OFG Targovishte 2015/16

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 |
        | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Svetkavitsa 1922 (Targovishte)     22   21   1   0   95:6    64        Champion
-------------------------------------------------------------------
 2. Agrotron-M (Momino)                22   14   3   5   62:30   45 [+][*]          [1 1 0  8:5  4]
 3. Levski (Omurtag)                   22   14   3   5   73:35   45                 [0 1 1  5:8  1]
 4. Chernolomets 04 (Popovo)           22   11   3   8   37:31   36                
 5. Borovets (Targovishte)             22   10   4   8   47:44   34                
 6. Kamburovo (Kamburovo)              22    9   5   8   40:46   32 [+]            
 7. Sportist (Kovachevets)             21   10   1  10   42:33   31 [+]            
 8. Tuzlushka slava (Antonovo)         21    8   5   8   45:40   29                
 9. Vihar 1931 (Dalgach)               22    8   3  11   48:71   27 [+]            
10. Agroelit (Makariopolsko)           22    4   2  16   29:82   14                
11. Sokol (Treskavets)                 22    2   1  19   15:71    7    [*]         
12. Iskra (Golyamo gradishte)          22    4   1  17   23:67   13    [*]         

Notes
  - Agrotron (Plastina), 1st last season; withdraws. The players and sponsor move to Momino where they register a new team - Agrotron-M.
  - Belomorets (Svetlen), 9th last season; withdraw.
  - Vihar (Dalgach), Kamburovo (Kamburovo) and Sportist (Kovachevets) join the group.
  - Sakrovishteto na Kralevo (Kralevo), 7th; and Balkanski kat (Stevrek), 12th last season; withdraw just before the start of the season. A new schedule for 12 teams is prepared. The initial draw was as follows:
    Iskra - Sokol
    Agrotron - Kamburovo
    Vihar 1931 - Balkanski kat
    Chernolomets 04 - Agroelit-M
    Sportist - Levski
    Borovets - Tuzlushka slava
    Svetkavitsa 1922 - Sakrovishteto na Kralevo.
  - Svetkavitsa 1922 (Targovishte) plays its home games at the "Nedelcho Kamov" stadium in Targovishte.
  - Borovets (Targovishte) plays its home games at the Rabotnicheski stadion in Targovishte.
  - Sportist (Kovachevets) plays its home games in Popovo.
  - The round 14 match Sportist (Kovachevets) - Tuzlushka slava (Antonovo) is annulled.
  - Iskra (Golyamo gradishte) withdraws at the winter break. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.
  - Sokol (Treskavets) is relegated from the group after walking off the field in its round 17 game against Tuzlushka slava. Its results still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.


                           Round 1

12 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Iskra (Golyamo gradishte) - Sokol (Treskavets)            1:0 
Agrotron-M (Momino) - Kamburovo (Kamburovo)               5:0 
Borovets (Targovishte) - Tuzlushka slava (Antonovo)       2:1 
13 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Svetkavitsa 1922 (Targovishte) - Vihar 1931 (Dalgach)     postponed 
Chernolomets 04 (Popovo) - Agroelit (Makariopolsko)       2:1 
Levski (Omurtag) - Sportist (Kovachevets)                 4:1 
24 October 2015, Saturday, 12:00 EEST:
Svetkavitsa 1922 (Targovishte) - Vihar 1931 (Dalgach)     7:2 

                           Round 2

19 September 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Vihar 1931 (Dalgach) - Tuzlushka slava (Antonovo)         6:1 
in Popovo:
Sportist (Kovachevets) - Borovets (Targovishte)           2:5 
Agroelit (Makariopolsko) - Levski (Omurtag)               2:4 
Kamburovo (Kamburovo) - Chernolomets 04 (Popovo)          1:1 
Sokol (Treskavets) - Agrotron-M (Momino)                  0:4 
Svetkavitsa 1922 (Targ.) - Iskra (Golyamo gradishte)     15:0 

                           Round 3

22 September 2015, Tuesday, 16:00 EEST:
Iskra (Golyamo gradishte) - Vihar 1931 (Dalgach)          8:0 
Agrotron-M (Momino) - Svetkavitsa 1922 (Targovishte)      0:3 
Chernolomets 04 (Popovo) - Sokol (Treskavets)             3:0 
Levski (Omurtag) - Kamburovo (Kamburovo)                  5:0 
Borovets (Targovishte) - Agroelit (Makariopolsko)         2:2 
Tuzlushka slava (Antonovo) - Sportist (Kovachevets)       2:1 

