Yunoshi starsha vazrast (b.1996-97): Veliko Tarnovo - "A" grupa 2014/15

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 |
        | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Montana 1921 (Montana)             18   14   4   0   59:15   46     Republikansko
 2. Lokomotiv 2012 (Mezdra)            18   14   2   2   34:9    44     Republikansko
 3. Liteks (Lovech)                    18   11   3   4   71:27   36 [*]              
-------------------------------------------------------------------
 4. Spartak Pleven (Pleven)            18   11   2   5   37:20   35 [*] Republikansko
 5. Yantra 1919 (Gabrovo)              18    9   3   6   27:26   30                  
 6. Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo)    18    6   2  10   30:30   20                  
 7. Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)      18    5   1  12   16:40   16                  
 8. Bdin 1923 (Vidin)                  18    4   3  11   15:33   15                  
 9. Botev (Vratsa)                     18    2   2  14   12:77    8                  
10. Vidima-Rakovski (Sevlievo)         18    3   0  15   16:40    9 [*]              

Notes
  - On 12 December 2015 Vidima-Rakovski (Sevlievo) withdraws due to financial problems. Its results up to that point are kept, and its opponents in the spring part of the season are awarded 3:0 wins.
  - Liteks (Lovech) refuses to play in the Republikansko parvenstvo and is replaced by the 4th placed team Spartak Pleven (Pleven).

                           Round 1

10 September 2014, Wednesday, 17:00 EEST:
Liteks (Lovech) - Botev (Vratsa)                         13:0 
Bdin 1923 (Vidin) - Montana 1921 (Montana)                1:1 
Spartak Pleven (Pleven) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)         1:2 
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Etar V.Tarnovo (V.Tarnovo)   0:2 
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Yantra 1919 (Gabrovo)     2:5 

                           Round 2

17 September 2014, Wednesday, 17:00 EEST:
Botev (Vratsa) - Yantra 1919 (Gabrovo)                    0:2 
Etar V.Tarnovo (V.Tarnovo) - Lokomotiv (G.Oryahovitsa)    0:1 
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)      1:0 
Montana 1921 (Montana) - Spartak Pleven (Pleven)          3:2 
Liteks (Lovech) - Bdin 1923 (Vidin)                       3:0 

                           Round 3

24 September 2014, Wednesday, 17:00 EEST:
Bdin 1923 (Vidin) - Botev (Vratsa)                        3:0 
Spartak Pleven (Pleven) - Liteks (Lovech)                 3:3 
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Montana 1921 (Montana)       1:2 
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)   0:1 
Yantra 1919 (Gabrovo) - Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo)   1:0 

                           Round 4

1 October 2014, Wednesday, 16:00 EEST:
Botev (Vratsa) - Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo)          0:7 
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Yantra 1919 (Gabrovo)           1:0 
Montana 1921 (Montana) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)    6:0 
Liteks (Lovech) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)              5:1 
Bdin 1923 (Vidin) - Spartak Pleven (Pleven)               1:3 

                           Round 5

8 October 2014, Wednesday, 16:00 EEST:
Spartak Pleven (Pleven) - Botev (Vratsa)                  4:0 
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Bdin 1923 (Vidin)            3:0 
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Liteks (Lovech)           1:6 
Yantra 1919 (Gabrovo) - Montana 1921 (Montana)            0:1 
Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo) - Lokomotiv 2012 (Mezdra) 0:1 

                           Round 6

15 October 2014, Wednesday, 16:00 EEST:
Botev (Vratsa) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)                  0:3 
Montana 1921 (Montana) - Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo)  4:1 
Liteks (Lovech) - Yantra 1919 (Gabrovo)                   6:0 
Bdin 1923 (Vidin) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)         0:2 
Spartak Pleven (Pleven) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)      1:0 

                           Round 7

22 October 2014, Wednesday, 16:00 EEST:
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Botev (Vratsa)               9:0 
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Spartak Pleven (Pleven)   0:1 
Yantra 1919 (Gabrovo) - Bdin 1923 (Vidin)                 1:1 
Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo) - Liteks (Lovech)         3:3 
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Montana 1921 (Montana)          0:1 

                           Round 8

29 October 2014, Wednesday, 14:30 EET:
Botev (Vratsa) - Montana 1921 (Montana)                   0:6 
Liteks (Lovech) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)                 2:1 
Bdin 1923 (Vidin) - Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo)       1:0 
Spartak Pleven (Pleven) - Yantra 1919 (Gabrovo)           3:1 
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Lokomotiv (G.Oryahovitsa)    2:0 

                           Round 9

5 November 2014, Wednesday, 14:30 EET:
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Botev (Vratsa)            1:1 
Yantra 1919 (Gabrovo) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)        2:0 
Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo) - Spartak Pleven (Pleven) 1:4 
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Bdin 1923 (Vidin)               6:0 
Montana 1921 (Montana) - Liteks (Lovech)                  2:1 

* - On 12 December 2015 Vidima-Rakovski (Sevlievo) withdraws due to
    financial problems. Its results up to that point are kept, and its
    opponents in the spring part of the season are awarded 3:0 wins.

                           Round 10

18 March 2015, Wednesday, 14:30 EET:
Botev (Vratsa) - Liteks (Lovech)                          postponed 
Montana 1921 (Montana) - Bdin 1923 (Vidin)                3:1 
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Spartak Pleven (Pleven)         3:2 
Etar V.Tarnovo (V.Tarnovo) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)   3:0 awd 
Yantra 1919 (Gabrovo) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)     1:0 
not scheduled:
Botev (Vratsa) - Liteks (Lovech)                          3:0 awd * 
* - initially postponed, then awarded after Litex decline to play the
    game.

