A Republikanska futbolna grupa 1956

| Results grid | Promotion Play-off |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 |
        | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. CSKA (Sofia)                       22   11   9   2   46:25   31        Champion, ECC       
 2. DSO Dinamo (Sofia)                 22    8  10   4   30:24   26                            
 3. SKNA (Plovdiv)                     22    9   7   6   27:20   25    [*]                     
 4. DSO Udarnik (Sofia)                22    8   7   7   37:31   23                            
 5. DSO Minyor (Dimitrovo)             22    8   6   8   40:34   22                            
 6. DSO Spartak (Plovdiv)              22    7   7   8   28:29   21                             [0.966 GR]
 7. DSO Lokomotiv (Sofia)              22    5  11   6   20:22   21                             [0.909 GR]
 8. DSO Spartak (Pleven)               22    6   9   7   19:26   21                             [0.731 GR]
 9. DSO Spartak (Sofia)                22    5   9   8   25:30   19 [+]                         [0.833 GR]
10. DSO Spartak (Stalin)               22    5   9   8   22:28   19                             [0.786 GR]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11. Zavod 12 (Sofia)                   22    5   9   8   20:29   19    [*] Play-off - relegated [0.690 GR]
-------------------------------------------------------------------
12. DSO Torpedo (Ruse)                 22    2  13   7   16:32   17 [+][*] Relegated           

Notes
  - Zavod 12 (Sofia) is a factory team within the structure of DSO Torpedo (Sofia). DSO Torpedo's representative team is competing in Sofiyska "B" RFG.
  - Before the start of the season DNA (Plovdiv) is renamed to SKNA - Sporten klub "Narodna armia".
  - On 27 February 1956 VVS (Sofia), 8th last season; is expelled from the group for using ineligible players last season and for having registered such players for the coming season too. The representative team of DSO Torpedo (Ruse) is included in the group in its place, despite it not having played at all within the football pyramid last season.

                           Round 1

3 March 1956, Saturday:
DSO Torpedo (Ruse) - DSO Spartak (Sofia)                  postponed * 
* - postponed due to DSO Torpedo's late inclusion in the group.
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)              0:1 
4 March 1956, Sunday:
DSO Spartak (Stalin) - DSO Dinamo (Sofia)                 1:0 
SKNA (Plovdiv) - DSO Spartak (Plovdiv)                    1:0 
CSKA (Sofia) - DSO Udarnik (Sofia)                        3:2 
5 March 1956, Monday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)                 1:3 
1 April 1956, Sunday:
DSO Torpedo (Ruse) - DSO Spartak (Sofia)                  0:0 

                           Round 2

9 March 1956, Friday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Udarnik (Sofia)                    0:2 
DSO Torpedo (Ruse) - DSO Spartak (Plovdiv)                postponed * 
* - postponed due to DSO Torpedo's late inclusion in the group.
10 March 1956, Saturday:
DSO Dinamo (Sofia) - SKNA (Plovdiv)                       0:1 
11 March 1956, Sunday:
DSO Spartak (Pleven) - CSKA (Sofia)                       0:0 
DSO Spartak (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)               1:0 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Minyor (Dimitrovo)             0:0 
4 April 1956, Wednesday:
DSO Torpedo (Ruse) - DSO Spartak (Plovdiv)                2:2 

                           Round 3

16 March 1956, Friday:
CSKA (Sofia) - DSO Spartak (Sofia)                        3:1 
17 March 1956, Saturday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Lokomotiv (Sofia)             1:1 
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                3:1 
18 March 1956, Sunday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                   2:1 
SKNA (Plovdiv) - DSO Minyor (Dimitrovo)                   2:0 
DSO Torpedo (Ruse) - DSO Dinamo (Sofia)                   0:0 

                           Round 4

23 March 1956, Friday:
DSO Spartak (Sofia) - DSO Udarnik (Sofia)                 1:0 
24 March 1956, Saturday:
CSKA (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)                      4:1 
25 March 1956, Sunday:
DSO Spartak (Pleven) - Zavod 12 (Sofia)                   1:1 
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)                2:1 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Torpedo (Ruse)               5:0 
SKNA (Plovdiv) - DSO Spartak (Stalin)                     2:0 

