Yunoshi starsha vazrast (b.1997-98): Sofia (stolitsa) - Mezhduoblastna grupa 2015/16

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 |
        | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Minyor (Pernik)                    18   16   2   0   72:8    50    
-------------------------------------------------------------------
 2. Slivnishki geroy (Slivnitsa)       18   12   2   4   61:21   38    
 3. Botev 57 (Sofia)                   18   11   4   3   52:24   37    
 4. Vitosha (Bistritsa)                18   11   2   5   54:34   35    
 5. BM Sport (Sofia)                   18    9   0   9   52:39   27     [1 0 1  6:4  3]
 6. Sportist (Svoge)                   18    9   0   9   33:43   27     [1 0 1  4:6  3]
 7. Pravets 99 (Pravets)               18    5   2  11   32:42   17    
 8. Iskar (German)                     18    5   1  12   33:60   16    
 9. OFK Elin Pelin (Elin Pelin)        18    3   2  13   26:88   11    
10. Akademik 1947 (Sofia)              18    1   1  16   17:73    4    
--. Lokomotiv 1929 (Sofia)              6    5   0   1   22:5    -- [*]
--. Sofia 2010 (Sofia)                  0    0   0   0    0:0     - [*]

Notes
  - Sofia 2010 (Sofia) initially signs up for the group, but then withdraws just before the start of the season.
  - Lokomotiv 1929 (Sofia) withdraws after round 7. Its results are annulled and its opponents until the end of the season bye.
  - The teams play their home matches at the following stadiums:
    - Akademik 1947 (Sofia) - at the old "Akademik" st. /4-ti kilometar/ in Sofia;
    - Botev 57 (Sofia) - at "57-mo uchilishte" st. in Sofia;
    - BM Sport (Sofia) - at "Bonsist" st. in Sofia;
    - Vitosha (Bistritsa) - at the old "Akademik" st. /4-ti kilometar/ in Sofia;
    - Iskar (German) - in kv.Benkovski, Sofia;
    - OFK Elin Pelin (Elin Pelin) - at "Levski" st. in grad Elin Pelin;
    - Pravets 99 (Pravets) - at sporten kompleks "Pravets" in Pravets;
    - Slivnishki geroy (Slivnitsa) - at "Slivnishki geroy" st. in Slivnitsa;
    - Sportist (Svoge) - at Gradski stadion in Svoge;
    - FK Minyor (Pernik) - at "Zvezda" st. in kv.Dimova mahala, Pernik.


                           Round 1

5 September 2015, Saturday, 12:00 EEST:
Vitosha (Bistritsa) - Minyor (Pernik)                     0:2 
5 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Akademik 1947 (Sofia) - Iskar (German)                    1:2 
Botev 57 (Sofia) - Lokomotiv 1929 (Sofia)                 0:2  /annulled/ 
Sportist (Svoge) - OFK Elin Pelin (Elin Pelin)            3:2 
Sofia 2010 (Sofia) - BM Sport (Sofia)                     annulled 
23 September 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Pravets 99 (Pravets)       3:1 

                           Round 2

12 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Iskar (German) - Minyor (Pernik)                          1:3 
BM Sport (Sofia) - Vitosha (Bistritsa)                    2:3 
OFK Elin Pelin (Elin Pelin) - Sofia 2010 (Sofia)          annulled 
Lokomotiv 1929 (Sofia) - Sportist (Svoge)                 5:0  /annulled/ 
Akademik 1947 (Sofia) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)      2:2 
30 September 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Pravets 99 (Pravets) - Botev 57 (Sofia)                   1:1 

                           Round 3

19 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Iskar (German)             7:1 
Botev 57 (Sofia) - Akademik 1947 (Sofia)                  9:0 
Sportist (Svoge) - Pravets 99 (Pravets)                   2:1 
Sofia 2010 (Sofia) - Lokomotiv 1929 (Sofia)               annulled 
Vitosha (Bistritsa) - OFK Elin Pelin (Elin Pelin)         6:1 
Minyor (Pernik) - BM Sport (Sofia)                        7:1 

