Yunoshi starsha vazrast (b.1997-98): Varna - Zonalna grupa 2015/16

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 |
        | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Dorostol 2013 (Silistra)           16   12   1   3   38:11   37    
-------------------------------------------------------------------
 2. Kaliakra (Kavarna)                 16   11   3   2   38:9    36    
 3. Dobrudzha 1919 (Dobrich)           16   10   2   4   44:15   32    
 4. Spartak 1918 (Varna)               16   10   1   5   44:9    31    
 5. Svetkavitsa Targovishte (Targ.)    16    9   0   7   48:24   27 [*]
 6. Dunav 2010 (Ruse)                  16    7   2   7   45:29   23    
 7. Shumen 2007 (Shumen)               16    4   1  11   19:65   13    
 8. Botev (Novi pazar)                 16    2   3  11   16:43    9    
 9. Chernomorets (Balchik)             16    0   1  15    6:93    1    
--. Vihar 1926 (Valchi dol)             0    0   0   0    0:0     - [*]

Notes
  - Initially Neftyanik 2010 (Shabla) and Vihar 1926 (Valchi dol) enter the competition, but then both withdraw just before the start of the season. Svetkavista Targovishte (Targovishte) enters the competition taking over Neftyanik 2010's fixtures.
  - The teams play their home matches at the following venues:
    - Botev (Novi pazar) - in Novi pazar;
    - Chernomorets (Balchik) - at the Gradski stadion in Balchik;
    - Dobrudzha 1919 (Dobrich) - at the "Druzhba" stadium in Dobrich;
    - Dorostol 2013 (Silistra) - at the "Louis Eyer" stadium in Silistra;
    - Dunav 2010 (Ruse) - at the "Dunav" stadium in Ruse;
    - Kaliakra (Kavarna) - at the Gradski stadion in Kavarna;
    - Shumen 2007 (Shumen) - at the Uchenicheski stadion in Shumen;
    - Svetkavitsa Targovishte (Targovishte) - at the "Dimitar Burkov" stadium in Targovishte;
    - Spartak 1918 (Varna) - at the "Spartak" stadium in Varna.


                           Round 1

9 September 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Svetkavitsa Targ. (Targ.)      4:0 
  [Aleksandar Dimitrov, Kristian Georgiev, Dyako Dyakov,
   Nikola Nikolov]
Dorostol 2013 (Silistra) - Botev (Novi pazar)             4:0 
Vihar 1926 (Valchi dol) - Dunav 2010 (Ruse)               annulled 
Spartak 1918 (Varna) - Shumen 2007 (Shumen)               3:0 
Kaliakra (Kavarna) - Chernomorets (Balchik)               3:2 

                           Round 2

16 September 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Svetkavitsa Targ. (Targ.) - Chernomorets (Balchik)        3:0 
Shumen 2007 (Shumen) - Kaliakra (Kavarna)                 0:7 
Dunav 2010 (Ruse) - Spartak 1918 (Varna)                  1:0 
Botev (Novi pazar) - Vihar 1926 (Valchi dol)              annulled 
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Dorostol 2013 (Silistra)       1:2 
  [Dyako Dyakov - ???]

                           Round 3

23 September 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Dorostol 2013 (Silistra) - Svetkavitsa Targ. (Targ.)      0:2 
Vihar 1926 (Valchi dol) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)        annulled 
Spartak 1918 (Varna) - Botev (Novi pazar)                 4:0 
Kaliakra (Kavarna) - Dunav 2010 (Ruse)                    6:1 
Chernomorets (Balchik) - Shumen 2007 (Shumen)             1:3 

                           Round 4

30 September 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Svetkavitsa Targovishte (Targ.) - Shumen 2007 (Shumen)   11:1 
Dunav 2010 (Ruse) - Chernomorets (Balchik)                5:0 
Botev (Novi pazar) - Kaliakra (Kavarna)                   0:1 
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Spartak 1918 (Varna)           0:3 
Dorostol 2013 (Silistra) - Vihar 1926 (Valchi dol)        annulled 

                           Round 5

7 October 2015, Wednesday, 15:00 EEST:
Vihar 1926 (Valchi dol) - Svetkavitsa Targ. (Targ.)       annulled 
Spartak 1918 (Varna) - Dorostol 2013 (Silistra)           1:0 
Kaliakra (Kavarna) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)             2:0 
Chernomorets (Balchik) - Botev (Novi pazar)               0:0 
Shumen 2007 (Shumen) - Dunav 2010 (Ruse)                  3:2 

