Yugozapadna Treta liga 2016/17

| Results grid | Qualifications |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
        | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 |

                           Current matches:

27 May 2017, Saturday, 18:00 EEST / Round 33:
Minyor (Pernik) - Pirin (Gotse Delchev)                    - 
Pirin 1941 (Razlog) - Hebar 1918 (Pazardzhik)              - 
Botev 1937 (Ihtiman) - Septemvri (Simitli)                 - 
Chavdar (Etropole) - Rilski sportist 2011 (Samokov)        - 
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Vihren 1925 (Sandanski)              - 
Germaneya (Sapareva banya) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)  - 
Marek 1915 (Dupnitsa) - Balkan 1929 (Botevgrad)            - 
Svoboda 2011 (Peshtera) - Velbazhd (Kyustendil)            - 
Strumska slava 1927 (Radomir) - Chepinets (Velingrad)      - 

                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Strumska slava 1927 (Radomir)      32   21   9   2   67:19   72                 
-------------------------------------------------------------------
 2. Septemvri (Simitli)                32   21   7   4   59:25   70 [-]             
 3. Minyor (Pernik)                    32   19   8   5   55:35   65                 
 4. Belasitsa (Petrich)                32   16  10   6   51:31   58                 
 5. Slivnishki geroy (Slivnitsa)       32   18   2  12   66:37   56                 
 6. Hebar 1918 (Pazardzhik)            32   16   4  12   62:39   52 [+][*]          
 7. Chavdar (Etropole)                 32   16   2  14   55:41   50 [+][*]          
 8. Marek 1915 (Dupnitsa)              32   14   6  12   43:45   48 [+]             
 9. Pirin (Gotse Delchev)              32   12   6  14   45:38   42                 
10. Rilski sportist 2011 (Samokov)     32   11   7  14   45:55   40                  [0 2 0  2:2  2, 2 away goals]
11. Pirin 1941 (Razlog)                32   11   7  14   33:49   40 [-][*]           [0 2 0  2:2  2, 0 away goals]
12. Balkan 1929 (Botevgrad)            32   11   6  15   50:50   39 [+]             
13. Botev 1937 (Ihtiman)               32   12   1  19   47:65   37                 
14. Vihren 1925 (Sandanski)            32    9   6  17   32:45   33                 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15. Germaneya (Sapareva banya)         32    9   5  18   47:49   32                  [1 1 0  3:2  4]
16. Velbazhd (Kyustendil)              32    9   5  18   41:55   32                  [0 1 1  2:3  1]
-------------------------------------------------------------------
17. Svoboda 2011 (Peshtera)            32    9   4  19   31:75   31 [+]             
18. Chepinets (Velingrad)              32    5   3  24   32:108  18        Relegated

Notes
  - On 5 July 2016 the Executive Committee of the BFU disbands "A" FG, "B" FG and "V" AFG. On their place are created three new competitions - Parva profesionalna liga, Vtora profesionalna liga and Treta liga. 14 of the 18 teams that earned a place in Yugozapadna "V" AFG last season applied for participation in Yugozapadna Treta liga, while Vitosha (Bistritsa), Tsarsko selo 2015 (Sofia) and Lokomotiv 1929 (Sofia) entered Vtora liga; and Septemvri (Sofia) merged with Pirin 2002 (Razlog) in Vtora liga. The 3 teams that lost in the qualifications for the group in June were additionally invited to join the league - Bratsigovo (Bratsigovo), Malesh 1940 (Mikrevo) and OFK Kostinbrod 2012 (Kostinbrod). Of those only Malesh 1940 accepted and was approved to participate. Additionally Balkan 1929 (Botevgrad), Svoboda 2011 (Peshtera) and Pravets (Pravets) were also invited to join the group and all accepted and were approved.
  - Chiko (Byaga) merges with Hebar 1918 (Pazardzhik) into Hebar 1918 (Pazardzhik).
  - Malesh 1940 (Mikrevo) merges with a reestablished Pirin 1941 (Razlog) into Pirin 1941 (Razlog)
  - Pravets (Pravets) merges with a reestablished Chavdar (Etropole) into Chavdar (Etropole).
  - Belasitsa (Petrich) plays its home games in Kolarovo.
  - Velbazhd (Kyustendil) plays its home games at the "Osogovo" stadium in Kyustendil.
  - FK Minyor (Pernik) plays its home games at the "Minyor" stadium in Pernik.
  - Hebar 1918 (Pazardzhik) plays its home games at the "Georgi Benkovski" stadium in Pazardzhik.

                           Round 1

14 August 2016, Sunday, 18:00 EEST:
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Pirin (Gotse Delchev)           1:2 (1:1) 
  [1:0 Zdravko Lazarov 10', 1:1 Georgi Samokishev 14', 1:2 Mariyan Lovkov 61'], 1 500 spectators
Septemvri (Simitli) - Minyor (Pernik)                     2:3 (0:0) 
  [0:1 Daniel Stefanov 46'-pen, 1:1 Andon Gushterov 53', 2:1 Smail Kreboliev 74',
   2:2 Vladimir Gogov 81', 2:3 Denislav Balev 90'+3'], 300 spectators
Rilski sportist 2011 (Samokov) - Pirin 1941 (Razlog)      0:0 
  150 spectators
Vihren 1925 (Sandanski) - Botev 1937 (Ihtiman)            0:2 (0:2) 
  [0:2 Nikolay Stoyanov 18',21'], 100 spectators
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Chavdar (Etropole)         2:0 (1:0) 
  [1:0 Marian Hadzhiev 30', 2:0 Stefan Alichkov 49'], 101 spectators
Balkan 1929 (Botevgrad) - Belasitsa (Petrich)             2:2 (1:2) 
  [1:0 Tsvetelin Tsakovski 22', 1:1 Vladimir Kabranov 37', 1:2 Valentin Kostov 40',
   2:2 Tsvetelin Tsakovski 90'+3'], 300 spectators
Velbazhd (Kyustendil) - Germaneya (Sapareva banya)        1:2 (0:2) 
  [0:1 Alek Manolov 20', 0:2 Yordan Yovchev 24', 1:2 Ivo Velinov 70']
  [missed pen: Mihael Kisyov (V) 63'], 100 spectators
Chepinets (Velingrad) - Marek 1915 (Dupnitsa)             1:4 (0:1) 
  [0:1 Radostin Dzhoganski 24', 0:3 Rosen Yordanov 53',58'; 1:3 Nikola Bilyarski 72',
   1:4 Enyo Krastovchev 90'+1'], 300 spectators
Strumska slava 1927 (Radomir) - Svoboda 2011 (Peshtera)   4:0 (2:0) 
  [1:0 Stoyan Georgiev 18', 3:0 Ivaylo Stoyanov 41'-pen,72'-pen; 4:0 Kristiyan Tasev 81'], 200 spectators

                           Round 2

21 August 2016, Sunday, 18:00 EEST:
Pirin (Gotse Delchev) - Svoboda 2011 (Peshtera)           3:0 (1:0) 
  [1:0 Georgi Samokishev 30', 2:0 Borislav Hazurov 56', 3:0 Georgi Samokishev 89']
  [sent off: Ventsislav Dimitrov (S) 83'], 500 spectators
Marek 1915 (Dupnitsa) - Strumska slava 1927 (Radomir)     0:3 (0:1) 
  [0:1 Stoyan Georgiev 18', 0:3 Todor Zyumbulev 57',83'], 400 spectators
Germaneya (Sapareva banya) - Chepinets (Velingrad)       11:1 (7:0) 
  [1:0 Antonio Arsov 4', 2:0 Radostin Dimkin 8', 4:0 Alek Manolov 11',27'-pen;
   5:0 Denis Sharankov 32', 6:0 Boris Tomov 37'-og, 8:0 Iliyan Genov 39',50';
   8:1 Nikolay Bayrakov 71'-pen, 9:1 Stefan Aleksandrov 77', 10:1 Denis Sharankov 81',
   11:1 Hristo Kostov 87'], 100 spectators
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Velbazhd (Kyustendil)               3:1 (1:1) 
  [1:0 Vladimir Kabranov 21', 1:1 Adriyan Bachovski 45', 2:1 Krasimir Shapkarov 50',
   3:1 Martin Taushanov 52'], 200 spectators
Chavdar (Etropole) - Balkan 1929 (Botevgrad)              1:1 (0:0) 
  [1:0 Nikolay Ivanov 65'-pen, 1:1 Tsvetelin Tsakovski 69'], 600 spectators
Botev 1937 (Ihtiman) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)       0:1 (0:0) 
  [0:1 Marian Hadzhiev 69']
  [sent off: Miroslav Katsarov (B) 81'], 200 spectators
Pirin 1941 (Razlog) - Vihren 1925 (Sandanski)             0:1 (0:0) 
  [0:1 Valeri Georgiev 90'+1'], 200 spectators
Minyor (Pernik) - Rilski sportist 2011 (Samokov)          3:1 (2:1) 
  [2:0 Georgi Rizov 4',26'; 2:1 Zhak Pehlivanov 33', 3:1 Hristo Petrov 84'], 500 spectators
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Septemvri (Simitli)             1:1 (1:1) 
  [0:1 Andon Gushterov 10', 1:1 Todor Kolev 25']
  [sent off: Krasimir Zdravkov (H) 83'], 1 250 spectators

