A Republikanska futbolna grupa 1954

| Results grid | Promotion Play-off |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 |
        | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. CDNA (Sofia)                       26   20   5   1   76:14   45    [*] Champion 
 2. DSO Udarnik (Sofia)                26   17   4   5   67:24   38                 
 3. DSO Lokomotiv (Sofia)              26   15   6   5   56:25   36                 
 4. Zavod 12 (Sofia)                   26    9  11   6   26:24   29 [+]             
 5. DSO Dinamo (Sofia)                 26    9  10   7   39:26   28                 
 6. DSO Lokomotiv (Plovdiv)            26    8   9   9   33:32   25                  [1.03 GR]
 7. VMS (Stalin)                       26    9   7  10   27:29   25                  [0.93 GR]
 8. DSO Minyor (Dimitrovo)             26    9   6  11   32:36   24                  [0.89 GR]
 9. DSO Spartak (Plovdiv)              26    9   6  11   29:34   24                  [0.85 GR]
10. DSO Spartak (Stalin)               26    7   9  10   34:42   23 [+]              [0.81 GR]
11. DSO Spartak (Pleven)               26    6  11   9   17:25   23                  [0.68 GR]
-------------------------------------------------------------------
12. DSO Cherveno zname (Kyustendil)    26    7   6  13   19:50   20 [+]    Relegated
13. DSO Torpedo (Pleven)               26    5   5  16   13:51   15 [+]    Relegated
14. DSO Udarnik (Stara Zagora)         26    2   5  19   13:69    9 [+]    Relegated

Notes
  - As of 1 January 1954 DSO Stroitel is disbanded and its teams become part of DSO Torpedo.
  - Before the start of the season Sofiyski garnizon (Sofia) is renamed to CDNA.

                           Round 1

13 March 1954, Saturday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Cherveno zname (Kyustendil)        0:1 
14 March 1954, Sunday:
DSO Spartak (Stalin) - CDNA (Sofia)                       0:2 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Udarnik (Sofia)             1:0 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Spartak (Pleven)             2:1 
DSO Torpedo (Pleven) - DSO Spartak (Plovdiv)              1:1 
DSO Udarnik (Stara Zagora) - VMS (Stalin)                 0:3 
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Dinamo (Sofia)                1:1 

                           Round 2

20 March 1954, Saturday:
CDNA (Sofia) - DSO Dinamo (Sofia)                         2:2 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)            0:0 
21 March 1954, Sunday:
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - DSO Lokomotiv (Sofia)   0:0 
VMS (Stalin) - Zavod 12 (Sofia)                           2:2 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Udarnik (Stara Zagora)        3:0 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Torpedo (Pleven)               0:0 
in Mirovene:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)              0:1 

                           Round 3

26 March 1954, Friday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Cherveno zname (Kyustendil)      0:0 
27 March 1954, Saturday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - VMS (Stalin)                      1:0 
28 March 1954, Sunday:
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - CDNA (Sofia)                    0:0 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Spartak (Stalin)             0:0 
DSO Torpedo (Pleven) - DSO Udarnik (Sofia)                0:3 
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Spartak (Pleven)         0:0 
Zavod 12 (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)                  2:1 

                           Round 4

3 April 1954, Saturday:
in Mirovene:
CDNA (Sofia) - DSO Cherveno zname (Kyustendil)            3:0 
VMS (Stalin) - DSO Dinamo (Sofia)                         1:0 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Minyor (Dimitrovo)          2:0 
4 April 1954, Sunday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Lokomotiv (Sofia)             1:2 
DSO Spartak (Pleven) - Zavod 12 (Sofia)                   0:1 
in Mirovene:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Udarnik (Stara Zagora)          8:1 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Torpedo (Pleven)               1:0 