                           Round 6

14 October 2015, Wednesday, 13:30 EEST:
Dorostol 2013 (Silistra) - Kaliakra (Kavarna)             0:0 
14 October 2015, Wednesday, 15:00 EEST:
Svetkavitsa Targovishte (Targ.) - Dunav 2010 (Ruse)       2:1 
Botev (Novi pazar) - Shumen 2007 (Shumen)                 3:5 
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Chernomorets (Balchik)         9:0 
  [Dyako Dyakov (3), Simeon Mitev (2), Martin Mihaylov, Deyvid Bozhilov,
   Teodor Milenov, Dzhem Sali]
Vihar 1926 (Valchi dol) - Spartak 1918 (Varna)            annulled 

                           Round 7

21 October 2015, Wednesday, 15:00 EEST:
Spartak 1918 (Varna) - Svetkavitsa Targovishte (Targ.)    1:2 
Kaliakra (Kavarna) - Vihar 1926 (Valchi dol)              annulled 
Chernomorets (Balchik) - Dorostol 2013 (Silistra)         0:6 
Shumen 2007 (Shumen) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)           1:3 
  [??? - Aleksandar Dimitrov, Kristian Georgiev, Teodor Milenov]
Dunav 2010 (Ruse) - Botev (Novi pazar)                    3:3 

                           Round 8

28 October 2015, Wednesday, 15:00 EET:
Svetkavitsa Targovishte (Targ.) - Botev (Novi pazar)      1:2 
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Dunav 2010 (Ruse)              3:2 
  [Teodor Milenov, Dyako Dyakov, Dzhem Sali - _]
Dorostol 2013 (Silistra) - Shumen 2007 (Shumen)           3:0 
Vihar 1926 (Valchi dol) - Chernomorets (Balchik)          annulled 
Spartak 1918 (Varna) - Kaliakra (Kavarna)                 2:0 

                           Round 9

4 November 2015, Wednesday, 14:00 EET:
Kaliakra (Kavarna) - Svetkavitsa Targovishte (Targ.)      2:1 
Chernomorets (Balchik) - Spartak 1918 (Varna)             0:11 
Shumen 2007 (Shumen) - Vihar 1926 (Valchi dol)            annulled 
Dunav 2010 (Ruse) - Dorostol 2013 (Silistra)              0:1 
Botev (Novi pazar) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)             0:4 
  [Kristian Georgiev (2), Martin Mihaylov, Dyako Dyakov]

                           Round 10

9 March 2016, Wednesday, 15:00 EET:
Svetkavitsa Targ. (Targ.) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)      0:3 
  [Nikola Nikolov, Kristian Georgiev, Simeon Mitev]
Botev (Novi pazar) - Dorostol 2013 (Silistra)             1:2 
Shumen 2007 (Shumen) - Spartak 1918 (Varna)               0:2 
Chernomorets (Balchik) - Kaliakra (Kavarna)               0:8 
Dunav 2010 (Ruse)                                         bye

                           Round 11

16 March 2016, Wednesday, 15:00 EET:
Chernomorets (Balchik) - Svetkavitsa Targ. (Targ.)        0:11 
Kaliakra (Kavarna) - Shumen 2007 (Shumen)                 3:0 awd * 
* - the visitors don't show up.
Spartak 1918 (Varna) - Dunav 2010 (Ruse)                  0:2 
Dorostol 2013 (Silistra) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)       1:0 
Botev (Novi pazar)                                        bye

                           Round 12

23 March 2016, Wednesday, 15:00 EET:
Svetkavitsa Targ. (Targ.) - Dorostol 2013 (Silistra)      2:1 
Botev (Novi pazar) - Spartak 1918 (Varna)                 0:3 
Dunav 2010 (Ruse) - Kaliakra (Kavarna)                    1:1 
Shumen 2007 (Shumen) - Chernomorets (Balchik)             3:0 
Dobrudzha 1919 (Dobrich)                                  bye

                           Round 13

26 March 2016, Saturday, 14:00 EET:
in Obrochishte:
Chernomorets (Balchik) - Dunav 2010 (Ruse)                0:9 
30 March 2016, Wednesday, 15:00 EEST:
Shumen 2007 (Shumen) - Svetkavitsa Targovishte (Targ.)    1:7 
Kaliakra (Kavarna) - Botev (Novi pazar)                   3:0 
Spartak 1918 (Varna) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)           0:0 
Dorostol 2013 (Silistra)                                  bye

                           Round 14

6 April 2016, Wednesday, 12:00 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Shumen 2007 (Shumen)                  5:0 
6 April 2016, Wednesday, 16:00 EEST:
Dorostol 2013 (Silistra) - Spartak 1918 (Varna)           3:2 
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Kaliakra (Kavarna)             0:0 
Botev (Novi pazar) - Chernomorets (Balchik)               4:1 
Svetkavitsa Targovishte (Targovishte)                     bye