                           Round 1 - postponed match

1 April 1956, Sunday:
DSO Torpedo (Ruse) - DSO Spartak (Sofia)                  0:0 

                           Round 2 - postponed match

4 April 1956, Wednesday:
DSO Torpedo (Ruse) - DSO Spartak (Plovdiv)                2:2 

                           Round 5

6 April 1956, Friday:
Zavod 12 (Sofia) - SKNA (Plovdiv)                         3:0 
7 April 1956, Saturday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)            1:0 
CSKA (Sofia) - DSO Dinamo (Sofia)                         1:1 
8 April 1956, Sunday:
DSO Spartak (Stalin) - DSO Torpedo (Ruse)                 1:1 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Spartak (Sofia)                3:0 
9 April 1956, Monday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)               3:0 

                           Round 6

13 April 1956, Friday:
DSO Torpedo (Ruse) - SKNA (Plovdiv)                       postponed 
14 April 1956, Saturday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Spartak (Pleven)              3:0 
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Udarnik (Sofia)                  0:0 
15 April 1956, Sunday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Spartak (Sofia)                    3:2 
DSO Minyor (Dimitrovo) - CSKA (Sofia)                     3:6 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Lokomotiv (Sofia)              0:0 
22 April 1956, Sunday:
DSO Torpedo (Ruse) - SKNA (Plovdiv)                       2:1 

                           Round 7

20 April 1956, Friday:
CSKA (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                       postponed 
21 April 1956, Saturday:
SKNA (Plovdiv) - DSO Lokomotiv (Sofia)                    postponed 
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)              postponed 
22 April 1956, Sunday:
DSO Torpedo (Ruse) - Zavod 12 (Sofia)                     postponed 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Dinamo (Sofia)                 postponed 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Spartak (Sofia)               postponed 
16 June 1956, Saturday:
SKNA (Plovdiv) - DSO Lokomotiv (Sofia)                    0:0 
17 June 1956, Sunday:
DSO Torpedo (Ruse) - Zavod 12 (Sofia)                     1:0 
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)              3:2 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Dinamo (Sofia)                 0:1 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Spartak (Sofia)               2:1 
19 June 1956, Tuesday:
CSKA (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                       2:1 

                           Round 6 - postponed match

22 April 1956, Sunday:
DSO Torpedo (Ruse) - SKNA (Plovdiv)                       2:1 

                           Round 8

18 May 1956, Friday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                5:0 
19 May 1956, Saturday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Spartak (Sofia)                  0:0 
20 May 1956, Sunday:
DSO Spartak (Pleven) - DSO Minyor (Dimitrovo)             0:0 
SKNA (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                             1:2 
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Torpedo (Ruse)                1:0 
21 May 1956, Monday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)                  2:0 

                           Round 9

24 May 1956, Thursday:
CSKA (Sofia) - DSO Torpedo (Ruse)                         4:1 
27 May 1956, Sunday:
DSO Udarnik (Sofia) - SKNA (Plovdiv)                      0:2 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Spartak (Pleven)               2:0 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Spartak (Sofia)              1:1 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Dinamo (Sofia)                1:1 
28 May 1956, Monday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                  1:0 

                           Round 10

29 May 1956, Tuesday:
DSO Torpedo (Ruse) - DSO Udarnik (Sofia)                  2:2 
31 May 1956, Thursday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - CSKA (Sofia)                      0:0 
2 June 1956, Saturday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Dinamo (Sofia)                     0:2 
3 June 1956, Sunday:
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Spartak (Plovdiv)            1:1 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Spartak (Sofia)                1:1 
SKNA (Plovdiv) - DSO Spartak (Pleven)                     5:0 

                           Round 11

9 June 1956, Saturday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)               abandoned * 
* - abandoned in 26'at 0:1.
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Dinamo (Sofia)               4:1 
10 June 1956, Sunday:
CSKA (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                           postponed 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Torpedo (Ruse)                 postponed 
11 June 1956, Monday:
DSO Spartak (Sofia) - SKNA (Plovdiv)                      postponed 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Spartak (Stalin)              2:1 
25 June 1956, Monday:
DSO Spartak (Sofia) - SKNA (Plovdiv)                      1:1 
8 July 1956, Sunday:
DSO Spartak (Pleven) - DSO Torpedo (Ruse)                 1:1 
9 July 1956, Monday:
CSKA (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                           6:0 
5 August 1956, Sunday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)               2:2 * 
* - continuation of the match abandoned on 9 June.