                           Round 11

25 March 2015, Wednesday, 14:30 EET:
Yantra 1919 (Gabrovo) - Botev (Vratsa)                    5:0 
Lokomotiv (G.Oryahovitsa) - Etar V.Tarnovo (V.Tarnovo)    0:3 
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)      0:3 awd 
Spartak Pleven (Pleven) - Montana 1921 (Montana)          0:0 
Bdin 1923 (Vidin) - Liteks (Lovech)                       1:2 

                           Round 12

1 April 2015, Wednesday, 17:00 EEST:
Botev (Vratsa) - Bdin 1923 (Vidin)                        0:0 
Liteks (Lovech) - Spartak Pleven (Pleven)                 4:1 
Montana 1921 (Montana) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)       3:0 awd 
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)   1:0 
Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo) - Yantra 1919 (Gabrovo)   1:1 

                           Round 13

8 April 2015, Wednesday, 17:00 EEST:
Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo) - Botev (Vratsa)          3:2 
Yantra 1919 (Gabrovo) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)           1:1 
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Montana 1921 (Montana)    1:2 
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Liteks (Lovech)              0:3 awd 
Spartak Pleven (Pleven) - Bdin 1923 (Vidin)               3:0 

                           Round 14

15 April 2015, Wednesday, 17:00 EEST:
Botev (Vratsa) - Spartak Pleven (Pleven)                  0:2 
Bdin 1923 (Vidin) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)            3:0 awd 
Liteks (Lovech) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)           8:0 
Montana 1921 (Montana) - Yantra 1919 (Gabrovo)            7:0 
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo) 1:0 

                           Round 15

21 April 2015, Tuesday, 17:00 EEST:
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Botev (Vratsa)                  5:0 
22 April 2015, Wednesday, 17:00 EEST:
Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo) - Montana 1921 (Montana)  0:2 
Yantra 1919 (Gabrovo) - Liteks (Lovech)                   3:2 
Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) - Bdin 1923 (Vidin)         1:0 
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Spartak Pleven (Pleven)      0:3 awd 

                           Round 16

29 April 2015, Wednesday, 17:00 EEST:
Botev (Vratsa) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)               3:0 awd 
Spartak Pleven (Pleven) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)   1:0 
Bdin 1923 (Vidin) - Yantra 1919 (Gabrovo)                 1:0 
Liteks (Lovech) - Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo)         5:2 
Montana 1921 (Montana) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)          1:1 

                           Round 17

5 May 2015, Tuesday, 18:00 EEST:
Montana 1921 (Montana) - Botev (Vratsa)                  10:1 
in Samovodene:
Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo) - Bdin 1923 (Vidin)       3:1 
Yantra 1919 (Gabrovo) - Spartak Pleven (Pleven)           1:0 
Lokomotiv (G.Oryahovitsa) - Vidima-Rakovski (Sevlievo)    3:0 awd 
8 May 2015, Friday, 18:00 EEST:
Lokomotiv 2012 (Mezdra) - Liteks (Lovech)                 1:0 

                           Round 10 - postponed match

not scheduled:
Botev (Vratsa) - Liteks (Lovech)                          3:0 awd * 
* - initially postponed, then awarded after Litex decline to play the
    game.

                           Round 18

13 May 2015, Wednesday, 18:00 EEST:
Botev (Vratsa) - Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)            2:4 
Vidima-Rakovski (Sevlievo) - Yantra 1919 (Gabrovo)        0:3 awd 
Spartak Pleven (Pleven) - Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo) 3:1 
Bdin 1923 (Vidin) - Lokomotiv 2012 (Mezdra)               1:2 
Liteks (Lovech) - Montana 1921 (Montana)                  5:5 

top


Yunoshi starsha vazrast (b.1996-97): Veliko Tarnovo - "A" grupa 2014/15 - Results grid

----------------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8.   9.  10. 
----------------------------------------------------------------------------------------
 1. Montana 1921 (Montana)             XXX  1:1  2:1  3:2  7:0  4:1  6:0  3:1 10:1  3:0*
 2. Lokomotiv 2012 (Mezdra)            0:1  XXX  1:0  3:2  1:0  1:0  1:0  6:0  5:0  1:0 
 3. Liteks (Lovech)                    5:5  2:1  XXX  4:1  6:0  5:2  8:0  3:0 13:0  5:1 
 4. Spartak Pleven (Pleven)            0:0  1:2  3:3  XXX  3:1  3:1  1:0  3:0  4:0  1:0 
 5. Yantra 1919 (Gabrovo)              0:1  1:1  3:2  1:0  XXX  1:0  1:0  1:1  5:0  2:0 
 6. Etar V.Tarnovo (Veliko Tarnovo)    0:2  0:1  3:3  1:4  1:1  XXX  0:1  3:1  3:2  3:0*
 7. Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa)      1:2  0:1  1:6  0:1  2:5  0:3  XXX  1:0  1:1  3:0*
 8. Bdin 1923 (Vidin)                  1:1  1:2  1:2  1:3  1:0  1:0  0:2  XXX  3:0  3:0*
 9. Botev (Vratsa)                     0:6  0:3  3:0* 0:2  0:2  0:7  2:4  0:0  XXX  3:0*
10. Vidima-Rakovski (Sevlievo)         1:2  0:3* 0:3* 0:3* 0:3* 0:2  2:0  3:0  9:0  XXX 
----------------------------------------------------------------------------------------

top