A Republikanska futbolna grupa 1959/60

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 |
        | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. CDNA (Sofia)                       22   12   8   2   42:18   32     Champion, ECC
 2. Levski (Sofia)                     22   11   6   5   32:22   28                  
 3. Lokomotiv (Sofia)                  22    7   9   6   31:22   23                   [1.409 GR]
 4. Slavia (Sofia)                     22    7   9   6   30:28   23                   [1.071 GR]
 5. Septemvri (Sofia)                  22    7   8   7   34:31   22 [+]               [1.097 GR]
 6. Minyor (Dimitrovo)                 22    8   6   8   27:25   22                   [1.080 GR]
 7. Botev (Plovdiv)                    22    8   5   9   30:31   21                  
 8. Dunav (Ruse)                       22    7   6   9   29:34   20                   [0.853 GR]
 9. Spartak (Plovdiv)                  22    4  12   6   21:28   20                   [0.750 GR]
10. Spartak (Varna)                    22    6   8   8   27:38   20                   [0.711 GR]
11. Spartak (Sofia)                    22    5   9   8   21:29   19 [+]              
-------------------------------------------------------------------
12. Spartak (Pleven)                   22    3   8  11   14:32   14     Relegated

                           Round 1

14 August 1959, Friday:
Spartak (Sofia) - Spartak (Plovdiv)                       abandoned * 
* - abandoned in 16' at 0:0 due to heavy rain.
15 August 1959, Saturday:
Septemvri (Sofia) - Minyor (Dimitrovo)                    2:1 
Spartak (Sofia) - Spartak (Plovdiv)                       0:1 * 
* - the remaining 74' of the match, which started on 14 August.
16 August 1959, Sunday:
CDNA (Sofia) - Dunav (Ruse)                               5:1 
Botev (Plovdiv) - Lokomotiv (Sofia)                       3:1 
Spartak (Pleven) - Levski (Sofia)                         0:1 
Spartak (Varna) - Slavia (Sofia)                          3:1 

                           Round 2

21 August 1959, Friday:
Lokomotiv (Sofia) - Septemvri (Sofia)                     1:1 
22 August 1959, Saturday:
CDNA (Sofia) - Botev (Plovdiv)                            0:0 
23 August 1959, Sunday:
Dunav (Ruse) - Slavia (Sofia)                             1:1 
Spartak (Plovdiv) - Spartak (Varna)                       1:1 
Levski (Sofia) - Spartak (Sofia)                          1:1 
Minyor (Dimitrovo) - Spartak (Pleven)                     1:1 

                           Round 3

28 August 1959, Friday:
Septemvri (Sofia) - CDNA (Sofia)                          1:2 
30 August 1959, Sunday:
Botev (Plovdiv) - Dunav (Ruse)                            2:1 
Spartak (Pleven) - Lokomotiv (Sofia)                      postponed 
Minyor (Dimitrovo) - Spartak (Sofia)                      1:1 
Spartak (Varna) - Levski (Sofia)                          0:2 
Slavia (Sofia) - Spartak (Plovdiv)                        postponed 
2 September 1959, Wednesday:
Spartak (Pleven) - Lokomotiv (Sofia)                      0:1 
5 September 1959, Saturday:
Slavia (Sofia) - Spartak (Plovdiv)                        0:0 

                           Round 4

18 September 1959, Friday:
CDNA (Sofia) - Spartak (Pleven)                           2:0 
19 September 1959, Saturday:
Lokomotiv (Sofia) - Spartak (Sofia)                       1:2 
20 September 1959, Sunday:
Dunav (Ruse) - Spartak (Plovdiv)                          1:1 
Levski (Sofia) - Slavia (Sofia)                           2:3 
Minyor (Dimitrovo) - Spartak (Varna)                      2:0 
Botev (Plovdiv) - Septemvri (Sofia)                       0:2 

                           Round 5

25 September 1959, Friday:
Slavia (Sofia) - Minyor (Dimitrovo)                       0:2 
26 September 1959, Saturday:
Septemvri (Sofia) - Dunav (Ruse)                          2:1 
27 September 1959, Sunday:
Spartak (Pleven) - Botev (Plovdiv)                        1:0 
Spartak (Sofia) - CDNA (Sofia)                            1:2 
Spartak (Varna) - Lokomotiv (Sofia)                       1:0 
Spartak (Plovdiv) - Levski (Sofia)                        2:2 