                           Round 7 - postponed matches

16 June 1956, Saturday:
SKNA (Plovdiv) - DSO Lokomotiv (Sofia)                    0:0 
17 June 1956, Sunday:
DSO Torpedo (Ruse) - Zavod 12 (Sofia)                     1:0 
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)              3:2 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Dinamo (Sofia)                 0:1 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Spartak (Sofia)               2:1 
19 June 1956, Tuesday:
CSKA (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                       2:1 

                           Round 11 - postponed match

25 June 1956, Monday:
DSO Spartak (Sofia) - SKNA (Plovdiv)                      1:1 

                           Round 12

30 June 1956, Saturday:
DSO Udarnik (Sofia) - CSKA (Sofia)                        3:0 
1 July 1956, Sunday:
DSO Minyor (Dimitrovo) - Zavod 12 (Sofia)                 3:0 
DSO Spartak (Plovdiv) - SKNA (Plovdiv)                    0:1 
DSO Spartak (Sofia) - DSO Torpedo (Ruse)                  4:0 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Lokomotiv (Sofia)              1:1 
8 July 1956, Sunday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                 3:2 

                           Round 11 - postponed matches

8 July 1956, Sunday:
DSO Spartak (Pleven) - DSO Torpedo (Ruse)                 1:1 
9 July 1956, Monday:
CSKA (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                           6:0 

                           Round 13

14 July 1956, Saturday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Torpedo (Ruse)                3:0 
15 July 1956, Sunday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Sofia)               postponed 
SKNA (Plovdiv) - DSO Dinamo (Sofia)                       1:1 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Spartak (Stalin)             2:3 
16 July 1956, Monday:
CSKA (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                       2:0 
18 July 1956, Wednesday:
DSO Udarnik (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                    1:1 
22 July 1956, Sunday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Sofia)               2:3 

                           Round 14 - match brought forward

17 July 1956, Tuesday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)             0:0 

                           Round 13 - postponed match

22 July 1956, Sunday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Sofia)               2:3 

                           Round 14

17 July 1956, Tuesday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)             0:0 
21 July 1956, Saturday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Torpedo (Ruse)                   1:1 
22 July 1956, Sunday:
DSO Spartak (Stalin) - Zavod 12 (Sofia)                   0:0 
DSO Minyor (Dimitrovo) - SKNA (Plovdiv)                   1:1 
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)             brought forward 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Udarnik (Sofia)                1:1 
23 July 1956, Monday:
DSO Spartak (Sofia) - CSKA (Sofia)                        postponed 
26 July 1956, Thursday:
DSO Spartak (Sofia) - CSKA (Sofia)                        1:1 

                           Round 15

28 July 1956, Saturday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Dinamo (Sofia)                2:3 
29 July 1956, Sunday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                   0:0 
DSO Spartak (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                      postponed 
DSO Torpedo (Ruse) - DSO Minyor (Dimitrovo)               0:1 
DSO Spartak (Stalin) - SKNA (Plovdiv)                     1:1 
30 July 1956, Monday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Spartak (Sofia)                 3:1 
15 August 1956, Wednesday:
DSO Spartak (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                      1:1 

                           Round 16

1 August 1956, Wednesday:
DSO Dinamo (Sofia) - CSKA (Sofia)                         1:3 
2 August 1956, Thursday:
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Lokomotiv (Sofia)            1:1 
5 August 1956, Sunday:
in Dimitrovgrad:
SKNA (Plovdiv) - Zavod 12 (Sofia)                         2:1 
DSO Torpedo (Ruse) - DSO Spartak (Stalin)                 2:2 
7 August 1956, Tuesday:
DSO Spartak (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                postponed 
9 August 1956, Thursday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Udarnik (Sofia)               postponed 
28 August 1956, Tuesday:
DSO Spartak (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                1:1 
30 August 1956, Thursday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Udarnik (Sofia)               4:1 

                           Round 11 - replay

5 August 1956, Sunday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)               2:2 * 
* - continuation of the match abandoned on 9 June.