                           Round 3

28 August 2016, Sunday, 18:00 EEST:
Rilski sportist 2011 (Sam) - Hebar 1918 (Pazardzhik)      2:2 (0:1) 
  [0:1 Todor Kolev 12', 1:1 Angel Maksimov 65', 2:1 Petko Petkov 83',
   2:2 Nikolay Nikolaev 90'+1'], 500 spectators
Vihren 1925 (Sandanski) - Minyor (Pernik)                 0:1 (0:0) 
  [0:1 Hristo Petrov 67'], 250 spectators
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Pirin 1941 (Razlog)        5:0 (2:0) 
  [1:0 Marian Hadzhiev 7', 2:0 Stefan Alichkov 19', 3:0 Krasimir Georgiev 58',
   4:0 Nikolay Marinov 64', 5:0 Aleksandar Aleksandrov 76'], 50 spectators
Balkan 1929 (Botevgrad) - Botev 1937 (Ihtiman)            1:1 (0:1) 
  [0:1 Vasil Velev 7', 1:1 Ivaylo Zlatev 81'], 250 spectators
Velbazhd (Kyustendil) - Chavdar (Etropole)                1:0 (0:0) 
  [1:0 Atanas Kurdov 90'+1'], 100 spectators
Chepinets (Velingrad) - Belasitsa (Petrich)               1:5 (1:3) 
  [0:1 Bozhidar Yakov 6', 0:3 Krasimir Shapkarov 11',30'; 1:3 Krasi Kyuchukov 44',
   1:4 Krasimir Shapkarov 47', 1:5 Martin Taushanov 54'], 150 spectators
Strumska slava 1927 (Rad) - Germaneya (Sapareva banya)    4:0 (1:0) 
  [1:0 Ivaylo Stoyanov 12', 2:0 Todor Zyumbulev 47', 3:0 Ivaylo Stoyanov 65'-pen,
   4:0 Kaloyan Evgeniev 67'], 300 spectators
Svoboda 2011 (Peshtera) - Marek 1915 (Dupnitsa)           1:0 (0:0) 
  [1:0 Dimitar Zaykov 69'], 200 spectators
28 August 2016, Sunday, 19:30 EEST:
Septemvri (Simitli) - Pirin (Gotse Delchev)               1:1 (1:1) 
  [0:1 Georgi Samokishev 38', 1:1 Bozhidar Stanchev 43'], 550 spectators

                           Round 4

31 August 2016, Wednesday, 18:00 EEST:
Pirin (Gotse Delchev) - Marek 1915 (Dupnitsa)             3:0 (1:0) 
  [1:0 Ivan Spahiev 37', 2:0 Borislav Shabanov 55', 3:0 Radoslav Anev 66']
  [sent off: Ivan Spahiev (P) 41'], 300 spectators
Germaneya (Sapareva banya) - Svoboda 2011 (Peshtera)      1:2 (1:1) 
  [0:1 Dimitar Stoyanov 13', 1:1 Antonio Arsov 25', 1:2 Atanas Velev 90'+2'-pen]
  [sent off: Ventsislav Dimitrov (S) 82'], 200 spectators
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Strumska slava 1927 (Radomir)       1:1 (1:1) 
  [1:0 Vladimir Kabranov 14', 1:1 Stoyan Georgiev 32'], 200 spectators
Chavdar (Etropole) - Chepinets (Velingrad)                6:2 (2:0) 
  [1:0 Mihail Mihaylov 1', 2:0 Nikolay Botev 9', 3:0 Simeon Veshev 54',
   4:0 Ognyan Mladenov 66'-og, 5:0 Nikolay Botev 67', 5:1 Krasimir Darzhanliev 71',
   6:1 Viktor Penchev 82', 6:2 Kristiyan Kovachev 90'], 500 spectators
Botev 1937 (Ihtiman) - Velbazhd (Kyustendil)              postponed * 
* - postponed due to heavy rain.
Pirin 1941 (Razlog) - Balkan 1929 (Botevgrad)             1:0 (0:0) 
  [1:0 Nikolay Radanov 55'], 150 spectators
Minyor (Pernik) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)            1:0 (0:0) 
  [1:0 Tomislav Pavlov 88'-pen], 400 spectators
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Vihren 1925 (Sandanski)         2:0 (1:0) 
  [1:0 Zdravko Lazarov 7'-pen, 2:0 Aleksandar Al.Dimitrov 87'], 200 spectators
31 August 2016, Wednesday, 19:30 EEST:
Septemvri (Simitli) - Rilski sportist 2011 (Samokov)      3:2 (1:1) 
  [1:0 Smail Kreboliev 13', 1:1 Kaloyan Yankov 27', 1:2 Vasil Kirov 67',
   2:2 Kiril Georgiev 75', 3:2 Asen Topuzov 90'+1'], 300 spectators
7 September 2016, Wednesday, 17:00 EEST:
Botev 1937 (Ihtiman) - Velbazhd (Kyustendil)              3:1 (2:1) 
  [0:1 Mihael Kisyov 9', 1:1 Petar Petrov 13', 3:1 Stoyan Kadifchin 20',69']
  [missed pen: Vasil Velev (B) 90'+1']
  [sent off: Kristiyan Georgiev (V) 90'+1'], 300 spectators

                           Round 5

4 September 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Rilski sportist 2011 (Samokov) - Pirin (Gotse Delchev)    1:0 (0:0) 
  [1:0 Petko Petkov 58'], 500 spectators
Vihren 1925 (Sandanski) - Septemvri (Simitli)             1:3 (1:1) 
  [1:0 Aleksandar Ruskov 9', 1:1 Smail Kreboliev 40', 1:2 Andon Gushterov 60'-pen,
   1:3 Smail Kreboliev 82'], 300 spectators
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Hebar 1918 (Pazardzhik)    1:0 (0:0) 
  [1:0 Marian Hadzhiev 70'], 320 spectators
Balkan 1929 (Botevgrad) - Minyor (Pernik)                 3:3 (2:2) 
  [1:0 Tsvetelin Tsakovski 13', 1:1 Tomislav Pavlov 17', 2:1 Boris Raychev 32',
   2:2 Tomislav Pavlov 45'+6', 2:3 Hristo Petrov 52', 3:3 Ivaylo Boyadzhiev 57'], 500 spectators
Velbazhd (Kyustendil) - Pirin 1941 (Razlog)               2:1 (1:1) 
  [0:1 Atanas Georgiev 27', 1:1 Atanas Penkov 44', 2:1 Nikolay Petkov 79']
  [sent off: Petar Algerin (P) 90'+3'], 106 spectators
Chepinets (Velingrad) - Botev 1937 (Ihtiman)              1:3 (0:2) 
  [0:1 Stoyan Kadifchin 23', 0:2 Angel Lachov 39', 0:3 Stoyan Kadifchin 57',
   1:3 Kristiyan Kovachev 72']
  [sent off: Nikolay Hristov (Ch) 90'], 100 spectators
Strumska slava 1927 (Radomir) - Chavdar (Etropole)        3:2 (0:1) 
  [0:1 Mihail Mihaylov 15', 1:1 Todor Zyumbulev 50', 1:2 Mihail Mihaylov 60',
   2:2 Nikolay Nikolov 72', 3:2 Ivaylo Stoyanov 85'], 200 spectators
Svoboda 2011 (Peshtera) - Belasitsa (Petrich)             1:1 (0:0) 
  [0:1 Martin Taushanov 73', 1:1 Atanas Velev 90'+3'-pen], 500 spectators
Marek 1915 (Dupnitsa) - Germaneya (Sapareva banya)        1:0 (0:0) 
  [1:0 Robertin Atanasov 48'], 800 spectators

                           Round 4 - postponed match

7 September 2016, Wednesday, 17:00 EEST:
Botev 1937 (Ihtiman) - Velbazhd (Kyustendil)              3:1 (2:1) 
  [0:1 Mihael Kisyov 9', 1:1 Petar Petrov 13', 3:1 Stoyan Kadifchin 20',69']
  [missed pen: Vasil Velev (B) 90'+1']
  [sent off: Kristiyan Georgiev (V) 90'+1'], 300 spectators

