Mladezhka grupa (U-21) 2014/15


Mladezhka grupa (U-21) - Second phase, Top 6 2014/15

| Results grid | Cumulative results grid |

Rounds: | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
        | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Ludogorets 1945 (Razgrad)          32   22   3   7   61:22   69     Champion
 2. Liteks (Lovech)                    32   21   4   7   65:30   67             
 3. Levski (Sofia)                     32   13   9  10   58:42   48 [*]         
 4. Beroe (Stara Zagora)               32   13   8  11   44:39   47             
 5. Botev (Plovdiv)                    32   13   6  13   37:33   45             
 6. CSKA (Sofia)                       32   10   6  16   41:47   36             

Notes
  - Initially the regulations state that after the First Stage the teams are distributed among the Top 6 and Bottoм 6 depending on the team´s distribution in "A" FG, without taking into account the table of the Mladezhka grupa. On 25 January 2015 the Executive Committee of the BFU changes the regulations so that the team's distribution within the two groups of the Second Phase is done according to the actual Mladezhka grupa standings. This decision however is only announced after the end of the First Stage. Compared to the distribution of teams in "A" FG, the difference in the Mladezhka grupa concerns the teams of Levski (Sofia) and Lokomotiv (Sofia), which play in the Top 6 and Bottom 8 group respectively.
  - The teams play their home games at the following venues:
    - Beroe (Stara Zagora) - at the "Lokomotiv" stadium in Stara Zagora;
    - Botev (Plovdiv) - at the "Botev 1912" sports complex in kv.Komatevo, Plovdiv;
    - Levski (Sofia) - at the "Georgi Asparuhov" stadum in Sofia;
    - Liteks (Lovech) - at the "Salito" stadium in Lovech;
    - Ludogorets 1945 (Razgrad) - at the "Ludogorets" sports complex in Razgrad;
    - CSKA (Sofia) - at the "Tsarsko selo" complex in Sofia.

                           Round 23

1 April 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Botev (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad)               1:0 (0:0) 
  [1:0 Boris Tyutyukov 90']
Beroe (Stara Zagora) - CSKA (Sofia)                       5:0 (4:0) 
  [1:0 Ivaylo Angelov 19', 2:0 Borislav Angelov 29'-og, 3:0 Antonio Tilev 35'-og,
   4:0 Emin Ahmed 37', 5:0 Georgi Dinkov 76']
Liteks (Lovech) - Levski (Sofia)                          1:1 (0:0) 
  [1:0 Stefan Nedelchev 49', 1:1 Denislav Mitsakov 71'-og]

                           Round 24

6 April 2015, Monday, 16:00 EEST:
Levski (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                     2:1 (2:1) 
  [1:0 Radoslav Tsonev 10', 1:1 Kiril Lichev 21', 2:1 Radoslav Tsonev 26']
CSKA (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)                  0:1 (0:1) 
  [0:1 Tomas Tsvyatkov 45']
  [sent off: Andrian Dimitrov (CSKA) 49', Ventsislav Kerchev (L) 74']
7 April 2015, Tuesday, 16:00 EEST:
Liteks (Lovech) - Botev (Plovdiv)                         2:1 (1:1) 
  [1:0 Georgi Minchev 9', 1:1 Nasko Milev 23', 2:1 Stefan Nedelchev 89']
  [missed pen: Nasko Milev (B) 23']

                           Round 25

13 April 2015, Monday, 16:00 EEST:
Beroe (Stara Zagora) - Liteks (Lovech)                    4:1 (2:0) 
  [1:0 Emin Ahmed 30', 3:0 Zhyulien Benkov 45',51'; 3:1 Georgi Minchev 53',
   4:1 Aleksandar Emilkov 89'-og]
  [missed pen: Aleksandar Manolov (B) 16']
14 April 2015, Tuesday, 16:00 EEST:
Botev (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                            2:1 (1:1) 
  [1:0 Borimir Karamfilov 1p, 1:1 Yuliyan Chapaev 1p, 2:1 Nasko Milev 2p]
15 April 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Levski (Sofia)                2:0 (2:0) 
  [1:0 Georgi Terziev 13', 2:0 Daniel Andreev 45'-og]

                           Round 26

20 April 2015, Monday, 16:00 EEST:
Beroe (Stara Zagora) - Botev (Plovdiv)                    2:0 (2:0) 
  [1:0 Junior Mapuku 27', 2:0 Anton Ognyanov 31']
21 April 2015, Tuesday, 16:00 EEST:
Liteks (Lovech) - Ludogorets 1945 (Razgrad)               1:0 (1:0) 
  [1:0 Georgi Minchev 18'-pen]
22 April 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Levski (Sofia) - CSKA (Sofia)                             1:0 (1:0) 
  [1:0 Ilia Dimitrov 42'], ~ 300 spectators

                           Round 27

27 April 2015, Monday, 16:00 EEST:
Botev (Plovdiv) - Levski (Sofia)                          0:0 
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Beroe (Stara Zagora)          2:0 (1:0) 
  [1:0 Oleg Dimitrov 18', 2:0 Denislav Aleksandrov 90']
28 April 2015, Tuesday, 16:00 EEST:
CSKA (Sofia) - Liteks (Lovech)                            2:1 (0:0) 
  [1:0 Denis Prychynenko 53'-pen, 1:1 Bozhidar Chorbadzhiyski 68'-og, 2:1 Aleksandar Asparuhov 80']

                           Round 28

3 May 2015, Sunday, 17:30 EEST:
CSKA (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                       2:2 (0:2) 
  [0:2 Aleksandar Manolov 8',25'; 1:2 _ 70', 2:2 _ 87']
5 May 2015, Tuesday, 17:30 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Botev (Plovdiv)               3:1 
  [Preslav Petrov, Hamza Younés, Aleksandar Vasilev -d - _]
Levski (Sofia) - Liteks (Lovech)                          2:2 (1:1) 
  [1:0 Borislav Tsonev 15', 1:2 Emil Petrov 31',61'; 2:2 Ilia Dimitrov 70'], ~ 120 spectators

                           Round 29

11 May 2015, Monday, 17:30 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - CSKA (Sofia)                  4:1 
  [Roman Bezjak (3), Tomas Tsvyatkov - _]
13 May 2015, Wednesday, 17:30 EEST:
Botev (Plovdiv) - Liteks (Lovech)                         0:2 
Beroe (Stara Zagora) - Levski (Sofia)                     1:0 (0:0) 
  [1:0 Plamen Tenev 46']

                           Round 30

17 May 2015, Sunday, 17:30 EEST:
Levski (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)                0:4 (0:2) 
  [0:1 Georgiev 21', 0:2 Denislav Aleksandrov 39', 0:4 Aleksandar Vasilev 51',63']
18 May 2015, Monday, 17:30 EEST:
CSKA (Sofia) - Botev (Plovdiv)                            1:3 (1:1) 
  [1:0 Yoan Marinov 2', 1:1 Valentin Tomov 20', 1:2 Martin Atanasov 83',
   1:3 Boris Tyutyukov 88']
19 May 2015, Tuesday, 17:30 EEST:
Liteks (Lovech) - Beroe (Stara Zagora)                    3:1 (0:0) 
  [1:0 Milcho Angelov 53', 2:0 Tonislav Yordanov 67', 3:0 Milcho Angelov 78',
   3:1 Kiril Lichev 81'-pen]
  [sent off: Emil Petrov (L) 85']

                           Round 31

27 May 2015, Wednesday, 18:00 EEST:
Botev (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora)                    0:1 (0:0) 
  [0:1 Kiril Lichev 60'-pen]
in Razgrad, "Ludogorets arena" st.:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Liteks (Lovech)               2:1 (1:0) 
  [1:0 Preslav Petrov 3', 2:0 Wanderson 52', 2:1 Georgi Minchev 68']
CSKA (Sofia) - Levski (Sofia)                             1:2 (1:0) 
  [1:0 Yoan Marinov 38', 1:1 Stefan Alchikov 68', 1:2 Ilia Dimitrov 79'], ~ 150 spectators

