Mezhduzonova futbolna divizia 1948/49


Mezhduzonova divizia

| Results grid |

Rounds: | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 |
        | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

                           Final Standings:

                                        M    W   D   L    GD      P

 1. Septemvri (Pleven)                 12    9   3   0   37:17   21  Promoted            
-------------------------------------------------------------------
 2. Botev pri DNV (Plovdiv)            12    4   5   3   23:17   13  Play-offs - promoted [1.35 GR]
 3. Septemvri (Sofia)                  12    5   3   4   21:16   13  Play-offs - stays    [1.31 GR]
 4. Rosstroy (Pavlikeni)               12    6   1   5   27:22   13  Play-offs - stays    [1.23 GR]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5. Sportist (Sofia)                   12    3   4   5   19:23   10                      
 6. Rilski sportist (Samokov)          12    3   1   8   19:33    7                       [0.58 GR]
 7. Shipka (Stara Zagora)              12    3   1   8   10:28    7                       [0.36 GR]

                           Round 1

22 May 1949, Sunday:
Botev pri DNV (Plovdiv) - Shipka (Stara Zagora)           5:0 

                           Round 2

29 May 1949, Sunday:
Septemvri (Pleven) - Septemvri (Sofia)                    3:1 
Rilski sportist (Samokov) - Rosstroy (Pavlikeni)          1:2 

                           Round 3

5 June 1949, Sunday:
Shipka (Stara Zagora) - Sportist (Sofia)                  0:2 
Rilski sportist (Samokov) - Septemvri (Pleven)            1:3 

                           Round 4

9 June 1949, Thursday:
Sportist (Sofia) - Septemvri (Sofia)                      2:2 
Botev pri DNV (Plovdiv) - Rosstroy (Pavlikeni)            3:0 

                           Round 5

12 June 1949, Sunday:
Shipka (Stara Zagora) - Rosstroy (Pavlikeni)              0:3 
Rilski sportist (Samokov) - Septemvri (Sofia)             3:2  /annulled/ 
Septemvri (Pleven) - Botev pri DNV (Plovdiv)              2:1  /annulled/ 
7 August 1949, Sunday:
Rilski sportist (Samokov) - Septemvri (Sofia)             0:2 
Septemvri (Pleven) - Botev pri DNV (Plovdiv)              4:4 

                           Round 6

18 June 1949, Saturday:
Botev pri DNV (Plovdiv) - Septemvri (Sofia)               0:1 
19 June 1949, Sunday:
Shipka (Stara Zagora) - Septemvri (Pleven)                2:3 
Rosstroy (Pavlikeni) - Sportist (Sofia)                   4:2 

                           Round 7

26 June 1949, Sunday:
Shipka (Stara Zagora) - Septemvri (Sofia)                 2:0 
Septemvri (Pleven) - Sportist (Sofia)                     1:0 
Botev pri DNV (Plovdiv) - Rilski sportist (Samokov)       0:0 

                           Round 8

3 July 1949, Sunday:
Botev pri DNV (Plovdiv) - Sportist (Sofia)                0:1  /annulled/ 
14 July 1949, Thursday:
Rosstroy (Pavlikeni) - Septemvri (Sofia)                  2:2 
Botev pri DNV (Plovdiv) - Sportist (Sofia)                2:2 

                           Round 9

17 July 1949, Sunday:
Shipka (Stara Zagora) - Botev pri DNV (Plovdiv)           0:0 
Septemvri (Pleven) - Rilski sportist (Samokov)            7:0 

                           Round 10

20 July 1949, Wednesday:
Sportist (Sofia) - Septemvri (Pleven)                     2:2 
Rosstroy (Pavlikeni) - Rilski sportist (Samokov)          6:2 
21 July 1949, Thursday:
Septemvri (Sofia) - Botev pri DNV (Plovdiv)               0:1 

                           Round 11

24 July 1949, Sunday:
Shipka (Stara Zagora) - Rilski sportist (Samokov)         2:1 
Septemvri (Sofia) - Sportist (Sofia)                      2:2 
Rosstroy (Pavlikeni) - Septemvri (Pleven)                 2:3 

