B Futbolna grupa 2015/16

| A FG Play-off | Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
        | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |


                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Dunav 2010 (Ruse)                  30   18  10   2   53:19   64 [+]    Promoted        
-------------------------------------------------------------------
 2. Pomorie (Pomorie)                  30   15   9   6   36:23   54 [+]    Play-off - stays
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)      30   13  11   6   42:26   50                        
 4. Sozopol (Sozopol)                  30   13  10   7   44:28   49                         [1 0 1  4:4  3, 1 away goal, +16 overall GD]
 5. Liteks II (Lovech)                 30   14   7   9   50:38   49 [+][*] Relegated        [1 0 1  4:4  3, 1 away goal, +12 overall GD]
 6. Botev (Galabovo)                   30   12   5  13   32:47   41                         [2 0 0  4:1  6]
 7. Ludogorets 1945 II (Razgrad)       30   12   5  13   41:41   41 [+][*]                  [0 0 2  1:4  0]
 8. Vereya (Stara Zagora)              30   10  10  10   33:27   40                        
 9. Bansko (Bansko)                    30   11   6  13   42:38   39                         [1 1 0  4:3  4]
10. Oborishte (Panagyurishte)          30   11   6  13   29:33   39 [+]                     [0 1 1  3:4  1]
11. Pirin 2002 (Razlog)                30   10   8  12   31:41   38                         [1 0 1  3:2  3]
12. Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)    30    8  14   8   31:39   38    [*]                  [1 0 1  2:3  3]
13. Spartak Pleven (Pleven)            30    9   9  12   35:42   36 [+]                    
-------------------------------------------------------------------
14. Dobrudzha 1919 (Dobrich)           30    8  10  12   27:33   34        Relegated       
15. Septemvri (Simitli)                30    6   5  19   26:50   23        Relegated       
16. Lokomotiv 2012 (Mezdra)            30    5   5  20   28:55   20        Relegated       

Notes
  - On 11 June 2015 Burgas (Burgas), 7th last season; is renamed to Neftohimik Burgas 1962 (Burgas). On 21 June 2015 FK Neftohimik 1962 (Burgas), 1st in "B" OFG Burgas - tsentar last season; merges into the club.
  - Septemvri (Simitli) play their home matches from round 1 at the "Arena Krupnik" stadium in Krupnik, due to reconstruction works at the "Struma" stadium in Simitli.
  - Due to Litex (Lovech)'s relegation from "A" FG, at the end of the season Litex II (Lovech) relegates to Severozapadna "V" AFG regardless of its final placing. Due to this the team that finishes 13th is not relegated.


                           Round 1

25 July 2015, Saturday, 18:30 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Septemvri (Simitli)               4:0 (2:0) 
  [2:0 Ivan Vinkov 39',40'; 4:0 Deyan Hristov 80',89']
  [sent off: Dimitar Petkov (S) 21', Zdravko Iliev (V) 82', Anatoli Luleyski (S) 82'], ~ 230 spectators
Spartak Pleven (Pleven) - Pirin 2002 (Razlog)             4:1 (2:0) 
  [1:0 Stefan Hristov 16', 3:0 Vasil Shopov 18',56'; 4:0 Hristo Kirev 79',
   4:1 Yordan Yurukov 86'], ~ 800 spectators
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Dunav 2010 (Ruse)          2:3 (1:2) 
  [0:1 Yulian Nenov 19', 1:1 Mihail Aleksandrov 22', 1:2 Petar Patev 40',
   2:2 Yanaki Smirnov 71', 2:3 Svetoslav Chitakov 83'], ~ 530 spectators
Neftohimik Bs 1962 (Burgas) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)     2:1 (1:1) 
  [0:1 Petar Dimitrov 38', 2:1 Dimitar Georgiev 45'+2',68']
  [sent off: Nikolay Hristozov (L) 84'], ~ 1 030 spectators
Botev (Galabovo) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)          2:1 (1:0) 
  [1:0 Ivan Toshev 11', 1:1 Martin Raynov 71', 2:1 Georgi Kirilov 90'+2'-pen], ~ 450 spectators
25 July 2015, Saturday, 20:00 EEST:
Sozopol (Sozopol) - Bansko (Bansko)                       2:1 (0:0) 
  [1:0 Angel Delchev 62', 2:0 Vasil Kaloyanov 71', 2:1 Nikolay Dichev 75'], ~ 650 spectators
Pomorie (Pomorie) - Oborishte (Panagyurishte)             3:0 (0:0) 
  [2:0 Ahmed Ahmedov 50',55', 3:0 Yani Pehlivanov 58']
  [sent off: Ahmed Ademov (O) 60'], ~ 770 spectators
26 July 2015, Sunday, 20:00 EEST:
Liteks II (Lovech) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)             1:1 (0:1) 
  [0:1 Kostadin Nichev 21', 1:1 Rumen Rumenov 56']
  [missed pen: Rumen Rumenov (L) 56'], ~ 130 spectators

                           Round 2

1 August 2015, Saturday, 18:00 EEST:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)       0:1 (0:0) 
  [0:1 Antoniy Balakov 53'], ~ 350 spectators
Oborishte (Panagyurishte) - Botev (Galabovo)              3:0 (1:0) 
  [1:0 Georgi Netov 3', 2:0 Kaloyan Tsvetkov 73', 3:0 Silas Okechukwu 85'], ~ 420 spectators
Bansko (Bansko) - Pomorie (Pomorie)                       0:1 (0:0) 
  [0:1 Milen Tanev 73'], ~ 250 spectators
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Sozopol (Sozopol)               1:3 (1:1) 
  [1:0 Todor Chavorski 14', 1:2 Stanimir Mitev 43'-pen,65'-pen; 1:3 Vasil Kaloyanov 90'+2'], ~ 250 spectators
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Neftohimik Bs 1962 (Burgas)    2:0 (0:0) 
  [1:0 Simeon Ivanov 49', 2:0 Nikolay Iliev 85'], ~ 480 spectators
Dunav 2010 (Ruse) - Liteks II (Lovech)                    4:1 (0:0) 
  [0:1 Emil Petrov 48', 1:1 Yulian Nenov 74', 2:1 Svetoslav Chitakov 76',
   3:1 Nikolay Kolev 83', 4:1 Yordan Dimitrov 90'+1'], ~ 2 500 spectators
Vereya (Stara Zagora) - Spartak Pleven (Pleven)           1:0 (0:0) 
  [1:0 Doncho Atanasov 58'], ~ 200 spectators
2 August 2015, Sunday, 18:00 EEST:
Pirin 2002 (Razlog) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)        1:0 (1:0) 
  [1:0 Petar Lazarov 37'], ~ 640 spectators

                           Round 3

8 August 2015, Saturday, 18:00 EEST:
Spartak Pleven (Pleven) - Septemvri (Simitli)             1:0 (0:0) 
  [1:0 Antoni Ivanov 55'], ~ 500 spectators
Botev (Galabovo) - Bansko (Bansko)                        1:0 (0:0) 
  [1:0 Georgi Kirilov 68']
  [left w/o sub: Isus Angelov (Bot) 86'], ~ 500 spectators
Lokomotiv (G.Oryahovitsa) - Oborishte (Panagyurishte)     0:1 (0:0) 
  [0:1 Ivan Kolev 85'], ~ 1 050 spectators
8 August 2015, Saturday, 20:00 EEST:
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Vereya (Stara Zagora)      1:1 (1:0) 
  [1:0 Anicet Andrianantenaina 33', 1:1 Doncho Atanasov 59'], ~ 300 spectators
Sozopol (Sozopol) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)              2:0 (1:0) 
  [1:0 Stanimir Baev 23', 2:0 Vasil Kaloyanov 74']
  [sent off: Vasil Kaloyanov (S) 81', Kristiyan Dimitrov (D) 88'], 1 232 spectators
Pomorie (Pomorie) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)               1:0 (1:0) 
  [1:0 Daniel Stoyanov 29'], ~ 900 spectators
9 August 2015, Sunday, 18:00 EEST:
Liteks II (Lovech) - Pirin 2002 (Razlog)                  1:0 (0:0) 
  [1:0 Anton Nedyalkov 58'], ~ 150 spectators
9 August 2015, Sunday, 20:00 EEST:
Neftohimik Burgas 1962 (Burgas) - Dunav 2010 (Ruse)       1:1 (0:0) 
  [0:1 Ivaylo Radentsov 48', 1:1 Dimitar Georgiev 89']
  [sent off: Nikolay Kolev (D) 72', Stanislav Zhekov (N) 90'+2'], ~ 1 350 spectators