                           Round 6

2 October 1959, Friday:
Septemvri (Sofia) - Spartak (Pleven)                      1:1 
3 October 1959, Saturday:
CDNA (Sofia) - Spartak (Varna)                            7:1 
4 October 1959, Sunday:
Dunav (Ruse) - Levski (Sofia)                             0:1 
Minyor (Dimitrovo) - Spartak (Plovdiv)                    2:2 
Lokomotiv (Sofia) - Slavia (Sofia)                        1:2 
Botev (Plovdiv) - Spartak (Sofia)                         1:0 

                           Round 8 - match brought forward

8 November 1959, Sunday:
Dunav (Ruse) - Minyor (Dimitrovo)                         2:0 

                           Round 7

13 November 1959, Friday:
Levski (Sofia) - Minyor (Dimitrovo)                       1:0 
14 November 1959, Saturday:
Spartak (Sofia) - Septemvri (Sofia)                       2:0 
15 November 1959, Sunday:
Spartak (Pleven) - Dunav (Ruse)                           1:0 
Spartak (Varna) - Botev (Plovdiv)                         1:0 
Slavia (Sofia) - CDNA (Sofia)                             0:0 
Spartak (Plovdiv) - Lokomotiv (Sofia)                     1:1 

                           Round 11 - match brought forward

18 November 1959, Wednesday:
Levski (Sofia) - Septemvri (Sofia)                        1:1 

                           Round 8

8 November 1959, Sunday:
Dunav (Ruse) - Minyor (Dimitrovo)                         2:0 
20 November 1959, Friday:
CDNA (Sofia) - Spartak (Plovdiv)                          1:1 
21 November 1959, Saturday:
Septemvri (Sofia) - Spartak (Varna)                       2:2 
22 November 1959, Sunday:
Dunav (Ruse) - Minyor (Dimitrovo)                         brought forward 
Lokomotiv (Sofia) - Levski (Sofia)                        1:1 
Botev (Plovdiv) - Slavia (Sofia)                          2:1 
Spartak (Pleven) - Spartak (Sofia)                        0:0 

                           Round 9

27 November 1959, Friday:
Spartak (Sofia) - Dunav (Ruse)                            0:1 
28 November 1959, Saturday:
Slavia (Sofia) - Septemvri (Sofia)                        0:0 
29 November 1959, Sunday:
Spartak (Varna) - Spartak (Pleven)                        1:0 
Spartak (Plovdiv) - Botev (Plovdiv)                       1:2 
Levski (Sofia) - CDNA (Sofia)                             1:1 
Minyor (Dimitrovo) - Lokomotiv (Sofia)                    1:0 

                           Round 10

11 December 1959, Friday:
CDNA (Sofia) - Minyor (Dimitrovo)                         3:1 
12 December 1959, Saturday:
Septemvri (Sofia) - Spartak (Plovdiv)                     4:1 
13 December 1959, Sunday:
Dunav (Ruse) - Lokomotiv (Sofia)                          2:2 
Botev (Plovdiv) - Levski (Sofia)                          1:3 
Spartak (Pleven) - Slavia (Sofia)                         0:0 
Spartak (Sofia) - Spartak (Varna)                         2:0 

                           Round 11

18 November 1959, Wednesday:
Levski (Sofia) - Septemvri (Sofia)                        1:1 
18 December 1959, Friday:
Levski (Sofia) - Septemvri (Sofia)                        brought forward 
19 December 1959, Saturday:
Slavia (Sofia) - Spartak (Sofia)                          2:0 
20 December 1959, Sunday:
Spartak (Varna) - Dunav (Ruse)                            1:1 
Spartak (Plovdiv) - Spartak (Pleven)                      1:1 
Minyor (Dimitrovo) - Botev (Plovdiv)                      3:1 
Lokomotiv (Sofia) - CDNA (Sofia)                          0:1 

                           Round 12

4 March 1960, Friday:
Slavia (Sofia) - Spartak (Varna)                          3:1 
5 March 1960, Saturday:
Levski (Sofia) - Spartak (Pleven)                         1:0 
6 March 1960, Sunday:
Dunav (Ruse) - CDNA (Sofia)                               1:0 
Lokomotiv (Sofia) - Botev (Plovdiv)                       2:1 
Minyor (Dimitrovo) - Septemvri (Sofia)                    1:1 
Spartak (Plovdiv) - Spartak (Sofia)                       1:1 