                           Round 32

2 June 2015, Tuesday, 18:00 EEST:
Levski (Sofia) - Botev (Plovdiv)                          4:4 (2:1) 
  [1:0 Ivaylo Naydenov 9', 1:1 Nasko Milev 10', 2:1 Borislav Tsonev 1h-d,
   3:1 Bozhidar Bozhilov 63', 3:2 Atanas Kumanov 69', 4:2 Ivaylo Naydenov 77',
   4:3 Emil Kamberov 87', 4:4 Viktor Ganchev 89']
  [sent off: Sami El Dzhamal (L) 59']
Liteks (Lovech) - CSKA (Sofia)                            7:1 (1:1) 
  [1:0 Aleksandar Georgiev 16', 1:1 Andrian Dimitrov 31', 4:1 Kiril Despodov 2h,2h,2h;
   5:1 Aleksandar Georgiev 2h, 6:1 Stefan Nedelchev 2h, 7:1 Georgi Minchev 2h-d]
Beroe (Stara Zagora) - Ludogorets 1945 (Razgrad)          0:2 (0:0) 
  [0:1 Georgi Terziev 50', 0:2 Oleg Dimitrov 89']

top


Mladezhka grupa (U-21) - Second phase, Top 6 2014/15 - Results grid

--------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6. 
--------------------------------------------------------------------
 1. Ludogorets 1945 (Razgrad)          XXX  2:1  2:0  2:0  3:1  4:1 
 2. Liteks (Lovech)                    1:0  XXX  1:1  3:1  2:1  7:1 
 3. Levski (Sofia)                     0:4  2:2  XXX  2:1  4:4  1:0 
 4. Beroe (Stara Zagora)               0:2  4:1  1:0  XXX  2:0  5:0 
 5. Botev (Plovdiv)                    1:0  0:2  0:0  0:1  XXX  2:1 
 6. CSKA (Sofia)                       0:1  2:1  1:2  2:2  1:3  XXX 
--------------------------------------------------------------------

top


Mladezhka grupa (U-21) - Second phase, Bottom 6 2014/15

| Results grid | Cumulative results grid |

Rounds: | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
        | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 7. Slavia 1913 (Sofia)                32   15   7  10   51:31   52    
 8. Lokomotiv (Sofia)                  32   12  10  10   37:36   46 [*]
 9. Cherno more (Varna)                32   11   8  13   47:44   41    
10. Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           32    8   6  18   31:73   30    
11. Marek 2010 (Dupnitsa)              32    8   4  20   32:67   28     [3 0 1  6:4  9]
12. Haskovo 2009 (Haskovo)             32    7   7  18   28:68   28     [1 0 3  4:6  3]

Notes
  - Initially the regulations state that after the First Stage the teams are distributed among the Top 6 and Bottoм 6 depending on the team´s distribution in "A" FG, without taking into account the table of the Mladezhka grupa. On 25 January 2015 the Executive Committee of the BFU changes the regulations so that the team's distribution within the two groups of the Second Phase is done according to the actual Mladezhka grupa standings. This decision however is only announced after the end of the First Stage. Compared to the distribution of teams in "A" FG, the difference in the Mladezhka grupa concerns the teams of Levski (Sofia) and Lokomotiv (Sofia), which play in the Top 6 and Bottom 8 group respectively.
  - The teams play their home games at the following venues:
    - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - at the "Lokomotiv" stadium in Plovdiv;
    - Lokomotiv (Sofia) - at the "Lokomotiv" stadium in Sofia;
    - Marek 2010 (Dupnitsa) - at the "Bonchuk" stadium in Dupnitsa;
    - Slavia 1913 (Sofia) - at the "Slavia" stadium in Sofia;
    - Haskovo 2009 (Haskovo) - at the "Haskovo" stadium in Haskovo;
    - Cherno more (Varna) - at the "Korabostroitel" stadium in kv.Asparuhovo, Varna.

                           Round 23

1 April 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Haskovo 2009 (Haskovo) - Lokomotiv (Sofia)                1:2 (1:1) 
  [1:0 Atanas Krastev 15'-pen, 1:1 Valchan Chanev 40'-og, 1:2 Biser Hristov 75']
Marek 2010 (Dupnitsa) - Cherno more (Varna)               0:3 (0:1) 
  [0:1 Stefan Ivanov 37', 0:2 Aleksandar Popov 55', 0:3 Stefan Ivanov 60']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia)            0:4 (0:2) 
  [0:1 Ivaylo Dimitrov 21', 0:2 Emil Stoev 36', 0:3 Ivaylo Dimitrov 50',
   0:4 Emil Stoev 77']

                           Round 24

6 April 2015, Monday, 16:00 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Haskovo 2009 (Haskovo)         1:1 (1:0) 
  [1:0 Aykut Yanakov 21', 1:1 Atanas Krastev 55'-pen]
7 April 2015, Tuesday, 16:00 EEST:
Slavia 1913 (Sofia) - Marek 2010 (Dupnitsa)               0:0 
Cherno more (Varna) - Lokomotiv (Sofia)                   1:1 (1:0) 
  [1:0 Nikolay Minkov 30', 1:1 Grigor Andreev 65']

                           Round 25

13 April 2015, Monday, 16:00 EEST:
Haskovo 2009 (Haskovo) - Cherno more (Varna)              1:0 (0:0) 
  [1:0 Atanas Krastev 52']
  [sent off: Nikola Nikolov (Chm) 73']
15 April 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Lokomotiv (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia)                   0:2 (0:1) 
  [0:1 Kitan Vasilev 21', 0:2 Ivaylo Dimitrov 70']
Marek 2010 (Dupnitsa) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)          3:1 (2:1) 
  [2:0 Rosen Yordanov 20',30'; 2:1 Zapryan Zapryanov 39', 3:1 Rosen Yordanov 78']

                           Round 26

20 April 2015, Monday, 16:00 EEST:
Marek 2010 (Dupnitsa) - Haskovo 2009 (Haskovo)            2:1 (0:0) 
  [0:1 Atanas Krastev 46'-pen, 2:1 Enyo Krastovchev 48',57']
21 April 2015, Tuesday, 16:00 EEST:
Slavia 1913 (Sofia) - Cherno more (Varna)                 1:1 (1:0) 
  [1:0 Stefan Terziev 20', 1:1 Nikolay Minkov 75']
22 April 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Lokomotiv (Sofia)              1:2 

                           Round 27

26 April 2015, Sunday, 16:00 EEST:
Cherno more (Varna) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)            3:1 (2:1) 
  [0:1 Stoyan Grigorov 11', 1:1 Bekir Rasim 15', 2:1 Valentin Yoskov 29',
   3:1 Bekir Rasim 70']
28 April 2015, Tuesday, 13:00 EEST:
Lokomotiv (Sofia) - Marek 2010 (Dupnitsa)                 3:1 (1:1) 
  [0:1 Emil Stoyanov 17', 1:1 Hermes Candela 40', 2:1 Daniel Vasev 55',
   3:1 Stanislav Yordanov 85']
  [sent off: Anton Slavchev (L) 2p]
29 April 2015, Wednesday, 16:00 EEST:
Haskovo 2009 (Haskovo) - Slavia 1913 (Sofia)              0:1 (0:0) 
  [0:1 Vasil Dimitrov 55']

                           Round 28

4 May 2015, Monday, 17:30 EEST:
Cherno more (Varna) - Marek 2010 (Dupnitsa)               3:1 (1:0) 
  [1:0 Slavi Stalev 25', 2:0 Aleksandar Popov 49', 3:0 Angel Stoyanov 57',
   3:1 _ 85']
Slavia 1913 (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)            4:0 
5 May 2015, Tuesday, 17:30 EEST:
Lokomotiv (Sofia) - Haskovo 2009 (Haskovo)                2:1 

                           Round 29

10 May 2015, Sunday, 17:30 EEST:
Marek 2010 (Dupnitsa) - Slavia 1913 (Sofia)               2:3 
  [_ - Denis Yordanov (2), Denis Nikolov]
12 May 2015, Tuesday, 17:30 EEST:
Haskovo 2009 (Haskovo) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)         3:4 
Lokomotiv (Sofia) - Cherno more (Varna)                   2:1 (1:0) 
  [1:0 _ 40', 1:1 Martin Kostadinov 65', 2:1 _ 80']

                           Round 30

18 May 2015, Monday, 17:30 EEST:
Slavia 1913 (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                   3:1 
  [Ivaylo Dimitrov (3) - _ ]
19 May 2015, Tuesday, 17:30 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Marek 2010 (Dupnitsa)          5:2 
20 May 2015, Wednesday, 17:30 EEST:
Cherno more (Varna) - Haskovo 2009 (Haskovo)              6:1 (3:0) 
  [1:0 Martin Kostadinov 1', 2:0 Aleksandar Popov 3', 3:0 Daniel Dimitrov 8',
   4:0 Dimitar Balchev 50', 5:0 Emil Iliev 60', 6:0 Milen Nikolov 80',
   6:1 _ 85']