                           Round 4

26 September 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Sokol (Treskavets) - Levski (Omurtag)                     1:2 
Iskra (Golyamo gradishte) - Agrotron-M (Momino)           3:0 awd * 
* - abandoned at the visitors' fault.
27 September 2015, Sunday, 15:00 EEST:
Svetkavitsa 1922 (Targ.) - Chernolomets 04 (Popovo)       3:1 
27 September 2015, Sunday, 16:00 EEST:
Vihar 1931 (Dalgach) - Sportist (Kovachevets)             6:4 
Agroelit (Makariopolsko) - Tuzlushka slava (Antonovo)     5:2 
Kamburovo (Kamburovo) - Borovets (Targovishte)            0:0 

                           Round 5

3 October 2015, Saturday, 15:00 EEST:
Agrotron-M (Momino) - Vihar 1931 (Dalgach)                5:3 
Chernolomets 04 (Popovo) - Iskra (Golyamo gradishte)      3:1 
Borovets (Targovishte) - Sokol (Treskavets)               3:1 
4 October 2015, Sunday, 15:00 EEST:
Levski (Omurtag) - Svetkavitsa 1922 (Targovishte)         0:2 
Tuzlushka slava (Antonovo) - Kamburovo (Kamburovo)        4:2 
in Popovo:
Sportist (Kovachevets) - Agroelit (Makariopolsko)         2:0 

                           Round 6

10 October 2015, Saturday, 15:00 EEST:
Svetkavitsa 1922 (Targovishte) - Borovets (Targovishte)   2:1 
Iskra (Golyamo gradishte) - Levski (Omurtag)              3:3 
Agrotron-M (Momino) - Chernolomets 04 (Popovo)            3:0 
11 October 2015, Sunday, 15:00 EEST:
Vihar 1931 (Dalgach) - Agroelit (Makariopolsko)           1:1 
Kamburovo (Kamburovo) - Sportist (Kovachevets)            0:3 
Sokol (Treskavets) - Tuzlushka slava (Antonovo)           3:3 

                           Round 7

17 October 2015, Saturday, 15:00 EEST:
Chernolomets 04 (Popovo) - Vihar 1931 (Dalgach)           6:1 
Levski (Omurtag) - Agrotron-M (Momino)                    2:2 
Borovets (Targovishte) - Iskra (Golyamo gradishte)        5:2 
18 October 2015, Sunday, 15:00 EEST:
Tuzlushka slava (Antonovo) - Svetkavitsa 1922 (Targ.)     0:1 
in Popovo:
Sportist (Kovachevets) - Sokol (Treskavets)               4:0 
Agroelit (Makariopolsko) - Kamburovo (Kamburovo)          1:4 

                           Round 8

21 October 2015, Wednesday, 15:30 EEST:
Vihar 1931 (Dalgach) - Kamburovo (Kamburovo)              1:3 
Svetkavitsa 1922 (Targovishte) - Sportist (Kovachevets)   postponed 
22 October 2015, Thursday, 15:30 EEST:
Sokol (Treskavets) - Agroelit (Makariopolsko)             3:0 
Iskra (Golyamo gradishte) - Tuzlushka slava (Antonovo)    0:3 
Agrotron-M (Momino) - Borovets (Targovishte)              postponed 
Chernolomets 04 (Popovo) - Levski (Omurtag)               postponed 
28 October 2015, Wednesday, 15:30 EET:
Chernolomets 04 (Popovo) - Levski (Omurtag)               0:0 
31 October 2015, Saturday, 12:00 EET:
Svetkavitsa 1922 (Targovishte) - Sportist (Kovachevets)   1:0 
28 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Agrotron-M (Momino) - Borovets (Targovishte)              4:1 

                           Round 1 - postponed match

24 October 2015, Saturday, 12:00 EEST:
Svetkavitsa 1922 (Targovishte) - Vihar 1931 (Dalgach)     7:2 

                           Round 8 - postponed matches

28 October 2015, Wednesday, 15:30 EET:
Chernolomets 04 (Popovo) - Levski (Omurtag)               0:0 
31 October 2015, Saturday, 12:00 EET:
Svetkavitsa 1922 (Targovishte) - Sportist (Kovachevets)   1:0 

