Darzhavno parvenstvo and Kupa na Bulgaria - women 2014/15


Darzhavno parvenstvo - women 2014/15

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 |
        | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. NSA (Sofia)                        16   16   0   0   66:6    48        Champion
-------------------------------------------------------------------
 2. LP Supersport (Sofia)              16   14   0   2   65:12   42                
 3. Sportika (Blagoevgrad)             16   12   0   4   51:12   36                
 4. Ekomet 90 (Plovdiv)                16    6   3   7   24:31   21                
 5. ZhFK Beroe (Stara Zagora)          16    5   2   9   26:30   17                
 6. Akademik - Geo Milev (Sofia)       16    3   4   9   14:29   13                
 7. Olimpia (Sofia)                    15    5   2   8   18:29   17    [*]         
 8. Spartak 1918 (Varna)               14    3   1  10   18:35   10    [*]         
 9. ZhFK Oborishte (Panagyurishte)     15    0   0  15    1:99    0 [+][*]         

Notes
  - Oborishte (Panagyurishte) joins the group.
  - The teams play their home games at the following venues:
    - Akademik - Geo Milev (Sofia) - at the new "Akademik" stadium /at "Festivalna" hall/ in Sofia;
    - Beroe (Stara Zagora) - at the artificial field of the "Beroe" stadium in Stara Zagora;
    - Ekomet 90 (Plovdiv) - at the "Plovdiv" stadium in Plovdiv;
    - LP Supersport (Sofia) - at the old "Akademik" st. /at 4th kilometer/ in Sofia;
    - NSA (Sofia) - at the "NSA" stadium in Sofia;
    - Oborishte (Panagyurishte) - at the "Orcho voyvoda" stadium in Panagyurishte;
    - Olimpia (Sofia) - at the "Tsarsko selo" complex in Sofia;
    - Spartak 1918 (Varna) - at the "Spartak" stadium in Varna;
    - Sportika (Blagoevgrad) - at the "Hristo Botev" stadium in Blagoevgrad.
  - Oborishte (Panagyurishte) withdraws after round 13. Its results up to this point still count and its opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.
  - Spartak 1918 (Varna) and Olimpia (Sofia) withdraw after round 14. Their results up to this point still count, and their opponents until the end of the season are awarded 3:0 wins.

                           Round 1

7 September 2014, Sunday, 10:30 EEST:
ZhFK Oborishte (Panagyurishte) - Spartak 1918 (Varna)     0:11 
  [Monika Cherneva (4), Mariela Nelkova (3), Teya Penkova (2),
   Ani Todorova, Monika Mihaleva]
7 September 2014, Sunday, 17:30 EEST:
Sportika (Blagoevgrad) - LP Supersport (Sofia)            0:2 (0:1) 
  [0:2 Lora Dimitrova 6',50']
Olimpia (Sofia) - Akademik - Geo Milev (Sofia)            1:1 (1:1) 
  [1:0 Velizara Vladimirova 8', 1:1 _ 45']
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - NSA (Sofia)                   0:4 
Ekomet 90 (Plovdiv)                                       bye

                           Round 2

20 September 2014, Saturday, 17:30 EEST:
in Sofia, "Tsarsko selo" complex:
LP Supersport (Sofia) - Olimpia (Sofia)                   4:1 
21 September 2014, Sunday, 14:30 EEST:
in Varna, "Lokomotiv" st.:
Spartak 1918 (Varna) - Sportika (Blagoevgrad)             0:3 (0:1) 
  [0:1 Dayana Ivanova 25', 0:3 Evdokia Popadiynova 2h,2h]
21 September 2014, Sunday, 17:30 EEST:
Akademik - Geo Milev (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)  1:1 
  [??? - Petya Dikova]
Ekomet 90 (Plovdiv) - ZhFK Oborishte (Panagyurishte)      9:0 
NSA (Sofia)                                               bye