                           Round 15

13 April 2016, Wednesday, 16:00 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Svetkavitsa Targovishte (Targ.)       5:3 
Shumen 2007 (Shumen) - Botev (Novi pazar)                 2:2 
in Obrochishte:
Chernomorets (Balchik) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)         2:4 
  [_ - Teodor Milenov (2), Kristian Georgiev, Krasimir Krastev]
Kaliakra (Kavarna) - Dorostol 2013 (Silistra)             0:2 (0:0) 
  [0:1 Filip Filipov 56', 0:2 Emre Akif 68']
Spartak 1918 (Varna)                                      bye

                           Round 16

20 April 2016, Wednesday, 16:00 EEST:
Svetkavitsa Targovishte (Targ.) - Spartak 1918 (Varna)    0:1 (0:1) 
  [0:1 Georgi Berbenkov 1h]
Dorostol 2013 (Silistra) - Chernomorets (Balchik)         3:0 
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Shumen 2007 (Shumen)           6:0 (2:0) 
  [1:0 Nikola Nikolov 6', 2:0 Simeon Mitev 35', 3:0 _ 2h-og,
   4:0 Deyvid Bozhilov 2h, 5:0 Simeon Mitev 2h, 6:0 Nikolay Ivanov 2h]
Botev (Novi pazar) - Dunav 2010 (Ruse)                    0:4 
Kaliakra (Kavarna)                                        bye

                           Round 17

27 April 2016, Wednesday, 16:00 EEST:
Botev (Novi pazar) - Svetkavitsa Targovishte (Targ.)      1:3 
Dunav 2010 (Ruse) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)              postponed 
Shumen 2007 (Shumen) - Dorostol 2013 (Silistra)           0:7 
Kaliakra (Kavarna) - Spartak 1918 (Varna)                 1:0 
12 May 2016, Thursday, 17:00 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)              2:4 
Chernomorets (Balchik)                                    bye

                           Round 18

4 May 2016, Wednesday, 16:00 EEST:
Svetkavitsa Targovishte (Targ.) - Kaliakra (Kavarna)      0:1 
Spartak 1918 (Varna) - Chernomorets (Balchik)            11:0 awd * 
* - abandoned in 75' at 8:0 when a third player from the visitors, who
    started the game with 9 men, gets injured.
Dorostol 2013 (Silistra) - Dunav 2010 (Ruse)              3:2 
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Botev (Novi pazar)             postponed 
16 May 2016, Monday, 17:00 EEST:
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Botev (Novi pazar)             3:0 
Shumen 2007 (Shumen)                                      bye

                           Round 17 - postponed match

12 May 2016, Thursday, 17:00 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)              2:4 

                           Round 18 - postponed match

16 May 2016, Monday, 17:00 EEST:
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Botev (Novi pazar)             3:0 

top


Yunoshi starsha vazrast (b.1997-98): Varna - Zonalna grupa 2015/16 - Results grid

----------------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8.   9.  10. 
----------------------------------------------------------------------------------------
 1. Dorostol 2013 (Silistra)           XXX  0:0  1:0  3:2  0:2  3:2  3:0  4:0  3:0  --- 
 2. Kaliakra (Kavarna)                 0:2  XXX  2:0  1:0  2:1  6:1  3:0* 3:0  3:2  --- 
 3. Dobrudzha 1919 (Dobrich)           1:2  0:0  XXX  0:3  4:0  3:2  6:0  3:0  9:0  --- 
 4. Spartak 1918 (Varna)               1:0  2:0  0:0  XXX  1:2  0:2  3:0  4:0 11:0* --- 
 5. Svetkavitsa Targovishte (Targ.)    2:1  0:1  0:3  0:1  XXX  2:1 11:1  1:2  3:0  --- 
 6. Dunav 2010 (Ruse)                  0:1  1:1  2:4  1:0  5:3  XXX  5:0  3:3  5:0  --- 
 7. Shumen 2007 (Shumen)               0:7  0:7  1:3  0:2  1:7  3:2  XXX  2:2  3:0  --- 
 8. Botev (Novi pazar)                 1:2  0:1  0:4  0:3  1:3  0:4  3:5  XXX  4:1  --- 
 9. Chernomorets (Balchik)             0:6  0:8  2:4  0:11 0:11 0:9  1:3  0:0  XXX  --- 
10. Vihar 1926 (Valchi dol)            ---  ---  ---  ---  ---  ---  ---  ---  ---  XXX 
----------------------------------------------------------------------------------------

top