                           Round 5

9 April 1954, Friday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)                3:0 
10 April 1954, Saturday:
in Mirovene:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Udarnik (Sofia)                    0:0 
11 April 1954, Sunday:
DSO Minyor (Dimitrovo) - CDNA (Sofia)                     1:2 
DSO Torpedo (Pleven) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)            2:1 
in Nova Zagora:
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Spartak (Stalin)         0:0 
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)              2:0 
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - VMS (Stalin)            0:1 

                           Round 6

17 April 1954, Saturday:
CDNA (Sofia) - VMS (Stalin)                               3:0 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Udarnik (Stara Zagora)      4:0 
18 April 1954, Sunday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Cherveno zname (Kyustendil)   0:0 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Dinamo (Sofia)                 0:1 
DSO Spartak (Stalin) - Zavod 12 (Sofia)                   0:1 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Torpedo (Pleven)             3:0 
19 April 1954, Monday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)               3:2 

                           Round 7

23 April 1954, Friday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Udarnik (Sofia)                  0:2 
24 April 1954, Saturday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)              5:2 
25 April 1954, Sunday:
DSO Torpedo (Pleven) - CDNA (Sofia)                       0:2 
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Minyor (Dimitrovo)       0:1 
Zavod 12 (Sofia) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)                0:0 
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - DSO Spartak (Pleven)    1:0 
VMS (Stalin) - DSO Spartak (Plovdiv)                      0:0 

                           Round 8

1 May 1954, Saturday:
DSO Spartak (Pleven) - VMS (Stalin)                       0:0 
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Cherveno zname (Kyustendil)     7:0 
2 May 1954, Sunday:
CDNA (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)                      2:0 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Dinamo (Sofia)                 1:0 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Lokomotiv (Sofia)           0:1 
DSO Minyor (Dimitrovo) - Zavod 12 (Sofia)                 0:1 
DSO Torpedo (Pleven) - DSO Udarnik (Stara Zagora)         2:0 

                           Round 9

8 May 1954, Saturday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)            4:0 
9 May 1954, Sunday:
DSO Udarnik (Stara Zagora) - CDNA (Sofia)                 0:4 
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)              6:0 
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - DSO Spartak (Stalin)    1:0 
VMS (Stalin) - DSO Udarnik (Sofia)                        1:2 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Spartak (Pleven)              1:0 
10 May 1954, Monday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Torpedo (Pleven)                   0:0 

                           Round 10

15 May 1954, Saturday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)               1:0 
16 May 1954, Sunday:
CDNA (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                       4:0 
DSO Spartak (Stalin) - VMS (Stalin)                       1:1 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Cherveno zname (Kn)         3:0 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Dinamo (Sofia)               0:2 
DSO Torpedo (Pleven) - DSO Lokomotiv (Sofia)              1:2 
DSO Udarnik (Stara Zagora) - Zavod 12 (Sofia)             0:0 

                           Round 13 - match brought forward

20 May 1954, Thursday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - CDNA (Sofia)                      0:0 

                           Round 11

22 May 1954, Saturday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Udarnik (Stara Zagora)        1:0 *  /annulled/ 
* - annulled and replayed due to being corrupted by the referee.
23 May 1954, Sunday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Torpedo (Pleven)                 4:0 
DSO Cherveno zname (Kn) - DSO Minyor (Dimitrovo)          2:1 
VMS (Stalin) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)                    2:0 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Spartak (Stalin)              1:0 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Udarnik (Sofia)                1:0 
24 May 1954, Monday:
Zavod 12 (Sofia) - CDNA (Sofia)                           0:5 
7 July 1954, Wednesday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Udarnik (Stara Zagora)        6:0 

                           Round 12

29 May 1954, Saturday:
CDNA (Sofia) - DSO Udarnik (Sofia)                        1:0 
30 May 1954, Sunday:
DSO Spartak (Stalin) - DSO Spartak (Pleven)               0:0 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Spartak (Plovdiv)           0:0 
DSO Minyor (Dimitrovo) - VMS (Stalin)                     1:2 
DSO Torpedo (Pleven) - DSO Cherveno zname (Kyustendil)    1:0 
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Dinamo (Sofia)           1:2 
Zavod 12 (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)                  1:1 