                           Round 13

11 March 1960, Friday:
Slavia (Sofia) - Dunav (Ruse)                             3:3 
12 March 1960, Saturday:
Septemvri (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                     1:3 
13 March 1960, Sunday:
Spartak (Varna) - Spartak (Plovdiv)                       0:0 
Spartak (Sofia) - Levski (Sofia)                          1:2 
Spartak (Pleven) - Minyor (Dimitrovo)                     2:3 
Botev (Plovdiv) - CDNA (Sofia)                            1:1 

                           Round 14

17 March 1960, Thursday:
Lokomotiv (Sofia) - Spartak (Pleven)                      0:0 
18 March 1960, Friday:
Levski (Sofia) - Spartak (Varna)                          0:0 
19 March 1960, Saturday:
Spartak (Sofia) - Minyor (Dimitrovo)                      1:0 
20 March 1960, Sunday:
Dunav (Ruse) - Botev (Plovdiv)                            2:1 
CDNA (Sofia) - Septemvri (Sofia)                          2:0 
Spartak (Plovdiv) - Slavia (Sofia)                        2:0 

                           Round 15

7 April 1960, Thursday:
Septemvri (Sofia) - Botev (Plovdiv)                       1:0 
9 April 1960, Saturday:
Spartak (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                       0:5 
10 April 1960, Sunday:
Spartak (Plovdiv) - Dunav (Ruse)                          2:1 
Slavia (Sofia) - Levski (Sofia)                           0:1 
Spartak (Varna) - Minyor (Dimitrovo)                      3:2 
Spartak (Pleven) - CDNA (Sofia)                           1:1 

                           Round 16

15 April 1960, Friday:
Lokomotiv (Sofia) - Spartak (Varna)                       2:2 
16 April 1960, Saturday:
Levski (Sofia) - Spartak (Plovdiv)                        4:0 
17 April 1960, Sunday:
Dunav (Ruse) - Septemvri (Sofia)                          2:1 
Botev (Plovdiv) - Spartak (Pleven)                        2:0 
CDNA (Sofia) - Spartak (Sofia)                            1:1 
Minyor (Dimitrovo) - Slavia (Sofia)                       0:1 

                           Round 17

6 May 1960, Friday:
Levski (Sofia) - Dunav (Ruse)                             2:0 
7 May 1960, Saturday:
Spartak (Sofia) - Botev (Plovdiv)                         2:1 
8 May 1960, Sunday:
Spartak (Plovdiv) - Minyor (Dimitrovo)                    0:0 
Slavia (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                        1:1 
Spartak (Varna) - CDNA (Sofia)                            2:3 
Spartak (Pleven) - Septemvri (Sofia)                      2:8 

                           Round 18

13 May 1960, Friday:
Lokomotiv (Sofia) - Spartak (Plovdiv)                     2:1 
14 May 1960, Saturday:
CDNA (Sofia) - Slavia (Sofia)                             3:1 
15 May 1960, Sunday:
Dunav (Ruse) - Spartak (Pleven)                           4:1 
Septemvri (Sofia) - Spartak (Sofia)                       1:1 
Botev (Plovdiv) - Spartak (Varna)                         1:1 
Minyor (Dimitrovo) - Levski (Sofia)                       2:0 

                           Round 19

27 May 1960, Friday:
Spartak (Sofia) - Spartak (Pleven)                        postponed 
28 May 1960, Saturday:
Slavia (Sofia) - Botev (Plovdiv)                          postponed 
29 May 1960, Sunday:
Minyor (Dimitrovo) - Dunav (Ruse)                         postponed 
Levski (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                        postponed 
Spartak (Plovdiv) - CDNA (Sofia)                          postponed 
Spartak (Varna) - Septemvri (Sofia)                       postponed 
3 June 1960, Friday:
Spartak (Sofia) - Spartak (Pleven)                        0:0 
4 June 1960, Saturday:
Spartak (Plovdiv) - CDNA (Sofia)                          0:3 
5 June 1960, Sunday:
Minyor (Dimitrovo) - Dunav (Ruse)                         2:0 
Levski (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                        0:2 
Slavia (Sofia) - Botev (Plovdiv)                          3:3 
Spartak (Varna) - Septemvri (Sofia)                       2:2 