                           Round 4

15 August 2015, Saturday, 18:00 EEST:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Oborishte (Panagyurishte)           0:0 
  [missed pen: Daniel Mladenov (S) 70'], ~ 250 spectators
Bansko (Bansko) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)           0:0 
  ~ 180 spectators
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Botev (Galabovo)                3:0 (1:0) 
  [1:0 Nikolay Yankov 21'-og, 3:0 Petar Dimitrov 67',71'], ~ 250 spectators
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Pomorie (Pomorie)              0:1 (0:0) 
  [0:1 Ahmed Ahmedov 74'], ~ 370 spectators
Dunav 2010 (Ruse) - Sozopol (Sozopol)                     2:0 (0:0) 
  [1:0 Svetoslav Chitakov 62', 2:0 Yulian Nenov 90'+4']
  [sent off: Ivan Yanchev (S) 50'], ~ 3 400 spectators
16 August 2015, Sunday, 18:00 EEST:
Pirin 2002 (Razlog) - Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)     3:1 (1:1) 
  [0:1 Stoyan Kizhev 8', 1:1 Viktor Shishkov 38', 2:1 Dzheyhan Zaydenov 48',
   3:1 Martin Gaziev 56'], ~ 550 spectators
Vereya (Stara Zagora) - Liteks II (Lovech)                5:0 (2:0) 
  [1:0 Dzhuneyt Yashar 10', 3:0 Deyan Hristov 14',60'; 4:0 Doncho Atanasov 62',
   5:0 Ivan Vinkov 78'], ~ 200 spectators
17 August 2015, Monday, 18:00 EEST:
Spartak Pleven (Pleven) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)    2:0 (1:0) 
  [1:0 Vasil Shopov 6', 2:0 Tsvetomir Todorov 85'], ~ 800 spectators

                           Round 5

22 August 2015, Saturday, 18:00 EEST:
Botev (Galabovo) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)               2:1 (0:0) 
  [0:1 Aleksandar Yovchev 56', 1:1 Ivan Toshev 63', 2:1 _ 90']
  [sent off: Dimitar Iliev (D) 90']
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)   2:0 (1:0) 
  [1:0 Martin Raynov 23', 2:0 Antoniy Balakov 77']
Oborishte (Panagyurishte) - Bansko (Bansko)               2:2 (0:1) 
  [0:1 Martin Dimov 20'-og, 0:2 Georgi Fikiyn 63', 1:2 Nikola Ivanov 67', 
   2:2 Grigor Dolapchiev 73']
22 August 2015, Saturday, 20:00 EEST:
Neftohimik Burgas 1962 (Burgas) - Vereya (Stara Zagora)   1:1 (1:1) 
  [1:0 Dimitar Georgiev 14', 1:1 Zhivko Zhelev 45'-pen]
Sozopol (Sozopol) - Pirin 2002 (Razlog)                   1:2 (1:0) 
  [1:0 Stanimir Mitev 30'-pen, 1:1 Dimitar Dimitrov 60', 1:2 Yordan Yurukov 89']
  [sent off: Miroslav Radev (S) 84']
Pomorie (Pomorie) - Dunav 2010 (Ruse)                     1:2 (0:0) 
  [0:1 Yuliyan Nenov 59', 1:1 Diyan Bozhilov 63'-pen, 1:2 Diyan Dimov 75']
  [sent off: Georgi Chakarov (D) 60']
23 August 2015, Sunday, 20:00 EEST:
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Septemvri (Simitli)        5:0 (3:0) 
24 August 2015, Monday, 20:00 EEST:
Liteks II (Lovech) - Spartak Pleven (Pleven)              4:1 (1:1) 
  [1:0 _ 9', 1:1 _ 26', 2:1 _ 66',
   3:1 _ 76', 4:1 _ 90']

                           Round 6

29 August 2015, Saturday, 18:00 EEST:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Bansko (Bansko)                     2:3 (1:1) 
  [1:0 Daniel Mladenov 14', 1:1 Atanas Chepilov 24', 1:2 Ruslan Ivanov 49',
   2:2 Metodi Kostov 52', 2:3 _ _]
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Oborishte (Panagyurishte)       1:3 (1:1) 
  [1:0 Todor Chavorski 15', 1:1 Hristo Gogovski 45', 1:2 Eli Markesh 58',
   1:3 Ivan Kolev 90']
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Lokomotiv (G.Oryahovitsa)      0:1 (0:0) 
  [0:1 Dimitar Baydakov 65']
Dunav 2010 (Ruse) - Botev (Galabovo)                      5:0 (3:0) 
  [2:0 Diyan Dimov 5',14'-pen; 3:0 Miroslav Budinov 34', 4:0 Yulian Nenov 55',
   5:0 Petar Patev 74']
Pirin 2002 (Razlog) - Pomorie (Pomorie)                   0:1 (0:0) 
  [0:1 Kiril Georgiev 85']
Vereya (Stara Zagora) - Sozopol (Sozopol)                 0:0 
  [sent off: Stanimir Mitev (S) 65']
Spartak Pleven (Pleven) - Neftohimik Bs 1962 (Burgas)     3:3 (1:1) 
  [0:1 Borislav Borisov 22', 1:1 Vasil Shopov 28', 1:2 Borislav Borisov 46',
   2:2 Kristiyan Grigorov 50'-pen, 2:3 Borislav Borisov 70', 3:3 Kristiyan Grigorov 83']
30 August 2015, Sunday, 18:00 EEST:
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Liteks II (Lovech)         2:1 (2:0) 

                           Round 7

12 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Botev (Galabovo) - Pirin 2002 (Razlog)                    4:1 (2:0) 
  [2:0 Georgi Kirilov 1h,1h; 3:0 Emil Ivanov 2h, 3:1 Viktor Shishkov 2h,
   4:1 Redzheb Halil 2h]
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Dunav 2010 (Ruse)         2:0 (0:0) 
  [1:0 Martin Raynov 62', 2:0 Dimitar Baydakov 87']
Oborishte (Panagyurishte) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)      1:0 (1:0) 
  [1:0 Ivan Kolev 17']
Bansko (Bansko) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)                 2:2 (1:0) 
  [1:0 Lyubomir Vitanov 1h, 1:1 Georgi Kakalov 2h, 2:1 Dimitar Vezalov 2h,
   2:2 Ivan Mishev 2h]
12 September 2015, Saturday, 19:00 EEST:
Sozopol (Sozopol) - Spartak Pleven (Pleven)               3:2 (3:1) 
  [0:1 Tsvetomir Todorov 16', 1:1 Vasil Kaloyanov 17', 2:1 Dian Hadzhiev 37',
   3:1 Vasil Kaloyanov 44', 3:2 Vasil Shopov 76']
13 September 2015, Sunday, 19:00 EEST:
Liteks II (Lovech) - Septemvri (Simitli)                  0:0 
Neftohimik Bs 1962 (Burgas) - Ludogorets 1945 II (Rz)     1:2 (1:0) 
  [1:0 Stefan Nedelchev 4', 1:1 Denislav Aleksandrov 68', 1:2 Erik Pochanski 77']
Pomorie (Pomorie) - Vereya (Stara Zagora)                 4:1 (3:0) 
  [1:0 Georgi Petkov 4', 2:0 Lyubomir Bozhinov 14', 3:0 Slavcho Chocolarov 35',
   3:1 Dzhuneyt Yashar 75', 4:1 Slavcho Chocolarov 85']

