OFG Lovech 2016/17

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 |
        | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Apriltsi 2001 (Apriltsi)           18   16   0   2   58:17   48        Champion
-------------------------------------------------------------------
 2. Peshtera (Galata)                  18   15   1   2   61:16   46                
 3. Balkan (Balgarski izvor)           18   12   0   6   45:33   36 [+]            
 4. Vezhen (Teteven)                   18   11   1   6   54:25   34 [+]            
 5. Chavdar (Troyan)                   18    8   2   8   43:40   26                
 6. Izgrev (Yablanitsa)                18    8   0  10   27:36   24                
 7. Teteven (Teteven)                  18    6   1  11   34:45   19 [+][*]         
 8. Sportist Ozren (Golyam izvor)      18    4   1  13   19:48   13                
 9. Botev (Lukovit)                    18    4   0  14   27:80   12 [-][*]         
10. Uspeh (Ugarchin)                   18    3   0  15   25:53    9    [*]         

Notes
  - Botev (Lukovit), 10th in Severozapadna "V" AFG last season; merges into Litex (Lovech) and then is refounded and joins OFG Lovech.
  - Svetkavitsa (Gradezhnitsa), 5th last season; withdraws.
  - Olimpik 2000 (Teteven), 8th and withdrawn last season; is refounded as Teteven (Teteven) and again joins the group.
  - Vezhen (Teteven) and Balkan (Balgarski izvor) join the group.
  - At the winter break Uspeh (Ugarchin) withdraws. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.

                           Round 1

3 September 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Teteven (Teteven)         postponed 
Vezhen (Teteven) - Peshtera (Galata)                      postponed 
Izgrev (Yablanitsa) - Balkan (Balgarski izvor)            2:0 
Botev (Lukovit) - Chavdar (Troyan)                        2:5 
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Uspeh (Ugarchin)               5:2 
22 September 2016, Thursday, 17:00 EEST:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Teteven (Teteven)         1:2 
Vezhen (Teteven) - Peshtera (Galata)                      1:5 

                           Round 2

10 September 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Chavdar (Troyan) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)               2:3 
Balkan (Balgarski izvor) - Botev (Lukovit)                4:2 
Peshtera (Galata) - Izgrev (Yablanitsa)                   3:0 awd 
11 September 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Teteven (Teteven) - Uspeh (Ugarchin)                      4:7 
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Vezhen (Teteven)          0:4 

                           Round 3

17 September 2016, Saturday, 15:30 EEST:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Balkan (Balgarski izvor)       7:1 
17 September 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Vezhen (Teteven) - Teteven (Teteven)                      5:0 
Botev (Lukovit) - Peshtera (Galata)                       0:4 
18 September 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Izgrev (Yablanitsa) - Sportist Ozren (Golyam izvor)       1:0 
Uspeh (Ugarchin) - Chavdar (Troyan)                       4:1 

                           Round 1 - postponed matches

22 September 2016, Thursday, 17:00 EEST:
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Teteven (Teteven)         1:2 
Vezhen (Teteven) - Peshtera (Galata)                      1:5 

                           Round 4

24 September 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Teteven (Teteven) - Chavdar (Troyan)                      3:3 
Balkan (Balgarski izvor) - Uspeh (Ugarchin)               3:2 
Peshtera (Galata) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)              3:0 awd 
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Botev (Lukovit)           2:1 
Vezhen (Teteven) - Izgrev (Yablanitsa)                    3:0 awd 

                           Round 5

1 October 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Izgrev (Yablanitsa) - Teteven (Teteven)                   0:3 
Botev (Lukovit) - Vezhen (Teteven)                        1:7 
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Sportist Ozren (G.izvor)       5:0 
Chavdar (Troyan) - Balkan (Balgarski izvor)               3:1 
2 October 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Uspeh (Ugarchin) - Peshtera (Galata)                      postponed 
19 November 2016, Saturday, 14:00 EET:
Uspeh (Ugarchin) - Peshtera (Galata)                      1:4 

                           Round 6

8 October 2016, Saturday, 15:30 EEST:
Teteven (Teteven) - Balkan (Balgarski izvor)              2:4 
Peshtera (Galata) - Chavdar (Troyan)                      3:0 awd 
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Uspeh (Ugarchin)          2:1 
in Apriltsi:
Vezhen (Teteven) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)               0:2 
Izgrev (Yablanitsa) - Botev (Lukovit)                     4:1 