                           Round 13

20 May 1954, Thursday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - CDNA (Sofia)                      0:0 
5 June 1954, Saturday:
DSO Dinamo (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                     0:0 
6 June 1954, Sunday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - CDNA (Sofia)                      brought forward 
DSO Cherveno zname (Kn) - DSO Udarnik (Stara Zagora)      2:0 
VMS (Stalin) - DSO Torpedo (Pleven)                       1:0 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Minyor (Dimitrovo)            0:0 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)            1:1 
7 June 1954, Monday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                postponed 
17 June 1954, Thursday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                3:3 

                           Round 14

13 June 1954, Sunday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)             postponed 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Minyor (Dimitrovo)             2:1 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Torpedo (Pleven)              4:0 
VMS (Stalin) - DSO Udarnik (Stara Zagora)                 1:1 
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - Zavod 12 (Sofia)        1:2 
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)                postponed 
14 June 1954, Monday:
CDNA (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                       7:2 
24 June 1954, Thursday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)             1:1 
30 November 1954, Tuesday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)                1:1 

                           Round 13 - postponed match

17 June 1954, Thursday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                3:3 

                           Round 16 - match brought forward

19 June 1954, Saturday:
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - DSO Dinamo (Sofia)      2:2 

                           Round 15

18 June 1954, Friday:
Zavod 12 (Sofia) - VMS (Stalin)                           0:0 
20 June 1954, Sunday:
DSO Dinamo (Sofia) - CDNA (Sofia)                         postponed 
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Cherveno zname (Kyustendil)   6:0 
DSO Torpedo (Pleven) - DSO Spartak (Pleven)               0:1 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Udarnik (Sofia)              3:6 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Spartak (Stalin)            postponed 
22 June 1954, Tuesday:
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Spartak (Plovdiv)        1:2 
8 July 1954, Thursday:
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Spartak (Stalin)            2:1 
15 November 1954, Monday:
DSO Dinamo (Sofia) - CDNA (Sofia)                         1:3 

                           Round 14 - postponed match

24 June 1954, Thursday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)             1:1 

                           Round 16

19 June 1954, Saturday:
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - DSO Dinamo (Sofia)      2:2 
26 June 1954, Saturday:
CDNA (Sofia) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)                    4:0 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Minyor (Dimitrovo)             1:1 
27 June 1954, Sunday:
DSO Spartak (Pleven) - DSO Udarnik (Stara Zagora)         2:1 
DSO Spartak (Plovdiv) - Zavod 12 (Sofia)                  2:1 
VMS (Stalin) - DSO Lokomotiv (Sofia)                      0:1 
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - DSO Dinamo (Sofia)      brought forward 
28 June 1954, Monday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Torpedo (Pleven)                4:0 

                           Round 17

2 July 1954, Friday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                   1:0 
3 July 1954, Saturday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Spartak (Plovdiv)             3:1 
4 July 1954, Sunday:
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - CDNA (Sofia)            postponed 
DSO Dinamo (Sofia) - VMS (Stalin)                         postponed 
in Sofia:
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Udarnik (Sofia)          0:4 
DSO Torpedo (Pleven) - DSO Spartak (Stalin)               1:1 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)          0:0 
29 July 1954, Thursday:
DSO Dinamo (Sofia) - VMS (Stalin)                         3:0 
10 October 1954, Sunday:
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - CDNA (Sofia)            0:2 

                           Round 11 - replay

7 July 1954, Wednesday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Udarnik (Stara Zagora)        6:0 

                           Round 15 - postponed match

8 July 1954, Thursday:
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Spartak (Stalin)            2:1 

                           Round 24 - matches brought forward

16 July 1954, Friday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                4:2 
18 July 1954, Sunday:
DSO Torpedo (Pleven) - DSO Dinamo (Sofia)                 1:0 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Cherveno zname (Kn)          5:1 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - VMS (Stalin)                    3:0 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Spartak (Plovdiv)              5:2 