                           Round 31

24 May 2015, Sunday, 18:00 EEST:
Haskovo 2009 (Haskovo) - Marek 2010 (Dupnitsa)            0:2 
Lokomotiv (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)              2:0 
Cherno more (Varna) - Slavia 1913 (Sofia)                 1:2 

                           Round 32

28 May 2015, Thursday, 18:00 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Cherno more (Varna)            2:1 
  [0:1 Slavi Stalev 18', 1:1 _ _, 2:1 _ _]
Marek 2010 (Dupnitsa) - Lokomotiv (Sofia)                 0:0 
29 May 2015, Friday, 18:00 EEST:
Slavia 1913 (Sofia) - Haskovo 2009 (Haskovo)              7:0 

top


Mladezhka grupa (U-21) - Second phase, Bottom 6 2014/15 - Results grid

--------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6. 
--------------------------------------------------------------------
 1. Slavia 1913 (Sofia)                XXX  3:1  1:1  4:0  0:0  7:0 
 2. Lokomotiv (Sofia)                  0:2  XXX  2:1  2:0  3:1  2:1 
 3. Cherno more (Varna)                1:2  1:1  XXX  3:1  3:1  6:1 
 4. Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           0:4  1:2  2:1  XXX  5:2  1:1 
 5. Marek 2010 (Dupnitsa)              2:3  0:0  0:3  3:1  XXX  2:1 
 6. Haskovo 2009 (Haskovo)             0:1  1:2  1:0  3:4  0:2  XXX 
--------------------------------------------------------------------

top


Mladezhka grupa (U-21) - First phase 2014/15

| Results grid | Cumulative results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 |
        | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |

                           Final Standings for First phase:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Liteks (Lovech)                    22   16   2   4   44:16   50
 2. Ludogorets 1945 (Razgrad)          22   14   3   5   41:17   45
 3. Levski (Sofia)                     22   10   5   7   46:26   35
 4. Botev (Plovdiv)                    22   10   4   8   25:17   34
 5. CSKA (Sofia)                       22    9   5   8   32:19   32
 6. Beroe (Stara Zagora)               22    8   7   7   27:27   31
-------------------------------------------------------------------
 7. Cherno more (Varna)                22    7   6   9   27:32   27
 8. Slavia 1913 (Sofia)                22    7   5  10   24:26   26 [0 2 0  0:0  2, -2 overall GD]
 9. Lokomotiv (Sofia)                  22    6   8   8   22:25   26 [0 2 0  0:0  2, -3 overall GD]
10. Haskovo 2009 (Haskovo)             22    6   6  10   19:41   24
11. Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           22    5   5  12   16:48   20
12. Marek 2010 (Dupnitsa)              22    5   2  15   19:48   17

Notes
  - The teams play their home games at the following venues:
    - Beroe (Stara Zagora) - at the "Lokomotiv" stadium in Stara Zagora;
    - Botev (Plovdiv) - at the "Botev 1912" sports complex in kv.Komatevo, Plovdiv;
    - Levski (Sofia) - at the "Georgi Asparuhov" stadum in Sofia;
    - Liteks (Lovech) - at the "Salito" stadium in Lovech;
    - Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - at the "Lokomotiv" stadium in Plovdiv;
    - Lokomotiv (Sofia) - at the "Lokomotiv" stadium in Sofia;
    - Ludogorets 1945 (Razgrad) - at the "Ludogorets" sports complex in Razgrad;
    - Marek 2010 (Dupnitsa) - at the "Bonchuk" stadium in Dupnitsa;
    - Slavia 1913 (Sofia) - at the "Slavia" stadium in Sofia;
    - Haskovo 2009 (Haskovo) - at the "Haskovo" stadium in Haskovo;
    - CSKA (Sofia) - at the "Tsarsko selo" complex in Sofia;
    - Cherno more (Varna) - at the "Korabostroitel" stadium in kv.Asparuhovo, Varna.

                           Round 1

21 July 2014, Monday, 18:00 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Levski (Sofia)                 2:1 (1:1) 
  [1:0 Marian Angelov 22', 1:1 Anton Ognyanov 42', 2:1 Kristiyan Poshtov 90']
  [lok: Aleksandar Vitanov (GK) - Venko Tsintsarov, Daniel Gramatikov, Hristo Stamov, Stoyan Zhulev, Ivan Pudev, Marian Angelov, Georgi Valchev, Stoyan Grigorov, Aykut Yanakov, Asen Samuilov]
  [lev: Nikolay Krastev (GK) - Kristiyan Petkov, Lyubomir Iliev, Galin Tashev, Deyan Ivanov, Bozhidar Kraev, Stefan Alichkov, Nikola Georgiev, Vladislav Misyak, Ilia Dimitrov, Anton Ognyanov (prez 2p vlizat: Valentin Dobrevski, Antonio Iliev, Daniel Iliev)]
Marek 2010 (Dupnitsa) - Slavia 1913 (Sofia)               0:3 (0:3) 
  [0:2 Zdravko Milev 8',15'; 0:3 Diego 25']
  [mar: sred igralite sa: Plamen Mladenov (GK), Stamen Kazalov, Svetoslav Dikov; sred vlezlite kato rezervi sa: Kristiyan Petkov, Enyo Krastovchev]
  [sla: sred igralite sa: Diyan Valkov (GK), Zdravko Milev, Diego, Yanis Karabelyov, Kitan Vasilev]
in Razgrad, "Ludogorets arena" st.:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Haskovo 2009 (Haskovo)        5:0 (2:0) 
  [1:0 Preslav Antonov 7', 2:0 Tomas Tsvyatkov 12', 3:0 Denislav Aleksandrov 59',
   4:0 Sebastián Hernández 73', 5:0 Stivan Petkov 81']
  [lud: Georgi Argilashki (GK) - Mihaylov, Aleksandar Aleksandrov, Teynur Marem, Dzhamov, Kristiyan Kitov, Dimitrov, Sebastián Hernández, Kanchev, Tomas Tsvyatkov, Preslav Antonov (kato rezervi vlizat: Denislav Aleksandrov, Stivan Petkov, Kirilov)]
  [has: Eiml Danchev (GK) - Atanas Krastev, Beysim Beysim, Talib Mustafa, Petyo Zafirov, Marius Naydenov, Mitko Plahov, Deyan Lozev, Aleksandar Dobrev, Dimitar Aleksiev, Nikola Nikolov (kato rezrvi vlizat: Ergyun Redzheb, Erdzhan Birsen, Boncho Panev)]
22 July 2014, Tuesday, 18:00 EEST:
Cherno more (Varna) - Beroe (Stara Zagora)                0:0 
  [sent off: Stefan Ivanov (Chm) 89']
  [chmo: Hristiyan Hristov (GK) - Zhivko Atanasov (70'-Angel Stoyanov), Martin Kostadinov, Aleksandar Yovchev, Bekir Rasim (81'-Daniel Dimitrov), Zhivko Petkov (70'-Nikolay Minkov), Aleksandar Popov, Georgi Gushlev, Stefan Ivanov, Nikola Nikolov, Krisitan Peshkov]
  [ber: 1.Mihail Mihaylov (GK) - 5.Plamen Tenev, 2.Ilia Munin, 3.Diyan Dinev, 15.Georgi Dinkov, 4.Peycho Enchev, 16.Kiril Lichev (84'-11.Daniel Stefanov), 17.Dimitar Traykov, 6.Denislav Dimitrov (46'-13.Emin Ahmed), 14.Nikola Grozdanov (61'-9.Aleksandar Manolov), 10.Ventsislav Ivanov]
Lokomotiv (Sofia) - Botev (Plovdiv)                       1:1 (1:0) 
  [1:0 Bozhidar Karamfilov 38', 1:1 Emil Kamberov 85']
  [lok: sred igralite e: Preslav Yordanov]
  [bot: Rosen Andonov (GK) - Nikola Marin, Georgi Kulenov, Atanas Kumanov, Martin Atanasov, Valentin Tomov, Hristiyan Kazakov, Lachezar Angelov (88'-Viktor Penchev), Nasko Milev (60'-Geri Dimitrov), Vander, Borimir Karamfilov (60'-Emil Kamberov)]
CSKA (Sofia) - Liteks (Lovech)                            postponed * 
* - postponed on request by the visitors due to players from their team
    being called up for the U19 national football team's participation in
    the U19 UEFA European Championship in Hungary.
7 October 2014, Tuesday, 16:00 EEST:
CSKA (Sofia) - Liteks (Lovech)                            0:2 (0:0) 
  [0:1 Kiril Despodov 62', 0:2 Georgi Minchev 90'], ~ 70 spectators