                           Round 6

11 September 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Pirin (Gotse Delchev) - Germaneya (Sapareva banya)        1:1 (1:0) 
  [1:0 Tomi Kostadinov 23', 1:1 Alek Manolov 76'-pen], 400 spectators
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Marek 1915 (Dupnitsa)               2:1 (0:0) 
  [0:1 Enyo Krastovchev 65', 1:1 Lyubomir Graminov 71', 2:1 Vladimir Kabranov 86']
  [sent off: Asen Neshev (M) 86'], 150 spectators
Chavdar (Etropole) - Svoboda 2011 (Peshtera)              3:1 (2:0) 
  [1:0 Simeon Veshev 10', 3:0 Viktor Penchev 21',49'; 3:1 Stefan Stoichkov 90'], 202 spectators
Botev 1937 (Ihtiman) - Strumska slava 1927 (Radomir)      1:5 (0:1) 
  [0:1 Ivaylo Stoyanov 25'-pen, 0:2 Dimitar Petkov 54', 0:3 Stoyan Georgiev 57',
   0:4 Kristiyan Tasev 64', 0:5 Nikolay Nikolov 67', 1:5 Angel Lachov 86'], 100 spectators
Pirin 1941 (Razlog) - Chepinets (Velingrad)               2:1 (1:0) 
  [1:0 Kostadin Katsimerski 38', 2:0 Todor Pandev 48'-pen, 2:1 Nikolay Bayrakov 90'+2'], 30 spectators
Minyor (Pernik) - Velbazhd (Kyustendil)                   2:0 (1:0) 
  [1:0 Tomislav Pavlov 36', 2:0 Hristo Petrov 65'], 300 spectators
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Balkan 1929 (Botevgrad)         3:2 (0:1) 
  [0:1 Tsvetelin Tsakovski 45', 0:2 Ivaylo Zlatev 59', 1:2 Dimitar Dechev 74',
   2:2 Nikolay Nikolaev 79', 3:2 Georgi P.Georgiev 83']
  [missed pen: Zdravko Lazarov (H) 34']
  [sent off: Denis Martinov (B) 90'+2', Nikola Dimitrov (H) 90'+3'], 300 spectators
Septemvri (Simitli) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)        1:0 (0:0) 
  [1:0 Emil Drachev 56'], 350 spectators
Rilski sportist 2011 (Sam) - Vihren 1925 (Sandanski)      2:0 (1:0) 
  [1:0 Vasil Kirov 35', 2:0 Zhak Pehlivanov 77'], 200 spectators

                           Round 7

18 September 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Vihren 1925 (Sandanski) - Pirin (Gotse Delchev)           0:3 (0:2) 
  [0:1 Tomi Kostadinov 31', 0:2 Borislav Hazurov 45'+1', 0:3 Tomi Kostadinov 88'], 400 spectators
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Rilski sportist 2011 (Sam) 3:0 (0:0) 
  [1:0 Krasimir Georgiev 58', 2:0 Bozhidar Atanasov 87', 3:0 Aleksandar Aleksandrov 90'+2'], 150 spectators
Balkan 1929 (Botevgrad) - Septemvri (Simitli)             1:4 (0:0) 
  [0:1 Smail Kreboliev 50', 0:2 Anton Mangurev 55', 1:2 Ivaylo Zlatev 61',
   1:3 Andon Gushterov 79', 1:4 Kiril Georgiev 89']
  [sent off: Zdravko Atanasov (B) 74'], 200 spectators
Velbazhd (Kyustendil) - Hebar 1918 (Pazardzhik)           3:1 (1:1) 
  [0:1 Nikola Dimitrov 24', 1:1 Aleksandar Evg.Dimitrov 45'+2'-pen, 2:1 Ivo Velinov 67',
   3:1 Adriyan Bachovski 77']
  [sent off: Krasimir Zdravkov (H) 36'], 200 spectators
Chepinets (Velingrad) - Minyor (Pernik)                   1:4 (1:1) 
  [1:0 Kristiyan Kovachev 16', 1:1 Daniel Gogov 28', 1:2 Georgi Rizov 49',
   1:3 Hristo Petrov 53', 1:4 Adrian Olegov 71'-pen], 200 spectators
Strumska slava 1927 (Radomir) - Pirin 1941 (Razlog)       4:0 (1:0) 
  [1:0 Todor Zyumbulev 43', 2:0 Stoyan Georgiev 56', 3:0 Georgi Ivanov 72',
   4:0 Ekundayo Dzhayeoba 82'], 300 spectators
Svoboda 2011 (Peshtera) - Botev 1937 (Ihtiman)            1:3 (0:2) 
  [0:1 Miroslav Katsarov 41', 0:2 Petar Petrov 44', 1:2 Atanas Velev 56'-pen,
   1:3 Petar Petrov 81'], 300 spectators
Marek 1915 (Dupnitsa) - Chavdar (Etropole)                0:4 (0:1) 
  [0:2 Nikolay Botev 19',58'; 0:3 Nikolay Ivanov 65', 0:4 Nikolay Botev 73'], 200 spectators
Germaneya (Sapareva banya) - Belasitsa (Petrich)          0:1 (0:0) 
  [0:1 Vladimir Kabranov 63'-pen]
  [sent off: Yordan Yovchev (G) 62'], 200 spectators

                           Round 8

22 September 2016, Thursday, 17:00 EEST:
Pirin 1941 (Razlog) - Svoboda 2011 (Peshtera)             0:0 
  [missed pen: Todor Pandev (P) 20'], 100 spectators
24 September 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Vihren 1925 (Sandanski) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)    0:2 (0:1) 
  [0:1 Nikolay Marinov 21'-pen, 0:2 Marian Hadzhiev 90'+1'], 200 spectators
25 September 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Pirin (Gotse Delchev) - Belasitsa (Petrich)               1:0 (0:0) 
  [1:0 Radoslav Anev 66'], 200 spectators
Chavdar (Etropole) - Germaneya (Sapareva banya)           1:1 (0:1) 
  [0:1 Daniel Dimitrov 18', 1:1 Viktor Penchev 87'], 100 spectators
Botev 1937 (Ihtiman) - Marek 1915 (Dupnitsa)              4:1 (1:0) 
  [1:0 Stoyan Kadifchin 33', 4:0 Petar Petrov 67',73',85'; 4:1 Rosen Yordanov 90'], 200 spectators
Minyor (Pernik) - Strumska slava 1927 (Radomir)           0:0 
  1 200 spectators
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Chepinets (Velingrad)           3:0 (1:0) 
  [1:0 Mihael Parchev 30'-og, 2:0 Ivan Andreev 75', 3:0 Zdravko Lazarov 85'], 350 spectators
Septemvri (Simitli) - Velbazhd (Kyustendil)               1:1 (1:0) 
  [1:0 Kiril Georgiev 26', 1:1 Atanas Penkov 83'], 300 spectators
Rilski sportist 2011 (Sam) - Balkan 1929 (Botevgrad)      4:1 (2:1) 
  [1:0 Viktor Kolev 2', 2:0 Viktor Mladenov 7', 2:1 Tsvetelin Tsakovski 21',
   3:1 Viktor Mladenov 60', 4:1 Domenik Avramov 88'], 200 spectators

                           Round 9

2 October 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Pirin (Gotse Delchev)      1:0 (1:0) 
  [1:0 Vesislav Ivanov 25']
  [sent off: Radoslav Anev (P) 38'], 200 spectators
Balkan 1929 (Botevgrad) - Vihren 1925 (Sandanski)         1:0 (1:0) 
  [1:0 Tsvetelin Tsakovski 26'], 300 spectators
Velbazhd (Kyustendil) - Rilski sportist 2011 (Samokov)    3:4 (1:3) 
  [0:1 Petko Petkov 19', 0:2 Viktor Mladenov 34', 1:2 Mihael Kisyov 41',
   1:3 Petko Petkov 44', 1:4 Zhak Pehlivanov 54', 2:4 Mihael Kisyov 70',
   3:4 Atanas Penkov 90'+1'], 300 spectators
Chepinets (Velingrad) - Septemvri (Simitli)               1:3 (0:1) 
  [0:1 Ibrahim Alim 38', 0:2 Andon Gushterov  47'-pen, 1:2 Nikolay Bayrakov 85',
   1:3 Andon Gushterov 89'], 100 spectators
Strumska slava 1927 (Radomir) - Hebar 1918 (Pazardzhik)   1:0 (0:0) 
  [1:0 Stoyan Georgiev 63'], 250 spectators
Svoboda 2011 (Peshtera) - Minyor (Pernik)                 0:1 (0:0) 
  [0:1 Vesko Veskov 90'+3'], 500 spectators
Marek 1915 (Dupnitsa) - Pirin 1941 (Razlog)               2:0 (0:0) 
  [1:0 Robertin Atanasov 46', 2:0 Iliyan Chavdarov 85'], 101 spectators
Germaneya (Sapareva banya) - Botev 1937 (Ihtiman)         1:3 (1:2) 
  [0:1 Pol Aleksandrov 2', 1:1 Daniel Dimitrov 15', 1:2 Stoyan Kadifchin 35',
   1:3 Petar Petrov 90'+3'], 200 spectators
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Chavdar (Etropole)                  1:0 (1:0) 
  [1:0 Lyubomir Tanev 33']
  [missed pen: Vladimir Kabranov (B) 26'], 200 spectators