                           Round 4

26 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Iskar (German) - BM Sport (Sofia)                         4:2 
OFK Elin Pelin (Elin Pelin) - Minyor (Pernik)             0:8 
Lokomotiv 1929 (Sofia) - Vitosha (Bistritsa)              1:0  /annulled/ 
Pravets 99 (Pravets) - Sofia 2010 (Sofia)                 annulled 
Akademik 1947 (Sofia) - Sportist (Svoge)                  1:2 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Botev 57 (Sofia)           3:3 

                           Round 5

3 October 2015, Saturday, 12:00 EEST:
Botev 57 (Sofia) - Iskar (German)                         5:2 
3 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Sportist (Svoge) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)           1:3 
Sofia 2010 (Sofia) - Akademik 1947 (Sofia)                annulled 
Vitosha (Bistritsa) - Pravets 99 (Pravets)                4:1 
Minyor (Pernik) - Lokomotiv 1929 (Sofia)                  3:2  /annulled/ 
BM Sport (Sofia) - OFK Elin Pelin (Elin Pelin)           11:2 

                           Round 6

9 October 2015, Friday, 16:00 EEST:
Pravets 99 (Pravets) - Minyor (Pernik)                    0:2 
10 October 2015, Saturday, 13:30 EEST:
Botev 57 (Sofia) - Sportist (Svoge)                       4:2 
10 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Iskar (German) - OFK Elin Pelin (Elin Pelin)              4:1 
Lokomotiv 1929 (Sofia) - BM Sport (Sofia)                 2:1  /annulled/ 
Akademik 1947 (Sofia) - Vitosha (Bistritsa)               3:7 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Sofia 2010 (Sofia)         annulled 

                           Round 7

17 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Sportist (Svoge) - Iskar (German)                         3:0 
Sofia 2010 (Sofia) - Botev 57 (Sofia)                     annulled 
Vitosha (Bistritsa) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)        2:5 
Minyor (Pernik) - Akademik 1947 (Sofia)                   9:0 
BM Sport (Sofia) - Pravets 99 (Pravets)                   3:1 
OFK Elin Pelin (Elin Pelin) - Lokomotiv 1929 (Sofia)      1:10  /annulled/ 

                           Round 8

24 October 2015, Saturday, 12:30 EEST:
Botev 57 (Sofia) - Vitosha (Bistritsa)                    4:3 
24 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Iskar (German) - Lokomotiv 1929 (Sofia)                   annulled 
Pravets 99 (Pravets) - OFK Elin Pelin (Elin Pelin)        7:0 
Akademik 1947 (Sofia) - BM Sport (Sofia)                  1:3 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Minyor (Pernik)            0:1 
Sportist (Svoge) - Sofia 2010 (Sofia)                     annulled 

                           Round 9

31 October 2015, Saturday, 11:00 EET:
OFK Elin Pelin (Elin Pelin) - Akademik 1947 (Sofia)       2:1 
31 October 2015, Saturday, 12:00 EET:
Vitosha (Bistritsa) - Sportist (Svoge)                    1:0 
Minyor (Pernik) - Botev 57 (Sofia)                        1:0 
31 October 2015, Saturday, 12:30 EET:
Lokomotiv 1929 (Sofia) - Pravets 99 (Pravets)             annulled 
31 October 2015, Saturday, 14:00 EET:
Sofia 2010 (Sofia) - Iskar (German)                       annulled 
BM Sport (Sofia) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)           postponed 
10 November 2015, Tuesday, 14:00 EET:
BM Sport (Sofia) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)           0:2 

                           Round 10

7 November 2015, Saturday, 12:00 EET:
Iskar (German) - Pravets 99 (Pravets)                     5:1 
7 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - OFK Elin Pelin (El.Pelin) 12:0 
Botev 57 (Sofia) - BM Sport (Sofia)                       1:0 
Sportist (Svoge) - Minyor (Pernik)                        1:2 
Sofia 2010 (Sofia) - Vitosha (Bistritsa)                  annulled 
7 November 2015, Saturday, 15:00 EET:
Akademik 1947 (Sofia) - Lokomotiv 1929 (Sofia)            annulled 

                           Round 9 - postponed match

10 November 2015, Tuesday, 14:00 EET:
BM Sport (Sofia) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)           0:2 