                           Round 3

27 September 2014, Saturday, 16:00 EEST:
NSA (Sofia) - Akademik - Geo Milev (Sofia)                7:0 
28 September 2014, Sunday, 14:30 EEST:
Olimpia (Sofia) - Spartak 1918 (Varna)                    3:0 awd * 
* - the visitors inform beforehand that they won't travel due to financial
    problems.
28 September 2014, Sunday, 16:00 EEST:
in Simitli, "Struma" st.:
Sportika (Blagoevgrad) - Ekomet 90 (Plovdiv)              2:1 (1:0) 
  [1:0 Veronika Gotseva 1h-pen, 1:1 Anelia Kukunova 2h, 2:1 Stefka Petkova 2h]
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - LP Supersport (Sofia)         0:3 (0:1) 
ZhFK Oborishte (Panagyurishte)                            bye

                           Round 4

4 October 2014, Saturday, 14:00 EEST:
Ekomet 90 (Plovdiv) - Olimpia (Sofia)                     0:1 (0:0) 
  [0:1 Velizara Vladimirova 71'], ~ 100 spectators
4 October 2014, Saturday, 15:00 EEST:
LP Supersport (Sofia) - NSA (Sofia)                       0:4 
Spartak 1918 (Varna) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)          1:4 (0:2) 
  [0:3 Nina Georgieva 1h,1h,2h; 1:3 _ 2h-pen, 1:4 Nina Georgieva 2h]
ZhFK Oborishte (Panagyurishte) - Sportika (Blagoevgrad)   0:20 
Akademik - Geo Milev (Sofia)                              bye

                           Round 5

11 October 2014, Saturday, 15:00 EEST:
Akademik - Geo Milev (Sofia) - LP Supersport (Sofia)      0:2 (0:0) 
  [0:1 Vili Karadakova 2h, 0:2 Asya Asenova 2h]
12 October 2014, Sunday, 13:00 EEST:
NSA (Sofia) - Spartak 1918 (Varna)                        3:0 awd * 
* - the visitors inform beforehand that they won't travel for the game.
12 October 2014, Sunday, 15:00 EEST:
Olimpia (Sofia) - ZhFK Oborishte (Panagyurishte)          postponed 
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Ekomet 90 (Plovdiv)           1:1 (0:1) 
  [0:1 Inna Dimova 1h, 1:1 Zvezdelina Georgieva 2h]
25 October 2014, Saturday, 15:00 EEST:
Olimpia (Sofia) - ZhFK Oborishte (Panagyurishte)          3:0 awd * 
* - Oborishte inform beforehand that they won't travel for the game.
Sportika (Blagoevgrad)                                    bye

                           Round 6

18 October 2014, Saturday, 14:30 EEST:
Oborishte (Panagyurishte) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)     0:11 (0:6) 
  [Zvezdelina Georgieva (4), Nina Georgieva (4), Petya Dikova (2),
   Mihaela Slavcheva]
19 October 2014, Sunday, 13:00 EEST:
Spartak 1918 (Varna) - Akademik - Geo Milev (Sofia)       1:0 
19 October 2014, Sunday, 14:30 EEST:
Ekomet 90 (Plovdiv) - NSA (Sofia)                         0:7 
Sportika (Blagoevgrad) - Olimpia (Sofia)                  5:0 (2:0) 
  [2:0 Evdokia Popadiynova 1h,1h; 4:0 Veronika Gotseva 2h,2h; 5:0 Stefka Petkova 2h]
LP Supersport (Sofia)                                     bye

                           Round 5 - postponed match

25 October 2014, Saturday, 15:00 EEST:
Olimpia (Sofia) - ZhFK Oborishte (Panagyurishte)          3:0 awd * 
* - Oborishte inform beforehand that they won't travel for the game.