                           Round 10

9 October 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Pirin (Gotse Delchev) - Chavdar (Etropole)                2:1 (1:1) 
  [1:0 Antonio Tsankov 9', 1:1 Nikolay Botev 36', 2:1 Georgi Kalaydzhiev 47']
  [missed pen: Borislav Hazurov (P) 41']
  [sent off: Radoslav Mollov (P) 56', Viktor Penchev (Ch) 71'], 600 spectators
Botev 1937 (Ihtiman) - Belasitsa (Petrich)                0:2 (0:0) 
  [0:1 Atanas Dimitrov 68', 0:2 Martin Taushanov 73'], 89 spectators
Pirin 1941 (Razlog) - Germaneya (Sapareva banya)          2:3 (0:1) 
  [0:1 Alek Manolov 9', 1:1 Boris Kondev 58'-pen, 1:2 Dimitar Dimitrov 87',
   2:2 Tsvetelin Yakimov 88', 2:3 Dimitar Dimitrov 90'+2'], 200 spectators
Minyor (Pernik) - Marek 1915 (Dupnitsa)                   1:1 (1:1) 
  [1:0 Vesko Veskov 15', 1:1 Dzhordzh Nikolov 33']
  [sent off: Rosen Yordanov (Mar) 55', Hristo Petrov (Min) 62', Aleksandar Bliznakov (Mar) 90',
             Radostin Dzhoganski (Mar) 90'], 400 spectators
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Svoboda 2011 (Peshtera)         2:0 (1:0) 
  [1:0 Spas Milushev 45', 2:0 Kristiyan Dzhamov 82'], 500 spectators
Septemvri (Simitli) - Strumska slava 1927 (Radomir)       0:0 
  250 spectators
Rilski sportist 2011 (Samokov) - Chepinets (Velingrad)    2:1 (1:0) 
  [1:0 Ivan Gemedzhiev 20', 1:1 Vasil Sodev 88', 2:1 Viktor Mladenov 90'], 200 spectators
Vihren 1925 (Sandanski) - Velbazhd (Kyustendil)           2:1 (2:0) 
  [1:0 Aleksandar Ruskov 16', 2:0 Ilia Katalski 45', 2:1 Mihael Kisyov 70']
  [sent off: Nikola Georgiev (Vih) 90'+2'], 100 spectators
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Balkan 1929 (Botevgrad)    1:0 (0:0) 
  [1:0 Ivaylo Tsvetkov 86'-pen], 200 spectators

                           Round 11

16 October 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Balkan 1929 (Botevgrad) - Pirin (Gotse Delchev)           3:0 (0:0) 
  [1:0 Tsvetelin Tsakovski 53', 2:0 Ivan Mishev 56'-pen, 3:0 Tsvetelin Tsakovski 90'+3'], 160 spectators
Velbazhd (Kyustendil) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)      1:3 (0:0) 
  [0:1 Marian Hadzhiev 56', 0:2 Aleksandar Aleksandrov 70', 1:2 Kostadin Kukov 83',
   1:3 Marian Hadzhiev 89']
  [missed pen: Atanas Kurdov (V) 36'], 50 spectators
Chepinets (Velingrad) - Vihren 1925 (Sandanski)           0:1 (0:0) 
  [0:1 Valeri Georgiev 76'-pen], 100 spectators
Strumska slava 1927 (Rad) - Rilski sportist 2011 (Sam)    2:1 (0:0) 
  [1:0 Stoyan Georgiev 57', 2:0 Dimitar Petkov 61', 2:1 Angel Maksimov 81'], 100 spectators
Svoboda 2011 (Peshtera) - Septemvri (Simitli)             1:1 (1:0) 
  [1:0 Dimitar Stoyanov 28', 1:1 Smail Kreboliev 75'], 150 spectators
Marek 1915 (Dupnitsa) - Hebar 1918 (Pazardzhik)           2:1 (1:0) 
  [1:0 Dimitar Vladimirov 25', 1:1 Kristiyan Dzhamov 84', 2:1 Enyo Krastovchev 90'+4'], 150 spectators
Germaneya (Sapareva banya) - Minyor (Pernik)              1:1 (1:1) 
  [1:0 Georgi Donchev 12', 1:1 Tomislav Pavlov 32']
  [missed pen: Tomislav Pavlov (M) 32'], 300 spectators
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Pirin 1941 (Razlog)                 2:1 (2:0) 
  [1:0 Vladimir Kabranov 20', 2:0 Krasimir Shapkarov 39', 2:1 Sibil Karagyozov 90'], 200 spectators
Chavdar (Etropole) - Botev 1937 (Ihtiman)                 4:0 (1:0) 
  [1:0 Nikolay Ivanov 29', 2:0 Simeon Veshev 49', 3:0 Nikolay Ivanov 56',
   4:0 Nikolay Botev 74'], 350 spectators

                           Round 12

22 October 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Chepinets (Velingrad)      9:0 (5:0) 
  [2:0 Krasimir Georgiev 3',16'; 3:0 Angel Madzhirov 24', 5:0 Aleksandar Aleksandrov 42',44';
   6:0 Kostadin Kaftanov 51', 7:0 Aleksandar Aleksandrov 58', 8:0 Angel Madzhirov 82',
   9:0 Aleksandar Aleksandrov 83'], 100 spectators
23 October 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Pirin (Gotse Delchev) - Botev 1937 (Ihtiman)              2:0 (2:0) 
  [1:0 Tomi Kostadinov 3'-pen, 2:0 Borislav Hazurov 30'], 200 spectators
Pirin 1941 (Razlog) - Chavdar (Etropole)                  0:2 (0:2) 
  [0:1 Simeon Veshev 8', 0:2 Nikolay Botev 20']
  [sent off: Atanas Georgiev (P) 89'], 100 spectators
Minyor (Pernik) - Belasitsa (Petrich)                     postponed 
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Germaneya (Sapareva banya)      2:1 (1:1) 
  [1:0 Aleksandar Al.Dimitrov 29', 1:1 Alek Manolov 36'-pen, 2:1 Todor Kolev 61'], 400 spectators
Septemvri (Simitli) - Marek 1915 (Dupnitsa)               postponed 
Rilski sportist 2011 (Sam) - Svoboda 2011 (Peshtera)      2:1 (2:0) 
  [1:0 Ivaylo Zahariev 25', 2:0 Petko Petkov 26', 2:1 Atanas Trendafilov 47'], 250 spectators
Vihren 1925 (Sandanski) - Strumska slava 1927 (Radomir)   0:0 
  300 spectators
Balkan 1929 (Botevgrad) - Velbazhd (Kyustendil)           3:1 (1:1) 
  [0:1 Atanas Penkov 5', 1:1 Ivaylo Zlatev 26', 3:1 Tsvetelin Tsakovski 55',89'], 300 spectators
16 November 2016, Wednesday, 14:00 EET:
Minyor (Pernik) - Belasitsa (Petrich)                     0:1 (0:1) 
  [0:1 Dimitar Stoev 9']
  [missed pen: Tomislav Pavlov (M) 28'], 200 spectators
Septemvri (Simitli) - Marek 1915 (Dupnitsa)               3:1 (2:0) 
  [2:0 Andon Gushterov 31',43'; 3:0 Rosen Yordanov 73'-og, 3:1 Iliyan Chavdarov 90'+2'], 100 spectators

