Darzhavno parvenstvo and Kupa na Bulgaria - women 2015/16


Darzhavno parvenstvo - women 2015/16

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 |
        | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. NSA (Sofia)                        18   17   1   0  123:6    52        Champion
-------------------------------------------------------------------
 2. LP Supersport (Sofia)              18   15   0   3   93:16   45                
 3. Sportika (Blagoevgrad)             18   14   1   3   71:22   43                
 4. Ekomet 90 (Plovdiv)                18    9   3   6   51:22   30                 [1 1 0  2:0  4]
 5. Bolyarki (Veliko Tarnovo)          18    9   3   6   45:24   30 [+]             [0 1 1  0:2  1]
 6. ZhFK Beroe (Stara Zagora)          18    5   2  11   20:44   17                
 7. Sevlievo leydis (Sevlievo)         18    4   4  10   21:53   16 [+]            
 8. ZhFK Varna (Varna)                 18    4   2  12   29:64   14 [+][*]         
 9. Akademik - Geo Milev (Sofia)       18    2   3  13   18:58    9                
10. Burgos leydis (Burgas)             18    1   1  16   11:173   4 [+][*]         

Notes
  - The teams play their home games at the following venues:
    - Akademik - Geo Milev (Sofia) - at the new "Akademik" stadium /at "Festivalna" hall/ in Sofia;
    - Bolyarki (Veliko Tarnovo) - at the "Ivaylo" stadium in Veliko Tarnovo;
    - Burgos leydis (Burgas) - at the "Chernomorets" stadium in Burgas;
    - Ekomet 90 (Plovdiv) - at the "Plovdiv" stadium in Plovdiv;
    - ZhFK Beroe (Stara Zagora) - at the "Beroe" stadium - artificial field in Stara Zagora;
    - ZhFK Varna (Varna) - at the "Lokomotiv" stadium in Varna;;
    - LP Supersport (Sofia) - at the "Tsarsko selo" complex in Sofia;
    - NSA (Sofia) - at the "NSA" stadium in Sofia;
    - Sevlievo leydis (Sevlievo) - at the "Rakovski" stadium in Sevlievo - auxiliary field;
    - Sportika (Blagoevgrad) - at the "Hristo Botev" stadium in Blagoevgrad.
  - ZhFK Varna (Varna) separates from Spartak 1918 (Varna) and, after finishing 8th and being removed from the competition last season; again joins the group.
  - Bolyarki (Veliko Tarnovo), Burgos leydis (Burgus) and Sevlievo leydis (Sevlievo) join the group.
  - On 8 March 2016 Burgos leydis (Burgus) merges into Nefthoimik Burgas 1962 (Burgas), a club with no women's team up to this point. This change is effective as of the end of this season.

                           Round 1

5 September 2015, Saturday, 16:00 EEST:
NSA (Sofia) - Sevlievo leydis (Sevlievo)                  9:0 (4:0) 
  [1:0 11._ 6', 2:0 2._ 22', 3:0 7._ 23', 4:0 16._ 39', 
  6:0 11._ 47',52'; 7:0 2._ 60', 8:0 13._ 74', 9:0 20._ 85']
6 September 2015, Sunday, 11:30 EEST:
Sportika (Blagoevgrad) - Burgos leydis (Burgas)           6:2 
6 September 2015, Sunday, 13:30 EEST:
ZhFK Varna (Varna) - Ekomet 90 (Plovdiv)                  0:3 
6 September 2015, Sunday, 16:00 EEST:
Akademik - Geo Milev (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)  0:1 (0:1) 
  [0:1 Diana-Mihaela Slavcheva 27']
in Shemshevo:
Bolyarki (Veliko Tarnovo) - LP Supersport (Sofia)         0:1 

                           Round 2

12 September 2015, Saturday, 13:00 EEST:
Burgos leydis (Burgas) - NSA (Sofia)                      1:9 
Akademik - Geo Milev (Sofia) - ZhFK Varna (Varna)         1:1 
  [Nikol Nikolova - ???]
12 September 2015, Saturday, 16:00 EEST:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - LP Supersport (Sofia)         postponed 
Sevlievo leydis (Sevlievo) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)    0:3 (0:0) 
  [0:2 Dayana Georgieva 75',80'; 0:3 Polina Taymo 85']
  [missed pen: Dayana Georgiev (B) 2h at 0:0]
Ekomet 90 (Plovdiv) - Sportika (Blagoevgrad)              1:4 
22 November 2015, Sunday, 13:30 EET:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - LP Supersport (Sofia)         1:4 (0:1) 

