A Republikanska futbolna grupa 1958/59

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 |
        | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. CDNA (Sofia)                       22   13   6   3   37:16   32     Champion, ECC
 2. Slavia (Sofia)                     22   10   7   5   29:17   27                  
 3. Levski (Sofia)                     22   10   4   8   27:15   24                   [1.800 GR]
 4. Spartak (Plovdiv)                  22    8   8   6   33:29   24                   [1.138 GR]
 5. Lokomotiv (Sofia)                  22   10   3   9   33:28   23                  
 6. Dunav (Ruse)                       22    8   6   8   25:27   22                   [0.926 GR]
 7. Spartak (Pleven)                   22    8   6   8   24:30   22                   [0.800 GR]
 8. Botev (Plovdiv)                    22    8   6   8   28:41   22                   [0.683 GR]
 9. Spartak (Varna)                    22    6   9   7   21:24   21                  
10. Minyor (Dimitrovo)                 22    7   4  11   27:32   18                   [0.844 GR]
-------------------------------------------------------------------
11. Beroe (Stara Zagora)               22    7   4  11   21:25   18 [*] Relegated     [0.840 GR]
12. Cherno more (Varna)                22    3   5  14   15:36   11 [*] Relegated    
--. Botev (Stara Zagora)               13    3   3   7   11:18    9 [*] Disbanded    

Notes
  - On 26 January 1959, at the winter break, ASK Botev (Varna) merges with Cherno more (Varna) and is renamed to ASK Cherno more (Varna).
  - On 19 March 1959, after round 13, Botev (Stara Zagora) merges with Lokomotiv (Stara Zagora) into a new team - Beroe (Stara Zagora). Beroe joins A RFG and takes over Botev's record.

                           Round 1

23 August 1958, Saturday:
Levski (Sofia) - CDNA (Sofia)                             0:2 
24 August 1958, Sunday:
Slavia (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                        2:0 
Minyor (Dimitrovo) - Spartak (Plovdiv)                    1:1 
Spartak (Pleven) - Spartak (Varna)                        2:2 
Cherno more (Varna) - Dunav (Ruse)                        0:0 
Botev (Plovdiv) - Botev (Stara Zagora)                    3:1 

                           Round 2

30 August 1958, Saturday:
Lokomotiv (Sofia) - Minyor (Dimitrovo)                    4:2 
31 August 1958, Sunday:
Botev (Stara Zagora) - Slavia (Sofia)                     1:1 
Dunav (Ruse) - Botev (Plovdiv)                            abandoned * 
* - abandoned in 32'.
CDNA (Sofia) - Cherno more (Varna)                        3:1 
Spartak (Varna) - Levski (Sofia)                          0:0 
Spartak (Plovdiv) - Spartak (Pleven)                      5:1 
1 September 1958, Monday:
Dunav (Ruse) - Botev (Plovdiv)                            1:1 * 
* - the remaining 58' from the match that was abandoned on 31 August.

                           Round 3

6 September 1958, Saturday:
Slavia (Sofia) - Minyor (Dimitrovo)                       3:2 
7 September 1958, Sunday:
Spartak (Pleven) - Lokomotiv (Sofia)                      0:0 
Levski (Sofia) - Spartak (Plovdiv)                        3:0 
Cherno more (Varna) - Spartak (Varna)                     0:0 
Botev (Plovdiv) - CDNA (Sofia)                            0:4 
Botev (Stara Zagora) - Dunav (Ruse)                       1:0 

                           Round 5 - match brought forward

10 September 1958, Wednesday:
Dunav (Ruse) - CDNA (Sofia)                               2:3 

                           Round 4

13 September 1958, Saturday:
Lokomotiv (Sofia) - Levski (Sofia)                        2:1 
14 September 1958, Sunday:
Dunav (Ruse) - Slavia (Sofia)                             0:0 
CDNA (Sofia) - Botev (Stara Zagora)                       2:1 
Spartak (Varna) - Botev (Plovdiv)                         1:1 
Spartak (Plovdiv) - Cherno more (Varna)                   4:1 
Minyor (Dimitrovo) - Spartak (Pleven)                     1:0 

                           Round 5

10 September 1958, Wednesday:
Dunav (Ruse) - CDNA (Sofia)                               2:3 
20 September 1958, Saturday:
Levski (Sofia) - Minyor (Dimitrovo)                       2:0 
21 September 1958, Sunday:
Slavia (Sofia) - Spartak (Pleven)                         2:0 
Cherno more (Varna) - Lokomotiv (Sofia)                   2:1 
Botev (Plovdiv) - Spartak (Plovdiv)                       1:1 
Botev (Stara Zagora) - Spartak (Varna)                    1:1 
Dunav (Ruse) - CDNA (Sofia)                               brought forward 