                           Round 13

28 October 2016, Friday, 16:00 EEST:
Velbazhd (Kyustendil) - Pirin (Gotse Delchev)             1:1 (0:0) 
  [0:1 Tomi Kostadinov 78', 1:1 Zhorzh Georgiev 88']
  [sent off: Atanas Penkov (V) 51'], 60 spectators
30 October 2016, Sunday, 14:00 EET:
Chepinets (Velingrad) - Balkan 1929 (Botevgrad)           2:3 (2:1) 
  [1:0 Krasi Kyuchukov 1', 2:0 Krsitiyan Kovachev 29', 2:3 Tsvetelin Tsakovski 33',88',90'+4']
  [sent off: Nikolay Bayrakov (Ch) 16', Tsvetoslav Botev (B) 16', Denis Martinov (B) 70'], 150 spectators
Strumska slava 1927 (Rad) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)  postponed 
Svoboda 2011 (Peshtera) - Vihren 1925 (Sandanski)         1:6 (0:3) 
  [0:1 Georgi Vladimirov 5', 0:2 Vasil Zahariev 16', 0:3 Nikola Georgiev 30',
   0:5 Petar Mitsev 52',71'; 1:5 Dimitar Stoyanov 74', 1:6 Georgi Vladimirov 88'], 150 spectators
Marek 1915 (Dupnitsa) - Rilski sportist 2011 (Samokov)    1:1 (0:0) 
  [1:0 Dimitar Chechev 70', 1:1 Vasil Kirov 87']
  [sent off: Yanko Angelov (Rs) 63'], 200 spectators
Germaneya (Sapareva banya) - Septemvri (Simitli)          postponed 
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Hebar 1918 (Pazardzhik)             postponed 
Chavdar (Etropole) - Minyor (Pernik)                      postponed 
Botev 1937 (Ihtiman) - Pirin 1941 (Razlog)                0:1 (0:0) 
  [0:1 Nikolay Radanov 59'], 100 spectators
16 November 2016, Wednesday, 14:00 EET:
Strumska slava 1927 (Rad) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)  1:2 (0:1) 
  [0:1 Marian Hadzhiev 44', 1:1 Valentin Ivanov 69', 1:2 Angel Madzhirov 81']
  [sent off: Nikolay Nikolov (Ss) 79'], 100 spectators
23 November 2016, Wednesday, 14:00 EET:
Germaneya (Sapareva banya) - Septemvri (Simitli)          0:2 (0:1) 
  [0:1 Andon Gushterov 19', 0:2 Ibrahim Alim 82'], 100 spectators
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Hebar 1918 (Pazardzhik)             1:1 (1:1) 
  [1:0 Krasimir Shapkarov 16', 1:1 Todor Kolev 28'], 150 spectators
Chavdar (Etropole) - Minyor (Pernik)                      0:1 (0:0) 
  [0:1 Sider Tomov 79'], 200 spectators

                           Round 14

2 November 2016, Wednesday, 14:00 EET:
Pirin (Gotse Delchev) - Pirin 1941 (Razlog)               3:0 (2:0) 
  [1:0 Georgi Kalaydzhiev 8', 3:0 Tomi Kostadinov 41',69']
  [sent off: Tihomir Dobrev (PR) 67'], 300 spectators
Minyor (Pernik) - Botev 1937 (Ihtiman)                    3:2 (1:1) 
  [1:0 Daniel Yordanov 29', 1:1 Stefan Lachov 40', 2:1 Daniel Stefanov 61',
   3:1 Tomislav Pavlov 71'-pen, 3:2 Petar Petrov 90'+1'], 121 spectators
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Chavdar (Etropole)              1:3 (0:2) 
  [0:1 Nikolay Ivanov 4', 0:2 Mihail Mihaylov 13', 0:3 Nikolay Ivanov 80',
   1:3 Zdravko Lazarov 83'], 150 spectators
Rilski sportist 2011 (Sam) - Germaneya (Sapareva banya)   3:2 (1:1) 
  [1:0 Petko Petkov 2', 1:1 Daniel Dimitrov 42', 1:2 Alek Manolov 74',
   2:2 Viktor Mladenov 90', 3:2 Antonio Arsov 90'+3'-og], 150 spectators
Vihren 1925 (Sandanski) - Marek 1915 (Dupnitsa)           0:2 (0:1) 
  [0:1 Daniel Georgiev 36', 0:2 Ivan Yanchev 90'+1'], 200 spectators
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Svoboda 2011 (Peshtera)    5:0 (3:0) 
  [2:0 Aleksandar Aleksandrov 24',36'; 3:0 Ivaylo Tsvetkov 39'-pen, 4:0 Bozhidar Atanasov 53',
   5:0 Krasimir Georgiev 60'], 60 spectators
Balkan 1929 (Botevgrad) - Strumska slava 1927 (Radomir)   1:1 (1:0) 
  [1:0 Tsvetelin Tsakovski 18', 1:1 Valentin Ivanov 62']
  [sent off: Ivan Redovski (B) 90'], 200 spectators
Velbazhd (Kyustendil) - Chepinets (Velingrad)             5:1 (3:0) 
  [1:0 Mihael Kisyov 16', 2:0 Zahari Yankov 19', 3:0 Nikolay Petkov 41',
   3:1 Georgi Atanasov 50', 4:1 Kiril Mitsov 55', 5:1 Zhorzh Georgiev 85']
  [sent off: Radostin Borisov (Ch) 88'], 50 spectators
3 November 2016, Thursday, 17:00 EET:
Septemvri (Simitli) - Belasitsa (Petrich)                 1:0 (0:0) 
  [1:0 Andon Gushterov 87']
  [sent off: Martin Taushanov (B) 83'], 200 spectators

                           Round 15

9 November 2016, Wednesday, 14:00 EET:
Chepinets (Velingrad) - Pirin (Gotse Delchev)             0:8 (0:3) 
  [0:1 Georgi Kalaydzhiev 21', 0:2 Tomi Kostadinov 44', 0:3 Borislav Hazurov 45',
   0:4 Atanas Spiriev 47', 0:7 Tomi Kostadinov 54',59',84'; 0:8 Borislav Hazurov 90'], 100 spectators
Strumska slava 1927 (Radomir) - Velbazhd (Kyustendil)     2:1 (0:1) 
  [0:1 Nikolay Nikolov 13'-og, 1:1 Ivaylo Stoyanov 69'-pen, 2:1 Stoyan Georgiev 75'], 100 spectators
Svoboda 2011 (Peshtera) - Balkan 1929 (Botevgrad)         3:2 (3:0) 
  [1:0 Dimitar Stoyanov 17', 2:0 Mladen Manov 40', 3:0 Atanas Velev 43',
   3:1 Tsvetelin Tsakovski 74', 3:2 Ivan Mishev 90'], 100 spectators
Marek 1915 (Dupnitsa) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)      postponed * 
* - postponed due to flooded pitch.
Germaneya (Sapareva banya) - Vihren 1925 (Sandanski)      2:0 (2:0) 
  [1:0 Iliyan Genov 35', 2:0 Alek Manolov 44'], 50 spectators
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Rilski sportist 2011 (Samokov)      postponed * 
* - postponed due to flooded pitch.
Chavdar (Etropole) - Septemvri (Simitli)                  2:0 (0:0) 
  [1:0 Mihail Mihaylov 59', 2:0 Nikolay Botev 89']
  [sent off: Nikolay Stoilkov (S) 42', Nikolay Ivanov (Ch) 42'], 200 spectators
Botev 1937 (Ihtiman) - Hebar 1918 (Pazardzhik)            4:2 (1:1) 
  [0:1 Aleksandar Al.Dimitrov 27', 1:1 Petar Petrov 36', 1:2 Zdravko Lazarov 47'-pen,
   2:2 Stefan Lachov 66', 3:2 Nikolay Stoyanov 68', 4:2 Angel Lachov 78'-pen], 50 spectators
Pirin 1941 (Razlog) - Minyor (Pernik)                     2:0 (0:0) 
  [1:0 Matias Erera 46', Samson Zhegede 86']
  [sent off: Anton Kirov (M) 73'], 50 spectators
23 November 2016, Wednesday, 14:00 EET:
Marek 1915 (Dupnitsa) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)      4:2 (2:1) 
  [0:1 Krasimir Georgiev 18', 2:1 Iliyan Chavdarov 38',44'; 3:1 Dzhordzh Nikolov 61',
   4:1 Iliyan Chavdarov 73', 4:2 Marian Hadzhiev 87'], 200 spectators
30 November 2016, Wednesday, 14:00 EET:
Belasitsa (Petrich) - Rilski sportist 2011 (Samokov)      1:1 (1:0) 
  [1:0 Martin Taushanov 14', 1:1 Petko Petkov 78'], 200 spectators

                           Round 12 - postponed matches

16 November 2016, Wednesday, 14:00 EET:
Minyor (Pernik) - Belasitsa (Petrich)                     0:1 (0:1) 
  [0:1 Dimitar Stoev 9']
  [missed pen: Tomislav Pavlov (M) 28'], 200 spectators
Septemvri (Simitli) - Marek 1915 (Dupnitsa)               3:1 (2:0) 
  [2:0 Andon Gushterov 31',43'; 3:0 Rosen Yordanov 73'-og, 3:1 Iliyan Chavdarov 90'+2'], 100 spectators