                           Round 2

28 July 2014, Monday, 18:00 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Cherno more (Varna)           0:0 
  ~ 420 spectators
  [lud: Georgi Argilashki (GK) - Mihaylov, Teynur Marem, Kerchev, Dzhamov, Kristiyan Kitov, Dimitrov, Tsolev, Tomas Tsvyatkov, Aleksandrov, Stivan Petkov (Lyubomirov, Preslav Antonov, Kanchev)]
  [chmo: Hristiyan Hristov (GK) - Nikola Damyanov (85'-Aleksandar Mihaylov), Georgi Gushlev, Angel Marinov, Martin Kostadinov, Emil Iliev, Aleksandar Yovchev, Daniel Dimitrov (75'-Ivan Iliev), Aleksandar Popov (66'-Nikolay Minkov), Zhivko Petkov, Kristiyan Peshkov]
Haskovo 2009 (Haskovo) - Marek 2010 (Dupnitsa)            2:0 (1:0) 
  [1:0 Deyan Lozev 37', 2:0 Marius Naydenov 73'], ~ 300 spectators
  [has: Boyan Peykov (GK) - Pedro Eugénio, Nikola Petrov, Beysim Beysim, Atanas Krastev, Talib Mustafa, Deyan Lozev, Mitko Plahov, Galin Dimov, Marius Naydenov, Dimitar Aleksiev]
  [mar: sred igralite sa: Plamen Mladenov (GK), Emil Viyachki, Zlatko Bonev, Kristiyan Petkov, Mario Bliznakov, Svetoslav Dikov]
Slavia 1913 (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)            4:1 (2:0) 
  [1:0 Stefan Velkov 25', 2:0 Dimitar Georgiev 35'; 2:1 Aleksandar Dakov 57',
   3:1 Zdravko Milev 77', 4:1 Rangel Nakov 88']
  [sent off: Daniel Gramatikov (L) 69']
  [sla: sred igralite sa: Stefan Velkov, Dimitar Georgiev, Zdravko Milev, Rangel Nakov]
  [lok: sred igralite sa: Aleksandar Vitanov (GK) - Daniel Gramatikov, Georgi Stefanov, Aykut Yanakov, Stoyan Grigorov, Aleksandar Dakov]
29 July 2014, Tuesday, 18:00 EEST:
Levski (Sofia) - CSKA (Sofia)                             1:1 (0:1) 
  [0:1 Petar Vitanov 20', 1:1 Nikola Georgiev 83'], ~ 500 spectators
  [lev: Aleksandar Lyubenov (GK) - Radoslav Dimitrov, Deyan Ivanov, Lyubomir Iliev, Galin Tashev, Lachezar Baltanov, Radoslav Tsonev (k), Vladislav Misyak (Martin Sandov), Bozhidar Kraev, Ilia Dimitrov, Miki Orachev (Nikola Georgiev)]
  [cska: 1.Anatoliy Gospodinov (GK) - 2.Vasil Popov, 14.Toni Stoichkov, 4.Bozhidar Chorbadzhiyski, 25.Cendrino Misidjan, 17.Marin Oršulić, 16.Petar Vitanov, 8.Pol Aleksandrov (65'-23.Krasimir Zdravkov), 9.Aleksandar Asparuhov, 10.Radoy Bozhilov (87'-6.Ivo Isaev), 11.Dimitar Maymunkov (k) (Yuliyan Chapaev); neizpolzvani rezervi: 12.Zlati Zlatev (GK), 13.Sava Savov, 22.Nikola Todorov, 7.Ivan Angushev]
Liteks (Lovech) - Lokomotiv (Sofia)                       3:0 (2:0) 
  [1:0 Angel Zdravchev 18', 2:0 Ilia Milanov 31', 3:0 Momchil Tsvetanov 67']
  [lit: sred igralite sa: Angel Zdravchev, Ilia Milanov (k), Momchil Tsvetanov, Aleksandar Georgiev]
  [lok: Preslav Yordanov]
Botev (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora)                    0:0 
  [sent off: Nikola Marin (Bot) 63'], ~ 200 spectators
  [bot: 33.Rosen Andonov (GK) - 2.Nikola Marin, 18.Radoslav Terziev, 4.Martin Atanasov, 3.Georgi Kupenov, 8.Valentin Tomov, 7.Geri Dimitrov (59'-9.Emil Kamberov), 13.Hristiyan Kazakov (k), 10.Serkan Yusein (59'-22.Nasko Milev), 11.Borimir Karamfilov, 20.Lachezar Angelov (77'-19.Boris Tyutyukov)]
  [ber: 1.Mihail Mihaylov (GK) - 5.Plamen Tenev, 3.Mihael Kovačević, 2.Ilia Munin, 15.Georgi Dinkov, 4.Peycho Enchev, 16.Kiril Lichev, 13.Emin Ahmed, 8.Nikolay Georgiev (46'-11.Daniel Stefanov), 10.Junior Mapuku (71'-14.Nikola Grozdanov), 7.Ventsislav Ivanov (76'-9.Aleksandar Manolov)]

                           Round 3

4 August 2014, Monday, 18:00 EEST:
Lokomotiv (Sofia) - Levski (Sofia)                        2:1 (1:0) 
  [1:0 Daniel Vasev 35'-pen, 2:0 Dimitar Velkovski 55', 2:1 Martin Sandov 78']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Haskovo 2009 (Haskovo)         1:2 (1:0) 
  [1:0 Georgi Stefanov 36'-pen, 1:2 Dimitar Aleksiev 65',81'-pen]
Marek 2010 (Dupnitsa) - Ludogorets 1945 (Razgrad)         0:1 (0:1) 
  [0:1 Oleg Dimitrov 7']
5 August 2014, Tuesday, 18:00 EEST:
Cherno more (Varna) - Botev (Plovdiv)                     2:0 (1:0) 
  [1:0 Bekir Rasim 44', 2:0 Aleksandar Popov 90'+1']
Beroe (Stara Zagora) - Liteks (Lovech)                    1:4 (1:1) 
  [0:1 Momchil Tsvetanov 28', 1:1 Emin Ahmed 34', 1:2 Reyan Daskalov 66',
   1:3 Plamen Galabov 80', 1:4 Aleksandar Georgiev 85']
CSKA (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia)                        0:1 (0:0) 
  [0:1 Zdravko Milev 63']

                           Round 4

11 August 2014, Monday, 18:00 EEST:
Marek 2010 (Dupnitsa) - Cherno more (Varna)               4:0 (3:0) 
  [1:0 Kristiyan Petkov 34', 3:0 Rosen Yordanov 38',45'+1'; 4:0 Emil Stoyanov 50']
in Razgrad, "Ludogorets arena" st.:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)      1:1 (1:0) 
  [1:0 Kristiyan Kitov 15', 1:1 Aykut Yanakov 50'-pen]
Slavia 1913 (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                   0:0 
Liteks (Lovech) - Botev (Plovdiv)                         1:0 (0:0) 
  [1:0 Emil Petrov 69']
12 August 2014, Tuesday, 18:00 EEST:
Haskovo 2009 (Haskovo) - CSKA (Sofia)                     0:0 
Levski (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                     5:1 (2:1) 
  [0:1 Aleksandar Manolov 5'-pen, 1:1 Diyan Dimov 14'-og, 2:1 Bozhidar Kraev 16',
   3:1 Plamen Dimov 64', 4:1 Radoslav Tsonev 69', 5:1 Ilia Dimitrov 80']

                           Round 5

17 August 2014, Sunday, 18:00 EEST:
Cherno more (Varna) - Liteks (Lovech)                     2:4 (0:1) 
  [0:2 Reyan Daskalov 15',58'; 0:3 Georgi Minchev 63', 0:4 Rumen Rumenov 71',
   1:4 Stefan Ivanov 81', 2:4 Kristiyan Peshkov 86']
18 August 2014, Monday, 18:00 EEST:
Beroe (Stara Zagora) - Slavia 1913 (Sofia)                2:0 (1:0) 
  [1:0 Mihael Kovačević 34', 2:0 Aleksandar Manolov 82']
CSKA (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)                  1:2 (1:0) 
  [1:0 Radoy Bozhilov 30', 1:1 Kristiyan Kitov 51', 1:2 Sebastián Hernández 78']
19 August 2014, Tuesday, 18:00 EEST:
Botev (Plovdiv) - Levski (Sofia)                          4:0 (1:0) 
  [1:0 Vladimir Aytov 15', 2:0 Borimir Karamfilov 56', 3:0 Aleksandar Kolev 60'-pen,
   4:0 Borimir Karamfilov 70']
in Sofia, "Tsarsko selo" complex:
Lokomotiv (Sofia) - Haskovo 2009 (Haskovo)                0:0 
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Marek 2010 (Dupnitsa)          1:3 (1:2) 
  [0:2 Emil Viyachki 23',38'; 1:2 Georgi Stefanov 42'-pen, 1:3 Dimitar Dimitrov 87']