                           Round 8

19 September 2015, Saturday, 17:00 EEST:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)             2:2 (0:1) 
  [0:1 Petar Dimitrov 32'-pen, 1:1 _ _', 2:1 _ _', 2:2 Petar Dimitrov 90'-pen]
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Bansko (Bansko)                1:2 (1:1) 
  [0:1 Georgi Fikiyn 28', 1:1 Kristiyan Dimitrov 34', 1:2 Tsvetan Pavlov 81']
Dunav 2010 (Ruse) - Oborishte (Panagyurishte)             0:0 
Pirin 2002 (Razlog) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)       0:0 
Spartak Pleven (Pleven) - Pomorie (Pomorie)               1:1 (1:0) 
  [1:0 Kristiyan Grigorov 32'-pen, 1:1 Dimitar Popov 90'+1']
19 September 2015, Saturday, 18:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Botev (Galabovo)                  0:1 (0:1) 
  [0:1 Redzhep Halil 30']
19 September 2015, Saturday, 19:00 EEST:
Liteks II (Lovech) - Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)      1:1 (1:1) 
  [1:0 _ 26', 1:1 Stefan Nedelchev 45']
20 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Sozopol (Sozopol)          3:2 (0:1) 
  [0:1 _ 1h, 1:1 Lucas Sasha 56', 3:1 Mihail Aleksandrov 59'-pen,75';
   3:2 _ 86']

                           Round 9

27 September 2015, Sunday, 17:00 EEST:
Botev (Galabovo) - Spartak Pleven (Pleven)                2:2 (1:0) 
  [1:0 Miroslav Enchev 2', 1:1 Tihomir Todorov 58', 1:2 Kristiyan Grigorov 86'-pen,
   2:2 Georgi Kirilov 90'+3']
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Vereya (Stara Zagora)     1:0 (1:0) 
  [1:0 Tihomir Kanev 36']
Oborishte (Panagyurishte) - Pirin 2002 (Razlog)           2:1 (0:0) 
  [0:1 Viktor Shishkov 60', 1:1 Martin Dimov 84', 2:1 Ivan Kolev 88']
  [sent off: Viktor Shishkov (P) 74']
Bansko (Bansko) - Dunav 2010 (Ruse)                       1:2 (1:0) 
  [1:0 Yanislav Ivanov 25', 1:1 Diyan Dimov 65', 1:2 Georgi Chakarov 88']
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)        0:0 
27 September 2015, Sunday, 18:00 EEST:
Sozopol (Sozopol) - Liteks II (Lovech)                    3:1 (1:0) 
  [1:0 Stanimir Mitev 9', 1:1 Georgi Minchev 48', 2:1 Angel Delchev 59',
   3:1 Vasil Kaloyanov 61'-pen, ]
27 September 2015, Sunday, 19:00 EEST:
Neftohimik Burgas 1962 (Burgas) - Septemvri (Simitli)     2:1 (1:0) 
  [1:0 Stefan Nedelchev 16', 1:1 Daniel Mladenov 60', 2:1 Lyubomir Lyubenov 80']
  [sent off: Todor Gochev (N) 73']
28 September 2015, Monday, 17:00 EEST:
Pomorie (Pomorie) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)          1:0 (1:0) 
  [1:0 Dimitar Popov 45']

                           Round 10

3 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)            0:1 (0:0) 
  [0:1 Kostadin Nichev 64']
Dunav 2010 (Ruse) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)               3:0 (2:0) 
  [2:0 Nikolay Kolev 1',12'; 3:0 Georgi Chakarov 68'-pen]
Pirin 2002 (Razlog) - Bansko (Bansko)                     2:2 (2:1) 
  [0:1 Krasimir Iliev 17', 1:1 Georgi Kaloyanov 27', 2:1 Martin Gaziev 45',
   2:2 Borislav Hazurov 69']
Spartak Pleven (Pleven) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)   0:1 (0:1) 
  [0:1 Milen Zhelev 37']
  [sent off: Ivaylo Mihaylov (L) 43', Tsvetomir Todorov (S) 67']
Liteks II (Lovech) - Pomorie (Pomorie)                    0:1 (0:1) 
  [0:1 Lyubomir Bozhinov 14'-pen]
3 October 2015, Saturday, 18:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Oborishte (Panagyurishte)         1:0 (0:0) 
  [1:0 Ivan Vinkov 83']
Neftohimik Burgas 1962 (Burgas) - Sozopol (Sozopol)       0:0 
4 October 2015, Sunday, 16:00 EEST:
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Botev (Galabovo)           0:1 (0:0) 
  [0:1 Georgi Kirilov 54']

                           Round 11

17 October 2015, Saturday, 16:00 EEST:
Pomorie (Pomorie) - Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)       2:1 (0:1) 
  [0:1 Lyubomir Lyubenov 14'-pen, 1:1 Lyubomir Bozhinov 57', 2:1 Slavcho Chocolarov 65']
Oborishte (Panagyurishte) - Spartak Pleven (Pleven)       2:0 (1:0) 
  [1:0 Ivan Kolev 24', 2:0 Eli Marques 83']
  [sent off: Plamen Tonev (S) 48']
Bansko (Bansko) - Vereya (Stara Zagora)                   5:0 (2:0) 
  [1:0 Krasimir Iliev 14', 3:0 Atanas Chepilov 28',48'; 4:0 Tsvetan Pavlov 51',
   5:0 Atanas Chepilov 56']
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Pirin 2002 (Razlog)             2:0 (1:0) 
  [1:0 Georgi Stoichkov 44', 2:0 Petar Dimitrov 90'+2']
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Dunav 2010 (Ruse)              1:1 (0:1) 
  [0:1 Georgi Chakarov 37'-pen, 1:1 Todor Kolev 90'+2']
17 October 2015, Saturday, 17:00 EEST:
Sozopol (Sozopol) - Septemvri (Simitli)                   1:0 (0:0) 
  [1:0 Stanimir Baev 65']
19 October 2015, Monday, 16:00 EEST:
Botev (Galabovo) - Liteks II (Lovech)                     0:2 (0:0) 
  [0:1 Rumen Rumenov 68', 0:2 Milcho Angelov 90'+1']
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Ludogorets 1945 II (Rz)   4:1 (4:0) 
  [1:0 Tihomir Kanev 21', 2:0 Martin Raynov 34', 3:0 Yordan Apostolov 39',
   4:0 Tihomir Kanev 41', 4:1 Yanaki Smirnov 70']
  [missed pen: Martin Raynov (Lok) 11']
  [sent off: Ivo Harizanov (Lok) 90']

                           Round 12

23 October 2015, Friday, 16:00 EEST:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Dunav 2010 (Ruse)                   0:4 (0:1) 
  [0:1 Yulian Nenov 32', 0:2 Martin Kovachev 67', 0:3 Diyan Dimov 78'-pen,
   0:4 Nikolay Kolev 90']
  [sent off: Radoslav Mitrevski (sub) (S) 33'], ~ 150 spectators
Pirin 2002 (Razlog) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)            2:0 (2:0) 
  [1:0 Georgi Kaloyanov 5', 2:0 Dimitar Dimitrov 20'], ~ 600 spectators
Spartak Pleven (Pleven) - Bansko (Bansko)                 1:3 (1:2) 
  [0:1 Atanas Chepilov 10', 1:1 Stefan Hristov 21', 1:2 Dimitar Vezalov 44',
   1:3 Atanas Chepilov 86'], ~ 200 spectators
Sozopol (Sozopol) - Pomorie (Pomorie)                     postponed 
23 October 2015, Friday, 17:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)           1:0 (0:0) 
  [1:0 Ventsislav Ivanov 85']
  [missed pen: Zhivko Zhelev (V) 28'], ~ 100 spectators
26 October 2015, Monday, 14:30 EET:
Liteks II (Lovech) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)        1:4 (0:1) 
  [0:1 Tihomir Kanev 41', 0:2 Milen Zhelev 48', 1:2 Tonislav Yordanov 61',
   1:3 Tihomir Kanev 64', 1:4 Dimitar Baydakov 90'+1']
  [missed pen: Tihomir Kanev (Lok) 8']
  [sent off: Aleksandar Konov (GK) (Lit) 6'], ~ 80 spectators
26 October 2015, Monday, 16:00 EET:
Ludogorets 1945 II (Rz) - Oborishte (Panagyurishte)       2:0 (1:0) 
  [1:0 Mihail Aleksandrov 11', 2:0 Lucas Sasha 83'], ~ 80 spectators
27 October 2015, Tuesday, 14:30 EET:
in Balgarovo, Gradski stadion:
Neftohimik Burgas 1962 (Burgas) - Botev (Galabovo)        1:0 (0:0) 
  [1:0 Simeon Mechev 62'], ~ 130 spectators
3 November 2015, Tuesday, 15:30 EET:
Sozopol (Sozopol) - Pomorie (Pomorie)                     0:0 
  500 spectators