                           Round 9

31 October 2015, Saturday, 14:00 EET:
Levski (Omurtag) - Vihar 1931 (Dalgach)                   postponed * 
Borovets (Targovishte) - Chernolomets 04 (Popovo)         postponed * 
Tuzlushka slava (Antonovo) - Agrotron-M (Momino)          postponed * 
1 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
in Popovo:
Sportist (Kovachevets) - Iskra (Golyamo gradishte)        postponed * 
Agroelit (Makariopolsko) - Svetkavitsa 1922 (Targ.)       postponed * 
Kamburovo (Kamburovo) - Sokol (Treskavets)                postponed * 
* - the entire round is postponed due to the municipal elections in the
    country.
21 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Levski (Omurtag) - Vihar 1931 (Dalgach)                   7:0 
Borovets (Targovishte) - Chernolomets 04 (Popovo)         2:0 
22 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Tuzlushka slava (Antonovo) - Agrotron-M (Momino)          1:2 
Sportist (Kovachevets) - Iskra (Golyamo gradishte)        2:1 
Agroelit (Makariopolsko) - Svetkavitsa 1922 (Targ.)       0:2 
Kamburovo (Kamburovo) - Sokol (Treskavets)                3:0 

                           Round 10

7 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Vihar 1931 (Dalgach) - Sokol (Treskavets)                 postponed 
Agrotron-M (Momino) - Sportist (Kovachevets)              3:2 
Levski (Omurtag) - Borovets (Targovishte)                 4:1 
8 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Svetkavitsa 1922 (Targovishte) - Kamburovo (Kamburovo)    7:1 
Iskra (Golyamo gradishte) - Agroelit (Makariopolsko)      1:3 
Chernolomets 04 (Popovo) - Tuzlushka slava (Antonovo)     2:1 
28 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Vihar 1931 (Dalgach) - Sokol (Treskavets)                 3:0 

                           Round 11

14 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Borovets (Targovishte) - Vihar 1931 (Dalgach)             4:1 
Tuzlushka slava (Antonovo) - Levski (Omurtag)             0:1 
Kamburovo (Kamburovo) - Iskra (Golyamo gradishte)         0:3 awd * 
* - initially 8:2, then Kamburovo is awarded a 0:3 loss due to them using
    an ineligible player.
15 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
in Popovo:
Sportist (Kovachevets) - Chernolomets 04 (Popovo)         1:0 
Agroelit (Makariopolsko) - Agrotron-M (Momino)            0:4 
Sokol (Treskavets) - Svetkavitsa 1922 (Targovishte)       0:3 awd 

                           Round 9 - postponed matches

21 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Levski (Omurtag) - Vihar 1931 (Dalgach)                   7:0 
Borovets (Targovishte) - Chernolomets 04 (Popovo)         2:0 
22 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Tuzlushka slava (Antonovo) - Agrotron-M (Momino)          1:2 
Sportist (Kovachevets) - Iskra (Golyamo gradishte)        2:1 
Agroelit (Makariopolsko) - Svetkavitsa 1922 (Targ.)       0:2 
Kamburovo (Kamburovo) - Sokol (Treskavets)                3:0 

                           Round 8 - postponed match

28 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Agrotron-M (Momino) - Borovets (Targovishte)              4:1 

                           Round 10 - postponed match

28 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
Vihar 1931 (Dalgach) - Sokol (Treskavets)                 3:0 

                           Round 12

12 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
Sokol (Treskavets) - Iskra (Golyamo gradishte)            3:0 awd 
13 March 2016, Sunday, 15:00 EET:
Vihar 1931 (Dalgach) - Svetkavitsa 1922 (Targovishte)     0:8 
Kamburovo (Kamburovo) - Agrotron-M (Momino)               postponed 
Agroelit (Makariopolsko) - Chernolomets 04 (Popovo)       0:1 
in Popovo:
Sportist (Kovachevets) - Levski (Omurtag)                 2:1 
Tuzlushka slava (Antonovo) - Borovets (Targovishte)       postponed 
30 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Kamburovo (Kamburovo) - Agrotron-M (Momino)               1:1 
7 May 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Tuzlushka slava (Antonovo) - Borovets (Targovishte)       3:0 