                           Round 6

24 August 2014, Sunday, 18:00 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Cherno more (Varna)            1:0 (0:0) 
  [1:0 Aykut Yanakov 85']
  [missed pen: Aykut Yanakov (L) 79']
Marek 2010 (Dupnitsa) - CSKA (Sofia)                      0:1 (0:1) 
  [0:1 Aleksandar Asparuhov 10']
25 August 2014, Monday, 18:00 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Lokomotiv (Sofia)             2:0 (0:0) 
  [2:0 Georgi Kanchev 67',89']
Haskovo 2009 (Haskovo) - Beroe (Stara Zagora)             4:3 (1:1) 
  [0:1 Stanislav Kostov 24', 1:1 Dimitar Aleksiev 26', 1:2 Stanislav Kostov 62',
   3:2 Dimitar Aleksiev 64',73'; 4:2 Atanas Chepilov 74', 4:3 Stanislav Kostov 85']
26 August 2014, Tuesday, 18:00 EEST:
Slavia 1913 (Sofia) - Botev (Plovdiv)                     1:2 (1:1) 
  [0:1 Borimir Karamfilov 15', 1:1 Emil Stoev 23', 1:2 Momchil Tsvetanov 70']
Levski (Sofia) - Liteks (Lovech)                          1:0 (1:0) 
  [1:0 Vladislav Misyak 31']

                           Round 7

10 September 2014, Wednesday, 17:00 EEST:
Cherno more (Varna) - Levski (Sofia)                      3:1 (1:0) 
  [1:0 Nikola Georgiev 32'-og, 2:0 Nikolay Minkov 52', 3:0 Iliyan Nedelchev 63',
   3:1 Deyan Ivanov 70']
Liteks (Lovech) - Slavia 1913 (Sofia)                     1:1 (1:1) 
  [1:0 Reyan Daskalov 14', 1:1 Emil Stoev 34']
Botev (Plovdiv) - Haskovo 2009 (Haskovo)                  1:0 (0:0) 
  [1:0 Borimir Karamfilov 65']
  [sent off: Nasko Milev (B) 70']
Beroe (Stara Zagora) - Ludogorets 1945 (Razgrad)          2:1 (0:0) 
  [1:0 Ventsislav Ivanov 57', 1:1 Georgi Kanchev 68', 2:1 Dimitar Videv 88']
CSKA (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                   0:0 
11 September 2014, Thursday, 17:00 EEST:
in Sofia, "Tsarsko selo" complex:
Lokomotiv (Sofia) - Marek 2010 (Dupnitsa)                 2:0 (1:0) 
  [1:0 Slavi Paskalev 1', 2:0 Dimitar Velkovski 90']
  [sent off: Yasen Deyanov (L) 50']

                           Round 8

15 September 2014, Monday, 17:00 EEST:
CSKA (Sofia) - Cherno more (Varna)                        0:1 (0:0) 
  [0:1 Iliyan Nedelchev 78']
Marek 2010 (Dupnitsa) - Beroe (Stara Zagora)              1:2 (1:0) 
  [1:0 Rosen Yordanov 39', 1:1 Ventsislav Ivanov 58', 1:2 Aleksandar Manolov 72']
16 September 2014, Tuesday, 16:00 EEST:
in Dimitrovgrad, "Minyor" st.:
Haskovo 2009 (Haskovo) - Liteks (Lovech)                  2:1 (2:0) 
  [1:0 Beysim Beysim 30', 2:0 Vladislav Uzunov 40', 2:1 Georgi Minchev 50']
16 September 2014, Tuesday, 17:00 EEST:
Slavia 1913 (Sofia) - Levski (Sofia)                      1:3 (0:2) 
  [0:1 Anton Ognyanov 21', 0:2 Ilia Dimitrov 39'-pen, 1:2 Emil Stoev 52',
   1:3 Plamen Dimov 70']
17 September 2014, Wednesday, 17:00 EEST:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Lokomotiv (Sofia)              1:0 (0:0) 
  [1:0 Georgi Stefanov 85']
19 September 2014, Friday, 17:00 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Botev (Plovdiv)               1:0 (0:0) 
  [1:0 Veselin Lyubomirov 71']

                           Round 9

21 September 2014, Sunday, 17:00 EEST:
Cherno more (Varna) - Slavia 1913 (Sofia)                 0:1 (0:1) 
  [0:1 Emil Stoev 45']
22 September 2014, Monday, 17:00 EEST:
Levski (Sofia) - Haskovo 2009 (Haskovo)                   5:0 
  [Stefan Alichkov, Ilia Dimitrov, Nikola Georgiev,
   Aleksandar Dimitrov, Kristiyan Ivanov]
Botev (Plovdiv) - Marek 2010 (Dupnitsa)                   postponed 
Beroe (Stara Zagora) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           4:0 (2:0) 
  [1:0 Nikola Grozdanov 9', 2:0 Kiril Lichev 27', 3:0 Emin Ahmed 79',
   4:0 Ivan Kamov 89'-og]
Lokomotiv (Sofia) - CSKA (Sofia)                          0:2 (0:1) 
  [0:1 Radoy Bozhilov 16', 0:2 Ivan Angushev 46']
23 September 2014, Tuesday, 17:00 EEST:
Liteks (Lovech) - Ludogorets 1945 (Razgrad)               1:0 (0:0) 
  [1:0 Georgi Minchev 53']
10 October 2014, Friday, 16:00 EEST:
in Brestnik, "Berkut" st.:
Botev (Plovdiv) - Marek 2010 (Dupnitsa)                   3:0 (1:0) 
  [1:0 Momchil Tsvetanov 17', 2:0 Aleksandar Kolev 82', 3:0 Borimir Karamfilov 90']

                           Round 10

29 September 2014, Monday, 17:00 EEST:
Lokomotiv (Sofia) - Cherno more (Varna)                   2:5 (0:4) 
  [0:1 Karen Madoyan 17', 0:2 Iliyan Nedelchev 25', 0:3 Stefan Ivanov 30',
   0:4 Iliyan Nedelchev 40', 1:4 Grigor Andreev 48'-pen, 1:5 Martin Kostadinov 70',
   2:5 Hermes Candela 86']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Botev (Plovdiv)                0:1 (0:1) 
  [0:1 Stanislav Dryanov 17']
  [sent off: Radoslav Terziev (B) 62']
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Levski (Sofia)                postponed 
30 September 2014, Tuesday, 17:00 EEST:
CSKA (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                       2:0 (2:0) 
  [1:0 Denis Prychynenko 10', 2:0 Radoy Bozhilov 35']
Marek 2010 (Dupnitsa) - Liteks (Lovech)                   1:4 (0:1) 
  [0:1 Georgi Minchev 12', 0:2 Aleksandar Georgiev 48', 0:3 Stefan Nedelchev 53',
   1:3 Emil Stoyanov 75', 1:4 Aleksandar Georgiev 87']
Haskovo 2009 (Haskovo) - Slavia 1913 (Sofia)              0:0 
6 October 2014, Monday, 16:00 EEST:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Levski (Sofia)                3:1 (2:1) 
  [1:0 Aleksandar Vasilev 16', 1:1 Galin Tashev 26', 3:1 Preslav Antonov 27',65']

                           Round 1 - postponed match

7 October 2014, Tuesday, 16:00 EEST:
CSKA (Sofia) - Liteks (Lovech)                            0:2 (0:0) 
  [0:1 Kiril Despodov 62', 0:2 Georgi Minchev 90'], ~ 70 spectators

                           Round 9 - postponed match

10 October 2014, Friday, 16:00 EEST:
in Brestnik, "Berkut" st.:
Botev (Plovdiv) - Marek 2010 (Dupnitsa)                   3:0 (1:0) 
  [1:0 Momchil Tsvetanov 17', 2:0 Aleksandar Kolev 82', 3:0 Borimir Karamfilov 90']