                           Round 13

30 October 2015, Friday, 14:30 EET:
Botev (Galabovo) - Sozopol (Sozopol)                      1:1 (1:0) 
  [1:0 Ivan Toshev 44', 1:1 Miroslav Radev 86'], ~ 300 spectators
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Vereya (Stara Zagora)          0:1 (0:1) 
  [0:1 Dzhuneyt Yashar 25'], ~ 140 spectators
30 October 2015, Friday, 17:00 EET:
Pomorie (Pomorie) - Septemvri (Simitli)                   3:2 (1:1) 
  [1:0 Yani Pehlivanov 21', 1:1 Ilian Hristov 39', 2:1 Yani Pehlivanov 57',
   3:1 Mihael Orachev 81'-pen, 3:2 Daniel Mladenov 90'+2'], ~ 400 spectators
2 November 2015, Monday, 14:30 EET:
Lokomotiv (G.Oryahovitsa) - Neftohimik Bs 1962 (Burgas)   1:3 (0:1) 
  [0:1 Dimitar Georgiev 38', 1:1 Ivan Penev 52', 1:2 Borislav Borisov 56',
   1:3 Simeon Baev 78'], ~ 600 spectators
Oborishte (Panagyurishte) - Liteks II (Lovech)            0:0 
  [missed pen: Nikola Ivanov (O) 66'], ~ 330 spectators
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Spartak Pleven (Pleven)         0:1 (0:1) 
  [0:1 Vasil Shopov 30'], ~ 200 spectators
Dunav 2010 (Ruse) - Pirin 2002 (Razlog)                   2:0 (1:0) 
  [1:0 Petar Patev 34', 2:0 Miroslav Budinov 75'], ~ 1 000 spectators
3 November 2015, Tuesday, 14:30 EET:
Bansko (Bansko) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)            1:0 (0:0) 
  [1:0 Atanas Chepilov 56'], ~ 180 spectators

                           Round 12 - postponed match

3 November 2015, Tuesday, 15:30 EET:
Sozopol (Sozopol) - Pomorie (Pomorie)                     0:0 
  500 spectators

                           Round 14

7 November 2015, Saturday, 14:30 EET:
Liteks II (Lovech) - Bansko (Bansko)                      1:0 (0:0) 
  [1:0 Emil Petrov 62'], ~ 120 spectators
8 November 2015, Sunday, 14:30 EET:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Pirin 2002 (Razlog)                 1:0 (1:0) 
  [1:0 Kostadin Katsimerski 32'], ~ 400 spectators
Spartak Pleven (Pleven) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)        2:1 (1:0) 
  [1:0 Tsvetomir Todorov 5', 2:0 Preslav Antonov 62', 2:1 Petko Tsankov 87'], ~ 230 spectators
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)    1:2 (1:0) 
  [1:0 Preslav M.Petrov 8', 1:2 Petar Dimitrov 66',76'-pen], ~ 120 spectators
Neftohimik Bs 1962 (Burgas) - Oborishte (Panagyurishte)   0:0 
  [sent off: Diyan Petkov (coach) (NB) 39', Nikola Ivanov (O) 80'], ~ 250 spectators
Pomorie (Pomorie) - Botev (Galabovo)                      0:0 
  400 spectators
8 November 2015, Sunday, 15:30 EET:
Sozopol (Sozopol) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)         0:0 
  550 spectators
8 November 2015, Sunday, 16:00 EET:
Vereya (Stara Zagora) - Dunav 2010 (Ruse)                 0:0 
  [sent off: Veselin Velikov (coach) (D) 35', Atanas Atanasov (D) 78'], ~ 330 spectators

                           Round 15

21 November 2015, Saturday, 14:30 EET:
Botev (Galabovo) - Septemvri (Simitli)                    3:1 (2:1) 
  [1:0 Miroslav Enchev 33', 2:0 Lyubomir Gutsev 36'-og, 2:1 Daniel Mladenov 42',
   3:1 Redzheb Halil 80'], ~ 480 spectators
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Pomorie (Pomorie)         1:1 (0:1) 
  [0:1 Aleko Hristov 36', 1:1 Krasen Trifonov 82']
  [sent off: Mariyan Ivanov (L) 87'], ~ 880 spectators
Oborishte (Panagyurishte) - Sozopol (Sozopol)             1:3 (1:1) 
  [0:1 Dian Hadzhiev 10', 1:1 Murad Ibraim 20', 1:3 Iliyan Kapitanov 65',85'], ~ 580 spectators
Bansko (Bansko) - Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)         3:0 (1:0) 
  [1:0 Borislav Hazurov 22', 3:0 Yanislav Ivanov 73',78']
  [sent off: Simeon Mechev (N) 65'], ~ 140 spectators
Dunav 2010 (Ruse) - Spartak Pleven (Pleven)               0:0 
  ~ 1 500 spectators
Pirin 2002 (Razlog) - Vereya (Stara Zagora)               1:1 (0:1) 
  [0:1 Veselin Vasev 40', 1:1 Nikolay Hadzhinikolov 72'], ~ 500 spectators
22 November 2015, Sunday, 14:30 EET:
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Liteks II (Lovech)              4:2 (1:1) 
  [1:0 Georgi Kakalov 7', 1:1 Plamen Galabov 38', 1:2 Henry Rojas 49',
   4:2 Petar Dimitrov 54',71',77']
  [sent off: Chavdar Ivaylov (Lit) ~ 85'], ~ 140 spectators
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)   1:1 (0:0) 
  [1:0 Simeon Ivanov 55', 1:1 Yanaki Smirnov 66'-pen], ~ 200 spectators

                           Round 16

28 November 2015, Saturday, 14:00 EET:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Vereya (Stara Zagora)               4:2 
Pirin 2002 (Razlog) - Spartak Pleven (Pleven)             2:1 
Dunav 2010 (Ruse) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)          4:1 
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Neftohimik Bs 1962 (Burgas)     0:0 
Bansko (Bansko) - Sozopol (Sozopol)                       0:0 
Oborishte (Panagyurishte) - Pomorie (Pomorie)             2:1 
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Botev (Galabovo)          2:0 
29 November 2015, Sunday, 14:00 EET:
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Liteks II (Lovech)             2:1 