                           Round 3

26 September 2015, Saturday, 15:00 EEST:
NSA (Sofia) - Ekomet 90 (Plovdiv)                         7:1 
27 September 2015, Sunday, 15:00 EEST:
ZhFK Varna (Varna) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)            0:3 (0:1) 
  [0:1 Petya Dikova 1h, 0:2 Silvia Kefalova 2h, 0:3 Nina Georgieva 2h]
Sportika (Blagoevgrad) - Akademik - Geo Milev (Sofia)     3:0 
Bolyarki (Veliko Tarnovo) - Burgos leydis (Burgas)        3:2 
LP Supersport (Sofia) - Sevlievo leydis (Sevlievo)        9:0 

                           Round 4

3 October 2015, Saturday, 11:00 EEST:
ZhFK Varna (Varna) - Sportika (Blagoevgrad)               0:5 
  [Lili Kostova (4), ???]
3 October 2015, Saturday, 13:00 EEST:
Burgos leydis (Burgas) - LP Supersport (Sofia)            1:6 
3 October 2015, Saturday, 14:00 EEST:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Sevlievo leydis (Sevlievo)    1:0 (1:0) 
  [1:0 Nina Georgieva 37']
3 October 2015, Saturday, 15:00 EEST:
Akademik - Geo Milev (Sofia) - NSA (Sofia)                0:6 (0:2) 
4 October 2015, Sunday, 15:00 EEST:
Ekomet 90 (Plovdiv) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)           postponed 
29 November 2015, Sunday, 13:30 EET:
Ekomet 90 (Plovdiv) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)           0:0 

                           Round 5

11 October 2015, Sunday, 12:00 EEST:
NSA (Sofia) - ZhFK Varna (Varna)                         10:0 
11 October 2015, Sunday, 13:00 EEST:
in Riltsi:
Sportika (Blagoevgrad) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)        7:1 (1:1) 
  [Lili Kostova (3), Iliana Bandeva (2), Venidona Sarbinska,
   Stefka Petkova - Petya Dikova]
Sevlievo leydis (Sevlievo) - Burgos leydis (Burgas)       0:0 
11 October 2015, Sunday, 15:00 EEST:
in Samovodene:
Bolyarki (Veliko Tarnovo) - Akademik - Geo Milev (Sofia)  1:1 (0:0) 
  [0:1 Viktoria Todorova 70', 1:1 Lora Petrova 75']
LP Supersport (Sofia) - Ekomet 90 (Plovdiv)               2:1 

                           Round 6

17 October 2015, Saturday, 14:00 EEST:
Sportika (Blagoevgrad) - NSA (Sofia)                      1:4 (0:3) 
  [0:1 Velina Koshuleva 4', 0:2 Simona Petkova 25', 0:3 Velina Koshuleva 40',
   0:4 Valentina Asenova 2h, 1:4 Venidona Sarbinska 90']
18 October 2015, Sunday, 14:00 EEST:
in kv.Kolyo Ganchev, Stara Zagora, "Trace arena" st. - artificial field:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Burgos leydis (Burgas)        3:1 (1:0) 
  [1:0 Petya Dikova 7', 2:0 Silvia Kefalova 57', 3:0 Tina Oreshkova 58',
   3:1 Monika Mihaleva 60']
Ekomet 90 (Plovdiv) - Sevlievo leydis (Sevlievo)          5:0 
Akademik - Geo Milev (Sofia) - LP Supersport (Sofia)      2:4 (0:2) 
  [0:1 _ 8', 0:2 _ 30', 0:3 _ 55',
   1:3 Iveta Kyoseva 64', 1:4 _ 76', 2:4 Verche Gjorgieva 89']
ZhFK Varna (Varna) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)            2:6 (1:2) 
  [1:0 _ 1h, 1:1 Lora Petrova 1h, 1:2 Dayana Georgieva 1h,
   1:3 Todorka Todorova 2h, 2:3 _ 2h, 2:4 Teodora Hristova 2h,
   2:5 Velizara Vladimirova 2h, 2:6 Teodora Hristova 2h]

                           Round 7

31 October 2015, Saturday, 14:00 EET:
NSA (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)                   7:0 (4:0) 
1 November 2015, Sunday, 13:00 EET:
Bolyarki (Veliko Tarnovo) - Sportika (Blagoevgrad)        1:2 
LP Supersport (Sofia) - ZhFK Varna (Varna)                5:0 
Burgos leydis (Burgas) - Ekomet 90 (Plovdiv)              0:3 
1 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Sevlievo leydis (Sevlievo) - Akademik - Geo Milev (Sofia) 0:2 (0:2) 
  [0:1 Verche Gjorgieva 1h, 0:2 Viktoria Todorova 1h]