                           Round 18

23 July 1954, Friday:
DSO Spartak (Pleven) - DSO Lokomotiv (Sofia)              1:1 
24 July 1954, Saturday:
DSO Udarnik (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                    3:1 
25 July 1954, Sunday:
DSO Spartak (Stalin) - DSO Udarnik (Stara Zagora)         2:0 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Dinamo (Sofia)                1:1 
in Tolbuhin:
VMS (Stalin) - DSO Cherveno zname (Kyustendil)            2:0 
26 July 1954, Monday:
CDNA (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)                     2:0 
27 July 1954, Tuesday:
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Torpedo (Pleven)            5:0 

                           Round 17 - postponed match

29 July 1954, Thursday:
DSO Dinamo (Sofia) - VMS (Stalin)                         3:0 

                           Round 19

30 July 1954, Friday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                   3:4 
31 July 1954, Saturday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                 2:2 
1 August 1954, Sunday:
in Sofia:
VMS (Stalin) - CDNA (Sofia)                               2:4 
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - DSO Spartak (Plovdiv)   2:4 
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Udarnik (Sofia)               0:2 
in Yambol:
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)      1:4 
DSO Torpedo (Pleven) - DSO Minyor (Dimitrovo)             1:1 

                           Round 20

29 August 1954, Sunday:
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Udarnik (Stara Zagora)       2:0 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - Zavod 12 (Sofia)                0:0 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Lokomotiv (Sofia)              postponed 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Cherveno zname (Kyustendil)    0:0 
DSO Spartak (Plovdiv) - VMS (Stalin)                      postponed 
31 August 1954, Tuesday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Dinamo (Sofia)                  2:0 
1 September 1954, Wednesday:
CDNA (Sofia) - DSO Torpedo (Pleven)                       8:1 
17 October 1954, Sunday:
DSO Spartak (Plovdiv) - VMS (Stalin)                      0:2 
14 November 1954, Sunday:
DSO Spartak (Stalin) - DSO Lokomotiv (Sofia)              1:3 

                           Round 24 - match brought forward

1 September 1954, Wednesday:
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Lokomotiv (Sofia)        0:1 *  /annulled/ 
* - annulled after the appointed referee didn't arrive.

                           Round 21

4 September 1954, Saturday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)                 5:1 
5 September 1954, Sunday:
DSO Spartak (Plovdiv) - CDNA (Sofia)                      postponed 
VMS (Stalin) - DSO Spartak (Pleven)                       1:1 
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - DSO Udarnik (Sofia)     postponed 
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                 postponed 
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)           postponed 
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Torpedo (Pleven)         1:0 
25 September 1954, Saturday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)           5:1 
26 October 1954, Tuesday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                 2:1 
11 November 1954, Thursday:
DSO Spartak (Plovdiv) - CDNA (Sofia)                      2:0 
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - DSO Udarnik (Sofia)     1:1 

                           Round 22

11 September 1954, Saturday:
DSO Torpedo (Pleven) - Zavod 12 (Sofia)                   1:0 
12 September 1954, Sunday:
CDNA (Sofia) - DSO Udarnik (Stara Zagora)                 postponed 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Lokomotiv (Sofia)            1:0 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Dinamo (Sofia)              1:1 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Cherveno zname (Kyustendil)    6:1 
DSO Udarnik (Sofia) - VMS (Stalin)                        3:1 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Spartak (Plovdiv)              1:0 
14 October 1954, Thursday:
CDNA (Sofia) - DSO Udarnik (Stara Zagora)                 8:1 