                           Round 17

5 December 2015, Saturday, 14:00 EET:
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Septemvri (Simitli)       2:1 (0:0) 
  [0:1 Metodi Kostov 49'-pen, 1:1 Atanas Fidanin 72'-pen, 2:1 Martin Raynov 90'+1']
  [sent off: Lyubomir Gutsev (S) 71']
Botev (Galabovo) - Oborishte (Panagyurishte)              0:3 (0:0) 
  [0:1 Eli Marques 51', 0:2 Georgi Netov 82', 0:3 Vladimir Baharov 85']
Pomorie (Pomorie) - Bansko (Bansko)                       0:1 (0:0) 
  [0:1 Georgi Fikiyn 54']
Neftohimik Bs 1962 (Burgas) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)    2:1 (0:1) 
  [0:1 Kostadin Nichev 36', 1:1 Borislav Borisov 82', 2:1 Lyubomir Lyubenov 90'+4'-pen]
  [sent off: Dimitar Iliev (GK) (D) 90'+3', Emil Koparanov (D) 90'+3']
Spartak Pleven (Pleven) - Vereya (Stara Zagora)           0:0 
5 December 2015, Saturday, 15:00 EET:
Sozopol (Sozopol) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)               2:0 (1:0) 
  [1:0 Vasil Kaloyanov 38', 2:0 Emanuil Manev 72']
6 December 2015, Sunday, 14:00 EET:
Liteks II (Lovech) - Dunav 2010 (Ruse)                    1:2 (0:1) 
  [0:1 Nikolay Kolev 7', 1:1 Milcho Angelov 70', 1:2 Diyan Dimov 88'-pen]
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Pirin 2002 (Razlog)        1:1 (0:0) 
  [1:0 Preslav M.Petrov 79', 1:1 Boris Kondev 88']

                           Round 18

27 February 2016, Saturday, 14:00 EET:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Spartak Pleven (Pleven)             2:0 (1:0) 
  [2:0 Vladimir Kaptiev 34',57']
  [sent off: Daniel Gergov (Spartak) 66'], ~ 60 spectators
Vereya (Stara Zagora) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)      postponed 
Dunav 2010 (Ruse) - Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)       1:0 (1:0) 
  [1:0 Miroslav Budinov 12'], ~ 1 500 spectators
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Sozopol (Sozopol)              1:1 (1:1) 
  [0:1 Stanimir Mitev 8', 1:1 Kristiyan Petkov 36']
  [sent off: Stanimir Mitev (S) 47'], ~ 400 spectators
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Pomorie (Pomorie)               0:2 (0:1) 
  [0:1 Hristo Lemperov 6', 0:2 Ahmed Ahmedov 57'], ~ 180 spectators
Bansko (Bansko) - Botev (Galabovo)                        2:1 (2:0) 
  [1:0 Hristo Kirev 18', 2:0 Kostadin Slaev 24', 2:1 Emil Ivanov 84']
  [sent off: Yordan Lechov (Ban) 70'], ~ 230 spectators
Oborishte (Panagyurishte) - Lokomotiv (G.Oryahovitsa)     1:0 (1:0) 
  [1:0 Ilian Hristov 34']
  [sent off: Atanas Fidanin (L) 56'], ~ 600 spectators
28 February 2016, Sunday, 14:00 EET:
Pirin 2002 (Razlog) - Liteks II (Lovech)                  0:0 
  ~ 400 spectators
4 May 2016, Wednesday, 19:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)      0:2 (0:1) 
  [0:1 Vitinha 12', 0:2 Tomas Tsvyatkov 51'], ~ 250 spectators

                           Round 19

5 March 2016, Saturday, 15:30 EET:
Oborishte (Panagyurishte) - Septemvri (Simitli)           2:1 (1:0) 
  [1:0 Eli Marques 40', 1:1 Andon Gushterov 52', 2:1 Kaloyan Tsvetkov 71'], ~ 560 spectators
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Bansko (Bansko)           2:1 (1:0) 
  [1:0 Mariyan Ivanov 33', 2:0 Simeon Mechev 64', 2:1 Antonio Laskov 72']
  [sent off: Lyubomir Vitanov (B) 90'+1'], ~ 730 spectators
Botev (Galabovo) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)                2:1 (1:0) 
  [1:0 Georgi Kirilov 11', 1:1 Antonio Hadzhiivanov 85', 2:1 Redzheb Halil 87'], ~ 570 spectators
Pomorie (Pomorie) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)              1:0 (0:0) 
  [1:0 Lyubomir Bozhinov 68'-pen]
  [sent off: Kristiyan Petkov (D) 35'], ~ 200 spectators
Sozopol (Sozopol) - Dunav 2010 (Ruse)                     0:0 
  ~ 350 spectators
Neftohimik Burgas 1962 (Burgas) - Pirin 2002 (Razlog)     1:0 (1:0) 
  [1:0 Tsvetan Filipov 3'], ~ 300 spectators
5 March 2016, Saturday, 17:30 EET:
Liteks II (Lovech) - Vereya (Stara Zagora)                1:0 (0:0) 
  [1:0 Gustavo Culma 90'+3']
  [missed pen: Georgi Minchev (L) 35'], ~ 350 spectators
6 March 2016, Sunday, 15:30 EET:
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Spartak Pleven (Pleven)    3:1 (1:0) 
  [1:0 Aleksandar Vasilev 32', 2:0 Yanaki Smirnov 50', 3:0 Tsvetelin Chunchukov 55',
   3:1 Grigor Dolapchiev 90'+1'-pen], ~ 180 spectators

                           Round 20

12 March 2016, Saturday, 15:30 EET:
Spartak Pleven (Pleven) - Liteks II (Lovech)              1:2 (0:1) 
  [0:1 Gustavo Culma 33', 0:2 Ivan Goranov 69'-pen, 1:2 Grigor Dolapchiev 77'-pen]
  [sent off: Evgeni Aleksandrov (GK) (L) 75'], ~ 600 spectators
Pirin 2002 (Razlog) - Sozopol (Sozopol)                   1:0 (1:0) 
  [1:0 Kostadin Adzhov 27'], ~ 500 spectators
Dunav 2010 (Ruse) - Pomorie (Pomorie)                     1:0 (0:0) 
  [1:0 Miroslav Budinov 60']
  [sent off: Martin Kovachev (D) 67'], ~ 3 600 spectators
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Botev (Galabovo)               1:1 (1:0) 
  [1:0 Vladimir Aytov 12', 1:1 Redzheb Halil 63'], ~ 380 spectators
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)   1:1 (1:1) 
  [1:0 Vladislav Zlatinov 23', 1:1 Ivan Penev 28']
  [sent off: Aymen Souda (LGO) 66'], ~ 80 spectators
Bansko (Bansko) - Oborishte (Panagyurishte)               2:1 (0:0) 
  [1:0 Antonio Laskov 56', 2:0 Petar Lazarov 84', 2:1 Nikola Ivanov 87'], ~ 330 spectators
12 March 2016, Saturday, 17:00 EET:
Vereya (Stara Zagora) - Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)   0:0 
  ~ 370 spectators
13 March 2016, Sunday, 15:30 EET:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)        0:1 (0:0) 
  [0:1 Yanaki Smirnov 69'-pen]
  [sent off: Anatoli Luleyski (S) 72', Preslav Iv.Petrov (L) 72'], ~ 300 spectators

                           Round 21

17 March 2016, Thursday, 17:30 EET:
Liteks II (Lovech) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)         2:0 (2:0) 
  [2:0 Arsénio Nunes 19',22']
  [missed pen: Diogo Viana (Lit) 12'], ~ 160 spectators
19 March 2016, Saturday, 15:30 EET:
Bansko (Bansko) - Septemvri (Simitli)                     2:0 (1:0) 
  [2:0 Borislav Hazurov 13',86'], ~ 180 spectators
Oborishte (Panagyurishte) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)       1:0 (0:0) 
  [1:0 Antonio Tsankov 75']
  [sent off: Nikola Yanachkov (L) 69'], ~ 450 spectators
Lokomotiv (G.Oryahovitsa) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)      1:1 (1:1) 
  [0:1 Hristiyan Kazakov 8', 1:1 Ivan Penev 28'], ~ 400 spectators
Botev (Galabovo) - Dunav 2010 (Ruse)                      0:1 (0:1) 
  [0:1 Miroslav Budinov 45'+2'], ~ 350 spectators
Pomorie (Pomorie) - Pirin 2002 (Razlog)                   5:2 (3:0) 
  [1:0 Ahmed Ahmedov 32', 2:0 Kiril Georgiev 44', 3:0 Lyubomir Bozhinov 45',
   4:0 Mihael Orachev 50', 5:0 Deyan Lozev 57', 5:1 Dimitar Georgiev 75',
   5:2 Bozhidar Katsarov 83'], ~ 300 spectators
Sozopol (Sozopol) - Vereya (Stara Zagora)                 1:0 (0:0) 
  [1:0 Stanimir Baev 55']
  [sent off: Miroslav Radev (S) 86'], ~ 570 spectators
Neftohimik Bs 1962 (Burgas) - Spartak Pleven (Pleven)     1:1 (0:1) 
  [0:1 Ivo Kr.Ivanov 5', 1:1 Stanislav Zhekov 90'+5'], ~ 250 spectators

