Detsa (b.2002-03):
Elitna grupa (U-15) 2016/17

Bulgaria Elitna grupa (U-15): Severoiztochna zona Elitna grupa (U-15): Severozapadna zona Elitna grupa (U-15): Yugozapadna zona Elitna grupa (U-15): Yugoiztochna zona

Elitna grupa (U-15): Severoiztochna zona



                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Dunav 2010 (Ruse)                  16   15   0   1   47:3    45     Republikansko
 2. Ludogorets 1945 (Razgrad)          16   14   0   2   95:11   42     Republikansko
 3. Cherno more (Varna)                16   12   0   4   63:13   36     Republikansko
-------------------------------------------------------------------
 4. Dobrudzha 1919 (Dobrich)           16    9   0   7   43:37   27                  
 5. Spartak 1918 (Varna)               16    8   0   8   32:32   24                  
 6. Shumen 2007 (Shumen)               16    6   1   9   28:56   19                  
 7. Ariston (Ruse)                     16    4   1  11   23:53   13                  
 8. FK Spartak (Varna)                 16    2   0  14   10:56    6                  
 9. Yunak (Varna)                      16    1   0  15    7:87    3 [*]              

Notes
  - Home venues:
    - Ariston - st."Lokomotiv", Ruse;
    - Dunav 2010 - Gradski stadion, Ruse;
    - Spartak 1918 - st."Spartak", Varna (rounds 1-9), in Ezerovo (rounds 10-18);
    - FK Spartak - st."Lokomotiv", Varna;
    - Cherno more - st."Korabostroitel", kv.Asparuhovo, Varna;
    - Shumen 2007 - st."Panayot Volov", Shumen;
    - Yunak - in Aksakovo (rounds 1-9), in Ezerovo (rounds 10-18).
  - On 7 April 2017 Yunak (Varna) withdraws. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.


Elitna grupa (U-15): Severozapadna zona



                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Etar VT (Veliko Tarnovo)           16    9   6   1   48:6    33  Republikansko
 2. Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)      16    9   5   2   36:9    32  Republikansko [2 0 0  3:0  6]
 3. Botev (Vratsa)                     16   10   2   4   42:9    32  Republikansko [0 0 2  0:3  0]
-------------------------------------------------------------------
 4. Liteks (Lovech)                    16    9   4   3   35:13   31               
 5. Montana 1921 (Montana)             16    8   4   4   32:18   28               
 6. Spartak (Pleven)                   16    7   2   7   30:33   23               
 7. Bdin 1923 (Vidin)                  16    5   2   9   17:25   17               
 8. Yantra 1919 (Gabrovo)              16    1   1  14   10:96    4               
 9. Yantra Gabrovo (Gabrovo)           16    0   2  14   11:52    2               


Elitna grupa (U-15): Yugozapadna zona


                           Current matches:

27 May 2017, Saturday, 11:00 EEST / Round 30:
Slavia 1913 (Sofia) - Chavdar (Etropole)                   - 
Pirin (Blagoevgrad) - Septemvri (Sofia)                    - 
Lavchetata (Sofia) - Elit Sofia (Sofia)                    - awd 
Levski-Rakovski (Sofia) - Levski (Sofia)                   - 
Vitosha (Bistritsa) - CSKA (Sofia)                         - 
DIT Sport (Sofia) - Pirin 2001 (Blagoevgrad)               - 
Velbazhd (Kyustendil) - Lokomotiv 1929 (Sofia)             - 

                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Levski (Sofia)                     27   27   0   0  133:15   81     Republikansko
 2. CSKA (Sofia)                       27   19   6   2  102:16   63     Republikansko
 3. Slavia 1913 (Sofia)                27   19   3   5   87:27   60     Republikansko
 4. Levski-Rakovski (Sofia)            27   17   4   6   52:30   55     Republikansko
 5. Lokomotiv 1929 (Sofia)             27   16   3   8   67:48   51     Republikansko
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6. Septemvri (Sofia)                  27   11   9   7   52:35   42                  
 7. Tsarsko selo 2015 (Sofia)          28   12   3  13   60:47   39                  
 8. Pirin (Blagoevgrad)                27   11   3  13   46:52   36                  
 9. Pirin 2001 (Blagoevgrad)           27    9   5  13   30:59   32                  
10. Chavdar (Etropole)                 27    8   7  12   32:51   31                  
11. Velbazhd (Kyustendil)              27    7   2  18   27:87   23                   [2 0 0  4:0  6]
12. Vitosha (Bistritsa)                27    7   2  18   30:93   23                   [0 0 2  0:4  0]
13. DIT Sport (Sofia)                  27    3   3  21   23:87   12                   [1 1 0  5:2  4]
14. Elit Sofia (Sofia)                 27    3   3  21   32:82   12                   [0 1 1  2:5  1]
15. Lavchetata (Sofia)                 27    6   3  18   20:64   21 [*]              

Notes
  - On 23 April 2017 Lavchetata (Sofia) withdraws. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.


Elitna grupa (U-15): Yugoiztochna zona


                           Current matches:

24 May 2017, Wednesday, 13:00 EEST / Round 17:
Pomorie (Pomorie) - Vereya (Stara Zagora)                 0:0 
24 May 2017, Wednesday, 16:30 EEST / Round 12:
Asenovets 2005 (Asenovgrad) - Beroe (Stara Zagora)        0:2 
27 May 2017, Saturday, 10:30 EEST / Round 22:
Chernomorets 1919 (Burgas) - Burgas sport (Burgas)         - 
27 May 2017, Saturday, 11:00 EEST / Round 22:
Beroe (Stara Zagora) - Levski (Karlovo)                    - 
Vereya (Stara Zagora) - Maritsa (Plovdiv)                  - 
27 May 2017, Saturday, 13:00 EEST / Round 22:
Pomorie (Pomorie) - Asenovets 2005 (Asenovgrad)            - 
Botev (Plovdiv) - Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)          - 

                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Botev (Plovdiv)                    19   17   1   1   90:7    52  Republikansko
 2. Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           20   14   3   3   55:8    45  Republikansko
 3. Beroe (Stara Zagora)               19   14   1   4   60:21   43  Republikansko
 4. Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)    19   11   4   4   30:16   37  Republikansko
 5. Chernomorets 1919 (Burgas)         19    8   3   8   32:23   27               
-------------------------------------------------------------------
 6. Burgas sport (Burgas)              19    7   5   7   21:35   26               
 7. Maritsa (Plovdiv)                  19    6   4   9   25:46   22               
 8. Levski (Karlovo)                   19    5   4  10   29:35   19               
 9. Asenovets 2005 (Asenovgrad)        19    5   2  12   17:52   17               
10. Vereya (Stara Zagora)              19    2   2  15    6:62    8               
11. Pomorie (Pomorie)                  19    0   3  16    4:64    3