                           Round 11

14 November 2015, Saturday, 13:00 EET:
Lokomotiv 1929 (Sofia) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)     annulled 
14 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Vitosha (Bistritsa) - Iskar (German)                      6:4 
Minyor (Pernik) - Sofia 2010 (Sofia)                      annulled 
BM Sport (Sofia) - Sportist (Svoge)                       2:3 
OFK Elin Pelin (Elin Pelin) - Botev 57 (Sofia)            1:3 
Pravets 99 (Pravets) - Akademik 1947 (Sofia)              1:0 

                           Round 12

5 March 2016, Saturday, 14:00 EET:
Iskar (German) - Akademik 1947 (Sofia)                    1:0 
Pravets 99 (Pravets) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)       1:0 
OFK Elin Pelin (Elin Pelin) - Sportist (Svoge)            0:3 awd 
Minyor (Pernik) - Vitosha (Bistritsa)                     2:0 
Botev 57 (Sofia)                                          bye
BM Sport (Sofia)                                          bye

                           Round 13

12 March 2016, Saturday, 13:00 EET:
Vitosha (Bistritsa) - BM Sport (Sofia)                    0:3 
12 March 2016, Saturday, 14:00 EET:
Minyor (Pernik) - Iskar (German)                          4:0 
Botev 57 (Sofia) - Pravets 99 (Pravets)                   4:0 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Akademik 1947 (Sofia)      postponed 
20 April 2016, Wednesday:
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Akademik 1947 (Sofia)      5:1 * 
* - the match date isn't certain.
OFK Elin Pelin (Elin Pelin)                               bye
Sportist (Svoge)                                          bye

                           Round 14

18 March 2016, Friday, 16:00 EET:
in Sofia, "57-mo uchilishte" st.:
Akademik 1947 (Sofia) - Botev 57 (Sofia)                  2:3 
19 March 2016, Saturday, 14:00 EET:
Iskar (German) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)             0:3 awd * 
* - initially postponed, then awarded.
Pravets 99 (Pravets) - Sportist (Svoge)                   5:1 
OFK Elin Pelin (Elin Pelin) - Vitosha (Bistritsa)         2:2 
20 March 2016, Sunday, 14:00 EET:
BM Sport (Sofia) - Minyor (Pernik)                        0:4 

                           Round 15

26 March 2016, Saturday, 14:00 EET:
BM Sport (Sofia) - Iskar (German)                         6:1 
Minyor (Pernik) - OFK Elin Pelin (Elin Pelin)             9:1 
Sportist (Svoge) - Akademik 1947 (Sofia)                  5:0 
Botev 57 (Sofia) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)           0:3 
Vitosha (Bistritsa)                                       bye
Pravets 99 (Pravets)                                      bye

                           Round 16

2 April 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Iskar (German) - Botev 57 (Sofia)                         1:3 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Sportist (Svoge)           5:1 
Pravets 99 (Pravets) - Vitosha (Bistritsa)                1:3 
OFK Elin Pelin (Elin Pelin) - BM Sport (Sofia)            2:3 
Akademik 1947 (Sofia)                                     bye
Minyor (Pernik)                                           bye

                           Round 17

9 April 2016, Saturday, 17:00 EEST:
OFK Elin Pelin (Elin Pelin) - Iskar (German)              4:4 
Minyor (Pernik) - Pravets 99 (Pravets)                    2:2 
Vitosha (Bistritsa) - Akademik 1947 (Sofia)               6:0 
Sportist (Svoge) - Botev 57 (Sofia)                       3:2 
BM Sport (Sofia)                                          bye
Slivnishki geroy (Slivnitsa)                              bye

                           Round 18

16 April 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Iskar (German) - Sportist (Svoge)                         0:2 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Vitosha (Bistritsa)        1:2 
Akademik 1947 (Sofia) - Minyor (Pernik)                   1:7 
Pravets 99 (Pravets) - BM Sport (Sofia)                   3:6 
Botev 57 (Sofia)                                          bye
OFK Elin Pelin (Elin Pelin)                               bye

                           Round 13 - postponed match

20 April 2016, Wednesday:
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - Akademik 1947 (Sofia)      5:1 * 
* - the match date isn't certain.