                           Round 21 - postponed match

25 September 1954, Saturday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)           5:1 

                           Round 24 - match brought forward

4 October 1954, Monday:
CDNA (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                           1:1 

                           Round 26 - match brought forward

4 October 1954, Monday:
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Spartak (Plovdiv)            4:0 

                           Round 17 - postponed match

10 October 1954, Sunday:
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - CDNA (Sofia)            0:2 

                           Round 25 - match brought forward

10 October 1954, Sunday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)           3:2 

                           Round 23

9 October 1954, Saturday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Udarnik (Stara Zagora)             0:0 
10 October 1954, Sunday:
DSO Spartak (Pleven) - CDNA (Sofia)                       postponed 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Udarnik (Sofia)               postponed 
VMS (Stalin) - DSO Spartak (Stalin)                       0:1 
DSO Cherveno zname (Kn) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)         postponed 
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Minyor (Dimitrovo)               1:1 
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Torpedo (Pleven)              postponed 
17 October 1954, Sunday:
DSO Cherveno zname (Kn) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)         2:1 
9 November 1954, Tuesday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Torpedo (Pleven)              4:1 
16 November 1954, Tuesday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Udarnik (Sofia)               0:1 
30 November 1954, Tuesday:
DSO Spartak (Pleven) - CDNA (Sofia)                       0:0 

                           Round 22 - postponed match

14 October 1954, Thursday:
CDNA (Sofia) - DSO Udarnik (Stara Zagora)                 8:1 

                           Round 20 - postponed match

17 October 1954, Sunday:
DSO Spartak (Plovdiv) - VMS (Stalin)                      0:2 

                           Round 23 - postponed match

17 October 1954, Sunday:
DSO Cherveno zname (Kn) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)         2:1 

                           Round 25 - match brought forward

17 October 1954, Sunday:
DSO Spartak (Pleven) - DSO Spartak (Stalin)               0:0 

                           Round 24

16 July 1954, Friday:
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                4:2 
18 July 1954, Sunday:
DSO Torpedo (Pleven) - DSO Dinamo (Sofia)                 1:0 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Cherveno zname (Kn)          5:1 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - VMS (Stalin)                    3:0 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Spartak (Plovdiv)              5:2 
1 September 1954, Wednesday:
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Lokomotiv (Sofia)        0:1 *  /annulled/ 
* - annulled after the appointed referee didn't arrive.
4 October 1954, Monday:
CDNA (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                           1:1 
17 October 1954, Sunday:
CDNA (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                           brought forward 
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Lokomotiv (Sofia)        brought forward 
DSO Torpedo (Pleven) - DSO Dinamo (Sofia)                 brought forward 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Cherveno zname (Kn)          brought forward 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - VMS (Stalin)                    brought forward 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Spartak (Plovdiv)              brought forward 
DSO Udarnik (Sofia) - DSO Spartak (Pleven)                brought forward 
18 November 1954, Thursday:
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Lokomotiv (Sofia)        2:5 

                           Round 25

10 October 1954, Sunday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)           3:2 
17 October 1954, Sunday:
DSO Spartak (Pleven) - DSO Spartak (Stalin)               0:0 
24 October 1954, Sunday:
DSO Udarnik (Sofia) - CDNA (Sofia)                        postponed 
DSO Spartak (Pleven) - DSO Spartak (Stalin)               brought forward 
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Lokomotiv (Plovdiv)           brought forward 
VMS (Stalin) - DSO Minyor (Dimitrovo)                     postponed 
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - DSO Torpedo (Pleven)    1:0 
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Udarnik (Stara Zagora)           postponed 
DSO Lokomotiv (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                  postponed 
10 November 1954, Wednesday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Udarnik (Stara Zagora)           3:0 
22 November 1954, Monday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                  0:1 
28 November 1954, Sunday:
VMS (Stalin) - DSO Minyor (Dimitrovo)                     1:2 
5 December 1954, Sunday:
DSO Udarnik (Sofia) - CDNA (Sofia)                        1:3 