                           Round 11

14 October 2014, Tuesday, 16:00 EEST:
Cherno more (Varna) - Haskovo 2009 (Haskovo)              3:0 (1:0) 
  [1:0 Karen Madoyan 20', 2:0 Martin Kostadinov 46', 3:0 Aleksandar Mihaylov 60']
15 October 2014, Wednesday, 16:00 EEST:
Slavia 1913 (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)           2:0 (0:0) 
  [1:0 Todor Dinov 55', Viliyan Bizhev 73']
Levski (Sofia) - Marek 2010 (Dupnitsa)                    2:2 (0:1) 
  [0:1 Denis Pidev 16'-pen, 1:1 Valentin Dobrevski 60', 1:2 Rosen Yordanov 70',
   2:2 Velimir Popchev 87']
  [sent off: Deyan Ivanov (L) 15']
Liteks (Lovech) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                postponed 
in Brestnik, "Berkut" st.:
Botev (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                            3:0 (1:0) 
  [2:0 Stanislav Dryanov 24',49'; 3:0 Borimir Karamfilov 90']
Beroe (Stara Zagora) - Lokomotiv (Sofia)                  1:1 (1:1) 
  [1:0 Aleksandar Manolov 32'-pen, 1:1 Preslav Yordanov 39']
4 December 2014, Thursday, 14:00 EET:
Liteks (Lovech) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                postponed 
24 February 2015, Tuesday, 14:00 EET:
Liteks (Lovech) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                1:2 (1:1) 
  [1:0 Georgi Minchev 21', 1:1 Silvestar Tsochev 42'-og, 1:2 Georgi Arabadzhiev 55']
  [sent off: Chavdar Ivaylov (Lit) 57']

                           Round 12

18 October 2014, Saturday, 16:00 EEST:
in Harmanli:
Haskovo 2009 (Haskovo) - Ludogorets 1945 (Razgrad)        1:5 (1:1) 
  [0:1 Aleksandar Vasilev 20', 1:1 Dimitar Aleksiev 45', 1:2 Denis Tsolev 61',
   1:3 Aleksandar Vasilev 68', 1:4 Tomas Tsvyatkov 78', 1:5 Aleksandar Vasilev 79']
19 October 2014, Sunday, 16:00 EEST:
Liteks (Lovech) - CSKA (Sofia)                            1:0 (0:0) 
  [1:0 Angel Zdravchev 74']
  [sent off: Borislav Angelov (CSKA) 70']
20 October 2014, Monday, 16:00 EEST:
Levski (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                 7:0 (3:0) 
  [1:0 Ilia Dimitrov 3', 2:0 Plamen Dimov 37', 3:0 Ilia Dimitrov 44',
   5:0 Valentin Dobrevski 47',55'; 7:0 Ilia Dimitrov 60',65']
21 October 2014, Tuesday, 16:00 EEST:
Beroe (Stara Zagora) - Cherno more (Varna)                1:1 (1:1) 
  [0:1 Martin Kostadinov 4', 1:1 Ventsislav Ivanov 9']
in Brestnik, "Berkut" st.:
Botev (Plovdiv) - Lokomotiv (Sofia)                       0:2 (0:1) 
  [0:2 Daniel Vasev 39'-pen,62']
Slavia 1913 (Sofia) - Marek 2010 (Dupnitsa)               1:2 (0:1) 
  [0:1 Kristiyan Petkov 23', 1:1 Emil Stoev 53', 1:2 Rosen Yordanov 80']

                           Round 13

26 October 2014, Sunday, 14:30 EET:
Marek 2010 (Dupnitsa) - Haskovo 2009 (Haskovo)            2:1 (0:0) 
  [1:0 Rosen Yordanov 57', 1:1 Marius Naydenov 61', 2:1 Emil Stoyanov 79']
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia)            postponed * 
* - postponed due to flooded pitch.
in kv.Trebich, Sofia:
Lokomotiv (Sofia) - Liteks (Lovech)                       1:2 (1:1) 
  [0:1 Chavdar Ivaylov 9', 1:1 Dimitar Velkovski 43'-pen, 1:2 Georgi Minchev 58']
Beroe (Stara Zagora) - Botev (Plovdiv)                    1:0 (0:0) 
  [1:0 Georgi Dinkov 89']
27 October 2014, Monday, 14:30 EET:
Cherno more (Varna) - Ludogorets 1945 (Razgrad)           1:2 (1:1) 
  [0:1 Teynur Marem 20'-pen, 1:1 Iliyan Nedelchev 31'-pen, 1:2 Martin Kirilov 86']
  [sent off: Preslav Petrov (L) 55', Aleksandar Yovchev (Chm) 81']
in Sofia, new "Akademik" st. /at "Festivalna" hall/:
CSKA (Sofia) - Levski (Sofia)                             2:0 (0:0) 
  [1:0 Denis Prychynenko 63', 2:0 Petar Vitanov 74'-pen], ~ 70 spectators
11 November 2014, Tuesday, 14:30 EET:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia)            1:0 (0:0) 
  [1:0 Georgi Arabadzhiev 86']

                           Round 14

2 November 2014, Sunday, 14:30 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Marek 2010 (Dupnitsa)         postponed 
3 November 2014, Monday, 14:30 EET:
Slavia 1913 (Sofia) - CSKA (Sofia)                        1:0 (0:0) 
  [1:0 Emil Stoev 83']
  [sent off: Mayk Krastev (S) 60']
4 November 2014, Tuesday, 14:30 EET:
Botev (Plovdiv) - Cherno more (Varna)                     3:0 (1:0) 
  [1:0 Nasko Milev 4', 2:0 Borimir Karamfilov 55', 3:0 Stanislav Dryanov 73']
Levski (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                        1:1 (1:1) 
  [0:1 Dimitar Velkovski 15', 1:1 Anton Ognyanov 36']
Haskovo 2009 (Haskovo) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)         3:0 (1:0) 
  [3:0 Dzhihat Kyamil 20',62',76']
5 November 2014, Wednesday, 14:30 EET:
Liteks (Lovech) - Beroe (Stara Zagora)                    2:0 (2:0) 
  [1:0 Martin Mitov 15', 2:0 Angel Zdravchev 31']
14 November 2014, Friday, 14:30 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Marek 2010 (Dupnitsa)         4:1 (3:0) 
  [2:0 Teynur Marem 18',23'; 3:0 Denislav Aleksandrov 30', 4:0 Georgi Kanchev 65'
   4:1 Georgi Argilashki (GK) 80'-og]

                           Round 13 - postponed match

11 November 2014, Tuesday, 14:30 EET:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia)            1:0 (0:0) 
  [1:0 Georgi Arabadzhiev 86']

                           Round 14 - postponed match

14 November 2014, Friday, 14:30 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Marek 2010 (Dupnitsa)         4:1 (3:0) 
  [2:0 Teynur Marem 18',23'; 3:0 Denislav Aleksandrov 30', 4:0 Georgi Kanchev 65'
   4:1 Georgi Argilashki (GK) 80'-og]

                           Round 15

19 November 2014, Wednesday, 14:30 EET:
Cherno more (Varna) - Marek 2010 (Dupnitsa)               0:0 
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad)      1:5 (1:3) 
  [0:1 Martin Kirilov 18', 0:2 Preslav Petrov 22', 1:2 Stoyan Grigorov 30',
   1:3 Denislav Aleksandrov 40', 1:4 Denis Tsolev 71', 1:5 Kristian Dzhamov 89']
CSKA (Sofia) - Haskovo 2009 (Haskovo)                     1:1 (0:0) 
  [0:1 Yusein Sabri 85', 1:1 Nikola Todorov 89']
in kv.Trebich, Sofia:
Lokomotiv (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia)                   0:0 
Botev (Plovdiv) - Liteks (Lovech)                         0:1 (0:0) 
  [0:1 Aleksandar Georgiev 61']
20 November 2014, Thursday, 14:30 EET:
Beroe (Stara Zagora) - Levski (Sofia)                     1:1 (1:0) 
  [1:0 Nikola Grozdanov 5', 1:1 Radoslav Tsonev 87']