                           Round 8

7 November 2015, Saturday, 13:30 EET:
ZhFK Varna (Varna) - Sevlievo leydis (Sevlievo)           2:2 
7 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
NSA (Sofia) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)                   6:0 
8 November 2015, Sunday, 13:00 EET:
Akademik - Geo Milev (Sofia) - Burgos leydis (Burgas)     9:0 (2:0) 
  [1:0 Anna Popova 6', 2:0 Verche Gjorgieva 12'-pen, 3:0 Viktoria Todorova 57',
   4:0 Anna Popova 60', 5:0 Verche Gjorgieva 63', 6:0 Albena Toncheva 67',
   7:0 Iva Radkova 73', 8:0 Albena Toncheva 74', 9:0 Ina Atanasova 82']
8 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Sportika (Blagoevgrad) - LP Supersport (Sofia)            4:0 
8 November 2015, Sunday, 15:00 EET:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Ekomet 90 (Plovdiv)           0:0 

                           Round 9

15 November 2015, Sunday, 13:30 EET:
Bolyarki (Veliko Tarnovo) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)     2:1 (2:1) 
Burgos leydis (Burgas) - ZhFK Varna (Varna)               0:9 
Ekomet 90 (Plovdiv) - Akademik - Geo Milev (Sofia)        2:0 
15 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Sevlievo leydis (Sevlievo) - Sportika (Blagoevgrad)       1:8 
15 November 2015, Sunday, 16:00 EET:
LP Supersport (Sofia) - NSA (Sofia)                       1:2 
  [0:1 Silvia Radoyska _-pen, 0:2 Valentina Koshuleva _, 1:2 _ _]

                           Round 2 - postponed match

22 November 2015, Sunday, 13:30 EET:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - LP Supersport (Sofia)         1:4 (0:1) 

                           Round 4 - postponed match

29 November 2015, Sunday, 13:30 EET:
Ekomet 90 (Plovdiv) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)           0:0 

                           Round 10

19 March 2016, Saturday, 14:00 EET:
Sevlievo leydis (Sevlievo) - NSA (Sofia)                  0:5 (0:0) 
20 March 2016, Sunday, 11:30 EET:
Burgos leydis (Burgas) - Sportika (Blagoevgrad)           0:15 
20 March 2016, Sunday, 13:00 EET:
Ekomet 90 (Plovdiv) - ZhFK Varna (Varna)                  3:0 
20 March 2016, Sunday, 14:00 EET:
LP Supersport (Sofia) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)         2:1 
20 March 2016, Sunday, 15:00 EET:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Akademik - Geo Milev (Sofia)  1:1 (0:0) 
  [1:0 Nina Georgieva 70', 1:1 Gabriela Naydenova 77'-og]

                           Round 11

26 March 2016, Saturday, 14:00 EET:
LP Supersport (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)         postponed 
27 March 2016, Sunday, 11:30 EEST:
NSA (Sofia) - Burgos leydis (Burgas)                     23:0 
ZhFK Varna (Varna) - Akademik - Geo Milev (Sofia)         3:1 (1:1) 
  [1:0 Zhenya Strezova 11', 1:1 _ 15', 2:1 Rosiana Dimitrova 2h,
   3:1 Irene Guisbert Martinez 2h-d]
27 March 2016, Sunday, 14:00 EEST:
Bolyarki (Veliko Tarnovo) - Sevlievo leydis (Sevlievo)    3:2 (0:1) 
  [0:1 Elena Lukanova 20', 0:2 Monika Simeonova 61', 1:2 Todorka Todorova 86',
   2:2 Dayana Georgieva 87', 3:2 Lora Petrova 90'+1'-pen]
  [sent off: _ (GK) (S) 90']
Sportika (Blagoevgrad) - Ekomet 90 (Plovdiv)              1:0 (1:0) 
  [1:0 Venidona Sarbinska 3']
not scheduled:
LP Supersport (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)         3:0 awd * 
* - initially postponed, then awarded.