                           Round 15 - postponed match

15 August 1956, Wednesday:
DSO Spartak (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                      1:1 

                           Round 17

17 August 1956, Friday:
DSO Spartak (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                    0:0 
18 August 1956, Saturday:
CSKA (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)                     1:0 
19 August 1956, Sunday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Dinamo (Sofia)                  1:1 
SKNA (Plovdiv) - DSO Torpedo (Ruse)                       1:1 
20 August 1956, Monday:
DSO Spartak (Pleven) - DSO Spartak (Plovdiv)              1:0 
21 August 1956, Tuesday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)              postponed 
29 August 1956, Wednesday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)              0:0 

                           Round 16 - postponed match

28 August 1956, Tuesday:
DSO Spartak (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                1:1 

                           Round 17 - postponed match

29 August 1956, Wednesday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)              0:0 

                           Round 16 - postponed match

30 August 1956, Thursday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Udarnik (Sofia)               4:1 

                           Round 18

26 August 1956, Sunday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Torpedo (Ruse)                     postponed 
DSO Lokomotiv (Sofia) - SKNA (Plovdiv)                    postponed 
DSO Spartak (Stalin) - CSKA (Sofia)                       postponed 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Udarnik (Sofia)              postponed 
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                 postponed 
DSO Spartak (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)               postponed 
29 September 1956, Saturday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                 1:1 
30 September 1956, Sunday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Torpedo (Ruse)                     0:0 
DSO Spartak (Stalin) - CSKA (Sofia)                       2:1 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Udarnik (Sofia)              4:1 
1 October 1956, Monday:
DSO Spartak (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)               1:0 
3 October 1956, Wednesday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - SKNA (Plovdiv)                    1:0 

                           Round 19

1 September 1956, Saturday:
CSKA (Sofia) - SKNA (Plovdiv)                             2:2 
2 September 1956, Sunday:
DSO Spartak (Plovdiv) - Zavod 12 (Sofia)                  2:2 
DSO Spartak (Sofia) - DSO Dinamo (Sofia)                  2:3 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Spartak (Pleven)             3:2 
DSO Torpedo (Ruse) - DSO Lokomotiv (Sofia)                0:0 
3 September 1956, Monday:
DSO Spartak (Stalin) - DSO Udarnik (Sofia)                2:0 

                           Round 20

12 September 1956, Wednesday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)                3:1 
15 September 1956, Saturday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)                  3:1 
16 September 1956, Sunday:
DSO Torpedo (Ruse) - CSKA (Sofia)                         1:1 
SKNA (Plovdiv) - DSO Udarnik (Sofia)                      1:2 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Spartak (Stalin)               1:0 
DSO Spartak (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)              2:4 

                           Round 21

22 September 1956, Saturday:
DSO Spartak (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                1:1 
23 September 1956, Sunday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Minyor (Dimitrovo)            2:1 
DSO Spartak (Pleven) - SKNA (Plovdiv)                     2:0 
24 September 1956, Monday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Torpedo (Ruse)                  0:0 
25 September 1956, Tuesday:
DSO Dinamo (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                     0:0 
26 September 1956, Wednesday:
CSKA (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)                      2:2 

                           Round 18 - postponed matches

29 September 1956, Saturday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                 1:1 
30 September 1956, Sunday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Torpedo (Ruse)                     0:0 
DSO Spartak (Stalin) - CSKA (Sofia)                       2:1 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Udarnik (Sofia)              4:1 
1 October 1956, Monday:
DSO Spartak (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)               1:0 
3 October 1956, Wednesday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - SKNA (Plovdiv)                    1:0 

                           Round 22

4 October 1956, Thursday:
Zavod 12 (Sofia) - CSKA (Sofia)                           1:1 
7 October 1956, Sunday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Udarnik (Sofia)               3:2 
DSO Torpedo (Ruse) - DSO Spartak (Pleven)                 1:2 
SKNA (Plovdiv) - DSO Spartak (Sofia)                      1:0 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Spartak (Plovdiv)              1:2 
9 October 1956, Tuesday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)               5:1 