                           Round 16

23 November 2014, Sunday, 14:30 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - CSKA (Sofia)                  1:0 (0:0) 
  [1:0 Aleksandar Vasilev 82']
24 November 2014, Monday, 14:30 EET:
Liteks (Lovech) - Cherno more (Varna)                     1:0 (0:0) 
  [1:0 Milcho Angelov 90'+2']
Slavia 1913 (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                0:1 (0:0) 
  [0:1 Georgi Dinkov 75']
Haskovo 2009 (Haskovo) - Lokomotiv (Sofia)                1:1 (1:1) 
  [0:1 Biser Hristov 6', 1:1 Martin Raynov 34']
  [sent off: Valentin Yochev (L) 44']
Marek 2010 (Dupnitsa) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)          3:0 (1:0) 
  [2:0 Rosen Yordanov 26',71'; 3:0 Enyo Krastovchev 80']
25 November 2014, Tuesday, 14:30 EET:
Levski (Sofia) - Botev (Plovdiv)                          3:0 
  [Ilia Dimitrov, Miroslav Ivanov, Anton Ognyanov]

                           Round 17

1 December 2014, Monday, 14:00 EET:
Cherno more (Varna) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)            3:0 (2:0) 
  [1:0 Kristiyan Peshkov 35', 3:0 Iliyan Nedelchev 40',75']
Lokomotiv (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)             0:2 
  [Kristian Dzhamov, Martin Kirilov]
Beroe (Stara Zagora) - Haskovo 2009 (Haskovo)             2:0 (2:0) 
  [1:0 Georgi Dinkov 19', 2:0 Stefan Spirovski 30']
Botev (Plovdiv) - Slavia 1913 (Sofia)                     1:0 (0:0) 
  [1:0 Lazar Marin 65']
Liteks (Lovech) - Levski (Sofia)                          2:0 (1:0) 
  [1:0 Georgi Minchev 20', 2:0 Martin Mitov 2h]
2 December 2014, Tuesday, 14:00 EET:
CSKA (Sofia) - Marek 2010 (Dupnitsa)                      5:0 (2:0) 
  [1:0 Nikola Todorov 1p, 2:0 Vasil Popov 1p, 3:0 Marin Petrov 2p,
   4:0 Aleksandar Asparuhov 2p, 5:0 Pol Aleksandrov 2p]
  [sent off: Daniel Georgiev (M) 60']

                           Round 11 - postponed match

4 December 2014, Thursday, 14:00 EET:
Liteks (Lovech) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                postponed 

                           Round 18

7 December 2014, Sunday, 14:00 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Beroe (Stara Zagora)          postponed 
8 December 2014, Monday, 14:00 EET:
Levski (Sofia) - Cherno more (Varna)                      6:1 (4:1) 
  [1:0 Aleksandar Dimitrov 7', 1:1 Iliyan Nedelchev 18', 2:1 Radoslav Tsonev 23'-pen,
   3:1 Dimitar Burov 30', 4:1 Ilia Dimitrov 42', 5:1 Radoslav Tsonev 52',
   6:1 Ilia Dimitrov 67']
Marek 2010 (Dupnitsa) - Lokomotiv (Sofia)                 0:4 (0:3) 
  [0:1 Nikolay Lazarov 16', 0:2 Dimitar Velkovski 22', 0:3 Grigor Andreev 30',
   0:4 Anton Slavchev 85']
9 December 2014, Tuesday, 14:00 EET:
Slavia 1913 (Sofia) - Liteks (Lovech)                     2:4 (1:1) 
  [1:0 Emil Stoev 18', 1:1 Georgi Minchev 27', 2:1 Kitan Vasilev 50',
   2:2 Georgi Minchev 53', 2:3 Ivelin Aladzhov 70', 2:4 Georgi Minchev 75']
in kv.Komatevo, Plovdiv, "Botev 1912" sports complex: *
Haskovo 2009 (Haskovo) - Botev (Plovdiv)                  0:4 (0:3) 
  [0:1 Stanislav Dryanov 1h, 0:2 Borimir Karamfilov 1h, 0:3 Serkan Yusein 1h,
   0:4 Geri Dimitrov 2h]
* - in kv.Komatevo, Plovdiv on mutual agreement, due to a waterlogged
    pitch in Haskovo.
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                   postponed 
10 December 2014, Wednesday, 14:00 EET:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - CSKA (Sofia)                   2:7 (2:0) 
  [1:0 Ivan Pudev 7', 2:0 Georgi Arabadzhiev 27' - Aleksandar Asparuhov (4),
   Yuliyan Chapaev, Andrian Dimitrov, Stoyan Zhulev -ag]
26 February 2015, Thursday, 14:00 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Beroe (Stara Zagora)          2:0 (0:0) 
  [1:0 Tomas Tsvyatkov 57', 2:0 Aleksandar Vasilev 87']

                           Round 19

14 December 2014, Sunday, 11:00 EET:
Cherno more (Varna) - CSKA (Sofia)                        1:4 (0:3) 
  [0:1 Radoy Bozhilov 10', 0:2 Dimitar Maymunkov 18', 0:3 Petar Vitanov 35',
   1:3 Angel Stoyanov 57', 1:4 Andrian Dimitrov 90']
14 December 2014, Sunday, 14:00 EET:
in kv.Dragalevtsi, Sofia, "Dragalevtsi" st. - auxilary field:
Lokomotiv (Sofia) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)              2:1 (1:1) 
  [1:0 Martin Marinov 23', 1:1 Georgi Arabadzhiev 35', 2:1 Nikolay Lazarov 57']
Levski (Sofia) - Slavia 1913 (Sofia)                      3:0 (3:0) 
  [1:0 Radoslav Tsonev 3', 3:0 Ilia Dimitrov 30',44']
15 December 2014, Monday, 14:00 EET:
Beroe (Stara Zagora) - Marek 2010 (Dupnitsa)              4:0 (1:0) 
  [1:0 Emin Ahmed 8', 2:0 Kiril Lichev 78', 3:0 Aleksandar Manolov 81',
   4:0 Dimitar Videv 84']
Botev (Plovdiv) - Ludogorets 1945 (Razgrad)               1:1 (1:1) 
  [1:0 Hristiyan Kazakov 44', 1:1 Teynur Marem 90'+3'-pen]
  [sent off: Vladimir Aytov (B) 90'+2']
Liteks (Lovech) - Haskovo 2009 (Haskovo)                  4:0 (1:0) 
  [1:0 Stefan Nedelchev 18', 2:0 Ivan Goranov 57'-pen, 4:0 Stefan Nedelchev 71',89']

                           Round 11 - postponed match

24 February 2015, Tuesday, 14:00 EET:
Liteks (Lovech) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                1:2 (1:1) 
  [1:0 Georgi Minchev 21', 1:1 Silvestar Tsochev 42'-og, 1:2 Georgi Arabadzhiev 55']
  [sent off: Chavdar Ivaylov (Lit) 57']

                           Round 18 - postponed match

26 February 2015, Thursday, 14:00 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Beroe (Stara Zagora)          2:0 (0:0) 
  [1:0 Tomas Tsvyatkov 57', 2:0 Aleksandar Vasilev 87']

                           Round 20

1 March 2015, Sunday, 14:30 EET:
Slavia 1913 (Sofia) - Cherno more (Varna)                 2:2 (1:1) 
  [0:1 Iliyan Nedelchev 4', 1:1 Emil Stoev 33', 1:2 Iliyan Nedelchev 55',
   2:2 Denis Yordanov 76']
in Dimitrovgrad, "Minyor" st.:
Haskovo 2009 (Haskovo) - Levski (Sofia)                   0:0 * 
* - the match starts 20' late due to the visitors initially refusing to
    play because of a bad pitch.
2 March 2015, Monday, 14:30 EET:
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Liteks (Lovech)               2:0 (1:0) 
  [1:0 Aleksandar Vasilev 1h, 2:0 Georgi Kanchev 2h]
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Beroe (Stara Zagora)           0:0 
3 March 2015, Tuesday, 14:30 EET:
CSKA (Sofia) - Lokomotiv (Sofia)                          2:1 (1:0) 
  [2:0 Petar Vitanov 40',50', 2:1 Stanislav Yordanov 55']
4 March 2015, Wednesday, 14:30 EET:
Marek 2010 (Dupnitsa) - Botev (Plovdiv)                   0:1 (0:0) 
  [0:1 Hristiyan Kazakov 59'-pen]