                           Round 12

2 April 2016, Saturday, 15:00 EEST:
Ekomet 90 (Plovdiv) - NSA (Sofia)                         0:5 
3 April 2016, Sunday, 13:30 EEST:
Burgos leydis (Burgas) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)        0:14 
  [Velizara Vladimirova, Lora Petrova, Nayme Dzhikelova,
   Teodora Yordanova, Dayana Georgieva (some of the goalscorers)]
Sevlievo leydis (Sevlievo) - LP Supersport (Sofia)        0:4 
3 April 2016, Sunday, 15:00 EEST:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - ZhFK Varna (Varna)            1:3 (0:1) 
  [0:3 Zhenya Strezova 14',61',66'; 1:3 Nina Georgieva 85']
Akademik - Geo Milev (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad)     1:3 (1:2) 
  [0:1 Inna Dimova 8', 1:1 _ 20', 1:2 Veronika Gotsev 35'-pen,
   1:3 Iliyana Bandeva 58']

                           Round 13

10 April 2016, Sunday, 11:30 EEST:
Sportika (Blagoevgrad) - ZhFK Varna (Varna)               3:0 awd 
10 April 2016, Sunday, 12:00 EEST:
LP Supersport (Sofia) - Burgos leydis (Burgas)           32:0 
10 April 2016, Sunday, 15:00 EEST:
Sevlievo leydis (Sevlievo) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)    2:0 (2:0) 
  [1:0 Veronika Staneva 5', 2:0 Monika Simeonova 10']
Bolyarki (Veliko Tarnovo) - Ekomet 90 (Plovdiv)           0:2 
NSA (Sofia) - Akademik - Geo Milev (Sofia)                6:0 

                           Round 14

16 April 2016, Saturday, 14:00 EEST:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Sportika (Blagoevgrad)        0:6 (0:3) 
17 April 2016, Sunday, 11:00 EEST:
ZhFK Varna (Varna) - NSA (Sofia)                          0:9 
17 April 2016, Sunday, 13:00 EEST:
Burgos leydis (Burgas) - Sevlievo leydis (Sevlievo)       0:8 
17 April 2016, Sunday, 15:00 EEST:
Akademik - Geo Milev (Sofia) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)  0:6 
Ekomet 90 (Plovdiv) - LP Supersport (Sofia)               0:3 

                           Round 15

23 April 2016, Saturday, 15:00 EEST:
NSA (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad)                      6:0 
24 April 2016, Sunday, 15:00 EEST:
Burgos leydis (Burgas) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)        0:6 (0:4) 
  [0:1 Zvezdelina Georgieva 1h, 0:2 Manuela Encheva 1h, 0:3 Nina Georgieva 1h,
   0:4 Nina Georgieva 1h, 0:5 Rumyana Petkova 2h, 0:6 Manuela Encheva 2h]
LP Supersport (Sofia) - Akademik - Geo Milev (Sofia)      7:0 
Bolyarki (Veliko Tarnovo) - ZhFK Varna (Varna)            2:0 
24 April 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Sevlievo leydis (Sevlievo) - Ekomet 90 (Plovdiv)          0:0 

                           Round 16

7 May 2016, Saturday, 15:00 EEST:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - NSA (Sofia)                   1:4 (1:2) 
  [Tina Oreshkova for 1:0 - ???]
8 May 2016, Sunday, 13:00 EEST:
Sportika (Blagoevgrad) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)        2:0 
ZhFK Varna (Varna) - LP Supersport (Sofia)                0:6 
8 May 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Akademik - Geo Milev (Sofia) - Sevlievo leydis (Sevlievo) 0:2 
Ekomet 90 (Plovdiv) - Burgos leydis (Burgas)             19:0 

                           Round 11 - postponed match

not scheduled:
LP Supersport (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)         3:0 awd * 
* - initially postponed, then awarded.

                           Round 17

11 May 2016, Wednesday, 18:00 EEST:
Ekomet 90 (Plovdiv) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)           2:0 (0:0) 
LP Supersport (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad)            4:0 
14 May 2016, Saturday, 13:00 EEST:
Burgos leydis (Burgas) - Akademik - Geo Milev (Sofia)     3:0 
22 May 2016, Sunday, 10:30 EEST:
Sevlievo leydis (Sevlievo) - ZhFK Varna (Varna)           3:1 
25 May 2016, Wednesday, 16:00 EEST:
Bolyarki (Veliko Tarnovo) - NSA (Sofia)                   1:1 