                           Round 20

27 May 1960, Friday:
Lokomotiv (Sofia) - Minyor (Dimitrovo)                    0:0 
28 May 1960, Saturday:
Septemvri (Sofia) - Slavia (Sofia)                        1:4 
29 May 1960, Sunday:
Dunav (Ruse) - Spartak (Sofia)                            2:2 
Spartak (Pleven) - Spartak (Varna)                        3:1 
Botev (Plovdiv) - Spartak (Plovdiv)                       1:1 
CDNA (Sofia) - Levski (Sofia)                             3:2 

                           Round 19 - postponed matches

3 June 1960, Friday:
Spartak (Sofia) - Spartak (Pleven)                        0:0 
4 June 1960, Saturday:
Spartak (Plovdiv) - CDNA (Sofia)                          0:3 
5 June 1960, Sunday:
Minyor (Dimitrovo) - Dunav (Ruse)                         2:0 
Levski (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                        0:2 
Slavia (Sofia) - Botev (Plovdiv)                          3:3 
Spartak (Varna) - Septemvri (Sofia)                       2:2 

                           Round 21

10 June 1960, Friday:
Lokomotiv (Sofia) - Dunav (Ruse)                          4:0 
11 June 1960, Saturday:
Slavia (Sofia) - Spartak (Pleven)                         2:0 
12 June 1960, Sunday:
Minyor (Dimitrovo) - CDNA (Sofia)                         1:0 
Levski (Sofia) - Botev (Plovdiv)                          2:3 
Spartak (Plovdiv) - Septemvri (Sofia)                     0:1 
Spartak (Varna) - Spartak (Sofia)                         4:1 

                           Round 22

1 July 1960, Friday:
Spartak (Sofia) - Slavia (Sofia)                          2:2 
2 July 1960, Saturday:
Septemvri (Sofia) - Levski (Sofia)                        1:2 
3 July 1960, Sunday:
Dunav (Ruse) - Spartak (Varna)                            3:0 
Spartak (Pleven) - Spartak (Plovdiv)                      0:2 
Botev (Plovdiv) - Minyor (Dimitrovo)                      4:2 
CDNA (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                          1:1 

Results grid
-------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. -------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. CDNA (Sofia) XXX 3:2 1:1 3:1 2:0 3:1 0:0 5:1 1:1 7:1 1:1 2:0 2. Levski (Sofia) 1:1 XXX 0:2 2:3 1:1 1:0 2:3 2:0 4:0 0:0 1:1 1:0 3. Lokomotiv (Sofia) 0:1 1:1 XXX 1:2 1:1 0:0 2:1 4:0 2:1 2:2 1:2 0:0 4. Slavia (Sofia) 0:0 0:1 1:1 XXX 0:0 0:2 3:3 3:3 0:0 3:1 2:0 2:0 5. Septemvri (Sofia) 1:2 1:2 1:3 1:4 XXX 2:1 1:0 2:1 4:1 2:2 1:1 1:1 6. Minyor (Dimitrovo) 1:0 2:0 1:0 0:1 1:1 XXX 3:1 2:0 2:2 2:0 1:1 1:1 7. Botev (Plovdiv) 1:1 1:3 3:1 2:1 0:2 4:2 XXX 2:1 1:1 1:1 1:0 2:0 8. Dunav (Ruse) 1:0 0:1 2:2 1:1 2:1 2:0 2:1 XXX 1:1 3:0 2:2 4:1 9. Spartak (Plovdiv) 0:3 2:2 1:1 2:0 0:1 0:0 1:2 2:1 XXX 1:1 1:1 1:1 10. Spartak (Varna) 2:3 0:2 1:0 3:1 2:2 3:2 1:0 1:1 0:0 XXX 4:1 1:0 11. Spartak (Sofia) 1:2 1:2 0:5 2:2 2:0 1:0 2:1 0:1 0:1 2:0 XXX 0:0 12. Spartak (Pleven) 1:1 0:1 0:1 0:0 2:8 2:3 1:0 1:0 0:2 3:1 0:0 XXX -------------------------------------------------------------------------------------------------- top