) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)    0:4 (0:2) 
  [0:3 Georgi Nedyalkov 20',26',68'; 0:4 Valentin Slivov 76']
22 March 2015, Sunday, 14:30 EET:
Slavia 1913 (Sofia) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)          3:0 awd 
Vereya (Stara Zagora) - Levski (Sofia)                    0:1 (0:0) 
  [0:1 Yoan Yordanov 80']
22 March 2015, Sunday, 15:30 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Lokomotiv (Sofia)             1:0 (1:0) 
  [1:0 Ilia Yurukov 10']

                           Round 28 - postponed match

25 March 2015, Wednesday, 10:30 EET:
Cherno more (Varna) - Botev (Plovdiv)                     1:0 (1:0) 
  [1:0 Svetoslav Pavlov 22']

                           Round 26 - postponed matches

25 March 2015, Wednesday, 10:30 EET:
CSKA (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                          2:2 (1:1) 
  [0:1 Mert Hasan 23', 1:1 Yoan Marinov 28', 2:1 Mario Yordanov 68',
   2:2 Dimitar Dimitrov 80']
25 March 2015, Wednesday, 14:30 EET:
in Sofia, "Tsarsko selo" complex:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Vekta (Plovdiv)       3:0 awd * 
* - the visitors don't show up.
in kv.Dragalevtsi, Sofia, "Dragalevtsi" st.:
Lokomotiv (Sofia) - Liteks (Lovech)                       2:0 (1:0) 
  [1:0 Kristiyan Nikolov 15', 2:0 Ivan Kotsev 60']
26 March 2015, Thursday, 14:30 EET:
Chavdar (Etropole) - Slavia 1913 (Sofia)                  1:2 (1:1) 
  [0:1 Kaloyan Krastev 32', 1:1 Borislav Trendafilov 38'-pen, 1:2 Tsvetomir Vachev 44']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Levski (Sofia)                 0:3 (0:1) 
  [0:1 Iliyan Stefanov 37', 0:2 Georgi Kuzovski 45', 0:3 Aleks Borimirov 56']

                           Round 30

29 March 2015, Sunday, 10:30 EEST:
Chernomorets Burgas (Burgas) - Slavia 1913 (Sofia)        1:2 (0:1) 
  [0:1 Radostin Nedelchev 24'-og, 0:2 Viktor Teodosiev 58', 1:2 Radostin Nedelchev 80'-pen]
CSKA (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)                  3:1 (2:0) 
  [1:0 Kristiyan Slavov 18', 2:0 Radoslav Dimitrov 31', 2:1 Todor Krastev 73', 
   3:1 Valentin Lazarov 79'], ~ 160 spectators
29 March 2015, Sunday, 12:00 EEST:
Lokomotiv (Sofia) - Chavdar (Etropole)                    2:1 (1:0) 
  [1:0 Erik Borisov 24', 2:0 Nikolay Mihaylov 65', 2:1 Nicho Nichev 70']
29 March 2015, Sunday, 13:30 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Dunav 2010 (Ruse)              1:0 (1:0) 
  [1:0 Georgi Chukalov 23']
  [sent off: Kristiyan Karageorgiev (D) 62']
29 March 2015, Sunday, 14:30 EEST:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Vereya (Stara Zagora) 4:1 (0:0) 
  [1:0 Asen Chandarov 45', 1:1 Simeon Hristov 55', 2:1 Petar Genchev 72',
   3:1 Valentin Slivov 77', 4:1 Milosh Stoyanov 80']
Levski (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                     2:1 (1:0) 
  [1:0 Ivaylo Naydenov 32', 1:1 Tsvetelin Atanasov 65', 2:1 Bozhidar Bozhilov 74']
  [sent off: Tsvetelin Atanasov (B) 80'], ~ 50 spectators
Vekta (Plovdiv) - Botev (Plovdiv)                         0:2 (0:1) 
  [0:1 Ismet Ramadan 1p, 0:2 Yosif Tabakov 2p]
Cherno more (Varna) - Liteks (Lovech)                     1:3 (1:2) 
  [0:1 Tonislav Yordanov 18', 1:1 Slavi Slavov 27', 1:2 Nikolay Yankov 36',
   1:3 Tonislav Yordanov 61']
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Nesebar (Nesebar)            0:3 awd 