                           Round 7

1 November 2014, Saturday, 14:00 EET:
Akademik - Geo Milev (Sofia) - Ekomet 90 (Plovdiv)        0:0 
2 November 2014, Sunday, 12:30 EET:
LP Supersport (Sofia) - Spartak 1918 (Varna)              postponed 
2 November 2014, Sunday, 14:00 EET:
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Sportika (Blagoevgrad)        0:1 (0:1) 
  [0:1 Evdokia Popadiynova 20']
2 November 2014, Sunday, 15:00 EET:
NSA (Sofia) - ZhFK Oborishte (Panagyurishte)              3:0 awd * 
* - the visitors don't show up.
23 November 2014, Sunday, 14:00 EET:
in Varna, "Lokomotiv" st.: *
LP Supersport (Sofia) - Spartak 1918 (Varna)              3:1 (2:0) 
  [1:0 Polina Georgieva 29', 2:0 Ivet Vasileva 39', 2:1 Maria Georgieva 81',
   3:1 Desislava Prahlyova 85']
* - in Varna on mutual agreement due to the visitors having financial
    difficulties traveling to Sofia.
Olimpia (Sofia)                                           bye

                           Round 8

9 November 2014, Sunday, 14:00 EET:
Ekomet 90 (Plovdiv) - LP Supersport (Sofia)               0:3 
Oborishte (Panagyurishte) - Akademik - Geo Milev (Sofia)  0:5 (0:3) 
  [0:1 Viktoria Todorova 35', 0:2 Anna Popova 42', 0:3 Viktoria Todorova 44',
   0:4 Iveta Koseva 75', 0:5 Viktoria Todorova 79']
Sportika (Blagoevgrad) - NSA (Sofia)                      2:3 (0:1) 
  [0:1 Valya Asenova 1h, 1:1 Stefka Petkova 54', 1:2 Simona Petkova 59',
   2:2 Dayana Ivanova 61', 2:3 Valya Gospodinova 67']
in kv.Dragalevtsi, Sofia:
Olimpia (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)               3:0 (0:0) 
  [1:0 Velizara Vladimirova 50', 2:0 Gergana Petkova 54', 3:0 Bilyana Pencheva 64'-pen]
  [missed pen: Lora Petrova (O) 60']
  [sent off: _ (GK) (B) 61']
Spartak 1918 (Varna)                                      bye

                           Round 9

15 November 2014, Saturday, 14:00 EET:
Akademik - Geo Milev (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad)     0:1 (0:0) 
  [0:1 Miloslava Grigorova 61']
16 November 2014, Sunday, 13:00 EET:
Spartak 1918 (Varna) - Ekomet 90 (Plovdiv)                0:0 
16 November 2014, Sunday, 14:00 EET:
NSA (Sofia) - Olimpia (Sofia)                             3:1 
16 November 2014, Sunday, 16:00 EET:
LP Supersport (Sofia) - ZhFK Oborishte (Panagyurishte)   17:0 
ZhFK Beroe (Stara Zagora)                                 bye

                           Round 7 - postponed match

23 November 2014, Sunday, 14:00 EET:
in Varna, "Lokomotiv" st.: *
LP Supersport (Sofia) - Spartak 1918 (Varna)              3:1 (2:0) 
  [1:0 Polina Georgieva 29', 2:0 Ivet Vasileva 39', 2:1 Maria Georgieva 81',
   3:1 Desislava Prahlyova 85']
* - in Varna on mutual agreement due to the visitors having financial
    difficulties traveling to Sofia.

                           Round 10

22 March 2015, Sunday, 13:00 EET:
Spartak 1918 (Varna) - ZhFK Oborishte (Panagyurishte)     postponed 
NSA (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)                   3:0 awd * 
* - the visitors don't show up because of a youth tournament taking place
    in Stara Zagora.
22 March 2015, Sunday, 13:30 EET:
Akademik - Geo Milev (Sofia) - Olimpia (Sofia)            1:1 
  [Albena Toncheva - Iveta Ivanova], ~ 100 spectators
22 March 2015, Sunday, 16:00 EET:
in Sofia, "Tsarsko selo" complex:
LP Supersport (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad)            2:1 (1:0) 
  [1:0 _ 38', 1:1 Evdokia Popadiynova 61', 2:1 _ 85']
  [missed pen: Veronika Gotsev (Sportika) 76']
24 May 2015, Sunday, 13:00 EEST:
Spartak 1918 (Varna) - ZhFK Oborishte (Panagyurishte)     annulled * 
* - initially postponed, then annulled following the withdrawal of
    Oborishte and then of Spartak 1918.
Ekomet 90 (Plovdiv)                                       bye