                           Round 13 - postponed match

16 November 2016, Wednesday, 14:00 EET:
Strumska slava 1927 (Rad) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)  1:2 (0:1) 
  [0:1 Marian Hadzhiev 44', 1:1 Valentin Ivanov 69', 1:2 Angel Madzhirov 81']
  [sent off: Nikolay Nikolov (Ss) 79'], 100 spectators

                           Round 16

20 November 2016, Sunday, 14:00 EET:
Pirin (Gotse Delchev) - Minyor (Pernik)                   1:0 (0:0) 
  [1:0 Leon Iliev 81'], 500 spectators
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Pirin 1941 (Razlog)             2:0 (1:0) 
  [1:0 Todor Kolev 19', 2:0 Nikolay Manchev 88'], ~ 200 spectators
Rilski sportist 2011 (Samokov) - Chavdar (Etropole)       2:1 (1:1) 
  [1:0 Angel Maksimov 37', 1:1 Mihail Mihaylov 43', 2:1 Petko Petkov 73']
  [missed pen: Vasil Kirov (Rs) 50'], 200 spectators
Vihren 1925 (Sandanski) - Belasitsa (Petrich)             0:2 (0:1) 
  [0:1 Martin Taushanov 18', 0:2 Vladimir Kabranov 67'], 300 spectators
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Germaneya (Sapareva banya) 2:0 (1:0) 
  [1:0 Angel Madzhirov 38', 2:0 Krasimir Georgiev 79'], 200 spectators
Balkan 1929 (Botevgrad) - Marek 1915 (Dupnitsa)           1:2 (1:0) 
  [1:0 Ivan Redovski 18', 1:1 Dimitar Chechev 52', 1:2 Iliyan Chavdarov 61'], 300 spectators
Velbazhd (Kyustendil) - Svoboda 2011 (Peshtera)           2:0 (0:0) 
  [1:0 Nikolay Petkov 73', 2:0 Zhorzh Georgiev 84'], 100 spectators
Chepinets (Velingrad) - Strumska slava 1927 (Radomir)     1:7 (1:3) 
  [0:1 Ivaylo Stoyanov 14', 0:2 Georgi Ivanov 17', 1:2 Kristiyan Kovachev 27',
   1:3 Valentin Ivanov 39', 1:4 Ivaylo Stoyanov 61', 1:5 Stoyan Georgiev 66'-pen,
   1:6 Kaloyan Evgeniev 72', 1:7 Georgi Ivanov 79'], 50 spectators
20 November 2016, Sunday, 17:00 EET:
Septemvri (Simitli) - Botev 1937 (Ihtiman)                1:0 (1:0) 
  [1:0 Smail Kreboliev 2'], 200 spectators

                           Round 13 - postponed matches

23 November 2016, Wednesday, 14:00 EET:
Germaneya (Sapareva banya) - Septemvri (Simitli)          0:2 (0:1) 
  [0:1 Andon Gushterov 19', 0:2 Ibrahim Alim 82'], 100 spectators
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Hebar 1918 (Pazardzhik)             1:1 (1:1) 
  [1:0 Krasimir Shapkarov 16', 1:1 Todor Kolev 28'], 150 spectators
Chavdar (Etropole) - Minyor (Pernik)                      0:1 (0:0) 
  [0:1 Sider Tomov 79'], 200 spectators

                           Round 15 - postponed match

23 November 2016, Wednesday, 14:00 EET:
Marek 1915 (Dupnitsa) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)      4:2 (2:1) 
  [0:1 Krasimir Georgiev 18', 2:1 Iliyan Chavdarov 38',44'; 3:1 Dzhordzh Nikolov 61',
   4:1 Iliyan Chavdarov 73', 4:2 Marian Hadzhiev 87'], 200 spectators

                           Round 17

27 November 2016, Sunday, 14:00 EET:
Strumska slava 1927 (Radomir) - Pirin (Gotse Delchev)     3:0 (1:0) 
  [2:0 Stoyan Georgiev 17',76'; 3:0 Todor Zyumbulev 78'], 300 spectators
Svoboda 2011 (Peshtera) - Chepinets (Velingrad)           2:0 (0:0) 
  [2:0 Stanislav Chochkov 71',86'-pen]
  [missed pen: Atanas Trendafilov (S) 21'], 150 spectators
Marek 1915 (Dupnitsa) - Velbazhd (Kyustendil)             1:0 (1:0) 
  [1:0 Enyo Krastovchev 26']
  [sent off: Kiril Mitsov (V) 66'], 1 000 spectators
Germaneya (Sapareva banya) - Balkan 1929 (Botevgrad)      4:2 (1:0) 
  [1:0 Yordan Yovchev 40', 2:0 Alek Manolov 50'-pen, 2:1 Tsvetelin Tsakovski 59'-pen,
   3:1 Radostin Dimkin 63', 3:2 Boris Raychev 72', 4:2 Iliyan Genov 90']
  [sent off: Viktor Valchev (B) 49'], 69 spectators
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)        1:0 (0:0) 
  [1:0 Aleksandar Mitushev 49']
  [sent off: Vesislav Ivanov (Sg) 67'], 200 spectators
Chavdar (Etropole) - Vihren 1925 (Sandanski)              4:2 (2:0) 
  [1:0 Mario Vasilev 6'-og, 2:0 Nikolay Ivanov 39', 3:0 Mihail Mihaylov 51',
   4:0 Simeon Veshev 63', 4:1 Dimitar Ivanov 75', 4:2 Ilia Katalski 90'+3'], 250 spectators
Botev 1937 (Ihtiman) - Rilski sportist 2011 (Samokov)     3:1 (1:0) 
  [1:0 Stoyan Kadifchin 12', 2:0 Petar Petrov 57', 2:1 Petko Petkov 63',
   3:1 Stefan Lachov 77']
  [sent off: Tihomir Krumov (Rs) 55'], 53 spectators
Pirin 1941 (Razlog) - Septemvri (Simitli)                 1:1 (0:0) 
  [0:1 Smail Kreboliev 47', 1:1 Boris Kondev 90'+1'], 200 spectators
Minyor (Pernik) - Hebar 1918 (Pazardzhik)                 3:2 (2:0) 
  [1:0 Tomislav Pavlov 28', 3:0 Daniel Gogov 43',56'; 3:2 Todor Kolev 77',79'], 150 spectators

                           Round 15 - postponed match

30 November 2016, Wednesday, 14:00 EET:
Belasitsa (Petrich) - Rilski sportist 2011 (Samokov)      1:1 (1:0) 
  [1:0 Martin Taushanov 14', 1:1 Petko Petkov 78'], 200 spectators

                           Round 18

25 February 2017, Saturday, 14:00 EET:
Pirin (Gotse Delchev) - Hebar 1918 (Pazardzhik)           1:2 (1:1) 
Minyor (Pernik) - Septemvri (Simitli)                     1:0 
in Simitli, "Struma" st.:
Pirin 1941 (Razlog) - Rilski sportist 2011 (Samokov)      2:2 * 
* - in Simitli due to snow-covered field in Razlog.
Botev 1937 (Ihtiman) - Vihren 1925 (Sandanski)            1:2 
Chavdar (Etropole) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)         2:1 
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Balkan 1929 (Botevgrad)             1:0 
Germaneya (Sapareva banya) - Velbazhd (Kyustendil)        1:1 (1:0) 
Marek 1915 (Dupnitsa) - Chepinets (Velingrad)             0:0 
Svoboda 2011 (Peshtera) - Strumska slava 1927 (Radomir)   0:4 

                           Round 19

4 March 2017, Saturday, 15:00 EET:
Svoboda 2011 (Peshtera) - Pirin (Gotse Delchev)           2:1 
Strumska slava 1927 (Radomir) - Marek 1915 (Dupnitsa)     0:0 
Chepinets (Velingrad) - Germaneya (Sapareva banya)        1:0 
Velbazhd (Kyustendil) - Belasitsa (Petrich)               2:2 
Balkan 1929 (Botevgrad) - Chavdar (Etropole)              3:0 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Botev 1937 (Ihtiman)       4:2 
Vihren 1925 (Sandanski) - Pirin 1941 (Razlog)             0:0 
Rilski sportist 2011 (Samokov) - Minyor (Pernik)          0:1 
Septemvri (Simitli) - Hebar 1918 (Pazardzhik)             3:0 