                           Round 22

2 April 2016, Saturday, 13:00 EEST:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Liteks II (Lovech)                  1:1 (1:1) 
  [1:0 Deyan Hristov 17'-pen, 1:1 Bjørn Johnsen 24']
  [missed pen: Ivan Goranov (L) 73']
  [sent off: Diogo Viana (L) 65'], ~ 450 spectators
2 April 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Spartak Pleven (Pleven) - Sozopol (Sozopol)               1:1 (0:1) 
  [0:1 Emanuil Manev 42', 1:1 Grigor Dolapchiev 69'], ~ 270 spectators
Pirin 2002 (Razlog) - Botev (Galabovo)                    2:0 (0:0) 
  [1:0 Kostadin Adzhov 51', 2:0 Stanislav Katrankov 67'-og]
Dunav 2010 (Ruse) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)         0:0 
  ~ 3 450 spectators
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Oborishte (Panagyurishte)      2:1 (2:1) 
  [1:0 Nikolay Minkov 7', 1:1 Ivan Kolev 20', 2:1 Georgi Stanchev 29']
  [missed pen: Kristiyan Dimitrov (D) 79'], ~ 380 spectators
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Bansko (Bansko)                 2:0 (1:0) 
  [1:0 Arsène Luboya 21', 2:0 Zlatko Bonev 76']
2 April 2016, Saturday, 19:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Pomorie (Pomorie)                 0:0 
  [sent off: Deyan Lozev (P) 60', Denis Pidev (V) 90'], ~ 320 spectators
4 April 2016, Monday, 17:00 EEST:
Ludogorets 1945 II (Rz) - Neftohimik Bs 1962 (Burgas)     0:0 
  [missed pen: Yanaki Smirnov (L) 56'], ~ 40 spectators

                           Round 23

9 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Oborishte (Panagyurishte) - Dunav 2010 (Ruse)             0:1 (0:0) 
  [0:1 Diyan Dimov 51'], ~ 420 spectators
9 April 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Septemvri (Simitli)             1:3 (0:2) * 
  [0:1 Valeri Georgiev 2', 0:2 Franck Koré 34', 0:3 Deyan Hristov 48',
   1:3 Evgeni Tuntev 54'], ~ 170 spectators
* - Lokomotiv 2012 is banned with playing 2 home matches at a neutral
    venue after one of the assistant referees was attacked after the
    match.
Bansko (Bansko) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)                0:1 (0:1) 
  [0:1 Kristiyan Dimitrov 16'-pen]
  [sent off: Aleksandar Stoyanov (GK) (B) 73'], ~ 180 spectators
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Pirin 2002 (Razlog)       0:0 
  ~ 560 spectators
Botev (Galabovo) - Vereya (Stara Zagora)                  1:0 (0:0) 
  [1:0 Miroslav Enchev 76'], ~ 550 spectators
Pomorie (Pomorie) - Spartak Pleven (Pleven)               1:0 (0:0) 
  [1:0 Ahmed Ahmedov 50']
  [sent off: Teodor Mihaylov (S) 66'], ~ 450 spectators
9 April 2016, Saturday, 18:00 EEST:
Sozopol (Sozopol) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)          4:1 (1:1) 
  [1:0 Vasil Kaloyanov 32', 1:1 Kristiyan Grigorov 39'-pen, 2:1 Stanimir Mitev 79',
   3:1 Vasil Kaloyanov 87', 4:1 Emanuil Manev 90'+1'], ~ 1 050 spectators
10 April 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Neftohimik Burgas 1962 (Burgas) - Liteks II (Lovech)      0:6 (0:0) 
  [0:1 Aleksandar Georgiev 48', 0:2 Rumen Rumenov 60', 0:3 Nikola Kolev 63',
   0:4 Aleksandar Georgiev 81', 0:6 Arsénio Nunes 86',89'], ~ 1 080 spectators

                           Round 24

16 April 2016, Saturday, 16:00 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Bansko (Bansko)                       3:1 (2:0) 
  [1:0 Yanislav Ivanov 7', 2:0 Martin Kovachev 19', 3:0 Diyan Dimov 60',
   3:1 Hristo Kirev 73'], ~ 2 000 spectators
16 April 2016, Saturday, 17:00 EEST:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)     0:0 
  ~ 40 spectators
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Pomorie (Pomorie)          0:0 
  [sent off: Preslav Iv.Petrov (L) 75'], ~ 60 spectators
Spartak Pleven (Pleven) - Botev (Galabovo)                3:1 (2:0) 
  [1:0 Tsvetomir Todorov 2', 3:0 Grigor Dolapchiev 37',58'; 3:1 Miroslav Enchev 74'], ~ 200 spectators
Pirin 2002 (Razlog) - Oborishte (Panagyurishte)           2:1 (0:1) 
  [0:1 Antonio Tsankov 25', 1:1 Bozhidar Katsarov 54', 2:1 Petar Tonchev 90'+3'], ~ 500 spectators
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)        3:1 (2:0) 
  [1:0 Vladimir Aytov 19', 2:0 Kristiyan Petkov 45'+1', 2:1 Arsène Luboya 48',
   3:1 Kostadin Nichev 82'], ~ 720 spectators
16 April 2016, Saturday, 20:00 EEST:
Liteks II (Lovech) - Sozopol (Sozopol)                    3:1 (1:0) 
  [1:0 Arsénio Nunes 15', 2:0 Kiril Despodov 61'-pen, 3:0 Arsénio Nunes 78',
   3:1 Ivan Yanchev 81']
  [sent off: Georgi Hashev (S) 34'], ~ 100 spectators
17 April 2016, Sunday, 19:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)     2:2 (0:1) 
  [0:1 Milen Zhelev 8', 0:2 Aymen Souda 50', 1:2 Metodi Kostov 70',
   2:2 Angel Kostov 78'], ~ 380 spectators

                           Round 25

23 April 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Septemvri (Simitli)            1:0 (1:0) 
  [1:0 Nikolay Minkov 6'], ~ 450 spectators
in Montana, "Ogosta" st.: *
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Dunav 2010 (Ruse)               1:5 (1:4) 
  [0:1 Diyan Dimov 5'-pen, 0:2 Emil Kolev 17'-og, 0:3 Miroslav Budinov 33',
   1:3 Vladislav Zlatinov 39', 1:4 Atanas Atanasov 41', 1:5 Branimir Kostadinov 60'], ~ 100 spectators
* - at a neutral venue due to Lokomotiv 2012 serving a home match ban.
Bansko (Bansko) - Pirin 2002 (Razlog)                     3:0 (1:0) 
  [1:0 Georgi Fikiyn 2', 2:0 Milen Lefterov 64', 3:0 Yordan Lechov 83'], ~ 400 spectators
Oborishte (Panagyurishte) - Vereya (Stara Zagora)         0:0 
  ~ 350 spectators
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Spartak Pleven (Pleven)   5:1 (2:1) 
  [0:1 Grigor Dolapchiev 15', 1:1 Erik Pochanski 19', 4:1 Tihomir Kanev 27',49',53';
   5:1 Erik Pochanski 72'], ~ 630 spectators
23 April 2016, Saturday, 18:00 EEST:
Sozopol (Sozopol) - Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)       1:1 (0:1) 
  [0:1 Ilia Dimitrov 8', 1:1 Emanuil Manev 70']
  [sent off: Diyan Petkov (coach) (N) 59'], ~ 1 000 spectators
24 April 2016, Sunday, 17:00 EEST:
Botev (Galabovo) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)           3:1 (1:0) 
  [1:0 Plamen Kolarov 13', 1:1 Yanaki Smirnov 56', 2:1 Steliyan Evtimov 74',
   3:1 Lyubomir Aleksandrov 90'+3']
  [sent off: Miroslav Enchev (B) 71'], ~ 700 spectators
Pomorie (Pomorie) - Liteks II (Lovech)                    0:4 (0:2) 
  [0:1 Chavdar Ivaylov 27', 0:2 Milcho Angelov 45', 0:3 Aleksandar Georgiev 49',
   0:4 Milcho Angelov 90']
  [sent off: Malin Orachev (coach) (P) 45'+1'], ~ 550 spectators