                           Round 31

4 April 2015, Saturday, 11:00 EEST:
Lokomotiv (Sofia) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)     1:6 (0:4) 
  [0:1 Georgi Rusev 10', 0:2 Asen Chandarov 14', 0:3 Georgi Rusev 27'
   0:4 Georgi Nedyalkov 35', 0:5 Mehmedali Mehmedali 48', 1:5 Yuliyan Nakov 51',
   1:6 Mehmedali Mehmedali 65']
4 April 2015, Saturday, 15:00 EEST:
Nesebar (Nesebar) - Chernomorets Burgas (Burgas)          0:3 (0:2) 
  [0:1 Zhivko Zhekov 15', 0:3 Radostin Nedelchev 31', 62']
4 April 2015, Saturday, 15:30 EEST:
Chavdar (Etropole) - CSKA (Sofia)                         0:6 (0:3) 
  [0:1 Mario Yordanov 1h, 0:2 Yoan Marinov 1h, 0:3 Andrian Dimitrov 1h,
   0:5 Valentin Lazarov 2h,2h, 0:6 Stefan Stoynov 2h]
Liteks (Lovech) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                3:0 (1:0) 
  [3:0 Tonislav Yordanov 8', 42', 58']
Dunav 2010 (Ruse) - Vekta (Plovdiv)                       2:0 (2:0) 
  [1:0 Soner Hyusein 22', 2:0 Martin Filipov 34']
Beroe (Stara Zagora) - Vereya (Stara Zagora)              2:1 (1:1) 
  [1:0 Ivan Chervenakov 10', 1:1 Stanislav Mitov 23', 2:1 Denislav Stanchev 71']
5 April 2015, Sunday, 10:30 EEST:
Slavia 1913 (Sofia) - Cherno more (Varna)                 1:2 (0:1) 
  [0:1 Gabriel Atanasov 21', 1:1 Hristo Todorov 48', 1:2 Svetoslav Pavlov 68']
5 April 2015, Sunday, 11:30 EEST:
Botev (Plovdiv) - Levski (Sofia)                          2:2 (0:1) 
  [0:1 Georgi Kuzovski 2', 1:1 Yosif Tabakov 44', 1:2 Minko Lastardzhiev 55', 
   2:2 Ivan Kirev 74']
5 April 2015, Sunday, 15:30 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)    3:0 awd 

                           Round 32

8 April 2015, Wednesday, 13:00 EEST:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Beroe (Stara Zagora)  4:0 
  [1:0 Mehmedali Mehmedali _, 2:0 Stefan Mitev _, 3:0 Asparuh Smilkov _
   4:0 Asen Chandarov _]
8 April 2015, Wednesday, 15:30 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Botev (Plovdiv)                   2:3 (1:2) 
  [1:0 Simeon Hristov 10', 1:1 Ivan Kirev 20', 1:2 Milko Georgiev 30',
   2:2 Georgi Koychev 80'+1', 2:3 Todor Shakin 80'+2']
Levski (Sofia) - Dunav 2010 (Ruse)                        6:1 (5:0) 
  [2:0 Bozhidar Bozhilov 1h,1h; 3:0 Aleks Borimirov 1h, 4:0 Atanas Kabov 1h,
   5:0 Ivaylo Naydenov 1h, 6:0 Stanislav Ivanov 2h, 6:1 Martin Filipov 2h]
Vekta (Plovdiv) - Liteks (Lovech)                         1:2 (0:1) 
  [0:1 Stanislav Zhekov 37', 1:1 _ 63', 1:2 Martin Minchev 67']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia)            1:1 (1:1) 
  [0:1 Kaloyan Krastev 3', 1:1 Emre Emin 21']
Cherno more (Varna) - Nesebar (Nesebar)                   1:0 (0:0) 
  [1:0 Marin Sirakov 72']
Chernomorets Burgas (Burgas) - Ludogorets 1945 (Razgrad)  1:6 (0:4) 
  [0:1 Todor Krastev 5', 0:2 Svetoslav Kovachev 7', 0:3 Atanas Karachorov 12',
   0:4 Svetoslav Kovachev 35', 1:4 Radostin Nedelchev 45', 1:5 Stiliyan Stoyanov 51',
   1:6 Svetoslav Kovachev 70']
  [sent off: Todor Krastev (L) 55']
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Chavdar (Etropole)           0:3 awd 
CSKA (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                          4:2 (2:2) 
  [0:1 Aleksandar Grigorov 10', 0:2 Deyvid Dimitrov 21', 3:2 Mario Yordanov 1p,1p,2p;
   4:2 Svetomir Georgiev 2p]