Results grid
-------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. -------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. CSKA (Sofia) XXX 1:1 2:2 3:2 1:0 4:1 2:2 2:0 3:1 2:1 6:0 4:1 2. DSO Dinamo (Sofia) 1:3 XXX 0:1 0:0 5:1 3:1 2:1 1:1 0:0 3:2 0:0 1:1 3. SKNA (Plovdiv) 1:2 1:1 XXX 1:2 2:0 1:0 0:0 5:0 1:0 2:0 2:1 1:1 4. DSO Udarnik (Sofia) 3:0 1:1 0:2 XXX 3:2 3:0 2:2 3:1 3:1 5:0 1:1 0:0 5. DSO Minyor (Dimitrovo) 3:6 4:1 1:1 4:1 XXX 1:1 1:1 3:2 1:1 2:3 3:0 5:0 6. DSO Spartak (Plovdiv) 1:1 1:1 0:1 4:1 2:1 XXX 1:1 3:0 2:1 2:1 2:2 3:0 7. DSO Lokomotiv (Sofia) 0:0 2:3 1:0 3:2 1:0 0:0 XXX 0:1 2:3 0:0 1:0 1:0 8. DSO Spartak (Pleven) 0:0 0:1 2:0 1:1 0:0 1:0 1:1 XXX 3:0 1:0 1:1 1:1 9. DSO Spartak (Sofia) 1:1 2:3 1:1 1:0 2:4 1:0 1:0 1:1 XXX 1:1 0:0 4:0 10. DSO Spartak (Stalin) 2:1 1:0 1:1 2:0 0:0 1:2 0:0 2:0 1:1 XXX 0:0 1:1 11. Zavod 12 (Sofia) 1:1 0:2 3:0 0:2 1:3 2:0 3:1 0:0 3:2 2:1 XXX 0:0 12. DSO Torpedo (Ruse) 1:1 0:0 2:1 2:2 0:1 2:2 0:0 1:2 0:0 2:2 1:0 XXX -------------------------------------------------------------------------------------------------- top

Promotion Play-off for A RFG

Preliminary Play-off
First Leg 24 October 1956, Wednesday: DSO Septemvri (Sofia) - Zavod 12 (Sofia) 2:1 Second Leg 28 October 1956, Sunday: Zavod 12 (Sofia) - DSO Septemvri (Sofia) 2:0; aggregate score: 3:2
Qualifying Tournament
Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | Standings: M W D L GD P 1. DSO Cherveno zname (St.Dimitrov) 6 4 1 1 9:8 9 Promoted 2. SKNA (Varna) 6 3 2 1 11:4 8 [*] Promoted ------------------------------------------------------------------- 3. Zavod 12 (Sofia) 6 3 1 2 12:4 7 4. DSO Lokomotiv (Plovdiv) 6 2 2 2 9:7 6 5. SKNA (Ruse) 6 2 1 3 4:4 5 [1.000 GR] 6. DSO Udarnik (Stara Zagora) 6 2 1 3 4:13 5 [0.308 GR] 7. DSO Lokomotiv (Lom) 6 0 2 4 6:15 2 Notes - All matches are played in Sofia. - On 27 October 1956 the city of Stalin is renamed to Varna. 1 November 1956, Thursday: DSO Lokomotiv (Lom) - SKNA (Varna) 2:4 SKNA (Ruse) - DSO Cherveno zname (Stanke Dimitrov) 0:1 Zavod 12 (Sofia) - DSO Udarnik (Stara Zagora) 1:2 DSO Lokomotiv (Plovdiv) bye 4 November 1956, Sunday: DSO Cherveno zname (Stanke Dimitrov) - Zavod 12 (Sofia) 0:5 SKNA (Varna) - SKNA (Ruse) 0:0 DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Lokomotiv (Lom) 1:1 DSO Udarnik (Stara Zagora) bye 8 November 1956, Thursday: SKNA (Ruse) - DSO Lokomotiv (Plovdiv) 2:0 Zavod 12 (Sofia) - SKNA (Varna) 0:0 DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Ch.zname (St.Dimitrov) 0:1 DSO Lokomotiv (Lom) bye 11 November 1956, Sunday: SKNA (Varna) - DSO Udarnik (Stara Zagora) 5:0 DSO Lokomotiv (Plovdiv) - Zavod 12 (Sofia) 1:0 DSO Lokomotiv (Lom) - SKNA (Ruse) 0:2 DSO Cherveno zname (Stanke Dimitrov) bye 14 November 1956, Wednesday: Zavod 12 (Sofia) - DSO Lokomotiv (Lom) 4:1 DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Lokomotiv (Plovdiv) 0:5 DSO Cherveno zname (Stanke Dimitrov) - SKNA (Varna) 2:0 SKNA (Ruse) bye 17 November 1956, Saturday: DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Ch.zname (St.Dimitrov) 2:2 DSO Lokomotiv (Lom) - DSO Udarnik (Stara Zagora) 1:1 SKNA (Ruse) - Zavod 12 (Sofia) 0:2 SKNA (Varna) bye 20 November 1956, Tuesday: DSO Udarnik (Stara Zagora) - SKNA (Ruse) 1:0 DSO Cherveno zname (St.Dimitrov) - DSO Lokomotiv (Lom) 3:1 SKNA (Varna) - DSO Lokomotiv (Plovdiv) 2:0 Zavod 12 (Sofia) bye top