                           Round 11

28 March 2015, Saturday, 11:30 EET:
Sportika (Blagoevgrad) - Spartak 1918 (Varna)             3:0 (1:0) 
  [1:0 Veselina Mahlelieva 40'-pen, 3:0 Evdokia Popadiynova 83',88']
28 March 2015, Saturday, 14:00 EET:
in Stara Zagora, "Lokomotiv" st.:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Akademik - Geo Milev (Sofia)  2:0 (1:0) 
  [1:0 Kristina Aleksandrova 10'-og, 2:0 Nina Georgieva 59'-pen]
in Kostinbrod, "Belitsa" st.:
Olimpia (Sofia) - LP Supersport (Sofia)                   1:3 
29 March 2015, Sunday, 14:00 EEST:
ZhFK Oborishte (Panagyurishte) - Ekomet 90 (Plovdiv)      1:2 
NSA (Sofia)                                               bye

                           Round 12

4 April 2015, Saturday, 15:00 EEST:
Ekomet 90 (Plovdiv) - Sportika (Blagoevgrad)              0:1 (0:0) 
  [0:1 Evdokia Popadiynova 65']
LP Supersport (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)         postponed * 
* - postponed due to a participation of LP Supersport at a friendly
    tournament in France.
5 April 2015, Sunday, 13:00 EEST:
Spartak 1918 (Varna) - Olimpia (Sofia)                    postponed 
5 April 2015, Sunday, 14:00 EEST:
Akademik - Geo Milev (Sofia) - NSA (Sofia)                0:4 
not scheduled:
Spartak 1918 (Varna) - Olimpia (Sofia)                    annulled * 
* - initially postponed, then annulled following the withdrawal of both
    teams.
30 May 2015, Saturday, 16:00 EEST:
LP Supersport (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)         5:0 (1:0) 
ZhFK Oborishte (Panagyurishte)                            bye

                           Round 13

18 April 2015, Saturday, 14:30 EEST:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Spartak 1918 (Varna)          1:4 
18 April 2015, Saturday, 15:00 EEST:
NSA (Sofia) - LP Supersport (Sofia)                       4:2 (2:0) 
  [1:0 Kristin Krasteva 1p, 2:0 Simona Petkova 1p, 2:1 _ 2p,
   2:2 _ 2p, 3:2 Martina Stankova 2p, 4:2 Simona Petkova 2p]
19 April 2015, Sunday, 15:00 EEST:
Olimpia (Sofia) - Ekomet 90 (Plovdiv)                     0:3 
Sportika (Blagoevgrad) - ZhFK Oborishte (Panagyurishte)   3:0 awd * 
* - the visitors don't show up.
Akademik - Geo Milev (Sofia)                              bye

* - Oborishte (Panagyurishte) withdraws after round 13. Its results up to
    this point still count and its opponents until the end of the season
    are awarded 3:0 wins.

                           Round 14

25 April 2015, Saturday, 15:00 EEST:
LP Supersport (Sofia) - Akademik - Geo Milev (Sofia)      3:0 
26 April 2015, Sunday, 12:00 EEST:
in Chayka resort, NSB "Sportpalas":
Spartak 1918 (Varna) - NSA (Sofia)                        0:6 
26 April 2015, Sunday, 15:00 EEST:
ZhFK Oborishte (Panagyurishte) - Olimpia (Sofia)          0:3 awd 
Ekomet 90 (Plovdiv) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)           1:0 
Sportika (Blagoevgrad)                                    bye

* - Spartak 1918 (Varna) and Olimpia (Sofia) withdraw after round 14.
    Their results up to this point still count, and their opponents until
    the end of the season are awarded 3:0 wins.

                           Round 12 - postponed match

not scheduled:
Spartak 1918 (Varna) - Olimpia (Sofia)                    annulled * 
* - initially postponed, then annulled following the withdrawal of both
    teams.