                           Round 20

11 March 2017, Saturday, 15:00 EET:
Pirin (Gotse Delchev) - Septemvri (Simitli)               0:1 (0:1) 
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Rilski sportist 2011 (Sam)      3:0 (2:0) 
Minyor (Pernik) - Vihren 1925 (Sandanski)                 3:2 
Pirin 1941 (Razlog) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)        2:1 
Botev 1937 (Ihtiman) - Balkan 1929 (Botevgrad)            2:3 
Chavdar (Etropole) - Velbazhd (Kyustendil)                postponed * 
* - postponed due to snow.
in Parvomay:
Belasitsa (Petrich) - Chepinets (Velingrad)               5:2 (1:1) 
Germaneya (Sapareva banya) - Strumska slava 1927 (Rad)    0:1 
Marek 1915 (Dupnitsa) - Svoboda 2011 (Peshtera)           3:1 (1:0) 
29 March 2017, Wednesday, 15:00 EEST:
Chavdar (Etropole) - Velbazhd (Kyustendil)                2:0 (0:0) 

                           Round 21

18 March 2017, Saturday, 15:00 EET:
Marek 1915 (Dupnitsa) - Pirin (Gotse Delchev)             0:0 
Svoboda 2011 (Peshtera) - Germaneya (Sapareva banya)      3:1 
Strumska slava 1927 (Radomir) - Belasitsa (Petrich)       2:2 
Chepinets (Velingrad) - Chavdar (Etropole)                postponed 
Velbazhd (Kyustendil) - Botev 1937 (Ihtiman)              1:0 (0:0) 
Balkan 1929 (Botevgrad) - Pirin 1941 (Razlog)             0:1 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Minyor (Pernik)            5:1 
Vihren 1925 (Sandanski) - Hebar 1918 (Pazardzhik)         1:1 (0:1) 
Rilski sportist 2011 (Samokov) - Septemvri (Simitli)      postponed 
29 March 2017, Wednesday, 15:00 EEST:
Rilski sportist 2011 (Samokov) - Septemvri (Simitli)      0:4 (0:1) 
12 April 2017, Wednesday, 17:00 EEST:
Chepinets (Velingrad) - Chavdar (Etropole)                3:0 * 
* - the match starts 25' late, at 17:25, due to the absence of an
    ambulance.

                           Round 22

22 March 2017, Wednesday, 15:00 EET:
Pirin (Gotse Delchev) - Rilski sportist 2011 (Samokov)    2:2 (0:1) 
Septemvri (Simitli) - Vihren 1925 (Sandanski)             2:0 (1:0) 
in Saraya: *
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)    3:0 
* - in Saraya due to pitch maintenance at the "Georgi Benkovski" st. in
    Pazardzhik.
Minyor (Pernik) - Balkan 1929 (Botevgrad)                 2:0 (1:0) 
Pirin 1941 (Razlog) - Velbazhd (Kyustendil)               2:0 (1:0) 
Botev 1937 (Ihtiman) - Chepinets (Velingrad)              0:3 (0:2) 
Chavdar (Etropole) - Strumska slava 1927 (Radomir)        1:3 
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Svoboda 2011 (Peshtera)             1:1 
Germaneya (Sapareva banya) - Marek 1915 (Dupnitsa)        1:2 (0:0) 

                           Round 20 - postponed match

29 March 2017, Wednesday, 15:00 EEST:
Chavdar (Etropole) - Velbazhd (Kyustendil)                2:0 (0:0) 

                           Round 21 - postponed match

29 March 2017, Wednesday, 15:00 EEST:
Rilski sportist 2011 (Samokov) - Septemvri (Simitli)      0:4 (0:1) 

                           Round 23

1 April 2017, Saturday, 17:00 EEST:
Germaneya (Sapareva banya) - Pirin (Gotse Delchev)        3:1 (2:1) 
Marek 1915 (Dupnitsa) - Belasitsa (Petrich)               0:0 
Svoboda 2011 (Peshtera) - Chavdar (Etropole)              2:1 
Strumska slava 1927 (Radomir) - Botev 1937 (Ihtiman)      3:0 
Chepinets (Velingrad) - Pirin 1941 (Razlog)               0:0 
Velbazhd (Kyustendil) - Minyor (Pernik)                   0:1 (0:0) 
Balkan 1929 (Botevgrad) - Hebar 1918 (Pazardzhik)         0:1 (0:1) 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Septemvri (Simitli)        2:2 
Vihren 1925 (Sandanski) - Rilski sportist 2011 (Sam)      0:0 

                           Round 24

5 April 2017, Wednesday, 17:00 EEST:
Pirin (Gotse Delchev) - Vihren 1925 (Sandanski)           2:1 
Rilski sportist 2011 (Sam) - Slivnishki geroy (Slivnitsa) 0:2 
Septemvri (Simitli) - Balkan 1929 (Botevgrad)             2:0 
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Velbazhd (Kyustendil)           7:1 (4:1) 
Minyor (Pernik) - Chepinets (Velingrad)                   2:3 (1:1) 
Pirin 1941 (Razlog) - Strumska slava 1927 (Radomir)       1:2 (0:2) 
Botev 1937 (Ihtiman) - Svoboda 2011 (Peshtera)            1:0 
Chavdar (Etropole) - Marek 1915 (Dupnitsa)                1:0 (0:0) 
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Germaneya (Sapareva banya)          1:0 (0:0) 

                           Round 25

8 April 2017, Saturday, 17:00 EEST:
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Pirin (Gotse Delchev)               2:0 (1:0) 
Germaneya (Sapareva banya) - Chavdar (Etropole)           2:0 (0:0) 
Marek 1915 (Dupnitsa) - Botev 1937 (Ihtiman)              2:1 (0:0) 
Svoboda 2011 (Peshtera) - Pirin 1941 (Razlog)             1:3 
Strumska slava 1927 (Radomir) - Minyor (Pernik)           0:0 
Chepinets (Velingrad) - Hebar 1918 (Pazardzhik)           0:2 (0:0) 
Velbazhd (Kyustendil) - Septemvri (Simitli)               0:1 (0:0) 
Balkan 1929 (Botevgrad) - Rilski sportist 2011 (Sam)      0:1 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Vihren 1925 (Sandanski)    0:2 

                           Round 21 - postponed match

12 April 2017, Wednesday, 17:00 EEST:
Chepinets (Velingrad) - Chavdar (Etropole)                3:0 * 
* - the match starts 25' late, at 17:25, due to the absence of an
    ambulance.

                           Round 26

15 April 2017, Saturday, 17:00 EEST:
Pirin (Gotse Delchev) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)      1:1 (0:0) 
Vihren 1925 (Sandanski) - Balkan 1929 (Botevgrad)         4:2 
Rilski sportist 2011 (Samokov) - Velbazhd (Kyustendil)    3:2 
Septemvri (Simitli) - Chepinets (Velingrad)               3:0 
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Strumska slava 1927 (Radomir)   0:1 (0:0) 
Minyor (Pernik) - Svoboda 2011 (Peshtera)                 4:1 
Pirin 1941 (Razlog) - Marek 1915 (Dupnitsa)               1:3 (1:3) 
Botev 1937 (Ihtiman) - Germaneya (Sapareva banya)         1:0 
Chavdar (Etropole) - Belasitsa (Petrich)                  2:0 (1:0) 

                           Round 27

22 April 2017, Saturday, 17:00 EEST:
Chavdar (Etropole) - Pirin (Gotse Delchev)                2:0 (0:0) 
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Botev 1937 (Ihtiman)                1:2 
Germaneya (Sapareva banya) - Pirin 1941 (Razlog)          2:3 (2:1) 
Marek 1915 (Dupnitsa) - Minyor (Pernik)                   1:2 (0:1) 
Svoboda 2011 (Peshtera) - Hebar 1918 (Pazardzhik)         1:4 (0:2) 
Strumska slava 1927 (Radomir) - Septemvri (Simitli)       3:0 (1:0) 
Chepinets (Velingrad) - Rilski sportist 2011 (Samokov)    0:3 
Velbazhd (Kyustendil) - Vihren 1925 (Sandanski)           0:0 
Balkan 1929 (Botevgrad) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)    1:0 

                           Round 28

29 April 2017, Saturday, 14:00 EEST:
Septemvri (Simitli) - Svoboda 2011 (Peshtera)             5:0 
29 April 2017, Saturday, 17:00 EEST:
Pirin (Gotse Delchev) - Balkan 1929 (Botevgrad)           1:2 (1:2) 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Velbazhd (Kyustendil)      2:3 
Vihren 1925 (Sandanski) - Chepinets (Velingrad)           1:1 (1:0) 
Rilski sportist 2011 (Sam) - Strumska slava 1927 (Rad)    1:2 (0:1) 
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Marek 1915 (Dupnitsa)           3:0 (1:0) 
Minyor (Pernik) - Germaneya (Sapareva banya)              1:1 (1:0) 
Pirin 1941 (Razlog) - Belasitsa (Petrich)                 0:4 (0:2) 
Botev 1937 (Ihtiman) - Chavdar (Etropole)                 2:5 