                           Round 26

28 April 2016, Thursday, 17:00 EEST:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Sozopol (Sozopol)                   0:3 (0:0) 
  [0:1 Yakub Idrizov 56', 0:3 Emanuil Manev 61',68'], ~ 200 spectators
Liteks II (Lovech) - Botev (Galabovo)                     3:0 (1:0) 
  [1:0 Ivan Goranov 24', 2:0 Bjørn Johnsen 57', 3:0 Aleksandar Tsvetkov 88'], ~ 100 spectators
Spartak Pleven (Pleven) - Oborishte (Panagyurishte)       2:0 (1:0) 
  [1:0 Tsvetelin Radev 5', 2:0 Preslav Antonov 88'], ~ 150 spectators
Pirin 2002 (Razlog) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)             3:1 (1:1) 
  [1:0 Asen Chandarov 17', 1:1 Arsen Luboya 21', 2:1 Asen Chandarov 72',
   3:1 Dimitar Georgiev 90'], ~ 200 spectators
Dunav 2010 (Ruse) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)              2:2 (1:1)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Branimir Kostadinov 17', 1:1 Hristiyan Kazakov 29', 2:1 Yulian Nenov 75',
   2:2 Vladislav Uzunov 82'], ~ 1 700 spectators
28 April 2016, Thursday, 19:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Bansko (Bansko)                   3:1 (3:0) 
  [1:0 Amadu Sukuna 7', 2:0 Ivan Vinkov 41', 3:0 Metodi Kostov 44',
   3:1 Borislav Hazurov 70'-pen], ~ 200 spectators
29 April 2016, Friday, 17:00 EEST:
Neftohimik Burgas 1962 (Burgas) - Pomorie (Pomorie)       1:1 (0:1) 
  [0:1 Lyubomir Bozhinov 14', 1:1 Stanislav Zhekov 81'], ~ 350 spectators
30 April 2016, Saturday, 17:00 EEST:
Ludogorets 1945 II (Rz) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)   2:1 (1:0) 
  [1:0 Tsvetelin Chunchukov 9', 2:0 Yanaki Smirnov 58', 2:1 Atanas Fidanin 61'-pen]
  [sent off: Milen Zhelev (Lok) 82'], ~ 80 spectators

                           Round 18 - postponed match

4 May 2016, Wednesday, 19:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)      0:2 (0:1) 
  [0:1 Vitinha 12', 0:2 Tomas Tsvyatkov 51'], ~ 250 spectators

                           Round 27

7 May 2016, Saturday, 18:00 EEST:
Dunav 2010 (Ruse) - Septemvri (Simitli)                   1:2 (0:0) 
  [1:0 Miroslav Budinov 59', 1:2 Franck Koré 75',77']
  [missed pen: Diyan Dimov (D) 19'], ~ 2 500 spectators
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Pirin 2002 (Razlog)            0:0 
  ~ 620 spectators
Bansko (Bansko) - Spartak Pleven (Pleven)                 1:2 (1:1) 
  [1:0 Bogomil Dyakov 33'-og, 1:1 Grigor Dolapchiev 45', 1:2 Preslav Antonov 64'], ~ 180 spectators
Botev (Galabovo) - Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)        4:2 (2:1) 
  [1:0 Georgi Kirilov 21', 1:1 Stanislav Dryanov 26', 2:1 Lyubomir Aleksandrov 31',
   2:2 Teodor Stefanov 71'-pen, 3:2 Ivan Toshev 76', 4:2 Nikolay Yankov 85'], ~ 600 spectators
8 May 2016, Sunday, 18:00 EEST:
in Sevlievo, "Rakovski" st.: *
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Vereya (Stara Zagora)           0:3 (0:2) 
  [0:1 Dzhuneyt Yashar 37', 0:2 Ivan Vinkov 40', 0:3 Metodi Kostov 56'], ~ 100 spectators
* - at a neutral venue due to Lokomotiv 2012 serving a home match ban.
Oborishte (Panagyurishte) - Ludogorets 1945 II (Rz)       0:2 (0:0) 
  [0:1 Yanaki Smirnov 65', 0:2 Aleksandar Vasilev 82'], ~ 480 spectators
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Liteks II (Lovech)        1:2 (0:1) 
  [0:1 Kiril Despodov 39', 1:1 Dimitar Aleksiev 68', 1:2 Bjørn Johnsen 78'], ~ 600 spectators
8 May 2016, Sunday, 20:30 EEST:
Pomorie (Pomorie) - Sozopol (Sozopol)                     2:1 (1:1)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Miroslav Radev 2', 1:1 Ahmed Ahmedov 37', 2:1 Lyubomir Bozhinov 58'-pen], ~ 400 spectators

                           Round 28

13 May 2016, Friday, 20:15 EEST:
Neftohimik Bs 1962 (Burgas) - Lokomotiv (G.Oryahovitsa)   2:2 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [0:1 Tihomir Kanev 54', 1:1 Tsvetan Filipov 75', 2:1 Borislav Borisov 84',
   2:2 Tihomir Kanev 88'], ~ 630 spectators
14 May 2016, Saturday, 18:00 EEST:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Pomorie (Pomorie)                   2:1 (1:1) 
  [0:1 Hristo Lemperov 27', 1:1 Vladimir Kaptiev 32', 2:1 Aleksandar Ivanov 73'-og], ~ 30 spectators
Liteks II (Lovech) - Oborishte (Panagyurishte)            4:1 (2:0) 
  [1:0 Arsénio Nunes 4', 3:0 Bjørn Johnsen 34',48'; 3:1 Georgi Netov 52',
   4:1 Aleksandar Georgiev 83'-pen], ~ 50 spectators
Spartak Pleven (Pleven) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)         1:0 (0:0) 
  [1:0 Preslav Antonov 53']
  [sent off: Martin Mitov (L) 84'], ~ 200 spectators
Pirin 2002 (Razlog) - Dunav 2010 (Ruse)                   2:2 (2:0) 
  [1:0 Yanko Angelov 13', 2:0 Asen Chandarov 45'-pen, 2:1 Emil Petrov (GK) 77'-og,
   2:2 Martin Kovachev 90']
  [sent off: Bozhidar Katsarov (P) 82'], ~ 380 spectators
14 May 2016, Saturday, 19:00 EEST:
Sozopol (Sozopol) - Botev (Galabovo)                      5:1 (3:1) 
  [1:0 Yakub Idrizov 3', 2:0 Kristiyan Tafradzhiyski 8', 3:0 Vasil Kaloyanov 34',
   3:1 Miroslav Enchev 37', 4:1 Emanuil Manev 48', 5:1 Vasil Kaloyanov 78'], ~ 600 spectators
15 May 2016, Sunday, 19:00 EEST:
Vereya (Stara Zagora) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)          3:0 (3:0) 
  [1:0 Dzhuneyt Yashar 19', 2:0 Amadou Soukouna 21', 3:0 Metodi Kostov 42'], ~ 250 spectators
17 May 2016, Tuesday, 18:00 EEST:
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Bansko (Bansko)            2:1 (0:0) 
  [1:0 Yanaki Smirnov 61', 2:0 Svetoslav Kovachev 84', 2:1 Borislav Hazurov 88'], ~ 80 spectators