                           Round 15

2 May 2015, Saturday, 14:00 EEST:
Akademik - Geo Milev (Sofia) - Spartak 1918 (Varna)       3:0 awd 
2 May 2015, Saturday, 16:00 EEST:
NSA (Sofia) - Ekomet 90 (Plovdiv)                         5:1 
Olimpia (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad)                  0:3 awd 
3 May 2015, Sunday, 16:00 EEST:
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Oborishte (Panagyurishte)     3:0 awd 
LP Supersport (Sofia)                                     bye

                           Round 16

10 May 2015, Sunday, 13:00 EEST:
Spartak 1918 (Varna) - LP Supersport (Sofia)              0:3 awd 
10 May 2015, Sunday, 16:00 EEST:
Sportika (Blagoevgrad) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)        3:0 awd * 
* - the visitors don't show up.
ZhFK Oborishte (Panagyurishte) - NSA (Sofia)              0:3 awd 
Ekomet 90 (Plovdiv) - Akademik - Geo Milev (Sofia)        3:0 
Olimpia (Sofia)                                           bye

                           Round 17

17 May 2015, Sunday, 16:00 EEST:
LP Supersport (Sofia) - Ekomet 90 (Plovdiv)              10:0 
Akademik - Geo Milev (Sofia) - Oborishte (Panagyurishte)  3:0 awd 
ZhFK Beroe (Stara Zagora) - Olimpia (Sofia)               3:0 awd 
17 May 2015, Sunday, 17:00 EEST:
NSA (Sofia) - Sportika (Blagoevgrad)                      4:0 
Spartak 1918 (Varna)                                      bye

                           Round 10 - postponed match

24 May 2015, Sunday, 13:00 EEST:
Spartak 1918 (Varna) - ZhFK Oborishte (Panagyurishte)     annulled * 
* - initially postponed, then annulled following the withdrawal of
    Oborishte and then of Spartak 1918.

                           Round 12 - postponed match

30 May 2015, Saturday, 16:00 EEST:
LP Supersport (Sofia) - ZhFK Beroe (Stara Zagora)         5:0 (1:0) 

                           Round 18

31 May 2015, Sunday, 16:30 EEST:
Olimpia (Sofia) - NSA (Sofia)                             0:3 awd 
Sportika (Blagoevgrad) - Akademik - Geo Milev (Sofia)     3:0 awd 
ZhFK Oborishte (Panagyurishte) - LP Supersport (Sofia)    0:3 awd 
Ekomet 90 (Plovdiv) - Spartak 1918 (Varna)                3:0 awd 
ZhFK Beroe (Stara Zagora)                                 bye

top


Darzhavno parvenstvo - women 2014/15 - Results grid

-----------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8.   9. 
-----------------------------------------------------------------------------------
 1. NSA (Sofia)                        XXX  4:2  4:0  5:1  3:0* 7:0  3:1  3:0* 3:0*
 2. LP Supersport (Sofia)              0:4  XXX  2:1 10:0  5:0  3:0  4:1  3:1 17:0 
 3. Sportika (Blagoevgrad)             2:3  0:2  XXX  2:1  3:0* 3:0* 5:0  3:0  3:0*
 4. Ekomet 90 (Plovdiv)                0:7  0:3  0:1  XXX  1:0  3:0  0:1  3:0* 9:0 
 5. ZhFK Beroe (Stara Zagora)          0:4  0:3  0:1  1:1  XXX  2:0  3:0* 1:4  3:0*
 6. Akademik - Geo Milev (Sofia)       0:4  0:2  0:1  0:0  1:1  XXX  1:1  3:0* 3:0*
 7. Olimpia (Sofia)                    0:3* 1:3  0:3* 0:3  3:0  1:1  XXX  3:0* 3:0*
 8. Spartak 1918 (Varna)               0:6  0:3* 0:3  0:0  1:4  1:0  ---  XXX  --- 
 9. ZhFK Oborishte (Panagyurishte)     0:3* 0:3* 0:20 1:2  0:11 0:5  0:3* 0:11 XXX 
-----------------------------------------------------------------------------------

top


Kupa na Bulgaria - women 2014/15

Notes
  - The tournament started in the spring.

top