                           Round 7

15 October 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Uspeh (Ugarchin) - Vezhen (Teteven)                       0:3 
Chavdar (Troyan) - Sportist Ozren (Golyam izvor)          4:0 
Balkan (Balgarski izvor) - Peshtera (Galata)              2:3 
16 October 2016, Sunday, 10:30 EEST:
Botev (Lukovit) - Teteven (Teteven)                       1:0 
16 October 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Izgrev (Yablanitsa)            4:1 

                           Round 8

22 October 2016, Saturday, 15:30 EEST:
Teteven (Teteven) - Peshtera (Galata)                     0:6 
Sportist Ozren (G.izvor) - Balkan (Balgarski izvor)       1:4 
Vezhen (Teteven) - Chavdar (Troyan)                       2:3 
Izgrev (Yablanitsa) - Uspeh (Ugarchin)                    3:0 
Botev (Lukovit) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)                1:6 

                           Round 9

29 October 2016, Saturday, 14:00 EEST:
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Teteven (Teteven)              3:0 
Uspeh (Ugarchin) - Botev (Lukovit)                        8:1 
Chavdar (Troyan) - Izgrev (Yablanitsa)                    3:1 
Balkan (Balgarski izvor) - Vezhen (Teteven)               3:0 
Peshtera (Galata) - Sportist Ozren (Golyam izvor)         4:0 

                           Round 5 - postponed match

19 November 2016, Saturday, 14:00 EET:
Uspeh (Ugarchin) - Peshtera (Galata)                      1:4 

                           Round 10

2 April 2017, Sunday, 17:00 EEST:
Teteven (Teteven) - Sportist Ozren (Golyam izvor)         postponed 
Peshtera (Galata) - Vezhen (Teteven)                      1:1 
Balkan (Balgarski izvor) - Izgrev (Yablanitsa)            4:1 
Chavdar (Troyan) - Botev (Lukovit)                       10:3 
Uspeh (Ugarchin) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)               postponed 
14 April 2017, Friday, 17:00 EEST:
Teteven (Teteven) - Sportist Ozren (Golyam izvor)         2:0 
Uspeh (Ugarchin) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)               0:3 awd 

                           Round 11

9 April 2017, Sunday, 17:00 EEST:
Uspeh (Ugarchin) - Teteven (Teteven)                      0:3 awd 
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Chavdar (Troyan)               3:0 
Botev (Lukovit) - Balkan (Balgarski izvor)                2:1 
Izgrev (Yablanitsa) - Peshtera (Galata)                   0:3 
Vezhen (Teteven) - Sportist Ozren (Golyam izvor)          3:0 

                           Round 10 - postponed matches

14 April 2017, Friday, 17:00 EEST:
Teteven (Teteven) - Sportist Ozren (Golyam izvor)         2:0 
Uspeh (Ugarchin) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)               0:3 awd 

                           Round 12

22 April 2017, Saturday, 17:00 EEST:
Teteven (Teteven) - Vezhen (Teteven)                      0:3 awd * 
* - initially postponed, then awarded.
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Izgrev (Yablanitsa)       3:4 
Peshtera (Galata) - Botev (Lukovit)                       6:1 
Balkan (Balgarski izvor) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)       3:2 
Chavdar (Troyan) - Uspeh (Ugarchin)                       3:0 awd 

                           Round 13

29 April 2017, Saturday, 17:00 EEST:
Chavdar (Troyan) - Teteven (Teteven)                      3:0 awd * 
* - initially postponed, then awarded.
Uspeh (Ugarchin) - Balkan (Balgarski izvor)               0:3 awd 
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Peshtera (Galata)              3:0 awd * 
* - initially postponed, then awarded.
Botev (Lukovit) - Sportist Ozren (Golyam izvor)           0:1 
Izgrev (Yablanitsa) - Vezhen (Teteven)                    2:1 