                           Round 29

20 May 2016, Friday, 18:00 EEST:
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Ludogorets 1945 II (Razgrad)    1:4 (0:3) 
  [0:1 Svetoslav Kovachev 11', 0:3 Martin Kirilov 17',21'; 0:4 Oleg Dimitrov 55',
   1:4 Vladislav Zlatinov 75'], ~ 30 spectators
21 May 2016, Saturday, 18:00 EEST:
Pirin 2002 (Razlog) - Septemvri (Simitli)                 2:1 (0:0) 
  [0:1 Nikolay Hadzhinikolov 55', 1:1 Georgi Stoichkov 85', 2:1 Kostadin Adzhov 89'], ~ 350 spectators
Dunav 2010 (Ruse) - Vereya (Stara Zagora)                 1:0 (1:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Svetoslav Chitakov 28'], ~ 1 470 spectators
Dobrudzha 1919 (Dobrich) - Spartak Pleven (Pleven)        1:1 (0:0) 
  [1:0 Kristiyan Dimitrov 68'-pen, 1:1 Daniel Vasev 86']
  [sent off: Diyan Donchev (coach) (S) 80'], ~ 750 spectators
Bansko (Bansko) - Liteks II (Lovech)                      2:2 (1:2) 
  [0:1 Krasimir Stanoev 8', 0:2 Milcho Angelov 16', 1:2 Stoycho Atanasov 45'+1'-og,
   2:2 Borislav Hazurov 85'-pen], ~ 50 spectators
Oborishte (Panagyurishte) - Neftohimik Bs 1962 (Burgas)   1:2 (1:0) 
  [1:0 Eli Marques 35', 1:1 Zhivko Hadzhiev 51', 1:2 Stanislav Zhekov 87'-pen]
  [missed pen: Eli Marques (O) 45'+2'], 550 spectators
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Sozopol (Sozopol)         3:2 (0:0) 
  [1:0 Tihomir Kanev 47', 1:1 Vasil Kaloyanov 54', 2:1 Tihomir Kanev 67',
   2:2 Emanuil Manev 76', 3:2 Dimitar Baydakov 85']
  [sent off: Georgi Hashev (S) 88'], ~ 500 spectators
Botev (Galabovo) - Pomorie (Pomorie)                      0:0 
  ~ 400 spectators

                           Round 30

29 May 2016, Sunday, 18:00 EEST:
in Krupnik, "Arena Krupnik" st:
Septemvri (Simitli) - Botev (Galabovo)                    0:1 (0:0) 
  [0:1 Georgi Kirilov 83'], ~ 70 spectators
Pomorie (Pomorie) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)         1:1 (1:1)  /live on Diema Sport 2/ 
  [1:0 Georgi Petkov 20', 1:1 Tihomir Kanev 37'], ~ 500 spectators
Sozopol (Sozopol) - Oborishte (Panagyurishte)             1:0 (1:0) 
  [1:0 Angel Delchev 9']
  [missed pen: Vasil Kaloyanov (S) 34', Petar Alyoshev (O) 90'+3'], ~ 650 spectators
Neftohimik Burgas 1962 (Burgas) - Bansko (Bansko)         2:0 (1:0) 
  [1:0 Ilia Dimitrov 9', 2:0 Borislav Borisov 73'], ~ 530 spectators
Liteks II (Lovech) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)              2:1 (0:0) 
  [1:0 Milcho Angelov 53', 1:1 Arsen Luboya 75', 2:1 Chavdar Ivaylov 77'], ~ 150 spectators
Ludogorets 1945 II (Razgrad) - Dobrudzha 1919 (Dobrich)   1:2 (1:2) 
  [0:1 Nikolay Minkov 18', 0:2 Kostadin Nichev 19', 1:2 Tomas Tsvyatkov 40'], ~ 100 spectators
Spartak Pleven (Pleven) - Dunav 2010 (Ruse)               0:0 
  [missed pen: Grigor Dolapchiev (S) 74'], ~ 350 spectators
Vereya (Stara Zagora) - Pirin 2002 (Razlog)               3:0 (1:0) 
  [1:0 Dzhuneyt Yashar 10', 2:0 Zhivko Zhelev 56'-pen, 3:0 Ventsislav Ivanov 66'], ~ 300 spectators

top


B Futbolna grupa 2015/16 - Results grid

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8.   9.  10.  11.  12.  13.  14.  15.  16. 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 1. Dunav 2010 (Ruse)                  XXX  1:0  0:0  2:0  4:1  5:0  4:1  1:0  3:1  0:0  2:0  1:0  0:0  2:2  1:2  3:0 
 2. Pomorie (Pomorie)                  1:2  XXX  1:1  2:1  0:4  0:0  1:0  4:1  0:1  3:0  5:2  2:1  1:0  1:0  3:2  1:0 
 3. Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)      2:0  1:1  XXX  3:2  1:2  2:0  4:1  1:0  2:1  0:1  0:0  1:3  5:1  1:1  2:1  2:0 
 4. Sozopol (Sozopol)                  0:0  0:0  0:0  XXX  3:1  5:1  4:1  1:0  2:1  1:0  1:2  1:1  3:2  2:0  1:0  2:0 
 5. Liteks II (Lovech)                 1:2  0:1  1:4  3:1  XXX  3:0  2:0  1:0  1:0  4:1  1:0  1:1  4:1  1:1  0:0  2:1 
 6. Botev (Galabovo)                   0:1  0:0  2:1  1:1  0:2  XXX  3:1  1:0  1:0  0:3  4:1  4:2  2:2  2:1  3:1  2:1 
 7. Ludogorets 1945 II (Razgrad)       2:3  0:0  2:1  3:2  2:1  0:1  XXX  1:1  2:1  2:0  1:1  0:0  3:1  1:2  5:0  1:2 
 8. Vereya (Stara Zagora)              0:0  0:0  2:2  0:0  5:0  0:1  0:2  XXX  3:1  1:0  3:0  0:0  1:0  3:0  4:0  1:0 
 9. Bansko (Bansko)                    1:2  0:1  0:0  0:0  2:2  2:1  1:0  5:0  XXX  2:1  3:0  3:0  1:2  0:1  2:0  2:2 
10. Oborishte (Panagyurishte)          0:1  2:1  1:0  1:3  0:0  3:0  0:2  0:0  2:2  XXX  2:1  1:2  2:0  1:0  2:1  1:0 
11. Pirin 2002 (Razlog)                2:2  0:1  0:0  1:0  0:0  2:0  1:0  1:1  2:2  2:1  XXX  3:1  2:1  2:0  2:1  3:1 
12. Neftohimik Burgas 1962 (Burgas)    1:1  1:1  2:2  0:0  0:6  1:0  1:2  1:1  2:0  0:0  1:0  XXX  1:1  2:1  2:1  2:1 
13. Spartak Pleven (Pleven)            0:0  1:1  0:1  1:1  1:2  3:1  2:0  0:0  1:3  2:0  4:1  3:3  XXX  2:1  1:0  1:0 
14. Dobrudzha 1919 (Dobrich)           1:1  0:1  0:1  1:1  2:1  1:1  1:1  0:1  1:2  2:1  0:0  2:0  1:1  XXX  1:0  3:1 
15. Septemvri (Simitli)                0:4  2:1  0:1  0:3  1:1  0:1  0:1  4:2  2:3  0:0  1:0  0:0  2:0  0:1  XXX  2:2 
16. Lokomotiv 2012 (Mezdra)            1:5  0:2  1:1  1:3  4:2  3:0  1:4  0:3  2:0  1:3  2:0  0:0  0:1  0:0  1:3  XXX 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

top


A FG Play-off

4 June 2016, Saturday, 19:00 EEST:
in kv.Kolyo Ganchev, Stara Zagora, "Trace arena" st.:
Montana 1921 (Montana) - Pomorie (Pomorie)                2:1 (0:0)  /live on Diema Sport/ 
  [1:0 Sergey Georgiev 54', 1:1 Lyubomir Bozhinov 73'-pen, 2:1 Atanas Iliev 86'], ~ 1 190 spectators

top