                           Round 33

11 April 2015, Saturday, 10:30 EEST:
Chavdar (Etropole) - Chernomorets Burgas (Burgas)         4:0 (1:0) 
  [1:0 Nicho Nichev 5', 2:0 Rosen Padarev 50', 3:0 Borislav Trendafilov 56',
   4:0 Marselo Nikolaev 70']
11 April 2015, Saturday, 11:00 EEST:
CSKA (Sofia) - DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)          5:4 (2:3) 
  [0:1 Dimitar Bogdanov 1h, 1:1 Yoan Marinov 1h-d, 1:2 Dimitar Kostadinov 1h,
   2:2 Mario Yordanov 1h, 2:3 Dimitar Kostadinov 1h, 3:3 Mario Yordanov 2h,
   4:3 Pavel Golovodov 2h, 4:4 Dimitar Zakonov 2h, 5:4 Valentin Antov 2h]
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Cherno more (Varna)           1:0 (1:0) 
  [1:0 Lachezar Zahariev 18']
Nesebar (Nesebar) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)              0:2 (0:1) 
  [0:2 Georgi Chukalov 29',52']
Slavia 1913 (Sofia) - Vekta (Plovdiv)                     4:0 (2:0) 
  [2:0 Yordan Popov 8',24'; 3:0 Tsvetomir Vachev 55', 4:0 Martin Semerdzhiev 2p]
11 April 2015, Saturday, 11:30 EEST:
Botev (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora)                    1:0 (0:0) 
  [1:0 Yosif Tabakov 41']
11 April 2015, Saturday, 13:00 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Vereya (Stara Zagora)                 0:0 
  [missed pen: Dzhem Myumyun (D) 60']
11 April 2015, Saturday, 14:00 EEST:
Liteks (Lovech) - Levski (Sofia)                          1:0 (1:0) 
  [1:0 Tonislav Yordanov 15']
11 April 2015, Saturday, 15:30 EEST:
Lokomotiv (Sofia) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)            3:0 awd 

                           Round 34

19 April 2015, Sunday, 10:30 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad)      4:1 (2:0) 
  [1:0 Emre Emin 28', 2:0 Ivan Grancharov 40', 2:1 Yunuz Yunuz 60',
   3:1 Georgi Chukalov 63', 4:1 Arhan Isuf 74']
Cherno more (Varna) - Chavdar (Etropole)                  1:0 (0:0) 
  [1:0 Nikolay Nikolaev 64']
19 April 2015, Sunday, 12:00 EEST:
DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia) - Botev (Plovdiv)       0:0 
19 April 2015, Sunday, 13:30 EEST:
Chernomorets Burgas (Burgas) - Lokomotiv (Sofia)          3:1 (2:0) 
  [1:0 Zhivko Zhekov 20', 3:0 Radostin Nedelchev 21'-pen,50'; 3:1 Deyvid Dimitrov 71']
19 April 2015, Sunday, 15:30 EEST:
Beroe (Stara Zagora) - Dunav 2010 (Ruse)                  6:0 (1:0) 
  [1:0 Tsvetelin Atanasov 3', 2:0 Atanas Panov 45', 3:0 Merhan Mustafov 47',
   4:0 Ivan Chervenakov 52', 5:0 Tsvetelin Atanasov 57', 6:0 Denislav Stanchev 69']
Vereya (Stara Zagora) - Liteks (Lovech)                   0:6 (0:3) 
  [0:2 Tonislav Yordanov 1h,1h; 0:3 Berkay Halil 1h, 0:4 Georgi Tartov 2h,
   0:5 Tonislav Zhekov 2h, 0:6 Dobromir Bonev 2h]
Levski (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia)                      2:1 (1:0) 
  [1:0 Bozhidar Bozhilov 15', 1:1 Tsvetomir Vachev 70', 2:1 Atanas Kabov 73']
Vekta (Plovdiv) - Nesebar (Nesebar)                       0:0 
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - CSKA (Sofia)                 0:3 awd 