                           Round 14

6 May 2017, Saturday, 17:00 EEST:
Teteven (Teteven) - Izgrev (Yablanitsa)                   postponed 
Vezhen (Teteven) - Botev (Lukovit)                        postponed 
Sportist Ozren (G.izvor) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)       postponed 
Peshtera (Galata) - Uspeh (Ugarchin)                      3:0 awd 
Balkan (Balgarski izvor) - Chavdar (Troyan)               postponed 
10 June 2017, Saturday, 18:00 EEST:
Teteven (Teteven) - Izgrev (Yablanitsa)                   3:0 
Vezhen (Teteven) - Botev (Lukovit)                        8:3 
Sportist Ozren (G.izvor) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)       0:1 
Balkan (Balgarski izvor) - Chavdar (Troyan)               3:0 

                           Round 15

13 May 2017, Saturday, 18:00 EEST:
Balkan (Balgarski izvor) - Teteven (Teteven)              2:1 
Chavdar (Troyan) - Peshtera (Galata)                      0:3 
Uspeh (Ugarchin) - Sportist Ozren (Golyam izvor)          0:3 awd 
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Vezhen (Teteven)               3:1 
Botev (Lukovit) - Izgrev (Yablanitsa)                     2:1 

                           Round 16

20 May 2017, Saturday, 17:00 EEST:
Teteven (Teteven) - Botev (Lukovit)                      10:2 
Izgrev (Yablanitsa) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)            1:3 
Vezhen (Teteven) - Uspeh (Ugarchin)                       3:0 awd 
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Chavdar (Troyan)          2:2 
Peshtera (Galata) - Balkan (Balgarski izvor)              0:3 

                           Round 17

27 May 2017, Saturday, 17:00 EEST:
Peshtera (Galata) - Teteven (Teteven)                     3:0 
Balkan (Balgarski izvor) - Sportist Ozren (G.izvor)       3:0 
Chavdar (Troyan) - Vezhen (Teteven)                       1:4 
Uspeh (Ugarchin) - Izgrev (Yablanitsa)                    0:3 awd 
Apriltsi 2001 (Apriltsi) - Botev (Lukovit)                3:1 

                           Round 18

3 June 2017, Saturday, 18:00 EEST:
Teteven (Teteven) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)              1:2 
Botev (Lukovit) - Uspeh (Ugarchin)                        3:0 awd 
Izgrev (Yablanitsa) - Chavdar (Troyan)                    3:0 
Vezhen (Teteven) - Balkan (Balgarski izvor)               5:1 
Sportist Ozren (Golyam izvor) - Peshtera (Galata)         4:7 

                           Round 14 - postponed matches

10 June 2017, Saturday, 18:00 EEST:
Teteven (Teteven) - Izgrev (Yablanitsa)                   3:0 
Vezhen (Teteven) - Botev (Lukovit)                        8:3 
Sportist Ozren (G.izvor) - Apriltsi 2001 (Apriltsi)       0:1 
Balkan (Balgarski izvor) - Chavdar (Troyan)               3:0 

Results grid
---------------------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. ---------------------------------------------------------------------------------------- 1. Apriltsi 2001 (Apriltsi) XXX 3:0* 7:1 3:1 3:0 4:1 3:0 5:0 3:1 5:2 2. Peshtera (Galata) 3:0* XXX 0:3 1:1 3:0* 3:0* 3:0 4:0 6:1 3:0* 3. Balkan (Balgarski izvor) 3:2 2:3 XXX 3:0 3:0 4:1 2:1 3:0 4:2 3:2 4. Vezhen (Teteven) 0:2 1:5 5:1 XXX 2:3 3:0* 5:0 3:0 8:3 3:0* 5. Chavdar (Troyan) 2:3 0:3 3:1 1:4 XXX 3:1 3:0* 4:0 10:3 3:0* 6. Izgrev (Yablanitsa) 1:3 0:3 2:0 2:1 3:0 XXX 0:3 1:0 4:1 3:0 7. Teteven (Teteven) 1:2 0:6 2:4 0:3* 3:3 3:0 XXX 2:0 10:2 4:7 8. Sportist Ozren (Golyam izvor) 0:1 4:7 1:4 0:4 2:2 3:4 1:2 XXX 2:1 2:1 9. Botev (Lukovit) 1:6 0:4 2:1 1:7 2:5 2:1 1:0 0:1 XXX 3:0* 10. Uspeh (Ugarchin) 0:3* 1:4 0:3* 0:3 4:1 0:3* 0:3* 0:3* 8:1 XXX ---------------------------------------------------------------------------------------- top