                           Round 21 - postponed match

26 October 1954, Tuesday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Spartak (Stalin)                 2:1 

                           Round 26 - match brought forward

31 October 1954, Sunday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Dinamo (Sofia)                     3:1 

                           Round 23 - postponed match

9 November 1954, Tuesday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - DSO Torpedo (Pleven)              4:1 

                           Round 25 - postponed match

10 November 1954, Wednesday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Udarnik (Stara Zagora)           3:0 

                           Round 21 - postponed matches

11 November 1954, Thursday:
DSO Spartak (Plovdiv) - CDNA (Sofia)                      2:0 
DSO Cherveno zname (Kyustendil) - DSO Udarnik (Sofia)     1:1 

                           Round 20 - postponed match

14 November 1954, Sunday:
DSO Spartak (Stalin) - DSO Lokomotiv (Sofia)              1:3 

                           Round 26

4 October 1954, Monday:
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Spartak (Plovdiv)            4:0 
31 October 1954, Sunday:
Zavod 12 (Sofia) - DSO Dinamo (Sofia)                     3:1 
14 November 1954, Sunday:
CDNA (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)                      postponed 
Zavod 12 (Sofia) - DSO Dinamo (Sofia)                     brought forward 
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Cherveno zname (Kn)      postponed 
DSO Torpedo (Pleven) - VMS (Stalin)                       0:3 
DSO Minyor (Dimitrovo) - DSO Spartak (Plovdiv)            brought forward 
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Spartak (Pleven)            postponed 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Udarnik (Sofia)                postponed 
21 November 1954, Sunday:
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Cherveno zname (Kn)      3:1 
23 November 1954, Tuesday:
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Spartak (Pleven)            1:2 
25 November 1954, Thursday:
CDNA (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)                      4:0 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Udarnik (Sofia)                1:6 

                           Round 15 - postponed match

15 November 1954, Monday:
DSO Dinamo (Sofia) - CDNA (Sofia)                         1:3 

                           Round 23 - postponed match

16 November 1954, Tuesday:
DSO Spartak (Plovdiv) - DSO Udarnik (Sofia)               0:1 

                           Round 24 - replay

18 November 1954, Thursday:
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Lokomotiv (Sofia)        2:5 

                           Round 26 - postponed match

21 November 1954, Sunday:
DSO Udarnik (Stara Zagora) - DSO Cherveno zname (Kn)      3:1 

                           Round 25 - postponed match

22 November 1954, Monday:
DSO Lokomotiv (Sofia) - Zavod 12 (Sofia)                  0:1 

                           Round 26 - postponed matches

23 November 1954, Tuesday:
DSO Lokomotiv (Plovdiv) - DSO Spartak (Pleven)            1:2 
25 November 1954, Thursday:
CDNA (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)                      4:0 
DSO Spartak (Stalin) - DSO Udarnik (Sofia)                1:6 