                           Round 29

6 May 2017, Saturday, 18:00 EEST:
Botev 1937 (Ihtiman) - Pirin (Gotse Delchev)              4:0 
Chavdar (Etropole) - Pirin 1941 (Razlog)                  3:1 
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Minyor (Pernik)                     2:2 
Germaneya (Sapareva banya) - Hebar 1918 (Pazardzhik)      2:1 
Marek 1915 (Dupnitsa) - Septemvri (Simitli)               1:2 
Svoboda 2011 (Peshtera) - Rilski sportist 2011 (Sam)      2:1 
Strumska slava 1927 (Radomir) - Vihren 1925 (Sandanski)   1:0 
Chepinets (Velingrad) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)      3:2 
Velbazhd (Kyustendil) - Balkan 1929 (Botevgrad)           0:1 

                           Round 30

10 May 2017, Wednesday, 18:00 EEST:
Pirin (Gotse Delchev) - Velbazhd (Kyustendil)             1:2 (1:1) 
Balkan 1929 (Botevgrad) - Chepinets (Velingrad)           4:1 (3:1) 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Strumska slava 1927 (Rad)  3:2 (1:1) 
Vihren 1925 (Sandanski) - Svoboda 2011 (Peshtera)         3:1 (2:0) 
Rilski sportist 2011 (Samokov) - Marek 1915 (Dupnitsa)    2:4 (2:1) 
Septemvri (Simitli) - Germaneya (Sapareva banya)          2:1 
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Belasitsa (Petrich)             3:1 (1:1) 
Minyor (Pernik) - Chavdar (Etropole)                      1:0 
Pirin 1941 (Razlog) - Botev 1937 (Ihtiman)                3:1 

                           Round 31

13 May 2017, Saturday, 18:00 EEST:
Pirin 1941 (Razlog) - Pirin (Gotse Delchev)               1:0 
Botev 1937 (Ihtiman) - Minyor (Pernik)                    1:5 
Chavdar (Etropole) - Hebar 1918 (Pazardzhik)              2:1 
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Septemvri (Simitli)                 1:2 
Germaneya (Sapareva banya) - Rilski sportist 2011 (Sam)   2:0 
Marek 1915 (Dupnitsa) - Vihren 1925 (Sandanski)           2:1 
Svoboda 2011 (Peshtera) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)    2:1 
Strumska slava 1927 (Radomir) - Balkan 1929 (Botevgrad)   1:1 
Chepinets (Velingrad) - Velbazhd (Kyustendil)             1:4 

                           Round 32

20 May 2017, Saturday, 18:00 EEST:
Pirin (Gotse Delchev) - Chepinets (Velingrad)             4:0 
Velbazhd (Kyustendil) - Strumska slava 1927 (Radomir)     0:1 (0:1) 
Balkan 1929 (Botevgrad) - Svoboda 2011 (Peshtera)         6:0 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Marek 1915 (Dupnitsa)      3:2 (2:2) 
Vihren 1925 (Sandanski) - Germaneya (Sapareva banya)      2:1 
Rilski sportist 2011 (Samokov) - Belasitsa (Petrich)      1:2 
Septemvri (Simitli) - Chavdar (Etropole)                  2:0 
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Botev 1937 (Ihtiman)            5:0 
Minyor (Pernik) - Pirin 1941 (Razlog)                     2:2 

                           Round 33

27 May 2017, Saturday, 18:00 EEST:
Minyor (Pernik) - Pirin (Gotse Delchev)                    - 
Pirin 1941 (Razlog) - Hebar 1918 (Pazardzhik)              - 
Botev 1937 (Ihtiman) - Septemvri (Simitli)                 - 
Chavdar (Etropole) - Rilski sportist 2011 (Samokov)        - 
in Kolarovo:
Belasitsa (Petrich) - Vihren 1925 (Sandanski)              - 
Germaneya (Sapareva banya) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)  - 
Marek 1915 (Dupnitsa) - Balkan 1929 (Botevgrad)            - 
Svoboda 2011 (Peshtera) - Velbazhd (Kyustendil)            - 
Strumska slava 1927 (Radomir) - Chepinets (Velingrad)      - 

                           Round 34

3 June 2017, Saturday, 18:00 EEST:
Pirin (Gotse Delchev) - Strumska slava 1927 (Radomir)      - 
Chepinets (Velingrad) - Svoboda 2011 (Peshtera)            - 
Velbazhd (Kyustendil) - Marek 1915 (Dupnitsa)              - 
Balkan 1929 (Botevgrad) - Germaneya (Sapareva banya)       - 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Belasitsa (Petrich)         - 
Vihren 1925 (Sandanski) - Chavdar (Etropole)               - 
Rilski sportist 2011 (Samokov) - Botev 1937 (Ihtiman)      - 
Septemvri (Simitli) - Pirin 1941 (Razlog)                  - 
Hebar 1918 (Pazardzhik) - Minyor (Pernik)                  - 

Results grid
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. Strumska slava 1927 (Radomir) XXX 3:0 0:0 2:2 1:2 1:0 3:2 0:0 3:0 2:1 4:0 1:1 3:0 1:0 4:0 2:1 4:0 -:- 2. Septemvri (Simitli) 0:0 XXX 2:3 1:0 1:0 3:0 2:0 3:1 1:1 3:2 -:- 2:0 1:0 2:0 2:1 1:1 5:0 3:0 3. Minyor (Pernik) 0:0 1:0 XXX 0:1 1:0 3:2 1:0 1:1 -:- 3:1 2:2 2:0 3:2 3:2 1:1 2:0 4:1 2:3 4. Belasitsa (Petrich) 1:1 1:2 2:2 XXX 1:0 1:1 1:0 2:1 2:0 1:1 2:1 1:0 1:2 -:- 1:0 3:1 1:1 5:2 5. Slivnishki geroy (Slivnitsa) 3:2 2:2 5:1 -:- XXX 1:0 2:0 3:2 1:0 3:0 5:0 1:0 4:2 0:2 2:0 2:3 5:0 9:0 6. Hebar 1918 (Pazardzhik) 0:1 1:1 -:- 3:1 3:0 XXX 1:3 3:0 1:2 3:0 2:0 3:2 5:0 2:0 2:1 7:1 2:0 3:0 7. Chavdar (Etropole) 1:3 2:0 0:1 2:0 2:1 2:1 XXX 1:0 2:0 -:- 3:1 1:1 4:0 4:2 1:1 2:0 3:1 6:2 8. Marek 1915 (Dupnitsa) 0:3 1:2 1:2 0:0 4:2 2:1 0:4 XXX 0:0 1:1 2:0 -:- 2:1 2:1 1:0 1:0 3:1 0:0 9. Pirin (Gotse Delchev) -:- 0:1 1:0 1:0 1:1 1:2 2:1 3:0 XXX 2:2 3:0 1:2 2:0 2:1 1:1 1:2 3:0 4:0 10. Rilski sportist 2011 (Samokov) 1:2 0:4 0:1 1:2 0:2 2:2 2:1 2:4 1:0 XXX 0:0 4:1 -:- 2:0 3:2 3:2 2:1 2:1 11. Pirin 1941 (Razlog) 1:2 1:1 2:0 0:4 2:1 -:- 0:2 1:3 1:0 2:2 XXX 1:0 3:1 0:1 2:3 2:0 0:0 2:1 12. Balkan 1929 (Botevgrad) 1:1 1:4 3:3 2:2 1:0 0:1 3:0 1:2 3:0 0:1 0:1 XXX 1:1 1:0 -:- 3:1 6:0 4:1 13. Botev 1937 (Ihtiman) 1:5 -:- 1:5 0:2 0:1 4:2 2:5 4:1 4:0 3:1 0:1 2:3 XXX 1:2 1:0 3:1 1:0 0:3 14. Vihren 1925 (Sandanski) 0:0 1:3 0:1 0:2 0:2 1:1 -:- 0:2 0:3 0:0 0:0 4:2 0:2 XXX 2:1 2:1 3:1 1:1 15. Germaneya (Sapareva banya) 0:1 0:2 1:1 0:1 -:- 2:1 2:0 1:2 3:1 2:0 2:3 4:2 1:3 2:0 XXX 1:1 1:2 11:1 16. Velbazhd (Kyustendil) 0:1 0:1 0:1 2:2 1:3 3:1 1:0 -:- 1:1 3:4 2:1 0:1 1:0 0:0 1:2 XXX 2:0 5:1 17. Svoboda 2011 (Peshtera) 0:4 1:1 0:1 1:1 2:1 1:4 2:1 1:0 2:1 2:1 1:3 3:2 1:3 1:6 3:1 -:- XXX 2:0 18. Chepinets (Velingrad) 1:7 1:3 1:4 1:5 3:2 0:2 3:0 1:4 0:8 0:3 0:0 2:3 1:3 0:1 1:0 1:4 -:- XXX -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- top