                           Round 18

28 May 2016, Saturday, 13:00 EEST:
ZhFK Varna (Varna) - Burgos leydis (Burgas)               8:1 
28 May 2016, Saturday, 16:30 EEST:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)     0:2 (0:2) 
NSA (Sofia) - LP Supersport (Sofia)                       4:0 
Sportika (Blagoevgrad) - Sevlievo leydis (Sevlievo)       1:1 
Akademik - Geo Milev (Sofia) - Ekomet 90 (Plovdiv)        0:9 

top


Darzhavno parvenstvo - women 2015/16 - Results grid

----------------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8.   9.  10. 
----------------------------------------------------------------------------------------
 1. NSA (Sofia)                        XXX  4:0  6:0  7:1  6:0  7:0  9:0 10:0  6:0 23:0 
 2. LP Supersport (Sofia)              1:2  XXX  4:0  2:1  2:1  3:0* 9:0  5:0  7:0 32:0 
 3. Sportika (Blagoevgrad)             1:4  4:0  XXX  1:0  2:0  7:1  1:1  3:0* 3:0  6:2 
 4. Ekomet 90 (Plovdiv)                0:5  0:3  1:4  XXX  0:0  2:0  5:0  3:0  2:0 19:0 
 5. Bolyarki (Veliko Tarnovo)          1:1  0:1  1:2  0:2  XXX  2:1  3:2  2:0  1:1  3:2 
 6. ZhFK Beroe (Stara Zagora)          1:4  1:4  0:6  0:0  0:2  XXX  1:0  1:3  1:1  3:1 
 7. Sevlievo leydis (Sevlievo)         0:5  0:4  1:8  0:0  0:3  2:0  XXX  3:1  0:2  0:0 
 8. ZhFK Varna (Varna)                 0:9  0:6  0:5  0:3  2:6  0:3  2:2  XXX  3:1  8:1 
 9. Akademik - Geo Milev (Sofia)       0:6  2:4  1:3  0:9  0:6  0:1  0:2  1:1  XXX  9:0 
10. Burgos leydis (Burgas)             1:9  1:6  0:15 0:3  0:14 0:6  0:8  0:9  3:0  XXX 
----------------------------------------------------------------------------------------

top


Kupa na Bulgaria - women 2015/16

Quarter-finals

Sportika (Blagoevgrad)4 ZhFK Beroe (Stara Zagora)1
Sevlievo leydis (Sevlievo)2 ZhFK Varna (Varna)1
LP Supersport (Sofia)5 Bolyarki (Veliko Tarnovo)1
Ekomet 90 (Plovdiv)0 NSA (Sofia)7

1/2 Finals

Sportika (Blagoevgrad)5 Sevlievo leydis (Sevlievo)1
LP Supersport (Sofia)1 NSA (Sofia)2

Final

Sportika (Blagoevgrad)1 NSA (Sofia)3

                           Quarter-finals

21 May 2016, Saturday, 14:00 EEST:
Sportika (Blagoevgrad) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)        4:1 (3:0) 
  [goal for Beroe for Nina Ivanova for 3:1]
Sevlievo leydis (Sevlievo) - ZhFK Varna (Varna)           2:1 
21 May 2016, Saturday, 15:00 EEST:
in Sofia, "NSA" st.:
Ekomet 90 (Plovdiv) - NSA (Sofia)                         0:7 
22 May 2016, Sunday, 16:00 EEST:
in Kostinbrod, "Belitsa" st.:
LP Supersport (Sofia) - Bolyarki (Veliko Tarnovo)         5:1 

                           Semi-finals

10 June 2016, Friday, 16:30 EEST:
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
Sportika (Blagoevgrad) - Sevlievo leydis (Sevlievo)       5:1 (3:1) 
10 June 2016, Friday, 18:45 EEST:
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
LP Supersport (Sofia) - NSA (Sofia)                       1:2 

                           3rd Place Final

12 June 2016, Sunday, 10:00 EEST:
in kv.Kolyo Ganchev, Stara Zagora, "Trace Arena" st. - artificial field:
Sevlievo leydis (Sevlievo) - LP Supersport (Sofia)        0:3 (0:1) 
  [0:1 _ 6', 0:2 _ 46', 0:3 _ 74']

                           Final

12 June 2016, Sunday, 11:00 EEST:
in kv.Kolyo Ganchev, Stara Zagora, "Trace Arena" st.:
Sportika (Blagoevgrad) - NSA (Sofia)                      1:3 (1:2) 
  [0:1 Kachulska 7'-og, 1:1 Inna Dimova 32', 1:2 Velina Koshuleva 41',
   1:3 Monika Razhgeva 60']

top