top


Yunoshi mladsha vazrast (b.1998-99): Elitna grupa (U-17) 2014/15 - Results grid

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8.   9.  10.  11.  12.  13.  14.  15.  16.  17.  18. 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 1. DIT Sport (kv.Dragalevtsi, Sofia)  XXX  3:1  2:1  1:0  3:1  0:0  2:0  3:1  4:0  3:0  1:4  5:1  6:0  4:1  3:0* 4:1  8:0  6:2 
 2. Liteks (Lovech)                    1:0  XXX  1:1  1:0  2:1  1:0  1:1  3:2  1:0  1:0  4:1  3:0  7:0  4:0  5:0  3:0  5:1  5:0 
 3. CSKA (Sofia)                       5:4  2:0  XXX  0:1  2:1  3:1  3:1  4:0  5:0  4:2  1:0  4:0  2:2  1:1  7:0  7:1  5:0  6:2 
 4. Levski (Sofia)                     3:0  3:1  1:2  XXX  1:1  1:3  7:0  2:1  2:1  1:0  5:1  2:0  6:1  3:0  7:0  4:0  1:0  3:0*
 5. Cherno more (Varna)                0:2  1:3  3:0  2:0  XXX  1:0  1:1  1:2  1:1  2:0  3:0  2:0  3:1  1:0  2:0  2:0  1:0  2:0 
 6. Botev (Plovdiv)                    0:1  0:0  0:1  2:2  2:2  XXX  2:0  3:1  1:0  3:0  3:1  2:0  4:0  5:1  7:1  3:0  1:0  4:0 
 7. Ludogorets 1945 (Razgrad)          2:2  0:2  0:1  4:2  1:0  2:0  XXX  3:0  0:1  1:0  2:1  4:0  4:0  8:0  9:0  2:0  4:0  3:0*
 8. Slavia 1913 (Sofia)                1:3  3:2  3:2  1:1  1:2  4:1  2:1  XXX  4:0  2:1  1:1  1:0  1:0  4:1  4:0  4:0  2:0  3:0*
 9. Beroe (Stara Zagora)               1:1  2:1  1:0  0:2  1:1  2:0  1:1  1:0  XXX  0:0  1:3  2:1  6:0  3:0  2:0  2:1  5:0  3:0*
10. Lokomotiv (Sofia)                  1:6  2:0  0:2  1:1  2:1  1:3  0:4  0:1  2:0  XXX  2:0  0:0  3:2  2:1  0:0  2:1  3:0  3:0*
11. Chernomorets Burgas (Burgas)       0:4  0:3  1:1  0:3  1:3  0:0  1:6  1:2  0:1  3:1  XXX  1:0  0:1  0:0  0:0  6:2  2:2  1:3 
12. Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           1:1  0:0  0:5* 0:3  0:1  0:3  4:1  1:1  1:1  0:2  0:1  XXX  1:0  1:3  1:0  1:0  3:0  2:1 
13. Dunav 2010 (Ruse)                  1:1  0:2  0:1  1:2  0:2  0:2  1:1  0:1  0:5  1:0  2:3  1:5  XXX  4:1  2:0  0:0  3:0  3:0*
14. Chavdar (Etropole)                 0:4  1:3  0:6  2:3  0:2  0:6  0:1  1:2  0:1  0:1  4:0  3:1  2:0  XXX  0:1  1:1  2:0  3:1 
15. Vekta (Plovdiv)                    0:4  1:2  0:2  1:5  0:2  0:2  0:4  1:1  0:5  0:3  0:0  0:4  2:0  1:0  XXX  2:0  0:0  2:1 
16. Vereya (Stara Zagora)              0:7  0:6  0:0  0:1  0:5  2:3  0:2  1:1  0:4  0:2  0:0  1:1  1:2  1:2  0:0  XXX  0:0  1:0 
17. Nesebar (Nesebar)                  0:2  0:4  1:1  0:5  2:4  0:0  0:3  0:1  1:3  1:3  0:3  0:2  0:2  4:0  1:0  0:2  XXX  0:3 
18. Vidima-Rakovski (Sevlievo)         0:2  0:3* 0:3* 2:1  1:4  0:3* 0:6  0:4  0:2  0:3  0:2  1:1  1:2  0:3* 1:0  0:3* 0:3* XXX 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

top