                           Round 13

19 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
Tuzlushka slava (Antonovo) - Vihar 1931 (Dalgach)         1:1 
Iskra (Golyamo gradishte) - Svetkavitsa 1922 (Targ.)      0:3 awd 
20 March 2016, Sunday, 15:00 EET:
Borovets (Targovishte) - Sportist (Kovachevets)           2:2 
Levski (Omurtag) - Agroelit (Makariopolsko)               8:0 
Chernolomets 04 (Popovo) - Kamburovo (Kamburovo)          2:2 
Agrotron-M (Momino) - Sokol (Treskavets)                  6:2 

                           Round 14

26 March 2016, Saturday, 15:00 EET:
Vihar 1931 (Dalgach) - Iskra (Golyamo gradishte)          3:0 awd 
Kamburovo (Kamburovo) - Levski (Omurtag)                  3:2 
27 March 2016, Sunday, 15:00 EEST:
Svetkavitsa 1922 (Targovishte) - Agrotron-M (Momino)      2:0 
Sokol (Treskavets) - Chernolomets 04 (Popovo)             0:3 awd * 
* - initially postponed, then awarded after Sokol's relegation.
Agroelit (Makariopolsko) - Borovets (Targovishte)         2:6 
in Popovo:
Sportist (Kovachevets) - Tuzlushka slava (Antonovo)       annulled * 
* - abandoned at 5:1 at both teams' fault. Sportist is banned with playing
    1 home game at a neutral venue.

                           Round 15

2 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
at a neutral venue: *
Sportist (Kovachevets) - Vihar 1931 (Dalgach)             3:0 
* - at a neutral venue due to Sportist serving a home match ban.
Levski (Omurtag) - Sokol (Treskavets)                     7:1 
Chernolomets 04 (Popovo) - Svetkavitsa 1922 (Targ.)       0:3 
3 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Tuzlushka slava (Antonovo) - Agroelit (Makariopolsko)     4:2 
Borovets (Targovishte) - Kamburovo (Kamburovo)            3:2 
Agrotron-M (Momino) - Iskra (Golyamo gradishte)           3:0 awd 

                           Round 16

9 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Iskra (Golyamo gradishte) - Chernolomets 04 (Popovo)      0:3 awd 
Svetkavitsa 1922 (Targovishte) - Levski (Omurtag)         8:1 
Kamburovo (Kamburovo) - Tuzlushka slava (Antonovo)        2:2 
10 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Vihar 1931 (Dalgach) - Agrotron-M (Momino)                1:0 
Sokol (Treskavets) - Borovets (Targovishte)               1:4 
Agroelit (Makariopolsko) - Sportist (Kovachevets)         0:7 

                           Round 17

16 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
in Popovo:
Sportist (Kovachevets) - Kamburovo (Kamburovo)            0:1 
Tuzlushka slava (Antonovo) - Sokol (Treskavets)           7:0 awd 
Borovets (Targovishte) - Svetkavitsa 1922 (Targovishte)   0:5 
Levski (Omurtag) - Iskra (Golyamo gradishte)              3:0 awd 
17 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Agroelit (Makariopolsko) - Vihar 1931 (Dalgach)           2:6 
Chernolomets 04 (Popovo) - Agrotron-M (Momino)            1:0 

                           Round 18

23 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Iskra (Golyamo gradishte) - Borovets (Targovishte)        0:3 awd 
Svetkavitsa 1922 (Targ.) - Tuzlushka slava (Antonovo)     0:0 
24 April 2016, Sunday, 16:00 EEST:
Vihar 1931 (Dalgach) - Chernolomets 04 (Popovo)           3:0 
Agrotron-M (Momino) - Levski (Omurtag)                    6:3 
Sokol (Treskavets) - Sportist (Kovachevets)               0:3 awd 
Kamburovo (Kamburovo) - Agroelit (Makariopolsko)          5:0 

                           Round 19

29 April 2016, Friday, 16:00 EEST:
Kamburovo (Kamburovo) - Vihar 1931 (Dalgach)              4:3 
Tuzlushka slava (Antonovo) - Iskra (Golyamo gradishte)    3:0 awd 
Levski (Omurtag) - Chernolomets 04 (Popovo)               4:1 
2 May 2016, Monday, 16:00 EEST:
Agroelit (Makariopolsko) - Sokol (Treskavets)             3:0 awd 
in Popovo:
Sportist (Kovachevets) - Svetkavitsa 1922 (Targovishte)   0:3 
Borovets (Targovishte) - Agrotron-M (Momino)              0:3 