                           Round 21

9 March 2015, Monday, 14:30 EET:
Beroe (Stara Zagora) - CSKA (Sofia)                       1:1 (0:1) 
  [0:1 Andrian Dimitrov 38', 1:1 Aleksandar Manolov 78']
Slavia 1913 (Sofia) - Haskovo 2009 (Haskovo)              postponed * 
* - postponed due to snowy pitch.
10 March 2015, Tuesday, 14:30 EET:
Botev (Plovdiv) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                postponed * 
* - postponed due to the rescheduling of the game between the men's teams.
Levski (Sofia) - Ludogorets 1945 (Razgrad)                1:0 (0:0) 
  [1:0 Ilia Dimitrov 86']
Slavia 1913 (Sofia) - Haskovo 2009 (Haskovo)              1:2 (0:0) 
  [0:1 Boncho Panev 49', 1:1 Vasil Dimitrov 82', 1:2 Petyo Nikolov 87']
11 March 2015, Wednesday, 14:30 EET:
Cherno more (Varna) - Lokomotiv (Sofia)                   0:0 
  [missed pen: Daniel Georgiev (Chm) 10']
  [sent off: Slavi Stalev (Chm) 25']
Liteks (Lovech) - Marek 2010 (Dupnitsa)                   4:0 (1:0) 
  [1:0 Stefan Nedelchev 23', 2:0 Dinko Mitrev 53', 3:0 Georgi Minchev 61',
   4:0 Yoan Petrov 78']
12 March 2015, Thursday, 14:30 EET:
Botev (Plovdiv) - Lokomotiv 1926 (Plovdiv)                0:0 

                           Round 22

16 March 2015, Monday, 14:30 EET:
Marek 2010 (Dupnitsa) - Levski (Sofia)                    0:3 (0:2) 
  [0:1 Vladislav Misyak 10', 0:2 Borislav Tsonev 26', 0:3 Radoslav Tsonev 66']
17 March 2015, Tuesday, 12:30 EET:
Lokomotiv (Sofia) - Beroe (Stara Zagora)                  2:0 (1:0) 
  [1:0 Martin Marinov 26', 2:0 Daniel Vasev 83'-pen]
17 March 2015, Tuesday, 14:30 EET:
CSKA (Sofia) - Botev (Plovdiv)                            3:0 (0:0) 
  [2:0 Petar Vitanov 61',70'; 3:0 Ivan Angushev 84']
19 March 2015, Thursday, 14:30 EET:
Haskovo 2009 (Haskovo) - Cherno more (Varna)              0:2 (0:0) 
  [0:1 Daniel Dimitrov 70', 0:2 Georgi Gushlev 88']
Ludogorets 1945 (Razgrad) - Slavia 1913 (Sofia)           1:3 (1:1) 
  [1:0 Martin Kirilov 11', 1:1 Ivaylo Dimitrov 36'-pen, 1:2 Miroslav Hristov 60',
   1:3 Stefan Terziev 90'+1']
20 March 2015, Friday, 14:30 EET:
Lokomotiv 1926 (Plovdiv) - Liteks (Lovech)                1:1 (0:1) 
  [0:1 Georgi Minchev 10', 1:1 Stoyan Grigorov 89']

top


Mladezhka grupa (U-21) - First phase 2014/15 - Results grid

--------------------------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8.   9.  10.  11.  12. 
--------------------------------------------------------------------------------------------------
 1. Liteks (Lovech)                    XXX  1:0  2:0  1:0  1:0  2:0  1:0  1:1  3:0  4:0  1:2  4:0 
 2. Ludogorets 1945 (Razgrad)          2:0  XXX  3:1  1:0  1:0  2:0  0:0  1:3  2:0  5:0  1:1  4:1 
 3. Levski (Sofia)                     1:0  1:0  XXX  3:0  1:1  5:1  6:1  3:0  1:1  5:0  7:0  2:2 
 4. Botev (Plovdiv)                    0:1  1:1  4:0  XXX  3:0  0:0  3:0  1:0  0:2  1:0  0:0  3:0 
 5. CSKA (Sofia)                       0:2  1:2  2:0  3:0  XXX  2:0  0:1  0:1  2:1  1:1  0:0  5:0 
 6. Beroe (Stara Zagora)               1:4  2:1  1:1  1:0  1:1  XXX  1:1  2:0  1:1  2:0  4:0  4:0 
 7. Cherno more (Varna)                2:4  1:2  3:1  2:0  1:4  0:0  XXX  0:1  0:0  3:0  3:0  0:0 
 8. Slavia 1913 (Sofia)                2:4  2:0  1:3  1:2  1:0  0:1  2:2  XXX  0:0  1:2  4:1  1:2 
 9. Lokomotiv (Sofia)                  1:2  0:2  2:1  1:1  0:2  2:0  2:5  0:0  XXX  0:0  2:1  2:0 
10. Haskovo 2009 (Haskovo)             2:1  1:5  0:0  0:4  0:0  4:3  0:2  0:0  1:1  XXX  3:0  2:0 
11. Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           1:1  1:5  2:1  0:1  2:7  0:0  1:0  1:0  1:0  1:2  XXX  1:3 
12. Marek 2010 (Dupnitsa)              1:4  0:1  0:3  0:1  0:1  1:2  4:0  0:3  0:4  2:1  3:0  XXX 
--------------------------------------------------------------------------------------------------

top


Mladezhka grupa (U-21) 2014/15 - Cumulative results grid

--------------------------------------------------------------------------------------------------
                                        1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8.   9.  10.  11.  12. 
--------------------------------------------------------------------------------------------------
 1. Liteks (Lovech)                    XXX  1:0  2:0  1:0  1:0  2:0  1:0  1:1  3:0  4:0  1:2  4:0 
                                       XXX  1:0  1:1  2:1  7:1  3:1  ---  ---  ---  ---  ---  --- 
 2. Ludogorets 1945 (Razgrad)          2:0  XXX  3:1  1:0  1:0  2:0  0:0  1:3  2:0  5:0  1:1  4:1 
                                       2:1  XXX  2:0  3:1  4:1  2:0  ---  ---  ---  ---  ---  --- 
 3. Levski (Sofia)                     1:0  1:0  XXX  3:0  1:1  5:1  6:1  3:0  1:1  5:0  7:0  2:2 
                                       2:2  0:4  XXX  4:4  1:0  2:1  ---  ---  ---  ---  ---  --- 
 4. Botev (Plovdiv)                    0:1  1:1  4:0  XXX  3:0  0:0  3:0  1:0  0:2  1:0  0:0  3:0 
                                       0:2  1:0  0:0  XXX  2:1  0:1  ---  ---  ---  ---  ---  --- 
 5. CSKA (Sofia)                       0:2  1:2  2:0  3:0  XXX  2:0  0:1  0:1  2:1  1:1  0:0  5:0 
                                       2:1  0:1  1:2  1:3  XXX  2:2  ---  ---  ---  ---  ---  --- 
 6. Beroe (Stara Zagora)               1:4  2:1  1:1  1:0  1:1  XXX  1:1  2:0  1:1  2:0  4:0  4:0 
                                       4:1  0:2  1:0  2:0  5:0  XXX  ---  ---  ---  ---  ---  --- 
 7. Cherno more (Varna)                2:4  1:2  3:1  2:0  1:4  0:0  XXX  0:1  0:0  3:0  3:0  0:0 
                                       ---  ---  ---  ---  ---  ---  XXX  1:2  1:1  6:1  3:1  3:1 
 8. Slavia 1913 (Sofia)                2:4  2:0  1:3  1:2  1:0  0:1  2:2  XXX  0:0  1:2  4:1  1:2 
                                       ---  ---  ---  ---  ---  ---  1:1  XXX  3:1  7:0  4:0  0:0 
 9. Lokomotiv (Sofia)                  1:2  0:2  2:1  1:1  0:2  2:0  2:5  0:0  XXX  0:0  2:1  2:0 
                                       ---  ---  ---  ---  ---  ---  2:1  0:2  XXX  2:1  2:0  3:1 
10. Haskovo 2009 (Haskovo)             2:1  1:5  0:0  0:4  0:0  4:3  0:2  0:0  1:1  XXX  3:0  2:0 
                                       ---  ---  ---  ---  ---  ---  1:0  0:1  1:2  XXX  3:4  0:2 
11. Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           1:1  1:5  2:1  0:1  2:7  0:0  1:0  1:0  1:0  1:2  XXX  1:3 
                                       ---  ---  ---  ---  ---  ---  2:1  0:4  1:2  1:1  XXX  5:2 
12. Marek 2010 (Dupnitsa)              1:4  0:1  0:3  0:1  0:1  1:2  4:0  0:3  0:4  2:1  3:0  XXX 
                                       ---  ---  ---  ---  ---  ---  0:3  2:3  0:0  2:1  3:1  XXX 
--------------------------------------------------------------------------------------------------

top