                           Round 19

23 April 2016, Saturday, 17:00 EEST:
BM Sport (Sofia) - Akademik 1947 (Sofia)                  5:0 
Minyor (Pernik) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)            3:1 
Vitosha (Bistritsa) - Botev 57 (Sofia)                    1:1 
25 April 2016, Monday, 17:00 EEST:
OFK Elin Pelin (Elin Pelin) - Pravets 99 (Pravets)        2:0 
Iskar (German)                                            bye
Sportist (Svoge)                                          bye

                           Round 20

7 May 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Sportist (Svoge) - Vitosha (Bistritsa)                    0:5 
Botev 57 (Sofia) - Minyor (Pernik)                        0:0 
Slivnishki geroy (Slivnitsa) - BM Sport (Sofia)           2:0 
Akademik 1947 (Sofia) - OFK Elin Pelin (Elin Pelin)       1:4 
Iskar (German)                                            bye
Pravets 99 (Pravets)                                      bye

                           Round 21

14 May 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Pravets 99 (Pravets) - Iskar (German)                     6:1 
BM Sport (Sofia) - Botev 57 (Sofia)                       1:2 
Minyor (Pernik) - Sportist (Svoge)                        6:0 
17 May 2016, Tuesday, 17:00 EEST:
OFK Elin Pelin (El.Pelin) - Slivnishki geroy (Slivnitsa)  2:4 
Akademik 1947 (Sofia)                                     bye
Vitosha (Bistritsa)                                       bye

                           Round 22

21 May 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Iskar (German) - Vitosha (Bistritsa)                      2:3 
Sportist (Svoge) - BM Sport (Sofia)                       1:4 
Botev 57 (Sofia) - OFK Elin Pelin (Elin Pelin)            7:0 
Akademik 1947 (Sofia) - Pravets 99 (Pravets)              3:0 awd * 
* - the visitors don't show up.
Minyor (Pernik)                                           bye
Slivnishki geroy (Slivnitsa)                              bye

top


Yunoshi starsha vazrast (b.1997-98): Sofia (stolitsa) - Mezhduoblastna grupa 2015/16 - Results grid

--------------------------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8.   9.  10.  11.  12. 
--------------------------------------------------------------------------------------------------
 1. Minyor (Pernik)                    XXX  3:1  1:0  2:0  7:1  6:0  2:2  4:0  9:1  9:0 (3:2) --- 
 2. Slivnishki geroy (Slivnitsa)       0:1  XXX  3:3  1:2  2:0  5:1  3:1  7:1 12:0  5:1  ---  --- 
 3. Botev 57 (Sofia)                   0:0  0:3  XXX  4:3  1:0  4:2  4:0  5:2  7:0  9:0 (0:2) --- 
 4. Vitosha (Bistritsa)                0:2  2:5  1:1  XXX  0:3  1:0  4:1  6:4  6:1  6:0  ---  --- 
 5. BM Sport (Sofia)                   0:4  0:2  1:2  2:3  XXX  2:3  3:1  6:1 11:2  5:0  ---  --- 
 6. Sportist (Svoge)                   1:2  1:3  3:2  0:5  1:4  XXX  2:1  3:0  3:2  5:0  ---  --- 
 7. Pravets 99 (Pravets)               0:2  1:0  1:1  1:3  3:6  5:1  XXX  6:1  7:0  1:0  ---  --- 
 8. Iskar (German)                     1:3  0:3* 1:3  2:3  4:2  0:2  5:1  XXX  4:1  1:0  ---  --- 
 9. OFK Elin Pelin (Elin Pelin)        0:8  2:4  1:3  2:2  2:3  0:3* 2:0  4:4  XXX  2:1 (1:10) --- 
10. Akademik 1947 (Sofia)              1:7  2:2  2:3  3:7  1:3  1:2  3:0* 1:2  1:4  XXX  ---  --- 
11. Lokomotiv 1929 (Sofia)             ---  ---  --- (1:0)(2:1)(5:0) ---  ---  ---  ---  XXX  --- 
12. Sofia 2010 (Sofia)                 ---  ---  ---  ---  ---  ---  ---  ---  ---  ---  ---  XXX 
--------------------------------------------------------------------------------------------------

top