                           Round 12 - postponed match

30 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Kamburovo (Kamburovo) - Agrotron-M (Momino)               1:1 

                           Round 12 - postponed match

7 May 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Tuzlushka slava (Antonovo) - Borovets (Targovishte)       3:0 

                           Round 20

7 May 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Iskra (Golyamo gradishte) - Sportist (Kovachevets)        0:3 awd 
Sokol (Treskavets) - Kamburovo (Kamburovo)                0:3 awd 
8 May 2016, Sunday, 15:00 EEST:
Svetkavitsa 1922 (Targ.) - Agroelit (Makariopolsko)      11:0 
8 May 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Vihar 1931 (Dalgach) - Levski (Omurtag)                   2:5 
Chernolomets 04 (Popovo) - Borovets (Targovishte)         3:1 
Agrotron-M (Momino) - Tuzlushka slava (Antonovo)          3:3 

                           Round 21

14 May 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Sokol (Treskavets) - Vihar 1931 (Dalgach)                 0:3 awd 
Kamburovo (Kamburovo) - Svetkavitsa 1922 (Targovishte)    0:3 
Borovets (Targovishte) - Levski (Omurtag)                 0:2 
15 May 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Agroelit (Makariopolsko) - Iskra (Golyamo gradishte)      3:0 awd 
in Popovo:
Sportist (Kovachevets) - Agrotron-M (Momino)              0:1 
Tuzlushka slava (Antonovo) - Chernolomets 04 (Popovo)     4:2 

                           Round 22

21 May 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Levski (Omurtag) - Tuzlushka slava (Antonovo)             5:0 
Iskra (Golyamo gradishte) - Kamburovo (Kamburovo)         0:3 awd 
Svetkavitsa 1922 (Targovishte) - Sokol (Treskavets)       3:0 awd 
22 May 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Vihar 1931 (Dalgach) - Borovets (Targovishte)             2:2 
Chernolomets 04 (Popovo) - Sportist (Kovachevets)         3:0 
Agrotron-M (Momino) - Agroelit (Makariopolsko)            7:2 

top


OFG Targovishte 2015/16 - Results grid

--------------------------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8.   9.  10.  11.  12. 
--------------------------------------------------------------------------------------------------
 1. Svetkavitsa 1922 (Targovishte)     XXX  2:0  8:1  3:1  2:1  7:1  1:0  0:0  7:2 11:0  3:0*15:0 
 2. Agrotron-M (Momino)                0:3  XXX  6:3  3:0  4:1  5:0  3:2  3:3  5:3  7:2  6:2  3:0*
 3. Levski (Omurtag)                   0:2  2:2  XXX  4:1  4:1  5:0  4:1  5:0  7:0  8:0  7:1  3:0*
 4. Chernolomets 04 (Popovo)           0:3  1:0  0:0  XXX  3:1  2:2  3:0  2:1  6:1  2:1  3:0  3:1 
 5. Borovets (Targovishte)             0:5  0:3  0:2  2:0  XXX  3:2  2:2  2:1  4:1  2:2  3:1  5:2 
 6. Kamburovo (Kamburovo)              0:3  1:1  3:2  1:1  0:0  XXX  0:3  2:2  4:3  5:0  3:0  0:3*
 7. Sportist (Kovachevets)             0:3  0:1  2:1  1:0  2:5  0:1  XXX  ---  3:0  2:0  4:0  2:1 
 8. Tuzlushka slava (Antonovo)         0:1  1:2  0:1  4:2  3:0  4:2  2:1  XXX  1:1  4:2  7:0* 3:0*
 9. Vihar 1931 (Dalgach)               0:8  1:0  2:5  3:0  2:2  1:3  6:4  6:1  XXX  1:1  3:0  3:0*
10. Agroelit (Makariopolsko)           0:2  0:4  2:4  0:1  2:6  1:4  0:7  5:2  2:6  XXX  3:0* 3:0*
11. Sokol (Treskavets)                 0:3* 0:4  1:2  0:3* 1:4  0:3* 0:3* 3:3  0:3* 3:0  XXX  3:0*
12. Iskra (Golyamo gradishte)          0:3* 3:0* 3:3  0:3* 0:3* 0:3* 0:3* 0:3  8:0  1:3  1:0  XXX 
--------------------------------------------------------------------------------------------------

top