                           Round 12

28 July 1949, Thursday:
Botev pri DNV (Plovdiv) - Septemvri (Pleven)              2:2 
29 July 1949, Friday:
Septemvri (Sofia) - Rilski sportist (Samokov)             4:1 
30 July 1949, Saturday:
Sportist (Sofia) - Rosstroy (Pavlikeni)                   2:1 

                           Round 13

31 July 1949, Sunday:
Septemvri (Sofia) - Septemvri (Pleven)                    1:2 

                           Round 14

3 August 1949, Wednesday:
Rosstroy (Pavlikeni) - Botev pri DNV (Plovdiv)            3:1 
Rilski sportist (Samokov) - Sportist (Sofia)              5:0 
4 August 1949, Thursday:
Septemvri (Pleven) - Shipka (Stara Zagora)                4:1 

                           Round 5 - replays

7 August 1949, Sunday:
Rilski sportist (Samokov) - Septemvri (Sofia)             0:2 
Septemvri (Pleven) - Botev pri DNV (Plovdiv)              4:4 

                           Round 15

7 August 1949, Sunday:
Rosstroy (Pavlikeni) - Shipka (Stara Zagora)              2:1 

                           Round 16

11 August 1949, Thursday:
Sportist (Sofia) - Rilski sportist (Samokov)              4:0 
12 August 1949, Friday:
Septemvri (Sofia) - Shipka (Stara Zagora)                 4:0 

                           Round 17

15 August 1949, Monday:
Rilski sportist (Samokov) - Shipka (Stara Zagora)         3:0 
16 August 1949, Tuesday:
Sportist (Sofia) - Botev pri DNV (Plovdiv)                0:2 
17 August 1949, Wednesday:
Septemvri (Pleven) - Rosstroy (Pavlikeni)                 3:1 

                           Round 18

20 August 1949, Saturday:
Sportist (Sofia) - Shipka (Stara Zagora)                  1:2 
21 August 1949, Sunday:
Septemvri (Sofia) - Rosstroy (Pavlikeni)                  2:1 
Rilski sportist (Samokov) - Botev pri DNV (Plovdiv)       5:3 

Results grid
------------------------------------------------------------------------- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. ------------------------------------------------------------------------- 1. Septemvri (Pleven) XXX 4:4 3:1 3:1 1:0 7:0 4:1 2. Botev pri DNV (Plovdiv) 2:2 XXX 0:1 3:0 2:2 0:0 5:0 3. Septemvri (Sofia) 1:2 0:1 XXX 2:1 2:2 4:1 4:0 4. Rosstroy (Pavlikeni) 2:3 3:1 2:2 XXX 4:2 6:2 2:1 5. Sportist (Sofia) 2:2 0:2 2:2 2:1 XXX 4:0 1:2 6. Rilski sportist (Samokov) 1:3 5:3 0:2 1:2 5:0 XXX 3:0 7. Shipka (Stara Zagora) 2:3 0:0 2:0 0:3 0:2 2:1 XXX ------------------------------------------------------------------------- top

Play-offs for Republikanska divizia

                           First Legs

27 August 1949, Saturday:
Septemvri (Sofia) - Marek (Dupnitsa)                      2:0 
28 August 1949, Sunday:
Rosstroy (Pavlikeni) - Slavia (Plovdiv)                   2:2 
Botev pri DNV (Plovdiv) - Benkovski (Vidin)               3:1 

                           Second Legs

3 September 1949, Saturday:
Slavia (Plovdiv) - Rosstroy (Pavlikeni)                   4:2; aggregate score: 6:4 
4 September 1949, Sunday:
Benkovski (Vidin) - Botev pri DNV (Plovdiv)               0:0; aggregate score: 1:3 
6 September 1949, Tuesday:
Marek (Dupnitsa) - Septemvri (Sofia)                      2:0; aggregate score: 2:2 

replay
7 September 1949, Wednesday: in Kyustendil: Marek (Dupnitsa) - Septemvri (Sofia) 1:0 top