                           Round 6

18 October 1958, Saturday:
Lokomotiv (Sofia) - Botev (Plovdiv)                       4:1 
19 October 1958, Sunday:
CDNA (Sofia) - Slavia (Sofia)                             2:1 
Spartak (Varna) - Dunav (Ruse)                            1:1 
Spartak (Plovdiv) - Botev (Stara Zagora)                  2:2 
Minyor (Dimitrovo) - Cherno more (Varna)                  3:1 
Spartak (Pleven) - Levski (Sofia)                         0:1 

                           Round 7

25 October 1958, Saturday:
CDNA (Sofia) - Spartak (Varna)                            2:1 
26 October 1958, Sunday:
Slavia (Sofia) - Levski (Sofia)                           4:1 
Cherno more (Varna) - Spartak (Pleven)                    0:1 
Botev (Plovdiv) - Minyor (Dimitrovo)                      1:0 
Botev (Stara Zagora) - Lokomotiv (Sofia)                  1:0 
Dunav (Ruse) - Spartak (Plovdiv)                          3:1 

                           Round 8

2 November 1958, Sunday:
Spartak (Varna) - Slavia (Sofia)                          postponed 
Spartak (Plovdiv) - CDNA (Sofia)                          postponed 
Lokomotiv (Sofia) - Dunav (Ruse)                          postponed 
Minyor (Dimitrovo) - Botev (Stara Zagora)                 postponed 
Spartak (Pleven) - Botev (Plovdiv)                        4:0 
Levski (Sofia) - Cherno more (Varna)                      postponed 
11 November 1958, Tuesday:
Levski (Sofia) - Cherno more (Varna)                      1:0 
28 November 1958, Friday:
Spartak (Varna) - Slavia (Sofia)                          0:1 
Spartak (Plovdiv) - CDNA (Sofia)                          1:1 
Lokomotiv (Sofia) - Dunav (Ruse)                          2:0 
Minyor (Dimitrovo) - Botev (Stara Zagora)                 3:1 

                           Round 10 - match brought forward

2 November 1958, Sunday:
Levski (Sofia) - Botev (Stara Zagora)                     2:0 

                           Round 8 - postponed match

11 November 1958, Tuesday:
Levski (Sofia) - Cherno more (Varna)                      1:0 

                           Round 10 - match brought forward

12 November 1958, Wednesday:
Minyor (Dimitrovo) - CDNA (Sofia)                         0:1 

                           Round 9

15 November 1958, Saturday:
Slavia (Sofia) - Cherno more (Varna)                      1:1 
16 November 1958, Sunday:
Botev (Plovdiv) - Levski (Sofia)                          1:0 
Botev (Stara Zagora) - Spartak (Pleven)                   0:1 
Dunav (Ruse) - Minyor (Dimitrovo)                         3:0 
CDNA (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                          2:0 
Spartak (Varna) - Spartak (Plovdiv)                       2:1 

                           Round 10

2 November 1958, Sunday:
Levski (Sofia) - Botev (Stara Zagora)                     2:0 
12 November 1958, Wednesday:
Minyor (Dimitrovo) - CDNA (Sofia)                         0:1 
23 November 1958, Sunday:
Spartak (Plovdiv) - Slavia (Sofia)                        0:0 
Lokomotiv (Sofia) - Spartak (Varna)                       0:2 
Minyor (Dimitrovo) - CDNA (Sofia)                         brought forward 
Spartak (Pleven) - Dunav (Ruse)                           2:1 
Levski (Sofia) - Botev (Stara Zagora)                     brought forward 
Cherno more (Varna) - Botev (Plovdiv)                     1:1 

                           Round 8 - postponed matches

28 November 1958, Friday:
Spartak (Varna) - Slavia (Sofia)                          0:1 
Spartak (Plovdiv) - CDNA (Sofia)                          1:1 
Lokomotiv (Sofia) - Dunav (Ruse)                          2:0 
Minyor (Dimitrovo) - Botev (Stara Zagora)                 3:1 