                           Round 25 - postponed match

28 November 1954, Sunday:
VMS (Stalin) - DSO Minyor (Dimitrovo)                     1:2 

                           Round 14 - postponed match

30 November 1954, Tuesday:
DSO Dinamo (Sofia) - DSO Lokomotiv (Sofia)                1:1 

                           Round 23 - postponed match

30 November 1954, Tuesday:
DSO Spartak (Pleven) - CDNA (Sofia)                       0:0 

                           Round 25 - postponed match

5 December 1954, Sunday:
DSO Udarnik (Sofia) - CDNA (Sofia)                        1:3 

Results grid
------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1. CDNA (Sofia) XXX 1:0 4:0 1:1 2:2 4:0 3:0 2:0 2:0 7:2 4:0 3:0 8:1 8:1 2. DSO Udarnik (Sofia) 1:3 XXX 3:2 3:1 2:0 1:1 3:1 0:1 1:0 3:3 4:2 7:0 4:0 8:1 3. DSO Lokomotiv (Sofia) 0:0 0:2 XXX 0:1 1:1 5:1 1:0 4:0 3:1 5:2 2:0 6:0 4:1 6:0 4. Zavod 12 (Sofia) 0:5 0:0 1:1 XXX 3:1 0:0 0:0 5:1 2:1 3:4 1:0 0:1 0:0 0:0 5. DSO Dinamo (Sofia) 1:3 0:2 1:1 0:0 XXX 6:0 3:0 1:1 3:0 2:1 2:2 0:0 4:0 3:0 6. DSO Lokomotiv (Plovdiv) 0:0 1:0 0:1 0:0 1:1 XXX 3:0 2:0 0:0 2:1 1:2 3:0 5:0 4:0 7. VMS (Stalin) 2:4 1:2 0:1 2:2 1:0 2:0 XXX 1:2 0:0 0:1 1:1 2:0 1:0 1:1 8. DSO Minyor (Dimitrovo) 1:2 3:6 1:0 0:1 0:2 0:0 1:2 XXX 4:0 0:0 2:1 5:1 3:0 2:0 9. DSO Spartak (Plovdiv) 2:0 0:1 1:2 2:1 1:1 3:2 0:2 0:0 XXX 1:0 1:0 0:0 4:0 3:0 10. DSO Spartak (Stalin) 0:2 1:6 1:3 0:1 1:0 0:0 1:1 1:1 5:2 XXX 0:0 6:1 1:0 2:0 11. DSO Spartak (Pleven) 0:0 1:0 1:1 0:1 0:1 1:1 0:0 2:1 1:0 0:0 XXX 0:0 0:0 2:1 12. DSO Cherveno zname (Kyustendil) 0:2 1:1 0:0 1:2 2:2 2:1 0:1 2:1 2:4 1:0 1:0 XXX 1:0 2:0 13. DSO Torpedo (Pleven) 0:2 0:3 1:2 1:0 1:0 2:1 0:3 1:1 1:1 1:1 0:1 1:0 XXX 2:0 14. DSO Udarnik (Stara Zagora) 0:4 0:4 2:5 0:0 1:2 1:4 0:3 0:1 1:2 0:0 0:0 3:1 1:0 XXX ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ top

Promotion Play-off for A RFG

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 |

                           Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. DNA (Plovdiv)                       4    4   0   0    9:2     8  Promoted
 2. VVS (Sofia)                         4    3   0   1    9:3     6  Promoted
 3. DSO Cherveno zname (Pavlikeni)      4    2   0   2    6:6     4  Promoted
-------------------------------------------------------------------
 4. DSO Spartak (Ruse)                  4    0   1   3    4:9     1           [0.44 GR]
 5. DSO Cherveno zname (Radomir)        4    0   1   3    4:12    1           [0.33 GR]

Notes
  - All matches are played in Plovdiv.

9 October 1954, Saturday:
DSO Cherveno zname (Pavlikeni) - DSO Spartak (Ruse)       2:0 
DNA (Plovdiv) - DSO Cherveno zname (Radomir)              2:1 

12 October 1954, Tuesday:
DNA (Plovdiv) - DSO Cherveno zname (Pavlikeni)            3:0 
VVS (Sofia) - DSO Spartak (Ruse)                          2:0 

16 October 1954, Saturday:
DSO Cherv.zname (Pavlikeni) - DSO Cherv.zname (Radomir)   3:0 
DNA (Plovdiv) - VVS (Sofia)                               2:0 

19 October 1954, Tuesday:
VVS (Sofia) - DSO Cherveno zname (Radomir)                4:0 
DSO Spartak (Ruse) - DNA (Plovdiv)                        1:2 

22 October 1954, Friday:
VVS (Sofia) - DSO Cherveno zname (Pavlikeni)              3:1 
DSO Spartak (Ruse) - DSO Cherveno zname (Radomir)         3:3 

top