                           Round 11

29 November 1958, Saturday:
CDNA (Sofia) - Spartak (Pleven)                           0:0 
30 November 1958, Sunday:
Slavia (Sofia) - Botev (Plovdiv)                          3:1 
Botev (Stara Zagora) - Cherno more (Varna)                1:0 
Dunav (Ruse) - Levski (Sofia)                             1:0 
Spartak (Varna) - Minyor (Dimitrovo)                      2:0 
Spartak (Plovdiv) - Lokomotiv (Sofia)                     5:2 

                           Round 12

7 March 1959, Saturday:
Lokomotiv (Sofia) - Slavia (Sofia)                        4:2 
8 March 1959, Sunday:
Spartak (Plovdiv) - Minyor (Dimitrovo)                    2:0 
Spartak (Varna) - Spartak (Pleven)                        2:2 
CDNA (Sofia) - Levski (Sofia)                             0:1 
Dunav (Ruse) - Cherno more (Varna)                        2:0 
Botev (Stara Zagora) - Botev (Plovdiv)                    1:2 

                           Round 13

14 March 1959, Saturday:
Levski (Sofia) - Spartak (Varna)                          1:0 *  /annulled/ 
* - it is decided that the match is to be replayed.
15 March 1959, Sunday:
Slavia (Sofia) - Botev (Stara Zagora)                     1:0 
Botev (Plovdiv) - Dunav (Ruse)                            2:4 
Cherno more (Varna) - CDNA (Sofia)                        0:1 
Spartak (Pleven) - Spartak (Plovdiv)                      1:3 
Minyor (Dimitrovo) - Lokomotiv (Sofia)                    0:1 
22 April 1959, Wednesday:
Levski (Sofia) - Spartak (Varna)                          0:0 * 
* - replay.

                           Round 14

21 March 1959, Saturday:
CDNA (Sofia) - Botev (Plovdiv)                            6:1 
22 March 1959, Sunday:
Minyor (Dimitrovo) - Slavia (Sofia)                       2:0 
Lokomotiv (Sofia) - Spartak (Pleven)                      0:1 
Spartak (Plovdiv) - Levski (Sofia)                        1:0 
Spartak (Varna) - Cherno more (Varna)                     0:2 
Dunav (Ruse) - Beroe (Stara Zagora)                       2:0 

                           Round 15

29 March 1959, Sunday:
Cherno more (Varna) - Spartak (Plovdiv)                   0:2 
Spartak (Pleven) - Minyor (Dimitrovo)                     0:0 
3 April 1959, Friday:
Levski (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                        1:0 
5 April 1959, Sunday:
Beroe (Stara Zagora) - CDNA (Sofia)                       1:1 
Botev (Plovdiv) - Spartak (Varna)                         0:2 
7 April 1959, Tuesday:
Slavia (Sofia) - Dunav (Ruse)                             3:0 

                           Round 16

11 April 1959, Saturday:
CDNA (Sofia) - Dunav (Ruse)                               2:0 
12 April 1959, Sunday:
Spartak (Pleven) - Slavia (Sofia)                         2:1 
Minyor (Dimitrovo) - Levski (Sofia)                       0:0 
Lokomotiv (Sofia) - Cherno more (Varna)                   3:0 
Spartak (Plovdiv) - Botev (Plovdiv)                       1:1 
Spartak (Varna) - Beroe (Stara Zagora)                    1:0 

                           Round 17

18 April 1959, Saturday:
Levski (Sofia) - Spartak (Pleven)                         4:0 
19 April 1959, Sunday:
Slavia (Sofia) - CDNA (Sofia)                             0:0 
Dunav (Ruse) - Spartak (Varna)                            1:0 
Beroe (Stara Zagora) - Spartak (Plovdiv)                  3:0 
Botev (Plovdiv) - Lokomotiv (Sofia)                       0:0 
Cherno more (Varna) - Minyor (Dimitrovo)                  2:3 

                           Round 13 - replay

22 April 1959, Wednesday:
Levski (Sofia) - Spartak (Varna)                          0:0 * 
* - replay.

                           Round 18

25 April 1959, Saturday:
Lokomotiv (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                  1:0 
26 April 1959, Sunday:
Levski (Sofia) - Slavia (Sofia)                           0:0 
Spartak (Pleven) - Cherno more (Varna)                    3:1 
Minyor (Dimitrovo) - Botev (Plovdiv)                      1:3 
Spartak (Plovdiv) - Dunav (Ruse)                          0:0 
Spartak (Varna) - CDNA (Sofia)                            2:1 

                           Round 19

29 April 1959, Wednesday:
CDNA (Sofia) - Spartak (Plovdiv)                          0:0 
Cherno more (Varna) - Levski (Sofia)                      2:1 
1 May 1959, Friday:
Slavia (Sofia) - Spartak (Varna)                          2:0 
Dunav (Ruse) - Lokomotiv (Sofia)                          2:1 
3 May 1959, Sunday:
Beroe (Stara Zagora) - Minyor (Dimitrovo)                 1:0 
Botev (Plovdiv) - Spartak (Pleven)                        4:1 

                           Round 20

16 May 1959, Saturday:
Levski (Sofia) - Botev (Plovdiv)                          4:1 
17 May 1959, Sunday:
Cherno more (Varna) - Slavia (Sofia)                      0:0 
Spartak (Pleven) - Beroe (Stara Zagora)                   2:1 
Minyor (Dimitrovo) - Dunav (Ruse)                         2:1 
Lokomotiv (Sofia) - CDNA (Sofia)                          2:1 
Spartak (Plovdiv) - Spartak (Varna)                       postponed 
10 June 1959, Wednesday:
Spartak (Plovdiv) - Spartak (Varna)                       1:0 

                           Round 21

6 June 1959, Saturday:
CDNA (Sofia) - Minyor (Dimitrovo)                         2:2 
7 June 1959, Sunday:
Slavia (Sofia) - Spartak (Plovdiv)                        2:0 
Spartak (Varna) - Lokomotiv (Sofia)                       1:1 
Dunav (Ruse) - Spartak (Pleven)                           1:1 
Beroe (Stara Zagora) - Levski (Sofia)                     1:0 
Botev (Plovdiv) - Cherno more (Varna)                     2:1 

                           Round 20 - postponed match

10 June 1959, Wednesday:
Spartak (Plovdiv) - Spartak (Varna)                       1:0 

                           Round 22

13 June 1959, Saturday:
Spartak (Pleven) - CDNA (Sofia)                           0:1 
Lokomotiv (Sofia) - Spartak (Plovdiv)                     5:2 
14 June 1959, Sunday:
Botev (Plovdiv) - Slavia (Sofia)                          1:0 
Cherno more (Varna) - Beroe (Stara Zagora)                0:3 
Levski (Sofia) - Dunav (Ruse)                             5:0 
Minyor (Dimitrovo) - Spartak (Varna)                      5:1 

Results grid
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. ------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. CDNA (Sofia) XXX 2:1 0:1 0:0 2:0 2:0 0:0 6:1 2:1 2:2 --- 3:1 2:1 2. Slavia (Sofia) 0:0 XXX 4:1 2:0 2:0 3:0 2:0 3:1 2:0 3:2 --- 1:1 1:0 3. Levski (Sofia) 0:2 0:0 XXX 3:0 1:0 5:0 4:0 4:1 0:0 2:0 --- 1:0 2:0 4. Spartak (Plovdiv) 1:1 0:0 1:0 XXX 5:2 0:0 5:1 1:1 1:0 2:0 --- 4:1 2:2 5. Lokomotiv (Sofia) 2:1 4:2 2:1 5:2 XXX 2:0 0:1 4:1 0:2 4:2 1:0 3:0 --- 6. Dunav (Ruse) 2:3 0:0 1:0 3:1 2:1 XXX 1:1 1:1 1:0 3:0 2:0 2:0 --- 7. Spartak (Pleven) 0:1 2:1 0:1 1:3 0:0 2:1 XXX 4:0 2:2 0:0 2:1 3:1 --- 8. Botev (Plovdiv) 0:4 1:0 1:0 1:1 0:0 2:4 4:1 XXX 0:2 1:0 --- 2:1 3:1 9. Spartak (Varna) 2:1 0:1 0:0 2:1 1:1 1:1 2:2 1:1 XXX 2:0 1:0 0:2 --- 10. Minyor (Dimitrovo) 0:1 2:0 0:0 1:1 0:1 2:1 1:0 1:3 5:1 XXX --- 3:1 3:1 11. Beroe (Stara Zagora) 1:1 --- 1:0 3:0 --- --- --- --- --- 1:0 XXX --- --- 12. Cherno more (Varna) 0:1 0:0 2:1 0:2 2:1 0:0 0:1 1:1 0:0 2:3 0:3 XXX --- 13. Botev (Stara Zagora) --- 1:1 --- --- 1:0 1:0 0:1 1:2 1:1 --- --- 1:0 XXX ------------------------------------------------------------------------------------------------------- top